×

Me çfarë po merreni tani (kuptohet, përveç forumit)?

Me çfarë po merreni tani (kuptohet, përveç forumit)?

· 5731 · 93235

 • Postime: 7278
 • Gjinia: Mashkull
SteriOtipi B
#5650 ne: 20-06-2019, 18:05:29
Po punoj por nuk me rrihet as pa u hallakat knej nga forumi.👻👻

 • Postime: 6729
 • Gjinia: Femer
erlehta
#5651 ne: 20-06-2019, 19:38:03
Po shoh Chernobyl ☺️

 • Postime: 3140
 • Gjinia: Mashkull
Gjumashi
#5652 ne: 20-06-2019, 19:41:28
Po shoh Chernobyl ☺️
shikim te mbare

 • Postime: 1578
 • Gjinia: Femer
Parloté
#5653 ne: 20-06-2019, 23:10:53
Shoh Krypton sezonin e dytë.

 • Postime: 22687
 • Gjinia: Mashkull
M A X
#5654 ne: 20-06-2019, 23:28:40
Shoh Krypton sezonin e dytë.
Eshte i mire?
Flet per planetin e Kal El, apo jo?

 • Postime: 1578
 • Gjinia: Femer
Parloté
#5655 ne: 20-06-2019, 23:34:37
Është për rekomandim. Flitet për gjyshin e Kal-El dhe jetën deri të shkatërimi i planetës Krypton nga Brainiac që gëlltit edhe shumë planete tjera.....
Mund të zbuloj më shumë? :)

 • Postime: 22687
 • Gjinia: Mashkull
M A X
#5656 ne: 20-06-2019, 23:39:52
Mjafton 🌝🦸

 • Postime: 4298
 • Gjinia: Mashkull
Brentiani
#5657 ne: 21-06-2019, 06:56:27
Duke kerkuar per Pune...

 • Postime: 7278
 • Gjinia: Mashkull
SteriOtipi B
#5658 ne: 21-06-2019, 12:51:52
Sa i zgjova dhe po bije nje shi qe te ben te rrish ne krevat.

 • Postime: 134
Passion
#5659 ne: 21-06-2019, 17:43:32


Isha duke lexuar portretin e Lasgushit nga Kadare.
:)

Jane thesare te tilla shkrime. :)

Ajo çka, në vend që të më mundonte, më mahniste gjithmonë, sa herë që takoja Lasgush Poradecin, ishte ndjesia e së pamundurës.

Ishte e pamundur të merreshe vesh me të si me të tjerët. Porsa hyje tek ai, madje porsa trokisje në portë, aty për aty gjithçka tjetërsohej.

Tjetër logjikë në të biseduar, tjetër kod, të tjera fjalë, të mbështjella me kuptim tjetër. Diçka mungonte përherë, e diçka qe e tepërt. Ai vetë ishte aty, i vëmendshëm për gjithçka, e megjithatë, ti e ndjeje se sa ç’ishte , aq edhe mungonte.

Më e habitshmja ishte se ty të pëlqente kjo, se nuk doje aspak që të prishej kjo magji, ashtu si nuk doje që fjalëve që thuheshin t’u ikte dysia, velloja me të cilën sapo ishte mbështjellë dhe t’u ktheheshin kuptimet e tyre të mirëfillta, që ngjanin tani të zbehta.

Një njeriu meskin do t’i dukej i krisur, një tjetër mund të mendonte se atë mjegullirë ia krijonte pleqëria. Por s’ishte as e para, as e dyta.

Lasgushi ishte aty, disa qindra hapa larg, megjithatë, përse nuk nisesha me ngut, me panik, për të mos humbur kohë? Përse nuk kam shkuar më shpesh, thosha me vete. Dhe prapë shkoja rrallë. S’kisha kurrfarë droje se do ta shqetësoj. Ai më priste përherë me kënaqësi, madje më çonte fjalë t’i shkoja. Ishte një pengesë e tjeterfartë. Pengesa që shkakton ëndrra. Askush nuk ngutet të shkojë drejt saj. Sepse, në fund të fundit, vonesa dhe ngadalësia bëjnë pjesë në mekanikën e saj.

