Zerion

Zeri yt => Dashuria ⚤ Seksi => Teme e nisur nga: milanisti ne 10-07-2004, 12:17:28

Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: milanisti ne 10-07-2004, 12:17:28
C'do vajze ka nevoje per nje djale per te permbushure te gjitha nevojat e saj,
C'do djale ka nevoje per te gjitha vajzat per te permbushur te vetmen nevoje te tijen.


Dashuria eshte historia e jetes se nje femre,
eshte nje episod i jetes se nje mashkulli.Dashura nis me shampanje edhe mbaron me kamomil.

Pse mos dashurosh qe 13-vjecar kur mund te vdesesh ne cdo moshe?

Dashuria eshte nje monument qe ruhet nga njeriu.

Dashuria nuk njeh moshe.

Te puth pak buzet e tua se mbase ka mbetur pak helm
per mua.

Pse sdashuruam as une as ti, po dashuronte dashuria, nje dashuri nje fshehtesi me e fshehte se dashuria.

Ato qe kane kurajo te dashurojne kane kurajo edhte te veprojne.
Zemra ime tull
Zemra jote llac
Dashuria jone
Formon pallat 2kac."

"Ne me do sa te dua
Do te dua sa me do
Ne me thence me kujto
Do te them mos me harro."

"Dashuria eshte nje fushe me bar
Ku kullosin dy gomare."


Titulli: : Thenie Dashurie.
Postuar nga: Seni Seviyorum ne 15-07-2004, 17:15:48
(https://www.zerion.net/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.sevdamsin.com%2FEKart%2FSiirler%2FResimler%2FSiirler0033.jpg&hash=c7a8fba47a68888eaefd297756f71edc)

Urt dhe shijo  :love:
Titulli: : Thenie Dashurie.
Postuar nga: redman ne 01-08-2004, 17:59:30
...po un sthash gje..?!!  :love:  ;)
Titulli: : Thenie Dashurie.
Postuar nga: redman ne 03-08-2004, 14:08:02
                              :puth
                               :lule
Titulli: : Thenie Dashurie.
Postuar nga: Coli ne 03-08-2004, 17:05:25

 Te presesh dike qe svjen
ne diçka te vdekur te shpresosh
te kendosh per dike qe ste degjon
ja çdo te thote te dashurosh.  

:lule per te gjithe te dashuruarit

Titulli: : Thenie Dashurie.
Postuar nga: redman ne 03-08-2004, 17:17:16
..shume e bukur ....vertet
   K O M P L I M E N T A  :love:
esht pikerisht ajo qe me duhej !  :lule

ti coli  kur te kesh kshu gjonash t bukura mi ep mu...
...ne t hiqem sikur i kom ba un...
..se ashu esh i pun..
 mir?   ;)

Titulli: : Thenie Dashurie.
Postuar nga: Coli ne 03-08-2004, 20:39:34

Redman, dakort jam  o vella.
keto dite meqense ajo e imja sdo te degjoje asnje rrjesht e jo me nje poezi te gjithe po i hedh andej nga ty ;)

Ishalla ty po te hec mbare :pafshim
Titulli: : Thenie Dashurie.
Postuar nga: redman ne 04-08-2004, 02:31:19
c o l i . . . . o   c o l. . . .z g j o n i u...k e    b o   g j o o ? :detari
. . .s e  . . . .p o   d u    m e    j a    p o s t u   i     t a s h   q e. . .
     . .o s h t   n e   g j u u m m  :detari

          :hahaha
Titulli: : Thenie Dashurie.
Postuar nga: SEXY_GIRL05 ne 04-08-2004, 08:07:28
nje nga une
Bjeri zemres time
sa te kesh fuqi
por kujdes mos vritesh
se brenda je ti... :-* :lule
Titulli: : Thenie Dashurie.
Postuar nga: //.Alan.\\ ne 15-04-2005, 09:42:07
 LOL  sexy sa e forte kjo

Titulli: : Thenie Dashurie.
Postuar nga: ibraim ne 15-04-2005, 14:00:50
edhe ne kasollen me te vogel ka vend per dy te dashuruar


jeto, jo per vete, jo per mua, por me mua
Titulli: : Thenie Dashurie.
Postuar nga: arla ne 26-04-2005, 11:46:07
Te gjej yll ne drite hene
Te puth trup e shpirt helmuar
Vdes demon nen puthjen tende
Ngjallem krisht i deshperuar...
Titulli: : Thenie Dashurie.
Postuar nga: COLATERALL ne 06-05-2005, 16:17:38
 Dashuria eshte nje kopsht me lule , po hyre ne te u ngule     :P
Titulli: : Thenie Dashurie.
Postuar nga: Vicki ne 06-05-2005, 16:32:33

Dashuria eshte si kristali - u thye, nuk ngjitet me.
Titulli: : Thenie Dashurie.
Postuar nga: Raldushi ne 07-05-2005, 07:54:48
 :X :love: eh dashuri moj dashuri  :P
Titulli: : Thenie Dashurie.
Postuar nga: Berni ne 08-05-2005, 14:44:37
Dashuria është det, gjithkush mund të zhytet, por ai që s'din t'notoj, mund edhe të mbytet!

 Dashuria është e verbër, ç'menduria e përcjell!!

 Dashuria është një kopsht me lule nëse hyn aty dije se u ngule!

 Dashuria është nje thesar i humbur që kërkohet nga njerzimi,i cili neve na kujton,pse ja vlenë me jetu! I cili neve njerizimit na bënë të qmendemi nëse ne atë e fitojmë apo e humbim.

 "Dashuria e papjekur thotë: "Të dua sepse kam nevojë për ty", dashuria e pjekur thotë: "Kam nevojë për ty sepse të dua".

 Dashuri mundet të jap vetëm ai që dashuron!

 Dashuri, një emer, emer që të therë në zemer që kur përmendet emri i saj lotët rrjedhin e vuajtja s'ka skaj.

 Dashuria e vërtetë është kur zemra dhe mendja jote thonë të njëjten gjë!

 Emer që duhet më shumë se vetvetja emer që e din e ç'është e vërteta, që të benë njëmijë vjet të jetosh e të benë ç'do gjë ta gëzosh! Dashuria!

 Nëse më do me lerë të qetë që ta vërtetoj se a të dua me të vërtetë, e nëse kujton se më ke fituar ky është një mendim i yti i gabuar.
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: Charlie ne 17-06-2007, 10:05:11
- Dashuria është det, gjithkush mund të zhytet, por ai që s'din t’notoj, mund edhe të mbytet!

- Dashuria është e verbër, ç’menduria e përcjell!!

- Dashuria është një kopsht me lule nëse hyn aty dije se u ngule!!

- Dashuria është një thesar i humbur që kërkohet nga njerzimi,i cili neve na kujton,pse ja vlenë me jetu!
I cili neve njerizimit na bënë të qmendemi nëse ne atë e fitojmë apo e humbim.

- "Dashuria e papjekur thotë: "Të dua sepse kam nevojë për ty", dashuria e pjekur thotë:
"Kam nevojë për ty sepse të dua".

- Dashuri mundet të jap vetëm ai që dashuron!

- Dashuri, një emër, emër që të therë në zemër që kur përmendet emri i saj lotët rrjedhin e vuajtja s’ka skaj.

- Dashuria e vërtetë është kur zemra dhe mendja jote thonë të njëjten gjë!

- Emer që duhet më shumë se vetvetja emër që e din e ç’është e vërteta,
që të bënë njëmijë vjet të jetosh e të bënë ç’do gjë ta gëzosh! Dashuria!

- Nëse më do me lerë të qetë që ta vërtetoj se a të dua me të vërtetë,
e nëse kujton se më ke fituar ky është një mendim i yti i gabuar.

- Dikur desha dikend, dhe ndoshta do ta dua, por si dikur dikend, asnjëherë askënd.
Edhe pse nuk jemi bashkë , ende të dua dhe gjithë do të dua.

- Gjithçka që dëshiroja netë dhe ditë të tëra, ishte të të dashuroja me gjithë fuqinë e qenies sime.
Lutesha që të pranoje të qëndroje pranë meje deri në fund të jetës sime.

- Për mua e vetmja në jetë, në zemrën time, e kaluar, ajo që e deshta me të vërtetë.
Mos mendo se për ty poezia ime ka marrë fund, sepse fundi nuk i vjen kurrë edhe nëse ty s’të takoj askund.
Do të vazhdoj të shkruaj deri në fundin e kësaj botë dhe nuk do të harroj kurrë si më mashtroi dashuria jote.

- I shkruaj asaj që kurr nuk e takova, asaj që në zemër ende e mbaj dhe që nga fillimi e dashurova.
I shkruaj zërit që kurr se dëgjova, dashurisë që mbet vetëm në mendje, asaj që vetëm e ënderrova.

- I shkruaj një femre që e dua shumë, i shkruaj i shkruaj, doren s’mund ta ndalë, i shkruaj në megjes, ditën,
në mbrëmje, në mesnatë, i shkruaj dhe kur jam në gjumë. I shkruaj pa zemër se zemrën time e ka ajo të falur nga unë .

- I shkruaj në letra, por kujt nuk e di, Enigmes, ënderres që në foto se pashë, i shkruaj asaj për të cilën mbaj zi,
i shkruaj asaj që në të, në dashuri rashë.

- I shkruaj zemrës që mundohem ta përvetsoj, asaj të cilës dashurinë që kam ndaj saj nuk din ta kuptojë.

- Më fal zemër se ndoshta më flajet e mija të ledova , me fal shpirt se ndoshta nga dashurija të gjykova.
Më fal e dashur se veç për ty unë mund të jetojë, më fal Syri im se pa ty unë nuk dua të egzistojë.

- Mos harro: Se vetëm ty të deshta në këtë botë, mos harro se për ty mbrem su ndalen lot.
Mos harro se pa ty çdo gjë është e kotë, mos harro se të dua ma shumë se dje, sotë.

- Më kujto edhe kur të thojnë se nuk jam gjall, mos harro se as guri s’kishte plas ma parë.
Më thuaj një herë se kotë nuk ishte krejt ky vajtim , mos harro se ti je e vetmja lumturi në shpirtin tim.

- Mos lejo që të behem i dashurisë, edhe një viktim , më thuajë një herë,
se më don sa të dua shpirti im. Mos mendo se edhe nëse me Ty nuk jam, më beso se vetëm ty të deshta, me zemër të them!

- Edhe pse thonë se koha hakmerret me harresë ndaj kujtimeve, dashuria ime për ty kurr nuk do të zbehet.
Dhimbje e madhe për mua do të ishte t'i harroj ditët më të lumtura të jetës sime.

- Kam kërkuar një njeri si ti pjesën më të madhe të jetës sime, por ishte shumë vështirë ta gjeja.
Dhe befasisht u ktheva, dhe ti ishe aty.

- Kur të bie shi, dil nga shtëpia dhe leri pikat që bien të të prekin,
janë puthjet e dashurisë që prej shumë kohësh kam dashur të t'i jap.

- Çka të shkruaj kur s’kam as fjalë, nuk kam as zemër, se të gjitha ti kam falë!

- Lulet nuk mi pranove, tani më ke zemëruar, këtë gjest do ta kuptojë se dashurinë time ke refuzuar!

