Tragjedia ne Azi! - Bota Sot

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Tragjedia ne Azi!

Tragjedia ne Azi!

· 36 · 5412

 • Postime: 27290
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 31-12-2004, 02:19:54
TE gjithe jemi deshmitare te tragjedise njerzore qe ndodhi se fundi ne vendet perreth oqeanit indian, pas dy termeteve detare, qe sollen me pas vale te stermedha, te quajtura ndryshe Tsunami, duke shkaktuar nje tragjedi me permasa te jashtezakonshme njerezore dhe materiale. Deri sot (e Premte, 31 Dhjetor) numurohen rreth 130 mije viktima dhe numri fatkeqsisht duket se do rritet ende.

[attachment[/attachment]

 • Postime: 27290
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 31-12-2004, 02:21:40
Pamja e meposhtme tregon nje qytet ne Indonezi, para katastrofes dhe pas katastrofes.

[attachment[/attachment]

 • Postime: 1650
 • Karma: +2/-0

#2 ne: 31-12-2004, 19:30:14
Banda aceh pas tmerrit edhe tashme ajri eshte i ndotur nga mbetjet humane.

 • Postime: 1650
 • Karma: +2/-0

#3 ne: 31-12-2004, 19:33:15
Pa koment.

#4 ne: 31-12-2004, 22:16:54
Numri i te vrareve nga Termeti rritet dita dites deri tashi ka arritur rreth 120 mij te vdekur nga kjo Tragjedi.

Indonesia 79,940
Sri Lanka 27,268
India 7,368
Thailand 2,394
Somalia 114
Myanmar 90
Maldives 69
Malaysia 65
Tanzania 10
Bangladesh 2
Kenya 1

Numri total 117,000


[attachment[/attachment]

#5 ne: 31-12-2004, 22:17:31
Pa Koment  :(

[attachment[/attachment]

#6 ne: 31-12-2004, 22:18:13
Pa Koment  :(

[attachment[/attachment]

[attachment[/attachment]

#7 ne: 31-12-2004, 22:19:04
........

[attachment[/attachment]

[attachment[/attachment]

 • Postime: 822
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#8 ne: 01-01-2005, 01:05:15
gjynah

 :( :(

#9 ne: 01-01-2005, 16:09:45
 TERMETI, VIKTIMAT MUND TE SHKOJNE NE 400 MIJE

Jane shnderruar ne tragjedi pa fund, pasojat shkaterruese te termetit nenujor ne Azine Juglindore. Vetem ne Indonezi, te konfirmuar jane 100 mije te vdekur por burime zyrtare thone se numri i viktimave mund te arrije deri ne 400 mije. Qytete te tera ne kete vend jane shkretuar ndersa ishujt mbi bregun perendimor te Sumatres nuk ekzistojne me. Ne Indi te vdekurit numerohen 12 500 ne Tajlande 4500 ndersa ne Sri Lanka 30 mije. Ne te gjitha zonat ku u ndje termeti 5 milion njerez sipas Organizates Boterore te Mjeksise rezikojne te vdesin pasi mungojne burimet baze te mbijeteses.

#10 ne: 01-01-2005, 16:10:29
 SHTEPIA E BARDHE DO DERGOJE MISION DIPLOMATIK NE AZI

Shtepia e Bardhe njoftoi se te dielen do te dergoje nje mision dipllomatik dhe teknik ne jug te Azise, ne zonat e goditur nga termeti vrases. Ne krye te ketij delegacioni do te jete sekretari amerikan i shtetit Kolin Pauell dhe guvernatori i Floridas, Jab Bush, vellai i presidentit amerikan. Me dergimin e ktij misioni SHBA kerkojne te njohin nga afer gjendjen ne rajonet e goditura per te plotesuar nevojat per ndihma emergjente.

