×

Është art Dashuria?

Është art Dashuria?

· 31 · 4481

 • Postime: 553
atman
ne: 20-05-2004, 21:32:36
?

 


 
« Editimi i fundit: 14-01-2006, 21:44:27 nga Zëri YT »

 • Postime: 26403
 • Gjinia: Mashkull
M A X
#1 ne: 21-05-2004, 15:29:41
Per mua dashuria nuk mund te perkufizohet ne asnje rast. Perkufizimet e kufizojne ate dhe e mbyllin brenda kornizave te ngurta. Dashuria eshte dashuria, e paperkufizueshme, e papercaktueshme, ajo mund te ndjehet, por kurre nga nje njeri nuk mund te perkufizohet me fjale se cfare eshte ajo.

 :X

 • Postime: 21
quad
#2 ne: 18-06-2004, 15:42:56
dashnia nuk asht art, me ba dashni noshta edhe po  :P

 • Postime: 1271
Seni Seviyorum
#3 ne: 23-06-2004, 16:14:40
Perpara se te shkruaj mendimin tim mbi temen, do i lutesha anetarit "atman" ..ne se s'e ka bezdi dihet"... Te shkruante Amore & Psiche. Canova.

Do me pelqente ta lexoja ne shqip. E mendoj se perkthimi yt eshte teper me mire se imi.  ;)


 • Postime: 1271
Seni Seviyorum
#4 ne: 23-06-2004, 16:17:17

 • Postime: 1271
Seni Seviyorum
#5 ne: 24-06-2004, 15:48:22
Flmnd shume per pergjigjen. Lexim vertete i kendshem.

pS: " Mbi temen"

Dashuria eshte Arti i Jetes.  Sic thane me lart nuk mund te perkufizohet dashuria, pasi nuk i perket qenjes vetem : une dhe ti, por gjithcka qe na rrethon.


Sikur te mungonte dashuria, s'do kishte jete. Edhe kafshet , sapo lindin marrin nen gji femine e tyre per ta  ushyer.  Te gjithe dashurojme, por prap kjo nuk ndal kurre te keqen. Prej saj vjen xhelozia, tradhetia, genjeshtrat etj -etj.

Poet - skulptor tan artistet jane munduar se si te nxjerrin fjale sa me te embla per te nxjerr nje kuptim mbi dashurine. Dashurine e ke ne vetvete , ne se din ta kuptosh dhe te dhurosh atehere din vertete se c'eshte Jetesa!

 • Postime: 20
margarita
#6 ne: 24-08-2004, 21:37:40
Perhsendetje!  :)

Mendimi im në lidhje me temën është:
- Sigurisht qe po. Dashuria është Art me Vete. Ajo te bën krijues.

E dimë te gjithë qe Arti eshe mënyra për te bërë diçka, për te krijuar.
Kemi dëgjuar te flitet për artin e muzikes, te piktures, te fotografise, te kenges, te guzhines etj, etj. Të gjitha këto i takojne krijimit estetik.

Njekohesisht kemi dëgjuar te flitet mbi artin e te filozofuarit, te sjellurit etj, etj. Grupi i dytë i takon krijimit llogjik.
Dashuria për mua është krijim estetik dhe llogjik. Të dashurosh do të thotë duash, te kejdesesh, te perkujdesesh, të besosh, te tolerosh etj. Pra te dashurosh do të thotë te besh diçka e cila aktualizohet ne veprim dhe ky i fundit mbeshtetet ne mendim pa te cilin askush nuk mund te krijoje. Mendimi i mbeshtetur ne dashuri te egzalton. Dikush si pasoje e kësaj thur poezi pa qenë poet, dikush thur këngë pa qenë këngëtar apo muzikant, dikush dhuron diçka për te kënaqur objektin e dashuruar etj, etj.
Mundësitë për te bërë diçka ne dashuri janë te pafundme.Si rezultat i asaj qe bëjmë ne shprehim bukur ndjenjen, njelloj si ne artet estetike. Nëse ndokush nuk mund ta shpreh bukur, te paktën shpreh mirë realen e ndjenjes se tij, përsëri njelloj si ne artet estetike.
Unë konkludoj se te veprosh i dashuruar do të thotë qe ne njëfarë mënyrë ti bën evident artin tënd te te dashuruarit dhe kur kjo shprehet bukur dhe mirë atëherë ke bërë Art.Ju përshëndes me dashuri te gjithëve
 
