Zerion

Zeri yt => Dashuria ⚤ Seksi => Teme e nisur nga: Gjumashi ne 22-08-2004, 03:10:00

Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Gjumashi ne 22-08-2004, 03:10:00
Me tradhetoi" e tradhetova" e fala" nuk munda ta falja"e pranova per hir te femijeve". Keto jane disa nga shprehjet te cilat pas vetes kane tradhetine. A eshte e lehte te falet nje tradheti tashme qe shume bindje rreth marredhenieve seksuale, marteses, familjes kane ndryshuar? Si ndiehet nje femer pas nje tradhetie? A mund ta pranoje serish partnerin?

NUK MUND TE FAL TRADHETINE E TIM SHOQI!

Me fal"Im shoq nuk mund te me thoshte me shume se kaq. Ai qendronte ne hyrjen e apartamentit tone te cilin e kishim blere para pese vjetesh. Nuk isha ne gjendje te thoja asgje: ai u afrua, me perqafoi dhe me shterngoi fort. Me kerkoi edhe nje here te falur. Gjithcka ishte e turbullte ne mendjen time. Nuk dija cfare te mendoja, te ndjeja. Nuk e kuptoja nese isha e lumtur ose jo. Dhe i thashte po, po se e kisha falur dhe se ai mund te rikthehej me mua dhe me dy femijet tane. Dhe femijet ishin arsyeja kryesore qe e pranova: ata do te lumturoheshin kur ta shihnin perseri. Gjate dy muajeve te mungeses se tij me eshte dashur t'i genjej perdite: babi eshte ne pune, ne udhetime te gjata dhe do te kthehet sa me shpejt. Brenda vuajtjes time shpresoja se ai nje dite do te kthehej serisht: ishte kjo shprese qe me jepte kurajon te mos u thoja te verteten por nese femijet tane do te ishin pak me te medhenj a do ta falnin babin qe i braktisi per dy muaj dhe gjate kesaj kohe nuk u interesua asnjehere per ta?
Gjithcka nisi para dy muajsh: nje fund jave me tha se do te nisej per nje seminar 1 javor. Puna e tij kerkonte qe ai te udhetonte shpesh ndaj dhe ky lajm m'u duk shume i pranueshem. Nga mesi i javes ne vazhdim pas disa dite heshtjeje me mori ne telefon. Nga zeri e kuptova se dicka nuk shkonte sic duhej. "Cfare ka ndodhur" - e pyeta. Heshtje e gjate. Ai nuk ishte ne gjendje te gjente fjalet, te jepte nje shpjegim. Me tha se ne fund te javes nuk mund te kthehej ne shtepi. E pyeta nese ishte me dike tjeter, me nje grua tjeter. Nje heshtje e gjate pasoi perseri. Dhe aty gjeta shpjegimin: ai me kishte genjyer: nuk kishte patur kurre seminar, nje grua tjeter kishte zene vend ne jeten e tij.
Gjate ketij muaji qe jemi bashke dicka eshte bere e qarte per mua: nuk mundem te harroj dhe te fal tradhetine. Çdo dite do te kete nje detaj qe do te me kujtoje poshtersine e tij. Çdo vonese lind ne koken time nje mije dyshime: Ku eshte ai? Perse po vonohet? Thua te jete me dike tjeter? Cdo dite e marr ne telefon ne zyre duke gjetur nje qind aresye thjesht per te vertetuar se ku eshte. Nuk mundem ne asnje moment te clirohem nga ideja se me pare nje grua tjeter ka qene prane tij: e kujtoj ate tjetren kur ai me perqafon, kur me puth, kur me thote se me do. Me tradhetine e tij me ka plagosur dhe kjo plage nuk do te mbyllet madje kam pershtypjen se ajo vazhdon te acarohet cdo dite.
Im shoq mund te mendoje se e kam falur, por une nuk mundem ta besoj kete gje. Nuk kemi folur me asnjehere per tradhetine pas kthimit ne shtepi te tim shoqi. Ndihem keq. Me duket sikur cdo dite me te eshte nje tradheti ndaj vetes sime. Ne cdo xhest timin, ne cdo perkedhelje timen une mungoj. Ndoshta do te ndihesha me mire nese s'do t'ia kisha hapur me deren time, nese do te vazhdoja te jetoja me paqe me veten dhe me femijet e mi. Eshte e vertete, mezi e prisja rikthimin e tij, por ne fakt burri qe une doja, femra qe une isha, nuk jane me. Cfare duhet te bej: te pranoj ate duke tradhetuar veten?
Pergjigje: Shpesh here femijet shihen si shkaku i pranimit te partnerit pas nje tradhetie. Njeri prej partnereve eshte gati te pranoje dhunen, te mashtroje veten, te beje kompromise nga me te komplikuarat per hir te femijeve. Ne pamje te pare kjo zgjedhje mund te duket normale, madje mund te aprovohet nga te afermit. "Bravo! Ti je vertete heronine qe duron nje kafshe si yt shoq per hir te femijeve". Por ne fakt ky eshte vetem fillimi. Femijet nuk jane qenie qe s'kuptojne, madje ne shume raste ata mund te ndjejne edhe gjera qe rriturit nuk i shohin dot. Per femijen nuk mjafton thjesht te kete nje mami dhe babi prezent ne familje, por dy njerez qe komunikojne dhe qe duhen. Per femijen do te ishte me mire te jetonte me dy prinder te divorcuar sesa me nje mami dhe babi qe ne nje moment shperthimi nervash do t'i kujtojne se ai eshte shkaku i sakrifices se tyre, se nese s'do te kishte qene ai do te kishte qene me mire. Ne fakt edhe tradita jone mbeshtet idene se me lindjen e nje femije mundesia per divorc eshte me e vogel: "Tani qe u bere me femije duhet ta durosh"-keshtu keshillojne shpesh mamate vajzat e tyre. Sigurisht, me lindjen e femijes rriten pergjegjesite: nje femije ka nevoje te rritet me nje mami dhe babi, por me kusht qe keta te jene te vertete. Femija nuk duhet te jete "mjeti" ne duart e prinderve, shkaku per te qendruar bashke ose jo. Ky shkak duhet kerkuar tek marredhenia ne cift, tek dashuria.

 Reagimet e grave ndaj tradhetise jane te ndryshme: dikush e pranon me idene se tek meshkujt tradhetia eshte e falshme, dikush sepse eshte falur dikur, dikush me shpresen e hakmarrjes, dikush per shkak te femijeve dikush edhe mund te vrase. Pervoja tregon se nje grua e perkushtuar ndaj partnerit dhe ndaj familjes, qe nuk arrin ta gjej shkakun e tradhetise tek vetja e ka me te veshtire te fal. Ajo nuk mundet te zgjedhe midis faljes se tradhetise se partnerit dhe tradhetise ndaj vetes. Pas pranimit qofte edhe formal te partnerit ajo ndjen nje demtim te parametrave personale: ajo humbet paqen me veten, qartesine, harmonine dhe sigurine e dikurshme. Ajo fillon te jetoje e rrethuar nga nje sere dyshimesh: ajo nis te hetoje me bindjen se kush tradheton njehere, mund te tradhetoje perseri. Ajo shnderrohet ne "hetuese" ne kerkim te vazhdueshem te provave te cilat do te vertetojne hipotezat e saj. Per shkak te ketij "pozicioni" te ri, ajo nis te ndjeje se po humbet shume nga vetja, se nuk eshte me e qete dhe e vertete ne gjerat qe ben.
Cfare duhet te beje Rudina per te zgjidhur konfliktin me veten? T'i japesh kohe vetes". Me kalimin e diteve do te ndihesh me e qarte ne lidhje me gjendjen tende. Ti shkruan se asnjehere nuk ke folur me partnerin per dyshimet dhe shqetesime e tua. Ndoshta duke folur do te ndihesh me e sigurt per vendin qe ze tek ai dhe per ate qe ti ndjen per te. Pranimi nuk eshte i lehte ne kushtet kur ti vazhdon te mendosh per "ate tjetren" prane tij. Konfuzioni i ndjenjave; urrejtja, dashuria, frika, pasiguria, deshira per hakmarrje mund te pengojne qe ti shohesh gjerat qarte. Jepi kohes vetes dhe perpiqu te gjesh pergjigjen tek ajo qe ti ndjen per partnerin tend.

OPINIONE:

Juliana 25 vjec
Te falesh nje tradheti? Nuk e di. Une jam e martuar qe prej dy vjetesh. Thjesht ideja se ai mund te pelqeje dike me shkaterron dhe jo me ta mendoj me dike tjeter. Nuk eshte e veshtire te shmangesh nje tradheti: nese jep dashuri, nese kujdesesh per partnerin ai do te jete gjithmone tek ty.

Irela 27 vjec
Tradhetia e tim shoqi me beri qe ta shihja veten ndryshe: per here te pare pyeta veten se cfare me mungonte dhe cfare nuk shkonte me mua. Dikush me kishte thene se ai kishte marredhenie me dike tjeter. Nuk arrita ta besoja deri ne momentin kur e pashe te perqafuar me ate grua ne makinen e tij. E doja shume: per mua ai ishte gjithcka. E kuptova se per te rifituar tim shoq duhet te luftoja, duhet te behesha me e denje per te. Tani besoj se ai eshte i imi perfundimisht.

Jonida 37 vjec
Pasi e pranova tradhetine e tim shoqi jam ndjere aq shume e transformuar sa qe nuk e njihja me veten: kaloja rrugeve dhe me dukej sikur njerezit pas meje tregonin historine time. Kjo ide me persekutonte jo vetem javet e para por edhe tani qe kane kaluar shume kohe. Nga ana tjeter nuk duhet harruar se nje mashkull qe shkel mbi martesen njehere nuk e ka te veshtire ta beje edhe here te tjera.

Fabiola 26 vjec
Me tradhetoi vetem pas 6 muajsh martese. Dhe me ke? Me ate me qe ma kishte prezentuar si shoqen e ngushte. Kishim dale bashke shume here dhe ndihesha shume mire me te. Me kerkoi falje ne nje qind forma, nuk munda qe ta falja megjithese e dija qe kisha shume nevoje per te. Fatmiresisht nuk kishim femije dhe ndarja ishte me e thjeshte.

Kela 26 vjec
Im shoq dy vjet me i madh se une nisi nje lidhje te re pese muaj pas lindjes se femijes se pare. Bebin, i cili sipas tij ishte i parakohshem i cenonte lirine, stilin e meparshem te jeteses. Kjo lidhje e re ishte nje menyre per t'i treguar vetes se femija nuk mund ta pengonte, nuk e plakte. Eh, sigurisht nuk e pata te veshtire ta falja, por ndoshta eshte me mire nje grua e tradhetuar sesa nje mami pa babi per femijen.
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: stalion ne 22-08-2004, 03:30:04
ktu qenka nje faqe gazete vlla,une nuk kom syzet me vete kshuqe po ja fus direkt pergjigjes. ;)

une per vete nuk e fal sikur te jem i cmendur pas saj. :pafshim
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: LOLO ne 22-08-2004, 07:59:40
Une perveten time nuk dia se si do kisha reaguar.. :(
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: SweetMira ne 22-08-2004, 22:02:14
Une as qe do e mendoja qe ta falja,sepse po e fale heren e pare pastaj te tradheton perseri.thjesht mendimi im.
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: SmiLey ne 01-09-2004, 02:32:45
Uh... kjo fjala 'TRATHETI' qe kur e degjoj apo lexoj, me ngjall  :zjarr neveri e keqardhje. >:(  Te njejtat ndjenja do te me shfaqeshin dhe per ate  :zjarr person qe arrin te bej nje veprim kaq te ulet e te pamoralshem.
Personalisht, nuk mund te fal sikurse dhe nuk mund te harroj kurresesi nje 'tradheti'. As nuk do ti jipja shans vetes per tu menduar per nje gje te tille, nje person qe ben kete degradim eshte thjesht nje 'LOSER', asnje gje me pak asnje gje me shume..., eshte dikush qe nuk ia vlen 'barra qirane'- kur thote populli..
Thjesht, keto veprime behen te paramenduara, ndaj rrjedhimisht duhet te paguajne cmimin perkates!
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: atman ne 01-09-2004, 21:05:27
.
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: SmiLey ne 02-09-2004, 01:35:54
Sidoqofte kjo eshte Tradhetia e pare me syrin e nje shkrimtari --- E shoh!
Megjithate me duhet te pranoj, nuk e kam zakon te nis analizen e dickaje nga fundi por ja qe kesaj radhe mu duk i parezistueshem. Ky pohim apo mendim i yti, ishte ajo qe me goditi me forte se ato cfare ke shkruar ne shkrimin tend.
Tani, nuk me shuan kureshtjen, i dashur "atman", sa TRADHETIRA fshihen apo perbehen tek ty? Valle, sa ke dy, tre, kater apo me shume €Š??? Jo per gje, por kete te parin e morem vesh (- pyetja e pare, kjo).

Pyetja ime e dyte eshte:- Kush tha, qe shkaku qe njerezit perdorim fjale qe e akuzojne rende tradhetine, biles pa e shpelare edhe nga tonet e urrejtjes, ka nje shpjegim fare te thjeshte, dhe se perben rrugen me e lehte €Š?  Ndoshta duket me e lehte per ty, por per mendimin tim per nje person qe ka kaluar e provuar se cfare eshte ndjenja e tradhetise te bere ndaj tij/saj nuk besoj se eshte rruga me e lehte. Eshte gjykimi i drejte, kuptimi dhe dituria se KY person qe te tradheton nuk ia vlen me te jete ai/ajo person qe ti respektoje, besoje e dashuroje dikur, qe ben kete rruge me te lehte per te vendosur, nuk jane fjalet e thena! Pastaj, cdo person duke qene i vecante mbart ne vetvete dhe nje menyre distinkte nga te tjeret ne marreveshje me kete problem. Ne raste te tilla, ke njerez qe mund te thone vetem fjalen "lamtumire" dhe asgje me shume ndaj atij/asaj personi qe i tradhetoi, por njekohesisht gjenden dhe nga ata, qe gjejne nje shfryrje apo nje qetesim ne shprehjen e urrejtjes apo neverise qe ky xhest u ngjall. Pa me thuaj pak te lutem, ku qendron e keqja ne kete mes €Š? Nuk po bej fjale kety, per raste histerike apo vetvrasje, apo ku di une cfare tjetjer. Por nese njeriu i lenduar e ndjen se duhet te qaj, le te qaj, nese e ndjen se duhet te flas, le te flas, nese e ndjen se duhet te hesht, le te jete heshtja sherimi apo ngushellimi i tij.
Valle cfare prezantojme NE per te treguar apo perkufizuar se ne kete rast duhet vepruar keshtu apo ashtu €Š? Cdo lloj tradhetie e bere, eshte e ndryshme ne shkalle, por njekohesisht ndjehet dhe percillet shume ndryshe nga cdo individ i perfshire ne kete vorbull.

Me duhet te pohoj se ke te drejte me kete qe ke shprehur:- Nese perpiqemi te kuptojme, arrijme ne konkluzionin qe edhe nje tradheti eshte e motivuar, pavaresisht nga plaget qe hap dhe qe nganjehere jane te pasherueshme, por jane pasoje e paevitueshme. Ndaj shpreha dhe mendimin tim ne shkrimin e meparshem, keto veprime te cfaredo lloj shkalle qofshin, behen te "paramenduara" (dmth personi ne fjale, eshte ne dijeni te veprime qe ben, nuk po perfshij kety rastet e dehjes apo drogimit), ndaj rrjedhimisht duhet te paguaj dhe "cmimim perkates" per lumturine apo kenaqesine te kerkuar diku gjetke!
Por ama nuk jam dakort me kete mendim:- Por paraprakisht une mendoj se njeriu e ka bere kete hap duke u shkeputur nga vetja. Ai shkeputet nga vetja €Š? Aspak nuk eshte keshtu! Ai nuk shkeputet nga vetja, perkundrazi, ai eshte me i perfshire ne vetvete me shume se kushdo tjeter ne jeten e tij. Sepse ekziston ky egoizem, kjo mos-shkeputje, kjo zhytje e rendomte ne veten e tij, qe e con ATE ne kerkim dhe ne tradheti me nje person tjeter. Eshte ky egoizem, qe po i ha koken shume njerezve sot, qe shkojne si bletet nga nje lule me lule, per te soditur e kerkuar kenaqesira apo lumturi te cilat jane jashte moraleve e normave te nje shoqerie te sinqerte e te shendoshe.
A valle nuk e kupton, se n.q.s ku person nuk do te ishte kaq egoist ai nuk kishte pse te shkonte ne rrugen me te lehte, e kjo, ne fjale eshte "tradhetia".
Shume bukur, jam dakord me kete pohim te tendin:- Sidoqofte duke folur per motivin, une mendoj se nje tradheti behet ne emer te LUMTURISE se munguar. Behet ajo, shume e drejte! Por duke qene e tille dhe duke e ditur kete si shkak, si njera pale qofte dhe te dyja bashke, pse mos te ulen si dy njerez qe me te vertete respektojne e dashurojne njeri-tjetrin e te flasin per problemin qe i ka perfshire €Š??? - Po jo, me mire direkt ne tradheti, ohuuu se mos eshte faji im qe gjerat nuk na shkojne mire (mendon njeri/njera). Helbete, rruge me e lehte ajo! Ja pra, kety qendron e gjithe klecka, nuk eshte problemi vetem tek mungesa e lumturise apo mosplotesimi i deshirave apo kerkesave (se kuptohet, njeri 24 ore nuk mund ti plotesoj keto gjera, asnjeri nuk eshte perfekt!), por problemi kryesor qendron tek MOSKOMUNIKIMI, MOS-SINQERITETI, MOS RESPEKTIMI i njeres pale si dhe tjetres.
Jam shume e bindur se nese nje dite mund te jem ne nje raport, dhe n.q.s mund te ekzistoj mundesia qe dicka nuk shkon ashtu sic duhet ne kete lidhje, n.q.s personi me te cilin jam e lidhur, me vjen e me sqaron apo me qan hallin per problemin apo pakenaqesite qe mund te kete, une atehere do ta vleresoj me shume e mund ta ndihmoj shume me shume. Pse? Sepse jam e vetdijshme se per cfare behet fjale, di se ku shtrihet problemi ne kete lidhje €Š, duke ditur problemin, te meson puna sesi mund ta zgjidhesh ate. Por n.q.s nuk e di e nuk vihesh ne dijeni, pa me thuaj, si dreqin mund te ndihmosh dike qe shkon e kerkon lumturine diku gjetke €Š.????
Pse eshte me i larte numri i divorceve apo ndarjeve kohet e fundit ne shoqerine qe po jetojme €Š..? [Ti duhet ta dish se merr vesh nga psikollogjia]. Si ti dhe une e dime shume mire, shkaku eshte mese i qarte, eshte mungesa e komunikimit drejtperdrejt e te sinqerte midis dy partnereve, mungesa e mos degjimit, mos plotesimit te nevojave e kerkesave brenda pales, ajo e mos respektimit. Te gjitha keto ne vetvete perfaqsojne nje "kala te rrezueshme" qe askush nuk mund ta rindertoj nga fillimi. Besimin eshte e shume lehte per ta humbur por per ta fituar serish shume shume me e veshtire!!! (- mbaje mend kete i dashur "atman").

Pastaj, me kete pyetje me duket se ke qelluar shume larg, i dashur:- Dilema eshte e qarte: Cfare duhet te besh, te sakrifikosh veten, jeten ne emer te nje besnikerie pa kuptim, apo te kerkosh te mbash te ndezur brenda teje zjarrin e pasionit? Dhe mua me duket se te kerkosh te jesh i lumtur eshte gjeja me sublime qe njeriut i afron jeta, por qe e mban larg tij si nje mirazh. Mendoj se pergjigjja nuk eshte e vlefshme per kete pyejte, eshte shume i drejte si pohim dhe e perkrah, por jo per t"i pergjigjur kesaj pyetje drejtperdrejt (te pakten, keshtu mendoj une!).
Tani pyetje:- Cfare koncepton ti me "besnikeri pa kuptim" €Š? Per mendimin tim, besnikeri pa kuptim ekziston vetem atehere kur dihet qe njera pale apo te dyja bashke nuk dashurojne me njeri tjetrin, nuk deshirojne te qendrojne me bashke, lidhja tyre nuk perben me asnje rendesi nese vazhdon apo shuhet. Por dhe ne kete rast, sic e permenda me pare, eshte e domosdoshme te vihen ne pah ndjenjat e mendimet, te dal ne shesh e verteta.
Me tutje, po i pergjigjem pyetjes tende, cfare duhet te besh.. (duke marr si koncept per "besnikerine pa kuptim" mendimin tim)? Shume e thjeshte, nuk ke pse te te sakrifikosh veten apo jeten, per te mbajtur te ndezur brenda teje zjarrin e pasionit, nese nuk e dashuron apo respekton me partnerin tend. Asnje nuk mund te kerkoj apo pretendoj per nje gje te tille, askush! Por ate qe NJEREZIA pretendon eshte te pakten i qeni i SINQERTE, asgje me pak e asnje gje me shume. Te gjithe i detyrohemi ketij fakti!  
Nese te gjithe e dime qe dikush nuk na dashuron me, nuk na respekton, nuk kerkon me te qendroj me ne, nuk eshte me i "lumtur" me ne, mos kujton ti valle se ne do ta mbajme me zor €Š? Asgje nuk arrihet e mbijeton me force! Mos kujton ti, se ne nuk duam te shohim lumturine dhe ne zemrat e te tjereve qofshin ata dhe ATA persona qe deshtuan nje lumturi me ne? Personalisht i jap lirine e bekimin tim jo me nje dore por me te dyja, si dhe me gjithe shpirt. Pse? Shume e thjesht, sepse vleresova respektin e bere, sinqeritetin e treguar ndaj meje, vleresimin se jam nje qenie njerezore e si cdokush kam ndjenja qe mund te lendohen aq kollaj sa mund te thyhet nje qelq aq lehte. Por ama n.q.s shkon mbas kurrizit tim e me vjen me justifikimin qe kishim probleme e nuk shihja rrugedalje tjeter, atehere eshte per ti ardhur keq e turp atij e jo mua. E si mund ta ndihmoj dike kur   nuk kerkon ndihme, nuk di se cfare mbluan ne mendjen e zemren e tij €Š? Pse jemi te pajisur me nje goje per te folur e me dy veshe per te degjuar?
Nje njeri qe tradheton ne kete baze jo te drejte eshte thjesht nje egoist i madh sikurse nje deshtues!
Pyetja jote e fundit:- A nuk ia vlen per ta shijuar driten e saj, ngrohtesine e saj qofte edhe per pak caste, qofte edhe duke paguar nje cmim te larte? Per mendimin tim, jo, nuk ia vlen! E ben thjeshte ne kurriz te tjetrit (i.e., duke marr neper kembe ndjenjat e nje qenie njerezore), e gje me te ulet nuk ka. E shijon me shume ate lumturi te gjetur tek dikush tjeter, n.q.s ne koshiencen tende je i paster per kete veprim. Per mendimin tim, i lumtur eshte ai qe di te dashuroj e dhuroj ate me sinqeritet e fisnikeri!

G. Wilhelm Leibniz   eshte shprehur:- "To love is to place our happiness in the happiness of another." (Te dashurosh eshte te vendosesh lumturine tende ne lumturine e nje tjetri).

Naten e mire!  :pafshim

P.S. Kerkoj ndjese lexuesve qe nuk kane kohe te lexojne nje shkrim kaq te gjate, megjithate, kuptohet forumet permbajne dhe diskutime te tilla. Faleminderit per mirekuptimin. :)
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: atman ne 02-09-2004, 08:36:51
.
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: atman ne 02-09-2004, 09:18:02
.
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: SmiLey ne 02-09-2004, 11:42:04
Sikur une ta nis shkrimin tim me te njejten pyetje Smiley, si do te pergjigjesh, asnje! E kush te beson?! Pra i leme keto vulgaritete. Megjithate, nese kjo eshte nje menyre qe te defren, s'ka problem.  
- Nuk jetoj per ti mbushur mendjen njerezise per keto gjera! Dhe n.q.s nuk besojne, nuk e shoh si problem te timin por te tyre. Kerkoj shume ndjese, nese i klasifikon si vulgarite ato qe kam thene, megjithate, sinqerisht qe nuk kisha aspak ate qellim. Nuk ishte dhe nuk perben aspak nje menyre defremi! Nuk ndjej kenaqesira te tilla per te bere. Shpresoj te me kuptosh.

Kesaj pyetje:- Ka ndonje ketu qe do te pohoje: - une kam tradhetuar dhe e kam bere per kete apo ate motiv? Ka sa te duash, dhe njoh te tille!
Ndersa :- Me thoni cila eshte rruga me e drejte qe na fut ne zemer te problemit, te cirremi duke leshuar rrufera kunder tradhetise, apo te shkelim brenda terrenit te saj per te kuptuar? Mendoj se i jam pergjigjur kesaj pyetje ne shkrimin e meparshem.
Fola si per menyren e te sjellurit ashtu dhe ate te botekuptimit te plote. Kuptohet ajo e shkeljes te terrenit eshte ndoshta pak me e veshtire per tu arritur e aplikuar meqenese njerezit sillen dhe ndryshe. Megjithate personalisht mendoj, qe eshte me e cmuar, e frytdhenese.

Tradhetia eshte tregues i mungeses se dickaje dhe nuk zgjidhet kurre me biseda midis cifteve: - i-e dashur te mungon gje? Ma thuaj te lutem sepse nuk deshiroj, jo, jo nuk duhet te me tradhetosh?
Qesharake apo jo. Askush nuk ben biseda te tilla me partnerin. - Nuk mendoj se eshte qesharake dhe aspak e parealizuar. Pyetja qe ke drejtuar nuk mund te drejtohet ne ate menyre, sigurisht, nuk mund te behen biseda ne kete menyre me partnerin. Duhet taktike, duhet zemer, duhet kuptim.
Por nese me drejton pyetjen, nese ke cifte qe ulen e bashkebisedojne per problemet e tyre ne kete raport?- Them me plot bindje, qe ka dhe ekzistojne. Sesa beson ti ne kete drejtim eshte nje ceshtje me vete, mendoj une.

Rastet e permendura nga ana juaj, me pelqyen, dhe ke te drejte rasti i pare duhet perkrahur. Por valle, kush ishte kundra apo kush u shpreh kundra nje deshire per te kerkuar nje lumturi te re? Mendoj se isha e qarte. Thashe sigurisht qe lumturia eshte shume e rralle dhe e cmuar ne kete jete, si te tille, duhet te mos kursehemi ne kerkimin, zoterimin e dhurimin e saj. Kur thashe te mos kursehemi, e kisha fjalen qe i jap plotesisht driten jeshile atij personi qe deshiron ta kerkoj ate perseri, dhe pse, jo me te njejtin person qe zgjodhi me pare, por ama le te mos cenojme njerez te cilet dikur ne "i thame se i duam".


P.S Faleminderit per shkrimet.  :pafshim

Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: atman ne 02-09-2004, 12:13:12
.
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: krutani79 ne 02-09-2004, 17:41:39
trathetia edhe falet dhe ajo mund te ndodhe vetem prej dashurise :occ
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: ^AngeL^ ne 03-09-2004, 00:35:40
trathetia edhe falet dhe ajo mund te ndodhe vetem prej dashurise :occ

jam e mendimit tend............... ........
por varet pse eka bere,qysh tek,,,,,,,un dhe do ja kisha falur,,. heren e dyt e kisha vra plum 12.7  :zjarr  :zjarr  :zjarr
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: Lisa ne 03-09-2004, 08:15:46
Te them te drejten nuk do te ulem te lexoj shkrimet tuaja se teper te gjata jane aman se pak na kane thartuar librat edhe keto tani..por doja te thoja se kam degjuar se shume kane falur tradheti dhe shume jo...une per vete nuk e kam falur dhe nuk do ta falja nese do te me ndodhte perseri..sepse lendon dhe cdo njeri qe luan me patertine e shpirtit tim nuk e meriton faljen...une jam me e mire se aq..meritoj me shume se aq sepse jap shume me shume se aq....
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: atman ne 03-09-2004, 08:58:50
Lisa, duke respektuar mendimin tend, perse mendon se jep me shume se aq? Je e bindur per kete? Nese ne nje raport te dyanshem njeri mendon se jep me shume se tjetri, ketu fillon hendeku dhe ujra te tilla e thellojne sepse e grryejne çdo dite.
Nga ky koncept mbrrijme tek nje tjeter qe manifestohet si mbivleresim i vetes, sepse ti jep ...me shume se aq dhe diçka e tille, nese e ploteson si fraze, si mendim, apo si koncept, do te thote, i jep me shume se ç'meriton. Diçka qe nga partneri, qofte femer ose mashkull, ne fillim ndjehet e me pas kuptohet.
Nga ky çast tradhetia eshte nje formalitet i thjeshte.
Nese ti mendon se mua me jep me shume dhe se ç'meritoj, me duhet te gjej dike tjeter qe te me jape ATE QE MERITOJ, pra ekuivalencen time, sepse nuk mund te kete marrdhenie normale nese njeri ndjehet borxhli ndaj tjetrit dhe sidomos ne fushen e ndjenjave diçka e tille si pasoje ka vetem tradhetine.  Edhe ti qe mendon se jep me shume se aq, vjen nje dite qe do te kerkosh dike tjeter qe t'i japesh shume dhe te marresh shume, pra te rikthehen ndjenjat, ose te rikompesohen ne te njejtin nivel e sasi. Nese jep me shume se ç'merr patjeter vjen nje dite qe e ndjen veten te lodhur.
Ne keto kushte e vetmja gje qe diskutohet eshte se kush do ta beje hapin i pari.
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: Lisa ne 03-09-2004, 20:48:01
Atman mbahu vella nuk e kisha me ate kuptim...doja thjesht te thoja se...le te marrim rastin konkret kur jam tradhetuar jam ndjere e fyer ka humbur respekti i ndjenjave te mia gje qe une nuk e meritoja sepse ne ate lidhje kisha dhene me shume se aq per ta merituar dicka te tille...dhe nuk doja te mbivleresoja veten por te dilja aty ku dola nuk e fal tradhetine se me lendoje dhe kushdo qe luan me ate me te paster ndjenje te shpirtit tim nuk e meriton faljen.
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: Lisa ne 03-09-2004, 20:50:09
Atman se harrova c'te ka kapur me mua ty aman se gjithmon me kundershton ti mua :P :)
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: atman ne 03-09-2004, 21:38:05
Asgje, moj zemer dhe me duket si çudi qe paske nxjerre kete konkluzion. Nuk kam ne asnje menyre asgje me ty, nuk e kuptoj pse duhet te kem, ndaj shkruaj e qete dhe pa asnje problem, jep mendimin tend dhe une siç te thashe e respektoj edhe nese nuk jam dakort do te shkruaj mendimin tim. Por me duket se ne asnje rradhe nga ato qe kam shkruajtur une nuk cenohesh ti si person.
Une nuk analizova qendrimin tend, analizova pasojat e nje fakti si ky qe mund t'i ndodhe kujtdo. M'u duk interesant si  dhe eshte mjaft real. Mbetem i mendimit se ne dashuri peshorja duhet te jete e balancuar, çdo disekuiliber sjell pasoja te papritura dhe me te shumten e rasteve perfundojne ne tradheti. Pra, e dashur Lisa nuk ishte qellimi te analizoja qendrimin tend. Ti mban ate qendrim qe e ke shprehur dhe per mua s'perben asnje problem. U mora me fenomenin ne fjale duke e spostuar nga ty dhe analizuar si diçka me vete, me vlere per te gjithe ne. Pra mos u keqkupto. Kurre nuk synoj te merem me personin dhe kurre nuk mbrrij ne nje konkluzion per personin nga nje fakt qe shtron ai, ose nga nje qendrim i tij, por edhe sikur te ndodhe, kete gje e mbaj per vete dhe nuk e referoj ne forum, sepse ketu nuk jemi per te bere autopsine e njeri tjetrit, por per te shkembyer mendime me njeri tjetrin.
Persa i perket faktit qe shtrove ti, une mund ta marr edhe nga ana e kundert, dmth te vihem nen lekuren e atij qe i japin me shume se ç'meriton. Do te ndjehesha ne borxh dhe borxhi i ndjenjave eshte diçka jo materiale, nuk lahet kurre. Pavaresisht se tjetri nuk ta kujton. E ilustrojme me nje shembull me banal. Kur i merr dikujt leke borxh(na ka ndodhur te gjitheve te pakten njehere ne jete) pra sa here qe e takon ate qe te ka dhene borxhin edhe sikur te jete njeriu me shpirtmire qe egziston dhe nuk ta kujton borxhin, ti ndjehesh ne siklet vetiu. Te duket sikur çdo gje qe ben ne drejtim te atij, mund te gjykohet se e ben ngaqe i ke leke borxh dhe jo nga njerezilleku. Pa u zgjatur ne ate qe ndodh nga pikpamja psikologjike sepse kuptohet, mund te them me siguri qe ne fushen e ndjenjave eshte me keq diçka e tille. :lule  :pafshim
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: la justicia ne 04-09-2004, 16:16:23
uiiiiiiiiiiiiiiiii sa ftoht beka kty me ju veterant e tradhtis  :lalala
pfffffff sa shume keni shkrujt...., ca me bo, i lexova nji un  :occ

smily si qeke ti vizun komplet, shume t'drejt ke  <>
i paske sharru t'gjitha pikat per tradhtin, uj n'bisht luges i ke dhen ktyne q* menojne se tradhtia duhet fal e mbrojt   >:(
pranojni q* t'gjith menimet e smily shkelqejne!


lisa, mos i qa kryt me kto robt qe flasin njashtu per tradhtin. je yll...

POSHT TRADHTIS E TRADHTANEVE!

ps.... smily t'pash dhe te tingujt un ty, kena shije njisoj, yll jena


Here tjeter ti "drejtesi" kur te shkruash mundohu te mbash ekuilibrin e brendshem, sepse eshte e qarte qe po shkruan jo me sy mbyllur siç rri drejtesia, por me trurin e mbyllur. E ke veshur veten me Atribut te madh shume dhe s'eshte nevoja te te them pasojat une.
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: la justicia ne 04-09-2004, 16:29:58
i shih kush m'flet mu....veterani i tradhtis >:(, 
ti thu qe e mbeshtet ene pluralizmin e mendimeve, nji kshtu e mbeshtet ti  :o
mu s'me pelqe mendimi yt, ca do me ben a? :-\

i urrej tradhtaret e ni qoftse ti je i till a, un nuk t'respektoj.
pranoje vendimin e jo t'hidhnohesh  :lalala

tung :pafshim
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: atman ne 04-09-2004, 17:29:38
!
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: la justicia ne 04-09-2004, 18:47:59
atmano qeke njeri i ngjitshem ti ene si shum a   .; se ke mir nji kshtu JO!
shiqo njiher sa shkrime jan tujat nji ket teme n’krahasim me tjenet  s’like rob pa ngacmu e kundershtu.  :o
ene leni me mir ato permenjet e atributeve, drejtsis n'menje apo n’ball , se as onash s’me vje ti mue..., s’mnjef nji fare. >:(
ligjet e drejtsin e njoh mir un per t’then e mbrojt ato qe menoj e kam mesu ne universitet e ate qe bej nji tash , ndaj mo na u bej si trim nji ket teme.  :lalala
ku ke pa ti me thon njerezia ^ rroft tradhtia e tradhtanet, a ???????
nji cdo vend tradhtia denohet me ligj shum rende si ne familje, shoqni, parti, shtet, luft  e tjena.
avokatet ene per kshtu punesh pista e t’pa drejta duhen mo  se ca me bo,  kshtu o bo jeta | ^duhet me pat ene nji avokat me t’mbrojt  :zjarr hajdutet e tradhtanet.
po kush do t’mbroj ty a ? ene kjo shoqata jote pa anetar m’duket se esht  :D
Ene t’lus mos me kujto Krishtin bre burr se puna, vepra e faljet e tij | as ti as una as tan bota nuk ben dot c’ka bo ai.
AI ishte i pakrahasueshem me ne!
mos do me e zevendsu ti a   :???

ps|
ene qofsh ti i gabum se une s'futem njashtu ne forum.
ene me tyna s'merrem mo. s'diskutoj me ata qe menojne se din cdo gja.
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: atman ne 04-09-2004, 18:59:28
.
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: la justicia ne 04-09-2004, 19:15:10
KEQARDHJE NGA TY? PFFFFFFFFFFFFFFFF  :D 
As e vras menjen shume  :tym
LEXO MIR SE CFARE JANE MENDIMET E MIA PER TRADHETINE NE DASHURI (e kam thon qe n'fillim, pavarsisht se solla ene shembuj tjen kty.............
psh nji cdo vend tradhtia denohet me ligj shum rende si ne familje...) --- e ke tek shkrimi im i funit  :lalala

FAMILJA NENKUPTON KTY DHE GRUAN APO DHE TE DASHUREN ^ OK?
MOS SHKO E TI KEQINTERPRETOSH.
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: atman ne 04-09-2004, 19:36:48
.
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: Lisa ne 05-09-2004, 06:33:07
ca ere qe mbanin ato lulet mo atman me kundermuan shtepine ;) eh shyqyr qe nuk kishe gje me mua se si te kisha dhe per zemer keshtu...
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: kaprollja ne 05-09-2004, 07:07:54

Po, per nje njeri qe e dua shume mundem dhe ta fal ..

Por me vjen keq vertete kur lexoj shkrime te tilla si ato te tuat z. "La justicia"...
Thua qe i lexove te tera postimet ne kete teme, me siguri te kane lexuar ty ato(shkrimet) se sa i ke lexuar. Them kete pasi.. ne shkrimin e pare te  'atman' ne fund te shkrimit te tij ai thote tekstualisht
"Sidoqofte kjo eshte Tradhëtia e parë me syrin e një shkrimtari"
E .. qe ketu nis moskuptimi yt i dashur .. ti duhet te dije se syri i nje shkrimtari sheh shume me gjere e shume me njerezishem se syri im, yti e tjera.. kjo per arsye se  dhe mesazhi qe ai do te percjelli eshte per nje audience shume me te gjere dhe te niveleve kulturorore shume me te ndryshme se sa kjo e forumit..
Ti gjithashtu duhet te dish qe ne shume vepra te tyre shkrimtaret kane mare ne mbrojtje here nje pijanec here nje te droguar, here nje gay e here nje prostitute pa qene vete as pijanece as te droguar, as gay e as prostituta.
Pra kane trajtuar problemin ne pergjithesi ... kete ka bere dhe atman me sa po shikoj une.. e sme vjen aspak mire kur lexoj pyejte te tilla aq dirkete ose me mire tip"tulle".. sic jane ato sa here ke tradhetuar apo akoma me keq ta etiketosh tradhetar sic ke bere ti zoteri...