#11 ne: 01-01-2005, 21:10:54
::

[attachment[/attachment]

 • Postime: 71
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 02-01-2005, 05:24:04
Eshte vertete tmerr. Tragjedi!
Paste shkuar me kaq dhe ndjese pacin viktimat...
Pardje degjova dike ne BBC i cili ishte zyrtar i larte i Sri Lankes. Ishte teper i indinjuar dhe terbuar. Jo nga termeti dhe fatkeqesia...por nga fakti qe shtetet e zhvilluara, kishin qene ne dijeni per termetin, kishin ndjekur me satelit cdo proces dhe...askush nuk lajmeroi vendet e goditura!

Think about that!
...kjo eshte bota ne te cilen po jetojme sot!

#13 ne: 03-01-2005, 13:35:56
 TERMETI, 95 MIJE TE VDEKUR NE ISHULLIN SUMATRA

Ministria indoneziane e Shendetesise tha sot se me shume se 95 mije vete humben jeten ne ishullin Sumatra nga termeti dhe tsunami i javes se kaluar, duke e cuar ne mbi 140 mije numrin e pergjithshem te vdekjeve ne vendet perreth Oqeanit Indian. Numri i vdekjeve ka vazhduar te rritet çdo dite, nderkohe qe punonjesit e ndihmave arrijne ne zonat e izoluara nga pjesa tjeter e botes. Bashkerenduesi i ndihmave nderkombetare, Jan Egeland, tha se nje milione e 800 mije vete ne Azine Jugore e Afriken Lindore kane nevoje per ndihma ushqimore.

#14 ne: 03-01-2005, 13:36:23
 ANAN: DUHEN 10 VJET PER RINDERTIMIN E AZISE JUGORE

Sekretari i Pergjithshem i Kombeve te Bashkuara, Kofi Anan, tha se mund te duhen deri ne 10 vjet per rindertimin e Azise Jugore. Anan do te takohet enjten me udheheqes boterore ne Xhakarte te Indonezise per bisedime mbi ndihmen dhe menyrat per shperndarjen e 2 miliarde dollareve te mbldheur deri tani. Sekretari amerikan i Shtetit, Kolin Pauell, eshte nisur per ne Azi, ku do te vleresoje demet ne pjese te Tajlandes dhe Indonezise para takimit te dites se enjte ne Xhakarte.

www.top-channel.tv

#15 ne: 04-01-2005, 09:05:00#16 ne: 04-01-2005, 10:00:30
PD, 10% e pagave për tërmetin në Azi


A.Rama

Selia blu dhuron 10 % të të ardhurave mujore të administratës së saj për t'u ardhur në ndihmë familjarëve të viktimave të tërmetit nënujor në Azinë Juglindore. Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha deklaroi dje se shuma në fjalë i është dhuruar dje Kryqit të Kuq Shqiptar, me qëllim që këto para të shkojnë në ndihmë të viktimave të shkaktuara nga katastrofa natyrore e 26 dhjetorit në brigjet e Azisë Juglindore. Kreu demokrat në daljen e tij të parë për mediat në këtë fillimviti ftoi të gjitha shoqatat humanitare që veprojnë në Shqipëri që të ofrojnë ndihmën e tyre për vendet e prekura nga tragjedia e shkaktuar prej cunamit detar në Oqeanin Indian. Nga ana tjetar ai u ka kërkuar edhe mjekëve shqiptarë që të solidarizohen për të ofruar ndihmën e tyre të mbijetuarve nga kjo katastrofë natyrore. Ndërkohë ai ka vlerësuar për përcjelljen e informacionit mbi këtë ngjarje të rëndë mediat private, ndërsa ka kritikuar atë shtetërore. "Mediat shqiptare kanë bërë një punë të mirë, privatët, duke informuar rregullisht në të gjitha emisionet. Televizioni i Fatos Nanos është marrë kryesisht me lavdinë e tij duke iu prishur shqiptarëve festën", -tha Berisha.#17 ne: 04-01-2005, 10:01:40
PDR, çek për viktimat e tërmetit


