Kaktuset - Botanike

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Kaktuset

Kaktuset

· 8 · 4877

 • Postime: 4
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

ne: 04-12-2007, 17:13:36
une dua te dije se qfare sistemi rrenjor kane bimet e shkretetires
dhe nese mund te me pergjigjeni shpejte ju lutem
« Editimi i fundit: 18-10-2011, 10:44:37 nga Berni »

 • Postime: 4
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 10-12-2007, 13:15:26
Kaktuset jane bime te shkretetires.Sistem i rrenjor i tyre eshte i ndryshem.Disa llije te kaktuseve kane formen e rrenjeve ne forme lopate ite cilet depertojne thelle ne toke.Disa lloje te tjera kane sistem rrenjor ne forme boshtore me kerceje te trashe.Mirepo shumica e kaktuseve kane sisitem rrenjor siperfaqesor.Kaktus et me ane te rrenjeve mamrrin nga toka materiet ushqyese dhe ujin.Ne kohen e thatesis kaktuset permbajne inde ujembajtese qe grumbullojen ujin.
Kjo ishte nje pergjigjje nga Zana Hajdini 

 • Postime: 7083
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 06-02-2008, 15:24:15
Kaktuset jane vertete bime shume te vecanta.
Kaktusi qe arrin  nje lartesi maximale  prej 17,67m ne te gjithe llojet eshte Carnegiea gigantea
Gjithashtu mendohet qe Blossfeldia minima,te jete kaktusi me nje lartesi prej vetem 1 cm.
 

 

 

 
« Editimi i fundit: 27-10-2020, 17:55:23 nga M A X »

 • Postime: 7083
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#3 ne: 06-02-2008, 15:25:33
Ja dhe kaktusi me i larte
 


« Editimi i fundit: 27-10-2020, 17:55:50 nga M A X »

#4 ne: 06-04-2008, 22:52:35
Edhe une i kam qejf keto bime..sidomos kur i mbjell ne vazo me lule te ndryshme..ato gjembet e tyre :)

Kam pare nje dokumentar vertet fantastik..ne pergjithesi jam shume e dhene pas bimesise...

 • Postime: 7083
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#5 ne: 12-06-2008, 20:16:52
Nje lloj kaktusi shume i vecante eshte Aporocactus flageliformis. Arrin ne gjatesi zvarritese deri ne dy metra dhe nje diameter deri ne 1-2 centimetra. Ka ngjyre te jeshilte ndersa gjembat e imet ne ngjyre pothuajse te hirte.
Lulja e ketij lloji ka ngjyre pink dhe arrin madhesine shtate centimetra. Lulet celin ne fund te pranveres dhe qendrojne te celura vetem kater dite.
 

« Editimi i fundit: 27-10-2020, 17:56:02 nga M A X »

 • Postime: 1
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#6 ne: 14-09-2008, 18:38:27
Një lloj kaktusi shumë i veçantë është Aporocactus flageliformis. Arrin ne gjatesi zvarritese deri ne dy metra dhe një diameter deri ne 1-2 centimetra. Ka ngjyrë te jeshilte ndërsa gjembat e imet ne ngjyrë pothuajse te hirte.
Lulja e këtij lloji ka ngjyrë pink dhe arrin madhesine shtatë centimetra. Lulet celin në fund te pranveres dhe qendrojne te celura vetëm katër ditë.


 • Postime: 27109
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 18-10-2011, 10:45:41
Kaktusi, bima që jeton 200 vjet

Kaktuset janë bimë me lule me forma si të fuçive, shtyllave, jastëkëve ose të shandanëve. Ka dy grupe kaktusesh: ata që rriten në shkretëtirë, zakonisht të mbuluar me gjemba dhe ata që rriten në pyje të lagështa, shpesh pa gjemba.

Kaktusi i përket një grupi bimësh ujëmbajtëse, të njohura si bimë ujëse. Vendlindja e shumicës së kaktuseve janë dy Amerikat, ndonëse kaktusi veshtullor vjen nga Shri-Lanka dhe India.

Kaktusi thahet, po të marrë shumë ujë ose nga të ftohtit. Kaktuset rriten shumë ngadalë, por mund të jetojnë deri në 200 vjet. Shumica e kaktuseve janë të vogla, por disa prej tyre mund të rriten deri në 3 metra.
« Editimi i fundit: 27-10-2020, 17:56:26 nga M A X »

Temat e fundit