Zhan-Klod Van Dam - Celebrities

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Zhan-Klod Van Dam

Zhan-Klod Van Dam

· 16 · 11208

 • Postime: 27102
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 18-10-2005, 12:59:20
Datëlindja: 18 tetor 1960

Vendlindja: Belgjik

Profesioni: Aktor


 


Mjaft i ri praktikon sportin e karatesë dhe në të njëjtën kohë merr leksione baleti dhe body-building. Vetëm 16 vjeç fiton "European Professional Karate Association's", titull që e ndihmon të hap palestrën e tij. Shumë shpejt vendos të jetojë në SHBA për të provuar fatin. Në Kaliforni takohet me Menahem Golan, producentin që bëri të famshëm aktorin çak Norris. Pas disa roleve dytësore, në vitin 1987 debuton si protagonist në filmin "Pa përjashtim goditjesh". Kjo eksperiencë e ndihmon të luajë në disa filma aksioni. Zhan Klod vazhdon të impenjohet mjaft në filmat e tij dhe për këtë ka jetuar disa kohë në Hong-Kong, për të përmirësuar teknikat e arteve marciale. Në vitin 1996 realizon ëndrrën e tij për të drejtuar një film aksioni: "Prova", një histori e vendosur në vitet '20. Pas denoncimit të së shoqes, Darcy për abuzim seksual dhe përdorim të substancava narkotike, popullariteti i tij pëson rënie. Në vitin 1996 hyn në një klinikë dizintoksikimi.

« Editimi i fundit: 14-03-2021, 21:20:01 nga 1dhe1 »

 • Postime: 183
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 04-11-2005, 08:04:15
i kam pare te gjithe filmat e tij jan shume te bukur me pelqejne.

 • Postime: 1631
 • Karma: +2/-6
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 04-11-2005, 11:11:38
Filmat e zhan klaud van damit kan pas dhe kan nje karakter te mir edhe pse aj si personalitet Aktor mund t bej gjithqka ne jeten e tij private Filmat e tij gjithmon me kan frymzu se kan pas nje aksin qellim mir Kam ndegju se se vandami ka  qen nje fukara dhe hapat e par i kishte marr ne nje punishte ku Ai kishte punuar dhe me von ne nje shitore ku kishte tepija tepia :O :P

 • Postime: 1577
 • Karma: +1/-1
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 04-11-2005, 14:36:10
Emri:                       Jean Claude Van Damme
Emri i lindjes:    Jean-Claude Camille François Van Varenberg
Nacionaliteti:            Amerikan
Data e lindjes:       18 tetor 1960
Vendlindja:            Berchem-Sainte-Agathe, Bruksel, Belgjike
Profesioni:             aktor
Aresimi:               braktisur shkollen qe ne moshen 16 vjece
                             karate me Dominique Valera
Babai:                     Eugene Van Varenberg
Nenar:                    Eliana Van Varenberg
Femijet:              Nicholas
                               Kristopher
                               Bianca

Ne moshen 12 vjecare eshte marre nga nje tranjer i famshem i karatese, Claude Goetz. Ne moshen 17 vjecare nisi te merrte dhe mesime dansi, por ai mbeti i perkushtuar pas karatese.
Ne vitin 1979 ai fitoi titullin e kampionit te Evropes dhe gjate atij viti ai u shpall nenkampion bote ne SHBA.

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 04-11-2005, 14:47:29
Zhan  Klod  Van Dami është edhe mikë i mirë i shqiptarve.
Mbaj mend se para se te behej aktorë i famshëm, ai terë kohen rrinte me ne.
Ushtronte ne sallen e karates  tek Vahid Reka në Bruksel ku Zhan  Kllodi u  miqësua me ne.
Edhe kur vajti atje n'amerike prape gjeti një mikë shqiptare Peter Maloten i cili e drejtoj ne karrieren  e  tije të metejshme.
E sa te rrehmen e kemi bere me të....se une pata  rastin te banoja mu ne rrugen ku banonte edhe ai....

 • Postime: 1631
 • Karma: +2/-6
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 06-11-2005, 15:07:08
Din dikush te me tregon Per filmin e Enver idrizit dhe zhan klaud vandamit.....?

