VDIQ NE PARIS YASSER ARAFAT - Bota Sot

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

VDIQ NE PARIS YASSER ARAFAT

VDIQ NE PARIS YASSER ARAFAT

· 24 · 1906

 • Postime: 148
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

ne: 04-11-2004, 19:58:34
LIDERI I OCP YASSER ARAFAT VDIQ NE SPITALIN USHTARAK TE KLAMAR 10 KM LARG PARISIT PRESIDENTI FRANCEZ JACQUES CHIRAC BERI VIZITEN E LAMTURIRES ARAFATIT PAS DITE SOT NE PARIS;

ENDE NUK BEHET E DITUR SHKAKU I VDEKJES POR GJENDJA E TIJ U KEQESUA SOT NE MENGJES;

#1 ne: 04-11-2004, 20:08:53
Olsi eshte lajm i rrem nuk ka Vdekur se e degjova para nje ore dhe ishte semur rende po nuk kishte Vdekur.

 • Postime: 148
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 04-11-2004, 20:10:37
Jo Berni eshte e vertete ketu televizoni ne Paris thote se eshte ne koma, vdekje cerebrale e shkelles se 4, pra stadi klinikisht eshte i vdekur lajmi eshte dhe konfirmohet tani.

#3 ne: 04-11-2004, 20:31:14
PERGENJESHTROHET NGA SPITALI I PARISIT VDEKJA E ARAFATIT
 
Lideri palestinez Arafat nuk ka vdekur. Pergenjeshtrimin e lajmit te sapopublikuar nga mediat izraelite e pergenjeshtroi drejtori i spitaliat ushtarak, ne Paris. Gjendja e liderit palestinez mbetet e renduar, tha drejtori, por per lamet me te fundit do t’ju veme ne dijeni. Lajmi u pergenjeshtrua dhe nga kryeministri palestinez Abu Ala.

 

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 04-11-2004, 20:34:44
mirëpo zëdhensi   i spitalit deklaroj se gjendja  e tijë është e veshtirë porë nuk ka vdekur...
por është i mbajtur më ndihmmen aparatave frymarrës...  

 • Postime: 148
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 04-11-2004, 22:26:14
mjeku qe beri pergenjeshtrim eshte mjek gjeneral, deklarata e tij eshte e ores 18, ndersa ne oren 8 mediat folen per vdekje klinike te shkalles 4 stad final tu  dhene shpirt troc muhabeti.
arafati ka ngjasa te kete vdekur por lajmi nuk shpallet per arsye te ndryshme

 • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 04-11-2004, 23:41:29
Lexova dhe une tani qe Arafati eshte ne Koma te rende, por per shume arsye nuk tregohet. Ai do vdese kur palestinezet do duan qe te vdese, pra mund ta zgjase dhe jave te tera qe ai te mbahet ne kete koma te rende edhe se nuk ka rikthim mbrapa.

 • Postime: 47
 • Karma: +0/-0

#7 ne: 05-11-2004, 13:07:49
ka vdekur apo nuk ka vdekur ajo nuk eshte ende e sigurte por sipas agjensive te lajmeve me prestigjioze nga e gjithe bota arafat ende nuk ka vdekur ai ka pesuar vdekje cerebrale sipas shume agjensive dhe si rrjedhim prandaj dhe disa nga kompertancat e arafatit i jane kaluar kryeministrit palestinez mgjtht ende nuk dihet me siguri fati i tij.por shpresat qe ai te vazhdoje te jetoj jane shume te pakta...

 • Postime: 19
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#8 ne: 05-11-2004, 18:09:42
Te njejten gje do thoja edhe une. Vdekja e tij ende nuk eshte e konfirmuar tamam...Aman se media-s edhe nuk para i besoj-une personalisht!!!

Be_You

 • Postime: 71
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 06-11-2004, 04:06:39
Pak e cuditshme sesi shkoi ne Paris dhe direkt perfundoi ne koma (95% i vdekur) Arafati !!!
Nejse...ne boten e luftes dhe politikes, cudirat nuk na cudisin shume me...

Nje problem tjeter u ngrit ne disktutim sot!
Ai eshte: Vendi ku do varroset lideri i Palestines!

Arafat pati lene si amanet qe nese vdes, te varroset ne Jeruzalem, ne vendin e shenjte! Palestinezet kerkojne me domosdo te plotesojne kete amanet te fundit te liderit te tyre...