Nuk po dal ne mbrojteje te tradhetise dhe nese ndonjeri do me quaj dhe mua tradhetare aq me ben..(do gjej ndonje avokat tradhetar qe te me mbroje ;))
por statistikat tregojne qe 7 ne 10 cifte provojne ndjenjen e te qenit te tradhetuar e nuk jane pak apo jo??Pra tradhetia eshte e pranishme bashke me dashurine dhe ato qe tradhetojne sjane UFO por jane njerez si ty , si une, si ato te gjithe te tjret... e prandaj nese do i gjykojme le ta bejme kete me butesi me tolerance e me njerezillek..e jo me .. :zjarr
Por ndonjhere ata qe therrasin "poshte tradhetia"jane me tradhetare se vete tradhetaret...
Pershendetje gjumashi per temat interesante qe hap :pafshim
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: BlueDragon ne 09-09-2004, 19:54:31
Mbreme arrita te lexoj shkrimet per kete teme, sa interesante aq dhe e komplikuar e teper e rendesishme, si nje problem i madh shoqeror.
Megjithate, perseri nuk jam i qarte  se cili eshte qellimi i shkrimit te fillimit, e po ashtu edhe  i â€Å“pergjigjeve”, qe, tashme ,duket se nga  secili quhet â€Å“vulgaritet” apo â€Å“ne drejtim personal”, aq me teper kjo e theksuar nga nje shkrimtar ndaj nje anetareje (qofsha i gabuar, por mendoj se ishte femer?) si edhe te tjereve. Pra ,ende nuk e kuptoj se ku ka dashur te dale autori, deri sa nuk denjon .. â€Å“te degjoje me durim leksione per  besnikerine, dashurine” dhe e ka per zemer te degjoj leksione per â€Å“ tradhetine â€Å“dhe si me ironi  ben thirrje  per te krijuar shoqaten e tradhetareve. Aferim i qofte!
Jeta nuk eshte fantazi,dhe nuk eshte sikunder pershkruhen ne romane. Po ashtu dhe ngjarjet e fenomenet nuk interpretohen sipas fantazive te cilitdo, qofte i vetequajtur shkrimtar, filozof, psikolog etj. Jeta eshte lufte, eshte e veshtire, pikerisht se behen sakrifica qe te arrihet lumturia e vertete, ne nje bote te trazuar  Dhe e ashtuquajtura â€Å“ lumturi e munguar”, eshte nje grimce e LUMTURISE se personit, familjes a me gjere Dhe per grimcen nuk mund te sakrifikosh te teren 

Nje teme e tille e vlente te behej debat, sepse ajo eshte nje plage shoqerore, ose me mire nje semundje e keqe, e qe nuk duhet te lejohet te behet kanceroze. Dhe debati te perfshinte jo vetem sy shkrimtari , por gjithfare sysh qe kane lidhje me kete semundje. Do ishte mire te flisnin ata qe e kane hequr ne kurriz, (te martuar, te fejuar, prinder, femije , te rinj e te reja, pleq e plaka ) e jo te ecet me fantazira romanesh 
Permenda gjithfare sysh, se natyra qe ka krijuar njerezit nuk besoj se
vetem shkrimtareve  u dhuron diçka me shume (psh, kater sy, a dy koke etj)
per t’i pare  fenomenet nga shume ane apo nga te gjitha dimesionet dhe te
tjereve (te lindur normal dhe jo sakate : pa sy , pa veshe, te gjymtuar, etj))  u privon kete  per t’i pare, e analizuar po keshtu ato. Dhe te besh pohime te tilla, aq me teper te polemizosh, do te thote te insistosh t’u mbyllesh gojen, pa argumente, tjetrit  duke  mos u rezistuar argumenteve te tij, dhe t’i thuash se :”  se une  si shkrimtar kam nje dhurate nga natyra gje prej se ciles juve apo ti je privuar .
Pa le t’i leme  keto se jane pa bereqet, e madje eshte varferi e humbje kohe
dhe te vijme  tek pyetja :
 
Po ti çdo na thuash per kete teme .  ( natyrisht e pare me syte e mi )?
 
Se pari, qe ne fillim pyetja nuk eshte shtruar qarte se per cilen tradheti behet fjale, sepse tradhetia eshte e shumllojshme!. Pra, nga sa lexohet ne rrjeshtat e me poshtem kuptohet se behet fjale per tradhetine bashkshortore (midis bashkshorteve, te fejuarve apo dhe te dashuruarve).
Se dyti nuk na jepet se ç’eshte kjo tradheti,  eshte e mire a eshte e
keqe, shkaqet a pasojat (qofshin te mira apo te hidhura)
Se treti , per te qene  ”sa me afer sinqeritetit  dhe sa me larg kthetrave
te hipokrizise”, duhet te japim edhe te kunderten e saj:
ç’eshte besnikeria bashkshortore,
ç’eshte dashuria shpirterore  bashkshortore
ç’eshte lumturia (personale, familjare   etj)
 
Le te ndalemi konkretisht:
Deri sa ben pyetjen : A mund te falet tradhetia.?”, me te vertete lindin
kunderpyetjet :
Kush duhet te falet?
ǒ fare  Faji (akti) ka bere ?
Cilat jane pasojat?
Cili duhet t’a fal (burri, gruaja, femija, familja, fisi, fshati, shoqeria etj.)
Pra, midis kujt do behet ky pajtim, kjo falje?
 
Sic shihet, ketu kerkohet te hyhet perseri ne marredheniet e meparshme, ne
rivendosjen e tyre, midis dy njerzve, ku njera pale ka bere faj (edhe faji eshte i denueshem) dhe i thote â€Å“ Me fal” pales tjeter, qe i eshte shkaktuar dem, dhimbje, plage, lot, vuajtje etj.
Pra, falja fillon aty, ku dhe kur njihet faji, kur ai ose ajo eshte penduar per
aktin e kryer dhe kerkon te rivendos marredheniet e meparshme. Por, ata qe
bejne zullume, duhet te thone â€Å“ Na falni” dhe jo â€Å“ Te na falni”, pra , kerkojne  te detyrojne palen tjeter t’a falin?!
â€Å“Fillimi i shpetimit eshte njohja e fajit” â€" shkruante Seneka, gati 2000 vjet me pare.
Sic dihet, çdo akt tradhetie ka edhe motivet e shkaqet e veta, ka rrethanat e veta, ka pasojat e veta. Per rrjedhim, si shkalla e denimit apo e faljes eshte e ndryshme. Edhe mund te falet dhe eshte falur. Ka me qindra shembuj te faljes. Por gjithesesi , tradhetia ka qene dhe mbetet nje akt i shemtuar, i denueshem prej shoqerise.
Dhe faljet rrjedhin edhe nga faktore te tjere : morale, psikologjike, ekonomike kulturor , familjare  etj  dhe jo thjesht si nje  meshire, humanizem apo si nje hiçgje.
Nuk pretendoj se mund te arrij  e te depertoj ne fund te thellesise se tradhetise, por per mua nuk me duket e drejte mendimi, se ajo eshte perhere e motivuar, e justifikuar se behet gjoja ne emer te lumturise se munguar .
Konceptimi i lumturise keshtu, siç jepet te kuptohet ne sa eshte shkruar, eshte teper e cunguar .Nuk eshte lumturia  e vertete, dhe nuk eshte  gjithçka, njesia ne marredheniet seksuale te atyre  qe tradhetojne, sepse u paska munguar(?!).  Ky eshte vulgarizim dhe miopi, dhe sherbejne per justifikime te mos frenimit te epsheve e ndjenjave e pasioneve te castit te marredhenieve seksuale, te njerzve te dobet ne karakter .
Lumturia e njeriut, eshte nje ndjenje shume me e larte, shume me e madhe dhe shume me fisnike, se sa kenaqesia momentale, e castore qe jep marredhenit seksuale, qofshin te bashkeshorteve  apo midis te dashuruarve tradhetare. Kjo e fundit, sikurse thuhet eshte nje thermije e LUMTURISE, ne kuptimin e vertete te permbajtjes se saj. Dhe sakrificat per lumturine ne kuptimin e vertete jane edhe me te medha dhe jo thjesht   se  lumturia te ka munguar e te tradhetosh bashkshortin, te lesh rrugeve femijet, familjen  Ka plot rruge, te hapta, mjete e menyra qe edhe aty ku mungon lumturia bashkshortore, te prishen ato e te ndertohen te tjera.
Por edhe lumturia personale nuk eshte e ndare me sopate dhe e izoluar nga
ajo me te tjeret afer e larg teje, deri edhe me shtetin e Atdheun. Lumturia
e njerit eshte e lidhur dhe e nderthurur edhe me lumturine e te tjereve, perfshire kety ata me te cilet ke lidhur jeten e deri me te afermit e shoqerine ku punon e jeton.
 
Asnjehere besnikeria nuk eshte pa kuptim. Moskuptimin  e kane vetem ata qe
kane ne gjak tradhetine dhe nuk e kuptojne, apo nuk e duan, apo nuk e durojne besnikerine.
Te sakrifikosh veten ne emer te dashurise, eshte dicka tjeter dhe te sakrifikosh ne emer te tradhetise , me motivin â€Å“qe te mbash ndezur brenda teje zjarrin e pasionit” , apo ne emer te lumturise se munguar , eshte budallek me brire. Dhe kjo ndodh tek njerezit ku nuk zoteron llogjika, arsyeja, por zoterojne e komandojne epshet, apo  â€Å“pasionet e zjarrta, ngrohtesia  e te tjera . qe i verbojne, i â€Å“ trullosin”  deri sa deklarojne qe  pranojne te  bejne tradheti e ta paguajne ate deri edhe me çmime te larta .
Ne se do te ecim me llogjiken, qe qofte edhe per nje cast, ne emer te lumturise se munguar, do te shkoj me nje tjeter dhe me pas akoma me tej  me nje tjeter se m’a ploteson me mire, dhe pastaj keshtu pa mbarim atehere ç’behet? Atehere s’do te kishim lidhje bashkshortore, nuk do te ishim njelloj si kafshet ? S’do kishte edhe familje e deri edhe shoqeri. Dhe femijet, qofshin aksidentale apo me dhune, do t'i mblidhte komunalja apo institucionet fetare...?!
Por  JO i dashur, tradhetia s’eshte nje figure gjeometrike :Ti, AI dhe AJO
Dhe tradhetia s’eshte jo thjesht  as personale, dhe  me tej  kurrsesi  e
shkeputur nga vetja 
 
Ne se ” eshte e veshtire te kuptojme mekanizmin qe e krijon dhe kjo na ben
viktime ose shkaktojme viktima”, atehere le â€Å“te vrasim” mendjen si ta
kuptojme mekanizmin  e te bejme qe te mos ndodhin , ose te ndodhin sa me
pak, dhe jo te behemi avokat te tradhetise (me duket dikush e kishte shprehur nje gje te tille), se ajo na sulmohet shume ashper; shume rende, dhe se ajo  qenka e motivuar, apo nga qe â€Å“shumica” jane tradhetar etj   dhe se vetem shkrimtaret e ca te tjere i kuptojne ato e te tjeret jo dhe leshojne nje llum epitetesh,  e te tjera dokrra si keto.
Nuk besoj se shumica jane tradhetare,  nuk kam as statistika dhe as jepni qe eshte keshtu, se po te ishte keshtu atehere duhet te therrasim : â€Å“ Rrofte
TRADHETIA dhe poshte BESNIKERIA.
Shembujt qe jepen nuk jane te pershtatshem, dhe s’perbejne argument  per te
pranuar edhe pohimet e shkrimtarit. As Zoti, As Krishti as Juda, nuk mund te
thote: â€Å“Une jam e verteta.”
Dhe te mos ngaterrohet genjeshtra me tradhetine bashkshortore.

Si perfundim ve re se shkrimi i shkrimtarit e tradheton edhe ate vete.
Edhe pse deklaron â€Å“   s’dua te keqkuptohem, as te marr ne mbrojtie tradhetin, se dihet qe eshte gabim (s’ eshte aspak gabim , por faj e per te
mos thene me shume), se eshte tregues se diçka nuk shkon ose nuk ka shkuar tek nje çift te martuarish, te fejuarish te dashuruarish ” ai ne esence behet mbrojtes i tradhtise, madje nervozohet , ndaj kundershtimeve te
mendimeve te tij e kalon ne sulme personale .
As shembujt e tij, dhe pse te pakte , nuk japin argumentet e duhura se tradhetia kur e si duhet falur, apo  kur dhe si nuk duhet denuar a mosdenuar. Ajo qe jep te kuptosh eshte se ai paska â€Å“depertuar ne thelb dhe se ajo eshte e motivuar dhe se nuk duhet denuar ashper, por do gjykuar dhe meshiruar (falur) sepse keshtu u shijokan grimcat e shndritshme te  lumturise”
Pra,  ç’ eshte tradhetia?
Hiçgje! S’ka ndodhur asgje jo normale?!. Gjithçka normale?! Madje duhet
duartrokitur, si nje risi e re e zbuluar se fundi?!.
Por ne se eshte e vertete, se motoja Juaj eshte   â€Å“ te mos denosh me pare se sa te gjykosh”,  pra , duhet patur avokat mbrojtes per tradhetine, atehere
shtrohet pyetja, po ana tjeter nuk duhet te kete avokat mbrojtes, pse shkelet besnikeria, pse shkakton dhimbje , plage, vuajtie , lote?
  Ja ,pra, i dashur  shkrimtar qe Ju ende nuk  e shikoni sikunder â€Å“pretendoni”  se keni dhunti  te falura nga natyra t’a shikoni nga shume ane e te gjitha dimesionet?!
Po te shikohet, me sy te qarte e mendje te kthjellet,  ne te gjitha dimesionet, do te gjenden edhe shkaqet, do te percaktohet edhe diagnoza  e TRADHETISE e do te  merren edhe ilaçet e duhura per sherim te atyre qe
vuajne nga Sindroma e  â€Å“Lumturise se munguar”.
Gjeja me e lehte eshte ta prishesh.
Gjeja me e veshtire eshte ta ndreqesh.
Dhe tradhetia eshte me e lehta dhe jo me e veshtira .!
 
      Suksese!
      Fanatik Besnikerie
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: Gjumashi ne 11-09-2004, 04:01:52
 hmmmm:
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: Gjumashi ne 11-09-2004, 04:18:21
 hmmmm:
Titulli: : A MUND TE FALET TRADHETIA?
Postuar nga: Gjumashi ne 11-09-2004, 04:20:18
 Jojo:
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: Lisa ne 11-09-2004, 19:02:17
Mua po me pelqejne te gjitha cfar shkruani..por po i futeni shume thelle temes me dy fjale na thoni ju lutem sepse po e kam pak te veshtire tju imagjinoj kaq gjakftohte ne ato momente...eshte shume e thjeshte po tju tradhetonte e dashura do ulleshe dhe ti thoje "o te keqen pse e bere..pse ma bere dicka te tille..ndjeheshe bosh te mungonte dashuria..pallavra pse vertet do ta prisje nje pergjigje te sinqerte vertet do ta besoje kur te te thonte i dashur nuk e bej me...vertet qe ne ditet ne vijim nuk do te jetoje me friken se do ta bente perseri...nuk do te kishe menduar se para disa ditesh kish qene ne shratin e dikujt tjeter...ndoshta po flas pa llogjike pa i menduar gjerat mire por te them te drejten nuk e ktheva koken kurre mbrapa sepse nuk doja te shpetoja nje lidhje qe ndoshta kishte kohe qe kishte mbaruar sepse ne ato momente u lendova dhe kaq...nuk me interesoi te dija as si ndjehej as pse e bere dicka te tille sepse do te kishte nje arsye me mire ti kishte dhene fund asaj lidhje qe mepare...po ne vend te arsyes e di c'bera....
pa fjale fare nja futa nje qe gjak i doli hunde e buze...nuk nxorra gje e di por u ndjeva mire ne ato momente dhe mesiguri edhe ai nuk ka per ta harruar kurre se i bene syte xixa...
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: Lisa ne 13-09-2004, 07:59:00
Nuk dua te te uroj te te ndodhe dicka e tille por te them te drejten do te kisha deshire ta provoje dhe pastaj vije me thoje e fale apo jo.....
Po rri mo njeri nate se eshte e lehte kur nuk te ka rene ne kurriz eshte e lehte te thuash e fal por a e fal vertet ? une nuk e fal dhe pike
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: Cami ne 13-09-2004, 16:56:24
 te flasesh per tradhetin eshte keq e le me te falesh ate por po flas per veten time edhe do e kisha falur por edhe do e kisha ndeshkuar ne ndonje menyr qe te mos me tradhetoj me hera te tjera nuk kam shpirt un per te lenduar njeri por edhe un nuk deshiroj qe te me tradhetijn te tjeret
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: Simpatikja ne 14-09-2004, 09:14:38
 :-\Un mendoj qe GABIMET per njerezit jane,dhe ne jete duhet falur,por jo ne menyre te vazhdueshme,,,,! ;)
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: London-Tironc ne 15-09-2004, 03:00:39
Nje burre i thote shokut te tij : Gruan time e kam genjeshtare te madhe ! Shoku e pyet : Po pse kshu? Burri ia kthen: Po ja mbreme e pyeta se pse nuk erdhe ne shtepi? Me tha se kishte qene nga e motra dhe kish fjetur andej !
Shoku i habitur pyet : "Po edhe ?"
Burri i thote : Po puna eshte se une fjeta vete me te motren mbreme dhe ajo nuk ishte fare aty !

Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: MistreciaTironse ne 15-09-2004, 03:12:23
A mund te falet? tradhetia?Shume gjera mendoj se mund te falen ne jete  nga dashuria... po tradhetia... qelqi qe thyhet nuk ngjitet me,a do mund te fitohet besimi serish tek dikush qe ju ka tradhetuar? veshtire..... shume veshtire...
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: Gjumashi ne 15-09-2004, 04:59:15
:-\Un mendoj qe GABIMET per njerezit jane,dhe ne jete duhet falur,por jo ne menyre te vazhdueshme,,,,! ;)

Simpatikja, Tradhetia mund te hy tek gabimet, qe rrall nje njeri mund ti fal.Se dihet ajo qe gabimet falen.Por Si duket ste ka tradhetuar kush qe te kuptosh se ca eshte tradhetia.Por nejse provoe e flasim prap.Une ketej do jem  gjum:

 :pafshim
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: Lisa ne 15-09-2004, 06:57:38


nese ti e pranon ta vazhdosh ate lidhje per hir te nje ndjenje apo per hir te nje arsye dhe te qendron si nje pike e vogel ne zemer se mund te te ndodhe perseri se mund te te tradhetoje perseri.. ajo nuk quhet e falur...
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: MistreciaTironse ne 15-09-2004, 13:09:22
Mbase mund te falet... ka shume njerez qe e kane bere nje gje te tille,por ma ha mendja se eshte shume veshtire te fitohet besimi,duket sikur ai/ajo do vazhdoje te njejten gje edhe pasi te jete falur.
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: atman ne 20-09-2004, 11:01:06

Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: Lisa ne 21-09-2004, 05:03:55
uaaaa mo atman si nuk perton perzotin qe shkruan tere keto i forte je...po me pak fjale me thuaj ti si do veproje.....le te themi se neser e kap te dashuren tende ne tradheti....do ta falje....
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: atman ne 21-09-2004, 07:04:14
Lisa, ngaqe s'kam ç'bej rremoj neper libra dhe perpiqem te shkruaj.
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: Nebula ne 22-09-2004, 18:13:21
Nuk kam shume kohe per nje pergjigje te gjate  :( dhe po jap nje pergjigje te shkurter. Midis  1,2, dhe 3 askush nuk do te vije ne rradhe i dyti  eshte poshtruese , thoni cte doni por ndjenja e dashurise eshte shume egoiste dhe posesive dhe spranon kurre per te ndenjur ne vend te dyte.  Per ato persona qe guximi i arrin deri sa te tradhetojne , dhe cfare do lloj arsyesh ose shkaqesh te kene qene , duke u perqendruar nga ato me banalet e deri tek ato me pasoja qe kane lene dhimbje dhe gjurme ne jeten e dy partnereve , para se te kryejne tradhetine karshi partnerit kte guxinm duhet ta perdorin per te shkuar ne divorc me pare e per ta cliruar vehten nga detyrimi dhe pergjgjesite e bashkjeteses , per te qene te lire te reflektojne dhe te bejne zgjedhjet qe deshirojne .  Tradhetia per mua eshte e pafalshme . Atman kendveshtrimi yt  me vjen keq por me duket tejet liberal  , tradhetia eshte nje gur qe stomaku nuk e dixheston dot dhe do sdo do ta nxjerre te patretur, megjithate respektoj menyren tuaj  te te argumentuarit eshte per tu admiruar dhe interesante.
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: atman ne 23-09-2004, 08:39:13
Kam pershtypjen qe shumica nuk e ka kuptuar mesazhin e atyre qe dua te them ose e ka keqkuptuar, gje qe eshte akoma me keq.
Lisa  :-*
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: Diavolakis ne 25-09-2004, 15:25:49
Une per vete jo!!

 :pafshim  :zjarr
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: milanisti ne 26-09-2004, 03:59:43
Une per vete jo!!

 :pafshim  :zjarr

Dhe un me mendimin tat jam, nuk e fal Tradhtin.
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: erushi ne 26-09-2004, 23:51:03
edhe une kam thene dikur qe nuk do e fajla kurre..........por kur u gjenda para nje fakti te tille e fala edhe pse e dija qe do ndodhte perseri............ .......vetem se tani e kam cuar ne ate vend ate njeri dhe nuk dua me tja di per te................. ...... :???
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: Alda ne 27-09-2004, 15:35:38
Ne momentin kur dikush tradhetohet nga i dashuri, e rendesishme eshte te ruaj qetesine e te dialogoje me te duke u munduar te zbuloje shkakun e kesaj tradhetie.... ama shkakun jo justifikimin !
Sepse mendoj se justifikimi eshte standart per te gjithe ata qe tradhetojne !
P.sh: per meshkujt "ishte thjesh nje moment dobesie, nuk pati asnje rendesi"
per femrat"ndihesha e vetmuar etj.."
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: baby_blue ne 01-10-2004, 06:32:20
Ju e keni ne terezi qe te gjithe, si nuk pertoni te shkruani kaq gjate,  mu lodhen syte mua, nuk kam durim ti lexoj.  ME cfare merreni te gjithe ju??  me duket se nuk punoni, se keni shume kohe per te shkruajtur ketu.  Nejse, nese doni mendimin tim, jo nuk besoj se tradhetia falet, nuk mund ta fal nje njeri qe me tradheton, sepse do ta mbaj mend gjithmone, dhe do ta permend gjithmone, dmth asgje nuk do jete si me pare.
Ok, bye everybody.
Love and Peace
Titulli: TRDHTIA?
Postuar nga: vampiri_x ne 13-10-2004, 22:10:48
JU TRADHETONI DHE KUSH ESHTE NJE NGA ARSYET QE TE CON NE TRADHTI

[attachment[/attachment]
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: Lozonjarka ne 01-11-2004, 06:24:19
Më tradhëtoi  e tradhëtova  e fala  nuk munda ta falja e pranova për hir të fëmijëve . Këto janë disa nga shprehjet të cilat pas vetes kanë tradhëtinë. A është e lehtë të falet një tradhëti tashmë që shumë bindje rreth marrëdhënieve seksuale, martesës, familjes kanë ndryshuar? Si ndiehet një femër pas një tradhëtie? A mund ta pranojë sërish partnerin?

NUK MUND TË FAL TRADHËTINË E TIM SHOQI!

Une do e falja nje tradheti. Do e falja tradhetine e tim shoqi - edhe pse NUK e pres kurre te ndodhe prej tij. Kete "klishene" e fundit qe sapo thashe mund ta thone dhe ta besojne shume, por ne realitet shume pak e ndiejne, ndersa une E NDIEJ. Nga partneri im i tanishem, i fejuari im, burri im i ardhshem dhe shoku i jetes nuk shikoj KURRE tradheti ne horizont. As qe behet fjale per dicka qofte edhe te ngjashme, te afert, etj. Por supozojme se ndodhi, UNE DO E FALJA, VETEM NJE HERE ama. Heren e dyte (nese ndodh) pervecse do me vinte shume keq, me shume s'do falja veten time sesa ate vete.

Tradhetia per mua si Lozonjarka eshte nje zhgenjim gjigand dhe perbuzja me e madhe qe mund t'i besh dashurise qe ta ka dhene dikush me shume sinqeritet por, NUK eshte fundi i botes. S'do arrija ta toleroja fare per shembull dike qe abuzon me mua (fizikisht jo e jo, por edhe emocionalisht, etj.) qofte edhe nje here te vetme. Domethene pas heres se pare NUK do e falja me, me siguri do e lija. Me vjen keq por vetja ime nuk eshte as domino dhe as leter bixhozi me te cilen dike mund te luaje sic i vjen per mbare...

Dhe, ne perfundim te kesaj pergjigjeje une po e paraprij pyetjen qe disa prej jush ME SIGURI do me drejtonin, ndaj po i pergjigjem asaj: JO, Nuk kam tradhetuar asnjehere ne jeten time, ne dashuri jo e jo, as ne shoqeri po ashtu. As kam ndermend te filloj (tani)... :)


Gjithe te Mirat nga Lozonjarka dhe mos j'u tradhetofshin kurre se vallaj eshte dicka shuuuuuume e keqe, nje funderine...
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: Lozonjarka ne 01-11-2004, 06:36:04
Uh... kjo fjala 'TRATHETI' qe kur e degjoj apo lexoj, me ngjall  :zjarr neveri e keqardhje. >:(  Te njejtat ndjenja do te me shfaqeshin dhe per ate  :zjarr person qe arrin te bej nje veprim kaq te ulet e te pamoralshem.
Personalisht, nuk mund te fal sikurse dhe nuk mund te harroj kurresesi nje 'tradheti'. As nuk do ti jipja shans vetes per tu menduar per nje gje te tille, nje person qe ben kete degradim eshte thjesht nje 'LOSER', asnje gje me pak asnje gje me shume..., eshte dikush qe nuk ia vlen 'barra qirane'- kur thote populli..
Thjesht, keto veprime behen te paramenduara, ndaj rrjedhimisht duhet te paguajne cmimin perkates!

Mire, po sikur te ishte ky cmim nje Humbje Kolosale per ty (ngaqe ke humbur kete person qe e ke dashur dhe e do se "s'te la egoja" per ta falur tradhetine e saj nese ndodhi VETEM NJE HERE), perseri te njejtin mendim do te kishe?!

P.S. Mos me keqkupto, jam dakort me ty per ate qe the qe eshte veprim i ulet, i pamoralshem, etj. por nuk mendon te pakten qe ta arrish ta njohesh situaten e tradhetise (si, qysh, tek, pse) para se te arrish te vendosesh cfaredo-qofte apo 'te besh nje gjykim" qe me vone mund te MOS u dale i drejte?! E RESPEKTOJ MENDIMIN TEND, GJITHSESI! ;)
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: QueeN ne 02-11-2004, 13:55:21
Do te isha ndjere femra me me te meta ne bote :(  por 1 here mesiguri qe do ja falja sepse e dua shumee , por nga qe te dy duhemi shum nuk besoj qe do ndodhe nje gje e tille
qe 3 vite nuk me ka ndodhur :) lus Zotin qe as edhe 300 te tjera te mos na ndodhe
Kiss
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: Lisa ne 03-11-2004, 06:32:30
Uh... kjo fjala 'TRATHETI' qe kur e degjoj apo lexoj, me ngjall  :zjarr neveri e keqardhje. >:(  Te njejtat ndjenja do te me shfaqeshin dhe per ate  :zjarr person qe arrin te bej nje veprim kaq te ulet e te pamoralshem.
Personalisht, nuk mund te fal sikurse dhe nuk mund te harroj kurresesi nje 'tradheti'. As nuk do ti jipja shans vetes per tu menduar per nje gje te tille, nje person qe ben kete degradim eshte thjesht nje 'LOSER', asnje gje me pak asnje gje me shume..., eshte dikush qe nuk ia vlen 'barra qirane'- kur thote populli..
Thjesht, keto veprime behen te paramenduara, ndaj rrjedhimisht duhet te paguajne cmimin perkates!

Mire, po sikur te ishte ky cmim nje Humbje Kolosale per ty (ngaqe ke humbur kete person qe e ke dashur dhe e do se "s'te la egoja" per ta falur tradhetine e saj nese ndodhi VETEM NJE HERE), perseri te njejtin mendim do te kishe?!

P.S. Mos me keqkupto, jam dakort me ty per ate qe the qe eshte veprim i ulet, i pamoralshem, etj. por nuk mendon te pakten qe ta arrish ta njohesh situaten e tradhetise (si, qysh, tek, pse) para se te arrish te vendosesh cfaredo-qofte apo 'te besh nje gjykim" qe me vone mund te MOS u dale i drejte?! E RESPEKTOJ MENDIMIN TEND, GJITHSESI! ;)

Nuk e di perse Lozonjare por nuk bashkangjitem me mendimin tend....sa e madhe dhe sa e rendesishme do te ishte arsyeja e tradhetise se tij me e madhe se Ti... nuk mendoj...tradhetine njeriu e ben me nje vetedije te plote sepse nuk eshte nje puthje qe ndodh ne nje min dhe mund te thuash nuk e mendoje gjate tradheti eshte te kalosh 5..6...8 ore ne shtrat me nje person tjeter ti do te thuash se gjate ketyre 5 oreve ai nuk ju kujtove asnjehere ti nuk mendoje as per nje cast qe ky eshte nje gabim....
Ok ndoshta ke te drejte dhe do ta merrja nje guxim te tille e do ta falja por mendoj se gjithshka do te ndryshonte per mua do jetoja me ate imazh me ate ndjenje xhelozie gjithshka do ta shikoja ndryshe se jemi njerez dreqi ta haje dhe nuk mund te harrojme...them se perseri do te perfundonte ne nje ndarje ose nese nuk perfundonte ashtu ajo lidhje do te kishte humbur dicka teper te rendesishme do ishte keputur ai filli i holle ndjenje..shikimi qe dikur lidhte dy zemrat
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: Xcape-girl ne 03-11-2004, 12:45:23
gjeja qe urrej eshte tradhetia..dhe kur flas per tradhetine e kam fjalen ne cdo aspekt...qofte kur te tradheton nje mik/e apo i dashuri e dashura...nuk ka gje me te poshter....dhe nqs te kerkojne falje per mua falja ne kete rast nuk ka vlere fare...sepse kane dashur dhe tradhetuan,,,cilado qofshin arsyet....ne momentin qe dikush me tradheton ka mbaruar cdo gje....
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: xhesi ne 04-11-2004, 03:21:50
DO ISHTE GABIMI I DYTE PO TA FALJE TRADHETIN .TRADHETIJA MBETET E TILLE DHE KUR NUK  NDREQET PO I JEP VAZHDIMESI PO TA FALESH SE  AJI QE TRADHETON NJE HERE SE KA PROBLEM EDHE PER TE DYTEN E NE VAZHDIM . KUR SDO E FALJA NJE GABIM TE TILLE
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: SmiLey ne 04-11-2004, 16:13:34
Lozanjare, kerkoj ndjese nese pergjigjja ime eshte kaq e voneshme, por me thene te drejten, nuk e kisha lexuar kete teme per nje kohe te gjate. Ndoshta (?!), per vet faktin se cfare mendoj une per â€Ëœtradhetine’ eshte thene e shprehur mese e qarte ne shkrimet e mia te vendosura ne kete teme. Gje qe te cilen, me sjell te mendoj se ti, ndoshta nuk i ke lexuar te gjitha  ;) Megjithate, nuk perben ndonje problem nese pergjigjem perseri. 

Ok, le te kthehemi tek pyetja jote:- â€Å“ , po sikur te ishte ky cmim nje Humbje Kolosale per ty (ngaqe ke humbur kete person qe e ke dashur dhe e do se "s'te la egoja" per ta falur tradhetine e saj nese ndodhi VETEM NJE HERE), perseri te njejtin mendim do te kishe?!” --- PO, sigurisht qe do te kisha te NJEJTIN mendim! Pse? Sepse (po e lidh kete me ate qe ti e quan â€Ëœhumbje kolosale’) , e dashur, humbje KOLOSALE do te ishte ose do te quhej nje humbje qe eshte bere pa asnje shkak apo baze te drejte, por jo ajo qe behet ne baze te fakteve reale e teper te dhimbshme si e ashtuquajtura â€Ëœakt i tradhetise’. E perse duhet te jete apo ndjehet si nje humbje kolosale per mua, kur AI qe e beri nuk mendoi as edhe nje sekonde apo minute te vetme se ajo qe po kryente ose ishte gati per te kryer, ishte dicka jo e drejte, e dhimbshme dhe e palejueshme per raportin midis nesh (cfaredo lloj arsye te kete patur ai)? Nje veprim i tille do te ishte mungese respekti, shkaterrim dinjiteti, besimi, verberim ndjenjash, mosvleresim karakteri. Atehere, perse duhet pare si te jete humbje kolosale per mua ? Aspak, ndodh e kunderta! Kjo eshte nje humbje kolosale per te e jo per mua, sepse eshte ai qe me humb mua, fare thjeshte, pa denjuar te jete i sinqerte per problemet apo nevojat qe mund te kete pasur, pa denjuar te mendoj se ajo qe po bente ishte GABIM, SHKATERRIM,... pa menduar se kam dike ne kete bote qe me do dhe e dua, keshtu pse me duhet ta shkaterroj, qofte dhe per nje cast debulese, a fling?!
Per mua s’mund te jete nje humbje kolosale, perkundrazi, per mua do te ishte nje SHPETIM! Pse? Sepse te pakten pata fatin te marr vesh se me ke kam te bej dhe se i kam dhuruar cdo gje te timen sikurse dhe sakrificat e mia, nje personi qe NUK i meriton aspak! Me fjale te tjera, nuk eshte i denje per nje dashuri te timen. Nuk eshte i denje, te vleresoj sinqeritetin, besnikerine, dinjitetin, moralin, karakterin tim si nje femer. Pra e dashur, nuk eshte ceshtje â€Ëœegoje’, aspak nuk eshte e tille! Nuk eshte egoja ime, qe shkakton dhimbjen, ndarjen, apo humbjen kolosale (sic e quajte ti), eshte akti i PARAMENDUAR dhe EGOIST i tij, dhe jo i imi! Nuk eshte egoja ajo qe me ben mua te mos bashkangjitem e mostoleroj tradhetine, eshte FISNIKERIA, DINJITETI qe kam une si FEMER, por qe ai, do t’i merrte neper kembe ose qe do ti nenshtronte.

Pastaj, ju pyesni por nese behet nje â€Ëœhere te vetme’ ? Nuk me thua, sa e sigurte por po dhe e besueshme do te ishe ti, nese ai te thote sikurse dhe premton se do te jete hera e pare dhe e fundit qe ai tradhetoi? Ai qe s’mendoi njehere, mund te mos mendoj dhe dy, tre e kater Nuk ishte premtim, dashuria, sinqeriteti, besnikeria dhe respektimi i dy paleve ne kete lidhje...? Nuk eshte premtim, kur i thua njeriut qe dashuron, se e do me gjithe zemer e shpirt, dhe se eshte AI/AJO qe ti dashuron e JO NJE TJETER! Te gjitha keto ishin premtime, premtime te cilat ai i shkeli e i flaku jashte, perse..? Sepse egoja e tij, kishte verbuar zemren e tij sikurse cdo gje tjeter. Mund te jete dhe dobesi mashkulli (?), dhe kjo per mua eshte me e veshtire per tu luftuar. Por nese eshte qofte njera si dhe tjetra, si mund te falesh? Kush me garanton mua se nuk e perserit? Besimi qe ishte atje, u shkaterrua. Sinqeriteti u flak tutje, dashuria u hijezua, u cngjyros! Te gjithe e dime, nese nuk ka dashuri, drejtesi, fisnikeri, nder’ asnje rend gjerash nuk mund te qeveris me.
Besimi dhe dashuria jane aq delikate por dhe aq te shtrenjta, si nje kristal (/qelq), nese thyhet zor se ngjitet perseri, eshte veshtire, shume veshtire.
Pastaj, sic permendi dhe Lisa, ne njerez jemi e si te tille, koshienca dhe mendja nuk na le te qete per te menduar se nje tradheti nuk mund te ndodh serish. Gjithmone, do te jetosh ne ankth, medyshje e frike , pse mos eshte ajo jete qe meritoj te bej? Nuk mendoj se eshte! Une kerkoj qetesi, dashuri, sinqeritet, stabilitet e lumturi ne jeten time, nese nuk kam mundesi t'i krijoj me dike, atehere me mire vetem, po po, me mire vetem le ta jetoj kete jete! Jane keto qe me bejne mua te marr vendime te tilla.
Ndoshta, ama ndoshta...(?), nese mund te ishte tradheti e kryer brenda nje lidhje martesore dhe nese ekzistonin femije ne kete mes, dhe mundet (?) te falja, ku falja do te behej per hir te femijeve, sakrifice e cdo nene (por dhe kjo e bere, nese e shikohet e arsyeshme, nese shihet nje drite shprese).
Theksoj, e gjithe kjo duhet te shihet si ceshtje principesh/moralesh, ku cdo femer ashtu sikurse une mbartim (in a way or another).

Dhe nje sqarim te vogel,  po te ishte nje â€Ëœlidhje e hapur’ (i.e., there’re no ties among us), ne rregull, le ta bente e i lumtur qofte! Por ne kete teme, mendoj se nuk behet fjale per lidhje te hapura e per lirine qe mund te shkosh me ke te duash, te kesh experience seksuale me ke e sa here te duash. Ne po flasim e konsiderojme ato lidhje te cilat ne i shikojme ose klasifikojme si â€Ëœlidhje te sinqerta, te besuara’, lidhje te cilat jane me serioze, kane me ndjenje, me besim, me vleresim e me respekt.

Kerkoj ndjese, se ndoshta u zgjata pak si shume, por shpresoj qe kesaj radhe te jem e qarte si per ju Lozonjare, sikurse dhe per lexuesit e tjere. Po te tregohem e sinqerte, ndjehem e lodhur te mendoj perseri per kete teme. Shpresoj, te mirekuptohemi.Pershendetje
Smiley :pafshim
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: M A X ne 04-11-2004, 18:03:56
Lexoni kete histori, e cila thote vertete shume mbi ceshjten ne fjale!

HISTORIA E RUDINES.

NUK MUND TË FAL TRADHËTINË E TIM SHOQI!

