Xho Bajden Presidenti i ri i SHBA - Bota Sot

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Xho Bajden Presidenti i ri i SHBA

Xho Bajden Presidenti i ri i SHBA

· 1 · 617

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 08-11-2020, 11:35:55

Xho Bajden ka fituar garën për t’u bërë presidenti i ardhshëm i SHBA, duke mundur thellë Donald Trump.
Biden ka fituar fushën kryesore të betejës në Pensilvani, duke e shtyrë atë mbi pragun e votimit të kolegjit elektoral me 270 vota që kërkohen për të futur në Shtëpinë e Bardhë.Fushata Trump ka treguar që Presidenti nuk do ta pranojë rezultatin.


Biden tha se ai ishte “i nderuar dhe i përulur” që u zgjodh President.

“Përballë pengesave të papara, një numër rekord amerikanësh votuan. Duke provuar edhe një herë, që demokracia rreh thellë në zemrën e Amerikës,” tha Presidenti i zgjedhur.

Tani ishte koha për të “hedhur zemërimin dhe retorikën e ashpër pas nesh dhe për t’u bashkuar si një komb. “është koha që Amerika të bashkohet dhe të shërohet.”

Rezultati e bën Donald Trumpin presidentin e parë me vetëm një mandat që nga vitet 90-të.

Projeksionet për fitoren e Xho Bajden bazohen në rezultatet jozyrtare nga shtetet që tashmë kanë mbaruar me numërimin e votave të tyre dhe rezultatet e pritura nga shtete si Uisconsin ku numërimi po vazhdon.

Fitorja e parashikuar e Biden në Pensilvani e çon atë në 273 vota të kolegjit elektoral.

Zgjedhjet kanë pjesëmarrjen më të lartë që nga viti 1900. Biden ka fituar më shumë se 74 milionë vota deri më tani, më shumë se kurrë për një kandidat presidencial të ShBA. Trump ka tërhequr më shumë se 70 milionë, numrin e dytë më të lartë në histori.

Presidenti Trump e kishte deklaruar veten në mënyrë të rreme fitues të zgjedhjeve kur numërimi i votave ishte i papërfunduar. Që atëherë ai ka pretenduar parregullsi në numërim, por nuk ka paraqitur ndonjë provë të mashtrimit në zgjedhje.

Fushata e tij ka ngritur një mori gjyqesh në shtete të ndryshme dhe të premten, ndërsa Biden u shfaq pranë fitores, Trump tha: “Këto zgjedhje nuk kanë mbaruar”.

Zgjedhjet u bënë ndërsa rastet e koronavirusit dhe vdekjet vazhduan të rriteshin në të gjithë Shtetet e Bashkuara, me Presidentin Trump që argumentonte se një presidencë e Biden do të rezultonte në bllokime dhe errësirë ​​ekonomike. Xho Bajden akuzoi presidentin për dështimin për të vendosur masa të mjaftueshme për të kontrolluar përhapjen e Covid-19.

Xho Bajden rikthehet kështu në Shtëpinë e Bardhë, ku ai shërbeu për tetë vjet si zëvendës i Presidentit Barak Obama. Në moshën 78 vjeçare, ai do të jetë presidenti më i vjetër në historinë amerikane, një rekord i mbajtur më parë nga njeriu që ai tani ka mundur, Donald Trump, i cili është 74 vjeç.


Fitorja e projektuar nga BBC e Xho Bajden pas katër ditëve të numërimit të përpiktë të votave është denoncimi i një fushate të jashtëzakonshme, të kryer gjatë një pandemie shkatërruese dhe trazirash të përhapura shoqërore dhe pushtetarësh të pazakontë në detyrë.

Në përpjekjen e tij të tretë për presidencën, Biden gjeti një mënyrë për të lundruar mes pengesave politike dhe mori një fitore që, megjithëse mbase e ngushtë në numrin e kolegjit elektoral, parashikohet të tejkalojë totalin e përgjithshëm kombëtar të Trump me të paktën katër milionë vota.

Me këtë fitore të tij të parashikuar dhe jo zyrtarisht të vulosur, Xho Bajden ai sjell me vete nënkryetaren e parë grua, me trashëgimi multi-etnike.

Biden tani mund të fillojë detyrën e mundimshme të planifikimit të tranzicionit në administratën e tij të re. Ai do të ketë pak më pak se tre muaj për të mbledhur një kabinet, për të përcaktuar përparësitë e politikave dhe për t’u përgatitur për të qeverisur një komb që përballet me kriza të shumta dhe i ndarë ashpër përgjatë vijave partizane.

Xho Bajden ka ëndërruar për Shtëpinë e Bardhë për shumicën e 50 viteve të tij në arenën publike. Me këtë çmim të jetës, sidoqoftë, vijnë sfidat e jetës.

Çfarë ndodh tani?

Zakonisht kandidati humbës pranon por Trump është zotuar të kontestojë rezultatet e zgjedhjeve në disa fronte.


Duke iu përgjigjur rezultateve të Pensilvanisë, fushata e tij dha një deklaratë duke thënë: “Këto zgjedhje nuk kanë mbaruar. Projeksioni i rremë i Xho Bajden si fitues bazohet në rezultatet në katër shtete që janë larg përfundimit.”

Një rinumërim do të mbahet në Georgia, ku kufijtë janë të ngushtë, dhe Trump dëshiron të njëjtën gjë në Uisconsin. Ai gjithashtu është zotuar të marrë masa ligjore në Gjykatën e Lartë, duke pretenduar mashtrim në votim pa prova.

Nëse rezultati i zgjedhjeve sfidohet, do të kërkonte që ekipet ligjore ta kundërshtojnë këtë në gjykatat e shtetit. Gjykatësit e shtetit do të duhet të mbështesin sfidën dhe të urdhërojnë një rinumërim, dhe atëherë gjyqtarëve të Gjykatës së Lartë mund t’u kërkohet të prishin një vendim.

Ndërkohë, votat në disa shtete po vazhdojnë të numërohen dhe rezultatet nuk janë kurrë zyrtare deri në çertifikimin përfundimtar, i cili ndodh në secilin shtet në javët pas zgjedhjeve.

BBC shpjegon se kjo duhet të bëhet para se 538 zyrtarë të zgjedhur nga Kolegji Zgjedhor, i cili vendos zyrtarisht kush fiton zgjedhjet, të takohen në kryeqytetet e tyre për të votuar në 14 Dhjetor.

Votat e zgjedhësve zakonisht pasqyrojnë votën popullore në secilin shtet. Sidoqoftë, në disa shtete kjo nuk është një kërkesë zyrtare.

Presidenti i ri zyrtarisht betohet në detyrë në 20 Janar pas një periudhe tranzicioni për t’iu dhënë atij kohë për të caktuar ministrat e kabinetit dhe për të planifikuar punën.

Dorëzimi i pushtetit bëhet në një ceremoni të njohur si inaugurimi, e cila mbahet në shkallët e ndërtesës së Kapitolit në Uashington DC.

Pas ceremonisë, presidenti i ri shkon drejt Shtëpisë së Bardhë për të filluar mandatin katër vjeçar në detyrë. ©LAPSI.AL

Temat e fundit