×

Zgjedhjet e parlamentit Europian, e djathta ne avantazh.

Zgjedhjet e parlamentit Europian, e djathta ne avantazh.

· 1 · 388

  • Postime: 18283
  • Gjinia: Femer
ßåßy ღ
ne: 08-06-2009, 10:40:09
Rezultatet e deritanishme per Europarlamentin tregojne nje fitore te forcave te djathta qe kane siguruar 267 vende ne parlamentin prej 736 eurodeputetesh.
Por ajo qe vlen te theksohet eshte fakti se keto ishin zgjedhjet me pjesemarrjen me te ulet te votuesve te zhvilluara ndonjehere, me 43.55 perqind.

Analistet mendojne se ky indiferentizem eshte pasoje e bindjes se qytetareve se BE nuk ka bere aq sa duhet per kapercimin e krizes globale. Pikerisht nga kjo situate duket se u favorizuan partite e se djathtes qe siguruan nje fitore bindese ne keto zgjedhje.

Nderkohe, pas mesnate, rezultatet treguan se e djathta evropiane siguroi afro 267 karrige, socialistet 159, liberalet 81 vende, te gjelbrit 54, radikalet 35, konfederata e te majteve te bashkuar 34 vende, te pavarurit 18 e te tjeret plotesojne 88 vendet e mbetura.

Eurodeputetet e sapozgjedhur do te ulen per here te pare se bashku ne 14 korrik ne sallen plenare te Parlamentit Evropian ne Strasburg. Dhe perpara se te nisin zyrtarisht pushimet europarlamentaret do te formohen komitetet e Parlamentit Evropian.

Ndryshe nga legjislaturat e meparshme, kesaj radhe, te gjithe eurodeputetet do te kene te njejten page mujore 7 mije euro neto si dhe 16 mije euro fond per ekipin qe do t’i asistoje ata gjate mandatit 5 vjecar.

Deputet e Bullgarise jane perfituesit e pare te rregullores se re, pasi deri tani paga mujore qe respektonte sistemin nacional regjistronte rrogen me te ulet per nje europarlamentar me vetem 450 euro, ndersa eurodeputetet italiane do te humbasin 6 mije euro cdo muaj, pasi rroga e tyre ishte me e larta nder 27 shtete evropiane, plot 12 000 euro.

TCH
 

Rama kërkon 800 mijë vota në zgjedhjet e ardhshme

Nisur nga M A XRubrika Aktualiteti

Postimi i fundit 29-02-2020, 17:49:10
nga erlehta
"Vetevendosje" fiton zgjedhjet

Nisur nga M A XRubrika Aktualiteti

Postimi i fundit 07-10-2019, 17:29:34
nga Passion
Zgjedhjet e 6 tetorit në Kosovë

Nisur nga M A XRubrika Aktualiteti

Postimi i fundit 07-10-2019, 15:59:30
nga Parloté
Presidenti Meta anulon zgjedhjet e 30 qershorit

Nisur nga M A XRubrika Aktualiteti

Postimi i fundit 28-06-2019, 08:18:23
nga erlehta
Zgjedhjet për Parlamentin e BE (2019)

Nisur nga M A XRubrika Bota

Postimi i fundit 27-05-2019, 17:46:51
nga M A X