- Bie të fle, tek ti mendoj, në enderrat e gjumit ty të shikoj,
zgjohem në mëngjes ty të imagjinoj, për tërë jetën ty të dashurojë.

- Do desha të isha një pikë loti që të lindja në sytë e tu, të jetoja në faqet e tua dhe të vdisja mbi buzët e tua.

- Dy pika lot' për dashuri, dy zemra që ndodhen ende në vetmi,dy zemra të arta, dy zemra të zjarrta,
e duan njëra tjetrën edhe pse jan të larta !

- Ç'të them tjetër ,tash përveç se mendo mirë. Më lër të iki nëse të pengoj ose : Të dua ,më thuaj.

- Çdo ditë po vdes nga pak, se dhemjen e kam afër e ty të kam larg. Kam prit e nuk ke ardhë,
pse s’më vrave ti, po më le të gjallë. Vonë është, vonë është për të qar, vonë është për të qesh,
vonë është përseri pran meje të jesh!

- Jetoj si në parajsë, në një botë krejt tjetër, nuk di se ç'bëj, nuk di nga shkoj.
Gjithmon një buzëqeshje më përkëdhel krejt fytyrën kur kujtoj syt e tu.
A nuk e vën re o e dashur se sa i dashuruar jam pas teje?

- Kur më dhe dashurinë zbulova jetën, kur të dhashë vetën time zbulova lumturinë.

- Mbi detin e qet lundronte një flet . Mbi të shkruante të dua për jetë!

- Merre zemren time të shkret mbyte me durë tua pastaj knaqu në këtë botë se më s’të them të dua!
Se kjo zemër veç për ty ka rrah dikur, por ti këtë se kuptove kurrë!!

- Mos loto nëse shkoj e s'kthehem. Mos më pyet si jam, kur e ndien si ndiehem.

- Mos më pyet si jetoj kur më ke lënë vetë, mos kërko falje nga zemra që një herë e vret.

- Mos trokit më në dern time, se ajo është mbyll, së në zemrën që e theve kurr s’ke për të hyrë.

- Mos më thuaj, se më ke dashuruar, tash është vonë, shumë vonë për tu penduar.

- Mos më pyet për ato çaste që dikur me mua kalove, mos loto për fatin tonë qe ti vetë e shkatërrove!!!

- Në mendjen time shpalos kujtime një nga një ,në njëren nga ato e gjejë tregimin për ty ,athua ku je ti!?
A thua ënderr ishe ti!?

- Nëse nuk të thash se për mua je ti ajo që më fal buzëqeshje, ajo që më fal ngrohtësi.
Nëse s'ta shpreha dot sa shumë të dashuroj fajin e kish natyra qe si dha zemrës gojë.

- Një mijë poezi do ti shkruaj për ty ,por asnjëra s’bënë punë ,që të kthehesh tek unë,
mollë e ndaluar, e ndaluar për ne, qenka dashuria jonë, që u mbulua me dhe!!

- Tash nuk jemi afër, si dikur nuk jemi, përveç njëri tjetërit tjetër gjë nuk kemi!

- Të pres jashtë botës aty ku realiteti bëhet magji, të pres aty ku urrejtja bëhet dashuri,
ku lotët kthehen në rreze dielli. Të pres aty ku le krenarinë për gjithmonë, të pres aty ku zemra ime s’do të vuaj më!

- Sa të çmuar janë sytë e tu pas gjithë kësaj që kam parë. Sa e varfër është gjithçka që shohë, kur shohë sytë e tu.

- Si guxove që zemrën time të ma marrësh ashtu, si rrezikove kaq shumë. Ke harruar çka të kam thënë!
Borgji me borgj lahet, sepse edhe zemrën tënde kam unë.

- Shumë të dua në këtë natë, eja e mos mbaj inat, mos u bë zemër e ngrutë, jeta është e shkurtë!

- Pa u lind po e braktis këtë dashuri, mos harro kur më the: Do të jetoj vetëm për ty, o ti dhe vetëm ti!
Ti je shkaktare për këtë vetëmi.

- Pa ty nuk mundem të rri, pa ty jeta më bëhet hi, pa ty jeta nuk mjafon, se zemra e ime e shkret vetëm ty të don !

- I thash lotit pse qan mu përgjigj: Për ty! I thash po boll qave pusho, ai më shumë rrodhi në sy!

- I thash zemrës pse je mërzitur mu përgjigj në heshtje: Jam lodhur duke pritur,
më tha me gjysëm buzeqeshje.

- E pyeta ç’kuptove nga dashuria? Më tha: Shpirtin e lenduar nga vetmia,
të gjitha përveç lumturise dhe ngadal fshiu lotët e mia.

- Pastaj në vetmi ngela në dhomë me shoqerin e lotëve në sy dhe me zemren e lënduar për një vajzë,
se nuk mund të jetoj dot unë pa ty !!

- S'kam besuar se më ik si era, s'kam menduar të jetoj pa ty,
s'besoj se erdhi pranvera derisa s'pushojnë të lotojnë këta sy !

- Në çdo hap në çdo vend dhe në gjum më bie ndërmend. Kur flej më duket të kam pranë,
kur qeshi më duket më shikon,
kur qaj më duket më pajton. Eja pranë meje !!

- Ti prap më thua se më don, por ti po shkon dhe po gabon. Si harrojë ata sy, si dhe lotët që të rrodhen ty!

- Ti me fajson për atë gabim, ti po hidhrohesh pa kuptim! Kujtohu se ç’po bën, dashurin tonë ku po e len!

- Kur rrjedh një lot besoje se e ka me të vërtet, kur vuan një zemër pa ty nuk rri dot e qet!

- Kur një zë i lenduar do që të tregojë diçka, dëgjoje me vëmendje se për ty shumë dashuri ka!!

- Kur një dhimbje thërret, mos e luaj më me tej por mbaje pran vetës dhe shëroje që andej.

- Kur dy sy të shikojnë të lenduar e me trishtim puthi e mbeshteti në zemër,
sepse ata janë sytë e mi, se ti je shpirti im!!

- A t'kujtohet ajo natë ,ajo natë e ftohtë, kur më le e dashur duke qajtë me lotë!
Mbaje fjalën e dashurisë kurr mos e harro bëhu besnike dhe gjithmonë beso! Por, prej ditës që s’të pash,
prej ditës që shkove, unë për ty mendoj por ti më harrove !

- Mos më veshtro e heshtur mos më kërko, të lutem më harro!! S’mësove të duash prandaj do të vuash,
> nuk do të jeshë më puthja ime nuk do të keshe më ledhatime. Të lutem shko, të lutem më harro !!

- A e ke provuar atë ndjenjë kur të vjen t’i thuash shpirt, asaj që e dashura jote s’është?
Kur i thua zemër asaj që nuk rri me ty, pranë, por zemrën me ty e ndan?!

- Ç'do ditë pa ty, është si një ditë pa diell. Ç'do mbrëmje pa ty, është si një natë pa yje.
Ç'do orë pa ty, është si një jetë pa ndjenja. Ç'do minut pa ty, është një minut si mos të isha në jetë.
Ç'do sekund pa ty, është si mos t’më rreh zemra.

- Deshirojë të shoh me sy e të mos digjem mall për ty, vetëm ta dish se sa të dua s’do jetoje as një orë pa mua!

- Digjem, përvëlohem se të dua shumë, ditën mendohem, natën rri pa gjumë.

- Dua që sa më pare, kur të zgjohem një mëngjesë, pranë meje të të takoj ty. Ti je krijesë e veçantë e zemrës sime. Më mungon pa masë!!

- Dy zemra lindin, dy zemra qeshin, dy zemra qajn, dy zemra vdesin. Njeriu pa dashuri si nëna pa fëmi,
dashuria pa takim si Pranvera pa gjelbrim !!

- E dua edhe shiun tash. I mbyllë sytë dhe e ndjej ende çastin kur më preke në dorë.
Të shiqova turpshëm, e ti më buzëqeshe.

- E pash shkëlqimin e shikimit tënd në sytë e tu, rrezet e të cilit më bënë të ndjej dridhje të lehta nëpër gjithë trupin.
As që kam menduar se do të ndihem ndonjëherë ashtu si atë ditë.

- E plaguar zemra ime larg teje, i helmuar shpirti im pa ty ,
kur të takohemi përseri do t’ma shërosh plagen me dashuri!!!

- Eja me mua se ty të kam shpres, eja me mua se pa ty s’du të plakem dhe vdes.
Ti je djelli që mua më ngroh, ti je ëndrra që unë çdo natë e shoh!

- Eja ti mos vono, eja ti po të pres. Eja ti, vetëm ti hapma qiellin!

- Është e pamundur të mos përëndon dielli, kur egziston nata!
Është e pamundur të jetojnë njerëzitë gjithmon kur egziston vdekja!
Është e pamundur të mos dashuroj kur egziston ti !!

- Fjalët e mija s’di sa ti i kupton, a din ti që zemra ime ty shumë të don !

- Isha duke pi qaj në ty kesh duke mendu,mu derdh qaji nga gota për pak kesh tu përvelu.

- Kujto erën e malit ,kujto erën e lehtë, kujto zemrën time që të don për jetë!

- Kur jam në mendimete t’kam pran zëmres sime kur rrugës heci, shkoj, veç për ty mendoj!

- Kur po e kqyri qiellin, po të shoh ty, kur po e kqyri diellin, po të shoh ty,
kur po e kqyri hanen, po të shoh ty. Ej, largou bre pak!

- Kur të pash më lindi simpatia.Kur më buzqeshe e dita se qenka dashurija.
Kur më fole e dita se do të më thuash: Të dua,
këtë e vërejta nga buzët e tua.

- Me gishta po shkruaj atë çka kam në mendje që të tregojë, askënd për pos teje nuk e dashurojë !

- Më kujtohet dita kur të takova ty. Në zemrën time ndjeva ngrohtësinë e flakës që u ndez.
E ndiej edhe tash. Të dua.
Përgjithmon vetëm ty!!

- Më nxeht se në zjarr më shtrejt se liria, në shpirtin tim për ty qëndron dashuria.

- Mos e merr atë lule që ta falin brigjet po merre zemren time që ajo për ty digjet.

- Mos mendo se në ty nuk mendojë apo të harroj, vetëm ty të dashuroj!
Zemra ime rreh veç për ty se ty t'kam si dy sy!!

- Në zemren time është një bashqe,në atë bashqe gjindet një lule e ajo lule m’je ti !

- Nëse nuk të thash se për mua je ti ajo që më fal buzeqeshje ajo që më fal ngrohtesi,
nëse s'ta shpreha dot sa shumë të dashuroj fajin e kish natyra që si dha zemrës gojë!

- Nëse ti më don ma thuajë të vërtetën, s'do ta jap veç zemren por por ta jap dhe jetën.
Nëse ke zemër ndaje bashk me mua, nëse ke fjalë, më thuaj të dua!!

- Nuk di. Nuk njoh. Nuk dua të kuptoj. Nuk dua veç... të harroj!

- Nuk di shumë, por e di se ti je arsyeja pse unë jetoj. Kur ma dhurove dashurinë, më mësove se si duhet jetuar.

