×

Sondazh

Pyetja esht dhe per te dyja gjinit Djemt & Vajzat

20 - 22
18 (10.3%)
22 - 24
26 (14.9%)
24 - 26
45 (25.7%)
26 - 28
29 (16.6%)
28 - 30
24 (13.7%)
30 - 35
23 (13.1%)
18 - 20
10 (5.7%)

Numri i anetareve qe votuan: 148

Cila eshte mosha ideale per t'u martuar ?

Vizitor · 272 · 23593

Cila eshte mosha ideale per t'u martuar ?

Vizitor · 272 · 23593
milanisti
ne: 19-02-2005, 05:31:35
Si mendoni ju popull per kte teme?

Un mendoj djemt 24 - 26 vajzat 20 - 22!
« Editimi i fundit: 20-02-2005, 13:36:25 nga M A X »

 • Postime: 5949
SmiLey
#1 ne: 19-02-2005, 08:34:22
Une mendoj per djemte duhet te jete mosha 28-35 ndersa per vajzat 25-30 vjec, kur pjekuria dhe ndergjegjesia eshte me e forte.
Nuk jam dakort me grup-moshat qe keni vendosur me siper... sikurse nuk jam dakort me mendimin se per vajzat eshte mire te martohen rreth moshes 20-22 :???
Ne ate moshe... ato akoma nuk dine se cfare kerkojne nga jeta (?!)... jane ne rritje e siper jo vetem ne edukimin e zhvillimin te personalitetit te tyre... por dhe te shume faktoreve te tjere jetesore. Pastaj, nese martohesh rreth 20-22... atehere kur i bie te kesh njohur njeriun qe do te martohesh e boten perreth...he'? Kur keshtu... ne moshen e adoleshences? Ne ate moshe kur nuk di c'eshte te mbash veten e c'eshte te jesh i pergjegjshem... ne ate moshe kur cdo gje te duket me ngjyra nga me te ndryshmet?
Realiteti ka treguar se njerezit qe martohen shume te rinj ndahen dhe shume shpejt... sepse nuk arriten te njiheshin midis njeri tjetrit ashtu sic duhet sikurse nuk arriten te dashuroheshin, nuk arriten te kuptojne partnerin e tyre dhe pergjegjesite qe vijne sebashku me lidhjen martesore dhe faktin qe nuk jane me te rinj por TE RRITUR''.
Ne ate moshe... njeriu akoma nuk njeh dhe gjysmen e vetes se tij, cfare kerkon e deshiron... e jo me te mendoj dhe per nje njeri te dyte ne jeten e tij.
Tani jam shume ne dijeni qe ka njerez qe jane martuar me heret dhe qe bejne nje jete normale me ate qe kane marr, por te pakta... shume te pakta jane keto raste.
Nuk jemi me ne kohet e hereshme, kur martoheshe qe 16-18 vjec, a ne mos me heret... kohet, njerezit, kerkesat, deshirat, ambiciet etj etj kane ndryshuar shume qe nga ajo kohe.
Secili partner kerkon ne radhe te pare, perfundimin e arsimit te tij/sajen, kerkon nje fare sigurie ne jete ne lidhje me karieren... keto nuk arrihen kollaj nese martohesh qe sa hyn ne universitet. Po te la burri pas 5-10 vjetesh, e'... C'mund te bej nje femer atehere? Mos valle, duhet te filloj cdo gje nga e para ... me shkolle e cdo gje tjeter?
Me falni, e zgjata pak si shume... por une keshtu mendoj persa i perket pyetjes ne kete teme.


Me respekt
SmiLey :pafshim

 • Postime: 4836
 • Gjinia: Mashkull
stalion
#2 ne: 19-02-2005, 09:12:38


un mendoj per gocat 22 derin 26..

cunat kur tju teket..por mire eshte 25 deri 28.. ;)
« Editimi i fundit: 20-02-2005, 19:55:23 nga stalion »
milanisti
#3 ne: 19-02-2005, 09:30:00
Une mendoj per djemte duhet te jete mosha 28-35 ndersa per vajzat 25-30 vjec, kur pjekuria dhe ndergjegjesia eshte me e forte.


