×
Hyrja
Profili

Deshira e momentit

Vizitor · 8657 · 152348

Deshira e momentit

Vizitor · 8657 · 152348

 • Postime: 12347
 • Gjinia: Femer

#7875 ne: 22-05-2012, 21:20:54
Sa aksidente auto ndodhin ne bote per 1 dite xhuli?

 • Postime: 1012
 • Gjinia: Femer

#7876 ne: 22-05-2012, 21:33:57
Po pse e harruat aksidentin qe u be ne Belgjike?

 • Postime: 8132
 • Gjinia: Femer

#7877 ne: 22-05-2012, 21:37:08
me pas do buke e domate e djathe.

 • Postime: 12347
 • Gjinia: Femer

#7878 ne: 22-05-2012, 22:53:28
Po pse e harruat aksidentin qe u be ne Belgjike?

Pra ndodhin shume aksidente dhe eshte shume e dhimbshme jane jete njerezish nuk diskutohet. Problemi eshte qe kur ndodhin ne bote shikohet shkaku pasoja dhe merren masa qe gabimet qe gjenden mos perseriten me.

Ne Shqiperi dalin neper media bejne si shpetimtare por te denojne me vdekje qe ne momentin kur ndihma e pare (ambulanca) te vjen mbas 1 ore vonese. Cfare behet me tutje?! Asgje

Si mund te jepet licence 1 kompanie qe mban si asete autobuza te vitit 85 ne perdorim?! Si mund   te jene shofere per transportin publik persona qe nuk kane bere kurset dhe kualifikimet e duhura  per ate gje por nga maunia e mallrave ne jete njerezish? Po shkolla ca pergjegjesie mban kur zgjedh te udhetoje me keto kompani vetem se gjeti oferten me te lire?
Po rruget kur do behen ndonjehere po shendetesia kur do shpetoje jete ndonjehere?

Keto te mendojne pastaj te bejne filma duke qajt keta politileshet tane

 • Postime: 182

#7879 ne: 23-05-2012, 10:32:42
Sa aksidente auto ndodhin ne bote per 1 dite xhuli?


Në vendin ku jetoj unë të cilin e din ti :), 10 miljon banor afersisht, 250–400 aksidente vdekjeprurese në vit...

 • Postime: 182

#7880 ne: 23-05-2012, 10:38:07
Pra ndodhin shume aksidente dhe eshte shume e dhimbshme jane jete njerezish nuk diskutohet. Problemi eshte qe kur ndodhin ne bote shikohet shkaku pasoja dhe merren masa qe gabimet qe gjenden mos perseriten me.

Ne Shqiperi dalin neper media bejne si shpetimtare por te denojne me vdekje qe ne momentin kur ndihma e pare (ambulanca) te vjen mbas 1 ore vonese. Cfare behet me tutje?! Asgje

Si mund te jepet licence 1 kompanie qe mban si asete autobuza te vitit 85 ne perdorim?! Si mund   te jene shofere per transportin publik persona qe nuk kane bere kurset dhe kualifikimet e duhura  per ate gje por nga maunia e mallrave ne jete njerezish? Po shkolla ca pergjegjesie mban kur zgjedh te udhetoje me keto kompani vetem se gjeti oferten me te lire?
Po rruget kur do behen ndonjehere po shendetesia kur do shpetoje jete ndonjehere?

Keto te mendojne pastaj te bejne filma duke qajt keta politileshet tane

Përvec kësaj që ke shkruar sipër dhe jam shumë dakord, shqiptarët nuk dine të drejtojnë makinat normal (SHUMICA), ne Shqiperi... Tani mos ngelet hatri po nqs nuk e kapim problemin ne thelb skemi arritur asgjë kundi....
Është koha për ndryshim.... Komunikacioni ne Shqipëri është tmerr, këtë e kam perjetuar vet...  :(

 • Postime: 12347
 • Gjinia: Femer

#7881 ne: 23-05-2012, 11:02:29
Përvec kësaj që ke shkruar sipër dhe jam shumë dakord, shqiptarët nuk dine të drejtojnë makinat normal (SHUMICA), ne Shqiperi... Tani mos ngelet hatri po nqs nuk e kapim problemin ne thelb skemi arritur asgjë kundi....
Është koha për ndryshim.... Komunikacioni ne Shqipëri është tmerr, këtë e kam perjetuar vet...  :(

Ne fakt do shtoja qe nuk ka njerez qe nuk dine tju japin makinave por ka disa shofere qe nuk zbatojne rregullat e qarkullimit rrugor sepsa jane te papergjegjshem si dhe shteti nuk merr masat e duhura per te parandaluar keta persona ligji eshte teper i bute duhet te forcohen masat ndershkuese ne menyre qe nese edukimi qytetar nuk ben pune atehere edukimi financiar do bej pune se do ju rende xhepin.