- Nuk e di ndryshe si ta përshkruaj këtë ndjenjë përveq me fjalët se,
kur unë jamë pranë teje thjesht fluturoj në lartësitë hyjnore dhe ndihem si krijesë më e pasur në botë.

- Një ditë më pyete: Kë dua më shumë?! Tu përgjigja: Jeten time. Ti ike duke qarë pa e ditur se ishe ti "Jeta ime" !!

- Oh po po, e imja do të jesh,duart e mija kanë me t'zhvesh...,
oh po po,unë veç një gjë e di, të gjithë do t'na kenë lakmi.

- Pa ty hëna nuk ka dritë,pa ty djelli nuk rrezit,pa ty jeta ime nuk ka kuptim se ty të dua ,
veç ty shpirti im !

- Puthja! Dy herë hyra sot ne dush, dy herë dola i tharë. Puthjen që më le në gushë nuk desha uji të ma marrë!!

- Puthjet më të ëmbla ti mi ke dhuru jetën ty ta fala kur më the: Të du!

- Që nga hera e parë kur unë ty të shikova, nga ato momenente unë në ty u dashurova !

- Sa kam deshirë të lahem me ty në kadë të më reshqasish mbi trupin tim ta ndjej aromen tënde ..
miss you .. puthje zemër!!

- Se gishta si ata kurrë s'kisha parë, zemren të ta krehin radhë më radhë.
Të të puthin shpirtin, buzë si ato
s'kisha ndjerë, dehje si ajo s'më kish ndodhur tjetër herë!!

- S’pata kohë të them: Të dua, se më ndalen buzët tua që gjithmon tash po më shfaqen sikurse ditën edhe naten!

- Sytë e tu aspirin, goja jote ampicilin, durt e tua andoll , zëri yt i ëmbel sirup për koll.
Deshta me të tregu ,se je ilaq për mu !!

- Shiu rrjedh nga qielli,uji nga deti, më dhuro një puthje se nuk bëhet kiameti !

- Të dua pa masë të dua pa mbarim të dua më shumë se sa shpirtin tim.

- Të dua ,të dua për ty do të vdes por ti a më don mua? Përgjigje po të pres!

- Të dua me shpirt ,të dua me zemër dëshirojë të kemi të njëjtin mbiemer.

- Të dua si vetë vetën nuk gënjej në dashuri, përgjithnjë të jesh e imja dhe e vetmja lumturi!!

- Të dua - shqip, Je t'aime - frangjisht, Ik hou van jou -flamisht ,Jeg elsker deg -norvegjisht,I love you -
anglisht,ich liebe dich-gjermanisht …,të dua seriozisht.

- Të falënderohem për atë që më the “PO” si dhe për kujtimet e mrekullueshme që edhe sot në zemrën time shfaqin lumturi.
Të falënderohem për buzëqeshjet tua dhe puthjet. Të falënderohem për dashurinë tënde.

- Të kisha qen shqiponjë të kisha fluturu, kisha ardh tek ti një puthje ta kisha dhuru,
në sy të kisha shiqu dhe me mall të kisha përqafu !

- Ti je një dëshirë magjike që çdo një deshiron të ketë, dëshira ime u plotsua se të kam ty për jet.

- Ti je një ënderr e nates, shumë herë për ty ënderroj, kur vjen në ëndrren time dijë se shumë të dashurojë.

- Ti je ëndrra që ëndrroj ti je shpirti që më mban, të takova dhe më ike tash të ndjejë që s’të kam pran.

- Ti je shpirti që m'frymon fryma jote gjall më mban, ti je hana që ndriçon rrezet tua dritë më bajn.

- Ti je shpres ti je gëzim ti je loqka e shpirtit tim të kam hënë të kam diell të kam zemër të kam shpirt
të pres me shpresë me pa durim që t’më bëhesh fati im.

- Të ëndërrosh një Princeshë është mrekulli, por të dashurosh një Princeshë është e pa përshkrueshme. Princesha ime!

- Ti je zogu im i dashurisë. Do të dëshiroja më shumë se gjithçka tjetër në botë, të jem pranë teje.
Kur ti je largë meje, jamë sikur zogu pa një krah.

- Ti s'vjen, koha është ndaluar unë qaj për ty retë qajnë për ne!

- Unë e di se dashuria e jonë ashtu siç është, është më e fortë se vet ne, është më e fortë edhe se gjithë të tjerët.

- Veç një herë,veç një herë do të doja të t'puthja veç një herë,
veç një fjalë ooo veç një fjalë do të doja të t'thoja o mojë vajzë,
do të doja të t'du, vetëm ti je për mu,dua të ledhatojë e të përqafojë!Do të doja të fluturojë lart në yje të vallzojë,
me ty do të doja jetën ta kaloja!!

- Veç një çast do doja,veç një çast zërin ta dëgjoja,do të doja veç fytyrën ta shikoja,
do të doja veç një çast me ty të qëndroja,
do të doja veç një çast puthjen tënde ta shijoja.

- Afrohu dhe më ngroh zemrën që për ty po vuan, afrohu dhe largo dhimbjet që aq gjatë më munduan!

- Afrohu më afër dhe në sy më shiko, afrohu dhe më thuaj një fjalë, më thuaj që më do!

- Afrohu ngadal dhe më fal ngrohtësin. Qëndro me mua që të kemi dashurinë!

- Asnjëherë me gisht guri s’mund të gdhendet asnjëherë me fjalë mali s’mund të shembet,
por një fjalë e hidhur zemren mund ta thyejë shumë lehtë. Dashuria me fjalë mund të vritet.
Çdo gjë thyhet dhe ndoshta prap ngjitet por një zemër kur thyhet një herë smund të ngjitet sa të ketë hënë dhe diell.

- Atëherë shko të lutem, gjeje fatin tënd. Pse qan tani kur është vonë dhe që mbaruan të gjitha me ty!?
Dëshiroj që ti ta dish se unë dhe ti ishim dikur por nuk do të jemi më kurrë bashk.

- Dashuri, kaq ditë që po të pres, bie shi, e di, dhe qielli derdh trishtim. Si mund të rroj pa pakëz diell,
si mund të rroj unë pa ty jeta nuk ka kuptim.

- Dashuria ime për ty do të mbarojë atëherë kur një piktor i verbër do të arrijë të pikturojë zhurmen,
e një petali trëndafili që bie mbi tokë ngadalë.

- Deri kur në vuajtje, deri kur në vetmi, deri kur zemra ime të shpresoj për ty!

- Dikur jetoja për ty dhe syt e tu dhe të doja aq sa s'duhet njeriu. Të gjitha i bëra të ishe në prehërin tim, dhe ishe!
Por lumturia kishte marrë rrugë tjetër tash neve na mbet vetëm pikllimi. “ Ik largoju nga unë, nuk jam për ty! “

- Disa njerëz thonë se dashuria jonë është plotësisht e gabuar dhe se ne duhet të shiqojmë jetën më realisht.
Ata thonë se gjasat për ne janë tejet të pakëta! Pyetem, athua çka shohin sytë e tyre.
As që e dijnë ata se si ndihem unë pranë teje dhe as që kan me e ndier këtë ndonjëherë.
Thjesht disa njerëz Zoti i ka dënuar të jenë të liruar nga ndjenjat.

- Do të vdes me zemër të thyer, nga ti jam e zhgënjyer! Se ti më vrave pa mëshirë!!

- Duke të humbur ty, humba dhe veten.Tani nuk mund ta gjejë dot as njëren e as tjetrën !

- Dhe pse e kam kaq të vështirë, po të përze nga zemra ime,
më mirë ndriço si yll i largët , dhe më dil veç në ëndërrimë.

- E di, se dimri do të shkojë dhe vera vjen përseri , dot m'kërkojh derë më derë , por s’do të jem më aty.

- E kam frikë të mbes në vetmi se të dua dhe ti atë e di. Dhe nëse ty stë kam këtu atëherë nuk mundem më me jetu!!

- Edhe kënga e bilbilit pa ty më duket vaj! Edhe nëse gezohëm pa ty më vijë të qaj!
Edhe pse ike nga jeta s`të ndaj!Kujtimet me ty në zemër i mbaj!

- Edhe nëse kurr më nuk më thu se më don edhe nëse kurr nuk më fol edhe nëse më thu shko në RR.S
te unë do mbetesh qysh je kanë që nga biseda e parë që kemi bërë!

- Edhe pse më nuk kam ndjenjë dashurie, mallin e respektoj.
Respekti për ty është e vetmja ndjenjë që më ka mbetur brenda meje dhe nuk po dua ta zhduk.
Dhe malli në këto momente nuk po më lë vërtet të qetë.

- Është e leht të gjesh një të dashur dhe të ruash një mik, por është e vështir të gjesh një mik dhe të ruash një të dashur!!

- Gjumi nuk më zë, nuk më flihet, pa ty e dashur nuk më rrihet.

- Hape qiellin për mua sillma dritën e diellit, hape qiellin dhe retë do të ikin. Do të shkrihen larg,
diku larg përgjithnjë po unë dua që diellin të ma sjellësh veç ti.
Si mund të jetoj pa pakëz qiell? Si mund të jetoj pa ty?!

- Ike ti dhe diçka u këput brenda meje. Buzëqeshja ime pa gaz u bë dhe dielli u fsheh pas një reje.

- Ishe e vetmja në jetën time me të cilin unë ndaja gëzime.
Ditët që së bashku kaluam më duket se shumë shpejt përënduan.

- Jam shumë i brengosur zemra më loton shpirti im i lodhur ty të kërkon.

- Jemi aq larg sa duhet t'kaloj male e dete të vij tek ty, të të gjejë.
Jemi aq larg por në çdo çast si mjegull e lehtë ti qëndron mbi mua ti det herë i qetë, herë i trazuar.

- Jo s'kam dashur asnjëherë të mashtroj një vajzë, por si mund të të fitoj kur ti më rri larg.
Nuk e di se ç'mund të bëj të më dashurosh, pak më shumë ti duhet te më mendosh!! Nuk e njeh në sytë e mi,
ty të dashuroj, pres me ankth që ti të vish, veten po shkatërroj.

- Këtu jam dhe po pres që pran meje të ulesh. Eja dhe zbukuroje dashurinë, bëje si një kuror lulesh!

- Ku shkon e dashur? Midis dy botëve, midis dy jetëve, njëra e lënë, tjetra e pa nxënë ku shkon e dashur?
Ëndesh rrugëve si hije me bukuri përëndie, natyrë pranvere për rrethë për ty asnjë shije!!

- Ku mbet dashuria jonë, më thuaj ku shkojë!!! Kaq shpejt për të u bë vonë, unë nuk e kuptojë! Ti më ike pa e ditë,
më le vetëm kur nuk e kam pritë, tani sillem poshtëë,lart,mbrenda unë e ndiej dashurinë e zjarrt.

- Kur t’u afrova në fillim desha vetëm të lozja.. Tani që të njoh nuk jam i denjë për ty!

- Kur erdhe ishe plotë gazë, kur me shiqove me dhe fuqi, kur më përqafove me dhe besim.
Kur hyrë në zemren time fjalës dashuri i dhe kuptim !!!