Nga ana tjeter, hebrejte, ngulen kembe dhe biles kerrcenuan kedo qe guxon te mendoje se dicka e tille mund te behet e mundshme! Ata u shprehen haptas se ne ate vend ku Arafat deshironte te varrosej, jane varrosur vetem te shenjtet dhe mbreterit hebre. Pra nje palestinez do ishte njeriu i fundit qe do pretendonte te prehej ne ate vend!

Te shohim se cdo na sjelle e ardhmja...

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 06-11-2004, 10:09:17
sa më shpejt ecim dhe shkojm kah zhvillimi aq edhe po i humbim vlerat njerzore...
më s'do të jet çudi që të shofim njerëz duke fluturuar në rrugë me krahët e tyre!!! Keshtu pat thënë një profesor imi derisa na spjegonte procesin e se si  njeriu ia ka arritur që ta ndaj atomin!!!
2gushtë, 9 shtatorë, (u vra kom.Masud) 11shtator, ran kullat , u zgjodh
Bushi II, tani lajmrojn vdekjen e njeriut pa vdekur fare!!!
Keto raste të kurdisura mbi situaten në botë s'kan fund më...
Kushë fshihet pas ketyre njerëzve?
Apo mos kemi hyr në ciklin e yjeve(atre) edhe ne?
Si duket tani mediat e percjellin impulsin e opinjonit e jo opinjoni mediat!
Ndoshta jan interesat e mdhaja, ku e dimi ne?
Vetëm se edhe kjo ndodhi.
Një njeri qe ka luftuar tërë jeten e tijë përë popullin e tijë dhe krijimin e shtetit palestinez , qe se  si i bien puna ...luan bota më të duke u tallur, s'ka gjë ma keqë. Pse se kan lën aty le të vdes si njeri në vend të vetë?
KJO PRA ËSHTË QUDIA E BOTËS SË CIVILIZUAR!!!  

 • Postime: 148
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 06-11-2004, 10:35:47
Kreksi

Mos harro se ka e ka filluar luften e tij si terrorist. Deri ne vitet 87 i tille ka qene i skeduar. Me pas nderroi rruge te themi, por ka qene njeri gjithmone me dy fytura.
Nga njera ane paqe, nga tjetra atentatet, figura e tij eshte shume kompmplekse, une do te thoja se e ka vjedhur popullin e tij jashte mase.
Ka nje pasuri prej 5 milliarde dollaresh.
Ku i gjeti ?
Per mua ai eshte figure shume e diskutushme.

Per lajmet ne media, besoj me shume faktin se nuk duan ta shpallin vdekjen e tij per arsyje te ndryshme. E para situata ne palestine, dhe vendosja e nje pasuesi te arafatit qe ende nuk eshte ne vije.

pershendetje

 • Postime: 148
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 06-11-2004, 10:39:36

Arafati mbetet ende i rëndësishëm. Gjatë gjithë dhjetëvjeçarit të fundit, ai urdhëronte financat e gjithë shtetit palestinez. Asnjë para nuk harxhohej pa urdhrin e tij. Sipas â€Å“WorldNetdaily”, Arafati para se të largohej, urdhëroi një komitet emergjence prej tre anëtarësh të Autoritetit Palestinez dhe Lëvizjes për Çlirimin e Palestinës që të qeverisnin në mungesë të tij. Dy personat ishin kryeministri Ahmed Qureia dhe ish -kryeministri Mahmoud Abas, ndërsa personi i tretë një figurë simbolike. Megjithatë kur Abbas dhe Qurei i kërkuan Arafatit të zhbllokonte paratë gjatë mungesës së tij, Arafat duke hipur në avionin jordanez, refuzoi. â€Å“Jam ende gjallë falë Zotit, ndaj mos u shqetësoni”. Arafati kontrollonte miliarda dollarë në emër të popullit palestinez. Pasuria e tij mund të vlerësohet nga 2 deri në 3 miliardë dollarë, shumica në llogaritë bankare zvicerane. Ai në fakt ka patur më shumë (rreth 5 miliardë $) gjatë viteve kur ishte në mërgim nga 1982 â€"1993, pasuri që e bëri nëpërmjet trafikimit të drogës në Liban. Por arritja më e madhe është fshehja e këtyre parave. Në 1997, zyra e publikut të Autoritetit Palestinez njoftoi se 43 % e buxhetit vjetor ishte zhdukur. Kështu pyetja e vetme e palestinezëve është: Ku janë paratë e Arafatit? Themeluesi i Bankës Ndërkombëtare Palestineze, Abu Issa thotë se Arafat ka vjedhur një shumë të madhe parash. â€Å“Në vend që t’i përdorte fondet për qëllimet që ato jepeshin, Arafati i kalonte rregullisht në llogaritë e veta bankare”, -thotë Issa. Megjithatë askush nuk e di nëse ato para do t’i kthehen sërish popullit palestinez.