Kam vene re dhe 1 fakt, kur vijne me pushime shqiptaret qe jetojne jashte ne Shqiperi ecin shume me keq se ne qe jetojme ketu dhe behen shpesh here burim aksidentesh, nderkohe aty ku jetojne nuk guxojne te ecin ashtu sepse ju fluturon patenta nuk e shofin me sy per vite me rradhe.

 • Postime: 4313
 • Gjinia: Mashkull

#7882 ne: 23-05-2012, 11:04:04
Te kisha mundsi te beja nje sy gjum..  pagjume:

 • Postime: 12743

#7883 ne: 23-05-2012, 11:13:50
te isha diku me dike....dhe mos te degjoja askend te me fliste

 • Postime: 182

#7884 ne: 23-05-2012, 11:20:46
Ne fakt do shtoja qe nuk ka njerez qe nuk dine tju japin makinave por ka disa shofere qe nuk zbatojne rregullat e qarkullimit rrugor sepsa jane te papergjegjshem si dhe shteti nuk merr masat e duhura per te parandaluar keta persona ligji eshte teper i bute duhet te forcohen masat ndershkuese ne menyre qe nese edukimi qytetar nuk ben pune atehere edukimi financiar do bej pune se do ju rende xhepin.

Kam vene re dhe 1 fakt, kur vijne me pushime shqiptaret qe jetojne jashte ne Shqiperi ecin shume me keq se ne qe jetojme ketu dhe behen shpesh here burim aksidentesh, nderkohe aty ku jetojne nuk guxojne te ecin ashtu sepse ju fluturon patenta nuk e shofin me sy per vite me rradhe.

Shej si vendi behet edhe kuvendi, thone.. Une shohe makina shqiptare edhe ne Montenegro edhe në Kosove edhe ne Kroaci, më ka ndodhur të jem deshmitare kur shoferet e tjere kane dale nga makina dhe i kane share shiptaret... Jo se atje është perfekt, nuk di si merret ne Shqiperi nje patent shoferi. Kjo më ka bere te ndihem shume keq....
Nuk them se në Kosove është mirë, është shumë keq po në krahasim me Shqipërine është lule....

Vetëm doja të thoja se ka të bej edhe me mentalitetin, gjaknxehtesin, padashur justifikuar askënd..

10 TE VERTETA QE DUHET T'I DINI PER NJE TRAGJEDI,NDOSHTA TE PARALAJMERUAR

1.Ne daten 5 maj 2012,Shoqata e Autoteknikeve te Shqiperise i dergon shkrese zyrtare Policise Rrugore,ku i thote:Mjetet publike kane frena te prishura....Por,Policia nuk reagon ndaj ketij shqetesimi.

2.Rruga ku u rrezua autobusi,nuk kishte mbrojtese sipas shkalles se saj te rrezikut.Ishin thjesht disa mbrojtese metalike,qe me zor mbanin veturat.

3.Kufomat e aksidentit u transportuan ne spipalin e Vlores me kamioncina,te hedhura neper karroceri.Sepse nuk kishte ambulanca mjaftueshem.

4.Ne spitalin e Vlores,kufomat u shtrine ne dysheme,sepse nuk ka morg te rregullt.

5.Shqiperia eshte e mbytur nga gomat e perdorura.Pse nuk i ndalon qeveria ? (gomat e perdorura jane me te rrezikshme)

6.Autobusi i aksidentit ishte i vitit 1988.Normal qe nuk kishte rripa sigurimi.

7.Po te mos ishte solidariteti i qytetareve per te dhuruar gjak,cfare do benin spitalet tona ?

8.Shume te plagosur u derguan ne spitale private,sepse ne spitalet publike nuk kishte kapacitete mjaftueshem.

9.Te plagosurit qe kishin nevoje per ndihme u derguan ne spitalin e Vlores,sepse ne Himare,ka vetem nje qender shendetesore.Pse nuk ka spital Himara ? Sa me larg te shkoje i semuri,aq me ne rrezik eshte jeta e tij,sepse cdo sekonde eshte jetike per jeten.

10.SI CDO TRAGJEDI TJETER NE SHQIPERI,FAJI DO TE NGELET JETIM

 • Postime: 12347
 • Gjinia: Femer

#7885 ne: 23-05-2012, 11:22:19
E drejte, keto kam thene dhe une keto dite qe e mora vesh dhe pa lexu ekspertet

 • Postime: 12743

#7886 ne: 23-05-2012, 11:23:36
E drejte, keto kam thene dhe une keto dite qe e mora vesh dhe pa lexu ekspertet

je e qut ti pranej..

