×

A mund te falet tradhetia?

Vizitor · 482 · 47208

A mund te falet tradhetia?

Vizitor · 482 · 47208
Gjumashi
ne: 22-08-2004, 03:10:00
Me tradhetoi" e tradhetova" e fala" nuk munda ta falja"e pranova per hir te femijeve". Keto jane disa nga shprehjet te cilat pas vetes kane tradhetine. A eshte e lehte te falet nje tradheti tashme qe shume bindje rreth marredhenieve seksuale, marteses, familjes kane ndryshuar? Si ndiehet nje femer pas nje tradhetie? A mund ta pranoje serish partnerin?

NUK MUND TE FAL TRADHETINE E TIM SHOQI!

Me fal"Im shoq nuk mund te me thoshte me shume se kaq. Ai qendronte ne hyrjen e apartamentit tone te cilin e kishim blere para pese vjetesh. Nuk isha ne gjendje te thoja asgje: ai u afrua, me perqafoi dhe me shterngoi fort. Me kerkoi edhe nje here te falur. Gjithcka ishte e turbullte ne mendjen time. Nuk dija cfare te mendoja, te ndjeja. Nuk e kuptoja nese isha e lumtur ose jo. Dhe i thashte po, po se e kisha falur dhe se ai mund te rikthehej me mua dhe me dy femijet tane. Dhe femijet ishin arsyeja kryesore qe e pranova: ata do te lumturoheshin kur ta shihnin perseri. Gjate dy muajeve te mungeses se tij me eshte dashur t'i genjej perdite: babi eshte ne pune, ne udhetime te gjata dhe do te kthehet sa me shpejt. Brenda vuajtjes time shpresoja se ai nje dite do te kthehej serisht: ishte kjo shprese qe me jepte kurajon te mos u thoja te verteten por nese femijet tane do te ishin pak me te medhenj a do ta falnin babin qe i braktisi per dy muaj dhe gjate kesaj kohe nuk u interesua asnjehere per ta?
Gjithcka nisi para dy muajsh: nje fund jave me tha se do te nisej per nje seminar 1 javor. Puna e tij kerkonte qe ai te udhetonte shpesh ndaj dhe ky lajm m'u duk shume i pranueshem. Nga mesi i javes ne vazhdim pas disa dite heshtjeje me mori ne telefon. Nga zeri e kuptova se dicka nuk shkonte sic duhej. "Cfare ka ndodhur" - e pyeta. Heshtje e gjate. Ai nuk ishte ne gjendje te gjente fjalet, te jepte nje shpjegim. Me tha se ne fund te javes nuk mund te kthehej ne shtepi. E pyeta nese ishte me dike tjeter, me nje grua tjeter. Nje heshtje e gjate pasoi perseri. Dhe aty gjeta shpjegimin: ai me kishte genjyer: nuk kishte patur kurre seminar, nje grua tjeter kishte zene vend ne jeten e tij.
Gjate ketij muaji qe jemi bashke dicka eshte bere e qarte per mua: nuk mundem te harroj dhe te fal tradhetine. Çdo dite do te kete nje detaj qe do te me kujtoje poshtersine e tij. Çdo vonese lind ne koken time nje mije dyshime: Ku eshte ai? Perse po vonohet? Thua te jete me dike tjeter? Cdo dite e marr ne telefon ne zyre duke gjetur nje qind aresye thjesht per te vertetuar se ku eshte. Nuk mundem ne asnje moment te clirohem nga ideja se me pare nje grua tjeter ka qene prane tij: e kujtoj ate tjetren kur ai me perqafon, kur me puth, kur me thote se me do. Me tradhetine e tij me ka plagosur dhe kjo plage nuk do te mbyllet madje kam pershtypjen se ajo vazhdon te acarohet cdo dite.
Im shoq mund te mendoje se e kam falur, por une nuk mundem ta besoj kete gje. Nuk kemi folur me asnjehere per tradhetine pas kthimit ne shtepi te tim shoqi. Ndihem keq. Me duket sikur cdo dite me te eshte nje tradheti ndaj vetes sime. Ne cdo xhest timin, ne cdo perkedhelje timen une mungoj. Ndoshta do te ndihesha me mire nese s'do t'ia kisha hapur me deren time, nese do te vazhdoja te jetoja me paqe me veten dhe me femijet e mi. Eshte e vertete, mezi e prisja rikthimin e tij, por ne fakt burri qe une doja, femra qe une isha, nuk jane me. Cfare duhet te bej: te pranoj ate duke tradhetuar veten?
Pergjigje: Shpesh here femijet shihen si shkaku i pranimit te partnerit pas nje tradhetie. Njeri prej partnereve eshte gati te pranoje dhunen, te mashtroje veten, te beje kompromise nga me te komplikuarat per hir te femijeve. Ne pamje te pare kjo zgjedhje mund te duket normale, madje mund te aprovohet nga te afermit. "Bravo! Ti je vertete heronine qe duron nje kafshe si yt shoq per hir te femijeve". Por ne fakt ky eshte vetem fillimi. Femijet nuk jane qenie qe s'kuptojne, madje ne shume raste ata mund te ndjejne edhe gjera qe rriturit nuk i shohin dot. Per femijen nuk mjafton thjesht te kete nje mami dhe babi prezent ne familje, por dy njerez qe komunikojne dhe qe duhen. Per femijen do te ishte me mire te jetonte me dy prinder te divorcuar sesa me nje mami dhe babi qe ne nje moment shperthimi nervash do t'i kujtojne se ai eshte shkaku i sakrifices se tyre, se nese s'do te kishte qene ai do te kishte qene me mire. Ne fakt edhe tradita jone mbeshtet idene se me lindjen e nje femije mundesia per divorc eshte me e vogel: "Tani qe u bere me femije duhet ta durosh"-keshtu keshillojne shpesh mamate vajzat e tyre. Sigurisht, me lindjen e femijes rriten pergjegjesite: nje femije ka nevoje te rritet me nje mami dhe babi, por me kusht qe keta te jene te vertete. Femija nuk duhet te jete "mjeti" ne duart e prinderve, shkaku per te qendruar bashke ose jo. Ky shkak duhet kerkuar tek marredhenia ne cift, tek dashuria.