A.Rama

Reformatorët kontriubojnë financiarisht me një çek bankar në ndihmë të viktimave të shkaktuara nga cunami në Azinë Juglindore. Kreu i PDR Genc Pollo, i ka dorëzuar dje presidentit të Kryqit të Kuq Shqiptar Shyqyri Subashi, një çek bankar, në formën e ndihmës për të prekurit nga cunami në brigjet e Oqeanit Indian. Pollo tha se Kryqi i Kuq dhe të tjera organizata bamirëse shqiptare, duhet të luajnë një rol në përpjekjen mbarëbotërore për t'ju gjendur pranë fatkeqëve nga Sri Lanka deri në Indonezi. Ai ka konfirmuar se këto të holla janë një pjesë e rrogës mujore të PDR-së. "Ne si shoqëri, duhet të japim një shenjë që kujdesemi për njerëzit në hall e nevojë edhe kur ata janë larg. Aq më tepër kur përsa i përket kamxhikut të natyrës ne jemi relativisht fatlumë. Katastrofa në Azi është gati biblike dhe numri i viktimave i padëgjuar", -tha Pollo. Ai ka kritikuar qëndrimin e autoriteteve shqiptare, ku asnjë prej tyre nuk e përmendi megatragjedinë në fjalimet përshëndetëse të fundvitit.


#18 ne: 04-01-2005, 16:47:33
Shqiperia neser 3 minute zi per viktimat e Tsunamit

Edhe Shqiperia do t'u bashkohet vendeve te BE ne diten e zise per viktimat e Tsunamit ne vendet aziatike. Qeveria Shqiptare ka marre vendim qe neser ne 5 janar, edhe Shqiperia te mbaje zi kombetare per tragjedine qe shenoi rreth 145 000 viktima. Sipas vendimit te qeverise, neser ne mesdite ne ora 12 00, institucionet do te mbajne 3 minuta heshtje per viktimat dhe flamujt do te ulen ne gjysme shtize. Me kete akt, edhe pse nuk eshte pjese e BE, Shqiperia i bashkohet ketij Unioni, vendet e te cilit neser do te nderojne me nje dite zie viktimat e katastrofes se madhe natyrore me per me permasa biblike.. db/db(News24/Balkanweb)

#19 ne: 04-01-2005, 16:50:07
TERMETI, MBESHTETET APELI I PD PER NDIHMA

Njerezit e thjeshte jane shprehur te gatshem te marrin pjese ne levizjen boterore per te ndihmuar vendet aziatike te prekura nga termeti i 26 dhjetorit. Qytetaret shprehen te gatshem qe te kontribuojne, pavaresisht se niveli i jeteses eshte i ulet. Banoret e Tiranes thone se per t'i ardhur ne ndihme te mbijtuarve nga katastrofa aziatike, jane gati te japin ndihme edhe vullnetarisht. Inisiativa u mor nga Partia Demokratike, e cila njoftoi se 10 perqind te pages se muajit janar te gjithe punonjesit e saj do t'i arketojne ne llogarine e Kryqit te Kuq.
 

#20 ne: 04-01-2005, 21:55:45
Derguar per "Zeri yt"  Sokol Shameti


Është konstituar sot gjatë një takimi në hotel Tirana, në orën 16.00 një
njësi koordinuese e quajtur "Skuadra Shqipëria" e cila do të marrë
përsipër financimin, organizimin dhe dërgimin në zonën e prekur nga
tërmeti vdekjeprurës i Azisë jugore, një ekip shqiptar mjekësh
epidemiologë dhe higjienistë.

Takimi është zhvilluar me praninë e iniciatorëve: lëvizja Mjaft dhe Parku
Kombëtar i Butrintit, të cilët kishin ftuar të jepnin mbështetjen e tyre
institucione të ndryshme shtetërore dhe private.

Midis të pranishmëve kishte përfaqësues nga presidenca e Shqipërisë,
ministria e financave, ajo e mbrojtjes dhe e shëndetësisë, bashkia e
Tiranës, dhoma e tregtisë, komunitetet fetare, organizata të ndryshme
joqeveritare si dhe biznesmenë, përfaqësues të medias dhe institucioneve
ndërkombëtare.

Përfaqësues të ndryshëm pjesëmarrës në takim shprehën mbështetjen e tyre
për këtë iniciativë humane e cila do ta rendisë Shqipërinë në listën e
vendeve kontribuese për kapërcimin e pasojave të tsunamit që shkaktoi
qindra mijëra të vdekur në një numër shtetesh të Azisë Jugore.