Po pse cfar jete do besh ti me keto shifra qe ke vendos ketu jet pleqerie, sme duket fare normale nje goc te martohet 30 vjece keto raste jan shum te rralla me kete mosh qe ke vendos ti ndera per djemt e shumta 28 po jo 35 sa thua ti.

O Berni, po Smiley nuk tha gjeje partnerin/partneren ne ato mosha. Thjeshte hapi vendimtar te behet atehere. Normalisht para se te arrrish ne martese, do keshe ca vite dashuri dhe fejese perpara. Nejse... :???

Hersia`
« Editimi i fundit: 22-02-2005, 11:26:40 nga Hersianna »

 • Postime: 4836
 • Gjinia: Mashkull
stalion
#4 ne: 19-02-2005, 10:04:22
Jashte Teme
« Editimi i fundit: 25-02-2005, 22:42:23 nga Hersianna »
milanisti
#5 ne: 19-02-2005, 10:34:32
Keto qe kan kete mendje me mir te bejn bashkejetese se per Martesen e duan kur te plaken :D

 • Postime: 843
 • Gjinia: Femer
ÇAMËRIA
#6 ne: 19-02-2005, 12:23:45
Une di qe gjendjet civile ne Shqiperi i ka mar francezi... :D

Gjynaf te martohen njerzit nen te 25-save.
milanisti
#7 ne: 19-02-2005, 12:57:17
Atje po martohen 18,19,20 vjece Gocat po keto qe jan jasht shtetit kan pak fat se te ishin ne shqiperi sdo rrishin pa martuar ne mosh te madhe se ngelshin ne der pastaj po kalove 25 ste sheh njeri me sy atje e ka nje gje kjo qe nuk esht martuar e gjera te tjera se per llafe jemi te paret ne Shqiptaret.

 • Postime: 843
 • Gjinia: Femer
ÇAMËRIA
#8 ne: 19-02-2005, 13:35:00
Atje po martohen 18,19,20 vjece Gocat po keto qe jan jasht shtetit kan pak fat se te ishin ne shqiperi sdo rrishin pa martuar ne mosh te madhe se ngelshin ne der pastaj po kalove 25 ste sheh njeri me sy atje e ka nje gje kjo qe nuk esht martuar e gjera te tjera se per llafe jemi te paret ne Shqiptaret.

Hajde cuna prej vendlijeje hajde(hajde mendje hajde) .....
Te te puth pak dallandyshja ke balli eeee    :-*

Berni nuk ka ligje qe te detyroje te kryesh martese me dhune(tani per tani)
Je i pari ligjvenes me sa shof.....
Martesa eshte nje veprim ligjore qe kryhet sipas mundesise, qefit, deshires dhe interesit. Se kush, nga, ku,kur, etj.....i del muhabet i gjate.

Ta mba, martohesh;nuk ta mba rri, ne gone ben qef me "papare".   :D
Se mos shpik edhe ndonje ligj te rendesishem ; cila peshe(gr. apo ton.)  eshte e lejuar ne martese .... .. se te perfshiu "historia".    

 • Postime: 5949
SmiLey
#9 ne: 19-02-2005, 15:00:04
Atje po martohen 18,19,20 vjece Gocat po keto qe jan jasht shtetit kan pak fat se te ishin ne shqiperi sdo rrishin pa martuar ne mosh te madhe se ngelshin ne der pastaj po kalove 25 ste sheh njeri me sy atje e ka nje gje kjo qe nuk esht martuar e gjera te tjera se per llafe jemi te paret ne Shqiptaret.