 Reagimet e grave ndaj tradhetise jane te ndryshme: dikush e pranon me idene se tek meshkujt tradhetia eshte e falshme, dikush sepse eshte falur dikur, dikush me shpresen e hakmarrjes, dikush per shkak te femijeve dikush edhe mund te vrase. Pervoja tregon se nje grua e perkushtuar ndaj partnerit dhe ndaj familjes, qe nuk arrin ta gjej shkakun e tradhetise tek vetja e ka me te veshtire te fal. Ajo nuk mundet te zgjedhe midis faljes se tradhetise se partnerit dhe tradhetise ndaj vetes. Pas pranimit qofte edhe formal te partnerit ajo ndjen nje demtim te parametrave personale: ajo humbet paqen me veten, qartesine, harmonine dhe sigurine e dikurshme. Ajo fillon te jetoje e rrethuar nga nje sere dyshimesh: ajo nis te hetoje me bindjen se kush tradheton njehere, mund te tradhetoje perseri. Ajo shnderrohet ne "hetuese" ne kerkim te vazhdueshem te provave te cilat do te vertetojne hipotezat e saj. Per shkak te ketij "pozicioni" te ri, ajo nis te ndjeje se po humbet shume nga vetja, se nuk eshte me e qete dhe e vertete ne gjerat qe ben.
Cfare duhet te beje Rudina per te zgjidhur konfliktin me veten? T'i japesh kohe vetes". Me kalimin e diteve do te ndihesh me e qarte ne lidhje me gjendjen tende. Ti shkruan se asnjehere nuk ke folur me partnerin per dyshimet dhe shqetesime e tua. Ndoshta duke folur do te ndihesh me e sigurt per vendin qe ze tek ai dhe per ate qe ti ndjen per te. Pranimi nuk eshte i lehte ne kushtet kur ti vazhdon te mendosh per "ate tjetren" prane tij. Konfuzioni i ndjenjave; urrejtja, dashuria, frika, pasiguria, deshira per hakmarrje mund te pengojne qe ti shohesh gjerat qarte. Jepi kohes vetes dhe perpiqu te gjesh pergjigjen tek ajo qe ti ndjen per partnerin tend.

OPINIONE:

Juliana 25 vjec
Te falesh nje tradheti? Nuk e di. Une jam e martuar qe prej dy vjetesh. Thjesht ideja se ai mund te pelqeje dike me shkaterron dhe jo me ta mendoj me dike tjeter. Nuk eshte e veshtire te shmangesh nje tradheti: nese jep dashuri, nese kujdesesh per partnerin ai do te jete gjithmone tek ty.

Irela 27 vjec
Tradhetia e tim shoqi me beri qe ta shihja veten ndryshe: per here te pare pyeta veten se cfare me mungonte dhe cfare nuk shkonte me mua. Dikush me kishte thene se ai kishte marredhenie me dike tjeter. Nuk arrita ta besoja deri ne momentin kur e pashe te perqafuar me ate grua ne makinen e tij. E doja shume: per mua ai ishte gjithcka. E kuptova se per te rifituar tim shoq duhet te luftoja, duhet te behesha me e denje per te. Tani besoj se ai eshte i imi perfundimisht.

Jonida 37 vjec
Pasi e pranova tradhetine e tim shoqi jam ndjere aq shume e transformuar sa qe nuk e njihja me veten: kaloja rrugeve dhe me dukej sikur njerezit pas meje tregonin historine time. Kjo ide me persekutonte jo vetem javet e para por edhe tani qe kane kaluar shume kohe. Nga ana tjeter nuk duhet harruar se nje mashkull qe shkel mbi martesen njehere nuk e ka te veshtire ta beje edhe here te tjera.