 • Postime: 1283

#7887 ne: 23-05-2012, 12:54:26
Shej si vendi behet edhe kuvendi, thone.. Une shohe makina shqiptare edhe ne Montenegro edhe në Kosove edhe ne Kroaci, më ka ndodhur të jem deshmitare kur shoferet e tjere kane dale nga makina dhe i kane share shiptaret... Jo se atje është perfekt, nuk di si merret ne Shqiperi nje patent shoferi. Kjo më ka bere te ndihem shume keq....
Nuk them se në Kosove është mirë, është shumë keq po në krahasim me Shqipërine është lule....

Vetëm doja të thoja se ka të bej edhe me mentalitetin, gjaknxehtesin, padashur justifikuar askënd..

10 TE VERTETA QE DUHET T'I DINI PER NJE TRAGJEDI,NDOSHTA TE PARALAJMERUAR

1.Ne daten 5 maj 2012,Shoqata e Autoteknikeve te Shqiperise i dergon shkrese zyrtare Policise Rrugore,ku i thote:Mjetet publike kane frena te prishura....Por,Policia nuk reagon ndaj ketij shqetesimi.

2.Rruga ku u rrezua autobusi,nuk kishte mbrojtese sipas shkalles se saj te rrezikut.Ishin thjesht disa mbrojtese metalike,qe me zor mbanin veturat.

3.Kufomat e aksidentit u transportuan ne spipalin e Vlores me kamioncina,te hedhura neper karroceri.Sepse nuk kishte ambulanca mjaftueshem.

4.Ne spitalin e Vlores,kufomat u shtrine ne dysheme,sepse nuk ka morg te rregullt.

5.Shqiperia eshte e mbytur nga gomat e perdorura.Pse nuk i ndalon qeveria ? (gomat e perdorura jane me te rrezikshme)

6.Autobusi i aksidentit ishte i vitit 1988.Normal qe nuk kishte rripa sigurimi.

7.Po te mos ishte solidariteti i qytetareve per te dhuruar gjak,cfare do benin spitalet tona ?

8.Shume te plagosur u derguan ne spitale private,sepse ne spitalet publike nuk kishte kapacitete mjaftueshem.

9.Te plagosurit qe kishin nevoje per ndihme u derguan ne spitalin e Vlores,sepse ne Himare,ka vetem nje qender shendetesore.Pse nuk ka spital Himara ? Sa me larg te shkoje i semuri,aq me ne rrezik eshte jeta e tij,sepse cdo sekonde eshte jetike per jeten.

10.SI CDO TRAGJEDI TJETER NE SHQIPERI,FAJI DO TE NGELET JETIM

Xhuli.

Se si drejtuesit e automjeteve drejtojne makinat eshte marrezi se ve ne dyshim,por ne krahasimin e bere nga ti them jane te njejte,mos them te kunderten e asaj c'ke thene ti :)

Normal qe te dy shikojme ne kendveshtrimin tone,edhe s'jemi eksperte te fushes,por me c'ka kam pare ne Kosove ish me keq se ne Shqiperi.
Kush mundej te hynte i pari ne kthese,edhe se kuptoja edhe kur shante :S.

Te jesh drejtues i nje automjeti do te thoje te zoterosh KULUREN.

Kur ajo eshte ne shkalle te dobet C'PRET???

Absurde :)

 • Postime: 12743

#7888 ne: 23-05-2012, 13:08:44
Kulturen Pasion....ver T :P

 • Postime: 1283

#7889 ne: 23-05-2012, 13:30:01
Kulturen Pasion....ver T :P
C'ka T Mishel?

 • Postime: 12743

#7890 ne: 23-05-2012, 13:30:43
Xhuli.

Se si drejtuesit e automjeteve drejtojne makinat eshte marrezi se ve ne dyshim,por ne krahasimin e bere nga ti them jane te njejte,mos them te kunderten e asaj c'ke thene ti :)

Normal qe te dy shikojme ne kendveshtrimin tone,edhe s'jemi eksperte te fushes,por me c'ka kam pare ne Kosove ish me keq se ne Shqiperi.
Kush mundej te hynte i pari ne kthese,edhe se kuptoja edhe kur shante :S.

Te jesh drejtues i nje automjeti do te thoje te zoterosh KULUREN.

Kur ajo eshte ne shkalle te dobet C'PRET???

Absurde :)

per kete e kisha fjalen,,,,mungon T

 • Postime: 1283

#7891 ne: 23-05-2012, 14:02:01
per kete e kisha fjalen,,,,mungon T
:-[
Fal :)

E drejte :)

 • Postime: 12151
 • Gjinia: Femer

#7892 ne: 23-05-2012, 14:53:22
...drivin...somewhe re... :)

 • Postime: 12743

#7893 ne: 23-05-2012, 15:18:11
:-[
Fal :)

E drejte :)

te kam fal...LOL  :perqafim

 • Postime: 3780
 • Gjinia: Femer

#7894 ne: 23-05-2012, 21:10:10
Kam shume :D

 • Postime: 7457
 • Gjinia: Mashkull

#7895 ne: 23-05-2012, 21:36:27
pak pushim

 • Postime: 182

#7896 ne: 23-05-2012, 22:33:02
Xhuli.