Të shkoje tek ai, ishte më shumë se të dilje jashtë shtetit. Të dukej se dilje jashtë kohës, jashtë sistemit të zakonshëm të të menduarit. Edhe një hap dhe kishe ndjesinë se do të kapërceje kufijtë e jetës për të shkelur në shkretinë danteske.

Prej vitesh, qysh pas mbarimit te Luftës së Dytë Botërore, ai kishte qenë përherë i tillë: i gjallë dhe i vdekur njëkohësisht. Shumë gjimnazistë, që e bënin në mësim, e kujtonin të vdekur. Të tjerë ua shpjegonin se nuk ishte ashtu, se ishte gjallë, por as të parët, as të dytët nuk habiteshin nga kjo. Ishte një gjendje e dyzuar që i shkonte atij dhe shumë njerëz qenë mësuar me të, si me dikë që e kundrojnë përherë nën syprinën e ujit. Ishte nga të rrallët njerëz dhe, ndoshta , i vetmi shkrimtar i madh që arriti për një kohë aq të gjatë , duke qenë i gjallë, të përjetojë vdekjen e tij.

Pamja e tij e jepte shpeshherë në mënyrë të saktë këtë dyzim, sidomos kur vishte kostumin e zi dhe vinte borsalinë të zezë. Në një rast të tillë të dukej e natyrshme ta pyesje nëse dilte apo shkonte drejt arkivolit. Më e çuditshmja ishte se ky fat i tij nuk zgjonte keqardhje. Ndjenja e keqardhjes, e mëshirës së mundshme, e pikëllimit që ai qe harruar pa të drejtë, thërrmohej si një enë kristali sapo ndeshej me të.

Kur ai hynte në kafenetë e Pogradecit, shkrimtarët që vinin për verim kishin ndjesinë se po strukeshin nga një stuhi e padukshme. Ai ishte i paparashikueshëm, gërryes si acid, i rrezikshëm, i beftë. E qeshura e tij ishte si e tejtejshme, pa gëzim, mërzitja e tij e papikëllueshme. Kështu e kishte edhe zemërimin, luksoz, të ftohtë, kurse përbuzjen, rrezatuese që larg, si të stolisur me argjend.

Por gjëja më e jashtëzakonshme ishte e folura e tij. Gjë më të pangjashme me bisedën e përditshme, nuk mund të përfytyroje dot. Ndonëse ishte e qartë, pa stërhollim, fare e rrokshme, madje për gjëra të ditës, ajo e kishte kryekëput të ndryshme gjithçka: ndërtimin e saj, logjikën, ritmin, kthimet prapa. Ishte e papërftueshme, të mendoje që ai ose ti, në fillim të bisedës, të thoshit diçka për kohën, shëndetin, ose shprehjen ç’të reja kemi? Ai mund të shikonte ftohtë, të mos përgjigjej dhe të harronte që ti ishe aty. Çdo takim me të ishte përherë befasues, jashtë çdo skeme dhe parashikimi…

…Mekanizmi i kohës së tij ecte herë përpara, herë mbrapsht e herë në vend. Edhe oraret ashtu i kishte: çohej nga gjumi në orën 11. Hante mëngjes. Flinte përsëri në 12. Hante drekën në 5 mbasdite. Flinte në 6. Çohej në 8 dhe punonte gjer më 3 pas mesnate. Pamja e tij, po aq sa e folura, i shpëtonte çdo cilësimi. Ai ishte aristokrati dhe fshatari njëkohësisht, vjenezi i përkorë dhe ballkanasi me shkop shtogu, bjondi dhe bruni, i ashpri dhe fini. Ai herë të kujtonte aktorin gjermano-shqiptar të viteve ’30, Aleksandër Moisiun, herë grekët e lashtë të mbështjellë me zhgun jashtëkohor, e herë Papa Gjon Pali II.