Fabiola 26 vjec
Me tradhetoi vetem pas 6 muajsh martese. Dhe me ke? Me ate me qe ma kishte prezentuar si shoqen e ngushte. Kishim dale bashke shume here dhe ndihesha shume mire me te. Me kerkoi falje ne nje qind forma, nuk munda qe ta falja megjithese e dija qe kisha shume nevoje per te. Fatmiresisht nuk kishim femije dhe ndarja ishte me e thjeshte.

Kela 26 vjec
Im shoq dy vjet me i madh se une nisi nje lidhje te re pese muaj pas lindjes se femijes se pare. Bebin, i cili sipas tij ishte i parakohshem i cenonte lirine, stilin e meparshem te jeteses. Kjo lidhje e re ishte nje menyre per t'i treguar vetes se femija nuk mund ta pengonte, nuk e plakte. Eh, sigurisht nuk e pata te veshtire ta falja, por ndoshta eshte me mire nje grua e tradhetuar sesa nje mami pa babi per femijen.
« Editimi i fundit: 11-02-2005, 22:11:32 nga AngelDEVILED »

 • Postime: 4839
 • Gjinia: Mashkull
stalion
#1 ne: 22-08-2004, 03:30:04
ktu qenka nje faqe gazete vlla,une nuk kom syzet me vete kshuqe po ja fus direkt pergjigjes. ;)

une per vete nuk e fal sikur te jem i cmendur pas saj. :pafshim

 • Postime: 447
 • Gjinia: Femer
LOLO
#2 ne: 22-08-2004, 07:59:40
Une perveten time nuk dia se si do kisha reaguar.. :(

 • Postime: 63
 • Gjinia: Femer
SweetMira
#3 ne: 22-08-2004, 22:02:14
Une as qe do e mendoja qe ta falja,sepse po e fale heren e pare pastaj te tradheton perseri.thjesht mendimi im.

 • Postime: 5966
SmiLey
#4 ne: 01-09-2004, 02:32:45
Uh... kjo fjala 'TRATHETI' qe kur e degjoj apo lexoj, me ngjall  :zjarr neveri e keqardhje. >:(  Te njejtat ndjenja do te me shfaqeshin dhe per ate  :zjarr person qe arrin te bej nje veprim kaq te ulet e te pamoralshem.
Personalisht, nuk mund te fal sikurse dhe nuk mund te harroj kurresesi nje 'tradheti'. As nuk do ti jipja shans vetes per tu menduar per nje gje te tille, nje person qe ben kete degradim eshte thjesht nje 'LOSER', asnje gje me pak asnje gje me shume..., eshte dikush qe nuk ia vlen 'barra qirane'- kur thote populli..
Thjesht, keto veprime behen te paramenduara, ndaj rrjedhimisht duhet te paguajne cmimin perkates!

 • Postime: 553
atman
#5 ne: 01-09-2004, 21:05:27
.
« Editimi i fundit: 17-03-2005, 11:06:58 nga atman »

 • Postime: 5966
SmiLey
#6 ne: 02-09-2004, 01:35:54
Sidoqofte kjo eshte Tradhetia e pare me syrin e nje shkrimtari --- E shoh!
Megjithate me duhet te pranoj, nuk e kam zakon te nis analizen e dickaje nga fundi por ja qe kesaj radhe mu duk i parezistueshem. Ky pohim apo mendim i yti, ishte ajo qe me goditi me forte se ato cfare ke shkruar ne shkrimin tend.
Tani, nuk me shuan kureshtjen, i dashur "atman", sa TRADHETIRA fshihen apo perbehen tek ty? Valle, sa ke dy, tre, kater apo me shume €Š??? Jo per gje, por kete te parin e morem vesh (- pyetja e pare, kjo).

Pyetja ime e dyte eshte:- Kush tha, qe shkaku qe njerezit perdorim fjale qe e akuzojne rende tradhetine, biles pa e shpelare edhe nga tonet e urrejtjes, ka nje shpjegim fare te thjeshte, dhe se perben rrugen me e lehte €Š?  Ndoshta duket me e lehte per ty, por per mendimin tim per nje person qe ka kaluar e provuar se cfare eshte ndjenja e tradhetise te bere ndaj tij/saj nuk besoj se eshte rruga me e lehte. Eshte gjykimi i drejte, kuptimi dhe dituria se KY person qe te tradheton nuk ia vlen me te jete ai/ajo person qe ti respektoje, besoje e dashuroje dikur, qe ben kete rruge me te lehte per te vendosur, nuk jane fjalet e thena! Pastaj, cdo person duke qene i vecante mbart ne vetvete dhe nje menyre distinkte nga te tjeret ne marreveshje me kete problem. Ne raste te tilla, ke njerez qe mund te thone vetem fjalen "lamtumire" dhe asgje me shume ndaj atij/asaj personi qe i tradhetoi, por njekohesisht gjenden dhe nga ata, qe gjejne nje shfryrje apo nje qetesim ne shprehjen e urrejtjes apo neverise qe ky xhest u ngjall. Pa me thuaj pak te lutem, ku qendron e keqja ne kete mes €Š? Nuk po bej fjale kety, per raste histerike apo vetvrasje, apo ku di une cfare tjetjer. Por nese njeriu i lenduar e ndjen se duhet te qaj, le te qaj, nese e ndjen se duhet te flas, le te flas, nese e ndjen se duhet te hesht, le te jete heshtja sherimi apo ngushellimi i tij.
Valle cfare prezantojme NE per te treguar apo perkufizuar se ne kete rast duhet vepruar keshtu apo ashtu €Š? Cdo lloj tradhetie e bere, eshte e ndryshme ne shkalle, por njekohesisht ndjehet dhe percillet shume ndryshe nga cdo individ i perfshire ne kete vorbull.