Më fal Im shoq nuk mund të më thoshte më shumë se kaq. Ai qëndronte
në hyrjen e apartamentit tonë të cilin e kishim blerë para pesë
vjetësh. Nuk isha në gjendje të thoja asgjë: ai u afrua, më përqafoi
dhe më shtërngoi fort. Më kërkoi edhe një herë të falur. Gjithçka
ishte e turbulltë në mendjen time. Nuk dija çfarë të mendoja, të
ndjeja. Nuk e kuptoja nëse isha e lumtur ose jo. Dhe i thashtë po, po
se e kisha falur dhe se ai mund të rikthehej me mua dhe me dy fëmijët
tanë. Dhe fëmijët ishin arsyeja kryesore që e pranova: ata do të
lumturoheshin kur ta shihnin përsëri. Gjatë dy muajëve të mungesës së
tij më është dashur t'i gënjej përditë: babi është në punë, në
udhëtime të gjata dhe do të kthehet sa më shpejt. Brenda vuajtjes
time shpresoja se ai një ditë do të kthehej sërisht: ishte kjo
shpresë që më jepte kurajon të mos u thoja të vërtetën por nëse
fëmijët tanë do të ishin pak më të mëdhenj a do ta falnin babin që i
braktisi për dy muaj dhe gjatë kësaj kohe nuk u interesua asnjëherë
për ta?
Gjithçka nisi para dy muajsh: një fund javë më tha se do të nisej për
një seminar 1 javor. Puna e tij kërkonte që ai të udhëtonte shpesh
ndaj dhe ky lajm m'u duk shumë i pranueshëm. Nga mesi i javës në
vazhdim pas disa ditë heshtjeje më mori në telefon. Nga zëri e
kuptova se diçka nuk shkonte siç duhej. "Cfarë ka ndodhur" - e pyeta.
Heshtje e gjatë. Ai nuk ishte në gjendje të gjente fjalët, të jepte
një shpjegim. Më tha se në fund të javës nuk mund të kthehej në
shtëpi. E pyeta nëse ishte më dikë tjetër, me një grua tjetër. Një
heshtje e gjatë pasoi përsëri. Dhe aty gjeta shpjegimin: ai më kishte
gënjyer: nuk kishte patur kurrë seminar, një grua tjetër kishte zënë
vend në jetën e tij.
Gjatë këtij muaji që jemi bashkë diçka është bërë e qartë për mua:
nuk mundem të harroj dhe të fal tradhëtinë. Çdo ditë do të ketë një
detaj që do të më kujtojë poshtërsinë e tij. Çdo vonesë lind në kokën
time një mijë dyshime: Ku është ai? Përse po vonohet? Thua të jetë me
dikë tjetër? Çdo ditë e marr në telefon në zyrë duke gjetur një qind
arësye thjesht për të vërtetuar se ku është. Nuk mundem në asnjë
moment të çlirohem nga ideja se më parë një grua tjetër ka qënë pranë
tij: e kujtoj atë tjetrën kur ai më përqafon, kur më puth, kur më
thotë se me do. Me tradhëtinë e tij më ka plagosur dhe kjo plagë nuk
do të mbyllet madje kam përshtypjen se ajo vazhdon të acarohet çdo
ditë.
Im shoq mund të mendojë se e kam falur, por unë nuk mundem ta besoj
këtë gjë. Nuk kemi folur më asnjëherë për tradhëtinë pas kthimit në
shtëpi të tim shoqi. Ndihem keq. Më duket sikur çdo ditë me të është
një tradhëti ndaj vetes sime. Në çdo xhest timin, në çdo përkëdhelje
timen unë mungoj. Ndoshta do të ndihesha më mirë nëse s'do t'ia kisha
hapur më derën time, nëse do të vazhdoja të jetoja me paqe me veten
dhe me fëmijët e mi. Është e vërtetë, mezi e prisja rikthimin e tij,
por në fakt burri që unë doja, femra që unë isha, nuk janë më. Çfarë
duhet të bëj: të pranoj atë duke tradhëtuar veten?
Përgjigje: Shpesh herë fëmijët shihen si shkaku i pranimit të
partnerit pas një tradhëtie. Njëri prej partnerëve është gati të
pranojë dhunën, të mashtrojë veten, të bëjë kompromise nga më të
komplikuarat për hir të fëmijëve. Në pamje të parë kjo zgjedhje mund
të duket normale, madje mund të aprovohet nga të afërmit. "Bravo! Ti
je vërtetë heroninë që duron një kafshë si yt shoq për hir të
fëmijëve". Por në fakt ky është vetëm fillimi. Fëmijët nuk janë qënie
që s'kuptojnë, madje në shumë raste ata mund të ndjejnë edhe gjëra që
rriturit nuk i shohin dot. Për fëmijën nuk mjafton thjesht të ketë
një mami dhe babi prezent në familje, por dy njerëz që komunikojnë
dhe që duhen. Për fëmijën do të ishte më mirë të jetonte me dy
prindër të divorcuar sesa me një mami dhe babi që në një moment
shpërthimi nervash do t'i kujtojnë se ai është shkaku i sakrificës së
tyre, se nëse s'do të kishte qënë ai do të kishte qënë më mirë. Në
fakt edhe tradita jonë mbështet idenë se me lindjen e një fëmije
mundësia për divorc është më e vogël: "Tani që u bëre me fëmije duhet
ta durosh"-kështu këshillojnë shpesh mamatë vajzat e tyre. Sigurisht,
me lindjen e fëmijës rriten përgjegjësitë: një fëmijë ka nevojë të
rritet me një mami dhe babi, por me kusht që këta të jenë të vërtetë.
Fëmija nuk duhet të jetë "mjeti" në duart e prindërve, shkaku për të
qëndruar bashkë ose jo. Ky shkak duhet kërkuar tek marrëdhënia në
çift, tek dashuria.

Reagimet e grave ndaj tradhëtisë janë të ndryshme: dikush e pranon
me idenë se tek meshkujt tradhëtia është e falshme, dikush sepse
është falur dikur, dikush me shpresën e hakmarrjes, dikush për shkak
të fëmijëve dikush edhe mund të vrasë. Përvoja tregon se një grua e
përkushtuar ndaj partnerit dhe ndaj familjes, që nuk arrin ta gjej
shkakun e tradhëtisë tek vetja e ka më të vështirë të fal. Ajo nuk
mundet të zgjedhë midis faljes së tradhëtisë së partnerit dhe
tradhëtisë ndaj vetes. Pas pranimit qoftë edhe formal të partnerit
ajo ndjen një dëmtim të parametrave personale: ajo humbet paqen me
veten, qartësinë, harmoninë dhe sigurinë e dikurshme. Ajo fillon të
jetojë e rrethuar nga një sërë dyshimesh: ajo nis të hetojë me
bindjen se kush tradhëton njëherë, mund të tradhëtojë përsëri. Ajo
shndërrohet në "hetuese" në kërkim të vazhdueshëm të provave të cilat
do të vërtetojnë hipotezat e saj. Për shkak të këtij "pozicioni" të
ri, ajo nis të ndjejë se po humbet shumë nga vetja, se nuk është me e
qetë dhe e vërtetë në gjërat që bën.
Cfarë duhet të bëjë Rudina për të zgjidhur konfliktin me veten? T'i
japësh kohë vetes . Me kalimin e ditëve do të ndihesh më e qartë në
lidhje me gjendjen tënde. Ti shkruan se asnjëherë nuk ke folur me
partnerin për dyshimet dhe shqetësime e tua. Ndoshta duke folur do të
ndihesh më e sigurt për vendin që zë tek ai dhe për atë që ti ndjen
për të. Pranimi nuk është i lehtë në kushtet kur ti vazhdon të
mendosh për "atë tjetrën" pranë tij. Konfuzioni i ndjenjave;
urrejtja, dashuria, frika, pasiguria, dëshira për hakmarrje mund të
pengojnë që ti shohësh gjërat qartë. Jepi kohës vetes dhe përpiqu të
gjesh përgjigjen tek ajo që ti ndjen për partnerin tënd.
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: stalion ne 05-11-2004, 17:23:01
jo jo dhe joooooooooooooooooo ooooooooooooooooooo ooooo dhe pikkkkkkkkkkkkkkkkk kk.. ;)
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: Maestro ne 07-11-2004, 01:44:07
Tradhtia dhe falja  jane dy nocione qe ne jeten reale takohen shume rralle me njera tjetren. Tradhtia i jep fund cdo gjeje, sado dhe sido te jete e ndertuar. Nuk e di se ku mund gjesh ate lloj arsye qe do te jete e mjaftueshme per te falur tradhtine. Por kjo sdo te thote qe tradhtia duhet te shoqerohet me masa ekstreme. Kategorikisht jo. Kush tradhton, ne rradh te pare ka tradhtuar veten pasi ska qene i/e zoti/zonja te beje zgjedhjet e duhura dhe ne rradhe te dyte hyne ne kategorine e njerezve hipokrite dhe me karakter te dobet.  
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: AngelDeviled ne 07-11-2004, 04:35:43
Te gabosh eshte njerezore,te falesh eshte po njerezore!
Une e di se fali shume,tradhtia eshte e rende,po varet nga lidhja.Nuk e kam provuar e nuk mund te them se do beja,po nese me te vertete do mendoja se falja ia vlen per ate rast nuk do kem veshtire te fal.
E di se eshte e lehte te them "do mendoja" se ne ate situate eshte e veshtire te mendosh!Deri tani kam pasur idene se tradhtia ndodh er fajin tend,se ti nuk i jep ate qe ai kerkon!Po tani kam idene se nuk eshte kjo!Kam idene se ajo ndodh e aq!Ndoshta me paramendim,ndoshta ne moment dobesie!Gjithmone eshte e rendesishme te mendosh te besh ate per te cilen nuk do pendohesh me vone!
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: the_General ne 07-11-2004, 10:03:24
tradhtine mund ta falesh nje here e kurr me.... mund te ja falesh dikuj qqe eshte nje gje qe vlen per ty nje gje qe ti e adhuron dhe te tradheton vertet se meriton faljen por duhesh te kesh zemer per ta bere se dashuria eshte mbi gjithcka qe existon...
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: //.Alan.\\ ne 07-11-2004, 13:21:35
Bullshits!! Ai/ajo qe eshte i/e gatshme te fale tradhetine eshte i/e gatshme te tradhetoje vete.
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: Hersianna ne 10-11-2004, 19:45:03
``Ujku qimen e nderron, por zakonin s`e harron``

Hersia
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: Bolka ne 16-11-2004, 14:44:50
KUR NJE DJALE E DO ME SHUME SE JETEN TENDE MUND T'I FALESH EDHE NJE TRADHETI KALIMTARE PER TE MOS E HUMBUR ATE. DASHURIA VLEN ME SHUME SE NJE TRADHETI.
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: Hersianna ne 17-11-2004, 16:21:39
Pak djem paska keshtu? Per mendimin tim, te tradhetosh do te thote te mos jesh i qendrueshem. Nuk ia vlen nje lidhje, ku mashkulli, qe mbahet si shtylla baze e nje cifti, te lekundet sa ne njeren ane ashtu edhe ne tjetren. Eshte mire te shkulet kjo shtylle, kur fillon te lekundet, perndryshe do te rrezoje shume shtylla te tjera paralel me te.
Persa i perket rasteve kur femra tradheton, eshte mjaft e rende per mashkullin, pasi sipas tyre(them keshtu sepse jam femer vete) u bjen autoriteti. Nuk ia vlen te rrish as me femra te tilla! Si mundet te presesh te te rrespektoje ty, kur nuk e ben nje gje te tille me veten e saj???

Hersia
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: Gjumashi ne 17-11-2004, 18:22:49
Hersianna, Bashkangjitem me mendimin tend.Me nje fjal ne kerkojm shume nga te tjeret, por harrojme veten ton.Do ishte mire dhe te koncentrohemi aty ku eshte e rendesishmja.Ka disa lidhje qe shkojn per mrekulli, ka disa qe kan probleme.Sot ka lloje lloje psikologe, qe mund te na japin keshilla per cdo gje.Pasi nese tradheton nje her, do tradhetosh cdo her.Tradhetia vjen si rrezulltat i mos sinqeritetit ne lidhje.Keshtu qe duhet sa do pak te jemi te sinqert dhe te respektojm njeri tjetrin.....

Po e le me kaq, do shkruaj me von;).
 :pafshim
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: Zemra ne 18-11-2004, 11:23:33
Do t'ia falja per te paren here duke kerkuar shkaqet qe kane ardhur deri te tradhetia,por nese kjo behte shprehi,atehere,pa diskutim,nuk do vinte ne shprehje ta falja serish.Edhe nje gje,tradhetine nese do ia falja,cfare do me mbeste ne zemer per ate person tutje?
Titulli: : A MUND TE FALET TRADHETIA?
Postuar nga: anonimus ne 29-11-2004, 20:15:03
Te gabosh eshte njerzore
 Te falesh  eshte hyjnore!
    Nuk di a do te mund te falja :(
Titulli: : A MUND TE FALET TRADHETIA?
Postuar nga: blerina ne 30-11-2004, 12:18:39
Ktu ku jam thone qe deti eshte plot me peshk.Ndersa ne shqiperi thone qe nje bie dhe mijera ngrihen keshtu qe nuk ja vlen te rrish me nje person pasi te ka tradhetuar se do te kisha humbur besimin dhe nje lidhje pa besimin reciprok eshte e kote.
Titulli: : A MUND TE FALET TRADHETIA?
Postuar nga: camarroke ne 30-11-2004, 12:41:33

 nese behet fjale per tradhetine ne pergjithesi, ok. sepse kemi disa lloj tradhetishe .
 nuk te tradheton vetem personi qe dashuron por , ke tradheti nga shoqeria , nga familja, etj.
 nese flasim per tradhetine qe ndodh shpesh ne dashuri, atehere duhet pare me nje sy tjeter,
 por duhet te pyesim veten pse  ka ndodh tradhetia?  me pelqeu mendimi i gjumashit qe thote qe ne radhe te pare duhet te shikojme brenda vetes, sepse qe dikush tradheton e ka nje arsye dhe para se te flasesh me personin i cili te ka tradhetuar duhet te besh analizen pse ka ndoh kjo gje.
 une nuk po them per rastet per personat qe e kane ne karakter  ket gje,por  shikoni se ne tradhetojme kush e di sa here edhe me mendje qe eshte me e keqe  se  ajo qe ndodh ne realitet.
 une jam tip tolerant, por nese dikush e ben rruge ,une nuk e fal ,por do te shikoj brenda vetes nese edhe une kam  nje pjese te fajit. ;)
Titulli: : A MUND TE FALET TRADHETIA?
Postuar nga: Gaxhia ne 03-12-2004, 19:29:13
vallahi   un them po

e pse mos falet njerez jemi dhe gabojm :P

Titulli: : A MUND TE FALET TRADHETIA?
Postuar nga: Alda ne 03-12-2004, 21:00:34
ç'eshte kjo...nuk falet tradhetia jo...do ishte e kote......jo se eshte fundi botes.....po pse ta falesh.....qe te perseritet, siç thone me lart apo do falesh nje person qe i vetmi justifikim qe mund te jape...eshte: "ishte diçka e parendesishme"
Pastaj gabimi i dyte qe bejn pasi tradhetojne..eshte qe nuk vjen njeri te thote te tradhetova...po e merr vesh nga te tjeret....dhe kjo per mua eshte dyfish me e rende sesa fakti qe mund te me kene tradhetuar....sidom os kur ta thone persona qe ske shum muhabet ose qe si vlereson dhe aq.....e sdo te doje kurre qe ta dinin para teje.....
Pse ti gaxhie thua une do ta falja....mendon se po te tradhetoje ti...do te falte partneri????
Jo, edhe po te bej sikur e kalon e te ka falur...te genjen ty dhe veten bashke ndoshta !
Sepse te jesh e sigurt..te heq vizen......sdo jete asgje si me pare....
Titulli: : A MUND TE FALET TRADHETIA?
Postuar nga: Thugette_Girl ne 08-12-2004, 01:59:18
Pershendetje.....
Waw sa shum keni shkruar more?...lol une si lexova ato me lart por po pergjigjem....

Fjala TRADHETI eshte fjala me e keqe ne fjalorin tim pra eshte fjala qe urrej me shume edhe pse e di mire qe nje her ose shum here ne jete tradhetohesh ...Ka tradheti mes miqsh te aferm apo ne dashuri.Ne dashuri tradhtia do kishte nje ane te mire se te jep mundesin te njohesh te keqin e te gjesh te mirin.
E vetmja gje qe mund te them per tradhtin eshte kjo... ...nese do me tradhtonin e shumta do i falja jeten pra do e lejoja te jetonte ne kete toke por qe  do e beja tju    luste DREQIT qe ta merrte ne ferr pasi do ju dukte si parajse.......lol

Shakaja gjysma e te vertetes thone....
Sic po e shihni  fjala TRADHTI  per mua eshte gjeja me e keqe ne kete bote ..Por te them qe fal apo jo ate smund ta them pasi kam arsyet e mia (Sic e dim me shum se 95% e meshkujve tradhtojn po ashtu dhe femat aty afer....lol)Pra varet si i ke rrethanat dhe besoj se edhe fal njeriu une per vete dhe fal  (te gjith gabojn njeher.. puna esht mos ta bejn rruge...)por nje gje e them me siguri qe sdo besoja me ne te pra mbrapa asaj gjeje do fillonin probleme tjera te cilat te qojne ne shum rruge te tjera sic themi ne .....BUKA QE THEHET NUK NGJITET ME...por sic thash me lart varet ne cfare situate je....Une per veten time nese do me ndodhte ose kur te me ndodhi....lol me mire mos ta dij fare e ishalla zotit sme takon   ta provoj shpesh kete gje .....

Bye bye god bless u all....
Titulli: : A MUND TE FALET TRADHETIA?
Postuar nga: ÇAMËRIA ne 08-12-2004, 14:13:25
A kerkon tradhetia falje......?   :tym
Nese po......mos t`ja presim koken, per ta zevendesuar me nje te re...ndryshe i behet nje riparim dhe nje lyerje me shkelqim pas suvatimit nga jashte.......edhe  ....."poshte tradhetia" .... ..le te degjohen premtimet e vazhdueshme "per shpirt te babes apo nanes.....te cunit te vetem".....nuk pine uje .....trradhetine e rruan dora e forte e lyerjes me llac.....tip-betonarrmeje... ...:D


Titulli: : A MUND TE FALET TRADHETIA?
Postuar nga: thjeshtesia ne 04-01-2005, 02:18:11
trdhetia nuk mund te falet kurr, nqs ju kan tradhetuar njeher, dijeni qe do tju tardhetojne prap pasi ata nuk i pengoi dicka qe tju tradhetonin heren e pare.

Te pakten keshtu mendoj une.    :)
Titulli: : A MUND TE FALET TRADHETIA?
Postuar nga: ibraim ne 04-01-2005, 16:27:47
Te fali tradhetine???
More..., e dini se cfare do ta priste????  :zjarr :zjarr :zjarr


Respekt te gjitheve  :pafshim ;)
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: Hersianna ne 11-01-2005, 19:50:39
Do t'ia falja per te paren here duke kerkuar shkaqet qe kane ardhur deri te tradhetia,por nese kjo behte shprehi,atehere,pa diskutim,nuk do vinte ne shprehje ta falja serish.Edhe nje gje,tradhetine nese do ia falja,cfare do me mbeste ne zemer per ate person tutje?

Zemra, nuk me pelqen menyra se si shprehesh i.e. ``Do t'ia falja per te paren here duke kerkuar shkaqet qe kane ardhur deri te tradhetia``! Me thuaj nje shkak ti, qe do ta quaje me vend dhe do te arrije ta falje te dashurin tend? Une personalisht nuk mendoj se ka shkak tjeter pervecse [ai nuk rrespekton veten e tij (se pari), dashurine qe ka per ty (nese thote se te dashuron) dhe ty (mbi te gjitha)]. Ku tradheton nuk ka arsye per mendimin por vetem justifikime. Gjen vende te kapesh e te mbahesh qe te mos dalesh i/e lagur. Keshtu mendoj une, por ndoshta gabohem!!!

Hersia`
Titulli: : A MUND TE FALET TRADHETIA?
Postuar nga: anonimus ne 13-01-2005, 16:20:14
Une s'do t'ia falja edhe nese nuk e ka bere po ka tentuar !
Titulli: : A MUND TE FALET TRADHETIA?
Postuar nga: Hersianna ne 14-01-2005, 19:57:06
Une s'do t'ia falja edhe nese nuk e ka bere po ka tentuar !

Me ty jam...fundja edhe tentimi per te bere dicka tregon se ``mendjen per te te tradhetuar`` e ka GATI FATIME (kur i themi ne).

Hersia`
Titulli: : A MUND TE FALET TRADHETIA?
Postuar nga: pajtim pirasi ne 14-01-2005, 23:45:17
Une mendoj se duhet ndare falja e tradhetise nga dashuria.Kur kryhet tradhetia(kur ajo zbulohet nga partneri i tradhetuar)ne kete moment nuk ka me dashuri.Dashuria eshte e brishte,delikate,e thyeshme,peson menjehere "infrakt".Pastaj falet apo jo ka te beje me interesat(p.sh. femijet)por kurre me "e dua shume "etj...flm. p.p.
Titulli: : A MUND TE FALET TRADHETIA?
Postuar nga: anonimus ne 23-01-2005, 20:07:07
Edhe nese vetem ka tentuar them do te me vriste dhe do te ishte pikpyetje per mua dhe per te ardhmen me te ,se atehere do te prisja vetem qe ta bente!Paramendojeni nje jete te tille,t'ia falesh,pastaj jeta do te kaloje ne ankth e ne pritje per nje trathti te re .
Titulli: : A MUND TE FALET TRADHETIA?
Postuar nga: Lisa ne 23-01-2005, 20:56:06
Akoma e vazhdoni kete teme ju .... jo mo jo nuk falet se dhe po ta falesh sot me vone nuk e harron dot eshte nje ndjenje e pa evitueshme....:???
Titulli: : A MUND TE FALET TRADHETIA?
Postuar nga: shilera ne 09-02-2005, 08:14:19
PO TE DUASH ME ZEMER
DHE FALJA E KA NJE VARR BRENDA ZEMRES
PRA UNE FAL POR JO PER HERE TE DYTE
respekte SHILERA
Titulli: : A MUND TE FALET TRADHETIA?
Postuar nga: Raldushi ne 09-02-2005, 12:14:50
ke fol bukur ti shilera .
pa sjam dakord se bane e ja fale nji here fillon e e ban rruge mandej kupton?
Titulli: : A MUND TE FALET TRADHETIA?
Postuar nga: shilera ne 10-02-2005, 08:40:22
ke fol bukur ti shilera .
pa sjam dakord se bane e ja fale nji here fillon e e ban rruge mandej kupton?
eri mire e ke ti po ja ta bojn veq me imagjinate e shihe ti se ku po e dergoj une
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Kosovari_pz Toni ne 06-03-2005, 01:08:14
ju pershendes shum

Normalisht mundet por me ni far kuptimi tjeter nvaret krejt prej tradhtis ka tradhtij qe fale dhe ka qe nuk falet ky esht mendimi ime

tung nga Toni
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: victoria ne 14-03-2005, 09:04:34
Ne asnje menyre  :pafshim
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Lisa ne 14-03-2005, 16:52:45
he mi victoria he mi te keqen se asnjeri nuk eshte me mua ketu te gjithe e falkan nga nje here....une nuk mendoj se do ta beja dot nqsnuk dua te vuaj....:???
sic thashe njeriu mund te jetoje me ate fakt por brenda shpirtit tim te lenduar nuk do arrij ta fal dot kurre :???
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: victoria ne 16-03-2005, 04:39:23
po ashtu eshte nga njera ane eshte mire te fale njeriu kurse nga ana tjeter sot nuk ia vlen te falesh kerkend.Dihet se tradhetia behet me vetedije dhe kjo te nxit qe ta urresh tradhetarin me shume.Ska tradheti pa vetedije  :???
 :perqafim :perqafim
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: irma ne 23-03-2005, 07:20:39
Une mendoj se falet ,askush nuk eshte ideal ne veprat e tij.
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Lisa ne 23-03-2005, 12:23:24
Ka shume arsye per te cilat  mund te qendrosh ne nje lidhje pas nje tradhetie te nje partneri...por nuk mendoj se do te vije nje dite qe ne do mund t'ia falim plotesisht ...nuk do arrijme kurre te falim :???
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: irma ne 23-03-2005, 15:43:41
Meghithese prap mendoj se duhet falur,te kisha falur para 11vjete ,tash gabimi i tij kish me qene ne harese por ja..........
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: ibraim ne 23-03-2005, 15:57:12
njehere kam falur, dhe me doli kastravec i hidhur...me nuk fale kurr.
Ra ajo falje, filloi te perseris gabimin dhe u ndava, dhe tash me nuk fal, kurr, ama bash kurr hic.
Bere gabim - ec, baju, mushu, hedhu, mallkoje veten dhe vdis.
tash jam i qet, llambi i qet jam.
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Lundrentari ne 23-03-2005, 17:39:51
tradhtia mund te falet posi jo. tradhtia ne dashuri, kush e can kryet, por tradhtia ne ceshtje atdheu duhet shberblyer me plumb alltie
vajza dhe djem ka boll, por atdhe, dhe memedhe ka vetem nje.
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: irma ne 23-03-2005, 19:33:04
Po lundrentari memedheja eshte nje, dhe vajza djem ka plot  si ti.....
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Lundrentari ne 23-03-2005, 19:35:31
edhe si ti Irma..ka vajza plot, dhe keshtu qe po ta fali tradhtine qe ma bere.  :P
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: irma ne 23-03-2005, 19:43:52
ska nevoje... ti nuk di te fal..
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Lundrentari ne 23-03-2005, 20:03:56
Mos bej Chit-Chat
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Berni ne 23-03-2005, 20:27:48
Qendroni brenda temes jo komente pa vler.
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Lisa ne 24-03-2005, 00:35:13
Vertet nuk arrij ta kuptoj si mund te thoni do ta falja aman ma shpjegoni pak....a mund ta harroni :???  ndoshta ..tradhetine e kam provuar por te mundohem te fal nuk kam provuar.....
Ketu jam me Ibrahimin ...... :)
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: pellumb ne 26-03-2005, 04:34:06
njehere kam falur, dhe me doli kastravec i hidhur...me nuk fale kurr.
Ra ajo falje, filloi te perseris gabimin dhe u ndava, dhe tash me nuk fal, kurr, ama bash kurr hic.
Bere gabim - ec, baju, mushu, hedhu, mallkoje veten dhe vdis.
tash jam i qet, llambi i qet jam.
po po ti tani je i qete
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: pellumb ne 29-03-2005, 18:31:45
sepse duhet te  varrosesh te hidhuren per te shijuar ate te emblen  por pajtohem megjithate me ty se tradhetia falet  vetem me goje por jo edhe me shpirt
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Lena ne 30-03-2005, 18:15:04
jan disa gjera qe falen por jan edhe disa gjera qe nuk falen kurr
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Leonita ne 01-04-2005, 16:44:44
Tradhetia falet mor si jo. Une per veten ja fali ati personit qe e du, jo veq 1 her po 3-5 her. Mvaret edhe qfar gabimi ban njeri, por nese ska arsye ai person me te tradhtu edhe nuk te tradhton, por nese ti ban gabim diku ateher partneri te tradhton.
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: STALoNE_TIRoNC ne 13-04-2005, 04:07:04
pffffffffffffffffff Leonita
me qen si puna jote gjith njerzia ka marr fund per zotin nuk do ekzistonte me martesa.
Un per vete i fus plumin vallai me me tradhtu dhe kte te drejt ja jap dhe partneres time  kto jan gjera qe nuk falen kto gjera i fal nje njeri pa karakter pa gjak si i thon si mer ta rrotullojn grun apo te dashuren sa ketej e andej e ti ta fusesh prap ne krevat bashk me ty, puuuupuuuuu zoti mos ja dhent askujt nje sken te till sepse esht shum e veshtir gje qe nuk mund te pranohet , N.Q.S  burri do ja falte gruas tradhtin ateher ai burr me mir te heqi pantallonat e te veshi fustan se nuk quhet burr, kaq kisha .

Mos i raft kujt nje person qe i pelqen tradhtia sepse njeriu me von mundet edhe te kaloi ne depresion dhe e din se cdo te thot depresioni. Faleminderit

RESPEKTE
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Lisa ne 13-04-2005, 15:41:33
Leonita po ta lexoj i dashuri (apo burri) jot kete qe sapo the ne rradhe te pare ndoshta do te mendoje se nuk e dashuron mjaftushem (sepse une nuk mund ta perfytyroj dot dashurine time duke u dashuruar ne krahet e nej femre tjeter) ose ose i jep nje dore te lire te te shkoje me c'do femer qe i del perpara ....dhe nuk ta uroj por do te me pelqente ta provoje njehere per sport sa te shikoje se si do te ndiheshe...
Une nuk do t'ia falja atij sigurisht as vetes nje gje te tille...sepse nuk do te lejoja njeri te shkelte ne me te bukurat ndjenja te mia....
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: miki ne 13-04-2005, 16:58:33
A mund ta pranoje serish partnerin?Kush di të dashurojë di dhe të fali... ;)
Ps.Sigurisht që çdo gjë ka dhe një limit...

 :pafshim
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: "@D@" ne 13-04-2005, 18:06:57
Miki ke te drejte por deri ne nje fare pike sepse un do te shtoja qe kush di te dashuroje, nuk di te tradhetoje.
Per mendimin tim nese partneri te tradheton atehere kjo tregon mungese dashurie.
Un per vete nuk do te tradhetoja kurre nese do te isha e dashuruar dhe nese do te me tradhetonin nuk do ta falja kurre.
Ndoshta kjo ka te bej edhe me karakterin tim,sepse jam tip qe nuk fal kollaj por ne asnje menyre nuk do te falja dicka te tille.
Nuk ka asnje justifikim per te mbrojtur tradhetine :@
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: miki ne 13-04-2005, 18:13:17
Miki ke te drejte por deri ne nje fare pike sepse un do te shtoja qe kush di te dashuroje, nuk di te tradhetoje.
Per mendimin tim nese partneri te tradheton atehere kjo tregon mungese dashurie.
Un per vete nuk do te tradhetoja kurre nese do te isha e dashuruar dhe nese do te me tradhetonin nuk do ta falja kurre.
Ndoshta kjo ka te bej edhe me karakterin tim,sepse jam tip qe nuk fal kollaj por ne asnje menyre nuk do te falja dicka te tille.
Nuk ka asnje justifikim per te mbrojtur tradhetine :@


Kështu siç e ke shtruar ti problemin,ka vend këtu pyetja shekullore... :D

ç'është dashuria...??

Dhe a ekziston në të vërtetë diçka e tillë...??


Ps.Për mendimin tim secili nga ne i përkufizon këto dy pyetje nga këndvështrimi i tij...

Por gjithsesi fjala "Të dua" është shumë e "rëndë" dhe gjithashtu e shenjtë  dhe nuk duhet spataluar më kot....   :D ;)

 :pafshim
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Gjumashi ne 13-04-2005, 18:21:05
Kur nje person humbe besimin tek dikend, dhe ndjen sikur eshte zhgenjyer,  ateher dashuria nuk ka ndonje vlere te madhe dhe e humbe kuptimin.
Disa thone e fal tradhetin, disa thone jo.
Te vim ne ate situat.Te analizojm dicka mos zgjerohemi shume.
Ke dal me shoqerin, dhe dehesh, nuk je ne gjendje te kontrollosh veten, dhe diten tjeter e gjen veten ne krevat me dikend tjeter.
Mundohesh ta fshehish kete, edhepse mardheniet familjare jan te shkelqyra.

Si do veprojm ne kete situate?Si ti tregojm, burrit/gruas per ate qe ndodhi ate nate?
Duhet te ngeli ajo pjes ne sekretet tona, apo duhet te jemi te sinqert?

Ajde dhe te diskutojm kete problem, dhe do ju lutesha mos dilni nga tema.

Kalofshi mire.
Gjumashi.
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: "@D@" ne 13-04-2005, 18:31:30
E di cfare gjumashi, e kam degjuar edhe nga djem te tjere kete punen e te berit tape dhe pastaj ze preteks qe nuk mbaje mend se cfare ndodhi.

Ky esht nje rast teper ekstrem por shumica e nejerezve tradhtojne me vetedije per arsye nga me te ndryshmet te cilat un nuk mund ti pranoj sepse nuk do ta beja vete nej gje te tille, dmth te tradhetoja.

Por rasti konkret qe thua ti do ishte mire qe te tregohej dhe atehere partneri te vendoste se sa fatele do te ishte kjo tradheti per mardhenien ne cift.

Por perseri partneri qe ka bere tradhetine do te kishte frike se mos humbte nje familje te shkelqyer sic thua edhe ti, dhe do ta mbante te fshehte aktin e kryer, por nese vete ai e ka kuptuar se cfare gabimi ka bere, ndjenja e fajit do ta mundoje derisa ai tja beje te ditur parteres e cila do te vendose ta fale apo jo.

Un shpresoj te mos gjendem ne situata te tilla sepse per mua do te merte fund gjithca "e bukur"
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: machor ne 13-04-2005, 20:22:10
A mund te falet tradhetia?   do ta ves zotin per kete LOL
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Hersianna ne 13-04-2005, 23:30:34
A mund te falet tradhetia? do ta ves zotin per kete LOL

Kjo s`eshte aspak per te qeshur machor dhe te lutem here tjeter te pergjigjesh ashtu sic duhet ne temen e caktuar. Nese tema eshte serioze, pergjigju seriozisht ose e kunderta.

Kjo vlen per te gjithe anetaret e forumit.


Ju Faleminderit,

Hersia`
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: STALoNE_TIRoNC ne 14-04-2005, 04:54:16
ufffff ufffff  u lodha pak me disa ketu  qe nuk mushin hic.

njeri thot kush di te dashuroi di dhe te fali e ti je merre me leng se mishi o maru o trjut zoti ktu behet fjal per tradhti dmth dashuria nuk ekxiston me mes ciftit  sepse u be tradhtia ja ka fal veten dikujt tjeter njeri nga partneret .

tjetri thot do ta ves zotin e ty tka hor moca trut .

njerez mos u beni primitiv se nuk falet tradhtia  dhe as me pak kur je i dehur sic tha gjumashi , njeriu duhet ta kontrolloi veten ne cdo moment dhe mos ta coj veten deri ne ate pik sa te behet tap dhe te bejn te tjeret cte duan me ty cdo gje kontrollohet dhe ne kte rast dhe vetja dmth edhe tap me qen dmth i dehur je i vetdishem se cpo ben , pra njerez mos e lejoni veten te arrini deri ne ate grad dhe sidomos kur jeni familjar, un per vete nuk do ja falja kurr vetes te arrija deri ne ate grad ka pas raste dhe kur kam qen teper i dehur dhe i kam menjanu dhe nuk i kam shfrytezu kto lloj skenash , nejse se me duket dola pak nga tema me falni.

nuk falet tradhtia njerez mos ja fusni jerm .

RESPEKTE
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Cutie_UK ne 14-04-2005, 10:18:59
Stalone jam mese dakort me ty :)
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Cami ne 14-04-2005, 17:00:22
 nese e dua do te ja falja por me kusht qe kjo mos te ndodhte me
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Leonita ne 15-04-2005, 03:41:18
Lisa, ndoshta pak si von po ta kthej pergjigjjen por skam pas kohe me hy ne net. Nese e lexon mir. Drejt me te than une per veti nuk xhelozoj, dashnorin si shok ta kam, me tregon gjithqka qa ka nga ai. Te gjitha tradhetiat ja fali perveq nese ban fmi me tjeter i tham FUND.  E dua ma se shumti ama nje her kur u ndam un vet ja kam qit nje tjeter femer, ama prap jemi bashkue. :D  Ama me ba fmi me tjeter kuku kryt ja kups hah
Tung
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: STALoNE_TIRoNC ne 15-04-2005, 04:45:02
Leonitaa pffffff  o trujt zoti

Moj leonita  ti nje her nuk je shqiptare mir qe dike me shkrujt shqip po derisa ti ja fal atij dashnorit tat si e quan ti ateher edhe ti je ashtu ta ka qefi dhe ty prandaj ja fal ti atij qe kur te vi nje dit ta fali dhe ai ty  Jojo:
por ti ske ndjenja kjo nuk diskutohet ose ti ke ndonje difekt tek vetja jote qe nuk mundesh me ja kthy dot fjalen atij,,pffffffffffffffffff ca femre qenke moj ti kjo nuk esht pun se ti nuk behesh xheloze por ti e priske pisllikun me kra hapur boooooooooooooooooo oooo ca nuk shef ktu lloj lloj njerzish jo si ty leonita sme kan zen syt femer dhe ato te rrugve kan me karakter se ty shpresoj te ndrosh menje sa nuk esht von

RESPEKTE
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Lisa ne 15-04-2005, 06:47:24
Leonita vertet nuk mendoj se eshte ceshtje xhelozie...eshte ceshtje karakteri....pastaj kjo qe sapo pershkruajte ti nuk eshte nje lidhje dashurie.....kjo mu duk thjesht si nje lidhje e hapur ku partneret jane me shume shoke seksuale sesa te dashur...sepse une nuk e mendoj dot veten ne kete pozite ku ta dua nje njeri kaq shume sigurisht dhe nuk do te doja ta mendoja me nje apo shume vajza te tjera nejse c'do njeri mendon ndryshe ...ndoshta ne syte e tu une thjesht do te dukem si nje vajze e prapambetur dhe akoma me zakonet e vjetra por kjo ndoshta na ben te jemi dy njerez te ndryshem...
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Leonita ne 15-04-2005, 21:57:55
hahahah Lisa hahhahhahahahhaha :D :D :D te dukem si e prapambetur, jo bre qik e prapambetur asht ndryshe hahah u kanqa tu kesh, une babin e kam kosovar e mamin tiranase sdi si ka me u kan un e prapambetur qik, hah po nejse. Ai asht mendimi im, ti mendon ndryshe, tjeter kush mendon ndryshe qeshtu kjo jet secili person i ka openionet e veta.
TUNGGG kalofsh mir e paraecur ;) ;) ;)
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Leonita ne 15-04-2005, 22:05:07
STALoNE_TIRoNC

hhaha  Jojo:edhe ty spo di qa te them. Une me te vertet dal shetis shume, por jo si ato ne rruge. Edhe sa per ato qe shiten se jan ne dashuri apo ato qe duken si fmera shtepie, aiiiiiiiiiiiiiiiiii i naten ikin pa lejimin e prindit. Aperentimi nuk eshte kurr i vertet. Por kur isha ne Kosove, edhe ne Tiran shume femra  (ato te URTAT) shtatezan e tjera tjera, po nejse,
tung bre Tiranas
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Leonita ne 15-04-2005, 22:08:15
O njeri si je bre, valla ai asht mendimi im, sa per te zoti besoj more kam edhe une FEEEEEE. Ama por kurr nje pik lot per mashkull nuk do te qes.
TUng kalofsh xix :O
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Lisa ne 15-04-2005, 22:12:00
hahahah Lisa hahhahhahahahhaha :D :D :D te dukem si e prapambetur, jo bre qik e prapambetur asht ndryshe hahah u kanqa tu kesh, une babin e kam kosovar e mamin tiranase sdi si ka me u kan un e prapambetur qik, hah po nejse. Ai asht mendimi im, ti mendon ndryshe, tjeter kush mendon ndryshe qeshtu kjo jet secili person i ka openionet e veta.
TUNGGG kalofsh mir e paraecur ;) ;) ;)
[/quot

Me fal Leonita ti e lexon se c'fare te kam shkruar une apo i hedh nej sy rreshqanasi ose ose thjesht nuk e kupton....
Une theshte te thashe se une mund te te dukem ty e prapambetur jo ti mua :???
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Rrushja ne 16-04-2005, 10:23:46
NUK FALI DHE PIKE .
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: zeshkane ne 17-04-2005, 21:32:13
Ka dy dite ne fakt qe studjoj kete web ,,, e gjeta diku ne google ,, dhe kjo tema dashuris me pelqen shum ...  ;) .. tani te kalojme ne tem  :D

Per sa i perket tradhetis ,,, besoj se sme kan tradhetuar der tani ,,, dhe po na tradhetuan sdo vin te na thone JO ,,, por besoj se po te marr vesh dicka te till ,, un sdo falja kurr ,,,  Jo jo:,,, sepse un sdo e tradhetoja kurr nje person qe e dua me gjith zemer ..  ;)
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Rrushja ne 19-04-2005, 19:08:18
e ta lumsha gojen si fjal me vend ke fol itesh
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: zeshkane ne 20-04-2005, 14:09:18
po asni her sflas kot un mi ... :D
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Rrushja ne 20-04-2005, 16:27:23
hmmmmmmm /me hyn ne mendime lol
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: miki ne 21-04-2005, 17:01:56
ufffff ufffff u lodha pak me disa ketu qe nuk mushin hic.

njeri thot kush di te dashuroi di dhe te fali  e ti je merre me leng se mishi o maru o trjut zoti ktu behet fjal per tradhti dmth dashuria nuk ekxiston me mes ciftit sepse u be tradhtia ja ka fal veten dikujt tjeter njeri nga partneret .

nuk falet tradhtia njerez mos ja fusni jerm .

Pershendetje

Po te citoj shkrimin me motivin e vetem qe me duhet te kerkoj falje per shprehjen e mendimit tim.Te premtoj qe ne te ardhmen do ta shpreh perseri... :D

Secili e shikon problemin nga kendveshtrimi i tij keshte qe komentet e tjera jane te teperta.. ;)

Gjithsesi une e respektoj opinionit tend ne lidhje me temen pasi jam i sigurte qe Perendia vete nuk i krijoi njerezit njelloj.Nuk do te thote qe jam dakort. Jojo:


Ps.Po pyes veten kaq kohe pse e shkruani ne fund te shkrimeve tuaja fjalen "RESPEKT" kur ne shkrimet tuaja as qe e perdorni si kriter baze. (?)


