SHBA- lufte civile ne 2010 - Bota Sot

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

SHBA- lufte civile ne 2010

SHBA- lufte civile ne 2010

· 11 · 1572

 • Postime: 910
 • Karma: +9/-4
 • Gjinia: Mashkull

ne: 01-01-2009, 18:33:33
"Ne vitin 2010 ne SHBA do te kete 1 lufte civile qe do ta shperbeje SHBA ne 6 pjese.
Imigracioni masiv, degradimi moral i shoqerise, dhe renia ekonomike do ta cojne vendin ne nje lufte civile.
Ne qershor ose korrik te vitit 2010 SHBA do te ndahet ne 6 pjese, te cilat do te ndahen midis Meksikes, Rusise, Kines, dhe Bashkimit Europian".
Keshtu parashikon Igor Ivanov, nje politikan-shkencetar rus.

Une nuk besoj se kjo do te ndodhe ne vitin 2010. Megjithate m'u duk interesant ky parashikim, prandaj e solla.

30 Dhjetor 2008
http://en.apa.az/news.php?id=94626


 • Postime: 3787
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 01-01-2009, 23:20:40
Imigracioni masiv

Ne SHBA gjithmone ka patur imigracion masiv, qe nga koha e krijimit te tyre.

 • Postime: 910
 • Karma: +9/-4
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 02-01-2009, 00:08:17
Ne SHBA gjithmone ka patur imigracion masiv, qe nga koha e krijimit te tyre.

Ka patur imigrim nga Europa. Ne vitin 1950, 90% e popullsise ishte e bardhe. Ndersa tani eshte 50%

 • Postime: 3787
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 02-01-2009, 08:59:57
Ka patur imigrim nga Europa. Ne vitin 1950, 90% e popullsise ishte e bardhe. Ndersa tani eshte 50%

Nga i ke marre keto statistika?

 • Postime: 910
 • Karma: +9/-4
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 02-01-2009, 12:28:10
Citim nga: Syrgjyn
Nga i ke mare keto statistika?
Nga "US Census Bureau"
Aty thuhet se tani te bardhet perbejne 64% te popullsise, por aty mulatet (ata qe lindin nga martesat mes te bardheve dhe jo te bardheve) jane llogaritur si te bardhe.

US Census Bureau thote se te bardhet do te jene pakice ne vitin 2042, por e verteta eshte se ata jane pakice qe tani. Afrikanet, aziatiket, meksikanet, dhe mulatet perbejne me teper se 50%  te popullsise, ndoshta 52-53%. • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 02-01-2009, 15:49:51
Ne 2110 ndoshta, por pas nje viti maksimumi qe mund te ndodhe eshte thellimi i krizes ekonomike.

 • Postime: 541
 • Karma: +20/-6
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 04-01-2009, 11:31:37

   Fontane deshirash :P

 • Postime: 3787
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 04-01-2009, 12:21:25
perrua, une nuk e di nese faqja e nje partie britanike mund te quhet burim i besueshem ;) por te faqja zyrtare e U.S. Census Bureau mua me dalin te tjera shifra:

(kliko te fotoja qe ta shohesh ne madhesi te plote)


Mund ta verifikosh vete te lista e plote zyrtare (hapet me Excel) nga census.gov.

Keto jane statistika te 2008.

 • Postime: 1826
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 05-01-2009, 09:49:24
Une them qe do te ndahet ne 12 pjese, hajde gjejeni tani...

 • Postime: 910
 • Karma: +9/-4
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 05-01-2009, 11:48:52
perrua, une nuk e di nese faqja e nje partie britanike mund te quhet burim i besueshem ;) por te faqja zyrtare e U.S. Census Bureau mua me dalin te tjera shifra:
(kliko te fotoja qe ta shohesh ne madhesi te plote)

Keto jane statistika te 2008.

Syrgjyn, problemi tek tabela jote eshte se aty te gjithe hispaniket llogariten si te bardhe. Nqs do te ishim te rrepte ne percaktim, vetem 30% e hispanikeve jane te bardhe, por le te themi se jane 50%.

E keqja eshte se shumica e imigranteve hispanike te viteve te fundit jane jo te bardhe. Ata jane mestizo te erret, indiane, mulate, dhe domenikane afrikane.

 • Postime: 3787
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 05-01-2009, 13:49:30
Ke te drejte, u nxitova. Nentabela qe nuk perfshin hispaniket (e marre nga i njejti dokument) perputhet me ate qe ke postuar ti:

Temat e fundit