×

Si të përballesh me një partner xheloz

Si të përballesh me një partner xheloz

· 14 · 976

 • Postime: 27105
 • Gjinia: Mashkull
Berni
ne: 24-04-2008, 16:54:11
- Diskutoni problemin tuaj vazhdimisht me partnerin, mundohuni të ruani bisedën në një nivel të qetë, për të qenë bindëse dhe aspak kundërshtare për mendimet e partnerit.
- Sigurojeni atë që çdo gjë shkon mirë mes jush. Asgjë nuk ju pengon që çdo gjë të realizohet sipas dëshirave tuaja. Mjafton që ju të bashkëbisedoni për gjithçka.
- Jini kërkues, por jo agresivë. Nëse flisni me nervozitet, ju mund të thoni në fillim atë që duhet thënë në fund, apo nuk duhet thënë fare.
- Mos jini alarmues. Jepini çdo gjëje kohën e vet. Nëse do e bëni alarmante një gjendje, nervoziteti vetëm sa do e tensionojë gjendjen.
- Matuni para se të flisni në mënyrë që të shmangni konfliktet e panevojshme. Jepni ide bindëse dhe qarta, jo gjëra të pamenduara mirë, për të cilat mund të pendoheni më vonë.
- Bëhuni të këndshëm dhe të qartë në bisedat me partnerin. Duke qenë e dashur më të, mund t'i falni ngrohtësinë dhe besimin që i mungon. Një partner xheloz e ka atë ndjesi të lindur dhe nuk mund të gjykohet për këtë, por vetëm të ndihmohet për ta kapërcyer.
- Jini fleksibël dhe mësoni të bëni kompromise. Jo gjithmonë duhet të bëni si doni vetë. Jeta në çift do të thotë ta pranosh partnerin si është, me të mirat e të metat e tij. Duhen bashkëpunim dhe përshtatje.
- Të kuptuarit është vetëm një pjesë e përballimit të këtij emocioni ndaj partnerit.
- Përpiquni të kuptoni ndjesitë e tij apo të saj dhe mos u përpiqni ta bëni atë të ndjehet në faj.
- Përpiquni ta mbështetni partnerin tuaj sa më shumë të mundeni.
- Duke i krijuar një komoditet të përkohshëm shpesh mund të ndihmoni në zgjidhjen e problemeve me partnerin, dhe si rrjedhim mund të çrrënjoset tërësisht xhelozia.

 • Postime: 3
BACALIU
#1 ne: 20-09-2008, 14:46:31
o berni je i papar me keto temat e tua une jam dafina qe po ju shkruaj bacaliu jam e regjistruar.ok te pershendes i lexoj shum temat tua.suksese

 • Postime: 3
BACALIU
#2 ne: 20-09-2008, 14:58:25
gjelozia eshe pjes e dashurise po vertet po e prish njeriun po humb edhe ajo ndjenja e dashurise.Mendoj se nje fund te papritur mund ta pesosh me gjelozi te tepert,e ather pyte vehten a asht ne rregull te gjelozoj per dike qe aq vite me qendroj besnike.mendoj se te jesh e qet,e durushme normal besnike.gjithqka qe ai ta thot ti merre si bised te shtuar qetsisht.durimi asht me imire se gjithqka leje ai ta vlersoj se ti vertet je besnike,ai ather do ta kuptoj se sia vlen te egzistoj gjelozia.nje femer e menqur e drejt e besnike mund tia arrij ta qetsoj shpirtiin e partnerit te vet.kshtu mendoj une.
 

 • Postime: 119
tkamzemer
#3 ne: 20-09-2008, 15:07:06
tradhtim dy here ne dite! :D :D

 • Postime: 14
Ljusia
#4 ne: 21-09-2008, 13:03:38
vetem xhelozise si gjendet ilaci ,po qe se mes nje cifti ajo lulezon atehere ata e kane te veshtire te ecin bashke..

 • Postime: 18304
 • Gjinia: Femer
ßåßy ღ
#5 ne: 21-09-2008, 14:13:57
Mos i jep arsye qe te behet xheloz.! Edhe pse ai te jep ty. Thjesht "ignore". ;)

 • Postime: 119
tkamzemer
#6 ne: 27-09-2008, 19:11:20
Mos i jep arsye qe te bëhet xheloz.! Edhe pse ai te jep ty. Thjesht "ignore". ;)
Citim
o bebyy  jo  keshtu!
 me tradhtu pardnerin ;)

 • Postime: 18304
 • Gjinia: Femer
ßåßy ღ
#7 ne: 27-09-2008, 19:16:34
Citim
o bebyy  jo  kështu!
 me tradhtu pardnerin ;)
Ti rrota e budalles ;). Lexoje mire prgj time atehere citom!!..

 • Postime: 12738
Mishel...............
#8 ne: 08-02-2009, 03:43:07
Me pak fjale ku dolem???? ca i behej ketij gjelozit????

Emira
#9 ne: 13-02-2009, 15:10:49
O jam une xheloze  :S kur dashuroj...o nuk eshte njeri...me thene te drejten nuk ka ndonje ilac kunder xhelozise, nuk kam gjetur deri tani...eshte ndjenje e poshter, te ha perbrenda, shkaterron veten dhe ate qe do. Po ama qenka kalimtare me sa duket...intensiteti nuk eshte gjithnje i njejti, shyqyr Zotit...

 • Postime: 298
 • Gjinia: Mashkull
AleksB
#10 ne: 14-02-2009, 09:03:45
Shyqyr qe nuk e kam xheloze, per vete nuk flas :D

 • Postime: 12738
Mishel...............
#11 ne: 27-12-2013, 23:39:20
Ehhhhhh.. pune muti xhelozia

Shkaterron cdo gje te bukur...sado te duash te jesh e vertete, vjen nje moment dhe tjetersohesh
E vetmja menyre per te mbijetuar lidhjen nese e do...nese jo eshte kollaj

 • Postime: 474
ness uno
#12 ne: 27-12-2013, 23:43:38
partneret xheloze jane budallenj ose kane partnere budalle ...ose jane te dy palet te tille

 • Postime: 12738
Mishel...............
#13 ne: 27-12-2013, 23:47:40
I vure piken tani

Une do e lidhja me te tjera fakte...po meqe ti i vune pike te modhe kot me diskutu
Sme pelqejne perfundimet drastike