Me duhet te pohoj se ke te drejte me kete qe ke shprehur:- Nese perpiqemi te kuptojme, arrijme ne konkluzionin qe edhe nje tradheti eshte e motivuar, pavaresisht nga plaget qe hap dhe qe nganjehere jane te pasherueshme, por jane pasoje e paevitueshme. Ndaj shpreha dhe mendimin tim ne shkrimin e meparshem, keto veprime te cfaredo lloj shkalle qofshin, behen te "paramenduara" (dmth personi ne fjale, eshte ne dijeni te veprime qe ben, nuk po perfshij kety rastet e dehjes apo drogimit), ndaj rrjedhimisht duhet te paguaj dhe "cmimim perkates" per lumturine apo kenaqesine te kerkuar diku gjetke!
Por ama nuk jam dakort me kete mendim:- Por paraprakisht une mendoj se njeriu e ka bere kete hap duke u shkeputur nga vetja. Ai shkeputet nga vetja €Š? Aspak nuk eshte keshtu! Ai nuk shkeputet nga vetja, perkundrazi, ai eshte me i perfshire ne vetvete me shume se kushdo tjeter ne jeten e tij. Sepse ekziston ky egoizem, kjo mos-shkeputje, kjo zhytje e rendomte ne veten e tij, qe e con ATE ne kerkim dhe ne tradheti me nje person tjeter. Eshte ky egoizem, qe po i ha koken shume njerezve sot, qe shkojne si bletet nga nje lule me lule, per te soditur e kerkuar kenaqesira apo lumturi te cilat jane jashte moraleve e normave te nje shoqerie te sinqerte e te shendoshe.
A valle nuk e kupton, se n.q.s ku person nuk do te ishte kaq egoist ai nuk kishte pse te shkonte ne rrugen me te lehte, e kjo, ne fjale eshte "tradhetia".
Shume bukur, jam dakord me kete pohim te tendin:- Sidoqofte duke folur per motivin, une mendoj se nje tradheti behet ne emer te LUMTURISE se munguar. Behet ajo, shume e drejte! Por duke qene e tille dhe duke e ditur kete si shkak, si njera pale qofte dhe te dyja bashke, pse mos te ulen si dy njerez qe me te vertete respektojne e dashurojne njeri-tjetrin e te flasin per problemin qe i ka perfshire €Š??? - Po jo, me mire direkt ne tradheti, ohuuu se mos eshte faji im qe gjerat nuk na shkojne mire (mendon njeri/njera). Helbete, rruge me e lehte ajo! Ja pra, kety qendron e gjithe klecka, nuk eshte problemi vetem tek mungesa e lumturise apo mosplotesimi i deshirave apo kerkesave (se kuptohet, njeri 24 ore nuk mund ti plotesoj keto gjera, asnjeri nuk eshte perfekt!), por problemi kryesor qendron tek MOSKOMUNIKIMI, MOS-SINQERITETI, MOS RESPEKTIMI i njeres pale si dhe tjetres.
Jam shume e bindur se nese nje dite mund te jem ne nje raport, dhe n.q.s mund te ekzistoj mundesia qe dicka nuk shkon ashtu sic duhet ne kete lidhje, n.q.s personi me te cilin jam e lidhur, me vjen e me sqaron apo me qan hallin per problemin apo pakenaqesite qe mund te kete, une atehere do ta vleresoj me shume e mund ta ndihmoj shume me shume. Pse? Sepse jam e vetdijshme se per cfare behet fjale, di se ku shtrihet problemi ne kete lidhje €Š, duke ditur problemin, te meson puna sesi mund ta zgjidhesh ate. Por n.q.s nuk e di e nuk vihesh ne dijeni, pa me thuaj, si dreqin mund te ndihmosh dike qe shkon e kerkon lumturine diku gjetke €Š.????
Pse eshte me i larte numri i divorceve apo ndarjeve kohet e fundit ne shoqerine qe po jetojme €Š..? [Ti duhet ta dish se merr vesh nga psikollogjia]. Si ti dhe une e dime shume mire, shkaku eshte mese i qarte, eshte mungesa e komunikimit drejtperdrejt e te sinqerte midis dy partnereve, mungesa e mos degjimit, mos plotesimit te nevojave e kerkesave brenda pales, ajo e mos respektimit. Te gjitha keto ne vetvete perfaqsojne nje "kala te rrezueshme" qe askush nuk mund ta rindertoj nga fillimi. Besimin eshte e shume lehte per ta humbur por per ta fituar serish shume shume me e veshtire!!! (- mbaje mend kete i dashur "atman").

