Aloe vera bima e jetes - Botanike

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Aloe vera bima e jetes

Aloe vera bima e jetes

· 6 · 2956

 • Postime: 18277
 • Karma: +727/-523
 • Gjinia: Femer

ne: 27-05-2010, 14:33:50
Shqiptarët që zakonisht u mbeten besnik me fanatizëm bimëve të tyre natyrore, po gjenden në vitet e fundit nën efektet e një bime me origjinë të huaj që ka efekte magjike: Aloe Vera.
Hysni Dankshi është mjeku alternativ që i ka kushtuar punën e tij kërkimore kësaj bime dhe efekteve të saj në një pafundësi sëmundjesh.

“Ishte dhuntia, pasioni dhe vullneti im që të meresha me bimësinë, të përgatisja ilaçe dhe të shëroja të sëmurin, pacientin”, shpjegon Hysniu.

Natyra shqiptare ofron një pafundësi varietetesh të bimësive dhe doktor Dankshi i ka studiuar pothuajse të gjitha. Por dicka rreth një dekade më parë ndryshoi cdo gjë.

“Unë si mjek alternativ studiova shumë për këtë bimë, për Aloe Verën dhe sjellim në Shqipëri produktet e saj prej shtatë vitesh. Ndoqa shumë emisione televizive dhe më erdhën nga Gjermania disa kaseta të perkthyera për ‘bimën e jetës’”, thotë Hysniu.

Besimi mbi këtë bimë ishte shumë i madh dhe për të ishte si një dashuri me shikim të parë.
 
“Këtu në Shqipëri e kam aplikuar fillimisht mbi një djalë 25 vjeç nga qyteti i Shkodrës që kishte probleme alergjike dhe humbje të imuntetit, kur e përdora tek ky pacient rezultatet ishin të përkryera”, tregon Hysniu.

Mirëpo kjo bimë është bërë një epidemi e vërtetë, jo në kuptimin mjekësor të termit. Moza Petani ka lidhur gjithashtu jetën me produktet që kanë në bazë Aloe Verën.

“Kam që në fillim të viteve 90. Atëherë kam dëgjuar për herë të parë. Kam qënë jashtë, jo këtu”, rrëfen Moza.

Sot çdo produkt në të gjithë botën ka pak nga bima e konsideruar si e mrekullueshme.

“Aloe Vera janë 3000 lloje. Njeriu përpara se ta mari për ta konsumuar duhet të konsultohet”, thotë Vera.

Por pavarësisht mrekullive që thuhen me këtë produkt duhet pasur shumë kujdes.

“Cdokush do duhet të konsultohet se nga vjen produkti, ku prodhohet, sepse ka shumë kompani që e prodhojnë”, shpjegon Moza.

TCH

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 27-05-2010, 22:21:26
Kjo eshte Aleo e vertete


 • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 02-05-2019, 11:09:14
Aloe Vera, bima që bën mrekulli për lëkurën, flokët dhe buzëqeshjen
 

Janë të njohura të mirat e saj në mjekësi dhe kozmetikë, ndërkaq për shërimin e lëkurës përdoret që nga koha e faraonëve. Kjo bimë ka përbërje unike dhe cilësi shëruese të cilat gjithnjë e më shumë po i befasojnë shkencëtarët.

Formula magjike e aloe verës është xheli i lëngshëm dhe i tejdukshëm i cili gjendet në fletët e saj të mëdha të gjelbra. Ky xhel përmban më shumë se 200 përbërës të dobishëm aktivë siç janë amino-thartirat, enzimat, ligninat, sterolat, saponinat, vitaminat dhe mineralet. Ndërkaq disa përbërës ende nuk janë zbuluar.

Mësoni se çfarë mund të shëroni me këtë bimë magjike:
1. Zvogëlon dhembjen dhe të kruarit e shkaktuar nga pickimi i insekteve
Qitja e xhelit të ftohur në vendin e pickimit relakson dhe qetëson vendin e dhembjes.

2. Ndihmon në rastet e sukrepit dhe reaksioneve alergjike
Nëse nuk keni mundësi të gjeni xhel mund të përdorni ekstraktin e aloe verës. Përdoreni së paku tri herë në ditë në zonën e përfshirë me sukrep.

3. Eliminon virusin e lisë së ujit
Qitni losion aloe vere në plagë të lisë së ujit dhe lëreni që të thahet. Kështu do të zbusni pasojat e shpërthimit të lisë së ujit.

4. Zvogëlon problemet me aknet
Qitni xhel të pastër drejtpërdrejt pas larjes dhe pastrimit të lëkurës.

5. Lehtëson simptomat e psoriazës, dermatitit dhe ekzemave
Aloe vera është nektar i vërtetë për lëkurën. Ajo ka ndikim qetësues, pastron lëkurën nga papastërtitë, dezinfekton dhe përshpejton shërimin.