« Editimi i fundit: 14-01-2006, 21:44:54 nga Zëri YT »

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#7 ne: 26-08-2007, 07:32:16
Me pelqen shume kjo teme, gjynah qe eshte shkruar kaq pak mbi te. Me pelqejne shume dy postimet me poshte. Seni Seviyorum kishte shkruajtur shume lezetshem rreth temes. Ky anetar gjithnje ka mendime te kendshme e te filozofuara. Por me pelqeu edhe shkrimi Margarites. Ajo e kishte kapur Dashurine si Art ne kuptimin e artit te te dashuruarit. Une kam shume sec mund te shkruaj mbi temen, por njehere tjeter se ora 1.30 e mengjesit. ;)

 • Postime: 877
notorious
#8 ne: 26-08-2007, 11:31:57
di ç'ësht Arti... por s'e di ç'është Dashuria

Art përshembull ësht skulptura e Skënderbeut... po artin në Dashuri se kuptoj

apo flisni për pozicionet që kan lidhje me mardhënit sexuale ju...? 

 • Postime: 402
 • Gjinia: Femer
Justice
#9 ne: 26-08-2007, 17:22:30
UUUUUUUUUAAAAAAAAAU UUUUUUUUU.CFARE TEME DASHURIA MENDOJ SE ESHT ART I TE CENURIT ART I DASHURISE..E KAPI NJERI KETE.????????????

 • Postime: 1460
U.J.K.U
#10 ne: 27-08-2007, 16:04:16
Dashuria nuk është art
Është ndjenja sublime qe te ngren lart

Të çon ne parajsen selektive
Aty ku dëshira kthehet ne çështje naive

Të bën te shqyesh portat e ferrit te zi
Të bën te quash normale çdo çmenduri

Do ishte e gabuar ta quaje art
Pasi ne te nuk ka thjesht imagjinat

Brenda saj ka shumë vuajte e mjerime
Ku shikon se si shpirti te bëhet cope e therrime

Ashtu siç ka shumë gezim e lumturi
Sa ndonjëherë kujton se je ne arrati

Por të gjitha bashke kanë një përfundim te thjeshtë
Dashuria është pjesa e mozaikut te fshehte

I cili ne pamje të parë duket plot kombinime
Por asnjëri ne te vërtetë nuk i shikon dot ato kompozime....

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#11 ne: 30-08-2007, 04:39:38
Dashuria nuk është art
Është ndjenja sublime qe te ngren lart

Të çon ne parajsen selektive
Aty ku dëshira kthehet ne çështje naive

Të bën te shqyesh portat e ferrit te zi
Të bën te quash normale çdo çmenduri

Do ishte e gabuar ta quaje art
Pasi ne te nuk ka thjesht imagjinat

Brenda saj ka shumë vuajte e mjerime
Ku shikon se si shpirti te bëhet cope e therrime

Ashtu siç ka shumë gezim e lumturi
Sa ndonjëherë kujton se je ne arrati

Por të gjitha bashke kanë një përfundim te thjeshtë
Dashuria është pjesa e mozaikut te fshehte

I cili ne pamje të parë duket plot kombinime
Por asnjëri ne te vërtetë nuk i shikon dot ato kompozime....


Edhe pse me sensin tend te humorit ti nuk stepesh asnjehere ne poezite e tua, kjo poezi konkretisht kjo per dashurine, eshte e vertete dhe realiste. Me pelqeu shume. Fakte te verteta e konkrete kishe permendur atje packa se ca gjera na pelqen t'i mohojme apo jo persa i perket Dashurise. ;)

 • Postime: 1209
 • Gjinia: Mashkull
chekevara
#12 ne: 30-08-2007, 13:50:13
me duket se keni ngaterruar dashurine me erosin(eksitimin temporan)...jane dy gjera qe plotesojne njera tjetren(ose me mire, erosi ndihmon dashurine).....

si e kuptoni ju dashurine??????
Emira
#13 ne: 30-08-2007, 15:16:03
seks, seks dhe vetem seks LOL LOL LOL LOL LOL LOL LOL e c´po na duhet karakteri i tjetrit?