Pastaj, me kete pyetje me duket se ke qelluar shume larg, i dashur:- Dilema eshte e qarte: Cfare duhet te besh, te sakrifikosh veten, jeten ne emer te nje besnikerie pa kuptim, apo te kerkosh te mbash te ndezur brenda teje zjarrin e pasionit? Dhe mua me duket se te kerkosh te jesh i lumtur eshte gjeja me sublime qe njeriut i afron jeta, por qe e mban larg tij si nje mirazh. Mendoj se pergjigjja nuk eshte e vlefshme per kete pyejte, eshte shume i drejte si pohim dhe e perkrah, por jo per t"i pergjigjur kesaj pyetje drejtperdrejt (te pakten, keshtu mendoj une!).
Tani pyetje:- Cfare koncepton ti me "besnikeri pa kuptim" €Š? Per mendimin tim, besnikeri pa kuptim ekziston vetem atehere kur dihet qe njera pale apo te dyja bashke nuk dashurojne me njeri tjetrin, nuk deshirojne te qendrojne me bashke, lidhja tyre nuk perben me asnje rendesi nese vazhdon apo shuhet. Por dhe ne kete rast, sic e permenda me pare, eshte e domosdoshme te vihen ne pah ndjenjat e mendimet, te dal ne shesh e verteta.
Me tutje, po i pergjigjem pyetjes tende, cfare duhet te besh.. (duke marr si koncept per "besnikerine pa kuptim" mendimin tim)? Shume e thjeshte, nuk ke pse te te sakrifikosh veten apo jeten, per te mbajtur te ndezur brenda teje zjarrin e pasionit, nese nuk e dashuron apo respekton me partnerin tend. Asnje nuk mund te kerkoj apo pretendoj per nje gje te tille, askush! Por ate qe NJEREZIA pretendon eshte te pakten i qeni i SINQERTE, asgje me pak e asnje gje me shume. Te gjithe i detyrohemi ketij fakti!  
Nese te gjithe e dime qe dikush nuk na dashuron me, nuk na respekton, nuk kerkon me te qendroj me ne, nuk eshte me i "lumtur" me ne, mos kujton ti valle se ne do ta mbajme me zor €Š? Asgje nuk arrihet e mbijeton me force! Mos kujton ti, se ne nuk duam te shohim lumturine dhe ne zemrat e te tjereve qofshin ata dhe ATA persona qe deshtuan nje lumturi me ne? Personalisht i jap lirine e bekimin tim jo me nje dore por me te dyja, si dhe me gjithe shpirt. Pse? Shume e thjesht, sepse vleresova respektin e bere, sinqeritetin e treguar ndaj meje, vleresimin se jam nje qenie njerezore e si cdokush kam ndjenja qe mund te lendohen aq kollaj sa mund te thyhet nje qelq aq lehte. Por ama n.q.s shkon mbas kurrizit tim e me vjen me justifikimin qe kishim probleme e nuk shihja rrugedalje tjeter, atehere eshte per ti ardhur keq e turp atij e jo mua. E si mund ta ndihmoj dike kur   nuk kerkon ndihme, nuk di se cfare mbluan ne mendjen e zemren e tij €Š? Pse jemi te pajisur me nje goje per te folur e me dy veshe per te degjuar?
Nje njeri qe tradheton ne kete baze jo te drejte eshte thjesht nje egoist i madh sikurse nje deshtues!
Pyetja jote e fundit:- A nuk ia vlen per ta shijuar driten e saj, ngrohtesine e saj qofte edhe per pak caste, qofte edhe duke paguar nje cmim te larte? Per mendimin tim, jo, nuk ia vlen! E ben thjeshte ne kurriz te tjetrit (i.e., duke marr neper kembe ndjenjat e nje qenie njerezore), e gje me te ulet nuk ka. E shijon me shume ate lumturi te gjetur tek dikush tjeter, n.q.s ne koshiencen tende je i paster per kete veprim. Per mendimin tim, i lumtur eshte ai qe di te dashuroj e dhuroj ate me sinqeritet e fisnikeri!

G. Wilhelm Leibniz   eshte shprehur:- "To love is to place our happiness in the happiness of another." (Te dashurosh eshte te vendosesh lumturine tende ne lumturine e nje tjetri).