- Mallin e kam rujt në zemër ka shumë kohë unë s'të kam parë, syt' e tu s'i kam harruar të dua si më parë!
Ndaj mos guxo te ikësh larg, jo, jo nuk dua të vuj për ty, se do ti fal çfar' kam mojë vajzë që përherë të jem me ty!!

- Megjithatë po të uroj, u bëfsh prapë yll e lëshofsh nurë, më pas besoj se edhe për mua,

- Mbi ndjenjën tonë ra deborë, gjithçka më tutje është e kotë pra lamtumirë,
veç lamtumirë, se mirupafshim s'të them dot!!

- Më kujtohet dita kur të takova ty. Ndjeva diçka që kurrë më parë nuk kisha përjetuar.
Dëshiroja ta ndal kohën. Ajo ditë me shi,
e ne të dy për një çast të strehuar.
Dëshiroja që kurr të mos ndalet shiu që mua më sjelli gëzimin më të madhë të jetës.

- Më lerë të të prek flokët, ngadal ti ledhatoj. Më lerë të të them një fjalë, të them: të dashurojë!

- Më premtove se gjithnjë do të jesh pranë meje. Gjithnjë do t’i mbaj mend kujtimet që i krijuam së bashku.
Kisha dashur që kurr të mos përfundojnë ato ditë.

- Mos i hap krahet që të fluturosh. Hapi krahet që të më përqafosh!

- Mos më rri larg sepse sytë lotë më pikojnë. Më shiko me vëmendje, shiko dy sytë që t’dashurojnë!!

- Mos m'largo nga zemra,kur të largohem nga syt,mos ma mbyll deren,pse s’jam fati yt!
Mos m'thuaj jeto kur jeta është trishtim,mos m'thuaj të qeshi kur nuk kam gëzim!!

- Mos më thuaj me zë të mekurm, se jeta është një ënderr e kotë sepse shpirti i fjetur është një shpirt i vdekur!

- Në asgjë tjetër s’mendoj kur syt e tu i shikoj. Dhe i qetë kurr nuk rri sepse mendimet më shkojnë tek ti.

- Në çdo hap në çdo vend dhe në gjum më bie ndërmend. Kur flej më duket të kam pranë,
kur qeshi më duket më shikon, kur qaj më duket më pajton. Eja pranë meje !!

- Në ëndrrën time ishim vetëm ne të dy. Unë që u dashurova te ti, por ti këto nuk e kuptonte sepse ishe largë meje!
Desha të afrohna por ti u largove prej meje. Sa u zgjova prej gjumit ti ishe ikë diku ku nuk të gjeja ty.

- Në këtë natë me shi malli më ka marrë për ty. Në këtë natë me shi unë mendoj për ty.
Në këtë natë me shi eja mos më le në vetmi, se zemra ime të don vetëm ty!

- Në mes të natës erdhe ëndërrat mi prishe ti, për mua ishe e vdekur e humbur në gjithësi.
Më ler të qetë të lutem gjumin ti mos ma prish, qelqi njëherë thyhet nuk ngjitet sërish!
Dëgjoje pikëllimin që shpirtin ma copëton që bie bashkë me shiun sytë m'i mjegullon.
- Në mesin e natës, në terrin e zi, unë rri i zgjuar, dhe mendoj për ty! Hapi krahët lartë në qiell,
ti për mua je diell, por i lumtur prap nuk jam, se ty afër nuk të kam!

- N'vendtakimin tonë të pres si gjithmonë, por ti më the: Mos më prit atje!Përsëri të pres,
i jap vetes shpresë, pasi jam zotuar, kemi me u takuar! E di se do t'vish, e di se s'mund të rrish,
e di se gabon pse ashtu e vepron. Kaloi kohë e gjatë, u bë ora natë tani është vonë,
s'erdhe si gjithmonë! Mendoj i vetmuar: ndoshta je penduar. Më duket do t'pres, i jap vetes shpresë.

- Nëse duhet do t’jetoj me lëndimet e tua por unë kurr s’do të vdes, jetoj se të dua!

- Nëse sonte dalim bashk dua të jesh më e mira.Veshu mirë e për merak, shoqet po ta kan inatin.
Ja kan nis e po flasin,shumë e vogël e çfarë fati !? Mos beso ti fjalë të kota, mos beso çka flasin bota,
beso veç fjalët e mia se më dogji dashuria!

- Nëse vendos të më lash, lem kur bjen shi, sepse kështu nuk i shef lotët e mi,
vendos kur është mjegull dhe vjeshtë, kështu nuk më shef të mërzitur edhe e kam më let që të vdes.

- Nuk mund të mblidhen gjethet e vjeshtës, e nganjëherë as shpirtërat nuk e gjejnë udhën e kthimit.
Unë nuk e kam gjetur akoma, ndaj endem ngadalë në vende që kam parë, e atje, atje më vështrojnë.
Ajo çka shohin sytë është formë, jashtë e brenda saj unë endem, shpirt!!
- Nuk po të shkruaj për të t'thënë se të dua shumë, jo as për të t'thënë se për ty po derdh lot në këto momente.
Ajo që sot më shtyn të shkruaj është malli që kam për ty. Vërtet në këto momente po ndjej mall.

- Një ditë kur te zgjohesh mos lag sytë me lot dikush që të tregon që s’jam më në këtë botë.
Mos pyet: Se si vdiqa por pyet si jetova si me kaluan ditët e fundit që pa ty kalova!

- Pa ty bota e humb kuptimin, pa ty jeta e humb drejtimin, pa ty loti im po e ujit tokën,
pa ty dhimbja po ma qan koken. Me ty nisa drejt jetën por e humba edhe vetë vetën për mua s`mbeti tjetër veç ënderr e vjetër!

- Pastaj buzëqeshja ime shkoi atë natë së bashku me ty. Ti u ktheve por ajo jo,
morri rrugën e pa njohur për të than ty lamtumiren e fundit dhe ditëve që dikur i kaluam bashk me ty.

- Pata një ëndërr në jetën time, dhe mendoja se kurr nuk do të përmbushet.
U përmbushë ditën kur të takova ty. Më kujtohet kur e përjetova përqafimin tënd.

- Për ty e dashur shumë po mendoj dhe as një çast nuk mundem të të harroj. Pse kështu po ndodhë as vet nuk po e kuptojë,
ndoshta bukuria jote aq shumë po më tërhek sa që për ty mund të falë edhe këtë jetë.

- Përse sonte yjet nuk shkëlqejnë! A thua edhe ata mungesen tënde e ndjejnë !
Të lutem mendo pak për mua dhe në zemren tënde ruaj pakë vend për mua!!

- Po ti ku më je, në ëndërr a më sheh?
Kur ika veç ty të mbarta me vete se nuk e dija se sa orë zgjaste rruga nga Dashuria në Dashuri.
Kur ika ndjenjat nuk i zhvesha dot, si lëkurat vitaminoze të portokallit.
Ku jam? Ku je? Nuk e di !!

- Pse erdhe kaq vonë?! Pse erdhe kaq vonë tek unë, kur gruri u korr e në fushën e tharë mbeti vetëm kashta?

- Pse erdhe kaq vonë?! Pse erdhe kaq vonë tek unë, kur edhe dera e fundit u mbyll. Dhe dimri të la përjashta?

- Pse kjo Zemra ime kërkon dashuri prej teje? Të lutem kthehu përsëri dhe rri përgjithmon pran meje!

- Pse më rrah shpejtë zemra kur flas me ty, pse më rrjedh loti kur mendoj në ty?!
Pse një herë nuk mu afrove pse buzen tënde nuk ma dhurove?! A e din se të mbaj mall, a e din sa më mungon.
Ah shpirtë, eja më ledhato, eja me dorën tënde më lemo.

- Pse moj vajzë të mbaj në zemër, si më hyrë kështu në shpirt?! Si mendjen ma ke tërhjek?!
Pse në mua nuk ka më hapesirë por vetëm ty aty të ndi? Do të kalon koha, do të rrënohet gjithësia,
do të përfundon jeta por ti nga unë do të mbetsh ajo, gjithë e vërteva.

- Pse të desha ty ?! Sepse ti prure tek unë thesarin e rinisë sime që unë e kisha kyçur.
E kyçin e kisha fshehur,harruar e humbur diku. Si munde ta gjesh ti?

- Por ti shumë shpejt shkove të gjitha i harrove. Tash të pres këtu që të jesh me mu.

- Rrija netëve pa gjumë, mendoja për ne, për fjalët që thoshe dhe këtë se di përse.

- S`arrija të kuptoja pse kaq shumë të doja. Nuk e kuptoja pse nuk flija dhe në shtrat të mendoja.

- S'besoj se do të lëndohesh shumë, ti ende s'din ç'është dashuria, ndaj s'mundë ta kuptoje dot , prushin e ndjenjave të mija.

- S'kam besuar se më ik si era, s'kam menduar të jetoj pa ty, s'besoj se erdhi pranvera derisa s'pushojnë të lotojnë këta sy !

- S'kam dashur kurrë të të lëndoj se të kam dashur sa s'ka më, po ti më ikën më largohesh, ndaj dhe unë ika e po të lë.

- Shiko sytë e mi dhe do të gjesh dashurin. Qëndro pran meje dhe do të falë lumturinë.

- Shumë e rëndë jeta pa ty, s'më ndalen lotët në sy. Zemrat tona më s'bashkohen as këto plagë më nuk sherohen.
Nëse këto rreshta i lexon, shkrimin tim e dikton, vetëm në mua pak mendon, dhe e din se zemra ime ende të don!!

- 1+1=2 të dua vetëm ty! 5+5=10 të dua për jetë! 1-1=0 ment mi morre sherro! Ndaq me plus ndaq me minus, ndaq pjestim,
ndaq barazim të dua shum o Shpirti im!!

- Deri kurë në vuajtje, deri kurë në vetmi, deri kurë kjo zemra ime do të vuaj për ty !

- Dhe nëse kam lënë diçka tek ti, një ndjenjë të vogël dashurie apo respekti, të lutem mbroje, mos e fshij nga kujtesa jote.

- Dy lule qelin ato herë do kur do thahen,por zemrat tona kurr nuk do të ndahen.

- Nuk premtoj te te dua perjete sepse asgjë ne këtë botë nuk është e perjetshme,
por premtoj qe nuk do të heq dorë nga dashuria për ty një çast para se përjetësia te mbaroje..

- Dy zogjë jemi një shpirt e kemi,më vjen shumë keq e dashur që afër s’jemi.

- Dy sytë e mi rrjedhin vetëm lot ngase jemi larg njëri tjetrit dhe s`të përgdhel dot.
Zemra ndjen dhembje dhe më s`ndjen gëzim ngase ti më mungon në krahrorin tim.

- Eh, sa e sa orë e ditë më ikin duke të menduar ty,
netëve përpilitem dhe ndjej shtërngimin në zemër lotët më rrjedhin pa pushim deri sa bien rrezet e diellit mbi dritaret e dhomes sime,
atëherë lotët teren nga ngrohtesia e rrezeve mbi fytyren time.

- Edhe pse je larg edhe pse je larguar me sy nuk të shohë me zemër të dua,
po të pres me vuajtje e me vaj,dashurin ton në zemër e mbaj!