 • Postime: 393
 • Karma: +1/-4
 • Gjinia: Femer

#6 ne: 06-11-2005, 16:52:24
jean-cloude  Van Dam
eshte nje nga artistet e mij te preferuar?
Me pelqejne te gjith filmat qe ka luajtur sidomos filmi ,
LUFTETARI I BARDHE :-)

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#7 ne: 14-07-2006, 12:59:58
Zhan  Klod  Van Dami është edhe mikë i mirë i shqiptarve.
Mbaj mend se para se te bëhej aktorë i famshëm, ai terë kohën rrinte me ne.
Ushtronte ne sallen e karates  tek Vahid Reka në Bruksel ku Zhan  Kllodi u  miqësua me ne.
Edhe kur vajti atje n'amerike prapë gjeti një mikë shqiptare Peter Maloten i cili e drejtoj ne karrieren  e  tije të metejshme.
E sa te rrehmen e kemi bërë me të....se unë pata  rastin te banoja mu ne rrugën ku banonte edhe ai....
Ua re kreksi  vertete ke banuar  ne nje lagje me te?

Dhe mua me pelqen shume si aktor.

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 07-09-2006, 14:46:16

Ua re kreksi  vërtetë ke banuar  ne një lagje me te?

Dhe mua me pëlqen shumë si aktor.

...po po, kam banuar ne te njejten lagje ne periferi te Bruselit dhe jemi rrafur disa here, si trejning, por shoqeri te ngusht kishte me Vahid Reken....
Brukseli eshte si Tirana, aty ne qender njerzit njihen me njeri tjetrin shpejte e jo si ne metropolet tjera....

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#9 ne: 07-09-2006, 21:41:09
Dukej njeri i thjeshte, besoj dhe jo me ate ndienje si VIP :)

 • Postime: 6970
 • Karma: +266/-154
 • Gjinia: Femer

#10 ne: 07-09-2006, 21:50:23
Hidherohet kush nese tregoj qe mua s'me pelqen ky aktor dhe filmat e tij?

#11 ne: 07-09-2006, 21:54:45
Hidherohet kush nëse tregoj qe mua s'me pëlqen ky aktor dhe filmat e tij?
Jo jo mos u be merak.. :engjell:

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 26-12-2010, 00:24:03
Isha duke pare tani pak filmin The Quest dhe vura re rastesisht qe ai qe luante rolin e spanjollit, mbante ne brez shqiponjen dykrenare ne nje fushe te kuqe. Pra flamurin shqiptar :) Tani teksa lexoj kuptova qe behet fjale per Pjetër Malota, te cilin e ka permendur dhe Kreksi mesiper.

Citim
Pjetër Malota (born Pjetër Malota Lulgjuraj in Lofka in Malësia, Albania on 28 August 1958) is best known for his appearances in 3 films starring Jean-Claude Van Damme. In 1985, Pjetër made his film debut as a member of a syndicate gang in the action movie Los Angeles Streetfighter. In 1991, Pjetër began to work with Van Damme. The first on the 3 films was 1991's Double Impact, where he played an assassin with kicking skills with knives in his shoes. The second movie would be Nowhere to Run, in which he is seen playing the convict Van Damme tries to free, but is killed. His last movie was 1996's The Quest. In this film, Pjetër puts his kicking skills to use again as he played the Spanish fighter that Van Damme fights in the tournaments.

However, Pjetër would return 5 years later to work with Van Damme again on The Order.

Pjetër Malota currently resides in metropolitan Detroit, Michigan and teaches martial arts (specifically Tae Kwon Do at Birmingham Martial Arts located at 2219 Cole Street, Birmingham Michigan 48009

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 19-02-2012, 09:42:54
Mustaqe dhe baseta të mëdhaja për Jean-Claude Van Damme, aktorin veteran të filmave aksion, i cili ndodhet këto ditë në Porto Riko për filmin e tij më të ri, ‘Welcome to the Jungle’.

Gjëja tjetër që bie në sy është që edhe pse vitet kalojnë, Van Damme e ruan ende fizikun e tij muskuloz duke qenë në formë të plotë.

Aktori belg 51-vjeçar interpreton një stërvitës marinsash në filmin e fundit. Ende nuk dihen detaje të tjera për këtë projekt, por mediat amerikane theksojnë se Van Damme do të bëjë atë që ka bërë gjithmonë: të rrahë të këqinjtë. Në kastin e aktorëve do të jenë edhe Adam Brody dhe Dennis Haysbert.

‘Welcome to the Jungle’ është filmi numër 53 i aktorit belg, i cili nuk ka pushuar së punuari që kur nisi karrierën në vitin 1984.

Përveç këtij filmi, Van Damme do të punojë edhe për dy të tjerë gjatë këtij viti. Pa përmendur këtu që pret shfaqjen e filmit ‘The Expendables 2’, ku interpreton së bashku me aktorë si Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger dhe Bruce Willis. /top channel

 • Postime: 277
 • Karma: +0/-0

#14 ne: 14-03-2021, 21:20:26

 • Postime: 277
 • Karma: +0/-0

#15 ne: 14-03-2021, 21:20:44

Temat e fundit