×

Pse feja esht kaq e rendesishme ne bashkimin e 2 personave.

Pse feja esht kaq e rendesishme ne bashkimin e 2 personave.

· 124 · 11373
milanisti
ne: 23-07-2004, 21:16:15


Mendova te hap kete teme interesante me duket mua, sepse ka shum raste qe dashurohen dy veta , po ne fund ndahen nga feja se nuk i kan te njejta , njeri mysliman e tjetri katolik apo ortodoks, pse esht kaq e rendesishme feja te njerezit sidomos ne jeten Shqiptare.

 • Postime: 69
Hej
#1 ne: 27-07-2004, 02:54:34
sikur ke mbipergjithesuar me duket

jemi deshmitare qe shume shqiptare se vrasin fare mendjen per perkatesine fetare te te dashurve te tyre :pafshim

 • Postime: 331
redman
#2 ne: 27-07-2004, 13:05:02
Une per vete do te doja te ishte kristjane si edhe une
:lule :lule :lule :lule :lule :lule :lule :lule :lule :lule :lule :lule :lule
Gjumashi
#3 ne: 15-08-2004, 03:19:28
o Berni, mendoje se ne jemi populli  i vetem ne bote qe nuk na intereson ca feje ka.
Dhe mund te theme se jemi populli me tolerant ne bot.
Per mua e rendesishme eshte te jet njeri, po ca feje ka sluan role.

 • Postime: 444
 • Gjinia: Femer
LOLO
#4 ne: 15-08-2004, 20:38:49
Gjumashi ti mundesh te flasesh per ju ne shqiperi, se nga ne ne kosove shikohet feja edhe mire...

Une kam deshire te jen me fene islame, sepse me lidh me shume me ate mashkell, si familja por dhe shume gjera tjera...
Gjumashi
#5 ne: 16-08-2004, 14:50:23
LOLO nje here une jam nga Struga.
Per mua sdo luante role feja, por te ishte shqiptare.
E di si jan njerezit ne Kosove.
shendet nje here dhe ja arritsh qellimit

 • Postime: 444
 • Gjinia: Femer
LOLO
#6 ne: 16-08-2004, 22:31:39
Gjumashi andaj dhe po e dishe se si jane keto tradita, sepse dhe ne struge eshte ky konflikt...

Mua nuk me pengon se me cfar feje martohet njeriu, por une sa do bie ne konflikt me prinderit e mi qe i dua me se shumti ne kete bote, do ja plotesoj dhe deshiren per na feja :)

Mos shikoni kisha, xhamija..
Se feja shqiptarit eshte shqiptaria..

Kam harruar se kush e ka ckruar:(

 • Postime: 619
^AngeL^
#7 ne: 18-08-2004, 16:39:03
per budallet eke llafin,se per ata qe kan tru e mendje nuk vlen feja
Gjumashi
#8 ne: 18-08-2004, 18:39:42
 hmmmm:
« Editimi i fundit: 18-04-2005, 18:55:24 nga Gjumashi »

 • Postime: 1650
Solist
#9 ne: 19-08-2004, 18:17:39
per budallet eke llafin,se per ata qe kan tru e mendje nuk vlen feja

Po na flet london girl per moral...pfffffffff?
Amon kur dun me bo edhe ca si doctor love mos ngelte njeri ne kembe. Si e beni dashurine ju atje maj malit london? Ne maj te dhise apo nen hijen e mullarit? Sic mendon ti qe feja ska te beje me martesen ashtu ka te drejte edhe ai fetari te mendoje njesoj per idealin e vet. Sta jep njeri te drejten ty te gjykosh se kush eshte i zgjuar edhe kush eshte budalla se ta thashe edhe me pare nami i keq te del ty edhe jo te tjereve.  ;)

 • Postime: 444
 • Gjinia: Femer
LOLO
#10 ne: 19-08-2004, 22:40:10
Gjumashi flm :)
Gjumashi
#11 ne: 19-08-2004, 23:01:11
Ska gje ishte kenaqesi.