- E kam një dëshirë, oh sa është e thjeshtë me ti puthë buzët tjetër s'kisha deshtë.

- Edhe pse tani ne jemi larg njëri tjetrit,unë përseri të dua dhe ashtu do mbetet !

- Kur mbi varrin tim fillon punimi, kur mbi kokën time fillon vajtimi, kur mbi varrin tim vëndohet kurora,
atëherë dije e dashurse për jetë të harova!

- Sa mundem të shoh, sytë e mi ty do të kërkojnë, sa mua më rrah zemëra, ty do të kujtoj!

- Sonte shoh një dorë që s'më bindet, shoh dy sy që të kerkojn,
ty e dashura ime dhe ndjej një zemër që ndoshta s'më përket mua,
ndjej dashuri që më përbin krejt trupin dhe pastaj shpirtin, mendimin,
gjakun, nervat dhe çdo qelizë të qenies time.

- Dashuri ,dashuri, nuk thuhet kotë se fillon me puthje dhe mbaron me lotë!

- Ta fali si kujtim shpirtin tim. Nëse shpirti s’të mjafton ta fali syrin që për ty loton.
Me lot në faqe me lot në sy , me zemër të helmuar mendoj vetëm për ty.

- Gjithënjë të kujtojë ,kurr s’të harrojë se nga zemra ime nuk mundem që të largojë .

- Jam unë që të thërras me zë te shurdhër dhe vuaj brenda vetes këtë dashuri. TË DUA me shpirt.

- Kur të ndihesh vetëm dhe të mos kesh qetësi vëre doren në zemër për mua pak mendo ulu pranë dritares dhe hënën shiko
atëherë unë nga larg do të ndiejë se vërtet më do,
tek dritarja do vrapoj ngre kokën dhe hënën shikoj dhe atje larg në qiell në largesi do të bashkohen shikimet tona plot dashuri.

- Le të fryjë er' e ftohtë, s'ka ç'më bën dimëri mua: Dashuria më mban ngrohtë, se pushtoj atë që dua.

- Me ta dhuru një lule ,lule ti je vet. Me ta dhuru një puthje nuk mundesh me fjet.
Unë të them të dua e ti s’më beson, pyte zemren time ajo të tregon !

- Me ty më qeshte zemra edhe kur ajo qante, me ty më ngrohte dielli edhe kur biente shi.
Ty të besoja edhe kur më gënjejshe.Me ty bisedoja edhe kur ëndërroja !!!

- Më duket sikur të gjitha fjalët para teje janë të kota! Dhe dal nga kjo gjendje,
e bie përsëri, e si mund të jem i qetë kur në zemër je ti?! Prandaj shko moj vajzë, shko ti prej këtej, largohu...

- Mos mendo se të kam harru, mos mendo se tjetër du, mos mendo se zemren time tjetër kush ka me gëzu.

- Në ketë natë të qetë pran dritares qëndrojë,shiqojë yjet në qiell dhe për ty mendojë.

- Në lule me erë putheshim ngaherë, dhe si burr' e grua losnim nënë ftua.

- Në ëndrrën time ishim vetëm ne të dy. Unë që u dashurova në ty,
por ti këtë nuk e kuptoje sepse ishe largë meje…Desha të afrohna por ti u largove prej meje.
Sa u zgjova prej gjumit ti ishe ikë diku ku nuk të gjeja ty.

- Nësë do të më marr malli për ty do ta gjej, ta shuaj në skutat e kujtimeve të mija që i ruaj të pastra.

- Nëse e don Bukurin, atëher mos më duaj mua, sepse ka tjer që jan më të bukur se unë. Nëse e don menqurin,
atëher mos më duaj mua, sepse ka tjerë që jan më të menqur se unë. Nëse e don pasuri, atëher mos më duaj mua,
sepse ka tjer që jan më të pasur se unë. Por nëse e don dashurin, atëher duam vëtëm mua,
sepse nuk ka asnjë që të dashuron më shum se unë!

- Nëse ngjyra më mungon do ta prejsha gishtin tim e me gjak që më pikon do ta shkruaja ketë kujtim.

- Nëse për mua mendon një e-mail ma dergon. Nëse me zemër më don thirrem në telefon,
zërin ta dëgjoj dhe të tregoj që shumë të dashuroj, kurr nuk të harroj!

- Ngado që e hedh dorën të parfytyroj se të prek. I prek ato flokë tua të gjata,
atë trup të bukur mendoj se jam i ulur mbi prehërin tënd dhe ngadalë më perkëdhel.

- Nuk më duhet kjo jetë nuk më duhet kjo rini, kur s'të kam afër meje gjithmonë do të vuaj për ty!

- Puthjet më të ëmbla ti mi ke dhurua, jetën ty ta fala kur më the të dua.

- Sa e ëmbël është jeta, sa e ëmbël është rinija por më e ëmbla qenka dashurija !

- Të lutem shko pa lot në sy, të lutem shko se s’jam për ty! Të lutem shko koken mos e kthe,

mos më shiko më se ti vet më parë nuk deshte më. Dashuria jonë u zhduk si dielli në përendim,të lutem shko se më s’ka kthim !!.

- Të jetosh çdo çast kur një pjesë e qenies tënde jeton larg dhe aq më keq kur e di që s'të përket aspak.
E ç'rëndësi ka për mua, veç ekzistencës tënde!?

- Të vështira janë ditët kur syri loton, zemra nuk e gjenë ngase ka shumë largë atë që shumë e don !

- Ti ndoshta imagjinon çdo të thotë të duash dikend në heshtje, në këtë largësi të mallkuar,
të mendosh dhe të kalosh ditët përgjysëm.

- Unë do të dua deri në përjetësi vetëm ty dhe këtë fjalë do ta mbylli brenda në shpirtin dhe kurrë s'do ta tradhëtoj veten time
Titulli: Re: Thënjë Dashurije
Postuar nga: U.J.K.U ne 18-06-2007, 14:02:13
Buzet si qershi mi ke
Gjuha jote shijen e llokumit te le

Gushen te bute me arome trendafili
Rrezen e veshit floket ta bejne me ere kajrafili

Gjoksin te bute e te embel si kajsi
Thithkat te shijojne si nje femi

Barkun e derdhur me nje kerthize lajkatare
Diku me poshte vijne ca baluke ne fund fare

Nen to gjendet nje xhevair i shkruar
I cili me petale eshte i mbuluar

Si ti hapesh me kujdes
Para syve te del nje kercellth me ves

Nen te gjendet tyneli i bekuar
Te gjithe do te vdisnin per ta provuar............ .. :D

Titulli: Re: Thënie Dashurije
Postuar nga: mishel ne 26-07-2007, 21:23:43
Pas darke

Qelqet e lodhura te gotave
Rrezellojne zbehte me pas
Gjithe naten mallengjyeshem do kujtojme
Buze te bukura grash

Ne mengjes te lavamani I bardhe
Ujet do te vershoje me furi
Dhe qelqi, si pas heqjes se kujteses
Do te ndrite , steril , perseri

Ndonese , ndoshta, po te shohesh me kujdes
Nje kontur do te kete mbetur i zbehte.
Sa darka do te duheshin valle
Per te ngjallur te akulltin qelq?


Sa dihatje , frymemarrje, buze
Te bukura grash…ku ta dish
Por gjate udhes drejt ndergjegjsimit
Qelqi do te thyhej natyrisht

Dhe ne renien e tij kristalore,
Ne perndritjen e fundit tek plas
Do te kete si ofshame te fundit
Te qeshura e lote grash.
Titulli: Re: Thënie Dashurije
Postuar nga: Kisss ne 13-08-2007, 17:23:14
"me dy tela ciftelia, me dy zemra dashuria"
Titulli: Re: Thënie Dashurije
Postuar nga: anonimus ne 23-08-2007, 08:31:54
Nëse dashuria është faj,atëherë te dy jemi fajtore:
    Unë qe te adhuroj e ti qe je për t'u adhuruar!

T'i ofrosh shoqeri dikujt qe don dashuri eshte njesoj:
Si t'i japesh buke dikujt qe po vdes nga etja!
Titulli: Re: Thënie Dashurije
Postuar nga: Justice ne 26-08-2007, 17:15:46
Dashuria te hedh ne lume e te thote ste hodha une......
Dashuria eshte nje pike loti qe te rrjedh nga faqet kur nuk je i zoti
Dashuria dashuron dashurine  qe dine te dashuroj dashurine e dashuruar


(Te lutem heres tjeter me shkronja nomale jo te medha )


                   
Titulli: Re: Thënie Dashurije
Postuar nga: mishel ne 07-09-2007, 20:18:27
Mos më shiko ashtu


Mos më shiko ashtu në sy,
kur e di ç'ndodh me mua,
që si fëmi i besoj sytë e tua
Ndaj mos më shih më ashtu,
më mirë fshihi sytë diku
dhe pse malli të ka marrë
të zgjosh tek unë pranverë,
Ti që m'ike herën e parë
a thua s'do ikësh këtë herë?   :S :S :S :S
Titulli: Re: Thënie Dashurije
Postuar nga: dreamm ne 07-09-2007, 20:40:48
"Nese dashuria jone eshte si vera,,me mbush dhe nje gote tjeter".. 
 
Dashuria eshte nje shpirt i vetem..ne dy trupa..

Dashuria nuk eshte gjithcka..por pa te..  ne jemi    asgje..
Titulli: Re: Thënie Dashurije
Postuar nga: etno3 ne 19-10-2007, 08:55:49

E di qe nje dite do me kerkosh po sbesoj qe do me takosh ,do jen  veq kujtimet e bukura qe dikur i kem jetuar ne rruget eketij qyteti...
Titulli: Re: Thënie Dashurije
Postuar nga: Capkenja ne 19-10-2007, 14:45:56
Ndshta largesia mund te na bej te huaj...por kurre te panjohur per njeri tjetrin!
Titulli: Re: Thënie Dashurije
Postuar nga: Buzeqeshja ne 31-10-2007, 21:42:16
Dashuria esht porsi qielli, i bukur ta shikosh por s'di c'ka ne te...  :P
Titulli: Thenje per Dashurin
Postuar nga: arbias ne 01-11-2007, 22:50:49


Thenje per Dashurin


 
Kur njeriu dashuron nuk ka frike...
 Miqesia e vertete nuk e njeh ziline dhe dashuria e vertete nuk i njeh nazet...
 Qesh me Dashurine ai qe nuk ka qene kurre i brengosur prej saj...
 Ne dashuri teper nuk eshte Mjaft....
 Xhelozia lind me dashurine po nuk vdes gjithmone bashke me te...
 Ne rini jetojme qe te dashurojme ne pleqeri dashurojme qe te jetojme...
Dashuria ben boten te rrotullohet  ose e thene ndryshe
 Love makes the world go around
 Gold makes the world go around too
Dashuria eshte cmenduria e nje njeriu per aq kohe sa e jeton
dashuria s'eshte egoiste
menyra me e mire per te dashuruar eshte te dashurosh sikur s'ke qene lenduar asnjehere
Kur je i trishtuar shih ne syte e atij qe dashuron dhe ne ato sy do te gjesh forcen per te buzeqeshur
Ndoshta eshte budallallek te qash per dike, por eshte e mrekullueshme te mendosh qe lotet mund te thone ate qe fjalet s'e thone dot kurre
Kurre mos ji i friksuar ti thuash dikujt qe e do, ata mund te ta thyejne zemren, por ti mund te thyesh te tyren nqs nuk ja thuaj
Dashuria sheron njerezit, te dyja palet, edhe ata qe e japin dhe ata qe e marrin
Dashuria nuk ka te beje me ate cfare ti pret te marresh, ajo ka te bej me ate qe ti do te japesh- e cila eshte gjithckaDashuria eshte gezimi per tu bere dy.
Dashuria eshte frika per tu bere tre.
Dashuria eshte tmerri per te ngelur nje.
Dashuria eshte dobesia fizike e shpirtit
Dashuria eshte poezia e ndjenjaveDashuria eshte nje Keshtjelle me mure te larta, qe ka vetem nje porte.Kur futesh ne te kjo dere mbyllet per te mos u hapur me kurre, dhe per te te lene ne gjelberimin e pafund te kopshteve te keshtjelles
Dashuri ashte qe te ben te dashurosh
Dashuria eshte qe te ben te gezosh,
Dashuria eshte qe te ben te vajtosh
Dashuria eshte lumturi kur e ke prane
Dashuria eshte sherim kur ke doktorrin ose doktorreshen afer.
Dashuria eshte semundje dhe iluzion kur je larg.
Dashuria eshte vuajtje kur je i sinqerte."
Dashuria ta djeg zemren si zjarri drute.
Dashuria eshte verbim kur vendoset para arsyes."
Dashuria eshte shurdhim kur te largon nga njerzit e tjere.
Dashuria eshte memece kur nuk ke fantazi."
Dashuria eshte e shkurter kur dashurohesh mbas te bukures.
Dashuria eshte roberi kur dashurohesh ndaj pasurise.
Dashuria eshte liri dhe lumturi kur dashurohesh me njeriun e mire.
Dashuria qendron ne zemer prandaj sduhet te zgjedhi vetem me sy.
Sakrifica ,sinqeriteti ,fantazia, arsyeja ,xhelozia dhe besimi ..... jane velat e dashurise pa to ajo humbet ne detin e trazuar te jetes komplekse
Dashuria eshte celsi prej floriri qe hap dyerte e lumturise.
Shoqeria perfundon ne dashuri ndonjehere, dashuria ne shoqeri ? Kurre
Ne qofte se e do dike lere te lire, nqs ai vjen tek ty, eshte i joti, nqs nuk vjen, ska qene, dhe nuk do te jete i joti asnjehere.
Gezimi eshte rrjeta e dashurise qe ze shume shpirtra
DASHURIA ESHTE HUMNER QE PO RE STE GJENDEN ME AS KOCKAT
DASHURIA ESHTE SEMUNDJE E PASHERUESHME
DASHURIA ESHTE SYRI I NJE TE VERBRI DHE DEGJIMI I NJE TE SHURDHERI
PA DASHURI SKA JETE DHE JETE PA DASHURI KURR SMUND TE KETE 


Do te levdoj dashurine
barabar me perendine
se dashuria e vertete
na mban te gjalle ne jete
Se kam pare perendine
shoh ngahere dashurine
dashuria mbreteron
se njeriu pa te srron
Cilen te besojme tanime
perendine a dashurine
perendija e vertete
eshte dashuria vete


Kush vjen për mirë troket në derë; kush dashuron, derën e gjen të hapur.
Tagora

Ngrije urën e dashurisë deri në diell, vetëm ajo na lidh me jetën, vetëm ajo na lidh me njerëzit.
A.Podrimja

Dashuria i ka ligjet e veta të zhvillimit, stinët e veta jetësore si lulja , jeta e njeriut. Ajo ka pranverën e hershme, verën e nxehtë dhe, pas tyre, vjeshtën e cila për disa është e nxehtë, e ndritshme dhe frutdhënëse, ndërsa për disa të tjerë e ftohtë, e zymtë dhe e mjerë.
Bjelinski

Në fillim të dashurisë dashnorët flasin për të ardhmen, e kur ajo është nga fundi, flasin për të kaluarën.
Karlo

Dashuria është zjarr i furishëm. Atë s'mund ta shuajë dot as uji i bekuar. Madje as gjaku. Pregeli

Dashuria? Në fillim fjalë të mëdha, pastaj fjalë të pakta e në fund fjalë të shumta.
Pajeroni

Të lutem, më duaj pak, në qoftë se dëshiron të më duash gjatë.
Herriku

Dashuria është çelës që tek njeriu çel çdo gjë.
Hoperi

Dashuria është fati, të cilin ia japim njeri-tjetrit.
Sandi

Dashuria është i vetmi pasion që nuk duron as të kaluarën, as të ardhmen.
Balzaku

S'ka dyshim që dashuria është fshehtësi e pashpjegueshme.
Myse

Asnjëherë nuk dashuron mjaft, në qoftë se nuk dashuron shumë.
Peshi

Njerëzve u pëlqen më shumë dashuria se martesa, për këtë arsye romanet janë më argëtues se historia.
Shetmfori

Të dashurosh do të thotë të duash një tjetër më shumë se veten.
Femau

Dashnorët në botë shohin vetëm veten, harrojnë se i shohin të tjerët.
Platoni

Kur dashuron, edhe majmuni të duket i bukur, kur nuk dashuron nuk të pëlqen as lulja lotos.
Kineze

Njerëzit më tepër mundohen për bukën dhe dashurinë.
Japoneze

Dashuria asnjëherë nuk lind në shpirtin e prishur.
Ikbali

Vajza më shumë i beson dashurisë, se sa nënës së vet.
Gëte

Nuk është vështirë të dashurosh, vështirë është ta shprehësh atë.
Myse

Dashuria lind, jeton dhe vdes në sy.
Shekspiri

Të frikësohesh nga dashuria do të thotë të frikësohesh nga jeta, e ata që frikësohen janë tri herë të vdekur.
Raseli

Çdo dashuri kalon, kurse mosmarrëveshjet mbesin përgjithmonë.
Dostojevski

Më duket se mund të dashurojnë shumë vetëm ata që dinë edhe të urrejnë shumë.
Cezari

Në qoftë se je njeri bëj dashuri, në qoftë se je lule bëhu mimozë.
Hygo

Më mirë të dashurosh dhe të humbësh, se sa asnjëherë të mos humbësh.
S.Bemardi

Të dua sepse më dhe dashurinë. E dua dashurinë sepse ma dhe ti.
Bodleri

Një dashuri është, por kopje të saja ka me mijëra.
La Rosh*****o

Nga gjithë pasionet, dashuria është më e fuqishmja, ajo në të njëjtën kohë sulmon zemrën, kokën dhe vetëdijen.
Volteri

Dëshira dhe dashuria janë krahë për vepra të mëdha.
Gëte

Dashuria është prore fisnike dhe e bukur, por e vërteta kujdeset që ajo të kalojë nëpër pyllin e hithërave.
Keseli

Ç'është risia? Një ëndërr. Ç'është dashuria: përmbajtja e ëndrrës.
Kierkegardi

Dashuria është hapësirë dhe kohë e matur me zemër.
Prusti

Pas dashurisë nuk ka gjë tjetër, veç vdekjes.
Zola

Më fatkeq nga të gjithë njerëzit është ai që nuk dashu-ron më, e që nuk mund të harrojë dashurinë e parë.
Mickijeviçi


Dashuria është jeta, është lumturia që ia mbush zemrën, është atmosfera ku ajo merr frymë si të dojë, është himni i amshuar që ia drejton krijuesit.
P.Vasa


Dashuria është fizikë, ndërsa martesa kimi.
Dyma

Dashuria është si zogu, që më shumë dëshiron dënim nga një dorë se lëmoshë nga dora tjetër.
Koltoni

Në dashuri është e lejuar çdo gjë: himni, tradhtia, mashtrimi.
La Fonteni

Rruga më e gjatë për në varr është rrruga e dashurisë
Spamjolle

Dashuria sheh përmes syzeve magjike, të cilat bakrin e shndërrojnë në ar, varfërinë në pasuri e guralecët në margaritarë.
Servantesi

Kur njeriu ka dashuri, s'ka frikë.
Konfuçi

Edhe në kasollen më të vogël ka vend për dy të dashuruar.
Shileri

Dashuria është moralisti më i këndshëm dhe më i qetë.
Bekoni

Dashuria platonike është vullkan pa erupcion.
Pitigrili

Dashuria është ajo pa të cilën nuk mund të jetohet.
Remarku

Shumicës së njerëzve u duhet më shumnë dashuri, se sa e meritojnë.
Ebner -Eshenbahu

Dashuria nuk fitohet, ajo vjen vetvetiu.
Ueselmani


Dashuria është tërë jeta e gruas, kurse një episod në jetën e mashkullit.
De Stali

Dashuro të tjerët nëse do të të dashurojnë.
Seneka

Sigurisht, është vështirë të jesh pa dashuri tek ende ke dëshirë të dashurosh, por shumë më vështirë të të dashurojnë kur nuk e do më dashurinë.
Kurtleni

Ai u martua me të sepse e dashuroi. Ajo e deshti atë,sepse u martua.
Gilli

Ç'është dashuria? Rast i volitshëm për dhembje të gjatë.
Eminesku

Koha zakonisht është e bukur, kur bën dashuri.
Stivensoni

Besnikët njohin vetëm anën triumfuese të dashurisë, kurse të pabesët edhe tragjiken.
Vilde

Më ëmbël se dashuria nuk ka, por pas saj vjen urrejtja.
Longfellou

Dashuria ua merr mendtë atyre që i kanë dhe ua jep atyre që nuk i kanë.
Didroi

Kur dikush dashuron, ai fillon ta mashtrojë vetveten dhe përfundon duke mashtruar të tjerët.
Uajldi

Antitezë e dashurisë nuk është e thënë të jetë përherë urrejtja. Mund të jetë një dashuri e re.
Kotarbinski

Kur njeriu kupton pse dashuron, atëhere pushon së dashuruari.
Jesenski

Në qoftë se dashuron, askush nuk mund të të bëj gjë.
Kieopatra

Miqësia dhe dashuria janë dy lule në një rrënjë. Vetëm se dashuria ka disa petale më shumë.
Klopshtoku

Ku sundon dashuria nuk ka as të mëdhenj as të vegjël.
Japoneze

Në qoftë se miqësia nuk përmban dashuri, dashuria përmban miqësi.
De KosteriDashuria është e amshuar deri sa zgjat.
Renie

Ikja është fitoria e vetme në dashuri.
Bonaparti

Dashuria është më e vjetra, më e reja, e vetmja ngjarje botërore.
Rikerti

Të dashurosh nuk do të thotë të jesh i lumtur, do të thotë të zgjedhësh vuajtjen tënde.
Gogoli

Dashuria është shpesh rezultat i kurorëzimit
Molieri

I frikohemi vetëm atij që e duam.
Tolstoi

Dashuria është si sëmundja infektuese: sa më tepër njeriu frikësohet aq më tepër e pëson.
Dekobra