Gjithe te mirat :pafshim
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Elektra ne 22-04-2005, 13:10:55
Varet nga situata ne te cilen ka ndodhur.Nese "iu kane erresuar syte"per nje cast,edhe do e falja,por jo me shume se tani i behet obsesion tradhetia. hmmmm:
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: WeBmaSteR NewS24 ne 23-04-2005, 08:59:55
ka mundesi se mos ju tradhetoj moj se mjarat ju c do hiqi
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Rrushja ne 23-04-2005, 09:04:31
nje tregon une nje histori qe ka nodh
ka qene nje vajv ne shkoll po ajo ishte me i bukura ne shkoll edhe me e mira  ajo u lidh me nje djal qe ishte  i keq i shemtuar i pa veshur  i vite era e keqe po asaj vajs i pelqete shum  keshtu qe u fejunen bashk dhe kur e moren vesh shoqeria e saj se me ke asht feju  nuk e besoshin po nje dite kur i shikuan bashk i than po si moj je feju me kyt djal qe asht i keq e ti je e mire  e ajo ju kethen pergjigjjen dhe ju thot eeeeeee mor shok e  shoqe ti kishit ju syt e mi ta shikoni ju kete djalin nuk do e kishit  share keshtu ju nuk mundeni me e shiku e prandaj e shani
pra se dashuria esht gjithqka
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: WeBmaSteR NewS24 ne 23-04-2005, 09:04:39
miki_ro ke te dejte se ksh e dune keto
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Rrushja ne 23-04-2005, 09:07:06
kush keto mor per ke e ke fjalen?
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: DarK_BeautY ne 23-04-2005, 09:38:12
sharrap
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: STALoNE_TIRoNC ne 24-04-2005, 06:51:29
miki_ro ke te drejt por mos ta kthejm kete tem ne debat personal dmth te merremi me replika kemi se ku shkruajm jasht kesaj teme ok??

RESPEKTE
dhe kte fjal nese nuk e ke perdor gjat shkrimeve te mija te pakten e mbyll me respekt, kalofsh mir
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: STALoNE_TIRoNC ne 24-04-2005, 06:55:19
ulerima nese ke gje me mua urdhero ne privat mos e injoroni veten ktu me kto shprehje te pakuptimta dhe injorante,

te me falni mua o moderator dhe ti i zoti i kesaj teme qe kam dal nga tema
sorrryyyy
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: MONSTER girl ne 26-04-2005, 07:33:53
pyetje e bukur! problemi qendron ketu: cdo njeri e shikon tradhetine dhe dashurine sipas interesit te tij. ka njerez qe jane te detyruar te rrine me bashkeshortet edhe duke e ditur se ato i tradhetojne per shkak te gjendjes ekonomike. po per mendimin tim kjo eshte gabim. mendoj se eshte me mire te vuash urije, dhe te rrish rrugeve sesa te jetosh me nje njeri qe te tradheton. pastaj edhe sikur do te ishte nje cift me femije (pergjigja e atij shkrimi ne fillim ishte shume e bukur) nuk do te ishte e mire edhe per ta vazhdimi i raportit te ketij cifti. sps familja bazohet ne sinqeritet e dashuri, jo ne genjeshtra e tradheti.
me mire femijet te jetojne me prinder te ndare sesa me dy prinder qe nuk mund te shohin dot njeri tjetrin ne sy.
nqs do te me ndodhte mua? (O ZOT larg qofte) do i kisha treguar deren ne sekond. sps do te ishte e kote te vazhdoja me ate njeri. nuk do me ikte nga mendja per gjithe jeten. do e urreja cdo dite e me shume dhe si mund te rrish prane nje njeriu te tille? :O
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Marko ne 28-04-2005, 15:20:47
Une ja Fali ;) jam njeri i mire se jo per tjeter me ja fal siq ke me ate pune se Gabimet per te Gjallrit jane se i Dekuri ka Vdeke e nuk gjallet me ;) vetem nese i Rigjalleni ju:P si me beni me nerva dhe ju me ja fale dhe po sja falet Tradhetine te mjerte juve per vedin ca u ka gjete ;)
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Rrushja ne 28-04-2005, 18:52:44
hahah daj une nuk fali dhe pike qaa ke ti
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Marko ne 29-04-2005, 15:48:17
Rrushja falja maj atije curanit tan se nuk e ban ma nje gabim ka ba e pashe une tuj puthe nje Bajziane e i thoshte oj Bajziane sa e anshme;p ta bej ( Gjeloshe) Mesen dmth Xheloze ;) falja se ashte gjynah se as ai s'ka dite ca ka ba;P
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Rrushja ne 29-04-2005, 18:07:41
hmmmmmmmm
/me hyn ne mendime lol se si tia bej
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: stalion ne 29-04-2005, 21:50:03
jooooooo..sja fal sikur te jete e lyer me floriiiiiii.. :)
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Shkodrani ne 30-04-2005, 09:48:46
Nqs kam kene besnik dhe nuk e kam tradhtuar kurre ..nuk do ja falja..po nqs e kam tradhtuar ..do i thosha mire se erdhe ne boten e tradhetareve  :P :P
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Elektra ne 30-04-2005, 10:07:29
Vajzat falin me shume,eshte fakt,por pse ndodhe kjo??
Ka dikush te me tregoje?
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Shkodrani ne 30-04-2005, 10:26:32
Se tradhetojne me shume...kjo asht arsyeja ..ELEKTRA
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Elektra ne 30-04-2005, 11:25:21

Perjetesisht...,nuk besoj se kjo eshte arsyeja kryesore.Jam vete femer dhe per veten mendoj krejtesisht ndryshe,por varet edhe natyra e njeres femer nga tjetra.
Une kisha falur se kam zemer te madhe,por mos mendoni se te gjitha vajzat jane keshtu apo pse jane tradhetare ne mase me te madhe.
Mendoj se akoma jane djemte ata qe tradhetojne me shume.
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Dolce ne 30-04-2005, 12:02:18
Elektra jam me mendimin tend pavaresisht qe djemve nuk u bie mire se thone ---gjithmone e verteta eshte e hidhur.. Tradhetine un nuk do ta falja edhe pse nga natyra kam nje zemer te mire ...E di se ndoshta do kaloja momente te veshtira qe te harroj ate qe  dua ...Se nuk eshte e lehte te hedhesh mbas Kraheve jeten tende ..por ne raste te tilla do e beja Uroj qe mos ti ndodhe askujt ne gje e tille Gishta te kryqezuar kur shkruani tek kjo teme LOL LOL
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Bekimi ne 30-04-2005, 12:47:45
Sipas mendimit tim, tradhetia nuk falet sado e madhe qofte dashuria qe ndjen..Vetem fakti qe personi qe dashuron me shum se veten te ka tradhetuar, do te thote qe ai/ajo nuk meriton as edhe nje pjese te vogel te faljes, pasi lendimi i zemres se tradhetuar nuk mund te krahasohet me asnje dhimbje...
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Polakja ne 01-05-2005, 17:25:52
Tradhetia edhe falet!kete pergjigje e justifikojne vetem ato persona qe kane 1force te jashtezakonshme.... ....sepse ndryshe nuk mund te konceptohet dot.........persona lisht s jam aq e" madhe "edhe normalisht nuk do ta pranoja se amorja bazohet tek respekti e besimi po humben keto te 2ja sdo ta jetoja dot rapportin!
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Miss Katerina ne 17-05-2005, 03:44:00
Une nuk do e pranoja kurr qe te tradhetonin.... Edhe nqs. do e doja personin cmendurisht me kete veprim do te shuhej gjithca. :@
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: blerina ne 17-05-2005, 05:07:47
Tradhtia nuk eshte thjesht nje veprim ose nje gjest por do te thote qe partnerit tat i mungon dicka qe ti nuk e ke dhe shkon e kerkon tek nje tjeter njeri dhe nqs se eshte keshtu un nuk do ta falja kurr por ne te kundert do ta lija te lire te gjente nje njeri tjeter qe mund te kete gjithcka.
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: MONSTER girl ne 17-05-2005, 06:28:16
Nqs kam kene besnik dhe nuk e kam tradhtuar kurre ..nuk do ja falja..po nqs e kam tradhtuar ..do i thosha mire se erdhe ne boten e tradhetareve :P :P
lidhje me mashtrime
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Raldushi ne 17-05-2005, 10:46:58
nuk kam cfare te shtoj me shum po di me than se nuk e kisha fal se nese te tradhton normalisht nuk te don atehere pse me e fal
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: MONSTER girl ne 18-05-2005, 03:43:39
ncuk ncuk dhe ncuk.
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Elektra ne 18-05-2005, 09:59:38
Njehere e kisha falur,por jo edhe per te dyten here. Jojo:
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Lefter ne 18-05-2005, 15:01:09
Elektra po normalitikisht qe ai te tradhton njehere...pastaj vazhdon edhe nje here,edhe nje here.....gjethmon 1 here....


Une per vete,se dikutoj as. Jojo:
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: gjyshja ne 18-05-2005, 15:14:40
 Jojo:JOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOo
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: jonalife ne 18-05-2005, 17:07:46
jo kursesi  :@ :@ :@
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: iShUlLi ne 22-05-2005, 08:44:36
Qe ne fillim desha te shprehem se mes ciftit duhet te mbizoteroje barazia ne gjithcka, ku ne shqiperi per fat te keq kjo mbetet per te deshiruar duke pare shoqerine qe na rrethon.

Personalisht nuk do ta falja tradhetine, nese une nuk do e beja nje gje te tille pra gjithmone duke shikuar veten time ne fillim. Nese mua me pelqejne grate e tjera dhe do i deshiroja ata duke i tradhetuar bashkeshortes atehere edhe ajo ka te drejten te dashurohet me burra te tjere dhe ti deshiroje ate duke bere ate qe bej une.

Nese ju do ta quani krim per te dyten, krim eshte edhe e para pa asnje lloje ndryshimi mes njera tjetres, sepse nuk eshte e ndershme e para qe te jete e pandershme e dyta.

Eshte per te te ardhur keq ne disa raste qe jane te shumta ne numer kur burri duke harruar gruan qe ka ne shtepi edhe me femije gjithashtu me mendimin se ajo eshte "vyshkur" ose "nuk ben me" shkon me te tjera dhe i duket vetja se i rriten edhe vlerat biles, por jo miq asnjehere.. Kjo nuk eshte mekat vetem kundra bashkeshortes por edhe kundra Zotit qe me kete veprim ai vetem po i ben vetes vendin qe te shkoje drejte hellit (zjarrit).
 
Dhe jam i mendimit qe keto jane te vetmet arsyje qe i japin fumd marteses ose te bashkejetuarit.

Respekte    :(
 
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Bruna Isolana ne 02-06-2005, 20:34:31
Mund t'ja fal tradhetine?
Vallaj s'ka gje me te rende se kjo. S'besoj se do ja falja. Por cfare s'ka bere vaki ne kete bote. Prandaj me pelqen te them....mos na rente per pjese o Zot i madh.
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Mr.SHPATI ne 02-06-2005, 21:10:47
jo s ka se si kot s quhet tradhti nejse no1 budalla ene mund ta fali po une jo
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: sindy ne 05-06-2005, 11:41:50
 Jojo:jo kurre eshte gjeja me e rende per mua.
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Leona ne 05-06-2005, 21:07:54
Apsolutisht se JO!
Është dicka shumë e rëndë dhe nuk meritonë falje në asnjëmënyrë.
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Bruna Isolana ne 06-06-2005, 20:53:36
E goca, themi s'e falim, s'e falim...me plot te drejte, por kam degjuar plot raste kur femrat shqiptare e kane falur tradhetine per hir te femijeve. Shume sakrifice e madhe kjo nga ana e nenes qe femijet mos te rriten pa baba dhe mos ta shohin familjen e hallakatur. Imagjino si do ndihet femija te rritet me njerk.
S'besoj se do e beja nje sakrifice te tille per femijet e mi. Prape e them...Zot mos na rente per pjese.
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: SexyGina ne 23-06-2005, 22:18:04
nqs e don te dashurin shum falet
un e dua shum dhe vdes per te, pra do e falja por nqs ma ben prap atere do te thot qe aji sme don hic mua pra per her te dyt nuk falet,
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: mishel ne 24-06-2005, 02:26:14
Bruna...nuk eshte vetem fakti i femijve...por ato femra qe e falin kete fakt kane shume arsye...
1)paragjykimi nga shoqeria (pasi gjykohen ato si te paafta per tradhetite e burrave)
2)mentaliteti (ku jane rritur...familja)
3)fakti qe familja nuk i mbeshtet (pasi i thone dole nga kjo dere..nuk hyn me)
4)frika (pasi kane bindjen se nuk do te arrijne te gjejne me dike qe te jete i dashur me to)
5)besimi (humbet...mendon se te gjithe derrat nje fytyre kane)
dhe ka shume te tjera...por si gjthmone per te dale nga situata/////themi femijet por s'eshte keshtu...femija do rritet dhe nuk do ta dije per nder ...ty qe durove kaq shume poshtrime mbi veten....qe mohove veten per nje njeri te ndyre.....qe jetove jeten e tij dhe jo tenden..ehhh por ky eshte mentaliteti shqiptar....duhet shume pune per ty ndryshuar gjerat.
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Bashaj ne 24-06-2005, 04:39:08
HAJE FEMRA KOLERIKE HAJE MBI 8O PER QIND VETEM QE NUK DUAN TE FALIN PO KJO NDODH ESHTE E NATYRESHME POR DASHURIA LIND NE CDO MOMENT DO TE THOT SE ESHTE SPONTANE AJO NUK MESOHET PER MENDESH SI NJE POEZI, POR MOMENTI DUHET TE MERRET ME GJKFTOTESIN ME TE MADHE  RASTI ME I THJESHTE  GRUJA PERSE JA FALI CLINTONIT ATE QE E BERI
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: mishel ne 24-06-2005, 04:48:22
o zot...keto arsyet e tua me bejne te dyshoj se ti duhet te jesh qenie jashtekesore...po pse mo cfare kam shkruar une qe ty tu duka kaq problematike....apo nuk kuptove asgje??? jam e sigurt per kete...shiko para se te sulmosh...(se e shikoj qe paske qejf vetem te me sulmosh..pavarsisht se mund ti mendosh se ato qe kam shkruar jane te verteta)....thellohu..lexo mire....SHQYEJI syte,,,,beji kater...dhe mua mos me quaj femer kolerike....se do ti kesh keq punet me mua...xhaxhi...... :-[
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: mishel ne 24-06-2005, 04:52:41
HAJE FEMRA KOLERIKE HAJE MBI 8O PER QIND VETEM QE NUK DUAN TE FALIN PO KJO NDODH ESHTE E NATYRESHME POR DASHURIA LIND NE CDO MOMENT DO TE THOT SE ESHTE SPONTANE AJO NUK MESOHET PER MENDESH SI NJE POEZI, POR MOMENTI DUHET TE MERRET ME GJKFTOTESIN ME TE MADHE  RASTI ME I THJESHTE  GRUJA PERSE JA FALI CLINTONIT ATE QE E BERIPo ti more qe na qenke kaq i civilizuar...do ta falje gruan tende te ta dridhte????? heee...ju nga veriu per kesi gjerash te merrni gjak ne vetull..(ne b...e)...nejse...si more te falkemi se dashuria lindka spontanisht????? po pse do pres une qe burri im te lere kur te doje..dhe te me zere kur te doje...ouuuu qe kur keshtu....pse cfare jemi ne...lodra qe kur i pelqejne lozin..pastaj ptu..poshte ik more mbushu....idiot me brire....ti mbase e duron faktin te jetosh me ato briret...une jo...nuk di sa jane si une..por jam e bindur se jane shume
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Marc ne 24-06-2005, 05:05:53
Njehere e kisha falur,por jo edhe per te dyten here. Jojo:

Bravo elektra jam 100% me ty. Midis atyre mendimeve qe pashe ti me duket se je me e drejta. Edhe une keshtu mendoj!!
Pyetje per ju te tjeret: A ju kane tradhetuar ndonje here???? Nqs po na thoni cfare keni bere realisht dhe mos na jepni vetem supozicione!!! Jojo:
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Bruna Isolana ne 24-06-2005, 18:46:21
Ai qe te tradheton njehere, mos i beso kurre sepse e ben prape. ;) Kjo per shumicen.....por egziston nje pakice sh. e vogel (te pakten nga historia) qe jane penduar me gjithe mend per nje gabim te tille por ato kane pas frike Zotin.
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Bruna Isolana ne 24-06-2005, 18:50:55
Bruna...nuk eshte vetem fakti i femijve...por ato femra qe e falin kete fakt kane shume arsye...
1)paragjykimi nga shoqeria (pasi gjykohen ato si te paafta per tradhetite e burrave)
2)mentaliteti (ku jane rritur...familja)
3)fakti qe familja nuk i mbeshtet (pasi i thone dole nga kjo dere..nuk hyn me)
4)frika (pasi kane bindjen se nuk do te arrijne te gjejne me dike qe te jete i dashur me to)
5)besimi (humbet...mendon se te gjithe derrat nje fytyre kane)
dhe ka shume te tjera...por si gjthmone per te dale nga situata/////themi femijet por s'eshte keshtu...femija do rritet dhe nuk do ta dije per nder ...ty qe durove kaq shume poshtrime mbi veten....qe mohove veten per nje njeri te ndyre.....qe jetove jeten e tij dhe jo tenden..ehhh por ky eshte mentaliteti shqiptar....duhet shume pune per ty ndryshuar gjerat.
Shume te verteta keto qe thua Mishel por mendoj se i perkasin me teper botes se monizmit ose nje pakice egzistuese ne Shqiperi. Sot s'po pyet me njeri lal per asnjeren nga keto gjera. Ndoshta s'eshte mire qe njerezit s'i konsiderojne me but what can ya do? Dhe te them te drejten, mundohem ta vendos veten ne rastin e nje gruaje te tille dhe vallaj s'pys per asnji dhe e lej nese ma ben nje poshtersi te tille. Edhe s'me vritet mendja shume se c'mendon fisi apo ky e ai sepse ne radhe te pare jeta ime eshte imja. Ne radhe te dyte, fisin kam nja 15 vjet qe s'i kam pare se jena shperndare neper bote qe me ardhjen e demokracise. :D E vetmja aresye nese qendroj, do ishin femijet e mi se para tyre s'do veja as veten time.
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: ThuPka ne 25-06-2005, 13:22:47
neveeeeeeeeeeeeeeee eeeeeeeeeeeeeeeel :D
kus tlalton est i sar :P  LOL
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Elektra ne 25-06-2005, 13:43:52
Falet por veshtire harrohet.
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Cami ne 25-06-2005, 15:35:43
 varet kujt ja fal se sa e don ate
Titulli: : A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: lauroni ne 28-06-2005, 08:10:02
edhe tradhetia ze vend ne lendet  e dashurise  une mendoj se nese me tradthon dashnorja po menoj nese  e dua  me zemer sepse femra i ka 2 pale buze njepale per te puth edhe nje pal per te kerkua falje :-[
Titulli: : A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Vogelushja Korcare ne 09-03-2006, 17:30:08
E fal posi jo,poqese dita qe e marr vesh une qe me ka tradhetuar qellon qe te jete dita e tolerances LOL :D
Vetem tradhetia qe nuk falet ,pse cfare u be apo u hapen depot edhe suluni o burra :D
Titulli: : A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Capkenja ne 09-03-2006, 17:40:07
E fal posi jo,poqese dita qe e marr vesh unë qe më ka tradhetuar qëllon qe te jetë dita e tolerances LOL :D
Vetëm tradhëtia qe nuk falet ,pse çfarë u be apo u hapen depot edhe suluni o burra :D


Dhe une jam dakort me ty Lepurushe,o me mua o me asnje.Po e beri nje here ai do e bej rruge vreshti
Titulli: : A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: "! ! RaGAzZo Di MaRe ! !" ne 09-03-2006, 18:18:05
sipas jush kush te tradhton ai qe te don, se ai qe ste njeh se di ca tipi je, po ishe tip i mir largohesh me deshir, po ishe i keq iken si dreq, po ishe i qet tradhtia te vret :P :P :P
Titulli: : A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Capkenja ne 09-03-2006, 18:28:28
sipas jush kush te tradhton ai qe te don, se ai qe s'të njeh se di ca tipi je, po ishe tip i mir largohesh me deshir, po ishe i keq iken si dreq, po ishe i qet tradhtia te vret :P :P :P


Tani une hyj tek grupi,,,,,te i treti jam e keqe te marr hak kollaj:)

Une e vras ate vetem te marr vesh.Mjere ai burre qe do me bjer ne dore,hapu dhe dhe futu do thoje..
Titulli: : A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: "! ! RaGAzZo Di MaRe ! !" ne 09-03-2006, 18:46:19

Tani unë hyj tek grupi,,,,,te i treti jam e keqe te marr hak kollaj:)

Unë e vras atë vetëm te marr vesh.Mjere ai burrë qe do me bjer ne dorë,hapu dhe dhe futu do thoje..

ishalla marsh nje burr qe ta rrash dhe jo qe qe rraj se ku do futesh moj qyqe pastaj LOL LOL LOL
Titulli: : A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: KingS00l ne 09-03-2006, 18:51:31
-----------------------
une besoj se falet
-----------------------

-King

Titulli: : A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Prishtinasja ne 19-03-2006, 11:48:39
 JO !!!!! As unë për vete nuk e fal tradhetine, dhe as nuk dua te ma falin ne qoftë se bëj një gjë te tillë ! !!!  :-[

Tradhetia është diçka qe s'ka falje. zemrathyer:
Titulli: : A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: etno3 ne 19-03-2006, 11:50:49
Jo bre  qfare te falnitt   tradhetiaaaaaaaaaaa aa

a jeni tranuuuu  
Titulli: : A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: arbias ne 19-03-2006, 14:33:15
Po, Pse,sepse, ne qofse dikush t kerkon nga ti qe ti ti a falesh ti duhet ti falesh at,por ne qofse ai apo ajo nuk kerkon ,ajorritet dufish,dhe shtir mundesh me ardh deri te falja.
Per ata thojn falja sesht marre,por, mos falja esht marre. ^o) :)
Titulli: : A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Elektra ne 19-03-2006, 14:41:33
JO !!!!! As unë për vete nuk e fal tradhetine, dhe as nuk dua te ma falin ne qoftë se bëj një gjë te tillë ! !!!  :-[

Tradhetia është diçka qe s'ka falje. zemrathyer:

Shume mire Prishtinasja.Tradhe tia as nuk falet,as nuk harrohet kurre!
Titulli: : A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: DraGon ne 19-03-2006, 19:53:48
dakort me parafolsen
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: NjonaShumeSexy ne 29-04-2006, 06:41:28
Per mua jo megjithate mendoj se aty ku ka dashuri duhet te falet...
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: valdoente ne 29-04-2006, 07:19:51
Mendoj se per ndonje gje qe nuk demton shume eshte mire te falet mirepo ka tradheti te pafalshme  
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: NjonaShumeSexy ne 29-04-2006, 10:16:33
Ehe e vertet Valdoente..
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Uiliam Shekspir ne 29-04-2006, 13:17:06
kurrrrrrrrrrrrrrrrr reeeeeeeeeeeee
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: e panjohura ne 01-05-2006, 11:52:59
varet se qfar tradhtie..
po eshte mir te falet nese s'esht aq e madhe
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Bruna Isolana ne 01-05-2006, 12:18:11
Për mua jo megjithatë mendoj se aty ku ka dashuri duhet te falet...

Kur s'më do ai mua; ta dua unë atë? Ncuq! (Se nuk te tradheton ai qe te do.) ;)
Ka plot njerëz te mirë qe botën e japin për ty dhe te trajtojne ashtu siç e meriton, prandaj s'ja vlen te harxhosh kohën tënde me dike qe NUK ka respekt për ty.

Once a cheater, always a cheater. ;) Një njeriu te tillë boji dalje me ceremoni.
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: SmiLey ne 01-05-2006, 18:45:21
Kur s'më do ai mua; ta dua unë atë? Ncuq! (Se nuk te tradheton ai qe te do.)
Ka plot njerëz te mirë qe botën e japin për ty dhe te trajtojne ashtu siç e meriton, prandaj s'ja vlen te harxhosh kohën tënde me dike qe NUK ka respekt për ty.

Once a cheater, always a cheater. ;) Një njeriu te tillë boji dalje me ceremoni....

oh... edhe me orkester :P Do vdiste paqesisht midis kusive, pjatave, gotave te kristalit, vazove, pirunave/thikave nëse shkon e bën gili-vili lart e poshtë LOL
Bashkohem me gjithçka sa ka shprehur Bruna :lule
Tradhetia NUK falet, dhe pikë!
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Bruna Isolana ne 02-05-2006, 09:49:25
Do vdiste paqesisht midis kusive, pjatave, gotave te kristalit, vazove, pirunave/thikave nëse shkon e bën gili-vili lart e poshtë LOL
Ja kjo, paqesorja. :D Smiley, ashtu kam pas menduar dhe une por tani them se NUK ja vlen te shqetesosh as dhe 1 neuron per budallalleqet e te tjereve. Me vje gjynof per kristalet, gotat, thikat. LOL
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Syrgjyn ne 10-05-2006, 01:25:27
Jo, NUK do ta falja. Dhe ketu s'ka te beje dashuria.

Me kuptoni drejt, s'kam per ta vrare... por do te ndahesha prej saj. Do t'i hidhja vetem dy veshtrime: ate te zhgenjimit dhe ate te lamtumires.

Me siper u permend se "Kush tradheton njehere, do ta beje perseri." Une them se kjo shprehje eshte nje pergjithesim teper ekstrem, nje paragjykim me brire dhe jo shume realist. Sic u permend po siper, ka patur njerez qe kane tradhetuar nje here, por jane penduar me gjithe shpirt dhe nuk e kane bere me.

Une vete nuk kam tradhetuar asnjehere dhe nuk do ta bej kurre, sidomos kur kam dhene fjalen qe nuk do ta kryej nje çNDERIM te tille; pasi nderi im eshte edhe i partneres sime.

Nese (larg qofte!) do te isha une personi qe do te tradhetonte, do t'i tregoja partneres dhe do te ndahesha vete nga ajo.
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: wiliams ne 10-05-2006, 03:09:08
Tradhetia eshte nje nga gjestet me te neveritshme te njeriut(ne nje marrdhenie).Per mua  me teper ka faj personi qe e toleron ate sesa ai qe tradheton.
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: melissa ne 10-05-2006, 04:10:55
TRADHETIA....eshte gjeja me e ndyre qe mund te ekzistoje....
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Uiliam Shekspir ne 10-05-2006, 08:29:18
TRADHETIA....është gjeja me e ndyre qe mund te ekzistoje....


jam me ty melissa
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Gεŋтυs ne 22-06-2006, 07:04:14
 
 
  "Te Gabosh eshte njerezore, te falesh eshte hyjnore"
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: SteriOtipi B ne 15-11-2006, 16:33:50
po mor djalosh mire e ke thene vec jo e pershtatshme per kete dikutim mendoj se vetem ketu nuk falet asgje pasi eshte mungese respekti per partnerin qe presupozohet se e dashuron. :)
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: wiliams ne 17-11-2006, 18:31:38
Tani qe te flasim seriozisht..une per vete kam kete mendim qe nqs e dashura ime do nje tjeter(kuptohet gjate kohes qe eshte me mua ne lidhje..)po te me thote qe une dua nje tjeter ..une e mirkuptoj dhe i jap doren..dhe i them shendet dhe suksese..ndersa nuk ja fal kur ajo gjate kohes qe eshte e lidhur me mua,do edhe dike tjeter njekohsisht dhe vazhdon ne dy krahet....kete nuk ja fal kurre.. ><
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: mishel ne 17-11-2006, 20:23:25
Wili perderisa jemi qenie njerezore duhet te pranojme faktin qe edhe gabojme, por duhet te kesh te qarte dicka asnjehere mos ngaterro dashurine me nje flirt , pra ndjenjen e forte qe bashkon dy njerez me ndjenjen e nje momenti.
Vertet do thuash ti a ja vlen te shkaterrosh dicka qe ka brenda vetes shume mund dhe shume perkushtim per nje cast qe mund te fal dikush.
Une me plot gojen te them qe ja vlen cdo lloj eksperience ne jete, pasi nga cdo lloj eksperience njeriu nxjerr shume mesime, (kupto ate cka dua te them, mos i bjer me sepate fjaleve te mia)...dhe po te them dicka qe nje flirt nuk eshte fundi i botes dhe ka te mirat e saj ne nje lidhje..tani nuk po them qe keto gjera te behen vazhde por nje here gjithkush e provon dhe mundoet ta shijoj kete moment.
Pra mos ji kaq i prere sepse asgje nuk mund te prehet me thike.

PS:(mos i merr edhe njehere fjalet e mia mbrapsht ore ti)...
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Lefter ne 28-11-2006, 17:31:10
Ajo qe me tradheton mua, ja fali ne vend.... :D
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: wiliams ne 28-11-2006, 18:59:47
Wili përderisa jemi qenie njerëzore duhet te pranojmë faktin qe edhe gabojme, por duhet të kesh te qartë diçka asnjëherë mos ngatërro dashurinë me një flirt , pra ndjenjen e fortë qe bashkon dy njerëz me ndjenjen e një momenti.
Vërtetë do thuash ti a ja vlen te shkaterrosh diçka qe ka brenda vetes shumë mund dhe shumë perkushtim për një çast qe mund te fal dikush.
Unë me plot gojen te them qe ja vlen çdo lloj eksperiencë ne jetë, pasi nga çdo lloj eksperiencë njeriu nxjerr shumë mesime, (kupto atë çka dua te them, mos i bjer me sepate fjalëve te mia)...dhe po të them diçka qe një flirt nuk është fundi i botës dhe ka te mirat e saj ne një lidhje..tani nuk po them qe këto gjëra te bëhen vazhde por një herë gjithkush e provon dhe mundoet ta shijoj këtë moment.
Pra mos ji kaq i prerë sepse asgjë nuk mund te prehet me thike.

PS:(mos i merr edhe njëherë fjalët e mia mbrapsht ore ti)...
te kam kuptuar mire..mishel... ;)
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Capkenja ne 05-12-2006, 21:39:29
Ajo qe me tradheton mua, ja fali në vend.... :D
erdha une te jetoj me ty!Ku ta gjej nje burre kaq te lire..e di ti qe mua do me ik deshira per te tradhetuar po isha e lire:D
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Asla ne 12-02-2007, 19:30:17
Eh keshtu themi te gjithe:´JO´
po mos te rafte se ske ci ben..(sidomos kur tradheton burri)
UN sdo ta falja me mire te thote se kaq,nuk mundem me me ty sesa ta punoj mbas shpine,se pervec tradhetis te ben dhe lolo..
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Elegance ne 13-02-2007, 04:44:58
PO, Tradhetia mund te Falet! Do te shkruaj gjate me shume tek kjo teme, here tjeter. :)
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: CrYsTaL TeaRs ne 13-02-2007, 17:16:34
Vallaj veshtire eshte se ai/ajo qe tradhton njehere, mbetet githmone tradhtar....
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Karatisti ne 13-02-2007, 19:56:00

 
   "Të Gabosh është njerëzore, te falesh është hyjnore"

Kjo vlen per personat qe ne vend qe te blejne patate blejn domate, po jo per ata qe saher qe e kane grun/burrin ne pune dalin ne lagje per te gjujt!

Me i llaf, tradhtia nuk duhet te falet!
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: SmiLey ne 13-02-2007, 21:09:02
Ajo qe me tradheton mua, ja fali në vend.... :D

Chief-o, specifiko iher cfare fal ti ri, se po te tradhton dynjoja nga te 4-ta anet masanej :P

Persa i perket temes, une i fal zverkun, por tradhetine jo! :D
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: OXSA ne 16-02-2007, 02:47:27
për mendimin  tim, për derisa unë as qe mendoj tradhtoi, edhe nderkoh mua me tradhtoin...!!!!  ja fali por ne një menyr mmmmmmmmmmmmmmmmm ne menyr ku nuk mundet me as te shoqerohet e as te dashurohet me kurr.....!!!  hmmmmm: hmmmmm:
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: OXSA ne 16-02-2007, 02:50:25
Ajo qe me tradheton mua, ja fali në vend.... :D

OO kujdes se lefteri veq po provokon se nuk jau fal... :D
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Asla ne 18-02-2007, 00:25:34
se ka ne gjak shipetari qe te fali tradhetin ;)
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Lisa ne 18-02-2007, 15:55:54
PO, Tradhetia mund te Falet! Do te shkruaj gjatë me shumë tek kjo teme, herë tjetër. :)


Do te doja ta lexoja kete postim....do jet interesante.....


Fakti eshte qe e kane falur dhe burra e gra shume te mire.......tani pikpyetja eshte nese do ta falnim Ne
Une mendoj se personalisht une Nuk do Mundesha ta Falja KURRE.........
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: OXSA ne 19-02-2007, 01:58:52

Do te doja ta lexoja këtë postim....do jet interesante.....


Fakti është qe e kanë falur dhe burra e gra shumë te mirë.......tani pikpyetja është nëse do ta falnim Ne
Unë mendoj se personalisht unë Nuk do Mundesha ta Falja KURRE.........

Po sekur ti te tradhtosh..!!! a ke deshir ta fal ,, a po nuk ja fal ti vetvetes???????
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Lisa ne 19-02-2007, 03:23:44
.......Te them te drejten me veten time do gjeja paqe......por dhe nuk do prisja te me falnin...e di qe deshira per nje shanc te dyte do egzistonte dhe ndoshta do mendoja se nese kam nje shans te dyte do ta bej gjithshka ashtu sic duhet....por fakti eshte qe do te ishte me mire te mos me falte......do ishte ne te miren e te dyve.......
Fakti eshte qe Ai nuk do me shikonte me kurre me te njejtin sy ...ai do jetonte gjithmon me ndjenjen se cdo gje mund te perseritet.....
Se per cdo mashkull qe une do shikoja ai do gjykonte keq per mua....
Dhe ne ate pike nuk do ishte me  e drejte per mua dhe as per te .....


Njeriu gabon eshte e vertet dhe pendohet per gabimet qe ka bere dhe ndryshon poashtu........por shpesh here Gabimi  i madh mund Dashurine (miqsine, shoqerine, familjen dhe gjithshka)
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: OXSA ne 19-02-2007, 08:35:45
Eshte fakt Lisa qdo gabim e ka edhe nje shanc....
mir po tradhetia bile (tradhtia ne dashuri) i ka gjitha rruget e mbyllura...... Ti edhe pse nuk te njof me siguri je shum e mir bile per ate qe e dashuron, sigurisht ti se nuk ja fal vetes besoi se nuk e ben at gabim... Ky eshte mendimi im..... kalo bukur..... Flm. ;)
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: mishel ne 19-02-2007, 19:42:33
Është shumë i gjatë kalvari i tradhetise dhe nuk mund ta perfshish ne dy rreshta.
Shpesh lind pyetja përse tradhetojne njerëzitë ne përgjithësi?
Cila është pikërisht ajo arsye qe te çon ne një vendim te tillë???
Sa e sa pyetje te tjera lindin ne momentin kur lind edhe ky fenomen.
Është shumë e vështirë te japësh një përgjigje parapraka nëse nuk gjindesh ne një dileme kaq te madhe.
Unë them se falet, sepse çdo gabim ka baza njerëzore dhe duke qenë i tillë gjithkush nga ne ka dhe duhet te këtë shansin e një mundesie te dytë, por kjo është e variushme dhe nuk mund te jetë një përgjigje definitive. Gjithkush vepron sipas mendimeve dhe gjykimeve te tija.

Por nëse dikush merr vendimin për te falur dike , falja duhet vërtetë e tillë dhe nuk duhet te këtë vend për dyshime apo insinuime te tipit do me tradhetoj me apo kur do të ndodh serisht. Nëse vuani ne këto dilema me mirë mos te falesh , se ndryshe kjo fjale nuk ka me vlera. (dhe këtu i bashkangjitem asaj çka ka thënë Lisa).

Kalofshi sa me mirë.
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Lisa ne 20-02-2007, 02:53:08
OXSA....nuk eshte puna nese e bej une apo jo "Kurre mos thuaj Kurre" thone Amerikanet......
E kam thene edhe mepare (Mund te jetosh me nje tradheti por nuk mund ta falesh ate me shpirt)
Sepse njerzit kane jetuar me nje partner qe i ka tradhetuar per shume arsye , nga Dashuria nga gjendja ekonomike prej femijeve pra per shume arsye ......por dyshoj nese vertet ne arrijme te falim dike qe na tradheton ...ta falesh me shpirt, dua te them qe 5 vite me vone ta vesh koken ne jastek dhe te te dali para syve nje imazh i bashkshortit tend ne krahet e nje tjetre ....
A thua jemi ne aq te Zote sa te harrojme e te falim .....Ndoshta
 
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: emiliatje ne 21-03-2007, 04:09:58
Une jetoj ne Belgjike dhe nje shoqja ime e punes e kishte tradhtuar burri.Ajo u semur vertete  nga kjo.Vajti tek psikologo ta ndihmonte por prape nuk gjente karar. Te dy duheshin dhe burri i kerkovi te falur por ajo nuk i ikte e keqja. Ajo vajti dhe e tradhtovi me nje shokun e vet  dhe vajti i tha burrit tani jemi barazim .Me fal ti te te fal dhe une .Ai vuajti shume dhe ajo i tha e ndjen tani sa e veshtire eshte te geltisesh kur te tradhtojne.Ato jane bashke dhe ja kalojne mire dhe nuk ndahen me nga njeri tjetri kudo qe shkojne.Dhe ne Angli anglezet keshtu ja bejne  burrave kur i tradhtojne .Uen e kam provuar se çfare eshte tradhtia por kam qene thjesht e pa martuar dhe pa femije dhe kjo e ka bere me te lehte qe ta harroj .E di nga shoqet e mia  qe i kane tradhetuar burrat qe jane me femije qe kane vuajtur shume dhe e kane gelltitur nga femijet.Nje shoqja ime e la burrin e vet dhe shkoi tek prinderit  me gjithe vajzen  qe sapo e kish lindur. Ajo ishte yll e bukur  dhe ishin marre me dashuri.Burri i saj e kuptovi   qe e deshte shume  gruan dhe vajzen qe ishte vetem dy muaj dhe ka fjetur nje muaj posht pallatit  te vjerrit deri sa u bashkuan bashke. Prinderit dhe sidomos vjerra e shoqes time  e qortuan shume rende djalin e tyre kur e moren vesh dhe i thane qe na ke turperuar  dhe mos te vish pa nusen dhe vajzen ne shtepi.Mua me erdhi dhe me kerkovi ndihme qe ti flisja shoqes time .Ai me tha qe tani e kupton se sa gabim ka bere.Une i fola shoqes time qe ti jepi vetem nje shanc per hir te vajzes qe ke dhe per tere ate dashuri  qe keni pasur.Tani ata jane bashke dhe te lumtur dhe kane dhe dy djem si yje .Sa here qe i takoj ne Shqiperi me falenderon dhe me krenari me thote qe gruaja  dhe femijet per te jane çdo gje .
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: sorelina ne 21-03-2007, 04:44:04
Une nuk do e falja kurre tradhetine, kur i dashuri te tradheton ateher ai nuk ka me ndjenjen e dashurise per mua e si mund te qendroj une me ate njeri. Mendoj se dashuria duhet te falet njelloj nga te dy partneret per ta mbajtur lidhjen sa me te qendrushme.
 