Pas kontakteve me autoritetet e krizës në vendet e goditura, nismëtarët
thanë se më kalimin e ditëve, po shtohet emergjenca dhe nevoja për ndihmë
të specializuar mjekësore pasi rreziku i epidemive dhe sëmundjeve ngjitëse
si pasojë e mosvarrosjes së numrit të madh të viktimave dhe mungesës së
ujit të pijshëm, është në rritje.

Rreziku i kolerës, tifos si dhe epidemive të tjera është shumë i afërt.
Miliona njerëz mes të mbijetuarve të kësaj tragjedie kanë nevojë edhe për
ndihmën më elementare: mjekim për plagët, ujë të pastër për të shuar etjen
dhe veshje të thata. Duke u munduar të kurojnë pasojat e këtij
shkatërrimi, më shumë se 30 vende të botës dhe miliona njerëz janë
solidarizuar nën flamurin e humanizmit në një fushatë globale, kësaj radhe
jo për luftë, por për të ndihmuar vendet e martirizuara nga një fatkeqësi
që mund t'i ndodhte kujtdo.

Për këtë arsye, "Skuadra Shqipëria" ka marrë angazhimin për t'i bërë një
thirrje publike edhe ndjenjës së solidaritetit human të qytetarëve
shqiptarë për të mbështetur me medikamente dhe logjistikë një njësi
vullnetare mjekësh dhe specialistësh të cilët do të ofrojnë asistencën e
tyre në zonat e goditura.

"Shqipëria dëshiron të tregojë në këtë mënyrë, se ndryshe nga mënyra sesi
stigmatizohet në kronikat kriminale si një vend që eksporton shqetësime,
mund të ofrojë shembullin sesi një vend i vogël mund të ofrojë zemrën e
tij të madhe", tha Erion Veliaj, drejtor i MJAFT dhe një nga iniciatorët e
themelimit të Skuadrës Shqipëria.

Nga ana e pjesëmarrësve në takim u shpreh mbështetje dhe midis donatorëve
të parë për "Skuadrën" u renditën menjëherë presidenca e Shqipërisë,
bashkia e Tiranës, Dhoma e Tregtisë, Ministria e Mbrojtjes dhe ajo e
Shëndetësisë, Kryqi i Kuq Shqiptar, etj. Donacionet do të grumbullohen në
një numër llogarie bankare të vënë në dispozicion nga një fondacion që
lëvizja MJAFT ka ngritur për qëllime humanitare dhe brenda pak ditësh
fondet do të jenë vënë në përdorim.

Një sasi medikamentesh do të blihen në varësi të kërkesave që do të bëhen
nga autoritetet e krizës në rajonin Banda Aceh të Indonezisë ku mendohet
se do të ushtrojë veprimtarinë e saj "Skuadra Shqipëria".

Pranë shtabit të "Skuadrës Shqipëria të ngritur në zyrat e MJAFT kanë
nisur ndërkohë aplikimet për të gjithë mjekët vullnetarë që dëshirojnë t'i
bashkohen "Skuadrës", si dhe për të gjithë të rinjtë dhe qytetarët e tjerë
që kërkojnë të ofrojnë asistencë në koordinimin e punëve të skuadrës
brenda vendit.

Organizatorët po kujdesen që "Skuadra Shqipëria" të përfshijë mjekë dhe
specialistë vullnetarë jo vetëm nga brenda kufijve por edhe nga Kosova në
shenjë uniteti dhe mirënjohjeje për atë që komuniteti ndërkombëtar ka bërë
për kombin shqiptar në ditët tona të vështira.

Një numër telefoni AMC do të vihet në dispozicion të të gjithë atyre që
duan të kontribuojnë qoftë edhe me një shumë simbolike prej 100 lekësh me
anë të një mesazhi që do të dërgohet drejt numrit.


