Bluja, ngjyra e fisnikerise dhe modes - E Bukura

Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

 Bluja, ngjyra e fisnikerise dhe modes

 Bluja, ngjyra e fisnikerise dhe modes

· 4 · 1553

 • Postime: 27099
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 05-11-2010, 01:15:05
Ngjyra blu nuk njeh moshe e mode, me te gjitha tonalitet e saj.

Kjo ngjyre mbizoteron ne  pasarelat e botes, duke u shoqeruar me lirine dhe ipmonimin  qe kjo ngjyre jep veshjes dhe atij ose asaj qe e mban, permes tonaliteteve te qiellit, detit, duke sjelle nje sharm te vecant per personin qe e vesh. Embleme e gjakut fisnik, duke u veshur me blu konfirmojme nje aureole mistike te paarritshme nga te tjera ngjyra, gje qe e ben te paarritshme per cdo moshe e kohe. Bluja eshte ngjyra qe mbush syrin, qe mohon vezhguesit te gjeje veten e tij ne ate cfare sheh, ai mund te gjej vec blune, permbajtjen por edhe formen e re qe i ka dhene modelit, asgje tjeter. Bluja e ngre njeriun mbi re!
]

Ekzistojne sondazhe dhe statistika per perdorimin e ngjyres blu. Eshte ngjyra e preferuar absolute ne perendim, perjashtim ben Spanja, ku sipas psikologjise se ngjyrave dominon e kuqja. Blu Eshte edhe ngjyra e flamurit te Bashkim Evropian si dhe ajo e flamurit te NATO-s. Historianet e ngjyrave e kane cilesuar blune si ngjyre me styatus, triunfuese ne epoka te ndryshme te historise, te Krishterimit dhe te Mesjetes. Ngjyra njihet si njgyra e antikitetit, me pas Mesjeta u perzje pak edhe me ngjyrat e ngrohta , si ato te tokes, te cilat me pas u nderthuren shume mire bashke, bluja me ngjyrat e tokes. Ikub.al

 
« Editimi i fundit: 24-07-2022, 20:49:44 nga M A X »

 • Postime: 18040
 • Karma: +727/-523
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 05-11-2010, 08:55:37
Xhinset..dhe te brendshmet nganjehere..i vesh blu..mire qekam. :D

 • Postime: 7093
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 31-01-2020, 11:11:58
Një fustanke plazhi kam blu.
Kam pas e një xhaketë por nuk e kam me. Ma zhvaten :D

 • Postime: 1549
 • Karma: +0/-0

#3 ne: 29-07-2022, 14:19:23
 

Temat e fundit