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Elegance ne 21-03-2007, 06:33:26
Me thene te drejten nuk i kam lexuar pergjigjet e shumta ketu, dhe besoj se maxhoriteti ka thene qe Tradhetia NUK mund te falet dhe nuk duhet falur. Une per vete nuk mendoj ashtu, ndoshta ngaqe jam tip liberal dhe kam zemer te madhe, nuk e di.  :-[

Une e kam tipin e njeriut qe e fal cdo gje njehere (pervec vrasjes, nuk do e flaja kriminelin dhe vrasesin jo) por e kam fjalen, e fal cdo lloj gabimi qe mund ta beje njeriu njehere. Tani kur them njeriu, e kam fjalen per ata qe une i kam afer (I am close with) si shoqeri e ngushte fare, prinderit, vellain, motren apo partnerin. Dhe kete te fundit, do e falja edhe po te me tradhetonte njehere. A do te thote kjo qe une jam e dobet?! Jo perkundrazi nuk jam. Madje, kjo tregon me teper qe une jam njeri i forte, sepse vetem nje person i forte dhe i mire-kuptueshem do arrinte ta falte njeriun qe e tradhetonte. A e shikoj tradhetine si dicka te mire a te dobishme?! - Aspak JO! Nuk eshte se une bej justifkim per tradhetine nese vendos ta fal ate. Une thjesht e fal se dua t'u jap njerezve 'the benefit of a doubt'. Pra, une mendoj qe eshte gje humane (dhe per plot njerez e nevojshme) falja dhe dhenia e nje shansi te dyte.

Une shanse te dyta jap, per cfaredo gabimi qe mund te kene bere njerezit, ama shanse te treta s'ka me! Mund te jem dore-dhene e zemer-gjere por jo aq sa te me mashtrojne e te me hedhin hi - syve. ;) Nese personi s'ka mesuar prej gabimit (sidomos nese eshte gabim i madh) qe me heren e pare, atehere nuk eshte me detyra ime qe ta mesoj kete person. Ky njeri duhet te ndryshoje per veten e tij e jo per mua. :)
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: KingS00l ne 21-03-2007, 07:26:13

nuk është me detyra ime qe ta mesoj këtë person. Ky njeri duhet te ndryshoje për veten e tij e jo për mua. :)

Bravo Elegance, Urime ...

Besoj se Elegance tha me dy fjale se si duhet pare tradheria, nese duam ta konsiderojme si njefar problemi.

"Falja" ka te bej me botkuptimin e atij/asaj qe "gabon".
Sigurisht nese e ke ne kurriz nevrikosesh apo do te marresh HAK, por asnje nga keto nuk ta lehteson dhimbjen.

Ty te vjen inat me shume se si eshte e mundur TI nje njeri PERFEKT, te kesh te besh me nje vajze apo djale, i cili ka nje botkuptim qe nuk te pelqen dhe nuk aprovon.

Sigurish ti mund te mos ja falesh, po jo se kjo do te thote dicka. Ka te bej vetem me egoizmin tende ....


-King
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Lefter ne 21-03-2007, 11:27:13
Chief-o, specifiko iher çfarë fal ti ri, se po të tradhton dynjoja nga te 4-ta anet masandej :P


Ehhhhhhhh ...Me paska ardh radha edhe mua  qe te shqarohem me mirë reth kësaj teme. :)

Unë thash ja fali.Sepse me te vërtetë ashtu mendoj.Unë jam i mendimit qe njeri tradheton nëse ka ndonjë ,,zbrazetire,, ne  atë qe e quajm ne dashuri.Unë mendoj se dashuria nuk toleron asnjë ,,zbrazetire,, të gjitha plotesojne njera tjetrën,si komunikimi ndersjell,mirekuptimi mes partenereve dhe normalisht seksi(qe për mua është më pak i rëndësishëm),normal nëse ato dy pikat qe i përmenda ne fillim ekzistojne. ;)(sepse çdo njeri nuk është i njëjtë,dikush  me i pangopur dikujt nuk ja do edhe shpirti aq)Krejt m'varet se kush qysh din dhe don. ;)

Unë mendoj se mua nuk do të me kishte tradhetuar partnerja,sepse nëse do  te jem me dike o do jem ,,një,,(d.m.th. si dy pjesë e një shpirti) o nuk e numeroj si partnere.Kshtu qe nuk do t'i lija asnjë hapësirë qe asaj t'i shkoj mendja për te tradhetuar,e jo me te beje këtë pune.

Por edhe ka lloj lloj njerzisht.(mos na provoft Zoti asnjerin)Qe te na tradhetoj.Tek ne nuk thojn kot pleqt:Mos i beso as kemishes qe e ki ne trup. ;)

 :pafshim
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: SmiLey ne 21-03-2007, 15:25:00
Lefto, ke edhe nga ata njerëz qe tradhetojne për hobi... se s'dinë t'i perkushtohen një personi dhe vetëm një personi teresisht. Jo te gjithë tradhetojne se u mungon diçka ne relacionin qe kanë!
Mgjth, këto qe thoni ju i kam dëgjuar sa e sa herë nga shoqe te miat ne universitet njëherë e një kohe, e si atëherë por edhe tani mua personalisht s'më duken si zgjidhje e duhur. Edhe nëse faji mund te këtë qenë i yti për atë copez qe "nuk shkonte apo mungonte" ne lidhjen midis jush, pse të shkosh direkt e ne krahet e tjetrit/es për te gjetur atë qe te mungon? Përse nese ti akoma e do atë person, por dhe do kthehesh sërish tek ai/ajo? A ia vlen ajo nate për te rrezikuar gjithçka? Ai/ajo qe do me te vërtetë kurrë nuk dorezohet, dhe mbi të gjitha kurrë nuk duhet te vrapoj e t'iu bëj bisht problemeve... se dhe po ike një çast apo me ditë, sërish atje janë edhe kur te khehesh... madje i shumefishon me shumë ;)
Prandaj, nëse mungon diçka, ulu e bashkebisedo... ndrico personin qe ke ne krah se ku ekziston pakenaqesia.
Pikërisht se ekzistojne shumë mundësi për te rregulluar apo mbyllur këto lloj vrimash, unë KURRE s'do t'ia falja tradhetine partnerit tim. Pse? Sepse unë do të isha komplice/bashkepunetore ne aktin e shëmtuar qe do të bënte prapa kraheve te mi, pikë! S'kam zemër te ngushtë hiç, thjesht vleresoj dhe respektoj veten time deri ne atë pikë sa dinjiteti im të mos perdhoset! ;)
Se po të mendosh, o-le-le kurrizi im thonë te gjithë në fund... edhe kur e bëjnë, edhe kur s'e bëjnë :P LOL
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Gεŋтυs ne 27-04-2007, 14:33:14
varet...tradhetia mund te falet vetem nga ata persona qe e duan partnerin ne kulm...dhe skane ca te bejne...
tradhetia per mendimin tim s'falet
te pakten une sdo e kisha falur...
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Elegance ne 27-04-2007, 22:53:06
Vallaj vështirë është se ai/ajo qe tradhton njëherë, mbetet githmone tradhtar....

Nuk kam qene dhe nuk jam asnjehere dakort me kete thenien: "Once a Cheater, Always a Cheater." Me duket shume tipike, e gjeneralizuar ne kulm, e padrejte dhe sidomos shume e steretipizuar. Te thuash kete eshte njesoj sikur t'i futesh te gjithe njerezit ne te njejtin thes dhe mua kjo s'me duket as e drejte, as e duhur pasi NUK eshte. Normale kjo thenie eshte e drejte apo u takon atyre njerezve qe e kane bere rruge tradhetine, qe edhe pse kane nje lidhje solide apo jane te ciftezuar, kalojne shtrat me shtrat dhe kane shume one-night stands me partnere te tjere. Per shembull, ne kete bote ekzistojne shume bossa qe do te hynin ne kategorine e kesaj thenies qe the ti.

OK, ja nje shembull qe e deshmojme shpesh (persa i perket llojeve te tradhetise) si ne jeten reale dhe e shikojme si fenomen te perseritur shume neper filma. Mbreme kam shkuar te shikoj filmin "A Perfect Stranger" me Halle Berry (qe ishte film fantastik), nejse... Ne film, nje nga protoganistet e filmit ishte pronari i nje kompanie shume te fuqishme qe edhe pse ishte i martuar, u shkonte pas fundeve shume femrave, sidomos femra me te cilat punonte apo kolege te tij. Normale, ne nje rast te tille, nuk mendoj qe nje tradhetar do te nderroje rruge. Edhe po te doje shume qe te ndryshoje per veten e tij, apo qe ta heqe kete zakon shume te keq, nuk mendoj se do arrije ta beje dot, pasi seksi ketij mashkulli (ketij bosi) i eshte bere semundje kolere, qe i eshte ngjitur si nje virus Side dhe qe s'i shqepet kurre. Une vete NUK mendoj se ai do u rezistonte dot femrave, mund te ndodhte per pak kohe, per disa muaj, ja te themi edhe 1-2 vjet, por jo pergjithmone. Eshte e pamundur.

Por (nga ana tjeter), nese behet fjala per nje tradheti si (ja nje shembull): nje vajze shkon ne nje party kokteil me shoqet e veta apo ne nje Bachelorette Party, dehet shuuume fare (ashtu si pak a shume gjithe gocat e tjera atje), kete vajzen e re fillon ta ngacmoje nje mashkull romantik, simpatik dhe sharmant, ai flirton me vajzen dhe ajo fillon te flirtoje me te gjithashtu (dmth t'ja ktheje), ne fillim keto flirte jane mjaft te pafajshme dhe shoqerore madje. Pastaj, biseda embelsohet dhe pijne bashke ndonje pije, keshtu flirti kalon ne ndonje ngacmim apo bisede seksuale dhe njera gje con tjetren dhe perfundojne ne shtrat te dy ne ndonje dhome hoteli qe as ata vete s'e mbajne mend te nesermen sesi arriten dhe pse u gdhine aty. Te nesermen ne mengjes si zgjohet kjo vajza, ne krahet e nje te panjohuri dhe tashme ndjehet me mire apo nuk eshte e dehur sic ishte mbreme, e kupton gabimin SHUME te madh qe ka bere dhe s'e fal dot veten per kete. Jo vetem qe e kupton si gabim, por s'rri dot rehat, s'e lejon ndergjegjia derisa te mberrije ne shtepi tek i dashuri apo burri i vet qe t'ja tregoje te verteten.

E pra, ka nje ndryshim shume te madh midis ketyre dy tradhetive. E para zakonisht eshte gjithmone me dashje, e paramenduar, e zakonte, ordinere, e perseritshme, ndersa e dyte eshte dicka momentale dhe a pa-paramenduar, qe ka patur vetem nje here te pare edhe kaq. Nderkohe qe te dyja jane SHUME GABIM, ai i pari qe tradhetoi vazhdon ta beje kete gje, nate per nate apo sa me shpesh t'i jepet mundesia, vazhdon te ndjeke funde e fustane femrash (derisa t'ju hyje brenda) dhe te beje seks me gra te ndryshme dhe gjithmone e fsheh kete gje; ndersa e dyta e beri kete gje vetem nje here te vetme, u ndje shuuuuuume keq per ate qe ndodhi dhe u tregua e sinqerte dhe tha te verteten (dmth ja tregoi partnerit te vet). Atehere mos valle do e quanim edhe kete vajzen tradhetare (dmth qe e ka ves edhe rruge tradhetine) apo te mendonim qe do te vazhdoje gjithmone te tradhetoje. Sidomos kur ajo tregoi te verteten MENJEHERE - gje qe mund ta shkaterroje lidhjen e saj (dhe kam pershtypjen se ne maxhoritetin e rasteve, ndodh pikerisht kjo). E c'fare do te fitonte vajza ne kete rast pervecse DO TE HUMBISTE ndoshta dy gjera: 1) do e humbte njeriun qe e donte shume dhe e donin fort njeri-tjetrin dhe 2) do ta therrisnin apo do ta benin me gisht si te thuash si kurvicke apo vajze te perdale (packa se une nuk mendoj qe duhet quajtur ashtu). Dhe me e keqja fare (3) nuk do t'ja falte kurre vetes kete qe ndodhi dhe do tregoheshe gjithmone shume e ashper me veten, dhe do i humbte sadopak sensi i konfidences dhe besimit tek vetja (self-esteem), etj. etj. Ja pra, nje ndryshim shume gjigand mes dy tradhetive.

Pikerisht Lisa (meqe ti ke pyetur dhe je e interesuar te dish pergjigjen time), une ate tradhetine e rastit te pare kurrsesi s'do ta falja. Nese do te isha lidhur apo martuar me nje burre ta tille (si ne rastin e pare), sa ta merrja vesh (mbas shume e shume affairs qe do kishte ai, pasi nuk mendoj ta merrja vesh dot qe ne fillim se tipa te tille kam pershtypjen se dine te fshihen mire), do e lija menjehere dhe s'do e ktheja koken mbrapa hic. Ndersa nese do te isha lidhur me dike si ne rastin e dyte, ndoshta do te shkeputesha per ca kohe prej atij personi dhe do ta denoja madje do ta denoja per ca kohe qe ta dinte se c'fare kishte bere dhe sa e keqe ishte ajo qe kishte bere, ama kam pershtypjen se ne fund do ta falja qe cke me te. Per ta harruar s'do ta harroja kurre, ama per te falur - do e falja. Dhe, ne fakt, dicka e tille me ka ndodhur me nje ish te dashur dhe e kam falur. ;) Nese do te ndodhte per here te dyte ama, kaq e pati. Une nje shans te dyte e dhashe, di ta jap dhe per gjera te tjera ne jete dua te jap edhe shanse te treta, por jo ne kete rast, apo per kete ceshtje. E kini parasysh ate shprehjen ju: "Fool me Once - Shame on You. Fool me Twice - Shame on Me."


WOW Roman paskam bere ama e sqarova shume mire edhe kete punen e faljes se tradhetise. ;)
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: SmiLey ne 28-04-2007, 04:28:07
Ndërkohë qe te dyja janë SHUME GABIM

Drejte! Por nëse janë te dyja veprimet e ndodhura shumë gabim, atëherë përse na i jep te drejtë vetëm rastit te dytë? Ne themel te dyja janë gabim... s'ka njera është më pak, tjetra është me mirë. Pse, a mund ta shkallezosh tradhetine, ta kam fjalën të thuash... tradheti e grades se pare, apo tradheti e grades se 3-te... a thua se je duke folur për një djegie apo vrasje (?)

ndërsa e dytë është diçka momentale dhe a pa-paramenduar, qe ka patur vetëm një herë të parë edhe kaq.

Po e pa-paramenduar sepse ti fajeson abuzimin qe ka bërë vajza ndaj alkoholit. Kështu qe, fajeson pijen... po harron qe pija s'ka fuqi të flas e thotë "jo, mos më pij!", por e ka mendja, arsyetimi i vajzes ;)

ndërsa e dyta e bëri këtë gjë vetëm një herë te vetme, u ndje shuuuuuume keq për atë qe ndodhi dhe u tregua e sinqertë dhe tha te vërtetën (d.m.th. ja tregoi partnerit te vet). Atëherë mos valle do e quanim edhe këtë vajzen tradhetare (d.m.th. qe e ka ves edhe rrugë tradhetine) apo te mendonim qe do të vazhdoje gjithmonë te tradhetoje.

Kush me jep mua apo ty SIGURI se ajo ç'ka ndodhi, do të ndodh një herë te vetme, dhe vetëm një herë? Kush me jep mua siguri, se nesër ajo mund të mos tregohet aq e dobët drejt pijes... apo dickaje tjetër qe mund t'i humb kontrollin asaj? Fakti qe ajo tregoi te vërtetën s'do të implikoj se duhet falur... edhe ata qe bëjnë krime kur tregojnë te vërtetën, e shumta qe mund t'iu jepet është një ulje ne dënim (let say, nga 10 vjet...marrin 8). Fakt është qe ajo e bëri (me paramendim apo jo, ajo TRADHETOI),  se djali nuk e mori me zor ne krevat de Jojo:

Sidomos kur ajo tregoi te vërtetën MENJEHERE -

Epo duhej, duhet ta kishte bërë!
Megjithatë, hajde se po tradhetojne te gjithë me te dyja krahet (edhe këtë te bërë me pa-paramendim), te vijnë e shprehen njeri-tjetrit menjehere pas aktit... edhe çfarë, te falen pastaj? Po sa kohe do zgjas kjo? Mendon ti se nëse ti e fal me fjale, me zemër ke për ta fal? Nuk do të dhimbte fare, qe dhe pse ishte një nate... ai apo ajo tradhetoi????
E çfarë dreq shembulli do t'i jepnin këta njerëz nesër-pasneser femijve të tyre, e?

Mua sinqerisht me habisin mendime te tilla... nuk është se jemi zemerngushte ne qe s'pajtohemi me tradhetine, ndoshta faji duhet kërkuar diku gjetke ;)
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Elegance ne 28-04-2007, 11:52:18
Degjo SmiLey, ti ke mendimet e tua per kete teme, dhe une kam te miat. Une te lexova fare mire me poshte dhe te kuptoj se ku dua te dalesh dhe e kuptoj poziten tende me kete ceshtje, por prape s'ma ndryshon dot bindjen dhe mendimin tim. Une nuk po te gjykoj ty se pse mendon ashtu sic mendon rreth tradhetise (edhe pse me duket pak si ekstrem dhe infinit si mendim), as ti mos me gjyko mua, ama.

Ke shume te drejte dhe une e thashe vete para se ta thoshe ti qe keto tradheti qe TE DYJA JANE GABIM. Gjithashtu nuk e justifikova asnje nga ato 2 raste, as te parin dhe as te dytin. Nuk ja vura fajin alkoholit per shembull, apo nga ana tjeter nuk e bera vajzen te pafajshme (ajo kishte faj qe cka me te se vete shkoi ne krevat me dike tjeter). Nuk po beja klasifikime te tradhetive atje, por te personave sepse une asnjehere nuk i fus te gjithe njerezit ne nje qese, SmiLey. Ky eshte tipi im.
Une mendoj qe kur fal tradhetine, fal personin (qe te ka tradhetuar ne rradhe te pare), prandaj edhe ai personi i rastit te pare per mua NUK DO FALEJ DHE NUK MERITON TE FALEJ, por ne te anasjellte, personi i rastit te dyte une mendoj se meriton nje shans te dyte!

Megjithatë, hajde se po tradhetojne te gjithë me te dyja krahet (edhe këtë te bërë me pa-paramendim), te vijnë e shprehen njeri-tjetrit menjehere pas aktit... edhe çfarë, te falen pastaj? Po sa kohe do zgjas kjo? Mendon ti se nëse ti e fal me fjale, me zemër ke për ta fal? Nuk do të dhimbte fare, qe dhe pse ishte një nate... ai apo ajo tradhetoi????
E çfarë dreq shembulli do t'i jepnin këta njerëz nesër-pasneser femijve të tyre, e?

Mua sinqerisht me habisin mendime te tilla... nuk është se jemi zemerngushte ne qe s'pajtohemi me tradhetine, ndoshta faji duhet kërkuar diku gjetke ;)

Po mua me ka ndodhur moj SmiLey, me kane tradhetuar. Keshtu qe e di se c'do te thote te te ndodhe, te ta bejne. Te dhemb qe cke me te biles! Te dhemb shume biles, dhe jo vetem kaq por fillon t'i vesh shume faje edhe vetes tende (dmth te tradhetuarit) sepse i thua vetes tende per shembull qe pse u kthye tek nje tjeter ai, s'eshte i lumtur me mua, apo e pyet veten tende dhe lidhjen tende: "Perse jemi bashke atehere?! C'do te thote kjo?!" Por une gjithsesi e fala ate njeri sepse nuk me kishte dhene shkak, arsye apo rast dyshues (apo tjeter) per te mos e falur, per te mos e besuar, etj. Rrethanat ishin te tilla qe une e fala dhe nuk jam penduar asnjehere per kete. E bera per hir te lidhjes sone. Dhe po e dashur, kur une fal dike E FAL ME MISH E ME SHPIRT, e fal per fare, domethene ne kuptimin qe te mos e pyes veten me pastaj "What If/Po Sikur...?!" se nese i'a bej vetes ate pyetje, kam akoma dyshime, dyshoj tek falja ime, tek vendimi im dhe tek veprimi i tij pra kjo do te ishte nje e falur e kushtezuar. Pra per mua s'ka rruge te mesme. O e fal nje njeri qe te tradheton dhe e fal me zemer, e fal sinqerisht me gjithe qenien tende dhe e beson dmth nuk shkon te flesh naten me dyshime, o s'e fal fare! Se s'mund te kete falje me pikecuditese e pikepyetje prapa.

Ty mund te te habiste mendimi im, por edhe une habitem shpejt sesa ekstremiste behen ata qe thone me patjeter qe TRADHETIA NUK duhet falur (ashtu sic thua edhe ti). Kam edhe nje pyetje per ty, ku duhet kerkuar faji?! Mos harrojme qe ne kete bote nuk ka asnjeri te perkryer, te gjithe bejme gabime (si te vogla edhe te medha), te gjithe jemi mekatare dhe te gjithe (pervec perdhenuesve, abuzuesve  dhe vrasesve) meritojme shanse te dyta! Ndoshta fakti qe une kam nje dekade ne Amerike, ka ndikuar shume ne kete mendim qe une personalisht kam mbi Tradhetine (ndoshta prej faktit qe ketu e shoh qe ndodh shpesh dhe nuk me duket se eshte gjeja e fundit e botes), por une them se kam kete mendim ndaj tradhetise edhe prej faktit qe jam shume zemer-gjere si njeri dhe u jap te gjitheve benefitin e dyshimit. Kaq mund te them, s'kam pse te zgjatem me!
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: SmiLey ne 28-04-2007, 12:46:37
Të kerkoj ndjesë, por me ke keqkuptuar Elegance. Ndoshta fjalët e shkruara te janë dukur disi imponuese, por s’ishte nisur si i tillë, te siguroj për këtë. :)
Unë s’te gjykova, por analizova atë çfarë kishe shkruajtur. Ti shprehesh se nuk bërë klasifikime te tradhetive, por personave. Unë nga c’lexova me jepje te kuptoj qe bërë klasifikim te te dyjave, ne fakt. Sepse ne momentin qe ti thua se vajza e bëri pa-paramendim (m.q.s. u deh, ra preh e alkolit), ti e shfajeson atë nga ai akt… ndërkohë qe fajesoje burrin për si kishte ndodhur ngjarja. Ose fakti qe ajo ishte e sinqertë dhe denoncoi veprimin e saj, e bën atë me te besueshme dhe legitimate për t’u falur për tradhetine. Këto për mua s’shkonin… dhe arsyeja qe unë te bëja pyetje, ishte për te kuptuar me mirë qëllimin tënd se përse e fal njerin, dhe tjetrin jo, kur në fund te fundit te dy aktet i cileson si SHUME TE GABUARA!

Të gjithë gabojme, e drejtë, por ama jo te gjithë gabojme kaq rëndë e deri ne këtë shkalle. Kur unë s’shkel mbi dinjitetin dhe dashurinë e atij qe kam pranë, kerkoj te njëjtën sjellje dhe nga ai. S’kam nevojë qe thjesht te ndaj një krevat, kam dëshirë & nevojë për shumë me tepër (perfshi këtu besnikeri totale, m.q.s. po flasim për këtë). Dhe sepse kerkoj këtë, s’mund te quhem ekstremiste… sikurse nuk marr guximin te quaj as ndonjë qe fal këta njerëz, budallenj Jojo:
Falja e tradhetise për mua, s'duhet te paragonohet me faktin se jeton me vite jashtë Shqipërisë. Nëse ti ke një dekade ne USA, unë kam 3/4 po aq larg nga atdheu… but let me tell you this, fakti qe unë kam jetuar ne perëndim këto vite, s'mund te me bëj te fal tradhetine vetëm se gjoja këtu ka ne numer me shumë divorce (?)
Ndaj s'më duket e drejtë te fajesojme perendimin për këtë. Fatin e jetës qe jetojme e bëjmë ne, e krijojmë ne... te mesohemi te marrim te mirat, dhe jo te keqiat prej saj ;)


Gjithë te mirat! :pafshim
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Elegance ne 28-04-2007, 14:22:07
Nuk fajesova Ameriken apo Evropen per mendimet e mia, por mendoj se nje fare ndikimi edhe e kane apo mund ta kene. Nejse, une akoma i qendroj bindjes sime dhe me duket njerezore si pergjigje. Njerezore eshte edhe te mos falesh dhe ndoshta eshte me praktike te besh kete sesa ate qe do te beja une. Te falesh nuk eshte e lehte SmiLey, por jo e pamundur. Por edhe falja eshte njerezore dhe te me besosh SmiLey se te falesh nje person (per cfaredo gjeje qofte) ndjehesh shume mire brenda. Mua me duket falja ndonjehere si perpjekja me e mire ndaj ndonje disfate apo si fillim i ri, hov i ri me shpresa te reja. Une mendoj se te tradhetosh eshte shume gabim, por te falesh nuk me duket gabim, perkundrazi mund te ndryshoje teresisht (per mire) rrjedhen e lidhjes suaj.

KAQ KISHA se e kam zgjetur shume ne kete teme!!
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Syrgjyn ne 29-04-2007, 01:59:50
Unë jam i mendimit qe njeri tradheton nëse ka ndonjë ,,zbrazetire,, ne  atë qe e quajm ne dashuri.

Kshtu qe nuk do t'i lija asnjë hapësirë qe asaj t'i shkoj mendja për te tradhetuar,e jo me te beje këtë pune.

Jam ne nje mendje me ty. Gjithsesi, mendoje pak: ti ke nje partnere qe e do dhe te do shume dhe ben shume per te dhe me te, por "thjesht ndodhi" qe ajo te tradhetoi nje here, ama nje here te vetme. Cfare do te beje ti? Do ta falje edhe duke e ditur se ti nuk i mjaftoje 100%, se prania jote ne jeten e saj nuk e mbushte dot ate?

Une vete nuk do t'i mbaja meri, sepse do ta kuptoja deri diku situaten e saj. Por shanset qe te rrija akoma me te do te ishin te pakta.

Nese ajo do te ndryshonte shume si karakter, atehere ajo nuk do te ishte më e njejta femer me te cilen u dashurova dhe u lidha; do ta ndieja si te huaj. Nga ana tjeter, nese ajo do te kthehej perseri ne veten e saj te meparshme, ate qe kisha njohur dikur, te pakten duke ruajtur ato vecori qe me terhoqen drejt saj, dhe te zhvillonte akoma me shume anet e mira te personalitetit te saj... atehere po!


Por edhe ka lloj lloj njerzisht.(mos na provoft Zoti asnjerin)Qe te na tradhetoj.Tek ne nuk thojn kot pleqt:Mos i beso as kemishes qe e ki ne trup. ;)

S'e kane thene keq. ;)


ai flirton me vajzen dhe ajo fillon te flirtoje me te gjithashtu (d.m.th. t'ja ktheje), ne fillim këto flirte janë mjaft te pafajshme dhe shoqërore madje.

"Flirt i pafajshem"  ohoho: Kisha kohe pa e degjuar kete shprehje!

Ne shqip, fjalen flirt mund ta perkthejme "ngacmim shpejt e shpejt". Cfare do ta shtynte djalin qe te ngacmonte vajzen (apo vajza djalin)? Ku eshte dallimi midis flirtit "te pafajshem" dhe atij "fajtor"? Cfare eshte flirti ne fund te fundit?


...e kupton gabimin SHUME të madh qe ka bërë dhe s'e fal dot veten për këtë. Jo vetëm qe e kupton si gabim, por s'rri dot rehat, s'e lejon ndergjegjia derisa te mberrije ne shtepi tek i dashuri apo burri i vet qe t'ja tregoje te vërtetën.

...

...ndërsa e dyta e bëri këtë gjë vetëm një herë te vetme, u ndje shuuuuuume keq për atë qe ndodhi dhe u tregua e sinqertë dhe tha te vërtetën (d.m.th. ja tregoi partnerit te vet).

Ka edhe nje rast te trete: kur djali ose vajza tradheton vetem nje here, por nuk ia tregon kurre partnerit/es. Arsyet mund te jene disa -- turpi, ndroja, frika, ndienja e fajit, deshira per te mos lenduar partnerin apo familjet e tyre, apo ajo qe permende me lart: mundesia (e madhe) qe partneri ta linte.

Ky eshte rasti me i shpeshte, me i rendomte -- besoj se ti e di. ;)
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: SmiLey ne 29-04-2007, 03:39:25
Ka edhe një rast te tretë: kur djali ose vajza tradheton vetëm një herë, por nuk ia tregon kurrë partnerit/es. Arsyet mund te jenë disa -- turpi, ndroja, frika, ndienja e fajit, dëshira për të mos lenduar partnerin apo familjet e tyre, apo ajo qe permende me lart: mundësia (e madhe) qe partneri ta linte.

Ky është rasti me i shpeshte, me i rendomte -- besoj se ti e di. ;)

ehuhaa... sigurisht qe ky është me i shpeshte si rast, se secili kujdeset për bycen e vet me shumë LOL Ata e falin njëri-tjetrin ne heshtje te gjoret :P


@Elegance, s'thashë se te falesh është e pamundur (?) Por për kështu rastesh, unë vet s'do të falja (dmth do me dukej e pamundur per karakterin tim). Këtu është i gjithë ndryshimi. :)
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Capkenja ne 29-04-2007, 10:17:26
Tradhetia ka egzituar,egziston dhe do te jete akoma perderisa jemi njerez te paparesosur..

Format dhe arsyet e tradhetise jane te shumte duke u nisur nga ato momentale(tradheti te paparamendruara..tr adheti te studjuara,tradheti te perkoheshme,tradheti te perhershme.

Mosha,gjinia,nuk ka rendesi.Falin apo nuk falim dot kjo do te kuptohet vetem ne ate moment sepse gjerat nga larg e ne te mire mund te zgjidhen ashtu sic e duhet..ashtu sic na e pranon karaketeri..por kur vjen momenti

Njerezit kane falur gjaksin,njeriu qe ivrau babane nenen apo vellain..kjo eshte falja me e madhe qe njeriu ka mundur te dhuroj apo te bej ne kete jete...

U fal..ama fal atje ku vertet ja vlen te falesh..
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: shkodrani27 ne 02-05-2007, 09:57:36
nese ajo tradheton se une e kam tradhetuar eshte muhabet tjeter sepse une e kam fajin i pari. nuk do i isha lutur nese do me kerkonte ndarje. jo se nuk e dua por thjesht sepse i kam bere diçka qe ajo nuk e meritonte dhe pikerisht per kete do mendoja ta lija te qete dhe asgje me shume. nese vjen dhe me thote se te kam falur atehere them se meriton respektin me te madh timin. puna eshte se duhet ta dish se ke bere faj dhe ta ndjesh peshen e fajit. dhe jo si disa qe pasi mbaron pune me njerin?njeren mendojne per tjetren...

une per vete jam beqar. ato qe fola me siper jane hipoteza se si mund te reagoja ne nje situate te tille. nese mua nuk do te me pelqente qe gruaja ime e ardhshme te mos me tradhetonte atehere une pse ta tradhetoj per vete? nese une i qendroj besnik asaj si mund tja fale tradhetine asaj kur mbase nuk i mungonte asgje... une jam i prere ne kete qendrim dhe nuk mund tja fale. vertet mund ta dua mundet ndoshta te me privoheshin mbase dhe femijet por kjo jo aspak qe nuk ja fal... per te mos rene ne situata te tilla me duhet te bej kujdes kur te behet fjala per zgjedhje. duke bere zgjedhjen e duhur dhe qe te jep garanci mendoj qe dhe situata te tilla as qe nuk do te me shfaqeshin ne mendje lere pastaj te mendoj se po me tradheton me nje tjeter.

respekte nga shkodrani27
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: KingS00l ne 08-05-2007, 10:24:07
nëse ajo tradheton se unë e kam tradhetuar është muhabet tjetër
respekte nga shkodrani27

Hi Shkodrani27

Nje pyetje ...Pse mendon ti se do e tradhetoje i pari ?
Domethene me arsye, apo pa arsye ?

Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Gεŋтυs ne 08-05-2007, 14:52:42
Tradhetia ka egzituar,egziston dhe do të jetë akoma përderisa jemi njerëz te paparesosur..

Format dhe arsyet e tradhetise janë te shumte duke u nisur nga ato momentale(tradheti te paparamendruara..tr adheti te studjuara,tradheti te perkoheshme,tradheti te perhershme.

Mosha,gjinia,nuk ka rëndësi.Falin apo nuk falim dot kjo do të kuptohet vetëm ne atë moment sepse gjërat nga larg e ne te mirë mund te zgjidhen ashtu siç e duhet..ashtu siç na e pranon karaketeri..por kur vjen momenti

Njerezit kanë falur gjaksin,njeriu qe ivrau babane nënën apo vellain..kjo është falja me e madhe qe njeriu ka mundur te dhuroj apo te bëj ne këtë jetë...

U fal..ama fal atje ku vërtetë ja vlen te falesh..

jam ne nje mendje me ty!:D

por dicka...nqs falet hera e pare problemi eshte se ai/ajo e ben urre dhe vazhdon "zanatin" (ujku qimen e nderron por zakonin se harron)
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: erlehta ne 11-07-2007, 21:49:10
Them qe do ta falja tradhetine, madje do të gjeja me mençuri rrugët me te bukura për të mos e humbur njeriun e dashur
Dituri Dizdari

P.S Shkrimin e saj te plote e keni ketu
http://www.zeriyt.com/letraret-e-medhenj-shqiptar/a-do-ta-falnit-tradhetine-t37988.0.html
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Elegance ne 12-07-2007, 01:54:59
Them qe do ta falja tradhetine, madje do të gjeja me mençuri rrugët me te bukura për të mos e humbur njeriun e dashur
Dituri Dizdari

P.S Shkrimin e saj te plotë e keni këtu
http://www.zeriyt.com/letraret-e-medhenj-shqiptar/a-do-ta-falnit-tradhetine-t37988.0.html

Shume e buklur ajo fjalia me siper. S'kam kohe tani por do ta lexoj me vone, te plote ate qe ka thene Dituria, ne ate linkun qe ke vendosur ti. :)
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Syrgjyn ne 20-07-2007, 11:46:44
Me shkallen e perparimit te teknologjise qe po karakterizon shekullin XXI, ka edhe kështu...
http://link.brightcove.com/services/player/bcpid271557392?bctid=1114191318

(Ju kerkoj te falur për videon shqetesuese dhe tekstin anglisht.)
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Brentiani ne 20-07-2007, 22:09:10
Tradhetia smund te falet per faktin se ai\ajo qe tradheton njehere, do tradhetoje perseri.
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Elegance ne 22-07-2007, 16:24:05
Tradhetia smund te falet për faktin se ai\ajo qe tradheton njëherë, do tradhetoje përsëri.

Une nuk mendoj keshtu po nejse. Mendoj se cdo njeri e ka ne veten e tij per te ndryshuar. Nese ai ka deshire, vullet te lire dhe guxim sa duhet, mund dhe do te ndryshoje qe cke me te.
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Capkenja ne 22-07-2007, 19:20:15
Ahaha sa kam qeshur me postimin e Syrgjynit..cka kishte punuar mire ai gruas....keshtu e duan keta qe dredhin bishtin LOL LOL LOL
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Brentiani ne 22-07-2007, 20:04:30
ASESI, sado qe ta dua nje femer, sado qe te me doje ajo, ne fakt sa me shume t'a dua dike aq me shume do te lendohesha po te me tradhetonte dhe asnje moment nuk besoj se do mund t'ia falja. KURRSESI!
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Capkenja ne 22-07-2007, 20:41:00
As une nuk fal..edhe kete e ka treguar vete e kaluara ime....kur bej per dike jashte mase dhe me tradheton une i them CIAO .....nuk ka kthim pas...mgjs nese rrethanat do te ishin te tilla qe une jam larg tij dhe ai kete e ben vetem per arsye vetem sa per seks ndoshta do ta falja...ama te jete me mua prane dhe te shkoj me tjetren JO.
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Karatisti ne 02-08-2007, 21:21:47
As unë nuk fal..edhe këtë e ka treguar vete e kaluara ime....kur bëj për dike jashtë masë dhe me tradheton unë i them CIAO .....nuk ka kthim pas...mgjs nëse rrethanat do të ishin te tilla qe unë jam larg tij dhe ai këtë e bën vetëm për arsye vetëm sa për seks ndoshta do ta falja...ama te jetë me mua pranë dhe te shkoj me tjetrën JO.

Po sikur ti te ishe larg tij do ja falje vetes nese do e tradhetoje?
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Capkenja ne 02-08-2007, 22:34:54
Une se kam tradhetuar..ah keshtu me  fjale thua ti te tradhetoj 100 here ne dite une apo duke bere muhabet me njerezit ne msn..po me veprime kurre !

Une e kontroll veten ja di deri ku jane kufinjte dhe sma ha mendja te tradhetoja ndonje here !
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: PetritKola ne 02-08-2007, 23:16:35
Ne vlerat e sotme qe cdo gje eshte monedhe, pyetja do te shtrohej me c'fare cmimi falet tradhetia?
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: anonimus ne 03-08-2007, 12:06:44
E perse do ta denoja vetveten duke jetuar ne ankth?!
  S'e fal Kurre!
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Karatisti ne 03-08-2007, 14:19:39
Unë se kam tradhetuar..ah kështu me  fjale thua ti te tradhetoj 100 herë ne ditë unë apo duke bërë muhabet me njerëzitë ne msn..po me veprime kurrë !

Unë e kontroll veten ja di deri ku janë kufinjte dhe s'ma ha mendja te tradhetoja ndonjë herë !

Atehere pse ta falesh ate per te njejten gje. Ai qe nuk tradheton ai nuk guxon te fale.
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Capkenja ne 03-08-2007, 14:30:14
Te thashe ndoshta do ta falja..varet shume shume nga shume faktore.......ama se di tamam tamam :(
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: eagle2 ne 03-08-2007, 15:37:45
Une si mashkull sdo ja falja
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: PetritKola ne 03-08-2007, 23:06:01
Unë si mashkull sdo ja falja

1-Juve propogandoni seks para martese, duke thene se eshte torrollak personi qe nuk ka bere nje gje te tille.

2-Ku e shikon te keqen ne kete rast ku shpreheni katgorik se jo.
Ne se ajo qe juve jeni lidhur ka shkuar me 100 veta para teje (juve jeni pro kesaj) ku eshte e keqja qe te veje dhe me te 101-tin?
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Brentiani ne 04-08-2007, 10:26:51
As unë nuk fal..edhe këtë e ka treguar vete e kaluara ime....kur bëj për dike jashtë masë dhe me tradheton unë i them CIAO .....nuk ka kthim pas...mgjs nëse rrethanat do të ishin te tilla qe unë jam larg tij dhe ai këtë e bën vetëm për arsye vetëm sa për seks ndoshta do ta falja...ama te jetë me mua pranë dhe te shkoj me tjetrën JO.
Do t'ia kishe falur ngase pret qe edhe ai te veproje po ashtu ne rastin tend, po te te ndodhte ty t'a tradhetoje ate dmth brenda po atyre rrethanave qe ke cekur ...?!!
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Brentiani ne 04-08-2007, 10:46:58
1-Juve propogandoni seks para martese, duke thënë se është torrollak personi qe nuk ka bërë një gjë te tillë.