U qafsh hallin ti vajzave per me shume se 23 vjec... se NUK MBETEN ne dere ato a jo! Por shiko veten tende se mos mbetesh ne dere me mendimet prapanike e te ngushta qe ke! ;)
Kam qene shpeshhere ne Tirane keto vitet e fundit dhe nuk eshte realiteti ashtu sic e beni juve, bardhe e zi. E di ti perse martohet rinia atje shume heret... he' e di?! Besoj se jo! Kur ta mesosh, atehere hajde e bashkebisedojme bashke.
Deri atehere, mire mbetc :pafshim

 • Postime: 784
 • Gjinia: Mashkull
Doni
#10 ne: 19-02-2005, 15:20:35
Unë gjithmonë kam menduar dhe mendoj se mosha më e mirë për martesë është mashkulli 25 vjeç, femra 23. dmth. menjëherë pasi të mbarojnë shkollën e lartë (jo mastersin dhe doktoratën sepse ashtu merr shumë kohë). Pastaj, i bën nja 3 vjetë jetë bashkëshortore pa fëmijë kështu. E në moshën 28-mashkulli e 26 femra fillon procesin e fëmijëve. Deri në moshën 32-mashkulli e 30-femra, mbaron edhe këtë proces, pastaj vazhdon procesi i rritjes, edukimit të fëmijëve dhe në moshën 50 vjeçare fëmijët janë të rritur dhe zot të vetes së tyre (pra, nuk ke më obligime ndaj tyre), kështu që, pastaj fillon të mendosh për veten dhe gruan më shumë, të shijosh edhe ato vitet jete që të kanë ngelur për ti jetuar.

Megjithëse, unë kam ngecur pak, sipas mendimit tim, sepse tani jam 29 vjeçar dhe nuk jam martuar ende por jo për fajin tim apo se nuk kam dashur, por për shkak të shumë e shumë faktorëve.


Kështu mendoj është mosha ideale për ata që duan të martohen dhe krijojnë familje, nëse e do martesën dhe familjen atëherë bëje me kohë. Ky ka qenë dhe është mendimi im në lidhje me këtë çështje.

Megjithatë, ka shumë njerëz që nuk duan martesën dhe as të krijojnë familje, për ata njerëz nuk ekzistojnë këto probleme.

« Editimi i fundit: 19-02-2005, 16:31:02 nga Doni »

 • Postime: 278
 • Gjinia: Mashkull
the_General
#11 ne: 19-02-2005, 16:01:40
une mendoj 24-26  do ishte me mire per te dy gjinite keshtu kam menduar gjithmone dhe keshtu mendoj dhe tani eshte mendoj koha qe je gati te perballosh martesen
milanisti
#12 ne: 19-02-2005, 16:19:34
U qafsh hallin ti vajzave per me shume se 23 vjec... se NUK MBETEN ne dere ato a jo! Por shiko veten tende se mos mbetesh ne dere me mendimet prapanike e te ngushta qe ke! ;)

Me kte mendje qe ke ti as ke per tu martuar kurr.
Nuk e di ti realitetin Shqiptar prandaj ngulmoni dhe ke te huajt se e dini se me shqiptaret ikni skic atje po kaloi goca 25 vjece me verte do gjej ndonje do si do pastaj jo njeri taman pak goca ka apo do marrin goca me shkoll e ku ta di un as nuk e kan qejfin fare per kto pun ato thojn qe jasht shtetit beri shkoll e bla bla bla mendojn dhe nje ide tjeter sa te dashur mund te ket pas ajo goc dhe as nuk te shikojn me sy nuk paske qen dhe miss ka boll goca te reja nuk ngelen te 28 apo 30 vjecaret ;)

 • Postime: 1271
Seni Seviyorum
#13 ne: 19-02-2005, 16:52:25
Mosha ideale eshte kur ta ndjesh!!!!  

 • Postime: 5949
SmiLey
#14 ne: 19-02-2005, 17:22:36
Me kte mendje qe ke ti as ke per tu martuar kurr.
Nuk e di ti realitetin Shqiptar prandaj ngulmoni dhe ke te huajt se e dini se me shqiptaret ikni skic atje po kaloi goca 25 vjece me verte do gjej ndonje do si do pastaj jo njeri taman pak goca ka apo do marrin goca me shkoll e ku ta di un as nuk e kan qejfin fare per kto pun ato thojn qe jasht shtetit beri shkoll e bla bla bla mendojn dhe nje ide tjeter sa te dashur mund te ket pas ajo goc dhe as nuk te shikojn me sy nuk paske qen dhe miss ka boll goca te reja nuk ngelen te 28 apo 30 vjecaret