Dashuria lind nga besimi, jeton nga shpresa por vdes nga mëshira.
Monteskie

Dashuria është si supa: lugët e para janë shumë të nxehta, të fundit shuraë të ftohta.
Manjani

Dashuritë e mëdha janë të rralla, siç janë të rralla veprat e mëdha.
Adleri

Kur ndonjë dashurie i vjen fundi, të dobëtit kukasin dhe menjëherë gjejnë dashnore të reja, kurse të mençurit me kohë i kanë pasur të rezervuara.
Uajldi


Tragjedia e madhe e jetës nuk është se njerëzit vdesin, por se pushojnë së dashuruari.
Momi

Dashuria nuk ka vite. Ajo lind çdoherë.
Paskali 
j
Kush ndalet të mendohet për dashuri, nuk dashuron më.
Kocebu

Dashuria bën çudira çdo ditë: ajo dobëson të fuqishmin, forcon të dobëtin, nga i mençuri bën budallain, i nga budallai të mençurin, favorizon pasionet dhe zhduk arsyen. Me një fjalë, i përmbys gjërat.
Polaku

Të jesh i dashuruar do të thotë më tepër se të jesh i pasur, sepse do të thotë të jesh i lumtur.
Tileri

Kam lexuar diku se dashuria është kapitulli i parë në librin e madh të mosmirënjohjes.
Sandi

Dashuria është çështje e ndjenjave e jo e dëshirave. Nuk mund të dashuroj pse dua, e më së paku pse duhet, andaj dashuria e obliguar është e marrë.
Kanti

Dashuria fitohet me dashuri.
Spanjolle

O zot, kur të vdes, ruaje në qetësinë tënde vetëm një fjalë për mua:"Kam dashuruar".
Tagora

Dashuria çdoherë është fillimi i dijes, siç është zjarri fillimi i dritës.
Lagerlefi

Derisa dashuria është e verbër, s'ka arsye për ndarje.
Z.Lençi

Dashuria është ndoshta i vetmi shikim i përkryer që mund ta hedhim në amshim.
Hajsi

Gjendja e dashurisë si duket është e vetmja gjendje normale e shpirtit të njeriut.
Çehovi

Të dua më shumë se dje, e më pak se nesër.
Zheraldi

Kam pirë që t'ju harroj. Por për fat të keq, kur jam dehur, ju kam parë dyfish.
Ashardi

Dashuria është një lindje e re.
Gjermane

Dashuria është pëlhurë që thuri natyra, e fantazia e zbukuroi me qëndisje.
Volteri

S'është i mirë gardhi me ristela, as dashuria në fqinjësi të mirë; i mirë është gardhi me dërrasa dhe dashuria në largësi.
Rumune

Sa më shumë gjykohet, aq më pak dashurohet.
Shamfori

Atje ku ka më shumë dashuri, atje edhe dhembja është më e madhe.
Qosja

Për dashnorin s'ka gjë më të ëmbël se lotët kur fshi-hen në duart e së dashurës.
S.Frashëri

S'ka diell pa dritë, as njeri pa dashuri.
Gëte

Mundet ndonjëherë të harrohet çka është dashuria?
Ruso

Dashuria është një ngjarje botërore, por private.
Polgari

Të ndahesh vetëm pse më nuk e do është budallallëk, njësoj si të martohesh me dikë vetëm pse e do.
Gabori

Dashuria është përmbajtja e vetme e gjërave në këtë kohë të pakuptimtë.
Habe

Kur njeriu dashuron, dëshiron të bëj diçka, prandaj dëshiron të sakrifikojë, dëshiron të shërbejë.
Heminguei

Dashuria është si rrobat: kënaqësi është kur i ndërron shpesh.
Fleçeri

Ta kërkosh me arsye rrugën tek dashuria, është njësoj si të kërkosh diellin me qiri.
Rumi


Vetëm dashuria mund ta ndërtojë brenda një nate Murin Kinez.
Koreane

Jeta pa dashuri është si viti pa pranverë.
Suedeze

Me atë që duhemi, tallemi më së shumti.
Franceze

Çdo ndarje është një pjesë e vogël e vdekjes.
Fmnceze

Bukuria për një herë, dituria për gjithë herë.
Shqipe

Bukuria është si lulja kur lulëzon, por shpejt vyshket.
Italiane

Bukuria është premtim i fatit.
Stendali

Të bukura janë vetëm ato gjëra, që nuk na interesojnë.
Uajldi

Ishte e bukur si gruaja e huaj.
Morandi

Ari është i bukur, por bukuria ia tajkalon.
Masingjeri

Bukuria e vërtetë, si dhe mençuria e vërtetë është shumë e thjeshtë dhe e kuptueshme për të gjithë.
Gorki

Bukuria është diç shtazarake nëse nuk përshkohet edhe me mençuri.
Demokriti

Bukuria frenon çdo zemërim.
Gëte

Në gjumë dhe në errësirë çdo gjë është e bukur.
Vidmari

Bukuria e tërheq vjedhësin më tepër se ari.
Shekspiri

Gruaja e bukur e vera e ëmbël, farmak për zemër.
Shqipe

Bukuria është burimi i të gjitha dashurive dhe fatkeqësive të mëdha.
Lakorderi

Vetëm e vërteta është e bukur.
Dekarti

Bukuria është letra që i rekomandohet zemrës.
Shopenhaueri

Qeni për qenin është më i bukuri, ashtu si njeriu për njeriun.
Epiharmi

Të bukurit janë të bukur vetëm pse janë të rrethuar nga të shëmtuarit.
Shezali

Mbretëresha e vetme e vërtetë është bukuria e gruas: sundon posa të paraqitet.
Shileri

Nuk është e bukur ajo që është e bukur, por e bukur është ajo që ju pëlqen.
Italiane

Bukuria është burim i pashtershëm i gëzimit për atë njeri që di ta gjejë këtë burim.
Kareli

Të bukurve çdo gjë u falet.
Boigny

Bukuria gjithmonë u sjell femrave dhe meshkujve më shumë dhembje se sa gëzim.
Tomazeu

Dashuria e parë është më e ëmbël se mjalti i bletëve.
Dctgestane

Dashuritë e para janë si dhëmbët e parë: dalin pa dhembje dhe ua lëshojnë vendin të tjerëve.
Dyma i Ri


Vetëm dashuria mund ta ndërtojë brenda një nate Murin Kinez.
Koreane

Jeta pa dashuri është si viti pa pranverë.
Suedeze

Me atë që duhemi, tallemi më së shumti.
Franceze

Çdo ndarje është një pjesë e vogël e vdekjes.
Fmnceze

Bukuria për një herë, dituria për gjithë herë.
Shqipe

Bukuria është si lulja kur lulëzon, por shpejt vyshket.
Italiane

Bukuria është premtim i fatit.
Stendali

Të bukura janë vetëm ato gjëra, që nuk na interesojnë.
Uajldi

Ishte e bukur si gruaja e huaj.
Morandi

Ari është i bukur, por bukuria ia tajkalon.
Masingjeri

Bukuria e vërtetë, si dhe mençuria e vërtetë është shumë e thjeshtë dhe e kuptueshme për të gjithë.
Gorki

Bukuria është diç shtazarake nëse nuk përshkohet edhe me mençuri.
Demokriti

Bukuria frenon çdo zemërim.
Gëte

Në gjumë dhe në errësirë çdo gjë është e bukur.
Vidmari

Bukuria e tërheq vjedhësin më tepër se ari.
Shekspiri

Gruaja e bukur e vera e ëmbël, farmak për zemër.
Shqipe

Bukuria është burimi i të gjitha dashurive dhe fatkeqësive të mëdha.
Lakorderi

Vetëm e vërteta është e bukur.
Dekarti

Bukuria është letra që i rekomandohet zemrës.
Shopenhaueri

Qeni për qenin është më i bukuri, ashtu si njeriu për njeriun.
Epiharmi

Të bukurit janë të bukur vetëm pse janë të rrethuar nga të shëmtuarit.
Shezali

Mbretëresha e vetme e vërtetë është bukuria e gruas: sundon posa të paraqitet.
Shileri

Nuk është e bukur ajo që është e bukur, por e bukur është ajo që ju pëlqen.
Italiane

Bukuria është burim i pashtershëm i gëzimit për atë njeri që di ta gjejë këtë burim.
Kareli

Të bukurve çdo gjë u falet.
Boigny

Bukuria gjithmonë u sjell femrave dhe meshkujve më shumë dhembje se sa gëzim.
Tomazeu

Dashuria e parë është më e ëmbël se mjalti i bletëve.
Dctgestane

Dashuritë e para janë si dhëmbët e parë: dalin pa dhembje dhe ua lëshojnë vendin të tjerëve.
Dyma i Ri


Dashuria e parë i ngjan borës së parë, rrallë ndonjëherë mbetet.
Finlandeze.

Barra e madhe mund për deve, dashuria e madhe mund për zemër.
Mongoleze

Dhuratë e mirë nga i dashuri është edhe një tufë bari.
Azerbejxhane

Dashuria as nuk mundet të blihet, as nuk mundet të shitet. Çmimi i vetëm i dashurisë është dashuria.
Angleze

Dashuria është e verbër, por shihet prej së largu.
Italiane

Dashuria e parë është shumë e madhe dhe njëkohësisht shumë e vogël.
Hygo

Nga të gjithë budallallëqet që bën një vajzë, më i madhi është dashuria e saj e parë.
Kocebu

Njeriu ka shumë dashuri të mëdha e të vogla në jetë, por ka vetëm një dashuri të parë.
Dostojevski

Në dashurinë e parë gruaja do dashnorin, në të tjerat do dashurinë.
La Roshfitko
Ai që të detyron të qash, ai edhe të do.
Shqipe

Dashuria është kripa e jetës, jeta pa dashuri s'ka asnjë shije.
S.Frashëri

Kur njeriu e ka zemrën plot me dashuri, shpirti i ushqehet me shpresa.
P.Vasa

-Pse dashuron?
-Që të lirohem prej një pjese tjetër të dhembjes që s'e shterr puna krijuese dhe që të frymëzohem për punë.
Qosja

Dashuria dyshon dhe beson me të njëjtën forcë.
Xoxa

Të dashurosh do të thotë të robërohesh nga vetvetja.
Spasse

Kush nuk mund të tregojë sa dashuron, ka njohur vetëm një dashuri të dobët.
Petrarka

Dashuria është iluzion.
Uajldi

Mësoni, mësoni, mësoni dhe do të bëheni të arsimuar; dashuroni, dashuroni, dashuroni dhe do të bëheni të mëdhenj.
Tomaseu

Në dashuri nuk është rritur askush.
Eemarku

Dashuria dhe fati ndërlidhen kështu që k'ush është imun në dashuri, imun është edhe në fat.
Sheli

Kush dashuron nuk guxon të flasë për viktima.
Bjernsoni

Në qoftë se askush nuk na do, atëhere as veten tonë nuk e duam.
De Stali

Në dashuri është e mundur të falësh shumëçka, por jo edhe të harrosh.
Shamfori

Dashuria ka dy përcjellës: të mirën dhe durimin.
Aligieri

Dashuria ushqehet me shpresë.
Lao Ce

Dashuria është si ngarja e automobilit: starton ngadalë, vozit shpejt, por frenon vetëm kur është, shumë 5 vonë.
Sagani
Puthja i ka gdhendur buzët.
Xoxa