2-Ku e shikon te keqen ne këtë rast ku shpreheni katgorik se jo.
Ne se ajo qe juve jeni lidhur ka shkuar me 100 veta para teje (juve jeni pro kësaj) ku është e keqja qe te veje dhe me te 101-tin?
Zoti Kole, mua s'me intereson e kaluara e saj, me intereson ne fakt shume, por eshte nje gje qe s'mund te ndryshohet sado qe njeriu t'a deshiroje ate gje, mua me intereson e tanishmja dhe ajo qe vjen pas. Prandaj s'dua te merrem me botekuptime qe s'pijne uje me. Le ti kete pasur 100 apo sado perpara meje.. eshte me rendesi qe kur te lidhem me te une te jem i vetmi. Nuk me intereson te jem une i pari per te se ajo eshte e kaluar dhe nuk ka dobi me prej saj... njoh shume te atilla qe e kane ruajtur virgjerine me naivitet gjersa kane futur ne kurth dike (per t'u fejuar) pastaj i kane vajtur ne shtrat gjithe atyre me te cilet kane pasur kontakte .. gjith te mirat juve!!!
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Berni ne 04-08-2007, 14:27:39
Po ti nga e di se nuk do te tradhtoj ma,do i vesh roje nga mbrapa ?
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: mishel ne 04-08-2007, 14:42:42
berni do ja ruaj nga para! pike e zeze. ai po thote pikerish ate qe nuk intereson cfare ka bere. por cfare do bej njehere me te. dhe tradhetia eshte nje fenomen te cilin njeriu e ka ne dore vete . do e ben do nuk e ben. dhe te gjithe flasin pa e provuar. pra si parim dhe jo si nje fakt. pra kur te gjindeni para ketij fakti vendosni se ja vlen te falni a jo!
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: notorious ne 04-08-2007, 15:21:50
kujt i ësht dhon mundsia të tradhtoj... ka tradhtuar pa e vra 2 herë menien

rëndsi ka të dish të tradhtosh...

fjala tradhëti n'fakt s'më pëlqen... eksperienc, pasion... do thoja un
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: PetritKola ne 04-08-2007, 15:30:34
Zoti Kole, mua s'më intereson e kaluara e saj, më intereson ne fakt shumë, por është një gjë qe s'mund te ndryshohet sado qe njeriu ta deshiroje atë gjë, mua më intereson e tanishmja dhe ajo qe vjen pas. Prandaj s'dua te merrem me botekuptime qe s'pijne ujë me. Le ti këtë pasur 100 apo sado përpara meje.. është me rëndësi qe kur te lidhem me te unë te jem i vetmi. Nuk më intereson te jem unë i pari për te se ajo është e kaluar dhe nuk ka dobi me prej saj... njoh shumë te atilla qe e kanë ruajtur virgjerine me naivitet gjersa kanë futur ne kurth dike (për t'u fejuar) pastaj i kanë vajtur ne shtrat gjithë atyre me te cilët kanë pasur kontakte .. gjith te mirat juve!!!

Me nder jush desha te thoja qe "by*a qe është mesuar te pjer*i po nuk por*i, do fendi".

Tjetra, cila eshte kenaqsia juaj kur ajo do te kaloje ne mendjen e saj si ne nje katalog te gjithe ata qe ka kaluar dhe do te krahasoje me ty.

Nderime dhe kie parasysh se janë gjëra te provuara nga mijra shekuj.
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Elegance ne 04-08-2007, 15:38:24
Ne vlerat e sotme qe çdo gjë është monedhe, pyetja do të shtrohej me ç'farë çmimi falet tradhëtia?

Me pelqen shume kjo si fjali dhe ka shume kuptim. Eshte e thelle. Me pelqen edhe pyetja qe ke shtruar ketu. ;)

Pikerisht, kete ta ngreme si pyetje: Me C'fare cmimi falet tradhetia?! Une mendoj se nese ka nje cmim me te cilin tradhetia falet, ky cmim eshte se ti si person qe ke te dashur/te fejuar apo burre/grua personin qe po te tradheton, nuk ke asnje garanci absolute nese ai person nuk do ta beje perseri kete gje, nese do te te tradhetoje prape apo jo. Prandaj ka te beje shume sesi meson/merr vesh ti per nje tradheti, nese personi te ka traguar vete dhe te eshte hapur, nese e ke kapur vete me presh me dore, nese te ka thene dikush tjeter, nese ke dyshuar prej kohesh dhe me ne fund te eshte konfirmuar etj. Mendoj se cmimi i larte eshte mos-siguria dhe mos-garancia. Te vetmen 'garanci', ti ke fjalen e ketij personi. Fjala e nje personi mund te vleje shume, ama mund te mos kete edhe asnje lloj vlere, zero.

Nje tjeter cmim eshte turpi, ulja e vetes dhe e personalitetit, thyerja e egos, etj. si keto. Nje tjeter cmim eshte ai mendimi qe mund te mos te te lere fare rehat. Ai mendimi qe te thote, "po sikur". Po sikur ai ta beje perseri kete gje...?! Po sikur ta kap prape...?! Po sikur te mos me tredhetoje per nje fare kohe, por pastaj te tradhetoje perseri...?! Po sikur te mos arrij te jem gjithcka per te dhe ai te gjeje perseri nje femer tjeter ku mund te mbeshtetet...?! Po sikur... ehhhh sa shume "po sikure" qe ka. Mendime te tilla ta turbullojne veten e s'te lene rehat, te hane perbrenda.
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: eagle2 ne 04-08-2007, 15:41:53
1-Juve propogandoni seks para martese, duke thënë se është torrollak personi qe nuk ka bërë një gjë te tillë.

2-Ku e shikon te keqen ne këtë rast ku shpreheni katgorik se jo.
Ne se ajo qe juve jeni lidhur ka shkuar me 100 veta para teje (juve jeni pro kësaj) ku është e keqja qe te veje dhe me te 101-tin?
nuk permenda askund njeqind. e rendesishme eshte qe femra te kete pasur te dashur dhe mashkulli gjithashtu. nuk besoj qe mashkulli apo femra duhet te jene nga 25 vjec dhe kurre te mos kene pasur te dashur
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Elegance ne 04-08-2007, 15:45:21
Zoti Kole, mua s'më intereson e kaluara e saj, më intereson ne fakt shumë, por është një gjë qe s'mund te ndryshohet sado qe njeriu ta deshiroje atë gjë, mua më intereson e tanishmja dhe ajo qe vjen pas. Prandaj s'dua te merrem me botekuptime qe s'pijne ujë me. Le ti këtë pasur 100 apo sado përpara meje.. është me rëndësi qe kur te lidhem me te unë te jem i vetmi. Nuk më intereson te jem unë i pari për te se ajo është e kaluar dhe nuk ka dobi me prej saj... njoh shumë te atilla qe e kanë ruajtur virgjerine me naivitet gjersa kanë futur ne kurth dike (për t'u fejuar) pastaj i kanë vajtur ne shtrat gjithë atyre me te cilët kanë pasur kontakte .. gjith te mirat juve!!!

Petrit, me kete s'jam dakort me ty, por me Brentianin. Kur lidhesh me nje njeri, ti mund te kesh pasur shume lidhje te tjera perpara ketij personi, sikurse ai mund te kete patur femra te ndryshme perpara teje. Kjo pak rendesi ka. Kjo i perket jetes private te secilit dhe une mendoj qe lidhjet qe kemi me njerezit, perfshire marredheniet romantike, na rrisin, na permiresojne zakonisht, na edukojne dhe na mesojne si persona, per t'u sherbyer me mire situatave qe vijne me pas dhe asaj LIDHJES KRYESORE me personin e duhur me te cilin eshte e thene te kalojme jeten. Kur dhe nese une kam vendosur te jem me nje person sepse e dua dhe me do shume, pres prej tij respekt reciprok dhe ky respekt ka te beje edhe me respektin intim dhe besnikerine. Pra ndryshimi mes te dashurave apo dashnoreve qe ai ka pasur perpara meje dhe mes asaj dashnores apo lavires me te cilen ka shkuar nderkohe qe eshte me mua, eshte shume i madh.
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: notorious ne 04-08-2007, 15:47:04
më hiqni një kuriozitet...

ka njëri këtu që ësht tradhtuar...? t'na shprehet për ktë eksperienc e të diskutojm përsmari...

se fjalët i mer era, jo kshu po ashtu
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Elegance ne 04-08-2007, 15:54:40
Me nder jush desha te thoja qe "by*a qe është mësuar te pjer*i po nuk por*i, do fendi".

Tjetra, cila është kenaqsia juaj kur ajo do të kaloje ne mendjen e saj si ne një katalog te gjithë ata qe ka kaluar dhe do të krahasoje me ty.

Nderime dhe kie parasysh se janë gjëra te provuara nga mijra shekuj.

Petrit:
Nuk e kuptoj fare atë fjalën popullore qe ke cituar, ose te paktën s'e kuptoj lidhjen qe ka me temën. duhet te ma shpjegosh. Nejse.

Tani, nuk ka kenaqesi ta mendosh nëse dikush te krahason me dike tjetër. Unë si Elegance, di ta bëj dallimin qe cke me te dhe asnjëherë ne botë s'e kam krahasuar një person me te cilin mund te kem qenë apo një te dashur te se kaluares, me tim shoq. Kurrë s'e bëj këtë gjë. It's the worst thing you could think about. Ky krahasim me duket kot, idiot, pa vlera dhe nuk isherben askujt, përkundrazi. Nuk mendoj qe shumë persona qe janë realiste dhe qe duan t'ju ece mirë një lidhje, ta mendojnë te shkuaren apo ish te dashurit shumë dhe aq më pak qe te bëjnë krahasime mes tyre dhe burrit/gruas apo te dashurit/se dashures se tanishme. Mendimi im ky, por është mendim realist dhe kjo është diçka e provuar dhe e studiuar me kohe, gjithashtu.

Nejse, se u zgjata shumë. Tradhetia është gjë shumë e keqe dhe e hidhur ne thelb, por nuk mendoj se duhet te jetë patjetër e pafalshme. Unë për vete do e falja dhe e kam falur kështu qe s'bëj llogje kot, por them kështu se më ka ndodhur vete një situate e tillë.

E pra notorious, mua me kanë tradhetuar dhe siç kam folur edhe ne postimet e mia me te hershme, ka qenë e keqe dhe s'e kam pëlqyer si gjë, ama kam gjetur forcen me te madhe brenda vetes dhe e kam falur se ashtu kanë qenë rrethanat dhe për mendimin tim e ka merituar te falet (he proved himself). Këta qe flasin ne këtë teme kaq kaq ne mënyrë tabu për tradhetine, mua s'më duken shumë sipas kohës se sotme me thënë te drejtën se të flasim drejt, shumica e martesave ne botë (martesa biles e jo thjesht lidhje) kanë patur te paktën vetëm një rast tradhetie mes tyre, te paktën nga një partner dhe 90% e tyre nuk janë thyer menjehere, pra pas një tradhetie te vetme. Se po të ishte kështu, shanset e martesave pa divorc për te mbijetuar do të ishin shumë, shumë me te pakta. Ama nëse dikush e bën rrugë dhe ka affair mbas affair, atëherë po qe do të prishet martesa e do të vijë divorci. Edhe njëherë unë jam realiste, as pozitive, as negative. Dhe unë po flas për kohërat e sotme. Kaq.
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: PetritKola ne 04-08-2007, 16:02:54
Elegance,

Nje njeri qe ka ushtruar nje zanat ne mos e ushtroje intesivisht do ta beje me raste dhe do te ndjej malle per te. Vetem ne se vjen Jezusi dhe e shpeton... :D

Ky eshte kuptimi.

Realitati i shumte eshte si thoni ju, dhe une ju pyes juve perse ka tradheti ne mase edhe pas martese?
Sepse njerezia ushtron me raste zanatin e vjeter.(mendimi im)
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: notorious ne 04-08-2007, 16:10:46
ta pranoj ky tipi që t'ka tradhtuar apo e kape n'flagranc...

n'fakt un jam me atë që thash... duhët me dit t'tradhtosh.

se për t'tradhtu... rasti i parë që ja vlen, as që menohet 2 her.
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Elegance ne 04-08-2007, 16:12:03
Elegance,

Një njeri qe ka ushtruar një zanat ne mos e ushtroje intesivisht do ta beje me raste dhe do të ndjej malle për te. Vetëm ne se vjen Jezusi dhe e shpeton... :D

Ky është kuptimi.

Realitati i shumte është si thoni ju, dhe unë ju pyes juve përse ka tradheti ne masë edhe pas martese?
Sepse njerezia ushtron me raste zanatin e vjetër.(mendimi im)


Aha, pak a shume kjo qe the ti, ka lidhje me ate shprehjen "Ujku qimen e nderron, por zakonin s'e harron." Nga te gjitha fjalet e urta Shqiptare kjo me duket me koti me thene te drejten. S'me pelqen hic, madje me duket e pabesueshme. Ka shume njerez (dhe une njoh plot prej tyre) qe kane patur nje jete te keqe e te pamoralshme ne pergjithesi dhe e kane sjelle krejt verdalle, kane bere nje 180 grade persa i perket jetes se tyre dhe s'i jane rikthyer me kurre se vjetres apo zakoneve te se kaluares, dhe s'e kane kthyer kurre koken mbrapa.

Ka edhe nga ata veta qe kryejne tradheti pa mase, me vend e pa vend dhe keta te dytet nuk falen e nuk duhet te falen. Ata qe e kane provuar vetem nje here ama, apo qe jane penduar per ate qe i kane punuar partnerit mbas shpine, falen qe cke me te!
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: PetritKola ne 04-08-2007, 16:14:38
Elegance,

Ne falsin per ratstet e shumta, te pergjithshemen dhe jo te vecanten.

Perse nuk ju pergjigjet pyetjes qe ju bera?
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Elegance ne 04-08-2007, 16:17:59
ta pranoj ky tipi që t'ka tradhtuar apo e kape n'flagranc...

n'fakt un jam me atë që thash... duhët me dit t'tradhtosh.

se për t'tradhtu... rasti i parë që ja vlen, as që menohet 2 her.

Pak rëndësi ka sesi e morra vesh. Rendësi ka rezultati final: unë e fala dhe ai nuk e bëri me. Nëse do ta bënte një herë te dytë ama, perjashta deres. S'do e vija me veten te abuzohesha edhe njëherë ashtu prej tij.

Për atë qe the qe duhet me dit te tradhëtosh, ashtu është, por unë s'jam për këtë. Se me këtë qe thua ti, do të thuash qe nëse di te tradhëtosh atëherë beje pa masë. Kështu, pergjithesisht ata qe DINE TE TRADHETOJNE, u bëhet ves i madh tradhëtia, e bëjnë rrugë, dhe si përfundim do e bënin gjithnjë këtë gjë dhe unë personalisht me një person te tillë s'do të doja te lidhesha kurrë. Nuk e gjykoj këtë person qe bën diçka te tillë, se pune për te dhe unë jam një vajzë me mendime te perparuara, ama unë vete s'do e pranoja këtë person ne jetën time. Kaq.

P.S. Petrit, për t'ju pergjigjur pyetjes tënde: ka tradheti pa masë edhe pas martese, se ne këtë botë ka lloj-lloj njerezish. Ka edhe nga ata/ato qe janë tradhetare te lindur, e përderisa ka te tillë, tradhëtia gjithnjë do të ekzistoje, fatkeqësisht.


IKA NE PUNE TANI. ESHTE KENAQESI DHE MESIM TE LEXOSH MENDIMET E NDRYSHME DHE NGA ME TE SHUMTAT NE KETE TEME. JA KALOFSHI MIRE SOT. ELEGANCA. :)
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: PetritKola ne 04-08-2007, 16:20:58


 Petrit, për t'ju pergjigjur pyetjes tënde: ka tradheti pa masë edhe pas martese, se ne këtë botë ka lloj-lloj njerezish. Ka edhe nga ata/ato qe janë tradhetare te lindur, e përderisa ka te tillë, tradhëtia gjithnjë do të ekzistoje, fatkeqësisht.


Tradheti ne mase pase martese. Pse?

Nuk u pergjigjet.
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: PetritKola ne 04-08-2007, 16:22:10
Po mire o Eagle, le te jete 20 ne vend te 100.
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: notorious ne 04-08-2007, 16:30:47
tradhëtia n'masë futet tek kurv*lliku... ne spo flasim për kte

në rastin tat... un mendoj që t'gjitha femrat kan nevoj për një dashnor, mjafton të dish ta ruash ktë sekret.

jo për gjo... po muhabetet me burin konsumohen për 2 , 3 vjet e shumta

nejse,

pun t'mbarë... e t'fala kush t'pyt
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Loni2007 ne 04-08-2007, 16:31:03
A mund te falet tradhëtia?
Ndoshta varet nga rrethanat, nga personi etj. Une per veten time tradhetine nuk e fal.
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Capkenja ne 04-08-2007, 16:49:22
Degjo nuk mund te flas dot 100 % nese nuk jam para nje rrethane te tille sepse mendoni pak :

Ti ke nje  familje me te,per shume arsye ai ose ajo te le pas dore(nuk eshte e thene qe ka te dashur) dhe ti per nje moment ndihesh aq keq saqe kerkon mbeshtetjen tek dikush tjeter..rasti i pare qe do te ofrohet apo ku do gjesh ngrohtesi do te duket parajse vete..dhe do vije dashur pa dashur tradhetia.


Ka shume lloj tradhetish nga ato qe falen...qe kryhen per arsye qe as vete ne nuk mund te kontrollojme veten..ndoshta gabim qe koha do ta fal dhe ato qe jane te sinkronizuara...une per vete nuk do ta tradhetoja..flas tani per tani qe jam e re qe kam akoma deshira dhe ndenja ndaj tij po sic e ka permendur dhe dikush siper "Ndenjat konsumohen " dhe per nje cast te vetem dobesia do e tradhetoje sikur nje here te vetme..(e zeme se mes nesh gjerat nuk ecin mire) do doja tia thoja...pra kete do doja te bente partneri im nese do te ndodhte...atehere mund te ta falja..ama vetem nje here....heren e dyte JO.


Problemi eshte se une skam prova per momentin nesei  dashuri im me tradheton apo jo, dhe pa prova nuk e akuzon dot dike.

Nese do e bente..do preferoja te ndahesha..sepse ai qe tradheton qe ne dashuri do tradhetoj edhe me tej.

FLM por se dua nje jete te tille !
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: mishel ne 04-08-2007, 17:43:56
tradheti. pabesi jane fjale te renda. personalisht do e falja dhe do mundohesha te analizoja vehten. ciftin. sepse tradhetia ndodh per nje shkak . nje arsye e do mundohesha te rimedjoja gjithcka qe per mua eshje e rendesishme. familjen time.  por nese vendos te fal une me shpirt dhe ajo qe ndodhi ti perkasi te shkuares dhe une jam ne gjendje ta bej. per hire te dashurise. per hire te asaj qe kam ndertuar.
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Brentiani ne 05-08-2007, 03:36:16
Me nder jush desha te thoja qe "by*a qe është mësuar te pjer*i po nuk por*i, do fendi".

Tjetra, cila është kenaqsia juaj kur ajo do të kaloje ne mendjen e saj si ne një katalog te gjithë ata qe ka kaluar dhe do të krahasoje me ty.

Nderime dhe kie parasysh se janë gjëra te provuara nga mijra shekuj.

Sikur i ekzagjeron gjërat ti Kolo pa nevojë, madje edhe ke reshqitur nga tema, ngase titulli i temës siç shkruan aty lart është A MUND TE FALET TRADHETIA. , nëse një femër ka pasur një dështim ne dashuri, atë dështim e ka pësuar nga një mashkull, si ty, si unë, si ai tjetri. Kuptove? Tani nuk mund ta cilesosh atë me atë gjuhën siç perdor tï! Duhet bërë një dallim këtu ne mes femrave te ndershme dhe atyre te pandershme. E di ne ke me ngjan ti? Ne disa besimtare, qe pandehin te jenë shentore, te cilët mbahen si sherbetore te shenjtë përpara Zotit, te cilët tmerrohen nga ideja qe dikush mund te shkoje ne krevat me gratë e tyre, gjë qe as nuk guxojnë ta paramendojne, ndërsa ne anën tjetër shkyhen pas grave te hallkut... Një femër e cila ka dashuruar por është thyer, mendoj edhe ajo ka te drejtë edhe për një mundësi. Pikesefundi MASHKULLI e solli ne atë gjendje. S'do të thotë se ajo nuk do të dashuroje me, do të dashuroje edhe me shumë, pasi te këtë gjetur njeriun e zemrës, i cili din ta doje e ta cmoje ashtu siç duhet. Nuk janë të gjitha femrat e tilla, d.m.th. me ndonjë histori te hidhur femra te perdala e siç i quan ti. Ke ti motër, nene, gjyshe? Të gjithë kemi dhe ato janë femra, njerëz... pra mos i paragjyko, dhe atë gabimisht, edhe ato janë njerëz dhe ato dijnë te gabojnë. Ç'të them me shumë veç se dhashte zoti qe ti te gjesh një femër e te paprekur nga njeriu, qe te mund te flesh rehat, nëse ashtu deshiron ta kesh ndërgjegjen e qete! Ty dhe atyre te cilët mendojnë ashtu!

PS. dhe mos u lodh koti duke munduar te fantazosh ç'farë ka ne trurin e femres, ke ajo fantazon! Sa për te te shuar kuriozitetin ato femra te cilat nuk kanë pasur rast te bëjnë ato pune, fantazojne edhe me shumë, dhe atë edhe me keq. Apo eshte ashtu sepse ke frike se nuk do daleshe diq me i zoti se ata te mehershmit ti  :D

PEACE!
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: PetritKola ne 05-08-2007, 17:58:09
Brentiani,

Nuk besoj ashtu.
Dikush kerkoi sqarime dhe unë u shpjegova.
Unë nuk perdor asnjë lloj gjuhe sepse siç thashë standarti është i ndryshëm, relativ siç tregojnë edhe postimet.
Unë i shtyje gjërat qe te qartesohemi se ku është limiti.
Ne se dikush kërkon te provoje te këtë seks me kafshet, apo te bëhet homo... dhe me pas pendohet a do ta falnit? Auhet kjo tradheti?

Unë eci sipas standarteve te mija. Unë e kam gjetur dhe jam rehat.
Juve vazhdoni te falni ne pafundesi. Kjo është një e drejta dhe zgjidhja juaj ku ju munde te ndihenimire me falje te pafundme sipas standartit qe keni zgjedhur.
Unë nuk thashë se kështu siç beje unë është mirë dhe siç bëni ju është keq unë them se ka standarte të ndryshme. Njeri është imi dhe tjetri tuaji qe po deshmojme qe ka diferenca.

Standart tjetër. Dikush munde te thotë se po je bërë 20 vjeç (thanë 23 ne një rast) dhe nuk ke provuar homoskesualizmin apo kafshet je ose i prapambetur ose torrollak. Jeni juve gati te perqafoni këtë standart?
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Elegance ne 06-08-2007, 03:39:37
Tradheti ne masë pase martese. Pse?

Nuk u përgjigjet.

Pse, ka tradheti me mase edhe mbas marteses do te dish ti?! Pyeti ata qe tradhetojne, jo mua. Seriozisht, tradheti me mase ka, pasi ne kete bote ke lloj-lloj njerezish, perfshire bashkeshorte jo-besnike e tradhetare, sikurse familje-prishes (home-wreckers) qe zene dashnore burra e gra te martuara. Ja pra, se pse ka tradheti pa mase - keto jane dy arsyet kryesore. E perderisa keta dy lloj njerezish do te ekzistojne, keshtu edhe tradhetite e martesave. ;) Nuk jetojme ne bote perfekte Petrit, le te rrime shtrember e te flasim drejt.


Po mirë o Eagle, le të jetë 20 në vend te 100.

Shiko, ti e ke keqkuptuar Eagle-in. Tani, ata persona qe kane qene me 100 te tjere perpara martese nuk jane normale dhe as te moralshem. Nese partneret seksuale arrijne ne nje shifer mjaft te madhe atehere kjo quhet kurvellik. Ajo cka dashur te thote Eagle, eshte qe s'do te ishte kunder nese e dashura e tij ka patur nje te dashur apo partner perpara tij, apo s'e ka problem te lidhet me nje vajze te pavirgjer. Thjesht e kaluara e nje personi s'ka dhe s'duhet te kete shume rendesi per nje lidhje te tanishme apo lidhjen e sotme, te kohes se tashme e kam fjalen. (po flasim per ata qe nuk flene lart e poshte me njerez, de). Dhe une personalisht jam dakort me Eagle. ;)
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Emira ne 06-08-2007, 07:54:30
Pershendetje kalamaja;-)

Nuk e imagjinoj dot te tradhetoj kur e dua tjetrin me shpirt.
Edhe po me tradhetoi i fejauri apo burrinuk kam per t´ja falur. Them se eshte e kote te marr mundimin. Problemet duhen zgjidhur ne cift dhe jo jashte tij. Ndoshta jam une teper idealiste po dashurine e dua o 100 per qind o hic fare.Se dashuria per mua eshte hyjnore, te jep ngrohtesi, respekt, shprese, mbeshtetje, force dhe ta ben jeten te plote. Gjysma-gjysma une s´dua te jetoj...
Ne se partneri im me tradheton dmth, qe ndjenjes se tij ndaj meje do t´i mungoje ndonje nga aspektet e permendura me siper. Plus qe ai vete duke me njohur mua dhe temperamentin tim do te dije se cdo gjeje i ka ardhur fundi...

Nejse, s´dua te nisem per keq se njeriu duhet te mendoje gjithmone per mire.

Ju pershendes!
Emira
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Capkenja ne 06-08-2007, 12:36:56
Altruist..se kam idene fare per cfare mize flet ,por mqs e paske hedhur si larg e larg me kete fjalin e fundit po ju them vetem kaq :

Fakti qe une ju kundershtoj ne mendime nuk do te thote qe une futem ne ate kategori me femra qe kane pasur partnere te rregull ,qe cdo jave ngrejne kembet perpjete ..tani ti po bie brenda me kembet e tua

Nga nje ane po thuaj partner te rregull(cfare nenkupton ti te lutem me kete gje ) dhe nga ana tjeter cdo jave i ngrene kembet e tyre lart..tani me ke i ngrejne kembet e tyre lart me kete partnerin e rregull apo ate te pa rregullin )

Nderroja pak pozicionin femrave tek postimet jo vetme me kembe lart se lodhen,thuaj nje here nje pozicion tjeter.


Mua sme djeg asgje nga ajo qe thua sepse une e njoh vetem time,me njohin prindetrit e mi,me njeh ai qe me ka perkrahe tani ,me njeh shoqeria....per ate Alkete qe une jam,edhe pse kam pasur para ketij te dashuri nje tjeter...........

E pata per 2 vjet,e prita 1 vit te tere larg se ishte ne Japoni duke qare cdo nate...dhimbjen e pritjes une e kam provuar..cte bejme ne te dy qe gjerat nuk ecen mire mes nesh..ose me sakte qe ai me tradhetoi..

´Ta falja ? ? ? ?

Une mendoj se nuk ia vlente ta falje ate njeri,keshtu mos kaloni nga nje teme ne tjeren..ketu po flasim per tradhetine e jo per prostitutat !


Uroj me gjithe shpirt te takosh nje femer te vigjer dhe mos ti krijosh asaj probleme te ketij lloji..por do te them nje sekret te vogel :

Ajo qe se ka provuar mishin e dikujt tjeter...deshiron tej mase ta provoj ne krahasim me ate qe e ka provuar nje here...kjo e fundit e di fare mire ce pret ne hapin tjeter ndersa e pa prekura enderron deshirat e saj trupore ti bej realitet....

Nuk ndodh ndoshta ne cdo  femer...por ne te shumten e rasteve po.

NEse gjen ndonje nuse me shall mbi koke atehere sdo kesh probleme te tilla.

Shendet prej meje se shendeti eshte kryesorja sot per sot !


Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: eagle2 ne 06-08-2007, 15:55:01
shqiptaret myslimane i duan te virgjera . kjo tradite e ka vendin ne pakistan dhe turqi
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: wiliams ne 06-08-2007, 20:51:18
Altruist..se kam idenë fare për çfarë mize flet ,por m.q.s. e paske hedhur si larg e larg me këtë fjalin e fundit po ju them vetëm kaq :

Fakti qe unë ju kundershtoj ne mendime nuk do të thotë qe unë futem ne atë kategori me femra qe kanë pasur partnere te rregull ,qe çdo jave ngrejne kembet përpjetë ..tani ti po bie brenda me kembet e tua

Nga një anë po thuaj partner te rregull(çfarë nenkupton ti te lutem me këtë gjë ) dhe nga ana tjetër çdo jave i ngrënë kembet e tyre lart..tani me ke i ngrejne kembet e tyre lart me këtë partnerin e rregull apo atë te pa rregullin )

Nderroja pak pozicionin femrave tek postimet jo vetme me këmbë lart se lodhen,thuaj një herë një pozicion tjetër.


Mua sme djeg asgjë nga ajo qe thua sepse unë e njoh vetëm time,me njohin prindetrit e mi,me njeh ai qe më ka perkrahe tani ,me njeh shoqëria....për atë Alkete qe unë jam,edhe pse kam pasur para këtij te dashuri një tjetër...........

E pata për 2 vjet,e prita 1 vit te tërë larg se ishte ne Japoni duke qare çdo nate...dhimbjen e pritjes unë e kam provuar..ç'të bëjmë ne te dy qe gjërat nuk ecën mirë mes nesh..ose me saktë qe ai me tradhetoi..

´Ta falja ? ? ? ?

Unë mendoj se nuk ia vlente ta falje atë njeri,kështu mos kaloni nga një teme ne tjeren..këtu po flasim për tradhetine e jo për prostitutat !


Uroj me gjithë shpirt te takosh një femër te vigjer dhe mos ti krijosh asaj probleme te këtij lloji..por do të them një sekret te vogël :

Ajo qe se ka provuar mishin e dikujt tjetër...deshiron tej masë ta provoj ne krahasim me atë qe e ka provuar një herë...kjo e fundit e di fare mirë ce pret ne hapin tjetër ndërsa e pa prekura enderron dëshirat e saj trupore ti bëj realitet....

Nuk ndodh ndoshta ne çdo  femër...por ne te shumtën e rasteve po.

NEse gjen ndonjë nuse me shall mbi kokë atëherë sdo kesh probleme te tilla.

Shendet prej meje se shendeti është kryesorja sot për sot !duket kjo qe eshte fiks fare hmmmmm:,nuk paskam gabuar. hmmmmm:te kam shume xhan Capkene(mbaje pak veten se nuk la lezet) :D
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Elegance ne 07-08-2007, 17:26:42
Përshëndetje kalamaja;-)

Nuk e imagjinoj dot te tradhetoj kur e dua tjetrin me shpirt.
Edhe po me tradhetoi i fejauri apo burrinuk kam për t´ja falur. Them se është e kotë te marr mundimin. Problemet duhen zgjidhur ne çift dhe jo jashtë tij. Ndoshta jam unë tepër idealiste po dashurinë e dua o 100 për qind o hiç fare.Se dashuria për mua është hyjnore, te jep ngrohtesi, respekt, shprese, mbështetje, force dhe ta bën jetën te plotë. Gjysma-gjysma unë s´dua te jetoj...
Ne se partneri im me tradheton d.m.th., qe ndjenjes se tij ndaj meje do t´i mungoje ndonjë nga aspektet e përmendura me sipër. Plus qe ai vetë duke me njohur mua dhe temperamentin tim do të dije se çdo gjeje i ka ardhur fundi...

Nejse, s´dua te nisem për keq se njeriu duhet te mendoje gjithmonë për mirë.

Ju përshëndes!
Emira

E Dashur, askush s'e mendon dot te tradhetohet, ta tradhetojne, t'ja bëjnë mbrapa shpine me dike tjetër apo te tradhetoje vete. Por janë gjëra qe ndodhin përditë, ne lidhjet me te mira e mes dy me te dashuruarve biles. Ndodhin ne ata qe janë në lidhje kazhuale, ne ata qe janë ne një lidhje serioze edhe pse jo akoma te fejuar, sikurse ndodhin ne fejese, ne bashke-jetese e ne martese. Jam dakort me ty qe problemet duhen zgjidhur me çift e brenda ciftit dhe jo jashtë, por unë kam përshtypjen se ne maxhoritetin maksimal te rasteve kur tradhëtia ndodh për heren e pare fare ndodh pa vetedije, e paplanifikuar, d.m.th. jo kur cifti t'i këtë diskutuar problemet, dilemat apo pakenaqesite e tij. Dhe si e tillë, kjo tradheti e rastit - nëse do te quhej kështu - s'do të lere dot rrugë për konfrontimin e problemeve përpara se te arrihej deri këtu.

Sa për atë qe dashurinë ta duash e ta kesh o 100% o hiç fare, edhe s'jam edhe jam dakort. Jam dakort pasi jam humane dhe jam femër para se gjithash dhe si e tillë jam ndertuar sensibel, e dashur, e brishte, romantike dhe me emocionale sesa mashkulli. Normale si njeri ne rradhë të parë dhe si femër ne rradhë te dytë, une aludoj dhe mundoj te gjej e te arrij një lidhje sa me te mirë, me te pastër, me te shenjtë, me te shtrenjte e me perfekte. Por jo gjithmonë do ta gjej këtë absolutitet te pastertise, shenjterise, pastertise dhe miresise se lidhjes, prandaj edhe jam edhe s'jam dakort me atë qe the për 100% e lidhjes. Se ndonjëherë i themi vetes, kur kemi diçka te sigurtë, kur kemi një shpatull ku te mbeshtemi e një trup te ngrohte pranë te cilit fleme naten, edhe kur gjërat s'janë perfekte krejt(madje ne te dy si mashkulli dhe femra e dimë këtë gjë), pse ta prishim krejt këtë, pse ta cojme drejt lumit si të thuash?! Duke qenë e hapur ndaj këtyre situatave e rrethanave, prandaj edhe unë jam tolerante ndaj tradhetise, ama nëse ajo ndodh njëherë te vetme. Kam borxh (per veten time) t'i jap njeriut shans te dytë se gjithkush i meriton shanset e dyta (madje për gjëra e ngjarje te tjera - jo për tradheti - ua kam dhënë edhe shanse te treta e te katerta) dhe ta fal NJEHERE! Se asnjë si individ dhe rrjedhimisht asnjë çift nuk është i përkryer apo absolut, dhe nuk ka lidhje te përkryer edhe sikur te këtë gjithnjë harmoni mes tyre e gjërat te kalojne shumë mirë. :)
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: chekevara ne 11-08-2007, 16:06:30
mua per vete sma kane falur :D...sidoqofte nuk falet, se do e kesh peng per ter jeten..
mendimi im..
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Emira ne 12-08-2007, 21:43:53
Pizeveng! Te dija djale te urte une ty! Kush s´ta fali mo, francezka apo ndonje e jshtme tjeter;-??
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: chekevara ne 13-08-2007, 03:43:39
Pizeveng! Të dija djalë të urtë unë ty! Kush s´ta fali mo, francezka apo ndonjë e jshtme tjetër;-??
jam shum bujar ne kete drejtim :engjell:..me ngec goja kur them fjalen "jo" :D...francezet,greket,anglezet etj...doje te thoje :D :D :D
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Emira ne 13-08-2007, 07:50:34
po thuaj NO o cun, se e kupton gjithe bota, ama edhe ti, shqip u fliske atyre??????????? LOL LOL LOL LOL LOL
ta bofte Zoti hallal, se ke humor me grushta edhe ti
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Emira ne 13-08-2007, 10:23:09
E dashur Elegance!

Sapo lexova postimin tend te fundit ne kete teme.

Per mua s´eshte e pranueshme tradhetija. Flas vetem per veten time.
Besimi tek partneri eshte ajo cka me jep mbeshtetje. Po te me tradhetonte, ajo mbeshtetje do te shnderrohej ne nje mur pa themel te forte me nje te krisur te madhe ne mes. Do te kisha frike te mebeshtetesha ne te, se mund te shembej.Si natyre, kam nevoje te gjej nje mbeshtetje te persosur tek partneri dhe ne se i futem nje lidhjeje serjoze, atehere ndermjet te tjerash se pretendoj se ky individ eshte i afte te me mbeshtese ashtu sic dua une.
Tradhetia mund te ndodhe ndoshta e paplanifikuar, por kurrsesi pa vetedije. Shume rralle na ndodh ne te rriturve te bejme nje gabim pa vetedije.
Derisa sinqeriteti dhe besnikeria jane dy prej parimeve kryesore ne nje lidhje(flas per lidhje serjoze)atehere cdo njeri qe tradheton, mashkull apo femer eshte i ndergjegjshem qe po thyen kodin e dashurise.
Me sa njoh une veten, e di mire qe s´do ta falja tradhetine. Ne se eshte mire apo keq, tjeter gje.Ndoshta varet nga situata.
Por s´mund te beja ndryshe.
E dua dashurine me te vertete 100 %-she, ashtu si edhe e jap.
Jam e gatshme te sakrifikoj ne se midis meje dhe te dashurit ka probleme te natyrave te ndryshme, por duke ruajtur dinjitetin e tij dmth, duke mos shkuar me nje tjeter.Ndaj e ve si baze qe edhe ai te me ngelet besnik,se dua te ma ruaje edhe ai dinjitetin tim, duke me respektuar per ate qe me ka marre. Per mua: Tradhetia eshte mosrespektim, dhe pse jo poshterim i partnerit me te cilin jemi ne lidhje, me apo pa qellim, me apo pa dashje. Them se mund te perjashtohen vetem rastet ku individi qe e ben, eshte nen ndikimin e alkoolit te permasave kolosale apo te droges, ose ose ne periudha ndarjeje, para ribashkimit me partnerin.

E kam te veshtire te kuptoj se pse disa e bejne kete gje, kur pretendojne se dashurohen, por kurrsesi nuk jam e gatshme ta gjykoj tjetrin per kete gje.

Per mua vlen ajo qe kam permendur me siper dhe aq.
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: mishel ne 13-08-2007, 15:18:43
kjo qe ke pershkruar eshte ajo qe quhet Ideale. Por a ekziston ky fenomen? Une them jo. Ti thua po. Une dashuroj ne menyren time gje qe me ben te mendoj se do e falja. Pikerisht per ate dashuri do e falja. Ndryshe sdo kish kthim prapa!
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Emira ne 15-08-2007, 10:36:32
Te jap te drejte Mishel, kjo qe pershkruaj une eshte ideale.Po une kete kerkoj nga dashurija ne jete. Ngaqe tema e rubrikes eshte: A mund te falet tradhetia?- kam theksuar qe une s´mund ta beja dot prej argumentesh te ndryshme qe kane te bejne me menyren e arsyetimit dhe botekuptimit tim, te cilat i kam siperpermendur.
Them se ka njerez qe e falin dhe ka edhe njerez qe s´e falin.

Po derisa s´me ka ndodhur deri tani (pa e ditur une te pakten), mund te flas vetem me imagjinaten time, duke u bazuar ne idealet dhe idete e mija.

Te pershendes :perqafim
Emira
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Mbret.... ne 17-08-2007, 14:08:03
Emira  pasha familjen krejt falen veq dashuria ne sex nuk falet...mmmmmmmmmmm mmmmmmmmmmmmmmmmmmm mmmmmmmmmmmmmmmmmmm mmmmmmmmmmmmmmmmmmm mmmmmmmmmm
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: labiku ne 06-12-2007, 03:28:21
sigurisht qe jo.ska fare debat kurre nuk falet e harrohet.
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: mishel ne 08-12-2007, 08:52:42
Labiku njeriut qe kur lind i jepen dy opsione...harresa dhe kujtesa! Vertet asgje nuk harrohet ne kete jete (te pakten qe kur fillojme e jemi te ndergjegjshem) por ekziston nje pjese e brendshme ku na ben ti veme pale disfatat e kaluara. Edhe pse here pas here ato shfaqen mos i lejojme te behen me te forta se ne....jane thjesht kujtime te hidhura...e ne te fund te fundit kush nuk ka te tilla. Por jeta vazhdon dhe duhet te shohim para...pra nese ende ka ndjenja te fuqishme sa stomaku te mi tres te gjitha FAL....por nese cdo gje eshte fashitur....ath jo, por tradhetia ne kete rast do ishte thjesht nje shkas...nje trampoline per te bere hedhjen e fundit...