shekulli

 • Postime: 71
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 10-11-2004, 07:30:48
Me shume palestineze fola ketej nga jetoj dhe te gjithe nxirrnin vrere per Arafatin. Te njetat pergjigje sic ka shkruar Olsi me thane. E shanin dhe e quanin nje kriminel qe ka marre ne qafe Palestinen duke pare interesat e veta. Ka luajtur lojra te dyfishta dhe eshte pasuruar me gjakun e popullit te tij.

Ka hall se do ja heqin tubin per diten e Bajramit, ose per noi dite tjeter te shenjte Islame, sa per ta nxjerre si tip heroi apo te shenjti...se lumturohen myslimanet kur marrin vesh qe lideret e tyre u vdesin neper dite te shenuara prej Zotit!

Ose ose, kjo vdekja e tij eshte sajuar per te matur pak pulsin e dy paleve. Kane menduar te shikojne nje here sesi do reagojne dy palet ne nje rast te tille. Shikojne si do shkoje situata, e analizojne dhe pastaj dine sesi ti bejne balle trazirave apo perleshjeve qe mund te krijohen! Flas per fuqite e medha, qe do nderhyjne ne zgjidhjen e ceshtjes Israel-Palestine...

Bota eshte bere corap leshi mer jahu!
Lum ai qe nuk ka alergji nga keto lloj corapesh! (lol)

 • Postime: 148
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#14 ne: 10-11-2004, 07:52:20
Sot pritet te shpallet ne Muqata lajmi i vdekje se Arafatit. Delegaconi i kryuesur nga pasuesit e Arafatit u largua nga Parisi pas nje vizite 24 oreshe ku i dhane lamtumiren. Ne spitalin ushtarak te Klamarit ne Paris mbrin sot autoriteti me i larte fetar i cili eshte i vetmi i cili eshte i vetmi qe merr vendimin e shkeputjes se aparateve klinike qe e mbajne gjella arafatin.

me vdekjen e tij mbullet nje epoke e historse se popullit palestines, duke shpresuar se udheheqesit e rinj do te bejne me shume dhe me drejt per popullin palestinez

 • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 10-11-2004, 17:20:48


Ky do jete pasardhesi i Arafatit. Eshte kryetar i parlamentit palestinez dhe pasi ka marre detyren ka 60 dite kohe per te organizuar zgjedhjet e reja.

 • Postime: 1650
 • Karma: +2/-0

#16 ne: 11-11-2004, 05:48:39
Zyrtare: Yasser Arafat nderroi jete.

 • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#17 ne: 11-11-2004, 13:43:34
Pas gjithe atyre qe ka bere dhe qe nuk ka bere me mbetet vec te them Zoti e befte per parajse dhe shpetofte shpirtin e tij  :???

 • Postime: 12234
 • Karma: +408/-388

#18 ne: 11-11-2004, 19:47:48
Zoti paq meshire mbi shpirtin e tij...

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#19 ne: 11-11-2004, 21:43:25
shpresoj qe perendija e tije do e qoje drejt parajses se i ka hapur rrugen popullit te tije drejt njohjes si shtet palestinez e jo si refugjate  apo terroriste.
Vetem shpirti i tije e din se sa u mundua pere popullin palestineze.

shpresoj qe palestinezet s'do e harrojn ket simbol kurre.

 • Postime: 2026
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#20 ne: 12-11-2004, 01:09:38
ore po se kuptoj une.
nga i gjeti tere ato pare ai?
mbase popullit palestinez gjen ndonje lider me te afte se arafati tani dhe gjendja e tije permiresohet.
inshallah.

