Botanike

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje me botaniken.

Pergjigje nga: olti, erlehta, dreamm

Tulipa Albanica - Tulipani Shqiptar

M A X
17-01-2021, 19:25:18
 
Lulja-e-tulipanit-në-ekonominë-pyjore-“Mamëz-Kalimash”..jpg
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Eugenie, merita bajtaktari, bujqësi

Sistemi i transportimit te bimet!

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: olti, Mishel Forever, erlehta

Aloe vera bima e jetes

M A X
23-12-2019, 00:01:56
 
bima aloe vera te mirat qe sjell.jpg
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
13-02-2012, 14:25:33

Posidonia oceanic

Posidonia oceanic, bima më e vjetër në tokëShkencëtarët kanë zbuluar organizmin më të vjetër në botë. Sipas tyre ky organizëm është një lloj bari që ka mbijetuar për më se 200,000 vite në tokë, ndërsa vazhdon të jetojë ende.Bëhet fjalë për një formë bari gjigant në fundin e detit Mesdhe. Shkencë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-01-2012, 13:50:30

Zbulohet organizmi i cili jeton qe 50,000 vite!

Shkencëtarët në Havaje kanë zbuluar popullatën e myshqeve që për 50,000 vite tani vetvetiu klonohet dhe sot sipas të gjitha gjasave janë organizmi më i vjetër shumëqelizorë në Tokë.Edhe pse këto myshqe ndodhen në shumë treva të hemisferës veriore, duket se vetëm në Havaje është parë shumëzimi me...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-11-2011, 16:29:27

Shpëtoni leshterikët e detit!

Alarmi i biologëve: Shpëtoni leshterikët e detit!Leshterikët nënujorë, që njihen si eliminiuesit e dioksidit karbonik, rrezikojnë të zhduken brenda disa vjetësh. Ekspertët shpjegojnë se leshterikët rrezikohen nga ankorimi i pakontrolluar i jahteve, plehrat në dete dhe ngrohja globale.Biologu Car...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
27-07-2011, 15:53:19

Arra e kokosit

Pemët e arrës së kokosit gjenden zakonisht në zonat tropikale. Ato rriten më mirë në klimë të ngrohtë, me diell e me lagështi. Arra e kokosit nuk është kokërr arre, ajo është një farë gjigante. Fara është e mbështjellë me një mbulesë të trashë fibrash, të quajtur lëvore, e cila e mbron farën, ku...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: dsfsdq, celjeta

Hormonet bimore.

dsfsdq
22-10-2009, 17:54:31
 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

[AnnaBela]
22-01-2009, 15:51:34

Ndertimi i bimeve!

Bimet janë gjallesa fotosintetike shumë qelizore, te pershtatura për te jetuar kryesisht ne mjedisin tokesor.Siç dihet bimet gjatë veprimtarise se tyre, thithin nga toka kripera minerale dhe ujë dhe me pas i percjellin ato ne pjeset fotosintetike mbitokesore. Funksione te tjera janë aftë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe