Thinjat së shpejti mund t’i takojnë së kaluarës - E Bukura

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

 Thinjat së shpejti mund t’i takojnë së kaluarës

   Thinjat së shpejti mund t’i takojnë së kaluarës

  · 4 · 2690

  • Postime: 17942
  • Karma: +727/-523
  • Gjinia: Femer

  ne: 24-06-2011, 23:15:52
  Shkencëtarët kanë arritur te rrënja e flokut të thinjur, duke krijuar mundësinë që flokët të ruajnë shkëlqimin e rinisë edhe në moshën e vjetër.

  Pas një varg eksperimentesh, ata kanë identifikuar një proteinë të quajtur “wnt”, e cila doli të jetë vitale për prodhimin e ngjyrës në flokë.

  Ky zbulim i madh rrit perspektivën e ilaçeve, losioneve apo shamponeve, të cilat rrisin nivelin e wnt-së, dhe ua kthejnë flokëve të thinjura ngjyrën e tyre natyrale.

  Ky trajtim do t’i kursejë femrat në një moshë të caktuar nga nevoja për të bërë vizita të pafundme te floktari për të mbuluar rrënjët e thinjura të flokëve.

  Pa dyshim, që do të jetë i popullarizuar edhe për meshkujt e moshës së mesme, të etur për të rifituar pamjen rinore.

  Hulumtuesit amerikanë përshkruajnë një varg eksperimentesh, të cilat nxjerrin në pah që wnt-ja është çelësi i mbajtjes së ngjyrës origjinale të flokëve.

  Shkencëtarët kanë treguar që proteina nxit një varg reaksionesh zinxhirë që çojnë tek ajo që qelizat burimore ose “amë” në skalpin e kokës të piqen dhe të prodhojnë pigmentin që ia jep flokut ngjyrën.

  Një zinxhir i ngjashëm i reaksioneve ndodh në skalpin e njeriut, mirëpo hulumtuesit nga Qendra mjekësore e Universitetit Langone të New Yorkut, duhet akoma të hulumtojnë për defektet në sistem të cilat i bëjnë flokët e njerëzve të thinjura.

  Wnt-ja është po ashtu vitale për rritjen e flokëve, duke sugjeruar se një trajtim që i mban flokët të errësuar, do të kishte përparësi shtesë edhe në ndalimin e pakësimit të tyre.

  Hulumtimet e mëparshme kanë treguar se wnt-ja është po ashtu përgjegjëse për prodhimin e folikulës së flokëve të reja.

  Është menduar se folikulat, këto struktura të vogla përgjegjëse për rritjen e flokëve, gjithmonë kanë qenë të formuara para lindjes, dhe vdekja e tyre graduale ka çuar deri te qerosja.

  Mirëpo, wnt-ja mund të mos jetë shkaku i vetëm për t’u fajësuar për flokët e thinjura, ku hulumtimi britanik drejton gishtin te përdorimi i tepruar i zbardhuesit te flokët.

  Studimi i Bradford University ka zbuluar se trajtimi i shpeshtë i flokëve me trajtues të shpejtë në trupat tanë çon te shtresimi i rrezikshëm i niveleve të larta të peroksidit të hidrogjenit në flokët tanë dhe bllokimin e prodhimit të pigmenteve.

  Hulumtuesit thonë se gratë e reja të cilat përdorin ngjyrat e bazuara në peroksidin e hidrogjenit për t’i çelur flokët nuk duhej të brengosen domosdo. Ndonëse te femrat më të vjetra, procesi i bërjes bionde mund të përshpejtojë procesin e zbardhjes së flokjeve.

  Mendohet se gjenetika kontrollon nëse dhe kur një person do të zbardhet, megjithëse stresi, alkooli, pirja e duhanit dhe dietat e dobëta mendohet se e përshpejtojnë procesin.

  Shumica e britanikëve vërejnë flokun e parë të thinjur rreth moshës 25-vjeçare.

  • Postime: 28630
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

  #1 ne: 04-10-2011, 10:04:15
  Ilaç i ri që ndalon thinjen


  Është zbuluar medikamenti i ri që ndalon thinjen e flokëve.

  Ekspertët e firmës L’Oreal kanë bërë të ditur se nëse ilaçi do të merret çdo ditë do të bëjë që flokët tuaj të mos ndryshojnë kurrë ngjyrën e tyre natyrale.

  Gjithashtu ata premtojnë se medikamenti nuk do të jetë i shtrenjtë dhe do të jetë tërësisht natyral sepse ka në përbërje një ekstrakt frutor.

  Bruno Bernard, shefi i L’Oreal për flokët, theksoi: “Njerëzit duhet të marrin pilulën përditë dhe medikamenti funksionon sa nuk janë zbardhur flokët.”

  L’Oreal ka më shumë se një dekadë që po punon për këtë ilaç dhe ka bërë të ditur se nuk do të jetë i disponueshëm deri në vitin 2015. /top channel

  • Postime: 28630
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

  #2 ne: 09-06-2019, 21:04:23
  Çfarë e shkakton zbardhjen e flokëve dhe si ta eliminoni

   

  A e keni ditur që mund ta ngadalësoni zbardhjen e flokëve dhe ta ktheni ngjyrën e tyre natyrale? Mjekësia tradicionale kineze, konstaton që rrënjët fshihen në shëndetin e gjakut dhe të veshkave. Për këtë shkak rekomandohet shmangia e produkteve të qumështit, mishit dhe kripës.

  Nëse ju janë zbardhur flokët pra kohe kjo mund të tregojë disfunksionin e gjëndrës tiroide, mungesën e vitaminave B5, B6 dhe B12, apo aneminë. Mungesa e vitaminave të përmendura mund të tregojë numër të madh bakteresh në zorrë.

  Mungesa e vitaminës A, zinkut dhe bakrit mund të çojë në rënie të imunitetit, dobësim të gjakut, ndërsa në disa raste edhe në pikën në tru.

  Për këtë shkak rekomandohet që rregullisht të konsumoni lëng nga bari i grurit i cili na jep një sërë përparësish:
  – Pastron gjakun
  – Rigjeneron lëkurën dhe ia kthen shkëlqimin
  – Flokëve ua kthen ngjyrën natyrale dhe i pengon të zbardhen.

  Lëngu nga bari i grurit
  Nevojiten: 30 ml lëng bari të grurit, 1 gotë pemë të grira sipas dëshirës (kivi, mollë, qershi, etj), një gotë lëng limoni, 1 lugë e vogël mjaltë, pak ujë.

  Aplikimi: Të gjithë përbërësit qitni në blender, përzieni dhe pini këtë lëng dy herë në ditë.
  Efekt të njëjtë ka edhe tretja kundër flokëve të bardha e cila merret gjatë 40 ditëve (tri herë në ditë, gjysmë ore para ngrënies).

  Nevojiten: 1 kg mjaltë natyral (shtëpiake), 200 g fara liri, 3 thelpinj hudhre, 4 limonë të mëdhenj.

  Përgatitja: Limonëve hiqjani lëvoren dhe qitni në blender, farat e lirit bluani dhe shtoni limonin, hudhrën pastrojeni dhe qiteni në blender dhe të gjitha bluani deri sa të bëhen tretje e butë.

  Pastaj shtoni mjaltin dhe bashkoni të gjitha mirë. Farat qitni në një kavanoz dhe merrni tri herë në ditë nga një lugë të vogël gjatë 40 ditëve. Pos që flokëve do t’ia ktheni ngjyrën natyrale, do të përmirësoni edhe imunitetin.

  Për të ndikuar si duhet lëngu dhe tretja, mos konsumoni alkool dhe duhan

  « Editimi i fundit: 30-09-2019, 15:41:01 nga M A X »

  • Postime: 25421
  • Karma: +0/-0

  #3 ne: 09-02-2021, 18:47:02
   

  Nëse mendoni se jeni të vetmit me thinja, edhe pse në moshë të re, e keni gabim. Thinjat janë diçka e zakonshme dhe mund të shfaqen më herët nga sa mendonit për shumë arsye.


  Ju mund të keni një mungesë të vitaminës B12

  Sipas ekspertëve, mungesa e vitaminës B12 është shkaku më i zakonshëm i shfaqjes se thinjave në moshë të re. Mund të çojë gjithashtu në rrallim dhe humbje të flokëve.

  Mund të shfaqen si pasojë e një problem me tiroidet

  Sipas studimeve, tiroidet ndikojnë drejtpërdrejt në gjëndrat e flokëve. Nëse shihni thinja të shpeshta në moshë të re, flokë më të yndyrshëm ose më të brishtë se zakonisht, kjo mund të jetë një shenjë e mosfunksionimit të tiroides.

  Nuk po hani shëndetshëm

  Ndoshta jo të gjithë konsumojmë çdo ditë vetëm vakte të shëndetshme, por bëni një vleësim: Çfarë konsumoni më shpesh? Nëse në pjesën më të madhe të rasteve po hani ushqqime të shpejta dhe shumë rrallë ushqime me vlera ushqyese, kjo mund të pasqyrohet edhe te flokët, për shkak të mungesës së vitaminave të caktuara.

  Një tjetër arsye: Stresi

  Ekspertët i lidhin thinjat në një moshë shumë të re edhe me stresin. Të qenit i stresuar ndikon në qelizat staminale që janë përgjegjëse për rigjenerimin e flokëve tuaj, duke çuar në thinja të paakohshme.

  Gjenetika

  Një tjetër aspekt i zakonshëm, është fakti se mund t’i keni trashëguar nga prindërit ose gjyshërit tuaj. Nëse dikush në pemën tuaj familjare është thinjur herët, mund të ndodhë e njëjta gjë edhe me ju.

  Mund të jeni duke përdorur produkte me kimikate të dëmshme për flokët

  Nga shampot, në bojërat e flokëve, kimikate të produkteve të caktuara mund të ulin nivelin e melaninës, duke bërë që flokët të humbasin ngjyrën natyrale./ anabel

  Temat e fundit