 • Postime: 1209
 • Gjinia: Mashkull
chekevara
#14 ne: 30-08-2007, 16:40:01
pune pune, nate e dite, qe te shohim...pak dashuri..... :D
Emira
#15 ne: 30-08-2007, 18:15:07
tamam cheke, edhe po s´u beme te pasur, te behemi te dashur te pakten  :P

 • Postime: 1443
 • Gjinia: Femer
Englishbee
#16 ne: 30-08-2007, 19:02:33
Po, per mendimin tim eshte ART, kur ne te hyjne dy vete dhe dashurohen ne menyre te cilter, te apasionuar, te papare, te mbushur me plote imagjinate dhe kontribuojne te dy palet, atehere behet ART! ;)

 • Postime: 1750
 • Gjinia: Mashkull
Cami
#17 ne: 31-08-2007, 23:46:48
edhe mund te jet sepse dikush ben art duke ber dashuri
Capkenja
#18 ne: 01-09-2007, 13:05:50
eshte, pasi ben art duke u dashuruar !

 • Postime: 1209
 • Gjinia: Mashkull
chekevara
#19 ne: 01-09-2007, 13:07:33
Po, për mendimin tim është ART, kur ne te hyjne dy vete dhe dashurohen ne mënyrë te çiltër, te apasionuar, te papare, te mbushur me plotë imagjinate dhe kontribuojne te dy palet, atëherë bëhet ART! ;)

englishbee! si ne shume shkrime, edhe ti ke shkruar per erosin dhe jo dashurin......

shume respekte per te gjitha ju, por mendoj se dashurine e keni "keqkuptuar"

ju pershendes te gjithave... :perqafim

 • Postime: 1443
 • Gjinia: Femer
Englishbee
#20 ne: 01-09-2007, 14:08:54
Ndoshta e kemi keqkuptuar, por si duket këtu kemi mendime të ndryshme mashkullore dhe femerore! Nëse flet për dashurinë nuk kuptimin mashkull- femër, mendimin qe e kam shprehuar me lartë nuk do ta ndryshoja, por nëse flet për dashurinë ne përgjithësi qe e ndjen njeriu, për prinder, për vëllezër, motra, shokë-shoqe, te aferm, te njohur, për kafshet :)... etj etj., atëherë duhet te mirren parasysh mirekuptimi i ndersjelle, respekti i ndersjelle, sinqeriteti, ciltersia qe te këtë dashuri te mirefillt! Kështu mendoj unë dhe me siguri se do ta kuptoni se kështu edhe veproj ne jetën time, ashtu siç edhe e pershkrova!
Pershendtje poashtu edhe nga unë te gjithëve!!!  :perqafim  :perqafim  :perqafim  :perqafim  :perqafim :engjell:

 • Postime: 1209
 • Gjinia: Mashkull
chekevara
#21 ne: 01-09-2007, 14:19:09
une e kam fjalen per "dashurine" mashkull-femer....

sidoqofte secili e ndjen sipas deshires edhe pse une insistoj tek kuptimi i vertete i dashurise, mashkull-femer..

 :perqafim

 • Postime: 6970
 • Gjinia: Femer
kengaime
#22 ne: 01-09-2007, 14:47:19
Dashuria nuk eshte art, por ndjenje

 • Postime: 1443
 • Gjinia: Femer
Englishbee
#23 ne: 01-09-2007, 22:55:19
Dashuria nuk është art, por ndjenjë

Ashtu pra, te lumte, me pëlqen shumë mendimi yt, është shumë me vend! Ne fund te fundit, pyetja qe është bërë është gabim sepse ke te drejtë plotësisht, dashuria është NDJENJE!

Pastaj, kur hyne ndjenjat ne "fuqi" e bejne dashurine te duket me te vertete artistike, art, e bere nga "protagonistet" e kesaj ndjenje sublime DASHURI!

 • Postime: 1460
U.J.K.U
#24 ne: 05-10-2007, 15:57:17
Dashuri te marrte e mira
Ma bere shpirtin me te nxira

Kujtoja se ishte thjeshte nje ndjenje naive
Por paske qene nje semundje pa kurime

Mjere kujt i bie te infektohet
Se nga kjo bote gjytyrym do largohet

Kaq e vertete eshte kjo diagnoze
Sa sot e kesaj dite nuk ka prognoze

Shfaqet papritur e pakujtuar
Kush e di sa vete jane infektuar

Si perfundim po kerkohet nje vaksine imedjate
Beni c'beni semuruni se nje dite do e provoni ate patate ;)