Sokol Shameti
Lëvizja Mjaft
Adresa: Rr. Elbasanit, nr 77
Tiranë, Shqipëri
Tel/Fax: +355 4 223 661

Cel: 0692033001
Optional email: sokol@shameti.com
www.mjaft.org

#21 ne: 05-01-2005, 03:03:27
E Merkure, 05 Janar 2005

SHTETET E PREKURA DHE VIKTIMAT E KONFIRMUARA NGA TERMETI

INDONESIA - 94 mije te vdekur. Numri i viktimave eshte ne rritje Ishulli i Sumatras ishte shume prane epiqendres se termetit

SRI LANKA - 30 mije te vdekur, mijera jan te humbur. Ka numrin me te madh te viktimave pas Indonezise. Shume banore jane evakuuar

INDIA - 9. 500 te vdekur dhe rreth 6, 000 persona kane humbur, duke perfshire edhe ishujt Andaman dhe Nikobar, qe ka mijera te humbur te cilet supozohen tshme te vdekur.

TAILANDA - 4, 900 te vdekur; pothuajse gjysma shtetas te huaj nga 36 vende te botes. Kryeministri Thaksin Shinawatra tha se numri perfundimtar i viktimave mund te shkoje ne 8, 000

MALDIVES - 74 persona te vdekur dhe dhjetera te humbur. Dallget kane shkaterruar nje pjese te ishullit.

MALAIZIA - 67 te vdekur. Megjithese ishte shume prane epiqendres

se termetit ishulli Sumatra ka sherbyer si mburoje per vendin

BURMA - 59 te vdekur. Ushtria e vendit ka dhene kontribut ne perballimin e situates

BANGLADESH - 2 te vdekur.SOMALIA - 142 te vdekur, mijera kane humbur shtepite. Rreth 50, mije jane avakuuar

KENYA - 1 i vdekur. Sherbimi meteorologjik ka paral;ajmeruar turistet, peshkataret te qendrojne larg gregdetit.

TANZANIA - 10 te vdekur

SEYCHELLES - 1 i vdekur dhe permbytje masive

Pergatiti: D. Vuka

#22 ne: 06-01-2005, 14:26:05
Dëmet e tsunamit, më të mëdha se të një lufte.

Sekretari amerikan i Shtetit Colin Powell sheh nga afër pasojat e tmerrshme të tsunamit në Indonezi