6. Pastron organizmin nga jashtë dhe nga brenda
Losioni, xheli dhe shampoja mund të aplikohen lokalisht për pastrimin dhe kurën e lëkurës dhe flokëve. Marrja gojore e aloe verës ndihmon në detoksikimin e traktit të tretjes dhe gjakut.

7. Zvogëlon pigmentimin dhe njollat e errëta në lëkurë
Nëse keni probleme me tenin jo të unifikuar, rregullisht aplikoni xhelin e aloe verës apo kremin në zonat problematike.

8. Masazhi i lëkurës me piling nga aloe vera
Bëni piling natyral për trupin! Përzieni dy lugëxhel aloe vere, një lugë të vogël lëng limoni dhe dy lugë sheqer të kafenjtë. Bëni masazh të mirë lëkurës, pastaj shpëlani me ujë të vakët.

9. Kura kulmore e lëkurës
Xheli i aloe verës dhe lëngu hidratojnë dhe zbusin lëkurën. Qiteni në fytyrë dhe pas 20 minutash shpëlajeni me ujë të zakonshëm.

10. Mbrojtja nga vragat dhe strijat
Përzieni 2 filxhanë të vegjël kripë deti, 1 filxhan të vogël vaj kokosi, 1 filxhan të vogël aloe vere dhe 2 filxhanë të vegjël mjaltë. Përzierjen qiteni në trup dhe lëreni të veprojë gjysmë ore. Pas kësaj shpëlajeni.

11. Rinimi i lëkurës
Nëse e aplikoni rregullisht, kjo bimë kontribuon në dukjen rinore, zbut plakjen e lëkurës dhe shfaqjen e rrudhave.

12. Rritje e shpejtë dhe dukje më e mirë e flokëve
Aloe vera përshpejton rritjen e flokëve dhe u jep shkëlqim mëndafshi. Bëni masazh rrënjës me preparate në bazë aloe vere, pastaj shpëlani flokët mirë.

13. Kuron natyrshëm dhëmbët
Përdorimi i pastës së dhëmbëve në bazë aloe vere i mban dhëmbët të shëndetshëm dhe forcon mishin e dhëmbëve. /Rd.al

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#3 ne: 03-05-2019, 13:21:03
Kam pare qe xhelin e kesaj bime e hane, ne raste kur te dhëmb stomaku.

 • Postime: 12739
 • Karma: +31/-8

#4 ne: 03-05-2019, 16:14:02
Kam pare qe xhelin e kesaj bime e hane, ne raste kur te dhëmb stomaku.

Dhe une e kam parr dhe gje me te shpifur sdi ne kam pare lol

 • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 23-12-2019, 00:01:56
 

Aloe vera është një bimë e njohur për përfitimet e panumërta shëndetësore. Ajo funksionon po aq mirë për të na dhënë një formë më të mirë, siç bën për të përmirësuar pamjen tone të jashtme, lëkurën dhe flokët

Xheli i aloe verës ose zemra e bimës, është ajo që përmban të gjitha ato virtyte, vitamina, aminoacide dhe minerale, të gjitha të domosdoshme për shëndetin.

Përfitimet e një pije 100% natyrale
Aloe vera (Barbadensis Miller) pastron trupin. Është antioksidues për mrekulli dhe anti-plakje i pakrahasueshëm. Pirja e përditshme siguron të paktën katër veprime befasuese në trup.

Bima, fillimisht luan një efekt deacidifikues dhe alkalizues, i cili ndihmon për të gjetur një ekuilibër midis substancave acidike dhe themelore, të pranishme në sistemin tuaj.

Gjithashtu vepron si pastruesi më i mirë për aq sa konsumi i saj gjeneron evakuimin e papastërtive me anë të një eliminimi, i cili kalon nga veshkat, zorrët si dhe nga lëkura. Ky veprim është për shkak të pranisë së elementëve gjurmë dhe shumë mineraleve të ashtuquajturat bioaktive të pranishme në xhelin aloe vera.

Xheli aloe vera gjithashtu përmban zink, shumë kategori vitaminash, fibra dhe lëndë ushqyese të tjera, veprimi i kombinuar i të cilave neutralizon toksinat. Pra, mund të mburret me faktin se është një ushqim detoksifikues.

Studime të shumta klinike, përfshirë ato të kryera në Universitetin Mahidol në Bangkok, gjithashtu kanë demonstruar efektivitetin e aloe verës për humbje peshe, gjë që e bën atë shumë të dobishëm kur doni të hiqni qafe kilogramët tuaj të tepërt.