 :pafshim :pafshim :pafshim :pafshim
Lucent
#12 ne: 15-02-2005, 09:02:28
LOLO nje here une jam nga Struga.
Per mua sdo luante role feja, por te ishte shqiptare.
E di si jan njerezit ne Kosove.
shendet nje here dhe ja arritsh qellimit

Gjumash, ne ne Maqedoni te gjithe jemi muslimane, kshtuqe mendimi yne nuk besoj se pranohet.

Pastaj edhpse jemi shqiptare te gjithe, fete e ndryshme kane zakone te ndryshme. Une psh si musliman nuk kam qejf qe gruja ime ta mbushe frigoriferin me mish derri, nuk dua kryqe neper shpi e as ikona te shen marise.
Ata qe thone se feja nuk na pengon fare ata nuk kane fare interesim per fene e vet ne rradhe te pare.

 • Postime: 8132
 • Gjinia: Femer
AngelDeviled
#13 ne: 15-02-2005, 09:05:26
Ne Shqiperi gjeja e fundit qe shihet, ne pergjithesi, eshte feja! Brenda kufijve nuk ka diferencime dhe as konflikte mes besimeve te ndryshme! Per mua nuk ka rendesi ne fakt! :)
Lucent
#14 ne: 15-02-2005, 09:12:39
Nese ata dy jane jobesimtare (nuk je musliman vec se ke emrin Ahmet) atehere nuk ka probleme. Ne rast te kundert njeri apo te dyte duhet te bejne sakrifica te medha per ate dashuri. Te pakten ashtu e shikoj une ate!

 • Postime: 8132
 • Gjinia: Femer
AngelDeviled
#15 ne: 15-02-2005, 11:01:43
Une besoj ne Zot, dhe besoj ne faktin se te tere jane njerez te Zotit!
Lucent
#16 ne: 15-02-2005, 12:44:34
Po, se te gjithe jemi njerez te zotit aty nuk ka dyshim po Zoti eshte ai qe na ka bere te gjitheve te ndryshem, per me teper ne te gjithe vete zgjedhim te jemi te ndryshem nga njeri tjetri. Gjerat nuk jane perfekte se bota nuk eshte e tille.

 • Postime: 5949
SmiLey
#17 ne: 17-02-2005, 05:17:59
Mendoj se FEJA eshte e rendesishme ne bashkimin e dy personave vetem atehere, kur te dy personat jane BESIMTARE TE VERTETE te Zotit. Madje madje dhe kur ekziston vetem njera pale qe beson plotesisht ne ZOT!
Njoh shume besimtare te cilet per shkak rregullave te fese se tyre nuk mund te martohen me besimtare te nje feje tjeter (unless they accept the converting). Psh., nje 'sik' nuk mund te martohet me nje mysliman, apo nje i krishtere me nje mysliman... etj etj. Ne shumicen e rasteve, dhe pse njerezit vertete kane rene ne dashuri me njeri tjetrin, shpeshhere kjo nuk ka qene e mjaftueshme per te dy palet per t'u bashkuar ne nje martese. Familja, kisha, apo xhamia kane ndikuar gjithmone rolin kundershtues ne keto lidhje.

Ndersa nese te dy palet jane ateista, ose dhe te fese por qe nuk e praktikojne e nuk jane aq strikt rreth saj... atehere mendoj, se ketu feja nuk perben ndonje pengese brenda nje lidhje.


Me respekt
SmiLey :pafshim

 • Postime: 1666
 • Gjinia: Femer
Dirrtygirl
#18 ne: 01-03-2005, 05:57:34
thjesht, sepse ka ngelur qe para shume vitesh, dhe vazhdon te jete pengese.  :(

 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#19 ne: 01-03-2005, 09:30:30
per budallet eke llafin,se per ata qe kan tru e mendje nuk vlen feja

nga llafet qe i the... e shoh se sa inteligjente je.

Ti mund te japesh mendimin tend, dhe jo te pergjithesosh gjerat...pse behesh aq naive ne paraqitjen tende.