Shekulli

Katastrofa që ka pllakosur në Azinë Jugore, duket se i ka tejkaluar të gjitha imagjinatat njerëzore. Personalitete të huaja që kanë mbërritur dje në Indonezi, dhjetë ditë pas tërmetit vdekjeprurës që shkaktoi përmbytje në gjithë brigjet e Oqeanit Indian, janë shokuar nga pamjet e gjalla të asaj ç'ka mbetur nga qytete e plazhe të tëra. "Unë kam qenë në luftë, kam parë një numër të madh uraganësh, tornadosh dhe operacione masive ndihmash, por kurrë nuk kam parë diçka të tillë". Kështu është shprehur sekretari amerikan i Shtetit Colin Powell pas një vëzhgimi nga ajri të bregdetit verior të ishullit Sumatra, epiqendra e tërmetit 9 -ballësh të 26 dhjetorit. "Nuk mund ta imagjinoj tmerrin që kanë përjetuar familjet dhe gjithë njerëzit që kanë dëgjuar këtë zhurmë që po u vinte, dhe më pas ajo valë e tmerrshme u ka marrë jetët". Powell arriti të shihte gjithë kërdinë që kishte bërë tsunami (vala shkatërruese e shkaktuar nga tërmeti nënujor) në zonën Aceh. Fshatra të tërë ishin marrë me vete nga dallga titanike. Powell gjithashtu mundi të shihte edhe fazën e parë të operacionit masiv të ndihmave për të shpëtuar mijëra jetë të tjera njerëzish. Pasi bëri një udhëtim me helikopter mbi zonat e dëmtuara, Powell zbriti në kryeqytetin e Indonezisë, Xhakarta, ku sekretari i përgjithshëm i OKB-së Kofi Annan dhe liderë të tjerë të botës po mbërrijnë për një samit global mbi tsunamin. Sekretari amerikan i Shtettit edhe pse për pak ditë largohet nga detyra, ka premtuar më shumë ndihma tani që pa nga afër pasojat e tmerrshme. Ai madje shprehu shpresën se ndihma që do t'i jepet Indonezisë, me shumicë myslimane, do t'ia ndryshojë imazhin SHBA-ve në botën arabe (jo pozitiv që pas luftës në Irak). Megjithatë ndihmat për viktimat e tsunamit, po vijnë nga e gjithë bota. Edhe vende të varfra, si Kosova, apo Korea e Veriut kanë ofruar mijëra dollarë në ndihmë të të mbijetuarve. Tsunami goditi 11 shtete rreth Oqeanit Indian, por vendet më të goditura janë Indonezia, India, Sri Lanka dhe Tajlanda. Vetëm në rajonin Aceh të Indonezisë humbën jetën gati 100 000 vetë. Rreth gjysmë milion njerëz janë të pastrehë, ndërkohë që uria, etja dhe plagët e pambyllura kanë bërë që një pjesë e madhe e tyre të mbushin spitalet. Fatkeqësia më e madhe është se shumica e viktimave janë fëmijë. Vala shkatërruese që zgjati vetëm pak sekonda ka rrëmbyer gati gjithë gjeneratën e re të kësaj zone. Ndihmat duket se kanë vërshuar nga anë të ndryshme të botës, por ato kanë mbërritur kryesisht nëpër qytetet kryesore, ku mund të arrihet me mjete. Në zona të thella, larg vëzhgimit të të huajve, duket se gjithë të mbijetuarit do të kthehen në kufoma. OKB ka paralajmëruar se vdekjet do të jenë shumë më të mëdha se 150 000 të konfirmuara deri tani. Me këtë shifër, kjo mund të konsiderohet katastrofa më vdekjeprurëse natyrore e regjistruar ndonjëherë.#23 ne: 06-01-2005, 14:58:44
Hollywood ndihmon të dëmtuarit në Azi


Shekulli online

Ashtu si miliona persona në të gjithë botën, bota amerikane e spektaklit po mobilizohet për të ndihmuar të dëmtuarit e Azisë së Jugut të prekur nga tsunami gjigand. Aktorja amerikane, Sandra Bullock i dhuroi një milion dollarë Kryqit të Kuq amerikan për të ndihmuar viktimat e tsunamit, ndërsa Leonardo DiCaprio ofroi një shumë të njëjtë për
Fondin e Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF) për të ndihmuar fëmijët tajlandezë. "Në këtë moment kritik, i shpreh mirënjohjen time Sandra Bullock, e cila edhe një herë tregoi dhembshuri dhe besim më misionin tonë humanitar", deklaroi Marsha Evans, kryetare e Kryqit të Kuq amerikan në një komunikatë. Leonardo DiCaprio, protagonist së bashku me aktoren franceze Virginie Ledoyen në filmin "Plazhi" i xhiruar në 2000 në ishullin e Koh Phi Phi, sot i shkatërruar, u tregua veçanërisht bujar. Sipas shoqërisë së specializuar "Access Hollywood", Leonardo DiCaprio i ofroi UNICEF-it një milion dollarë për të ndihmuar fëmijët e mbijetuar në këtë ishull, që ndodhet në juglindje të Phuket. "Leonardo u tregua veçanërisht bujar", tha për AFP-në Lisa Szarkowski, një zyrtare e UNICEF-it, pa konfirmuar shumën e derdhur nga aktori. Regjisori Steven Spilberg dhuroi 1,5 milionë dollarë për tre organizata bamirëse (Save the Children, Care dhe Oxfam), bëri të ditur agjenti i tij Marvin Levy. Levy saktësoi se regjisori i "Jurassic Park" dhe "E.T." vendosi ta bëjë publik dhurimin e tij për të nxitur persona të tjerë të angazhohen. Heroina e serialit televiziv amerikan "Sex and the City", Sarah Jessica Parker, u angazhua në mbledhjen e fondeve për UNICEF-in, ashtu si edhe komikja Mia Farrow apo aktori britanik Roger Moore. "çdo ditë, ne kemi mbështetjen e shumë yjeve që përfitojnë nga imazhi i tyre për të mbledhur fonde dhe për të zgjuar ndërgjegjen e publikut", tha Simon Ingman, zëdhënës i UNICEF-it. Nga ana e këngëtarëve të rrokut, grupi i rrymës "heavy metal", "Linkin Park" ofroi 100 000 dollarë për Kryqin e Kuq dhe ftoi fansat e tij të tregoheshin gjithashtu bujarë. "Nëse secili nga fansat tanë do të japë dhjetë dollarë, kjo mund të ndihmojë dhe sa më shpejt aq më mirë", tha Brad Delson, kitarist i grupit rrok, që ka dhënë një koncert në Tajlandë në qershor. Prezantuesi i famshëm i NBC, Jay Leno, vendosi të nxjerrë në ankand motorrin e tij "Harley-Davidson" të zbukuruar me autografet e të ftuarve të famshëm të "Tonight Show". Të ardhurat nga ankandi do të shkojnë për shoqata bamirëse. Shoqata e Shtypit të Huaj në Hollivud (HFPA), që jep çdo
vit çmimet "Golden Globe" të kinematografisë, mblodhi 250 000 dollarë që do të derdhen në llogaritë e katër organizatave bamirëse (Aksion kundër Urisë, Save the Children, Fondacioni tërmet në Azi dhe Mjekët pa Kufi). "Edhe pse të ardhurat tona përdoren zakonisht për të ndihmuar në restaurimin e filmave apo për vepra në favor të kinematografisë, menduam se një organizatë ndërkombëtare si kjo jona duhet të kontribuonte gjithshtu për të ndihmuar miliona viktima të kësaj katastrofe", tha Lorenzo Soria, kryetar i HFPA.


