Arra e kokosit - Botanike

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Arra e kokosit

Arra e kokosit

· 1 · 966

  • Postime: 27109
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 27-07-2011, 15:53:19
Pemët e arrës së kokosit gjenden zakonisht në zonat tropikale. Ato rriten më mirë në klimë të ngrohtë, me diell e me lagështi. Arra e kokosit nuk është kokërr arre, ajo është një farë gjigante. Fara është e mbështjellë me një mbulesë të trashë fibrash, të quajtur lëvore, e cila e mbron farën, kur piqet dhe bie nga pema.Farat lundrojnë mbi ujë dhe shpesh përfundojnë në brigje të largëta, ku lëshojnë rrënjë. Pemët e arrës së kokosit mund të mbijetojnë në ujë të kripur dhe në ranishte. Rrënjët e tyre e lidhin fort dheun, duke bërë të mundur që rreth tyre të mbijetojnë edhe bimë të tjera. Fibrat e lëvores mund të përdoren për të bërë litarë, rrogoza dhe mbulesa, kurse lëvozhga përdoret për zjarr.

Temat e fundit