Naten e mire!  :pafshim

P.S. Kerkoj ndjese lexuesve qe nuk kane kohe te lexojne nje shkrim kaq te gjate, megjithate, kuptohet forumet permbajne dhe diskutime te tilla. Faleminderit per mirekuptimin. :)
« Editimi i fundit: 11-02-2005, 22:52:16 nga AngelDEVILED »

 • Postime: 553
atman
#7 ne: 02-09-2004, 08:36:51
.
« Editimi i fundit: 17-03-2005, 11:07:17 nga atman »

 • Postime: 553
atman
#8 ne: 02-09-2004, 09:18:02
.
« Editimi i fundit: 17-03-2005, 11:08:10 nga atman »

 • Postime: 5966
SmiLey
#9 ne: 02-09-2004, 11:42:04
Sikur une ta nis shkrimin tim me te njejten pyetje Smiley, si do te pergjigjesh, asnje! E kush te beson?! Pra i leme keto vulgaritete. Megjithate, nese kjo eshte nje menyre qe te defren, s'ka problem.  
- Nuk jetoj per ti mbushur mendjen njerezise per keto gjera! Dhe n.q.s nuk besojne, nuk e shoh si problem te timin por te tyre. Kerkoj shume ndjese, nese i klasifikon si vulgarite ato qe kam thene, megjithate, sinqerisht qe nuk kisha aspak ate qellim. Nuk ishte dhe nuk perben aspak nje menyre defremi! Nuk ndjej kenaqesira te tilla per te bere. Shpresoj te me kuptosh.

Kesaj pyetje:- Ka ndonje ketu qe do te pohoje: - une kam tradhetuar dhe e kam bere per kete apo ate motiv? Ka sa te duash, dhe njoh te tille!
Ndersa :- Me thoni cila eshte rruga me e drejte qe na fut ne zemer te problemit, te cirremi duke leshuar rrufera kunder tradhetise, apo te shkelim brenda terrenit te saj per te kuptuar? Mendoj se i jam pergjigjur kesaj pyetje ne shkrimin e meparshem.
Fola si per menyren e te sjellurit ashtu dhe ate te botekuptimit te plote. Kuptohet ajo e shkeljes te terrenit eshte ndoshta pak me e veshtire per tu arritur e aplikuar meqenese njerezit sillen dhe ndryshe. Megjithate personalisht mendoj, qe eshte me e cmuar, e frytdhenese.

Tradhetia eshte tregues i mungeses se dickaje dhe nuk zgjidhet kurre me biseda midis cifteve: - i-e dashur te mungon gje? Ma thuaj te lutem sepse nuk deshiroj, jo, jo nuk duhet te me tradhetosh?
Qesharake apo jo. Askush nuk ben biseda te tilla me partnerin. - Nuk mendoj se eshte qesharake dhe aspak e parealizuar. Pyetja qe ke drejtuar nuk mund te drejtohet ne ate menyre, sigurisht, nuk mund te behen biseda ne kete menyre me partnerin. Duhet taktike, duhet zemer, duhet kuptim.
Por nese me drejton pyetjen, nese ke cifte qe ulen e bashkebisedojne per problemet e tyre ne kete raport?- Them me plot bindje, qe ka dhe ekzistojne. Sesa beson ti ne kete drejtim eshte nje ceshtje me vete, mendoj une.

Rastet e permendura nga ana juaj, me pelqyen, dhe ke te drejte rasti i pare duhet perkrahur. Por valle, kush ishte kundra apo kush u shpreh kundra nje deshire per te kerkuar nje lumturi te re? Mendoj se isha e qarte. Thashe sigurisht qe lumturia eshte shume e rralle dhe e cmuar ne kete jete, si te tille, duhet te mos kursehemi ne kerkimin, zoterimin e dhurimin e saj. Kur thashe te mos kursehemi, e kisha fjalen qe i jap plotesisht driten jeshile atij personi qe deshiron ta kerkoj ate perseri, dhe pse, jo me te njejtin person qe zgjodhi me pare, por ama le te mos cenojme njerez te cilet dikur ne "i thame se i duam".


P.S Faleminderit per shkrimet.  :pafshim

« Editimi i fundit: 11-02-2005, 22:38:44 nga AngelDEVILED »

 • Postime: 553
atman
#10 ne: 02-09-2004, 12:13:12
.
« Editimi i fundit: 17-03-2005, 11:08:56 nga atman »
krutani79
#11 ne: 02-09-2004, 17:41:39
trathetia edhe falet dhe ajo mund te ndodhe vetem prej dashurise :occ

 • Postime: 619
^AngeL^
#12 ne: 03-09-2004, 00:35:40
trathetia edhe falet dhe ajo mund te ndodhe vetem prej dashurise :occ

jam e mendimit tend............... ........
por varet pse eka bere,qysh tek,,,,,,,un dhe do ja kisha falur,,. heren e dyt e kisha vra plum 12.7  :zjarr  :zjarr  :zjarr

 • Postime: 7995
 • Gjinia: Femer
Lisa
#13 ne: 03-09-2004, 08:15:46
Te them te drejten nuk do te ulem te lexoj shkrimet tuaja se teper te gjata jane aman se pak na kane thartuar librat edhe keto tani..por doja te thoja se kam degjuar se shume kane falur tradheti dhe shume jo...une per vete nuk e kam falur dhe nuk do ta falja nese do te me ndodhte perseri..sepse lendon dhe cdo njeri qe luan me patertine e shpirtit tim nuk e meriton faljen...une jam me e mire se aq..meritoj me shume se aq sepse jap shume me shume se aq....