#24 ne: 07-01-2005, 17:24:25
TERMETI, 440 VIKTIMA JANE TURISTE BRITANIKE

Turistet britanike viktima te dallgeve qe shkaktoi termeti nen ujor ne oqeanin Indian numerohen te jene 440. Sipas ministrit te Jashtem Xhek Strou i cili po viziton zonet e prekura nga termeti ne Tajlande sqaroi se vetem 49 britanike jane identifikuar, ndersa 391 rezultojne te humbur. Strou sqaroi se per shkak te katastrofes me permasa gjigande disa nga viktimat nuk do te mund te identifikohen kurre.

................... ................... ..........
 

TERMETI, G7, OK MORATORIUMIT PER BORXHET

Grupi G7, i vendeve me te industrializuara te botes ka pranuar qe te ngrijne borxhet e jashtme te vendeve te prekura nga tsunami qe goditi vendet e Azise Juglindore. Moratoriumi pritet te marre miratimin e Klubit te Parisit, ku perfshihen vendet donatore, me 12 janar, perpara se te zbatohet. Borxhi i Jashtem i vendeve te prekura nga tsunami kap shifren 400 miliarde dollare.
 
................... ................... ..

TERMETI, NISIN DERGESAT ME NDIHMA PER TE PREKURIT

Nje dite pas mbledhjes se jashtezakonshme te donatoreve mbi ndihmat per popullsine e goditur nga termeti ne Azi nga shume kryeqytete filluan te nisen avione me ushqime e barna. Nga Boni u nis nje spital-fushe qe do te menaxhohet nga ushtria gjermane, ndersa nje te ngjashem kane ngritur edhe spanjollet. 12 dite pas katastrofes ka ende zona te pashkelura nga ekipet e shpetimit.Ne Banda Aceh, te Indonezise 25 helikoptere amerikane gjate gjithe dites shperndane te pakten 200 tone ndihma. Nderkaq drejt zones po udhetojne anije japoneze , britanike e franceze. Ura ajore po funksionojne edhe me Kinen e Rusisne. Ne terren problem kryesor eshte rreziku I epidemive , sepse mungon uji dhe ndihma shendetesore.
 

Temat e fundit