Post reply

×

Post reply

Emri:
Email:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Permbledhje

Postuar nga: erlehta
« ne: 30-04-2020, 17:42:47 »

Po te vesh re ne rruge do shohesh shumicen me floke zero e mjekrra deri ne brez :D
Postuar nga: M A X
« ne: 30-04-2020, 17:29:02 »

 

Të famshëm si Bruce Willis, Dwayne Johnson dhe Jason Statham njihen si meshkuj mjaft tërheqës edhe pse tullac. Mirëpo kohëve të fundit, burrat kanë vendosur të rrisin flokët e tyre, dhe shpesh frikësohen që do të vijë një ditë që do të mbesin pa to, sepse do të dukeshin më pak tërheqës.

Por kjo nuk është e vërtetë sipas shkencës, madje meshkujt tullac janë më tërheqës dhe mashkullor!

Ja pse…

Në një studim të publikuar në Universitetin Ëharton të Pensilvanisë, u shqyrtua se si meshkujt tullac perceptoheshin në publik. Studimi u ndra në tre pjesë me rezultate të ndryshme.

Studimi i parë tregonte 40 meshkuj, të gjithë në costume të njejta, por etnicitet të ndryshëm. 25 nga këta meshkuj ishin tullac, ndërsa të tjerët kishin stile flokësh të ndryshme. Njerëzit rankuan tullacët si më terheqës dhe më dominues krahasuar me të tjerët.

Në studimin e dytë, studiuesit moren 4 fotografi nga studimi i kaluar, dhe pastaj me programin Photoshop i bënë ata të dukeshin tullac dhe pastaj i pyetën njerëzit t’i rankonin ata në bazë të disa faktorëve. Kështu personat e përfshirë i rankuan tullacët si më dominues, me vetëbesim të lartë, më mashkullor, më të gjatë dhe më të fortë.

Dhe studimi I fundit përfshinte gjithsej 552 pjesëmarrës. Të gjithë këtyre pjesëmarrësve iu dha një përshkrim të një burri të quajtur John. Të gjithëve u dha një përshkrim I njejtë mbi profesionin dhe moshën. Mirëpo në disa pershkrime, studiuesit e ndryshuan atë në një tullac, e në të tjerat me flokë kafe e të trasha. Në skenarin e parë të gjithë thanë se John tullac duhej të ishte një person me vetëbesim të lartë, I fortë dhe tërheqës. https://www.unikportal.com/shkenca-e-konfirmon-meshkujt-tullac-jane-me-terheqes-dhe-me-mashkullor/
Postuar nga: Mishel...............
« ne: 04-04-2019, 22:37:38 »

Pupupupu larg nga ti lol
Postuar nga: SteriOtipi B
« ne: 04-04-2019, 22:21:05 »

Ic o kot per pol, per inat te komshies. LOL
Postuar nga: Mishel...............
« ne: 04-04-2019, 22:11:21 »

Po lere cke me te ...iken nga iken po prape ne baze kthehet :P
Postuar nga: SteriOtipi B
« ne: 04-04-2019, 22:05:14 »

Mor po rri une po kjo Monique me shket pastaj tek qirosat. LOL
Postuar nga: Mishel...............
« ne: 04-04-2019, 22:03:08 »

Dhe mire e ben lol

Rri stoik sic je :P
Postuar nga: SteriOtipi B
« ne: 04-04-2019, 21:59:58 »

U dashkan hek lesht e kokes e lesht e gjokseve etj etj qe tju bejme pershtypje pjeshkave te sotme. LOL
Jo o jo nuk pranoj te zbathem per nje lug corbe une. LOL
Postuar nga: Monique
« ne: 29-03-2019, 21:04:33 »

Ca beri ca tha LOL...une tregoje te verteta, perralla me ujkun e delet i tregojne qerosat LOL
Postuar nga: SteriOtipi B
« ne: 29-03-2019, 20:57:00 »

Sha keeeee LOL
Je bo si thes i shpume LOL
yt o dreq se nuk merrem em me ty, e as ti mo me rrefe perralla se ndikohem per keq. :D