 • Postime: 553
atman
#14 ne: 03-09-2004, 08:58:50
Lisa, duke respektuar mendimin tend, perse mendon se jep me shume se aq? Je e bindur per kete? Nese ne nje raport te dyanshem njeri mendon se jep me shume se tjetri, ketu fillon hendeku dhe ujra te tilla e thellojne sepse e grryejne çdo dite.
Nga ky koncept mbrrijme tek nje tjeter qe manifestohet si mbivleresim i vetes, sepse ti jep ...me shume se aq dhe diçka e tille, nese e ploteson si fraze, si mendim, apo si koncept, do te thote, i jep me shume se ç'meriton. Diçka qe nga partneri, qofte femer ose mashkull, ne fillim ndjehet e me pas kuptohet.
Nga ky çast tradhetia eshte nje formalitet i thjeshte.
Nese ti mendon se mua me jep me shume dhe se ç'meritoj, me duhet te gjej dike tjeter qe te me jape ATE QE MERITOJ, pra ekuivalencen time, sepse nuk mund te kete marrdhenie normale nese njeri ndjehet borxhli ndaj tjetrit dhe sidomos ne fushen e ndjenjave diçka e tille si pasoje ka vetem tradhetine.  Edhe ti qe mendon se jep me shume se aq, vjen nje dite qe do te kerkosh dike tjeter qe t'i japesh shume dhe te marresh shume, pra te rikthehen ndjenjat, ose te rikompesohen ne te njejtin nivel e sasi. Nese jep me shume se ç'merr patjeter vjen nje dite qe e ndjen veten te lodhur.
Ne keto kushte e vetmja gje qe diskutohet eshte se kush do ta beje hapin i pari.

 • Postime: 7995
 • Gjinia: Femer
Lisa
#15 ne: 03-09-2004, 20:48:01
Atman mbahu vella nuk e kisha me ate kuptim...doja thjesht te thoja se...le te marrim rastin konkret kur jam tradhetuar jam ndjere e fyer ka humbur respekti i ndjenjave te mia gje qe une nuk e meritoja sepse ne ate lidhje kisha dhene me shume se aq per ta merituar dicka te tille...dhe nuk doja te mbivleresoja veten por te dilja aty ku dola nuk e fal tradhetine se me lendoje dhe kushdo qe luan me ate me te paster ndjenje te shpirtit tim nuk e meriton faljen.

 • Postime: 7995
 • Gjinia: Femer
Lisa
#16 ne: 03-09-2004, 20:50:09
Atman se harrova c'te ka kapur me mua ty aman se gjithmon me kundershton ti mua :P :)

 • Postime: 553
atman
#17 ne: 03-09-2004, 21:38:05
Asgje, moj zemer dhe me duket si çudi qe paske nxjerre kete konkluzion. Nuk kam ne asnje menyre asgje me ty, nuk e kuptoj pse duhet te kem, ndaj shkruaj e qete dhe pa asnje problem, jep mendimin tend dhe une siç te thashe e respektoj edhe nese nuk jam dakort do te shkruaj mendimin tim. Por me duket se ne asnje rradhe nga ato qe kam shkruajtur une nuk cenohesh ti si person.
Une nuk analizova qendrimin tend, analizova pasojat e nje fakti si ky qe mund t'i ndodhe kujtdo. M'u duk interesant si  dhe eshte mjaft real. Mbetem i mendimit se ne dashuri peshorja duhet te jete e balancuar, çdo disekuiliber sjell pasoja te papritura dhe me te shumten e rasteve perfundojne ne tradheti. Pra, e dashur Lisa nuk ishte qellimi te analizoja qendrimin tend. Ti mban ate qendrim qe e ke shprehur dhe per mua s'perben asnje problem. U mora me fenomenin ne fjale duke e spostuar nga ty dhe analizuar si diçka me vete, me vlere per te gjithe ne. Pra mos u keqkupto. Kurre nuk synoj te merem me personin dhe kurre nuk mbrrij ne nje konkluzion per personin nga nje fakt qe shtron ai, ose nga nje qendrim i tij, por edhe sikur te ndodhe, kete gje e mbaj per vete dhe nuk e referoj ne forum, sepse ketu nuk jemi per te bere autopsine e njeri tjetrit, por per te shkembyer mendime me njeri tjetrin.
Persa i perket faktit qe shtrove ti, une mund ta marr edhe nga ana e kundert, dmth te vihem nen lekuren e atij qe i japin me shume se ç'meriton. Do te ndjehesha ne borxh dhe borxhi i ndjenjave eshte diçka jo materiale, nuk lahet kurre. Pavaresisht se tjetri nuk ta kujton. E ilustrojme me nje shembull me banal. Kur i merr dikujt leke borxh(na ka ndodhur te gjitheve te pakten njehere ne jete) pra sa here qe e takon ate qe te ka dhene borxhin edhe sikur te jete njeriu me shpirtmire qe egziston dhe nuk ta kujton borxhin, ti ndjehesh ne siklet vetiu. Te duket sikur çdo gje qe ben ne drejtim te atij, mund te gjykohet se e ben ngaqe i ke leke borxh dhe jo nga njerezilleku. Pa u zgjatur ne ate qe ndodh nga pikpamja psikologjike sepse kuptohet, mund te them me siguri qe ne fushen e ndjenjave eshte me keq diçka e tille. :lule  :pafshim
« Editimi i fundit: 03-09-2004, 21:43:01 nga atman »