Xheli aloe vera, një veprim global mbi sistemin e tretjes
Kjo pije mund të ndihmojë njerëzit që shpesh kanë probleme me lëvizjet e zorrëve. Në qoftë se zorrët tuaja janë të pastra dhe nëse ndjeni komfort te barku, mund të thuhet që keni shëndet të mirë.

Zorrët llogariten sikur truri i dytë i trupit të njeriut. Janë mijëra neurotransmetues që komunikojnë pandërprerë në mes të trurit të kokës dhe zorrëve. Pirja e çdoditshme ndihmon në lehtësimin e transitit dhe përfitimet nga një sistem i përsosur tretës.

Zorrët thithin më mirë elementet thelbësore për funksionimin e duhur të trupit, përfshirë proteinat, qoftë me origjinë shtazore apo bimore. Studime shkencore kanë treguar që sistemi tretës bëhet më efikas përmes konsumimit të rregullt të kësaj bime. Flora e zorrëve është gjithashtu më e balancuar.

Çrregullimet që lidhen me praninë masive ose mungesën e baktereve të mira të vendosura në zorrë, gjithashtu, neutralizohen.

Roli i pijes mund të krahasohet me atë të probiotikëve. Ndërsa, nëse kushtet e lidhura me këto pabarazi përfundojnë duke goditur shumë njerëz në një kohë ose në një tjetër në jetën e tyre, të kesh një metodë natyrale të parandalimit dhe ilaç si kjo pije, s’mund të përmirësoni cilësinë e jetës.

Premtim për lëkurë të shëndetshme, të hidratuar dhe të ndritshme
Konsumi i saj është premtim për lëkurë të bukur, të ruajtur sa më gjatë që të jetë e mundur nga efektet e plakjes. Ky gjest i përditshëm ju siguron të gjitha lëndët ushqyese thelbësore për t’i dhënë lëkurës forcë dhe rezistencë, nga shtresat e thella deri në sipërfaqen e saj, d.m.th. deri në epidermë.

Nuk mjafton trajtimi i lëkurës vetëm me kremra që përdoren lokalisht; në qoftë se ju nuk i jepni metabolizmit tuaj materiet ushqyese dhe nëse nuk e hidratoni lëkurën nga brenda. Prandaj organizmi juaj del më mirë i mbrojtur pasi organi që e mbulon atë në tërësi, bëhet më efikas në rolin e tij të barrierës kundër mikrobeve dhe kundër armiqve të mundshëm, siç janë rrezet e dëmshme të diellit, të ftohtit, etj.

Ne, gjithashtu e dimë se pirja e xhelit të aloe verës çdo ditë ndikon në aktivitetin e fibroblasteve në rolin e tyre në prodhimin e kolagjenit dhe elastinës. Sidoqoftë, këto i sigurojnë lëkurës elasticitetin dhe tonin e saj. Nuk ka të bëjë vetëm me dobinë estetike.

Përfitimet shkojnë shumë më tej pasi prania e këtyre fibrave lehtëson resorbimin e plagëve në kuptimin që qelizat që përbëjnë lëkurën që do të mbyllë plagën do të shumohen më shpejt.

Bazuar në studimet e studiuesve amerikanë, mund të vlerësohet se shpejtësia e shërimit të plagëve rritet me një të treten falë konsumit të lëngut të kësaj pijeje.

Xheli i aloe verës, kundër infeksioneve, inflamacioneve dhe dhimbjeve
Ekspertët kanë vërejtur se zarfi që përmban këtë lëng, ishte i pasur me polisaharide. Këto e bëjnë këtë produkt, një antiviral të fuqishëm, të aftë të na ruajë nga viruset, andaj konsumimi i saj nuk është luks apo aksesor, por i domosdoshëm për mbrojtjen e shëndetit.

Njerëzit me dhimbje kronike ose ata që luftojnë kundër inflamacionit të të gjitha llojeve, gjithashtu mund të gjejnë një zgjidhje të qëndrueshme me pijen e aloe verës. Ky është rasti për njerëzit që luajnë sport të nivelit të lartë ose ata që vuajnë nga sëmundje të lidhura me moshën.

Xheli aloe verës është anti-inflamatori më i mirë dhe më natyror që ekziston.
Që të merrni aloen më të mirë, ju duhet të siguroheni së pari qe është 100% e pastër, që jo e tërë gjethja përfshihet, por vetëm mesi i bimës, zemra e saj dhe të jetë aloe e stabilizuar.

Ekziston vetëm një firmë në botë e cila e posedon formulën e stabilizimit, që do të thotë, formulën për rruajtjen e të gjitha vlerave të këtij produksti. Kjo gjë është e rëndësishme nëse dëshironi te konsumoni aloe vera kualitative.