 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#20 ne: 01-03-2005, 09:41:57
Do te jap mendimin tim:
Nuk eshte problem feja...por keqinterpretimi i saj dhe traditat tona...

Ne Islam, dihet se burri eshte ai te cilit duhet t'i bindet gruaja. E tash, mashkulli ka te drejte te marr nje femer te nje feje tjeter, bile edhe pa ia imponuar asaj Islamin, ndersa nje muslimane (vajze) nuk mundet te marr nje djale te nje feje tjeter sepse ajo duhet t'i bindet atij (ate qe i thot ai ajo duhet te beje - pra duhet qe te coj ne vend cdo fjale te burrit - kam fjalen per veprimet qe jan me vend se nese te thot burri hudhu nga kati i peste sigurisht se nuk duhet bindur).
E tash, thuhet ne disa tekste, se edhe vajza mund te martohet me nje te huaj (e kam fjalen per nje fe tjeter) nese ai i premton se nuk do ta pengoj qe ajo te kryej obligimet fetare qe ka.
Keqinterpretimi dhe traditat tona,i hudhin fajin feve...si ne shume raste te tjera e jo vetem ne martese...

Respekt

 • Postime: 196
Kosovari_i_terbuar
#21 ne: 12-03-2005, 14:22:00


Mendova te hap kete teme interesante me duket mua, sepse ka shum raste qe dashurohen dy veta , po ne fund ndahen nga feja se nuk i kan te njejta , njeri mysliman e tjetri katolik apo ortodoks, pse esht kaq e rendesishme feja te njerezit sidomos ne jeten Shqiptare.

ka se femijt nuk din ca te bejne kur te rriten.  une menoj se femijt gjithmon duket te shkojn me fen e babait. une jam mysliman per veten time dhe ua qe femijt e mij ne cdo menyr te rriten mysliman. nese gruja ime orodoxe apo katolike dojn te shkojn ne kishe, ajo eshte ne rregull em mua, por jo edhe femijt e mi! femijt e mi vetem bajramin do festojn!lol

 • Postime: 1315
 • Gjinia: Mashkull
ALieNs
#22 ne: 12-03-2005, 14:42:30
per mua feja ska pik rendesie ka rendesi shum personi kaq

 • Postime: 255
victoria
#23 ne: 14-03-2005, 04:28:56
o Berni, mendoje se ne jemi populli  i vetem ne bote qe nuk na intereson ca feje ka.
Dhe mund te theme se jemi populli me tolerant ne bot.
Per mua e rendesishme eshte te jet njeri, po ca feje ka sluan role.
o bashkeqytetar i dashur me fal qe po te kundershtoj :) per shqipetaret e shqiperis nuk e di po per ne te maqedonise eshte shum problem i madh feja,ti fol vetem per veten tende jo per te gjithe.Edhe une nuk dua qe feja te jete problem per bashkimin e dy te rinjeve po ja qe ky problem egziston.Ta ngjallim dhe njehere xhaxhin Enver dhe te citoj ato fjalet e tij te bukura :pafshim :pafshim :perqafim

 • Postime: 196
Kosovari_i_terbuar
#24 ne: 16-03-2005, 18:12:01
me sa kam vrejtur une feja nuk eshte teper e rendeishme vetem ne jug te shqiperis, ne qytet ku fet jan teper te perzira. edhe ne jug martesat e perzira ndodhin vetem atje ku nuk ka kurrfar dicpline familjare!
 

Datat më të rëndësishme në histori

Nisur nga InfoZRubrika Historia

Postimi i fundit 28-05-2020, 23:44:40
nga InfoZ
“Familja është gjëja më e rëndësishme në botë”

Nisur nga M A XRubrika Familja

Postimi i fundit 02-05-2020, 19:29:01
nga erlehta
Sa e vjeter eshte feja Islame?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 29-04-2020, 22:37:01
nga M A X
Pse jane te rendesishme lojrat?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 28-04-2020, 14:37:04
nga M A X
Pse jane te rendesishme bimet?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 28-04-2020, 14:31:17
nga M A X