TANGAT: Te rrezikshme per shendetin - E Bukura

Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

 TANGAT: Te rrezikshme per shendetin

 TANGAT: Te rrezikshme per shendetin

· 13 · 2642

 • Postime: 370
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

ne: 24-08-2005, 09:05:34
 

Sot femra moderne perdor dhe tanga apo perisoma per te dukur seksi, ose per te qendruar bukur fustani, pantallonat, etj..por ja qe dhe keto te shkreta paskan nga 1 klecke..

Femra gjithmone eshte shume here me e prekur ndaj infeksioneve dhe per kete aspekt duhet te kete me perkujdesje ti evitoje keto infeksione....Tanga t mund te diskutohen si subject estetike dhe higjenike (shendetsore)...

Anet Estetike:

Gjithcka eshte zgjedhje personale dhe sa e rehatshme ndihesh ne veshjen e tyre, persa i perket paraqitjes nuk eshte shume estetike te nxjerresh rripat e te brendeshme jashte pantallonave, apo te tregosh ngjyren e tyre. Ndoshta ne raste te vecante, kur vesh fustan apo dicka tjeter. Gjithkush nga ne ka idene e vet cfare duket bukur apo jo.

Anet negative:

Shume vajza ndihen te parehatshme ne veshjen e tangave (thongs) dhe faktikisht nuk eshte e shendetshme per vajzat te veshin thong gjate gjithe kohes, rrit rrezikun e infeksioneve bakteriale edhe mykut. Gjithashtu gjate veshjes se tangave rritet ferkimi I zones se vagines qe mund te jete irrituese dhe bacteria nga anusi kalon lehtesisht ne vagina.

Te veshesh tanga (thongs) natyralisht qe ka me shume lageshti nga te brendshmet (mbathjet) e rregullta, nga vete menyra se si vishen. Per te evituar infeksionet e mykut apo bacteriale qe shkaktohen nga lageshtia dhe irritimet e anusit te vagines vishni me shume te brendshme (mbathje) te pambukta, jo neylon apo tjeter material.

Gjithashtu nje tjeter problem i qe shkakton infeksione bakteriale apo mykore tek femrat eshte perdorimi i tamponeve gjate ciklit menstrual sidomos per vajzat e reja...

Flitet qe do fillohet fushate kunder perdorimit te tangave sic po behet per duhanin psh.qe eshte i demshem per shendetin.

Ju vajza, cfare mendimi keni rreth tyre?

Do vazhdoni ti vishni me te njejtin ritem apo do ta rralloni perdorimin e tyre?
pershendetje! :)
« Editimi i fundit: 22-01-2020, 09:41:55 nga M A X »

 • Postime: 445
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 24-08-2005, 09:14:20
Shume mire e the Isra,

Une personalisht nuk kam provuar asnjehere edhe as qe do ti provoj.

Plotesishte pajtohem me ruajtjen e shendetit edhe me fushaten kunder tangave.

tweet

 • Postime: 8126
 • Karma: +2/-1
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 24-08-2005, 10:04:24
Une i kam pase veshur... po s'kishte dreq qe i duronte :D
Tani... te behen tangat si duhani.... si ekzagjerim me duket mua... se pastaj kur te filloje fushata kunder seksit se eshte i pashendetshem!

 • Postime: 7093
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#3 ne: 24-08-2005, 12:33:00
Femra duhet te dije te vishet e te "Zhvishet" . Famre mbrohet kur eshte e paster, mjafton ti nderrosh kur duhen nderruar e cdo gje eshte ne rregull. Besoj se kuptohem :)

 • Postime: 336
 • Karma: +0/-0

#4 ne: 04-09-2005, 04:41:08
Ka rendesi pastertia e jo forma!

 • Postime: 7978
 • Karma: +18/-8
 • Gjinia: Femer

#5 ne: 03-11-2005, 13:56:46
Isra une nuk bashkangjitem me mendimin tend ...nuk mendoj se problemi qendron tek hgjena madje nuk ka te bej fare me te nese ti nderrohesh dhe e mirmban trupin tend mbathjet nuk kane te bejne fare....perizonat apo tangat jane thjesht estetike se kur vesh ndonje fund apo pantallona nuk do te deshiroje te te dukeshin vijat e mbathjeve.....nuk eshte thjesht ne estetike e pranushme plus i le meshkujt te zhvillojne imagjinaten...dhe mbi te gjitha nuk ngjan bukur une kur eci ne publik dua te ngjaj perfekte.....dhe tangat jane nje nga ato gjera qe me lejojne te ngjaj e tille....

 • Postime: 370
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#6 ne: 04-11-2005, 02:33:59
ok, Lisa, varet nga lloji qe perdor, nga sintetiket ke vetem probleme ndersa nga ato pambuku eshte me ndryshe...
Sigurisht qe nese vesh ndonje fustan ose nuk deshiron te duken vizat e te brendshmeve atehere tangat mbeten zgjidhje ideale,  por perdorimi i perditshem i tyre mua nuk me duket aspak komod.....
nejse mendimi yt....

 • Postime: 7978
 • Karma: +18/-8
 • Gjinia: Femer

#7 ne: 05-11-2005, 02:10:31
Por sigurisht qe paterjalet pambuk jane me higjenike por kjo nuk shkakton asnje demtim te trupit tone......persa i perket higjenes dhe infeksioneve....jem i ne pastertia e trupit tone jo mbathjet .....
Por varet si te mesohesh....secili e adopton vete vetveten :???

 • Postime: 12236
 • Karma: +408/-388

#8 ne: 06-11-2005, 14:02:03
Une mendoj se ato kineze te 1$ jane te rrezikshme....Por me te vertet po e them se ne trup jan te padiskutueshme.... ;)

 • Postime: 406
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#9 ne: 06-11-2005, 14:20:13
Une i perdor perdite thongs dhe kam nja 5 vjet...them se jan shume te rehatshme...gjithas htu dhe tampons...edhe asnjehere nuk kam patur probleme nga ato te asnjelloji..... (?) (?)..If anything...ato qe jan kshu si grandma underwear......jan uncomfortable...

 • Postime: 1666
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#10 ne: 09-06-2006, 08:16:44
nuk mund te dalesh ne rruge e veshur me pantallona te ngushta me ngjyra te celura dhe te veshesh mbathje normale, sepse dukesh skandal.  (?)

 • Postime: 7093
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#11 ne: 23-01-2020, 19:48:51
Na mbyten temat e tangave 😂

 • Postime: 1549
 • Karma: +0/-0

#12 ne: 08-03-2021, 11:40:30
Nuk memdoj ashtu


Temat e fundit