Tema me 1 000 000 postime....... - 351 - Café Zerion ツ

×
Hyrja
Profili

Tema me 1 000 000 postime.......

Tema me 1 000 000 postime.......

· 9465 · 154470

 • Postime: 1283

#8750 ne: 07-09-2012, 22:45:00

 • Postime: 12347
 • Gjinia: Femer

#8751 ne: 09-09-2012, 22:28:53
Në Athinën e vjetër, një mësues drejtësie qe marrë vesh me një nxënës që ta pëgatiste si avokat. Gjysmën e pagesës mësuesi e pati marrë në çastin e marrëveshjes, kurse gjysmën tjetër do ta merrte në mbrojtjen e parë që do të bënte nxënësi me kusht që ta fitonte atë mbrojtje.

Por, kur mësimet morën fund, nxënësi i dekraroi mësuesit se gjysmëpagesa që i kishte bërë ishte e mjaftueshme për mësimet që kishte marrë, kështu që gjysmën e mbetur nuk kishte ndërmend t'ia jepte. Si përfundim u hap gjyq. Ditën e gjyqit, mësuesi iu drejtua trupit gjykues duke i thënë:

"Edhe sikur ta fitoj këtë gjyq, edhe sikur ta humbas, unë duhet ta marr pagesën që kam kërkuar"

Trupi gjykues e pyeti:"Pse?"

Mësuesi iu përgjigj: " Po qe se e fitoj unë gjyqin, nxënësi im duhet ta zbatoj vendimin tuaj, ndryshe, vendimi juaj bëhet i pavlefshëm, gjë që nuk mund të mendohet. Po e humba gjyqin, kjo do të ishte, njëkohësisht, çështja e parë e fituar nga nxënësi im dhe, sipas marrëveshjes sonë, që e kushtëzonte dhënien prej tij të gjysmës së dytë të pagesës me fitimin e çështjes së parë, nxënësi duhet të më paguaj. Në të dy rastet, unë kam të drejtë ta marr gjysmën e pamarrë të pagesës!"
Pas tij e mori fjalën nxënësi, i cili, meqë ishte pëgatitur mirë tha:

"Edhe unë kam të drejtë të mos e jap gjysmë e mbetur të pagesës edhe nëse e fitoj këtë gjyq, edhe nëse e humbas!"

Trupi gjykues e pyeti:"Pse?"

Dhe nxënësi iu përgjigj: " Po e fitova gjyqin, nuk duhet ta bëj pagesën, ndryshe, vendimi juaj nuk gjen zbatim, gjë që nuk mund të mendohet. Po e humba, do të thotë që, njëkohësisht, kam humbur çështjen e parë, dhe, sipas marrëveshjes sonë, nuk jam i detyruar të jap gjë. Duke e humbur gjyqin, kushti i vënë nuk plotësohet dhe pagesa nuk detyrohet!

 • Postime: 12743

#8752 ne: 11-09-2012, 16:10:11

 • Postime: 1283

#8753 ne: 11-09-2012, 23:49:49

 • Postime: 3780
 • Gjinia: Femer

#8754 ne: 11-09-2012, 23:53:08
Our story In 2 Minutes
Sa e madhe...e servirur ne nje kohe shume te shkurter!

 • Postime: 1283

#8755 ne: 11-09-2012, 23:54:53
Autori paralajmeron me ate video :D

E frikshme?

 • Postime: 3780
 • Gjinia: Femer

#8756 ne: 12-09-2012, 00:04:01
Hmmm e frikshme te shohesh qe pas zhvillimeve marramendese qe kerkojne kaq shume kohe, te ndodhin katastrofa natyrore apo shkaterrime nga dora njeriut ne nje hark kohor shume te shkurter.
2012-ta do jete happy end i kesaj  :P

 • Postime: 12151
 • Gjinia: Femer

#8757 ne: 12-09-2012, 08:24:57
................... ................... .......


#8758 ne: 12-09-2012, 17:34:11
I dashuri i WhiteSnake.

 • Postime: 3780
 • Gjinia: Femer

#8759 ne: 13-09-2012, 00:21:55

 • Postime: 956
 • Gjinia: Mashkull

#8760 ne: 13-09-2012, 08:52:53

 • Postime: 956
 • Gjinia: Mashkull

#8761 ne: 13-09-2012, 08:58:39
Hajde bleta mbretereshe nevrikose bleten puntore  LOL
Ermal Mamaqi - O lali

 • Postime: 12347
 • Gjinia: Femer

#8762 ne: 13-09-2012, 09:16:55

 • Postime: 109

#8763 ne: 13-09-2012, 09:20:31
Ka ndonje te me thote nje genjeshter të bukur,
Nje genjeshter qe vertet ta besoj ?!
Per shembull: " Elefanti u martua me nje flutur..."

Jo ate se gomari bashke me pulisht, fluturoi...!

 • Postime: 956
 • Gjinia: Mashkull

#8764 ne: 13-09-2012, 09:26:04
hahahah e ashtu ashtu si thu ti, po hajde pyt iher lalin  LOL

 • Postime: 2649
 • Gjinia: Mashkull

#8765 ne: 14-09-2012, 16:31:46
"Fjalet jane si gjethet, qe shkojne e vijne, ndersa buzeqeshja eshte si druri, qe mbane gjethet gjalle, dhe mbetet ne vend per shume kohe." - Lucio Pipidoni.

 • Postime: 1283

#8766 ne: 14-09-2012, 22:37:34
Ain't no Sunshine When She's Gone

 • Postime: 12347
 • Gjinia: Femer

#8767 ne: 18-09-2012, 10:06:21

 • Postime: 956
 • Gjinia: Mashkull

#8768 ne: 18-09-2012, 12:18:22
Kenga 'Shqiperia po Ndryshon'
Bojkeni: E kujt i plasi trapi se si eshte Shqiperia? A i mora une 60.000 euro per fushaten? Hajt udhe e mare tashi se po shkoj t'ja kpus nai dore hashash anej nga "My Place".

 • Postime: 481
 • Gjinia: Femer

#8769 ne: 18-09-2012, 13:48:46

vdeksa..o zot sa i mile...

 • Postime: 3780
 • Gjinia: Femer

#8770 ne: 18-09-2012, 21:30:57

 • Postime: 1283

#8771 ne: 19-09-2012, 00:05:15

 • Postime: 1012
 • Gjinia: Femer

#8772 ne: 19-09-2012, 07:58:26
Céline Dion - Parler à mon père (Lyric Video)

Po pi kafen sot ne mengjes ne shtepi, nen tingujt e kesaj muzike...me dha 1ore falas bossi  :D po s'ja kam besen jo se s'te fal njeri kot ne ditet e sotme LOL

Ju perqafoj te gjitheve  :perqafim

 • Postime: 3258
 • Gjinia: Mashkull

#8773 ne: 20-09-2012, 11:48:55
Cbeni?

 • Postime: 12151
 • Gjinia: Femer

#8774 ne: 21-09-2012, 12:59:44

Temat e fundit