Ndonëse dihet botërisht se është sigurisht një nga bimët më të pasura me minerale dhe vitamina, duke konsumuar xhelin e saj çdo ditë, përfitoni nga sa më shumë lëndë ushqyese të dobishme, si zinku, hekuri, mangani, kromi, kalciumi dhe magnezi, natriumi, bakri…

Aloe vera madje siguron vitaminë B12, një vitaminë gjithashtu e domosdoshme për shëndetin e mbi të gjitha anti-anemike dhe për shëndet të mirë psikik. Sidoqoftë, është një vitaminë qe rrallë, për të mos thënë kurrë, gjendet në bimët tjera.

Pra, nuk duhet të çudit fakti që testet e gjakut konfirmojnë praninë e vitaminës B, C, E apo edhe acidit folik në trupin tuaj nëse konsumoni xhelin e aloe verës.

Përveç kësaj, trupi vështirë se ruan shumicën e këtyre lëndëve ushqyese, që do të thotë se ne duhet t’i sigurojmë ato rregullisht përmes ushqimit tonë. Ky është një përfitim më shumë që xheli mund të na sjellë përveç veprimit të tij antioksidant, më i njohuri ndër virtytet e tij të shumta.

Aloe vera, një bimë që garanton tonifikim
Pak ushqime mund të pretendojnë se janë po aq të pasura me lëndë ushqyese sa aloe vera. Vetëm lëngu i saj sjell atë që shumë ushqime që përbëjnë dietën tonë të përditshme kanë një mbledhje të vështirë.

Studimet e fundit mbi aloe veren raportojnë praninë e 19 aminoacideve nga 20 që trupit i nevojiten çdo ditë (aminoacidet thelbësore), përveç 7 acideve yndyrore thelbësore që nuk mund t’i prodhojë vetë, 8 të listuara nga shkenca.

Përmes konsumimit të kësaj pije, trupi më pas mund të funksionojë në kapacitetin e tij më të plotë, gjë që ju garanton rezistencë më të mirë ndaj lodhjes, sëmundjeve ose stresit. Ajo siguron funksionimin e duhur të mbrojtjes suaj imune për t’ju mbrojtur nga sëmundjet dhe rrit metabolizmin tuaj.

Ju ndihmon të luftoni kundër lodhjes fizike dhe morale dhe ju sjell një ekuilibër më të mirë. Përveç shëndetit tuaj, është mirëqenia juaj e përgjithshme që sigurohet pa harruar bukurinë e lëkurës tuaj, rezistencën dhe rininë e saj.

Hidraton, siguron elasticitetin e lëkurës përmes prodhimit të kolagjenit dhe elastinës, promovon shërimin dhe gjithashtu lehtëson trajtimin e djegieve, gjurmët e lëna nga kafshimet e insekteve, dhimbjen e shkaktuar nga sulmet e diellit…

Xheli i aloe verës gjithashtu ndihmon në luftimin e radikalëve të lirë dhe stresit oksidues. Ajo sjell të gjitha përfitimet e mundshme për trupin dhe mund të konsumohet çdo ditë, veçanërisht pasi është mënyra më e mirë për të shijuar përfitimet e tij.

Njerëzit që vuajnë nga sëmundje kronike e bëjnë këtë për të përfituar nga mbrojtja dhe mirëqenia e siguruar nga lëngu i bimës. Ky është rasti për njerëzit alergjikë, ata që vuajnë nga artriti ose që vuajnë nga dhimbje inflamatore, njerëz që shpesh luftojnë kundër kapsllëkut ose rregullimeve me barkun…

Ne nuk do të harrojmë as efektivitetin e tij në neutralizimin e mikrobeve të përfshira në shfaqjen e zgavrave, erërave te pakëndshme te gojës, gingivitit; ndihmon në përmirësimin e higjienës orale.

Falë vetive të tij detoksifikuese, është gjithashtu aleati i njerëzve që ndjekin një dietë për linje trupore, ndërsa gjithashtu është e dobishme për ata që vuajnë nga mangësi të rënda ushqyese. Pirja e çdoditshme është gjëja e duhur për të bërë një trup të tonifikuar, të forcuar dhe imun.

Besojmë që, pas leximit të këtij artikulli, të gjithë do të vraponi dhe të interesohemi se ku mund të furnizoheni me produktin më të mirë, më kualitativ, më të pastër dhe të stabilizuar për të përfituar nga të gjitha këto të mira të lartcekura. Edhe një gjë mos e neglizhoni: verifikoni që aloe vera që blini, e posedon logon ‘Certified’, certifikim i pastërtisë së saj. rd

Temat e fundit