Por mos harrojme se dashje pa dashje jemi pjese / shkaktar te asaj tradhetie....kete askush mos ta mohoj!!!!
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: labiku ne 08-12-2007, 20:13:08
Labiku njeriut qe kur lind i jepen dy opsione...harresa dhe kujtesa! Vërtetë asgjë nuk harrohet ne këtë jetë (te paktën qe kur fillojme e jemi te ndërgjegjshëm) por ekziston një pjesë e brendshme ku na bën ti vëmë pale disfatat e kaluara. Edhe pse here pas here ato shfaqen mos i lejojmë te bëhen me te forta se ne....janë thjesht kujtime te hidhura...e ne te fund te fundit kush nuk ka te tilla. Por jeta vazhdon dhe duhet te shohim para...pra nëse ende ka ndjenja te fuqishme sa stomaku te mi tres të gjitha FAL....por nëse çdo gjë është fashitur....ath jo, por tradhëtia ne këtë rast do ishte thjesht një shkas...një trampoline për te bërë hedhjen e fundit...

Por mos harrojmë se dashje pa dashje jemi pjesë / shkaktar te asaj tradhetie....këtë askush mos ta mohoj!!!!

tani un them qe nuk falet e harrohet kurre.nuk falet sepse po te tradhetoi njeriu nje here nuk eshte me e njejtja lidhje.pastaj nuk ia vlen te rrish me nje njeri qe ste do.per te harruar se harrojme dote se jemi njerez e kemi memorje.edhe nuk falet sepse jo per dashuri e keto gjera po nuk falet sepse thjesht tradheti.sdi si ta them sepse nuk e kuptoj dot si mund te falesh dicka te tille.
shkaktar eshte ai qe vete me te tjere nuk ka falje per ate.po se deshe me dicka ndau jo ta tradhetosh.
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: erlehta ne 12-12-2007, 17:11:06
Falet per hire te vete dashurise,  por nuk besoj se harrohet sado qe te perpiqesh per ta bere nje gje te tille.
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Vlonjatka ne 24-12-2007, 20:42:46
varet,kur e do nje person me shpirt dhe nuk e koncepton me jeten tende pa te edhe e fal
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: SteriOtipi B ne 25-12-2007, 21:40:43
Jam kategorik ne kete pike qe jo, por edhe mund te negociohet :P
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Tukuruku ne 25-12-2007, 21:42:38
ca pyete koti nuk falet po lahet haku me hak..dhe dreqi te shijoj me shume kur e ben per inat...sma hamendja se po vdesim te gjith nga dashuria lere ca koncepti se fundja fare sot je dashnor neser iken dhe puna e burrit a grus...

une them qe tradhetia te shijon me shume(seksi kur e ben me nje tjeter)sesa me burrin a grun ne shtepi se ka aveturn
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: mishel ne 26-12-2007, 02:34:46
Jo mo jo nga pervoja personale e kishe kete punen e te shijumes? & :P
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: danjelaeri ne 31-01-2008, 11:25:54
kurr un njeher kurr nuk do ta falja
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Capkenja ne 31-01-2008, 13:48:20
  ciao) ia bej une atij po  perq dhe fjeti me  gocee)) tjeter !
Titulli: Re: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Emira ne 31-01-2008, 17:34:41
Emira  pasha familjen krejt falen veç dashuria ne seks nuk falet...mmmmmmmmmmm mmmmmmmmmmmmmmmmmmm mmmmmmmmmmmmmmmmmmm mmmmmmmmmmmmmmmmmmm mmmmmmmmmm

kush ma shpjegon mua nje cike shqipen mbreterore;-? vallaj nuk po e kuptoj tekstin e ketij kingut.
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Lefter ne 31-01-2008, 22:57:49
1 Miljon here kam thene...Ajo qe me tradheton mua ja fali ne vend. :D
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Capkenja ne 01-02-2008, 10:38:01
O Lefter je i ri ti dhe normale kur je beqar keshtu mendoj se do pergjigjesha dhe une ,por ne martese gjerat ndryshojne sepse nese ai apo ajo e ben nje here atehere behet e rruges...!

Une se di si do reagoja e kam thene dhe here te tjera..por ama ndarjen do e mendoja si nje zgjidhje pasi nuk fal atje ku me shkelin ,pikerisht nese se bej vete kete veprim pse duhet te fal ?

Per hir te dashurise do thoni ?Nese ai do me donte kaq shume sa une (mqs do e fal per hir te dashurise)ska pse ta bente kete veprim.

Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: mishel ne 01-02-2008, 11:45:27
She she kur u martu capi e sdi gje une? hmmmmm: kam pershtypjen se e ka thene per tjeter gje ai po nejse. LOL LOL
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: bardha heta ne 04-03-2008, 21:59:46
une kam pas ksi rasti qe me ka tradhtuar frajeri dhe me te vertet eshte shkaterrim....por nuk jam mbush urrejtje por inati edhe shum..por jam ne gjendje te fal...njeriu duhet me dit edhe me fal.....mvaret qfare peshe ka trdhetia....nese e don me te vertet do ta falesh por vetem njehere......... :perqafim
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: mishel ne 04-03-2008, 23:10:31
Perderisa jemi qenie jo te persosura ath gjithkush gabon, problemi eshte sa di te tolerosh dhe te falesh. ne fund te fundit jeta eshte nje per te gjithe
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: bjonda ????? ne 06-03-2008, 21:37:57
unë kam pas ksi rasti qe më ka tradhtuar frajeri dhe me te vërtetë është shkaterrim....por nuk jam mbush urrejtje por inati edhe shum..por jam ne gjendje te fal...njeriu duhet me dit edhe me fal.....mvaret çfarë peshe ka trdhetia....nëse e don me te vërtetë do ta falesh por vetëm njëherë......... :perqafim
ju lutem mos keqperdorni emrat e huaj qe te beni komente per veten tuaj....ok shum e pahijshme.....rresp ekt per te gjith ju///////
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: bardha heta ne 07-03-2008, 18:55:45
ooo nuk po du me fol hiq per tradheti po jam ka du me dit se kush ka shkru ne emer timin pse njerez nuk shkruni me emer te juvin per te dhene komente.......aiiii iiiii bash me keni bo nervoz sjeni normal harrone emrin bardha............o k
shum rrspekt per juve.....
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: çika e maleve ne 07-03-2008, 21:12:14
normal se do ja falja te paren her mirpo nese  behet e dyta kurr :D
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Berni ne 08-03-2008, 10:11:57
ooo nuk po du më fol hiq për tradheti po jam ka du me dit se kush ka shkru ne emër timin pse njerëz nuk shkruni me emër te juvin për te dhënë komente.......aiiii iiiii bash me keni bo nervoz sjeni normal harrone emrin bardha............o k
shum rrspekt për juve.....

Kot ja fut ti, po nga e dije ti qe nje person kishte shkruar me emrin tat ne kete teme, apo kontrrollove forumin, ndoshta do jete ndonje qe te njeh ose do jesh po ti vete :D
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: nana E DIONIT ne 07-04-2008, 16:01:09
po do tja kisha falur po tme ishte kthyer ai edhe em ka trradhtuarr edhe ka ikur se DASHURIJA FAL SHUM
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: labiku ne 11-04-2008, 22:44:40
un mbetem lab edhe them ncuqqq jo sfalete
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: ajlaa ne 12-04-2008, 18:38:18
çdonjëri prej nesh qe thotë 'po' mund te falet tradhëtia e ka gabim...sepse zemra nuk mund ta duroj tradhetine e një personi qe e ka dashur
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Capkenja ne 30-04-2008, 16:01:15
po ma fali do ja fal LOL
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: labiku ne 10-05-2008, 06:07:25
po ma fali do ja fal LOL
ehu sa do falur ti capi.
as jezusi vet ste fal dot ty se si je ndezur ti.hahaha
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: hurma ne 10-05-2008, 10:42:00
Po edhe mund te falet, sidomos kur ke familje. Pyetje e veshtire :(
Por qe sa "frytdhenese" do te jete kjo falje ne vazhdimin e lidhjes? Eshte shume e veshtire, mendoj une, te rikthehet besimi te partneri pas nje tradhetie qe te ka bere. Dhe kur ne nje lidhje nuk ka besim... e kote te vazhdohet...
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Capkenja ne 11-05-2008, 00:23:23
ehu sa do falur ti capi.
as Jezusi vet s'të fal dot ty se si je ndezur ti.hahaha

mos gjyko aparencen por ashtu si eshte ne te vertet

une jam ndezur keq,ama fikem vetem me nje vend.E di qe fikem nje here ne kaq kohe po ka lezet shpirti ku fikjen e ben tek i njejti person...

me kupton ku dua te dal .:)

E kam si shpirt te dashurin,ja tani fola ne tel tha me bllokove veshin duke folur :D
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: labiku ne 11-05-2008, 03:02:39
mos gjyko aparencen por ashtu si është ne te vërtetë

unë jam ndezur keq,ama fikem vetëm me një vend.E di qe fikem një here ne kaq kohe po ka lezet shpirti ku fikjen e bën tek i njejti person...

me kupton ku dua te dal .:)

E kam si shpirt te dashurin,ja tani fola ne tel tha me bllokove veshin duke folur :D
haha
shaka beje o neperke
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: SmiLey ne 11-05-2008, 10:39:41
Me familje apo pa familje, unë them JOOOOOOOOOOOOOOOOOO O!
Se kur je me fëmijë edhe ta bën prapa kraheve, atëherë është akoma dhe me e rëndë - jo vetëm qe s'ka menduar për ty, por as për fëmijët e tij. Pra ka tradhetuar 2 here, e jo një here! S'ka gjë me te ulet dhe poshteruese. Atij pastaj me te vërtetë do i thoja - bir bushtre! - sepse i tille do ishte.
Me qen rrugesh nuk ndahen as krevati por as fëmijët! Jojo: That's it!
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: labiku ne 11-05-2008, 19:37:06
kush nuk fal do tjua jape ciften sa te zgjidhni pune.haha
por megjithate te tere e dine qe femrat tradhetojne shume.sme ka ren rast shyqyr se do e vrisja
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: metja ne 21-05-2008, 09:47:45
pershendetje Tema shum prekse trathtia per mendimin tim nuk falet se po  e bon me  vet deshtir qe po e trathton p sh  nje femen  e ahtera  mbetet mos falje per trathti :-[
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: dreza ne 21-05-2008, 10:23:17
Përshëndetje,,
sa për tem esht shum prekse,,tradhtija nuk i falet as kujt,,por sa mendoj unë fai masë shumti është te mashqit,
           ,,,,,pse,,,,,,
,mashqit kan beshtetjen pse është djal,,,dhe aj krenohet dhe dashuron,,
por nuk e mendojn sa jahup atoritetin e femnes,,
ka shum raste te femnat qejan mendje te let dhe aty dashurohen,,
,,,,,por dikur pendohen,,
por ajo është shuum shuum von,,,dhe për atë tradhtija,,esht shum zor te falet,,
por edhe ne qoftse i falet aj gabim, ajo dote jet me një sy te njerzve,,,
por këto bëhen vetëm te shqiptarët
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: trilinda ne 03-06-2008, 19:47:20
Kot ja fut ti, po nga e dije ti qe një person kishte shkruar me emrin tat ne këtë teme, apo kontrrollove forumin, ndoshta do jetë ndonjë qe te njeh ose do jesh po ti vete :D
edhe me kot po ia fut ti ahhahaha megjithate me vjen mire qe ka njerez si ti qe kan kohe te hyn te kontrollojn forumet ,qe mirren me pune te te tjereve,ose thene shkurt qe ke kohe te mirresh me gjera te kota....qao qao e veq vazhdo ahahhahahah hmmmmm:
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: SteriOtipi B ne 13-06-2008, 17:54:13
PJO :D :P
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: eurogina ne 07-07-2008, 03:24:30
TRADHETINE NUK E FAL,per mendimin tim ato qe tradhetojne jane njerez me 2 ytyra e nuk u rrihet pa e kruajtur ndonje cike. kur jam m epersonin qe e dashuroj,per mua s'ka arsye ta tradhtoj.
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Shej ne 07-07-2008, 10:39:35
varet po te jete ne 1 lidhje tjesht te dashurish smund te falet por kur je ne 1 lidhje me me shume angazhim si martese e kur ka ne mes e femije e mund te falet pasi pasojat bien mbi ta por gjihmone duke menduar qe personi tradhtoj por qe te do prap e qe thjesht 1 aventure .......
sa seriozisht e mora pergjigjen.// :P
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: mishel ne 18-07-2008, 00:43:22
si duket te prek ndopak eee  ;)
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Shej ne 18-07-2008, 09:21:50
te gjitheve na prek ndopak  ;)
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: miri14 ne 18-07-2008, 12:05:59
Une mendoj se ne cdo tradheti pergjegjsia nuk eshte vetem e atij qe tradheton por edhe e partnerit qe ka krijuar ne njefare menyre kushtet per kete tradheti.Dicka nuk ka funksionuar.Dhe duke falur "tradhetarin" ne falim njekohsisht edhe veten tone.(perjashtoj rastet e te semureve seksual,kane nevoj per psikiater).Falim duke nxjerr mesime per te ardhmen.
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: alora ne 18-07-2008, 13:01:32
 shpresoj se nuk me tradheton dhe kurr nuk do me tradhetoj -----por te me tradhetonte  sigurisht do ja bëja te njejten edhe unë do e tradhetoja
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: joy&joy ne 19-07-2008, 08:43:55
shpresoj se nuk me tradheton dhe kurr nuk do me tradhetoj -----por te me tradhetonte  sigurisht do ja bëja te njëjtën edhe unë do e tradhetoja
kushe  tradheton  ,tradheton  veteveten.te  tradhetosh pasi  te jeshe  e  tradhetuar dy  jane  rruget, ose  e  fale  ose  len.
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: joy&joy ne 19-07-2008, 08:49:44
TRADHETINE NUK E FAL,për mendimin tim ato qe tradhetojne janë njerëz me 2 ytyra e nuk u rrihet pa e kruajtur ndonjë cike. kur jam m epersonin qe e dashuroj,për mua s'ka arsye ta tradhtoj.
ne  nuk  jemi  me  te mire   se  KLINTON ?
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Dallga ne 19-07-2008, 15:14:30
Shume njerez deklarojne ne menyre te prere se nqs partneri i tradheton, automatikisht si rezulat do te ndahenin/divorcohenin pa rendesi rrethanave. Ka shume mundesi se ato qe e bejne nje deklarate te tille, ne te vertete kurre nuk i kane tradhetuar. Jeta eshte shume rralle bardhe e zi, dhe vendimet shume rralle jane aq te prera.

Te falesh shkeljen e besnikerise bashkeshortore apo jo eshte nje zgjedhje shume personale. Asnje shkrim, liber nuk mund te te tregoje cfare rethanash mund te falesh dhe cilat nuk duhet. E gjitha qe mund te besh eshte qe te ndjekesh zemren. Realiteti eshte se shume njerez mund edhe e falin tradhetine. Nuk ka asnje pergjigje te lehte per te. C'do situate dhe c'do cift i perfshire eshte i vecante dhe arsyet e tradhetise duhen eksploruar.  E verteta qendron, se jeni ju qe e njihni partnerin tuaj me mire, edhe ju do e kuptoni nqs pendimi eshte i vertete zemra juaj do e dije dhe ky eshte hapi i pare i faljes.

Nje person qe vertete eshte penduar dhe eshte gati te beje gjithcka qe te shpetoje martesen dhe te gjeje menyra te zhbeje demet qe ka bere. Jeta do u bente nje liber i hapur dhe nuk do jete nevoja te merakosesh per sekrete. Eshte me e lehte te falesh dike qe tregon se te do me shume se gjithcka ne bote....njerez jemi e gabime bejme. Ama ato qe tradhetojne vazhdueshem jane ndryshe. Fakti qe e ka perseritur me shume se nje here do te thote qe nuk i ka ardhur keq fare qe te ka tradhetuar. Dhe ne keso rastesh do te duhet te jetosh jeten duke menduar gjithmone 'a po me tradhton apo jo?' dhe nuk eshte e lehte ta jetosh jeten keshtu. Nje njeri i tille nuk mund te ndryshoje kurre, dhe ajo qe duhet mare parasysh eshte se duke qendruar me person te tille do jesh viktime e poshterimit & turperimit.
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Berni ne 19-07-2008, 15:28:37
Përse tradhtojmë?

Në një marrëdhënie të shkurtër, ose të gjatë, mes partnerësh, ka shumë ulje e ngritje. Ka çaste të bukura, por edhe momente të hidhura, të cilat jo rrallë çojnë në fundin e saj. Ndër shkaqet
kryesore të ndarjeve janë tradhtitë, mosbesnikëria ndaj një impenjimi shpirtëror e fizik. Arsyet se përse tradhtojmë janë nga më të ndryshmet.Ato janë bërë objekt studimi për shkencëtarët dhe psikologët. Më poshtëë vijon një intervistë me psikologen e famshme amerikane, Mira Kirshenbaum.A ka ndonjë mënyrë të veçantë
për fillimin e një marrëdhënieje jashtëmartesore? Njerëzit zakonisht thonë: Nuk doja kurrë që kjo të kishte ndodhur, por ja që ndodhi". Në fakt, në këto deklarata ka ndershmëri. Zakonisht njerëzit ndodhen në marrëdhënie të cilat i kanë ndërtuar mbi bazën e besimit reciprok dhe të përkushtimit. Me kohë lumturia apo pozitiviteti që mund të kishte ekzistuar në fillim nis e tretet e bashkë me të tretet edhe detyrimi i brendshëm që kemi për t‘i qëndruar besnik tjetrit. Në këto momente e vëmë re se nuk paskemi qenë aq të lumtur... Askush që ka qenë i lumtur në marrëdhënien e tij nuk hidhet, apo ndërmerr tentativën për të pasur një marrëdhënie të dytë. Në shumë raste tradhtitë nuk kanë të bëjnë me karakterin e një personi. Thelbësore është mungesa e lumturisë. Ka njerëz shumë të përkushtuar e besnikë, që për një kohë të gjatë për shkak të bindjes dhe karakterit të tyre mund të qëndrojnë në një lidhje pa e prishur marrëveshjen, por që me kalimin e kohës në "radarin" e tyre hyjnë persona të tjerë. Për ta ilustruar, këtë do ta krahasoja me një person që vërdalloset me një gotë vere të zbrazur, në kërkim të dikujt që t‘ia mbushë, të dikujt që ka një shishe. Njeriu me gotën bosh do vetëm një gllënjkë në fillim, sa për ta shijuar. Zakonisht lidhjet nisin në mënyrë shumë të pafajshme dhe me kalimin e kohës, ndërsa dy persona fillojnë e thellohen, në marrëdhënie lindin edhe emocionet dhe gjithçka bëhet më serioze. Por, sido që të ndodhë, ka një moment të caktuar kur të dyja palët e kuptojnë që tashmë e
kanë kaluar linjën e lejueshme dhe kanë hyrë në domenin e një marrëdhënieje të një tjetër natyre. Ndjenja e parë që përjetohet është mrekullimi, sepse të dy kanë qenë të uritur për një tejkalim të tillë të një marrëdhënieje shoqërore. Nga ana tjetër, pas mrekullimit të parë vjen ndjenja e fajit dhe dhimbjes për kë do të vuajë nga kjo marrëdhënie e re. Veçse, dy njerëz që ndihen mirë, janë edhe dy tradhtarë njëkohësisht, çka askush nuk do të donte që të ishin. Nëse njerëzit nuk duan të divorcohen, dhe për këtë ka shumë arsye, që nisin nga fëmijët, arsyet financiare, apo paragjykime të ndryshme, atëherë ata nisin të mashtrojnë, të shndërrohen në tradhtarë, që shpesh i bën të ndihen të rëndomtë. Njerëzit nuk duan të divorcohen, edhe sepse ata nuk duan që të shfaqen si humbësa e si dështakë në sytë e botës. Në këto kushte, zgjedhja që bën shumica e personave të martuar që kanë një marrëdhënie është që të vazhdojnë edhe marrëdhënien jashtëmartesore, edhe martesën, duke rrezikuar që të krijojnë një
telash të madh, por edhe një ulje të vetëvlerësimit. Me kalimin e kohës, ndjenja e fajit duket e menaxhueshme, pasi martesa vazhdon dhe ata ndihen të bekuar nga Zoti që kanë edhe martesën, edhe këtë dhuratë të bukur që është partneri i ri, i cili u fal ndjenja që mendoheshin si të harruara.Por, a mund të zgjasë një gjë e tillë? Jo, kurrë. Nuk është e mundur. Është thjesht një iluzion në grackën e të cilit bien të gjithë. Të qenit në dy marrëdhënie njëherazi nuk mund të zgjasë shumë, sepse ngarkesa është shumë e madhe dhe herët a vonë njëra ose tjetra marrëdhënie është e destinuar të mbarojë. Është si një shtëpi prej letre.Sa më shumë që vazhdon të qëndrojë në këmbë, aq më shumë rrezikon që të shembet me puhinë e parë. Vjen një moment dhe shumë shpejt presioni rritet e themelet e brishta nisin të lëkunden.Personi që po tradhton përpiqet që të ketë gjithçka nën kontroll, të vazhdojë
të mbajë një status quo, t‘i mbajë gjërat të pandryshueshme, por tashmë nuk është më në duart e tij. Nga ana tjetër, dy personat e tjerë në këtë lidhje, bashkëshorti/ja ose i/e dashura, nisin të
bëjnë presion dhe situata mund të shpërthejë.A kapet me "presh në dorë" shumica e njerëzve? Po. Në pjesën më të madhe të rasteve
ndodh. Në historitë që kam dëgjuar, gjithmonë ndodh që pala që tradhton ka raste kur nuk tregohet e kujdesshme dhe kështu pala tjetër gjen prova, apo fakte të vogla, që e çojnë në përfundimin se diçka po ndodh pas shpinës së tyre. Në raste të tilla, sherri dhe zbulimi i lidhjes është i pashmangshëm.Në një rast të tillë, cila është këshilla që do të jepnit: duhet të tregojnë të vërtetën, apo të mohojnë gjithçka?Ky është një moment shumë-shumë i rëndësishëm. Personalisht jam një person shumë partizane e së vërtetës. Do të rrezikoja gjithçka për hirë të së vërtetës, pasi një gënjeshtër, edhe pse mund të shmangë një sherr në një moment të caktuar, nuk do ta shmangte atë për një kohë të gjatë. Situata do të akumulonte dhe do të shpërthente sërish herët ose vonë. Por edhe e vërteta ka rreziqet dhe pasojat e saj. Kur ti vendos të thuash të vërtetën, duhet të marrësh parasysh gjithë dëmin, ndonjëherë të pariparueshëm, që do t‘i shkaktosh palës tjetër. Kjo e fundit mund të bjerë në depresion, në dëshpërim, mund të pësojë një humbje të thellë të vetëbesimit dhe mbi të gjitha marrëdhënia që ju, për një arsye apo për një tjetër, keni tentuar ta ruani, do të prishet përgjithmonë, me siguri. Pra, lëndimi do të jetë i jashtëzakonshëm. Për disa, parimi më i madh moral është që të mos u bëjnë keq të tjerëve, ndaj nisur nga kjo ata pranojnë të vazhdojnë të gënjejnë, pasi kur i thua njeriut me të cilin ndan jetën se ti ke një lidhje tjetër, praktikisht je duke ia shkatërruar jetën dhe gjithë besimin.Këshilla që unë jap është se nëse njerëzit kanë më për zemër ndershmërinë, duhet të thonë të vërtetën, në rast se ata kanë më për zemër ruajtjen e mirëqenies së tjetrit, atëherë nuk duhet ta thonë. Ka edhe një arsye tjetër për të thënë të vërtetën dhe kjo është një arsye shëndetësore. Nëse me të dashurën nuk ke kryer marrëdhënie të mbrojtura seksuale, atëherë ti rrezikon që të infektosh njeriun me të cilin jeton dhe kjo do të ishte me të vërtetë një padrejtësi e pafalshme.Pra, imagjinoni sikur ta dëmtonit tjetrin në atë masë, sa t‘i shkaktonit probleme të rënda me shëndetin. Kjo do ta kalonte me të vërtetë masën. Para se të merresha seriozisht me shkaqet e tradhtive, kam menduar se një marrëdhënie jashtë martesore do të ishte fatale për vetë martesën, por tani kam dalë në përfundimin se jo gjithmonë është kështu. Gjithçka varet nga mënyra se si ndodhin gjërat, ndaj unë kam një sërë këshillash se si mund të riparohet një marrëdhënie e dëmtuar nga tradhtia, pasi mendoj se gjithçka mund të ndreqet në raste të caktuara dhe se plagët mund të shërohen. Sigurisht, që kjo të ndodhë, duhet shumë kohë dhe punë e përbashkët, por fakti është se kjo nuk është e pamundur. Së pari duhet që personi që është mashtruar të ketë
dhuntinë e mrekullueshme të të falurit dhe nga ana tjetër personi që e ka kryer tradhtinë të ndjejë me të vërtetë e thellësisht fajin që ka bërë. Ja një zbulim interesant që kam bërë. Shumë njerëz kanë aftësinë që një tradhti të partnerit ta konsiderojnë si një zile alarmi për marrëdhënien e tyre dhe jo si një fund të saj.Kjo është shumë e zgjuar. Në fund të kësaj mund të ndodhë që çifti të jetë shumë më i lumtur se në momentin e krizës dhe i shëruar përfundimisht nga problemet që e çuan në tradhti.Njerëzit që gjatë një martese kanë një marrëdhënie jashtë martesore, sa gjasa kanë që ta lenë martesën dhe të përfundojnë me të dashurin, ose të dashurën?Apo në pjesën më të madhe tradhtia është thjesht një sebep për të dalë jashtë një marrëdhënieje?Ka 17 arsye që i çojnë njerëzit në tradhti dhe për këto mjafton të lexoni librin që kam shkruar. Sigurisht që ka njerëz që i përdorin marrëdhëniet për t‘i ikur një martese. Kjo është arsyeja kryesore e shumicës së marrëdhënieve jashtëmartesore. Në kushtet kur dikush ka një person të tretë, ata nuk e gjejnë guximin dhe arsyen për ta lënë
martesën, ndërsa kur del një person i dytë, atëherë ekziston edhe motivi, pra një i tretë mund të jetë si barkë shpëtimi.Ata shpresojnë se marrëdhënia do t‘i verë kapak martesës, pasi ose do të jetë bashkëshorti/ja që do t‘i flakë jashtë jetë, ose ata vetë nuk do të rrinë më në një lidhje të tillë, kur të dyja palët e dinë mirë situatën. Rrallë ndodh që një i martuar të ndahet dhe të martohet me personin me të cilin ka tradhtuar bashkëshortin.Ç‘mund të na thoni për një marrëdhënie të tipit "pa ta shohim njëherë"?Nëse motivi i tradhtisë tënde është të shohësh se çfarë ke humbur duke u martuar dhe çfarë mund të gjesh te dikush tjetër që nuk mund ta gjesh në martesën tënde, atëherë kjo është një marrëdhënie e tillë, pra "hajt të shoh".Në punën tuaj keni dëgjuar shumë raste tradhtish. A vazhdoni të jeni ende optimiste për martesën? Oh, sigurisht. Fakti që njerëzit kanë probleme, nuk do të thotë që ata nuk mund t‘i zgjidhin ato. Ajo që më bën të shpresoj është se kam punuar me çifte të cilat dukeshin të pashpresa, por që në fund ia kanë dalë mbanë që të mbijetojnë, madje të ndihen më mirë se në fillim të marrëdhënies së tyre.

Gazeta Shqip
Titulli: : A MUND TË FALET TRADHËTIA?
Postuar nga: tkamzemer ne 20-07-2008, 22:06:06
Unë as qe do e mendoja qe ta falja,sepse po e fale heren e pare pastaj te tradheton përsëri.thjesht mendimi im.
keshtu  vajze  te  lumte- mire  qe  kalon  miu, por e  ben  rruge............me  mire  te  mos  presim  fare qe te  na tradhetojne,nuk  e lodhim  veten , hakun  e kemi  te  marre
.........me i shkatheti  me  i  shpejti...........
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: alora ne 01-08-2008, 16:13:30
Do e falja kur do ja beja po te njejten gjë sikur ai mua,përndrysha nuk do e falja
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: joy&joy ne 02-08-2008, 18:44:44
pa  e  menduar  dy  here  nuk  mund  ta  fale,edhe  po  ta  beja  nje  gje  te  tille  mendoj  se   dashuria  nuk  do  te  jete  kurre  si  me  pare.
ne  imagjinate   te  gjithe  jemi  toleante,por  nje i  tradhetur , ne  qofte  se  ka  qene  i ndershem me  pardnerin ,nuk  besoj  se  munde  te  fale,  sepse  e  gjithe  ajo  dashuri  kthehet  ne  urrejtje.
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Capkenja ne 02-08-2008, 19:15:46
Unë mendoj se ne çdo tradheti pergjegjsia nuk është vetëm e atij qe tradheton por edhe e partnerit qe ka krijuar ne njëfarë mënyrë kushtet për këtë tradheti.Diçka nuk ka funksionuar.Dhe duke falur "tradhetarin" ne falim njekohsisht edhe veten tonë.(perjashtoj rastet e te semureve seksual,kanë nevoj për psikiater).Falim duke nxjerr mesime për të ardhmën.
tamam dicka nuk funksionon
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: tkamzemer ne 05-08-2008, 18:58:18
e lete  te  tradhtosh,e veshtire  te  falesh,
nuk e  fal!  e ke  te  sigurte qe ai  tjetri,tjetra,
nuk do  te  tradhtoje?


Titulli: a e falim partnerin nese na tradhton
Postuar nga: rrezarta krasniqi ne 18-02-2009, 13:36:28
 mua nuk me ka ndodh mem tradhtu veq mem pa bo vaki si asaj bardhes e kisha vra ata dhe ate ntipken me te cilen me kish tardhtu.
Titulli: a e falim partnerin nese na tradhton
Postuar nga: notorious ne 18-02-2009, 13:50:00

qeke e keqe ti... direkt ke vdekja t shkoka menia

ste vje gjynof mi per ate qe t ka zhvirgjeru, qe do me e vra... bien fjala
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: rrezarta krasniqi ne 18-02-2009, 13:57:39
tradhetija nuk falet por kjo ndodh kur nuk ka dashuri.po me dhimbset kjo bardha po nese nuk e duan nuk duhet then tradheti.diqka tjeter esht te duash e diqka tjeter te te duan.po gjykoj pa dije por ky eshte koncepti im per tradhetin.
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: ßåßy ღ ne 18-02-2009, 14:11:30
Po.
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: marsiola ne 18-02-2009, 14:26:33
falja apo jo e tradhtise varet nga funksionimi i marredhenies
nese vertet nje marredhenie ka funksionuar dmth ti dhe partneri
yt  keni qene  te mbushur, te realizuar ne cdo lloj marredhenie,
dmth jeni ndier shume mire me njeri tjetrin dhe edhe pse eshte ne
kete stad do te ndodhte tradhtia kjo eshte e veshtire te
falet (sepse ska patur arsye).

Ne rastin tjeter ne rast se nje marredhenie funksionon keq, 
gjerat s'funskionojne si duhet , kuptohet qe njeri nga partneret
do te plotesohet t ek dikush tjeter, dmth njeri nga partneret
eshte bere shkak per tradhtine.
Ne kete rast mund ta falesh me mendimin (mund te jesh bere shkaktar vete i gjendjes se krijuar)qe te besh te pamunduren qe marredhenia te permiresohet te perpiqesh qe gjerat te marrin rrjedhen e meparshme

Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: kengaime ne 12-01-2010, 15:33:08
Nuk dij............nuk dij si do veproja une...........nuk them do e mbysja, do beja kete apo ate..........asgje te keqe s'do beja, mendoj nuk do hakmerresha, por nuk dij a do kisha force te fali
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: vullkani ne 12-01-2010, 20:11:52
te me tradhtonin do e beja qe mos ta haronte per ter jeten
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Vogelushja Korcare ne 23-03-2010, 06:35:38
Nuk mund te jepet nje pergjigje absolute, sepse cdo gje varet nga rrethanat dhe arsyet pse e kane cuar ne tradheti. Nese e do me shpirt nje person, ndoshta do i falje nje "shkarje" te momentit, apo dicka qe e ka bere pa menduar,ndoshta ne inat e siper.
Por nese tradhetia do ishte bere kronike atehere nuk ka hapesire per falje. Nje njeri qe te ka tradhetuar ne menyre konstante te ka shkelur vazhdmisht me kembe, ka treguar vazhdimisht mungese respekti dhe ka perfituar nga besimi jot.

Pra nese ndodh vetem njehere, atehere ndoshta nuk do doja ta humbja nje person te dashur per nje gabim apo dobesi te momentit, por nese tradhetia ka qene kronike atehere jo...patjeter qe jo.
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: TATU ne 23-03-2010, 20:12:21
kam falur dhe jam e mendimit qe dhe tradhetia falet.gjithesesi gjithmone eshte nje arsye perse tradhetojme.e mira ehste te bisedosh per ate cka ndodhi dhe arsyen sepse...dhe me pas merret nje vendim qe eshte ne te miren e te dy paleve.
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: BLENDER ne 25-03-2010, 21:20:17
te falesh apo te tefalin kjo eshte ceshtja
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: endrrimtare ne 25-03-2010, 21:21:45
Te te (me) falin vetem LOL LOL
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: LoooLaaa ne 25-03-2010, 21:22:25
Te te (me) falin vetem LOL LOL

 hahaha e bukur kjoo .. edhe un me ty jamm .. ;)
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: BLENDER ne 25-03-2010, 21:39:37
mire fort kati siper :D
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Shej ne 25-03-2010, 23:47:48
te me tradhtonin do e beja qe mos ta haronte per ter jeten

mire e ke
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: myvela dervishaj ne 26-03-2010, 02:45:07
SI PER BURRIN DHE GRUAN TRADHETIA ESHTE VES SHUME I URYER.PER NJE FAMILJE SERIOZE.
per gruan eshte shume e pafaleshme .Gruaja ka obligim per rritjen e femijeve, per harmonine ne familje,po e fale njeher e ben rruge se ma fal perseri bashkeshorti.Vesi nuk harohet
Ndersa per burrin hera e pare e tradhetise falet per mosprishjen e familjes,per hir te femijes,por ne rast se ai nuk ndyshon dhe vazhdon ai njeri ose me mire ai bure e ka humbur obligimin e tij qe eshte kryesori per t'i bere ball familjes, femijeve,gruas.keta jane tipa te lindur me kete ves, keshtu keta  burra dhe keto
gra nuk jane per nje familje te shendoshe dhe duhet medoemos shkeputja martesore.
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: * AηesSa * ne 26-03-2010, 12:26:57
nuk do e kisha fal...qe te mesohet per heren tjeter se si eshte nje njeri kur e don...por ai qe te do nuk tradhton..por une nuk e fal...
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: TATU ne 26-03-2010, 17:29:12
SI PER BURRIN DHE GRUAN TRADHETIA ESHTE VES SHUME I URYER.PER NJE FAMILJE SERIOZE.
per gruan eshte shume e pafaleshme .Gruaja ka obligim per rritjen e femijeve, per harmonine ne familje,po e fale njeher e ben rruge se ma fal perseri bashkeshorti.Vesi nuk harohet
Ndersa per burrin hera e pare e tradhetise falet per mosprishjen e familjes,per hir te femijes,por ne rast se ai nuk ndyshon dhe vazhdon ai njeri ose me mire ai bure e ka humbur obligimin e tij qe eshte kryesori per t'i bere ball familjes, femijeve,gruas.keta jane tipa te lindur me kete ves, keshtu keta  burra dhe keto
gra nuk jane per nje familje te shendoshe dhe duhet medoemos shkeputja martesore.


me fal qe te kundershtoj paksa e nderuar antare ,por une smund te konceptoj dot kete dallimin qe ben ti burre e grua.per mua eshte e papranueshme qe duhet te fal tradhetine e nje burri vetem per hater te femijeve apo te opinionit .nese fal do te thote qe zemra ma ka kerkuar nje gje te tille edhe pse e di qe sdo jete me njesoj.besimi humbet dhe lidhja nuk do jete e njejte si me pare.
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: vullkani ne 26-03-2010, 21:38:03
varet
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: vullkani ne 26-03-2010, 21:39:01

me fal qe te kundershtoj paksa e nderuar antare ,por une smund te konceptoj dot kete dallimin qe ben ti burre e grua.per mua eshte e papranueshme qe duhet te fal tradhetine e nje burri vetem per hater te femijeve apo te opinionit .nese fal do te thote qe zemra ma ka kerkuar nje gje te tille edhe pse e di qe sdo jete me njesoj.besimi humbet dhe lidhja nuk do jete e njejte si me pare.

e ke thene shume bukur kete BRAVO me pelqen ky argumentim
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Shej ne 26-03-2010, 21:41:57
JO
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: endrrimtare ne 26-03-2010, 22:05:09
Bobo, cfare po me lexojne syte ketu LOL

Po pse ore ne boten e piter panit jetoni ju? :D

Mendimi im jo paragjykues eshte se mjere gruas se shkrete qe i bie nje i tille...vetem ajo e ka arsyen perse nuk ndahet apo perse vazhdon te jetoje me te...Mgjth i falen gocave te reja  kto detaje  :P  :D
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Lefter ne 27-03-2010, 20:01:56
Kush me tradhton mu e fali ne minut!... :D
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: vullkani ne 05-04-2010, 19:04:35
varet nga lloji tradhetise
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Vogelushja Korcare ne 13-05-2010, 06:17:30
SI PER BURRIN DHE GRUAN TRADHETIA ESHTE VES SHUME I URYER.PER NJE FAMILJE SERIOZE.
per gruan eshte shume e pafaleshme .Gruaja ka obligim per rritjen e femijeve, per harmonine ne familje,po e fale njeher e ben rruge se ma fal perseri bashkeshorti.Vesi nuk harohet
Ndersa per burrin hera e pare e tradhetise falet per mosprishjen e familjes,per hir te femijes,por ne rast se ai nuk ndyshon dhe vazhdon ai njeri ose me mire ai bure e ka humbur obligimin e tij qe eshte kryesori per t'i bere ball familjes, femijeve,gruas.keta jane tipa te lindur me kete ves, keshtu keta  burra dhe keto
gra nuk jane per nje familje te shendoshe dhe duhet medoemos shkeputja martesore.
Pse per burrin hera e pare falet dhe per gruan jo?
Llogjika juaj me duket provinciale.
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: vullkani ne 14-05-2010, 22:45:48
joooooooooooooooooo ooooooooooooooooooo ooooooooooooooooooo ooo
se po ta falesh njehere do ta bej perseri
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: BLENDER ne 15-05-2010, 13:00:36
jooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo
se po ta falesh njehere do ta bej perseri
o vullkan djali falja heren e pare se mos e ka dashe me e mesu cfar osht tradhetia he burre  :D
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: tinkaa ne 15-05-2010, 18:04:00
Jooooooo ne asnje menyre :S
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: moçali ne 18-06-2010, 01:11:20
Jo jo jo jo jo!

Tradhëtia nuk duhet të falet!

Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Harmony ne 18-06-2010, 17:42:10
Njeriu eshte nje qenie e ndergjegjshme,kur ai tradheton,ai nuk detyrohet nga asgje,eshte zgjedhje totalisht e tij.Prandaj nuk shoh ndo1justifikim,ai qe tradheton,e ben kete duke e ditur sh mire cpo ben... NUK FALET
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Harmony ne 18-06-2010, 17:45:20
Njeriu eshte nje qenie e ndergjegjshme,kur ai tradheton,ai nuk detyrohet nga asgje,eshte zgjedhje totalisht e tij.Prandaj nuk shoh ndo1justifikim,ai qe tradheton,e ben kete duke e ditur sh mire cpo ben... NUK FALET
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: tinkaa ne 23-06-2010, 16:40:27
jo jojojojojo  :S
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: vullkani ne 04-07-2010, 16:48:46
neve meshkujve dhe mund te na falet ndonjehere kurse femrave joooooooo
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Shej ne 04-07-2010, 17:18:55
ne te 2ja rastet jo kategorike
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Lizi ne 04-07-2010, 17:28:01
1 Jooo e madhe ,e pse vetem femrat duhet te falin , meshkujt jo?Njesoj jemi   ;)
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: vullkani ne 04-07-2010, 17:41:44
njesoj jemi po ca gjera ndryshe i kemi :D
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Shej ne 04-07-2010, 17:43:25
po po ne ate krah fli ti
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: vullkani ne 04-07-2010, 17:44:22
hahahaha ca ke me ca ke se ste tradhetoj po mos ki frik ;) ;)
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Shej ne 04-07-2010, 17:47:46
bej prove po deshe po ste vara me koke poshte  :P LOL
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: vullkani ne 04-07-2010, 17:49:47
hahahah jo se mar mundimin fare  :D
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: V@GαβθηD ne 19-07-2010, 21:14:33
Me para do te perdhunoja gruan e fqinjit, sesa te falja tradhtine - do te thote "maybe".
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: tinkaa ne 24-07-2010, 19:44:36
Jo ne asnje menyre
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: ωιη∂σω ιη тнє ѕкιєѕ ne 24-07-2010, 20:24:49
Pse jo?
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: mister x ne 24-07-2010, 20:28:52


Tradhetia kurre nuk falet .....koken ne cumer dhe ekzekutim ... :P

Mister x thote qe falet vetem ne raste kur sherben si terapi per ciftin ..... :D
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: ßåßy ღ ne 24-07-2010, 21:50:24
Kam thene qe..po.
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: vullkani ne 27-07-2010, 22:24:49
nqs nje femre ja fal nje here ka per ta perseritur 100 here
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: He hurt Me ne 16-09-2010, 16:46:47
 :) :) Joo S`mund te falet vetem kategoria me e ulet e njeriut perdor tradhetin!!
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Sy jeshilja ne 16-09-2010, 17:04:52
dikur thoja jo ...keto momente them po...
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Lilly ne 16-09-2010, 17:32:10
Nuk eshte lehte te thuhet "jo" por as "po". Nuk eshte lehte te thuhet "jo nuk falet" kur je me at partner me vite dhe njekohesisht ke kriju familje.......... mendohet njeriu shume e shume per te marr nje veprim kapital....... nuk besoj qe eshte e lehte. Por ne anen tjeter, a do te falte zemra? hmmmmm:
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: tinkaa ne 27-09-2010, 00:43:27
PO si jo!po mos te falet  kush  do marri emrin  mashtrues?  askush ! keshtu  fal tradhetin qe ti  pagezoj dikush  ket emer :P
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: DiniL ne 27-09-2010, 01:00:24
Po fale tradhtine, i ke falur bileten per te tradhetuar ç'do here partnerit
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: +ERELA+ ne 05-11-2010, 10:36:15
une KATEGORIKISHT JO ,smund ta fal...familja,femijet jane justifikime per mua ,femijet smund te rriten te qete kur prindrit kalojne nje krize.

po ju tregoj nje rast.

 nje shoqja ime  jetonte ne nje familje "te qete e te lumtur" derisa nje dite ishim ne rruge,ajo pa makinen e babit ne semafor e nxitoi t'i fliste ,iu afrua makines kur pa te atin qe po i fuste duart nje vajze ne makine. u trondit shume e u fut ne mes te rruges duke vrapuar,e perplasi nje makinen(i ati as e pa fare se ishte "i zene ") vetem ne momentin qe une me shoqen tjeter bertitem ai e degjoi dhe pa vajzen ne toke.ishte e tmerrshme nje skene e tille ,shyqyr ajo spati pasoje por ta shihje te mbuluar ne gjak ne mes te rruges ish e tmerrshme. me rrenqethet mishi kur e kujtoj.

ajo sot e kesaj dite s'eshte e lumtur,iu shkatrrua idhulli i saj,familja (mamaja e saj e dinte per lidhjet e tij,te paren e kish falur e atij i ishte bere rruge),s'mund te lidhet me nje djale se i kujtohet i ati dhe te gjithe djemte qe njeh i ka larguar nga jeta e saj...e kushedi sa raste ka te tilla,qe shume gra heshtin se skane mbeshtetje familjare,skane te ardhura per te vazhduar jeten,kane frike nga dhuna e burrave...

prandaj them qe dhe femijet jane me te qete kur jetojne realitetin dhe jo kur genjehen vazhdimisht per pseudo-familje te lumtura.

Une nuk e fal sepse nese personit qe eshte me mua si mungon asgje,e mbaj ne pellembe te dores,ne cdo aspekt...atehere cfare dreqin do ai qe ingrihet te shkoj me nje tjeter?!si mund te besh dashuri me te kur ka qene me nje tjeter?!
vetem idea qe do me puthi mua me pas ma shpif e jo me ta kem ne krevat ,neper shpi sikur ska ndodhur gje...une te pakten tradhtine se fal KURRE!
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: mister x ne 05-11-2010, 10:44:09

Eshte e gabuar te inkuadrosh nje person ne imagjinaten tane si personi me perfekt ne bote.
 
Apo jo Erela ?p.s. referuar asaj qe keni shkruar me siper
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Shej ne 05-11-2010, 10:51:16
Po fale tradhtine, i ke falur bileten per te tradhetuar ç'do here partnerit

shume e sakte
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: mister x ne 05-11-2010, 10:56:03

Une jam per lidhje te hapura, per mendje te hapura, per anima te hapur,  ..... ..... kjo eshte liria.  :P

me tradhetoi nuk me tradhetoi jane muhebete te vogla.   ;)
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Shej ne 05-11-2010, 10:58:40
Une jam per lidhje te hapura, per mendje te hapura, per anima te hapur,  ..... ..... kjo eshte liria.  :P

me tradhetoi nuk me tradhetoi jane muhebete te vogla.   ;)

ti qenke per lidhje te shqyera i bie :P ... kjo qe thua ti quhet ne anglisht "friends with benefits" pra rrime bashke kenaqemi bashke e secili ne pune te vet .... mgjate kam idene qe ketu po flasim per 1 lidhje normale ku partneri ose partnerja qe rrime bashke kemi nje lloj terheqje/pelqimi/dashurie ne te gjitha aspektet .... personalisht nuk do me pelqente qe partneri im te shkonte mbas zogezave te tjera mua e pike ja kshu LOL

Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: mister x ne 05-11-2010, 11:08:07


Une du me tradhetu .......  :P
une e fal tradhetine  :P.... te flaesh eshte njerzore  :D
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Shej ne 05-11-2010, 11:11:10
po te te tradhtojne te pelqen ty? :d
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: +ERELA+ ne 05-11-2010, 11:15:14
mister x,shembulli i cdo vajze eshte babai i saj e nese ajo krijon nje perceptim te keq per te jam shume e sigurt qe kjo reflekton dhe tek mardhenia me meshkujt. besoj se per kete jemi dakort?! pastaj sa per tjetren qe "ti do te tradhtosh dhe e fal" se besoj.

SKA DJALE SHQIPTARE QE E FAL TRADHTINE!

E VETMJA TRADHTI QE FALNI JU ESHTE QE,DASHNORJA JUAJ TE SHKOJ ME BURRIN E VET!
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Shej ne 05-11-2010, 11:17:59

SKA DJALE SHQIPTARE QE E FAL TRADHTINE!

E VETMJA TRADHTI QE FALNI JU ESHTE QE,DASHNORJA JUAJ TE SHKOJ ME BURRIN E VET!

shume e vertete dhe kjo
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: +ERELA+ ne 05-11-2010, 11:21:50
mister x se tani e vura re, mund te me flasesh me ti ,jo me JU ! se me ben te ndjehem shume e madhe ne moshe  e realisht sjam :) :P

P.S: shejtane e beson ti se e fal mister x?! une them qe rreh e ben te vdekur,i thyen dhembet qe kur te kujtoj tradhtin ajo te dridhet :) :) se di spe por kete pershtypje me jep mister x
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: mister x ne 05-11-2010, 11:25:43
mister x,shembulli i cdo vajze eshte babai i saj e nese ajo krijon nje perceptim te keq per te jam shume e sigurt qe kjo reflekton dhe tek mardhenia me meshkujt. besoj se per kete jemi dakort?! pastaj sa per tjetren qe "ti do te tradhtosh dhe e fal" se besoj.

SKA DJALE SHQIPTARE QE E FAL TRADHTINE!

E VETMJA TRADHTI QE FALNI JU ESHTE QE,DASHNORJA JUAJ TE SHKOJ ME BURRIN E VET!


Po pse po me kriminalizon ne kete forme ;)
Edhe babai eshte njeri si te gjithe te tjeret une them se duhet pergatitja dhe nje kapacitet i madhe per tu permbajt ndaj disa ngjarjeve te paparashikueshme kjo te ben te qe te pranosh realitetin ashtu sic krijohet ... eshte e kote te krijosh nje konflikt me realitetin kur ai realitet nderkohe nuk eshte i joti ..pra mea culpa nuk eshte ..... ;)

une them se njeriu ben vetem nje tradheti dhe eshte me e madhja ...dhe qe eshte ndaj kombit te vet..... :P

per te fale tradhetine duhet nje nivel i larte subkoshience ..... une fal dhe jam i bindur qe fal ..... sepse jam njeriu dhe vetem njriu din me FAL .....

mos paragjyko ..se nuk jane te gjitjhe njelloj ..... ;)
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Masha ne 05-11-2010, 11:27:33
mendoj qe s'do arrija ta falja... eshte ofendimi me i madh qe mund te me beje dikush
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: mister x ne 05-11-2010, 11:29:28
mister x se tani e vura re, mund te me flasesh me ti ,jo me JU ! se me ben te ndjehem shume e madhe ne moshe  e realisht sjam :)

P.S: shejtane e beson ti se e fal mister x?! une them qe rreh e ben te vdekur,i thyen dhembet qe kur te kujtoj tradhtin ajo te dridhet se di spe por kete pershtypje me jep mister x
\

Tani e banalizove fare ... .... ne fakt dru i jap grus dhe culleve i rraf sa here qe me bejne numra .... plus qe jam edhe malok ...mama mia vetem ata e din se cfare heqin nga une .....  :P

pershtypjen e ke te drejte  ;)
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Shej ne 05-11-2010, 11:30:26

P.S: shejtane e beson ti se e fal mister x?! une them qe rreh e ben te vdekur,i thyen dhembet qe kur te kujtoj tradhtin ajo te dridhet :) :) se di spe por kete pershtypje me jep mister x

jo se besoj fare ... bile bile mendoj qe eshte me keq sa thua ti
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: mister x ne 05-11-2010, 11:35:29
mendoj qe s'do arrija ta falja... eshte ofendimi me i madh qe mund te me beje dikush


pse te ka ofendu ty ....se kutpoj kte gje ...ose me mire kurre se kam kuptuar .....

(si puna e asaj kur shkon me ble buke i thua shitses te lutem me jep " nje buke te zeze" vetem buka kurre qe nuk eshte e zeze nejse ...ishalla marrim mend qe kemi hanger per gjithe historine buke te zeze ...dhe prape buke te zeze duam .... ;))

pse te ofendohem kur ai/ajo tradheton veten  vet ... .... mendoj se duhet te ecim drejt parimit qe edhe tradhetia te konsiderohet personale nese .....  :Pemancipimi do ma lejonte pas disa dekadave ...etj etj  ;)
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Masha ne 05-11-2010, 11:39:38
sepse tradheton apo shperdoron besimin, respektin, perkushtimin tim ndaj atij... UNE e marr per ofendim..

P.S ne fund te fundit vetes ja ben se s'do gjeje me si une  :D
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: +ERELA+ ne 05-11-2010, 11:42:58
obobob shume gabim mister x ,jo grun me kalamajte mos i rrih! dashnore merrja shpirtin :) :)
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: mister x ne 05-11-2010, 11:47:19
sepse tradheton apo shperdoron besimin, respektin, perkushtimin tim ndaj atij... UNE e marr per ofendim..

P.S ne fund te fundit vetes ja ben se s'do gjeje me si une  :D


eshte e veshtire te kuptohet ajo qe them une, une jam per gjithcka te hapur dhe jo domosdoshmerisht do te thote tradheti ...apo jo? por nuk me pelqen te jetoj me idene gjate gjithe jetes se nuk duhet te bej kete, se nuk duhet te bej ate, se nuk duhet te tradhetoj se nuk duhet etj..... kjo ben qe jeta jote apo e imja  te jete nje burg i brendshem ...kur je i lire ne mendje eshte gjeja me sublime qe mund te kete nje njeri ...... ;)

pse njerzit bashkejetojne sot? sepse ne konceptin e sotem perceptohet si burg martesa .... etj  ;)

Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: mister x ne 05-11-2010, 11:49:46
obobob shume gabim mister x ,jo grun me kalamajte mos i rrih! dashnore merrja shpirtin :) :)

tani cfare te bej kur lindi mister x po behej lufte .... dhe ne lufte do jetoj dhe ne lufte do te vdes...  :D

kam shume dashnore nuk e di se ciles me ja marre shpirtin perpara ..se po u bene te tera bashke ...ahaha do ma marrin ato mua  :P :D
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Masha ne 05-11-2010, 11:57:29

eshte e veshtire te kuptohet ajo qe them une, une jam per gjithcka te hapur dhe jo domosdoshmerisht do te thote tradheti ...apo jo? por nuk me pelqen te jetoj me idene gjate gjithe jetes se nuk duhet te bej kete, se nuk duhet te bej ate, se nuk duhet te tradhetoj se nuk duhet etj..... kjo ben qe jeta jote apo e imja  te jete nje burg i brendshem ...kur je i lire ne mendje eshte gjeja me sublime qe mund te kete nje njeri ...... ;)

pse njerzit bashkejetojne sot? sepse ne konceptin e sotem perceptohet si burg martesa .... etj  ;)
E kuptoj shume mire cfare do te thuash... por nuk jam dakord.
Gjithsesi mendimet jane te lira e personale , nuk imponohen ndaj une po respektoj tendin.
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: mister x ne 05-11-2010, 12:03:15

E kuptoj shume mire cfare do te thuash... por nuk jam dakord.
Gjithsesi mendimet jane te lira e personale , nuk imponohen ndaj une po respektoj tendin.


me ne fund kuptohemi .... ;)

edhe mister x respekton tendin  :P
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: +ERELA+ ne 05-11-2010, 12:04:43
po tu duk burg martesa ,mos u marto. po pse te marresh bijen e botes me qafe duke e tradhtuar ??!! neser pasneser kur te fejohen apo te martohen femijet e tu do thone:e ka pas babin ku..ar si do te vinte ty???!
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: shkodrane ne 05-11-2010, 12:19:16
jooooooooooooo
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: V@GαβθηD ne 06-11-2010, 01:32:49
O e fala o s'e fala, s'do te kishte pasur rendesi - asgje kurre me s'do te ishte (dhe s'do te mund te ishte) si me pare - tek une e as tek ajo. Nese une do ta tradhtoja dhe ajo do te me falte, une s'do te mundesha te ndihesha mire, e para se gjithash i qete, ngase, gjithnje, heret o vone, ekziston nje shans te ballafaqohesh me hakmarrje nga ana e saj - e planifikuar apo jo. Megjithekete, edhe sikur kurre te mos hakmerrej, prape s'do mund te rrija e as flija i qete.

 Pra, d.t.th pasiguri te atilla prapeseprape do te benin qe ne te ndaheshim. S'mund te kerkosh nga nje njeri qe te ka qendruar besnik te te mos tradhtoje ty. Ne te kunderten, nese une do te tradhtohesha, vallai jo nje here, por aq here sa do te m'u jepej mundesia do ta tradhtoja.
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: tinkaa ne 06-11-2010, 21:52:36
jo ase nuk hyn ne pytje kjo gje  po tradhtoj  iher do tradhtoj  gjith  her keshtu qe  STOP
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Lisa ne 09-11-2010, 03:25:06
Ncuq
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: vullkani ne 23-07-2011, 22:49:35
tradhetia nuk falet perkundrazi duhet te hakmerresh ne cdo lloj menyre
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: +ERELA+ ne 25-07-2011, 14:47:11
jo nuk mund dhe nuk duhet te falet, po e fale njehere te hipen ne qafe pastaj dhe fundja veten ulet po e fale tradhtine
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: TATU ne 25-07-2011, 15:52:42
Varet nga situata , gjithmone ka nje arsye . Gjithekujt mund ti ndodhe , prandaj nuk e perjashtoj mundesine qe mund te falet......kurre mos thuaj kurre .....
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Shej ne 25-07-2011, 15:54:11
jo
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: SteriOtipi B ne 26-07-2011, 10:05:07
Varet nga situata , gjithmone ka nje arsye . Gjithekujt mund ti ndodhe , prandaj nuk e perjashtoj mundesine qe mund te falet......kurre mos thuaj kurre .....
Ke te drejte, ti ben per mua. :D :D
Titulli: A mund te falet tradhëtia?
Postuar nga: Mishel............... ne 26-07-2011, 16:28:57
Është shumë i gjatë kalvari i tradhetise dhe nuk mund ta perfshish ne dy rreshta.
Shpesh lind pyetja përse tradhetojne njerëzitë ne përgjithësi?
Cila është pikërisht ajo arsye qe te çon ne një vendim te tillë???
Sa e sa pyetje te tjera lindin ne momentin kur lind edhe ky fenomen.
Është shumë e vështirë te japësh një përgjigje parapraka nëse nuk gjindesh ne një dileme kaq te madhe.
Unë them se falet, sepse çdo gabim ka baza njerëzore dhe duke qenë i tillë gjithkush nga ne ka dhe duhet te këtë shansin e një mundesie te dytë, por kjo është e variushme dhe nuk mund te jetë një përgjigje definitive. Gjithkush vepron sipas mendimeve dhe gjykimeve te tija.

Por nëse dikush merr vendimin për te falur dike , falja duhet vërtetë e tillë dhe nuk duhet te këtë vend për dyshime apo insinuime te tipit do me tradhetoj me apo kur do të ndodh serisht. Nëse vuani ne këto dilema me mirë mos te falesh , se ndryshe kjo fjale nuk ka me vlera. (dhe këtu i bashkangjitem asaj çka ka thënë Lisa).

Kalofshi sa me mirë.


Vazhdoj ta mendoj keshtu
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Lefter ne 27-07-2011, 10:53:19
Kush me tradhton mua ja fali ne vend....kam thene 1000 here......... :D
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: +ERELA+ ne 27-07-2011, 11:50:13
nese je tip free,i lire po mund ta falesh tradhtine, kush eshte i predispozuar ta bej vet e fal per mendimin tim...une per vete e vras :D
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Mishel............... ne 27-07-2011, 12:00:56
Never say Never.......parim i perfituar nga jeta ky!!!!!!!!
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: TATU ne 27-07-2011, 12:08:20
Never say Never.......parim i perfituar nga jeta ky!!!!!!!!


jam shume dakort ;) :)
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: +ERELA+ ne 27-07-2011, 12:12:29
Never say Never.......parim i perfituar nga jeta ky!!!!!!!!

me mua ska shaka mishel jam shume kategorike ne kete pike dhe ska rrethane apo arsye ta fal...
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Mishel............... ne 27-07-2011, 12:15:46
une thashe timen ti tenden.....te jesh e prere nuk do te thote se nje dite edhe ti te ndryshosh mendim.....vetem uro mos te perballesh personalisht....ket e mund te te them.

Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Nore ne 27-07-2011, 12:18:21
jooo
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: +ERELA+ ne 27-07-2011, 12:18:51
@ mishel : thanxs anyway honey :D :D
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: vullkani ne 31-07-2011, 22:36:15
vetem hakmarja e regullon tradhetine
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Mishel............... ne 31-07-2011, 22:41:46
vetem hakmarja e regullon tradhetine
nese ke problem ma shpjegon se cfare nenkupton me hakmarrje??? Ti pergjigjesh ne te njejten menyre apo dicka tjeter?
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: vullkani ne 31-07-2011, 22:42:37
ndoshta duhet te  hakmeresh em dicka me te rende
pse po te tradhetonin ty cdo beje????
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Mishel............... ne 31-07-2011, 22:48:48
 e kam shkruar pak me siper...por gjithsesi po ta them ne vija te trasha.
Nuk jam tip hakmarres ose me sakte nuk preferoj tia ushqej vetes kete lloj ndjenje. Pike se pari per mua duhet te vleresohen situatat. Fakti qe arrijme tek kjo pike tradhetia dashur pa dashur shkaktare jemi edhe vete. Tregon se dicka ka ndodhur edhe nga ne. Nese do e shikoja duke u nisur nga vetja , do mendoja se personit tjeter po i mungon dicka nga une. Ndoshta ngrohtesia,afeksioni,dashuria,perkushtimi......dhe pasi te beja kete analize do vendosja se cfare masash do merrja....nese do e falja apo jo. Dhe mbi te gjitha se cfare mendimi ka personi tjeter,nese tradhetia ishte dicka momentale apo nje shkas arsye per t'u larguar nga une.....e shoh pak me gjere dhe nuk me gezon fare hakmarrja....bile mendoj se kete e bejne ata qe nuk kane nje llogjike te shendosh dhe vetem keshtu ndihen se kane bere dicka.
Hakmarrja per mua eshte nje ndjesi shume e ndyre e cila do me bente edhe me te dobet dhe aspak te forte
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: vullkani ne 31-07-2011, 22:50:56
pse em nqs do shikoje partnerin tend me dike tjeter cfar do beje ti do e lije te lire te ikte sma ha mendja se do te lej inati nga brenda qe ti te jesh em ate dhe ai te tradhetoj em dike tjeter.un nuk thash ta tradhetosh dhe ti por mund te hakmeresh ne nje menyre qe ti e mendon se eshte e pershtatshme
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Mishel............... ne 31-07-2011, 22:57:47
vullkan kush te thote se situaten e mesiperme nuk ekam nga eksperienca dhe konkluzionet e nxjerra i kam pasi ne menyre te tille kam vepruar......????
Nese une do veproja keshtu sic thua ti i bie qe interesi im nuk do te ishte te rekuperoja lidhjen por ti vija dermen. Une jam dhe mendoj se cdo situate te nderur vetem dialogu mund ta sheshoj dhe mund ta sqaroj....inati apo vreri jane nje moment te pare...me pas duhet llogjika te zere vendin e saj. Ti thua se nuk do me vinte inat??? Jooo do me vinte me shume se inat .....do e urreja ne ato caste por jo cdo gje zgjat ne pafundesi. Shiko kjo teme ka kaq shume arsyetime sa veshtire se gjen nje te mesme,por une po them si do veproja apo si kam vepruar kjo pak rendesi ka. Nese ka patur ndjenja te verteta dhe nese ka ende ndjenja gjithcka  e mire mund te behet ,ne te kundert une jam me shprehjen beji mutin ske pse acaron veten!
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: vullkani ne 31-07-2011, 22:59:21
po ce do me dialogun nqs ai-ajo  vete me dike tjeter
dhe per mendimin tim do te thote qe ska patur asnjehere ndjenje por thjesht pasion e asgje me shume
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Mishel............... ne 31-07-2011, 23:05:10
varet gjithnje si ka qene lidhja . Une flas nga kendveshtrimi im...duke u bazuar ne lidhjen time. Prandaj te thashe qe duhet te analizosh cdo gje.....tek e fundit eshte nje e dhene e mire,per faktin se je ne gjendje te besh nje permbledhje te lidhjes dhe te kuptosh se cfare lloj lidhje eshte.....a ja vlen te investosh ne te apo jo? Dhe sa nga vetja dhe dhe ku perfundoi? Pra te gjitha keto jane analiza te cilat me qetesi dhe maturi njeiru i ben dhe ne fund merr pergjigjet e duhura nese ishte nje histori pa baza konkrete apo ishte nje histori per te cilen ia vlen te besh edhe nje perpjekje te fundit....nuk di nese jam e qarte. Por duhet lene inati menjane ,sepse ndryshe nuk je ne gjendje te besh nje vleresim real te situates......
Une kete do beja ,por tek e fundit gjthkush ka menyrat e tija...
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: vullkani ne 31-07-2011, 23:07:20
ok te kuptoj ku do te dalesh.nejse e the dhe vete cdo njeri ka menyrat e veta prandaj cdo njeri e mendon ndryshe un per vete sdo aj falja eshte dhe nje shprehje biles IO DIMENTICO MA NON PERDONO
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Mishel............... ne 31-07-2011, 23:12:58
nderkohe qe une jam me te anasjellten e kesaj shprehjeje.......Fa l por nuk harroj!
Gjithkush gabon ne kete jete ,askush nuk eshte perfekt pra mundesia per te gabuar eshte shume e larte. Sot je ti ne kahun e te tradhetuarit (per shembull),por neser mund te jesh ti tradhetuesi....po ne kete rast si mendon se do veproje?
Une kam mesuar dicka nga jeta .....nese dicka nuk ia vlen ne jete ...me mire mos ta kesh sesa ta kesh asnjehere te plote
nese dicka e ke dhe e di qe do ta kesh....mundohu ta mbash fort sepse te tille jane te rralle......me kupton c'dua te them??

Lere hakmarrjen menjane e mos mbush shpirtin per dicka qe nuk ia vlen!
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: ßåßy ღ ne 01-08-2011, 12:44:43
Yes...kam thene gjithmone
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: DiniL ne 01-08-2011, 21:31:21
Nuk duhet te arrije puna deri tek tradhetia, duhet te mundohesh te zbulosh c'do pjese te jetes te partneres duhet te mos lesh ane te erreta qe nuk ja di dhe qe ajo mund ti vuaj vetem perbrenda, dihet qe mund te ndodhe fare leht, mund te ndodhe nga momenti se si gjendesh psikologjikisht ne c'fare atmosfere je etjjjjjjj..

Gjithsesi une nuk do ta falja, thjesht do ndaloja do e zbrisja nga stacioni im dhe do vazhdoja rrugen me shprese per nje fillim te ri. 
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: vullkani ne 22-08-2011, 22:54:23
jan ca qe te tradhetojne dhe bejne si te ndershme vetem kur i kap me presh en dor sdin cte thone pastaj
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Mishel............... ne 22-08-2011, 23:00:08
qenie njerezore jemi edhe tradhetojme edhe na tradhetojne....tek e fundit nje jete eshte o vullkan....une them nje shprehje
c'i .. t'eme ,hidhu matane LOL LOL
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: vullkani ne 22-08-2011, 23:04:24
kan filluar e kane bere tradhetine sikur po dalin per kafe po mir e ke ti  c'i .. t'eme ,hidhu matane
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Mishel............... ne 22-08-2011, 23:06:08
e bejne per snob or taj....lool
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: vullkani ne 22-08-2011, 23:06:56
hahahahh tamam ka dal ne mode dueht te tradhetosh qe te pranojne shoqet te rish me ti :D :D
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Mishel............... ne 22-08-2011, 23:08:27
eeeeeee eshte bere si puna e asaj
te tradhetosh je mbret
te tradhetosh eshte edhe moda hahhaahhha
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: vullkani ne 22-08-2011, 23:09:43
epo siduket kur kane qene te vegjel e kane pare shume here ate pjese dhe e vene ne pune tani :P
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Mishel............... ne 22-08-2011, 23:13:55
po mire e bejne ore.....pse o myk ti zeri hahhahahahaha
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: vullkani ne 22-08-2011, 23:17:58
tamam zoti ja ka dhene pse ta perdorin vetem me nje kur mund ta vene ne pune tamam sa kane mundesi :D
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Mishel............... ne 22-08-2011, 23:20:46
shoku e di ti ate historine....aty e kishe ta perdorje .....hahhahahha ju lumte pushka dhe gryka topit kush i lubrifikon hhhahahahahhahah
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: vullkani ne 22-08-2011, 23:21:41
hahahahah ven e lubrifikohen vet dhe pa i kerkuar njeri
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Charlie ne 23-08-2011, 02:02:47
Asnihere :D
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: endrrimtare ne 23-08-2011, 10:27:38
Tradheti quhet kur tradheton njeriun qe dashuron jo njeriun qe ti "jeton"...nga momenti qe s'ekziston tradhetia dashurore nuk mund te flas per tradheti te llojeve te ndryshme ...:P
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: +ERELA+ ne 23-08-2011, 11:52:33
jo nuk mund te falet.
nuk mund te harrohet
nuk mund te tjetersohet
tradhtia ngelet tradhti dhe nuk mund dhe nuk duhet te falet...

une se fal ne menyre absolute.
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Mishel............... ne 23-08-2011, 13:47:31
Gjithkush ka menyren e tij te menduarit edhe te vepruarit.....tek e fundit askush nuk eshte i ngjashem me tjetrin.....
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: vullkani ne 28-08-2011, 16:59:06
Tradheti quhet kur tradheton njeriun qe dashuron jo njeriun qe ti "jeton"...nga momenti qe s'ekziston tradhetia dashurore nuk mund te flas per tradheti te llojeve te ndryshme ...:P
nga nje ane mir e ke ti cupe se ka njerez qe rin me dike por ama duan dike tjeter dhe rin thjesht me ate qe kane per nje mundesi te mire ne jete
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: NENSY ne 30-08-2011, 00:13:12
nje shprehje thote : gruaja eshte gje emadhe , ne mos qoft emir es'te kenaq te shtyn te kerkosh gjetiu , e te biesh ne mekat.....

pra ne njefar menyre kur zbehet dashuria dhe kur nuk ka deshir , dashuri ,pasion mes nje cifti mund te arri te trradhetoje,,por nuk mund te qash qe humbe nje person ,kur ti vet e shtyve ne ate pike....

mos u shqeteso nese te trradheton,,,por kujdesu a eshte i lumtur,

pra te jeni te lumtur nuk do trradhetojne kurre.....

kush ka ne zemer dashuri, nuk ka kohe per urrejtje....

shkurt...po te jesh i dashuruar nuk efal kurre.... grushtsyve)).
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Shej ne 09-05-2012, 20:17:51
Jo.
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Lindushe ne 09-05-2012, 21:23:00
Kurre mos thuaj kurre
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: whitesnake ne 09-05-2012, 21:59:15
Imagjino sa here duhet te digjem ne ferr une  :D  :D
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: endrrimtare ne 09-05-2012, 22:07:14
Imagjino sa here duhet te digjem ne ferr une  :D  :D

LOL
Une e fal tradhetine fizike por jo ate shpirterore ;) :D
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: whitesnake ne 09-05-2012, 22:15:08
LOL
Une e fal tradhetine fizike por jo ate shpirterore ;) :D

Ondrre po puthja me llap a falet?  :D  :D
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: endrrimtare ne 09-05-2012, 22:21:12
Ondrre po puthja me llap a falet?  :D  :D

Cdo gje falet LOL sdu me dite fare se ca bon mashkulli me te tjerat. E bej qe, ngado qe te bredhi prape mendjen te une ta kete. Truri i njeriut eshte gje e madhe. Po mbaroi truri ke mberthif LOL
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: whitesnake ne 09-05-2012, 22:58:24
Cdo gje falet LOL sdu me dite fare se ca bon mashkulli me te tjerat. E bej qe, ngado qe te bredhi prape mendjen te une ta kete. Truri i njeriut eshte gje e madhe. Po mbaroi truri ke mberthif LOL
Duhet me e gjet nanjonen me kto permasa ndjenjesore qe permene  :D  :D
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Misss ne 09-05-2012, 23:01:11
Kurre mos thuaj kurre

;)
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Xhuli* ne 09-05-2012, 23:06:43
jo nuk mund te falet.
nuk mund te harrohet
nuk mund te tjetersohet
tradhtia ngelet tradhti dhe nuk mund dhe nuk duhet te falet...

une se fal ne menyre absolute.
As unë  :)
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: stalion ne 12-05-2012, 23:43:00
never.
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Xhuli* ne 13-05-2012, 12:54:55
LOL
Une e fal tradhetine fizike por jo ate shpirterore ;) :D
Enderrimtare ata qe po tradhtokan fizikisht spaskan shpirt sipas teje?
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Pasion ne 13-05-2012, 13:40:16
Pike se pari duhet bere pyetja.

Pse ndodh te tradhetojme?

Pasi merr nje pergjigje nga vetja, aty eshte e pergjigjia se a jemi ne gjendje te falim apo jo!!

C'ka u be me dekanin Pango?
E fali bashkeshortja apo,,,,?
Nqs nuk e ka fal ka bere mekat,sepse ndihej zonje e rende me ate njeri te privilegjuar ne krah :P

Kur ne nje shpirt eshte gjetur mundesia e krijuar (hapesira)per te tradhetuar mendoni qe fajtor s'eshte vec ai(ajo) qe e kryen,por edhe ai (ajo)qe  e ka lene pas dore :D

Belbezoni ne vesh here pas here me embelsi,edhe binduni qe s'ka hapesire per tradheti :)

Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Xhuli* ne 13-05-2012, 16:28:04
Pasion disa tradhetojne edhe për arsyen që ke dhënë sipër, kurse disa te tjerë e bëjnë dhe se kane problem fare, e keshtu me radhe...

Po se po tradhtoka njeriu vetem fizikisht dhe shpirtërisht jo, nuk e kuptoj UNË, as nuk e besoj....
Mund te jete nje mekanizem mbrojtes për ta përballuar tradhetine duke ia imponuar vetes..
Po ti shume mire e ke thene te nisemi nga vetja :)
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Mishel............... ne 26-06-2012, 09:06:21
Rezarta Shkurta & Vedat Ademi " Dua te iki larg " (http://www.youtube.com/watch?v=OOMAIlDZfuE#)Ne rruge pa kthim
Po eci sdi se ku
Dua te iki larg


Nuk e di ti cdo te thote t'jesh
E genjyer
Cfare mendoje ne krahet e saj
S'te njoh me
Pse kerkon te kthehemi tani

Ishte nje moment
Ndodhi nje her ne jet
Ishte faji im


Falje sdo te ket
(Kur) me tjeter je
Ta mendoje mire ...


Po ta kthej kohen pas per ty
A do ishim vertet kaq larg?
Po ta kemi nje mundesi te dy
Per kujtimet qe ne lam pas


Ky eshte nje gabim dhe po vuaj fajin
Po smjafton kjo per mua
ajo nuk eshte pjese e imja
Me mire te mos e dija
Zemer me beso
Ishte nje moment
Ndodh nje her ne jet
Ishte faji im
Falje sdo te ket, Kur me nje tjeter je
Ta mendoje mire, ska kthim


Po ta kthej kohen pas per ty
A do ishim vertet kaq larg?
Po ta kemi nje mundesi te dy
Per kujtimet qe ne lam pas


ti gjithmon nje rruge e ke
Ne rruge pa mua je
Ti gjithmon nje rruge e ke
koken pas se kthen
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: ness uno ne 01-12-2013, 19:09:47
(kenge e bukur kjo :P )
e  pashe mbreme kete teme duke i bere nje check zeri-t  e pyeta veten nese kjo teme ka me teper lidhjen me tradhetine si fenomen apo me aftesine per te falur...
Gjithsesi une mendoj se tradhetia eshte relative e falja eshte nje nga dhuntite qe i eshte falur nje qenieje si njeriu,
besoj se ka dy lloj tradhetish, me dashje ose padashje- pasoja eshte zhgenjimi i forte qe shkaktohet ne palen tjeter
tradhetia sic shkruajta eshte relative edhe pse gjithmone ne te dy rastet pra me dashje ose padashje ka nje shkak  fillestar qe pason me nje veprim te caktuar....
shembujt jane te ndryshem ne varesi te habitatit ku cdo qenie gjallon
nje per shembull eshte zhgenjimi qe i sjell nje femije prinderve te vet duke mos ndjekur keshillat e projektet e prinderve te thurura enkas per te- ne kete rast pasoja eshte zhgenjim/tradheti  per prinderit por kjo sdo te thote medoemos qe pikenisja e qellimi i femijes ishte per te shkaktuar nje reaksion te tille....
nje shembull tjeter eshte zhgenjimi e mos ndarja e te njejtave ideve dhe kompromise ne raste te caktuara brenda nje shoqerie te caktuar tek miqte midis njeri tjetrit- ne kete rast njera pale(nje ose me shume miq) mbetet e zhgenjyer dhe pala tjeter(nje ose disa miq) nuk eshte se u nisen per te tradhetuar pavaresisht se pasoja e reagimit te tyre solli ate gje....
...raste te tilla ka pafund edhe pse nese me kuptoni te gjithe keta shembuj te sjellin me kuptuar relativitetin e subjektivitetin e tradhetise....
por rasti ose shembulli me i qelluar eshte sigurisht tradhetia ne cift , perse ndodh ajo e a eshte relative e subjektive si rastet e mesiperm apo gjithmone ndodh me dashje....relative sigurisht eshte edhe kjo :) ...sepse cdo njeri ka nje karakter te caktuar e ndjenja apo veti te ndryshme, disa nuk e kane per gje te tradhetojne fizikisht e mendojne se tradhetia fizike kur raporti ne cift funksionon nuk ka asgje te keqe perkundrazi eshte nje menyre per te hequr monotonine, disa shtyhen te tradhetojne sepse kuptojne qe ne menyre fizike ose shpirterore jane tradhetuar nga partneri e ne kete rast per shpagim ose plotesim ndaj vetes kerkojne diku gjetke, por ka dhe raste qe disa mendojne se duke tradhetuar jeta behet me emocionante dhe eksitimi qe sjell e panjohura dhe rreziku jane nje ndjenje shume me e madhe dhe e bukur apo e forte se te qenurit besnik ne cift....
duke u nisur nga keto shkaqe besoj personalisht qe tradhetia si veprim mendor ose fizik eshte pikerisht relative e subjektive derisa te thellohesh ne detaje e analiza te ndryshme/ dhe formula e  vetme per ti kuptuar te gjitha keto shkaqe s'eshte vecse nje komunikim i madh e i thelle(  i vetmi celes per boten njerezore e qe e ben ate te ndryshueshem e ndoshta pak me superior se gjallesa te tjera eshte komunikimi i vazhdueshem, i thelle e pafund)
Ndersa per faljen si koncept apo si akt , pervec asa qe shkruajta ne fillim qe eshte nje nga dhuntite qe i eshte dhuruar qenies njerezore duhet te shtoj gjithashtu qe eshte nje dhunti e cila mund te perdoret vetem nga karaktere e njerez me personalitet te forte... sepse te gjithe ne kete bote gabojme per nje arsye te caktuar , me ose pa vetedije por te falesh dike qe e do edhe pse te ka zhgenjyer e tradhetuar me  te vertet, tregon force teper te madhe shpirterore qe jo cdokush qe e ka mund ta aplikoje....
Dhe falja sado e veshtire te jete e sido qe te jene rrethanat e caktuara ne kete rast eshte dicka objektive( njeriu lind mekatar,ben mekate te ndryshme dhe e ka per detyre te fale edhe mekatet e te afermit te tij edhe pse te bera ne dem te tij)
Vetem nje gje nuk duhet harruar ne aktin objektiv e madhor te Faljes ,
"Kujtesa" ..... ( fal por mos harro)
Ai qe ka e zoteron virtutin e faljes duhet ta shoqeroje gjithmone kete me Kujtese, per te qene gjithmone me pas i afte e i forte te mos pesoje tradheti e zhgenjime te perseritura :)
  www.youtube.com/watch?v=3BBISyV5umw (http://www.youtube.com/watch?v=3BBISyV5umw#ws)
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: V@GαβθηD ne 01-12-2013, 21:23:17
laruak kaural

Pjeserisht pajtohem, ama, ne fakt, pas nje tradhtie duhet te mbaroje gjithçka.....shpres oj te mos sprovohet njëri e sidomos une!
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: Mishel............... ne 16-12-2013, 20:27:08
Po do e falja...
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: flutur ne 16-12-2013, 20:43:34
Mendoj se po nqs je i /e bidur se te do..sepse te gjithe kan momente tundimi
Titulli: A mund te falet tradhetia?
Postuar nga: ciarli ne 27-12-2013, 18:35:33
tradhetia duhet te falet gjithnje, disharmonia qe con ne kaos nuk duhet te falet