 • Postime: 148
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#21 ne: 12-11-2004, 10:12:28


Arafati nga terrorist në burrë shteti


Shekulli

Jaser Arafati lindi në një familje palestineze në Egjipt në vitin 1929. Ai u bë i njohur si udhëheqës guerilas pas disfatës së arabëve nga Izraeli në luftën e vitit 1967. Arafat udhëhoqi Organizatën për Çlirimin e Palestinës ndërsa ajo zhvilloi një sërë sulmesh në të gjithë botën, përfshirë rrëmbimet e shumë avionëve të pasagjerëve. Pengmarrja e atletëve izraelitë në Lojërat Olimpike të Mynihut e bëri Arafatin dhe OÇP-në armiq të mëdhenj të Izraelit. Arafati dhe luftëtarët e tij u përzunë nga Jordania nga Mbreti Husein në vitin 1970, dhe në vitin 1982 izraelitët e detyruan atë të largohej nga Libani. Mbështetja e tij për pushtimin irakian të Kuvajtit u konsiderua si një gabim politik, por, megjithatë, ai mbijetoi dhe nënshkroi marrëveshjet e paqes të Oslos me Izraelin, duke tokur duart me kryeministrin e rezervuar izraelit Jitzhak Rabin, në Shtëpinë e Bardhë. Për këtë hap ai ndau çmimin Nobel për Paqen. Pas shpërthimit të intifadës së dytë palestineze, Izraeli e akuzoi Arafatin se ishte pëgjegjës për valën e sulmeve vetëvrasëse, dhe ai i kaloi vitet e fundit i rrethuar në zyrat e tij në Ramallah të Bregut Perëndimor. Kështu karriera e Arafatit është ngjitur nga një lider i guerilëve në fituesin e çmimit Nobel për paqen si president i Autoritetit Palestinez. Megjithatë statusi i tij si simboli luftës 40-vjeçare të palestinezëve për një shtet të pavarur nuk ka ndryshuar kurrë. Nga shumë shtete perëndimore ai është konsideruar si terrorist. Ndërsa për palestinezët ai do të mbetet idhull dhe një lider i pazëvendësueshëm.

Reagime
Sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Kofi Annan
â€Å“Arafat simbolizonte aspiratat kombëtare të popullit palestinez”
Presidenti amerikan George W. Bush
â€Å“Vdekja e Arafatit ishte një moment i rëndësishëm në historinë e palestinezëve  Amerika shpreson se e ardhmja do të sjellë paqe dhe realizimin e një shteti të pavarur demokratik palestinez, që të jetojë në paqe me fqinjët”
Kryeministri britanik Toni Blair
â€Å“Tani.. gjetja e një zgjidhjeje për konfliktin në Lindjen e Mesme duhet të bëhet prioriteti më i lartë”.
Presidenti rus Vladimir Putin
â€Å“Vdekja e zotit Arafat ishte një humbje e rëndë për palestinezët”.
Ministri izraelit i Drejtësisë, Josef Lapid.
â€Å“E urrejmë Arafatin për vrasjen e shumë izraelitëve dhe për faktin se nuk kishte lejuar përparimin e procesit paqësor”.
Kryeministri izraelit, Ariel Sharon
â€Å“Vdekja e Arafatit mund të shënojë një pikë kthese historike për Lindjen e Mesme”
Kryeministri australian, John Howard
â€Å“Historia do ta gjykojë ashpërsisht Arafatin për faktin se nuk pranoi propozimin e vitit 2000 të kryeministrit të atëhershëm të Izraelit, Ehud Barak, për një zgjidhje paqësore.

shekulli

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#22 ne: 08-09-2005, 16:00:30
RAPORTI SEKRET I HARTUAR NGA MJEKET FRANCEZE NUK SAKTESON SHKAQET E VERTETA QE CUAN NE VDEKJEN E JASER ARAFAT. POR RAPORTI LE TE HAPUR 3 MUNDESI: SIDEN, HELMIMIN APO INFEKSIONIN. LAJMI ESHTE BOTUAR SOT NGA E PERDITSHMJA IZRAELITE "HARETZ", PAS LIBRIT TE SHKRUAR NGA 2 GAZETARE HEBRENJ PER KONFLIKTIN IZRAELITO-PALESTINEZ.


 • Postime: 852
 • Karma: +3/-0

#23 ne: 08-09-2005, 16:34:13
Hi,
Nuk bashkohem me mendimet e disave, qe e quajne terrorist nje person shume te admiruar nga populli i tij konkretisht Arafati qe qendroi ne krye te organizatave te clirimit te atdheut te tij per shume vite te tera.
Mendoj qe ai do te mbetet nje legjende e Palestines dhe te gjithe islamdashesve kudo ne bote.
:alb:

Temat e fundit