×

Termet politik ne Austri

· 5 · 95

Termet politik ne Austri

· 5 · 95

  • Postime: 22260
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 18-05-2019, 23:32:43

Kancelari i Austrisë, Sebastian Kurz, ka dhënë dorëheqjen 18 orë pas publikimit të video-skandalit, ku Zëvendës Kancelari austriak, Heinz-Christian Strache, shfaq gatishmërinë për t’i siguruar një oligarkeje ruse mbështetje për tendera publikë, në cilësinë e kreut të Partisë së Lirë (FPÖ).
Teksa shpalli edhe zgjedhjet e parakohshme, Kurz e komentoi dorëheqjen duke u shprehur se u zgjodh kancelar për të ofruar ndihmesën e tij për Austrinë dhe jo për të siguruar një karrige pushteti. “Unë nuk erdha në pushtet për karrigen time. As për të përmbushur një ego. Erdha për të dhënë ndihmesën për Austrinë, por, unë nuk mund të qendroj në pushtet në këtë situatë prandaj, sot, jap dorëheqjen dhe thërras zgjedhje të parakohshme.”- tha Kurz në reagimin e tij pas dorëheqjes.

Komprementimi i Strache-s, parashikohej nëse FPÖ-ja do të ishte pjesë e formacionit qeverisës pas zgjedhjeve të përgjithshme të vitit 2017, në këmbim të mbështetjes financiare. Në zgjedhjet e fundit, FPÖ-ja arriti 26 % të votave dhe u bashkua në një koaliacion paselektoral me ÖVP-në.

Videoja që u shpërnda  nga prestigjiozet “Spiegel” dhe “Süddeutsche Zeitung”, tregon për ambicien e oligarkes ruse për të blerë gazetën austriake me tirazhin më të lartë, “Kronen Zeitung”, me qëllim që të mbështeste FPÖ-në në peridhën paraelektorale. Organi i akuzës ka nisur hetimet për çështjen në fjalë. /lapsi.al

  • Postime: 22260
  • Gjinia: Mashkull
M A X
#1 ne: 18-05-2019, 23:38:36
Per te qene i qarte, ky shkaktari i skandalit, ish zv-kryeministri tashme, eshte nje kriptofashist i poshter qe e meriton totalisht kete qe i ndodhi, qe i beri gropen vetes dmth. Kur shoh dicka te tille me vjen ne mendje se cfare do te ndodhte, ose cfare ka pas ndodhur perpara me raste te tilla ne Shqiperi, si psh ai i Metes vite me pare, apo i Gjushit te Durresit pak muaj me pare. Asgje. Fatkeqsisht. Dhe gjera te tilla e bejne apo c'bejne shtetin.

  • Postime: 22260
  • Gjinia: Mashkull
M A X
#2 ne: 19-05-2019, 18:58:11
Sikur te ma kishin lexuar komentin dhe nje nga gazetat me te medhaja ne Austri ben paralele mes asaj qe ka ndodhur ne Shqiperi me rastin e Ilir Metes dhe asaj qe ndodhi ketu sefundi. Ndryshimi eshte se ne Shqiperi behesh president pas nje skandali te tille.
 

 

  • Postime: 3114
  • Gjinia: Mashkull
Gjumashi
#3 ne: 20-05-2019, 10:54:17
Mire e ka gazeta Austriake, se ne themi, ky eshte i forti. Shpresoje qe kjo marezi ne ballkan te marre fund.

  • Postime: 6671
  • Gjinia: Femer
erlehta
#4 ne: 21-05-2019, 19:58:09
Kurz nuk ka dhënë dorëheqjen, por zv-kryeministri Strache. Ne fakt tashmë qeveria u shperbe pasi u tërhoqën te gjithe ministrat e FPÖ-se.