100 vjet Mode! - E Bukura

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

100 vjet Mode!

100 vjet Mode!

· 10 · 2222

 • Postime: 28596
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 02-06-2004, 10:39:03


1927 - E ftohte dhe Elegante. Greta Garbo1030 - Jean Harlow bjondja qe kish pushtuar sallonet e bukurise kohe perpara se te dilte ne skene bjondja tjeter e pavdekshme, Marilyn Monroe.Marlene Dietrich me veshjen e viteve te luftes. Nje stil i jashtezakonshem dhe i paperseritshem.1947 - Koha e "New Look" Dekolte dhe funde te gjata.

 • Postime: 28596
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 02-06-2004, 10:44:22


Ja dhe Merilyn Monroe. 1955 fillimet e revulucionit seksual ne perendim.


Merilyn "rastesisht" ne stacionin e trenave.
1960 - Elizabeth Taylor. Ajo tregon gjera qe me pare nuk mund dhe nuk duhet te tregoheshin; veshje intime dhe fustane tmerresisht seksi.

 • Postime: 28596
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 02-06-2004, 10:47:30


1961 - Modelja Jean Shrimpton shokon boten me minifundin e saj dhe shalet e pa corape. Fillesa e modes se minifundeve, qe u bene mbizoterues ne vitet '60.1962 - Vitet '60 ishin dhe vitet e modes se syzeve te stermedha dhe te erreta.

 • Postime: 28596
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 02-06-2004, 10:51:09


1967 - Kengetarja Janis Joplin i jep hopin e madh ne menyren e veshjes levizjes dhe filozofise HIPPIE. (personalisht ma shpifin se keta Hippiet me menyren e veshjes dhe te jeteses)
« Editimi i fundit: 02-06-2004, 10:52:30 nga M A X »

 • Postime: 5502
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 29-03-2007, 13:15:23
Shume, shume interesante kjo MAX. Duhet ta rivazhdojme kete teme une me ti, duke vazhduar me vitet 60, 70 e deri tani ne shekulli e njezete e nje kur shikojme qe plot stile dhe moda te se kaluares jane rikthyer.

Sa per stillin Hippie edhe une s'e kam shume qejf. Vetem atehere nese eshte kombinuar me nndonje stil tjeter ama. Eshte nje aktore ne ditet e sotme qe di ta veshe kete stil dhe i shkon shume ama. Ajo i ngjet shume ish aktores se  njohur te viteve 60: Eddie Sedwick. E kam fjalen per Sienna Miller, aktoren e njohur nga Britania e Madhe. Do te sjell edhe ca foto te Siennes, se shpejti, me stilin e saj hippie. Edhe motrat Mary Kate dhe Ashley Olson e preferojne kete stil, ama atyre me vjen keq ta them por nuk u shkon. Ta shpifin, edhe per faktin se nuk kane fizikun e duhur per kete stil. Duken si shkopinj te futur ne thes!

 • Postime: 3003
 • Karma: +5/-1
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 29-03-2007, 18:49:42
Syzet e medha u kthyen serish ne mode. :D

 • Postime: 3782
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 29-03-2007, 19:04:39
Syzet e mëdha u kthyen sërish ne mode. :D

Pffff. S'me kane pelqyer kurre -- as te meshkujt, as te femrat. Ashtu robi duket si mize. LOL

 • Postime: 5502
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#7 ne: 29-03-2007, 19:32:08
Pffff. S'më kanë pëlqyer kurrë -- as te meshkujt, as te femrat. Ashtu robi duket si mize. LOL

Ke shume te drejte. Kete lloj mode e kam provuar edhe une. Madje kam nja 2-3 pale syze te medha, por me thene te drejten vetem nje pale prej tyre me shkojne. Jane nje pale me skelet te bardhe, qe nuk jane gjigande ne krahasim me syzet e medha te viteve 60 per te cilat behet fjale ketu. Syrgjyni ka te drejte, syzet e medha fare ta mbulojne krejt fytyren dhe ti dukesh si nje mize. Nuk i quajne kot Bug eyes, pasi te duken syte aq te medhenj ngaqe t'i kane zaptuar keto syze, sikur t'i kane kafshuar mushkonjat. Ne fakt une cuditem se Nicole Ritchie qe ka fytyre shume te imet, te vogel dhe jashte mase te dobet vdes per syze te tilla. Nuk i shkojne fare ama. Ja, shikoni sa keq qe ngjan:

 • Postime: 3003
 • Karma: +5/-1
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 29-03-2007, 19:56:49
Mua me konvenon te mbaj syze "gjysme te medha" sepse me mbulon rrathet apo "vallet" e syve, qe ne te shumten e rasteve me japin pamje te narkomanit, shkaku i pagjumesise. :D :D

 • Postime: 1539
 • Karma: +0/-0

#9 ne: 06-08-2022, 15:01:12

Temat e fundit