Se si drejtuesit e automjeteve drejtojne makinat eshte marrezi se ve ne dyshim,por ne krahasimin e bere nga ti them jane te njejte,mos them te kunderten e asaj c'ke thene ti :)

Normal qe te dy shikojme ne kendveshtrimin tone,edhe s'jemi eksperte te fushes,por me c'ka kam pare ne Kosove ish me keq se ne Shqiperi.
Kush mundej te hynte i pari ne kthese,edhe se kuptoja edhe kur shante :S.

Te jesh drejtues i nje automjeti do te thoje te zoterosh KULUREN.

Kur ajo eshte ne shkalle te dobet C'PRET???

Absurde :)

Pasioni duhet te jemi racional, se shqiptare jane te gjithe... Tregojne statistikat e Shqiperisë, i tërë Ballkani është i tillë, ndërsa stafetën mbane ne dore, Shqipëria...

Tani se sa e dua une Shqipërine nuk e them, po një gjë dua ta them shqiptarët e Kosovës mbase nuk din të shajne mire shqip, dhe nuk i kupton po dua ta them se para se të paragjykosh ai popull ka qene i okupuar 100 vjet nga serbët dhe nuk i është lejuar arsimi ne gjuhën shqipe, kane mesuar nëpër shtëpi e disa edhe në livadhe jane ulur....

Po historine e tyre e kane ditur dhe kurre nuk e kane harruar se kush jane, Shqipërine e kemi bërë të gjithë...

Edhe une e them me 17 vjet pervoje se duhet të tegosh kulture, dhe e njoh komunikacionin goxha mire në shumë vende të Europës... Fatkeqsisht kjo mungon ne Shqipëri... Gjithnjë duke folur për masën... Këtë e them jo se dua të kritikoj po vetëm duke pranuar të këqijat qe i kemi vjen deri te përmirësimi i tyre...

 :)

 • Postime: 18285
 • Gjinia: Femer

#7897 ne: 23-05-2012, 22:49:40
Gjume gjume gjume, kjo o deshira :D

 • Postime: 1283

#7898 ne: 23-05-2012, 23:17:40
Pasioni duhet te jemi racional, se shqiptare jane te gjithe... Tregojne statistikat e Shqiperisë, i tërë Ballkani është i tillë, ndërsa stafetën mbane ne dore, Shqipëria...

Tani se sa e dua une Shqipërine nuk e them, po një gjë dua ta them shqiptarët e Kosovës mbase nuk din të shajne mire shqip, dhe nuk i kupton po dua ta them se para se të paragjykosh ai popull ka qene i okupuar 100 vjet nga serbët dhe nuk i është lejuar arsimi ne gjuhën shqipe, kane mesuar nëpër shtëpi e disa edhe në livadhe jane ulur....

Po historine e tyre e kane ditur dhe kurre nuk e kane harruar se kush jane, Shqipërine e kemi bërë të gjithë...

Edhe une e them me 17 vjet pervoje se duhet të tegosh kulture, dhe e njoh komunikacionin goxha mire në shumë vende të Europës... Fatkeqsisht kjo mungon ne Shqipëri... Gjithnjë duke folur për masën... Këtë e them jo se dua të kritikoj po vetëm duke pranuar të këqijat qe i kemi vjen deri te përmirësimi i tyre...

 :)
Ne kah tjeter ma ke hedhur postimin tim,edhe e ke shikuar ndryshe Xhuli,por asesi se do i jepja kohe te ja shpjegoja ty,apo secilit antar(dmth si justifikim i imi ,sepse nuk paragjykova ate popull,edhe as ka ndodhur deri tashme).

S'dijne te shajne?

Mos te lutem Xhuli,sepse nga Gjirokastra,edhe pershkruaje rrugen e kombit,edhe vend me vend te Kosoves s'ka njeri te mos shaje :)

Profesion e kane te gjithe,kush e kush shan me pis se tjetri.

Sikurse thash qe s'jam ekspert i asaj fushe,por ate c'me ka pare syri dal ne ate konkluzion,edhe pse stafeten e gezon Shqiperia.

Qafen thefshin qe te gjithe kush ka pergjegjesine e drejton automjet,por tjeret c'faj kane??? :( :(

 • Postime: 12743

#7899 ne: 23-05-2012, 23:20:27
deshira ime....ti shoh e njehere ato sy te bukur....

Temat e fundit