×

Nga Bota - Lajme dhe Diskutime

 • Bota Sot

  Në origjinën e reformave ekonomike kineze
  M A X
  15-09-2019, 00:37:02
   


  Cili është roli i kujtesës së historisë së gjatë kineze, ashtu si edhe ai i influencës perëndimore, në ndërtimin dhe në narrativën e reformës kineze? Për hir të së vërtetës, jo vetëm nga fundi i fundi i viteve ‘70, por akoma sot, historia e gjatë kineze është një te...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Bota Sot

  Thomas Piketty
  M A X
  14-09-2019, 23:34:53
  Thomas Piketty publikon historinë e pabarazisë mes njerëzve dhe zgjidhjet

  Sot është një ditë  veçantë për libraritë, ekonomistët dhe poltikanët e majtë. Studiuesi me famë botërore, autori i “Kapitali në shekullin e XXI”, Thomas Piketty bën në Paris premirën botërore të librit të tij të fu...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Bota Sot

  A po shkojmë drejt Luftës së Tretë Botërore?
  M A X
  05-09-2019, 23:45:38
   

  Konflikti më vdekjeprurës në historinë njerëzore, nisi saktësisht 80 vjet më parë. Më 1 Shtator 1939, Gjermania naziste pushtoi Poloninë. Britania dhe Franca, i dolën në mbrojtje, dhe kësisoj papritmas kishte filluar Lufta e Dytë Botërore. Vlerësimet e vdekjeve në civilë dhe us...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Bota Sot

  Dy sisteme, një botë
  M A X
  05-09-2019, 23:29:17
  Dy sisteme, një botë. Analiza e Joschka Fischerit.

  Ashtu si Lufta e Ftohtë e shekullit të njëzetë, midis Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Sovjetik, rivaliteti i ri mes Kinës dhe Perëndimit është një garë mes sistemesh politike themelisht të papajtueshme. Dhe ideja që liria e demokracia...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Bota Sot

  Trump vs. China
  M A X
  27-08-2019, 21:26:09
   

  Renminbi i Kinës shënoi nivelin e tij më të ulët të këtyre 11 viteve të fundit dhe tregjet e aksioneve në Azi humbën shumë pikë si pasojë e përshkallëzimit të tensioneve tregtare midis SHBA-së dhe Kinës gjatë fundjavës që sapo lamë pas. Renminbi është dobësuar me 3.8 për qind g...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Bota Sot

  Ursula von der Leyen do behet shefja e re e BE
  M A X
  02-07-2019, 21:29:38
   
     
  Më në fund arrihet marrëveshja! Ministrja e Mbrojtjes e Gjermanisë, Ursula von der Leyen, 60-vjeçarja e CDU, do të jetë kandidatja zyrtare për presidente të Komisionit Europian. Këtë e bëri të ditur presidenti i Këshillit, Donald Tusk, në një njoftim online.
  ...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Bota Sot

  Pushteti i Erdogan-it drejte fundit
  M A X
  24-06-2019, 08:01:25
  Stambolli i jep goditjen e dytë dhe finale presidentit turk Recep Tayip Erdogan dhe partisë së tij AKP. Pavarësisht humbjes në raundin e parë, ku triumfoi kandidati i opozitës, Ekren Imamoglu i CHP, presidenti turk bëri gjithçka që zgjedhjet të përsëriteshin.

  Në zgjedhjet e 31 marsit Imam...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Bota Sot

  Duke pritur Kurdistanin
  M A X
  18-06-2019, 09:56:17
  Në sistemin patriarkal kurd, në mënyrë paradoksale janë gratë që e trashëgojnë gjuhën, zakonet dhe kulturën. Gra të reja me shprehje krenare përqafojnë mitralozin: midis të gjitha imazheve të xhiruara në vite për të përfaqësuar kurdët, kjo është e kohëve të fundit. Dhe nga më emblematiket. Janë grat...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Bota Sot

  A është e afërt lufta SHBA-Iran?
  M A X
  18-06-2019, 09:54:51
  A do të luftojnë Shtetet e Bashkuara me Iranin? Ndoshta jo. A duhet që Shtetet e Bashkuara të shkojnë në luftë kundër Iranin? Ndoshta jo. Nuk ka gjasa që ne ta gjejmë veten në një luftë me Iranin në një kohë të afërt, sepse që të dyja palët janë të etura ta shmangin atë.

  Megjithëse, disa ...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Bota Sot

  Aleancat e reja globale
  M A X
  18-06-2019, 09:53:49
  Aleancat e reja globale, po kërcënojnë lidershipin e SHBA-së në botë
  Ka një klikë të re vendesh që po punojnë bashkë, dhe sjellja e presidentit Donald Trump, garanton se thuajse ne nuk do të ftohemi që të bashkohemi me ta. Tensionet që kanë shkaktuar tarifat e tij, dhe fyerjet e rëndomta, i kan...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Bota Sot

  Parlamenti serb e pranon humbjen e Kosoves
  M A X
  28-05-2019, 22:25:26
  “Serbia duhet ta pranojë se e ka humbur kontrollin mbi Kosovën dhe se duhet të gjejë kompromis me Prishtinën për të normalizuar raportet”.

   

  Kuvendi i Serbisë ka miratuar raportin për Kosovën të cilin e ka përpiluar zyra për Kosovën në Qeverinë e Serb...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Bota Sot

  Zgjedhjet për Parlamentin e BE (2019)
  M A X
  27-05-2019, 17:46:51
   
  "Zgjedhjet vendimtare" bënë që shumë zgjedhës të shkojnë në kutitë e votimit. Partitë e mëdha janë tkurrur. Parlamenti Europian do ketë shumë ngjyra. Populistët e djathtë shtojnë vendet. E papritura më e madhe e zgjedhjeve europiane është pjesëmarrja e lartë në votime. Rreth 51 përqi...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe
Globalizmi

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga ciarli    · 2 · 1197

Thomas Piketty

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 1

Dy sisteme, një botë

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 4

Trump vs. China

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 86

Brexit Countdown

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga Etain    · 7 · 225

Duke pritur Kurdistanin

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga kart hadasht    · 1 · 46

Aleancat e reja globale

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 24

Termet politik ne Austri

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga erlehta    · 4 · 95

Po vjen shekulli aziatik

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga SteriOtipi B    · 4 · 102

"Pranvera Arabe"

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga ciarli    · 2 · 2335

Kush eshte Barack Obama?

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga ciarli    · 4 · 2124

Lufta e ftohtë aziatike

Nisur nga erlehta  | Postimi i fundit nga ciarli    · 1 · 303

Itali, goditet Berluskoni

Nisur nga Dora  | Postimi i fundit nga ciarli    · 9 · 872

Portreti neo-nazist i Greqisë

Nisur nga erlehta  | Postimi i fundit nga ciarli    · 3 · 1037

Greqia në udhëkryq

Nisur nga erlehta  | Postimi i fundit nga erlehta    · 4 · 439

Rizgjimi ushtarak i Japonisë

Nisur nga erlehta  | Postimi i fundit nga erlehta    · 0 · 295

Strategjia e Sarkozy

Nisur nga erlehta  | Postimi i fundit nga erlehta    · 0 · 286

Rreziku nga Masonet

Nisur nga sulltani  | Postimi i fundit nga M A X    · 9 · 3761