Zerion

Zeri yt => E Bukura => Teme e nisur nga: Berni ne 05-11-2010, 01:15:05

Titulli: Bluja, ngjyra e fisnikerise dhe modes
Postuar nga: Berni ne 05-11-2010, 01:15:05
Ngjyra blu nuk njeh moshe e mode, me te gjitha tonalitet e saj.

Kjo ngjyre mbizoteron ne  pasarelat e botes, duke u shoqeruar me lirine dhe ipmonimin  qe kjo ngjyre jep veshjes dhe atij ose asaj qe e mban, permes tonaliteteve te qiellit, detit, duke sjelle nje sharm te vecant per personin qe e vesh. Embleme e gjakut fisnik, duke u veshur me blu konfirmojme nje aureole mistike te paarritshme nga te tjera ngjyra, gje qe e ben te paarritshme per cdo moshe e kohe. Bluja eshte ngjyra qe mbush syrin, qe mohon vezhguesit te gjeje veten e tij ne ate cfare sheh, ai mund te gjej vec blune, permbajtjen por edhe formen e re qe i ka dhene modelit, asgje tjeter. Bluja e ngre njeriun mbi re!
]

Ekzistojne sondazhe dhe statistika per perdorimin e ngjyres blu. Eshte ngjyra e preferuar absolute ne perendim, perjashtim ben Spanja, ku sipas psikologjise se ngjyrave dominon e kuqja. Blu Eshte edhe ngjyra e flamurit te Bashkim Evropian si dhe ajo e flamurit te NATO-s. Historianet e ngjyrave e kane cilesuar blune si ngjyre me styatus, triunfuese ne epoka te ndryshme te historise, te Krishterimit dhe te Mesjetes. Ngjyra njihet si njgyra e antikitetit, me pas Mesjeta u perzje pak edhe me ngjyrat e ngrohta , si ato te tokes, te cilat me pas u nderthuren shume mire bashke, bluja me ngjyrat e tokes. Ikub.al

 
Titulli: Bluja, ngjyra e fisnikerise dhe modes
Postuar nga: ßåßy ღ ne 05-11-2010, 08:55:37
Xhinset..dhe te brendshmet nganjehere..i vesh blu..mire qekam. :D
Titulli: Bluja, ngjyra e fisnikerise dhe modes
Postuar nga: erlehta ne 31-01-2020, 11:11:58
Një fustanke plazhi kam blu.
Kam pas e një xhaketë por nuk e kam me. Ma zhvaten :D
Titulli: Bluja, ngjyra e fisnikerise dhe modes
Postuar nga: stellina ne 29-07-2022, 14:19:23
  [ You are not allowed to view attachments ]