 • Postime: 9
la justicia
#18 ne: 04-09-2004, 16:16:23
uiiiiiiiiiiiiiiiii sa ftoht beka kty me ju veterant e tradhtis  :lalala
pfffffff sa shume keni shkrujt...., ca me bo, i lexova nji un  :occ

smily si qeke ti vizun komplet, shume t'drejt ke  <>
i paske sharru t'gjitha pikat per tradhtin, uj n'bisht luges i ke dhen ktyne q* menojne se tradhtia duhet fal e mbrojt   >:(
pranojni q* t'gjith menimet e smily shkelqejne!


lisa, mos i qa kryt me kto robt qe flasin njashtu per tradhtin. je yll...

POSHT TRADHTIS E TRADHTANEVE!

ps.... smily t'pash dhe te tingujt un ty, kena shije njisoj, yll jena


Here tjeter ti "drejtesi" kur te shkruash mundohu te mbash ekuilibrin e brendshem, sepse eshte e qarte qe po shkruan jo me sy mbyllur siç rri drejtesia, por me trurin e mbyllur. E ke veshur veten me Atribut te madh shume dhe s'eshte nevoja te te them pasojat une.
« Editimi i fundit: 04-09-2004, 16:27:12 nga atman »

 • Postime: 9
la justicia
#19 ne: 04-09-2004, 16:29:58
i shih kush m'flet mu....veterani i tradhtis >:(, 
ti thu qe e mbeshtet ene pluralizmin e mendimeve, nji kshtu e mbeshtet ti  :o
mu s'me pelqe mendimi yt, ca do me ben a? :-\

i urrej tradhtaret e ni qoftse ti je i till a, un nuk t'respektoj.
pranoje vendimin e jo t'hidhnohesh  :lalala

tung :pafshim

 • Postime: 553
atman
#20 ne: 04-09-2004, 17:29:38
!
« Editimi i fundit: 17-03-2005, 11:07:30 nga atman »

 • Postime: 9
la justicia
#21 ne: 04-09-2004, 18:47:59
atmano qeke njeri i ngjitshem ti ene si shum a   .; se ke mir nji kshtu JO!
shiqo njiher sa shkrime jan tujat nji ket teme n’krahasim me tjenet  s’like rob pa ngacmu e kundershtu.  :o
ene leni me mir ato permenjet e atributeve, drejtsis n'menje apo n’ball , se as onash s’me vje ti mue..., s’mnjef nji fare. >:(
ligjet e drejtsin e njoh mir un per t’then e mbrojt ato qe menoj e kam mesu ne universitet e ate qe bej nji tash , ndaj mo na u bej si trim nji ket teme.  :lalala
ku ke pa ti me thon njerezia ^ rroft tradhtia e tradhtanet, a ???????
nji cdo vend tradhtia denohet me ligj shum rende si ne familje, shoqni, parti, shtet, luft  e tjena.
avokatet ene per kshtu punesh pista e t’pa drejta duhen mo  se ca me bo,  kshtu o bo jeta | ^duhet me pat ene nji avokat me t’mbrojt  :zjarr hajdutet e tradhtanet.
po kush do t’mbroj ty a ? ene kjo shoqata jote pa anetar m’duket se esht  :D
Ene t’lus mos me kujto Krishtin bre burr se puna, vepra e faljet e tij | as ti as una as tan bota nuk ben dot c’ka bo ai.
AI ishte i pakrahasueshem me ne!
mos do me e zevendsu ti a   :???

ps|
ene qofsh ti i gabum se une s'futem njashtu ne forum.
ene me tyna s'merrem mo. s'diskutoj me ata qe menojne se din cdo gja.

 • Postime: 553
atman
#22 ne: 04-09-2004, 18:59:28
.
« Editimi i fundit: 17-03-2005, 11:09:14 nga atman »

 • Postime: 9
la justicia
#23 ne: 04-09-2004, 19:15:10
KEQARDHJE NGA TY? PFFFFFFFFFFFFFFFF  :D 
As e vras menjen shume  :tym
LEXO MIR SE CFARE JANE MENDIMET E MIA PER TRADHETINE NE DASHURI (e kam thon qe n'fillim, pavarsisht se solla ene shembuj tjen kty.............
psh nji cdo vend tradhtia denohet me ligj shum rende si ne familje...) --- e ke tek shkrimi im i funit  :lalala

FAMILJA NENKUPTON KTY DHE GRUAN APO DHE TE DASHUREN ^ OK?
MOS SHKO E TI KEQINTERPRETOSH.

 • Postime: 553
atman
#24 ne: 04-09-2004, 19:36:48
.
« Editimi i fundit: 17-03-2005, 11:07:56 nga atman »