Se dyti, po ta them shqip fare tani ... mua mos ma qaj hallin, se propozime per martese kam patur sa te duash (fakt intim ky, por qe po me provokon ta pohoj me zor ketu per te mbushur mendjen ty). Nuk me kane pelqyer rastet sepse kur e kam marr te parin kam qene 18 vjec e akoma isha e paformuar si ne karakter po ashtu dhe ne personalitet, e keshtu me vazhdimin e viteve ashtu kane vazhduar dhe rastet... nuk ngela gje ne tako (ashtu sic mendon ti zotrote)... por ja qe nuk kam gjetur ATE* njeriun e duhur, si t'ia bej... te martohem me dike qe nuk e dua dhe nuk e shikoj si bashkeshortin tim dhe si babain e femijve te mi?! :???
Nuk nenkuptova qe ne ate moshe te njihem me personin... fola qe ne ate moshe te kete filluar krijimi i familjes... d.m.th femijet etj etj.
Kapish tani?
« Editimi i fundit: 20-02-2005, 13:33:36 nga M A X »

 • Postime: 8132
 • Gjinia: Femer
AngelDeviled
#15 ne: 19-02-2005, 19:52:32
Mos te merret parasysh nje vote ne rastin e pare! :D E bana une gabimisht!

 • Postime: 4366
 • Gjinia: Femer
Alda
#16 ne: 19-02-2005, 20:13:18
Berni i ke pak si shume te vogla keto mosha ti......si qenka per meshkujt mire nga 24-26.......po je ne gjendje te krijosh familje ti shpirt pas nja dy vitesh p.sh? Se besoj.......
Njeriu duhet te rrealizohet njeher te vej veten mbi shpatulla te ndertoj dicka pastaj te marri kete pergjegjesi......qe sic ka lezetet ka dhe veshtiresite......n uk esht aventure.......
Sot i ka mundesite dhe femra per tu rrealizuar........d he ne Shqiperi e kam fjalen.........pse si duhet te jet femra......nje tet-vjecare....nje cop gjimnaz dy xhiro nga blloku(Tirane) e ti fusi nje te fejume-martume dhe kaq e pat jeta.......
Nejse mendimi im ky........


O Stalion.....po pse je kaq i mir mo aman.... :perqafim


 • Postime: 2028
 • Gjinia: Mashkull
sulltani
#17 ne: 19-02-2005, 20:47:18
lerini njerzit te martohen kur ta shofin te arsyshme.

njeriu mund te piqet shpejt, po mund te piqet avash. mendoj se mosha eshte subjektive. varet si piqen kushtet.

 • Postime: 4366
 • Gjinia: Femer
Alda
#18 ne: 19-02-2005, 20:57:36
Ke te drejt sulltan......esht disi subjektive.......
Tek femra dihet qe rritet me hapa te shpejta....e ne moshen njezet-vjecare mund edhe te quhet grua tashme..........
Kurse per meshkujt do dilja tek ajo qe thot sulltani(kur piqen kushtet)....duke i shtuar dhe faktin qe kan rendesi dhe eksperiencat e jetes......kan shum rendesi.......
Pastaj mos te harrojm qe si teori mashkulli esht dhe "kreu i familjes" e duhet te jet shume i sigurt per ate punen e "esht gati apo jo" si ne aspektin ekonomik e ne te tjerat.........
Ato mosha qe permendin keta me lart.....korrespond ojn me sapo te ken mbaruar studimet p.sh........e me ca do krijojn familje me morra?