Gjatë udhëtimeve në shumë vende të botës më ka qëlluar rasti të njihem me njerëz të pazakonshëm, nobelistë, filozofë, aktorë, politikanë, shkrimtar të mëdhenj, por gjer më sot Lasgush Poradeci ka mbetur për mua njeriu më i jashtëzakonshëm , më i ndërlikuar e më i pakuptueshëm që kam njohur. Kam biseduar për të me njerëz që i kishte edhe më të afërt: të shoqen, vajzat, gruan që ka qenë pasioni i tij i fundit, por askush nuk ka kuptuar diçka më shumë prej tij.

Me sa duket, kodin zbërthyes ai e mori me vete në varr. Duke e parë, dhe sidomos duke e dëgjuar, gjithmonë mendoja se si ishte e mundur që njeriu ballkanas, njeriu shqiptar, të arrinte një ndërlikim të tillë, përkryerje, mëvetësi dhe mister.

 • Postime: 6729
 • Gjinia: Femer
erlehta
#5660 ne: 21-06-2019, 18:17:09
Beach volleyball :D live 😁

 

 • Postime: 134
Passion
#5661 ne: 21-06-2019, 18:21:29
Stop pijeve energjike goc.  :S

Ma mire cigare  :D :D :P

--------------------------

Sa me mungo nji cinare dahon.  :(

 • Postime: 22687
 • Gjinia: Mashkull
M A X
#5662 ne: 21-06-2019, 18:25:11
🚬

 • Postime: 134
Passion
#5663 ne: 21-06-2019, 20:22:12
[Ndjek protesten.

 • Postime: 3140
 • Gjinia: Mashkull
Gjumashi
#5664 ne: 21-06-2019, 20:24:04
Passion e shikojmë bashkë se komentohet më mirë.


 

 • Postime: 7278
 • Gjinia: Mashkull
SteriOtipi B
#5665 ne: 21-06-2019, 20:24:47
Po punoj e po shoh protesten... :D :D

poshte qiviriu. :P :P

 • Postime: 134
Passion
#5666 ne: 21-06-2019, 20:25:19
Passion e shikojmë bashkë se komentohet më mirë.


 


Per.mua kjo qe ben quhet torture.  :D

Te befte mire. :)

 • Postime: 134
Passion
#5667 ne: 22-06-2019, 14:35:57
 Po pi birrren e pare per sot. :D

--------------------

Gjumash !
Nga je djalosh ? :)
Akoma gjume?
T'kam thene whiskey eshte i rende . :D

 • Postime: 3140
 • Gjinia: Mashkull
Gjumashi
#5668 ne: 22-06-2019, 14:50:46
ja bëjm gati sallën për dasmën.
 • Postime: 6729
 • Gjinia: Femer
erlehta
#5669 ne: 22-06-2019, 15:19:00
Waaa  do na martohesh Gjumasho 😁

 • Postime: 3140
 • Gjinia: Mashkull
Gjumashi
#5670 ne: 22-06-2019, 15:36:45
Jo jo ate punë bëjë diçka.

 • Postime: 6729
 • Gjinia: Femer
erlehta
#5671 ne: 22-06-2019, 17:02:44
Jo jo ate punë bëjë diçka.
😄

 • Postime: 134
Passion
#5672 ne: 23-06-2019, 13:50:34


Ndjek opinione neper youtube ne lidhje me pushimet.

Pas pak do ju dergoj foto nga plazhi,e pse fresk sot.

 • Postime: 6729
 • Gjinia: Femer
erlehta
#5673 ne: 23-06-2019, 14:33:05
Ti passiono paske lind për pushime  :D

 • Postime: 3140
 • Gjinia: Mashkull
Gjumashi
#5674 ne: 23-06-2019, 18:07:41
Sa mberriva ne  Shkupe. shumë nxehtë