 • Postime: 8132
 • Gjinia: Femer
AngelDeviled
#19 ne: 19-02-2005, 21:37:26
lerini njerzit te martohen kur ta shofin te arsyshme.

njeriu mund te piqet shpejt, po mund te piqet avash. mendoj se mosha eshte subjektive. varet si piqen kushtet.
<>

 • Postime: 5949
SmiLey
#20 ne: 20-02-2005, 08:54:48
Pse jo mi Alda, perse mos ta krijojne familjen disa ketu me morra... por dhe ato te shkreta mbarojne heret a vone... apo thua kane boll :D
Me sa shoh, disa si puna Bernit jane te thekur per pakez martese... jo sepse ia dine vleren dhe e njohin pergjegjesine e madhe sikurse dhe sakrificat qe vijne me te... por sepse e shohin si nje veprim qe kenaq interesat egoiste te tyre.... kujtojne se eshte vetem kiss-kiss and love-love... pfffffff sa qesharake!
Nuk duan te kuptojne se te martohesh keto kohe nuk kerkon vetem ndjenja te zjarrta, por shume me shume se aq... kerkohet/nevojitet impenjimi nga te dyja palet (pergjegjesia & sakrifizmat e nevojshme qe lindin gjate kohes e te jetuarit bashke),siguria materiale dhe shpirterore po nga te dyja keto pale, toleranca, mirekuptimi...etj etj. Kur valle i arrin keto, ne moshen 22 vjec (?) kur njeriu nuk ia njeh vleren jetes ashtu sic duhet... e jo me punes, lekut e gjerave te tjera me te rendesishme... si psh., martesa. Pra, duhet te jene krijuar e pervetesuar te gjitha kushtet qe martesa te behet dicka konkrete!


Si mendoni ju popull per kte teme.

Un mendoj djemt 24 - 26 vajzat 20 - 22 se po kalove 26 me duket gje e kot ky esht mendimi im sdi do marr kritika apo fjal te mira  :)


Se pari, ti njeri i mbare qe kur e hap kete teme nuk di te paraqitesh! Tani, ta marr vesh une i mirepret kritikat, sugjerimet dhe mendimet e te tjereve ne kete forum ti, apo jo?
Se realiteti tregon te kunderten.... dicka te shprehin te tjeret qe eshte kundra interesave te tua... dhe ti faaapppp leshohesh si qeni pas kockes! :???
Tjeter... sesa mend kam une ti kolopuc, NUK IA KE IDENE! Ndaj, te lutem MOS FANTAZO!!!!
« Editimi i fundit: 20-02-2005, 13:08:06 nga M A X »

 • Postime: 7994
 • Gjinia: Femer
Lisa
#21 ne: 20-02-2005, 09:40:15
une them 25-30 per vajzat....per te mos qene shume te vogla ...pra te ken patur mundesi te ven jeten e tyre ne vije karrjeren... eksperjencat...etj etj por dhe jo shume te medhaja per tu martuar per te lindur femije dhe per te qene nena te reja qe kur femija te rritet te jene akoma ne ate moshe ku te bund te marre bashkshortin ne ndonje muaj mjalti tjeter ne Bahamas a ku di une.....;)
Kurse  djemte 30-37 do thoja...sepse te jemi realist djemt duan disa vite me shume qe te rriten te ngopen me eksperjencat adoleshente...duan pak me shume siguri financiare dhe stabilitet....:???
milanisti
#22 ne: 20-02-2005, 09:43:18
Lisa sipas teje 20 vjet martes do shkojm neve se keshtu i bie sipas jush cqenka kjo mosha 37 vjet per tu martuar po pse sa do rroj njeriu 100 vjec se kuptoj se cfar mendje keni ju paska len ajo shkoll qe keni bere mbrapa ne koh.

 • Postime: 4366
 • Gjinia: Femer
Alda
#23 ne: 20-02-2005, 12:37:56
Ca gjuhe po flet zemer.......ke ca idera ti....ti ke mendimin tend ne tonin leri ato kush esht mbrapa e kush para......per ate pune je ti qe me dukesh shum mbrapa........te shohim kur te mbushesh 24 vjec ti apo ku di une sa e mendoje....e te shohim sa do jesh ne gjendje apo sa do i kesh kushtet te KRIJOSH FAMILJE.....jo shaka......
 :puth
milanisti
#24 ne: 20-02-2005, 12:45:59
lal po dhe 30 vjec sa e beni juve nuk me duket fare normale.