Puthjet janë lajmëtaret e zemrës.
Midëltoni

Momenti më i bukur në dashuri, qe vërtetë na deh, është hyrja: puthja.
Zheraldi

Duhet ditur se puthja e parë nuk jepet me buzë por me sy.
T.Bernardi

Puthjet për gratë janë si gotat e verës për ne: një pastaj edhe një, derisa nuk shtrihemi.
Linderi

Kur puthja flet shumë, atëhere sigurisht nuk punohet për botimin e parë.
Houpi

Të puthësh është si të pish ujë deti. Sa më shumë të pish aq më shumë ndien nevojë.
Firdusi

Kam puthur dhe kam pirë, gruan dhe cigaren e parë, të njëjtën ditë; prej atëhere s'kam pasur kohë kurrë më për cigare.
Toskanini

Oshëtima e puthjes nuk është aq e vrullshme si e topave, por vrulli i saj zgjat më shumë.
Holmsi

Njerëzit puthen që të mos grinden.
Sartri

Urrejtja dëmton shëndetin.
Dekarti

Mendojmë se jemi të pastër, ngase urrejmë atë që nuk e dëshirojmë.
Jursenari

Vetëm dashurohet dhe urrehet pa arsye.
Renardi

Kur urrehet deri në moshën dyzet vjeçare, urrehet përgjithmonë.
Konfuçi

Urrejtja është e shkurtër, kurse dashuria e pakufishme.
Mistrali

Njerëzit gjithmonë urrejnë më së shumti atë që më së tepërmi e lakmojnë.
Menkeni

Ashpërsia lind frikën, por vrazhdësia lind urrejtjen.
Bekoni

Luftën e ka krijuar natyra, urrejtjen e ka gjetur njeriu.
Çapeku

Xhelozia ushqehet me dyshim: ajo shndërrohet në çmendi ose zhduket fare në çastin kur nga dyshimi kalon në siguri.
Morrisi

Aty ku ka dashuri, aty ka xhelozi.
Shekspiri

Xhelozia lind çdoherë me dashurinë, mirëpo jo çdoherë vdes me të.
Shopenhaueri

Vetëm qentë dashurojnë pa xhelozi.
Gorki

Zëri i xhelozisë është zëri i natyrës, kërkon monogaminë.
Xhoberti

Zemra bën gjithçka.
Molieri

Asgjë nuk eshtë më e ëmbël dhe më e fortë se zemra.
Lihternbergu

Ç'është zemra? Gjë e rëndomtë: shëndet i mirë dhe kujtime të këqija.
Heminguei

Mendimet e mëdha vinë nga zemra.
Vovennargu

Arsyeja nuk më ka mësuar për asgje: gjithë ç'di më ka dhënë, më ka zbuluar zemrën.
Tolstoi

Kush do ta kuptojë zemrën e tjetërkujt, duhet nisur nga vetja.
Gjermane

Ajo që nuk vjen nga zemra, nuk hyn dot në zemër.
Turke

Fitorja më e bukur është të fitosh zemrën tënde.
La Fonteni

Zemra më e pasur është ajo që as nuk blihet as nuk shitet, por vetëm dhurohet.
Bernardi


Martesa i ngjan vdekjes, sepse shumë njerëz arrijnë të përgatitur.
Tomaseu

Sido që të jetë, martohuni. Nëse merrni grua të mirë do të jeni të lumtur, nëse merrni grua të keqe, do të bëheni filozof.
Sokrati

Ai që ende s'është martuar, ende s'ka bërë ndonjë ga-bim të madh.
Ginisi

Martesa pa fëmijë është si dita pa diell.
Latine

Martesa është përpjekje që t'i zgjidhim problemet së bashku, probleme që, po të ishim vetëm, kurrë nuk do t'i kishim.
Sagani

Nuk ka rëndësi me kë martohet njeriu, sepse është e sigurt se mëngjesin e ardhshëm do ta kuptojë që ai ka qenë dikush tjetër.
Rogjersi

Martesa shkon urtë e butë si vallja, plot shfaqje pleqërishte; pastaj vjen pendimi me këmbë të shtrembëra, që shkon përherë e më shpejt derisa zbret në fund të varrit.
Shekspiri

Martesa e bërë në sajë të kuptueshmërisë shpeshherë është më e suksesshme, se sa ajo e krijuar në sajë të dashurisë.
Bekoni

Martesë e mirë do të ishte ajo midis burrit të shurdhër dhe gruas së verbër.
Montenji

Martesa nuk është gjë tjetër veçse një krijesë e çuditshme për të nxirë jetën e njeriut.
Tolstoi

Në martesën fatlume njeriu do mësuar se s'është më i lirë, por edhe nuk guxon të mësohet se është i martuar.
Laubi

Sidoqoftë, më mirë të jesh i martuar se i vdekur.
Molieri

Dashuria është tërë ajo që pas martesës mbetet pendesë.
Tueni

Martesa është ferr dhe parajsë.
Gjermane

Të martohesh do të thotë t'i dyfishosh përgjegjësitë dhe të humbasësh gjysmën e të drejtave.
Shopenhaueri

Martesa është shkencë.
Balzaku

Njeriu gjithmonë ka dhe mund të bëjë punë më të rëndësishme se sa të martohet.
Niçe

Të ndershmit martohen shpejt, të mençurit kurrë.
Servantesi

Njeriu martohet pse nuk gjykon, pastaj shkurorëzohet pse ka durim dhe në fund martohet sërish pse harron.
Salakru

Martesa vjen pas dashurisë, mu si tymi pas zjarrit.
Shamfori

Martesa; Kështu quaj dëshirën e dyshes që dëshirojnë të shndërrohen në një, por do të bëhen më shumë se dy.
Niçe

Lidhja martesore është shkollë e lartë altruiste.
Balzaku

Mosha ideale e mashkullit për martesë është rreth moshës nëntëdhjetë vjeçare, dy minuta para vdekjes.
Sinatra

Martesa ka probleme të shumta, por jeta e vetmuar nuk ka kurrfarë kënaqësie.
Xkonsoni

Martesa është varr i dashurisë, e gruaja kryqi mbi të.
Safiri

Nuk ka njeri më komik se filozofi i martuar.
Niçe

Martesa e lumtur edhe sot përbëhet prej treshes: burrit, gruas dhe televizorit.
Buhvaldi

Martesa e dështuar është kur gruaja kalon aq kohë në kuzhinë sa ç'ka kaluar para pasqyrës para fejesës.
Tuholski

Mosmarrëveshjet në martesë më së shpeshti fillojnë kur gruaja flet shumë, e burri dëgjon pak.
Tuvimi

Shumë martesa janë dënime me vdekje, ekzekutimet zgjasin me vite.
Strindbergu

Bashkëshortët jetojnë më gjatë se të vetmuarit. Mirëpo, për ata kjo është dënim.
Houpi

Martesa është shkolla më e mirë e rendit, e mirësisë, e njerëzisë.
Mirabo

Martesa është fushëbeteja ku mbaron liria personale.
Bekoni

Ekziston vetëm një zgjidhje për martesën pa dashuri: kjo është dashuria pa martesë.
Hiçkoku


Në dashuri është mbret ai që dashuron më së shumti.
Helvecinsi

Dashuria që mund të vdesë nuk ka qenë dashuri.
Auerbahu

Engjejt e quajnë gëzim i qiellit, djajtë e quajnë vuajtje e skëterrës, njerëzit e quajnë dashuri.
Hajne

Turpi është mëkat i madh kundër dashurisë.
Fransi

Dashuria është epshi më pëshpëritës.
Uilsoni

Në luftë është si në dashuri: për të përfunduar duhet t'i shihet fundi.
Haksli

Dashuria është e verbër, miqësia përpiqet të mos shohë asgjë.
Bismarku

Ata që vdesin duke dashuruar mbesin shehitë.
Muhameti

Të jesh i dashuruar në vetvete, është idilë që zgjat tërë jetën.
Uajldi

ashuria është si lufta: fillon lehtë, por mbaron vështirë.
Menkeni

Shumë njerëz që gjatë tërë jetës kanë dashuruar mund të flasin më pak mbi dashurinë, se sa fëmija i cili e ka humbur qenin para një dite.
Uajlderi

Jeni të përshëndetur gjithë ju që dashuroni! Mallkuar qofshin ata që asnjëherë nuk kanë pasur dashuri; më shumë mallkuar ata që ua pengojnë dashurinë të tjerëve.
Shënim pompejan

Dashurojmë, sepse dobësitë i kemi të njëjta
Suifti

Dashuria është ethe: ajo lind dhe zhduket, kurse dëshira e njeriut para saj nuk ka kurrfarë hise.
Stendali

Në dashuri si dhe në luftë, e drejta gjithmonë është në anën e të fortit, andaj femra që dashurojmë gjith-monë do të ketë të drejtë.
Myse

Sqarimi i dashurisë është shkatërrimi i dashurisë.
S.Bernardi

Dashuria është si fati: nuk do që të vrapohet pas saj.
Gotje

Më mirë të mos kesh fare, se sa ta humbësh dashurinë.
Hebeli

Nuk është i dashuruar ai që nuk dashuron gjithmonë.
Euripidi

Kush do drurin i do edhe degët e tij.
Molieri

Në dashuri, edhe shumë është pak.
Bomarshe

Biseda më interesante e dashnorëve është kur heshtin.
Furnie

Dashuria është sëmundje e rëndë e shpirtit.
Platoni

Në dashuri nuk ka shaka. Shumica fillojnë të shtiren se janë të dashuruar, që pastaj të jenë vërtetë të dëmtuar.
Dosi

Të mos jesh asgjë dhe të mos duash asgjë, është njësoj.
Fojerbahu

Të gjithë ne jemi rezultat i dashurisë dhe i dalldisë.
Bajroni

Gjuha e dashurisë ështënë sy.
Fleçeri

Dashuria është dobësia më fisnike e mendjes.
Drajdeni

Tragjedia e secilës dashuri është zemërgjerësia.
Momi

Për dashuri, jo për urrejtje unë jam lindur.
Sofokliu

Lufta më e madhe e jetës sonë është dashuria.
Zilahi

S'ka dashuri zjarrin e të cilës nuk e shuan martesa.
Titulli: Re: Thenje për Dashurin
Postuar nga: Buzeqeshja ne 02-11-2007, 21:30:06
-Dashurin jo cdo njeri e meriton.
-Kurr mos dashuro nje njeri te pikelluar.
-Dashuria nxit percareje ne mes ciftave, mos ndjeni dhe shum me mir do kaloni.
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: ibraim ne 07-11-2007, 17:16:30
edhe ne kasollen me te vogel ka vend per dy te dashuruar...
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: ^AngeL^ ne 27-03-2008, 21:46:01
Me ka mare malli te shoh me sy, me ka mare malli te rri me ty, me ka mare malli buzen ta shijoj, jo se e kam puthur ndonjehere, por dua ta provoj
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: Capkenja ne 27-03-2008, 22:18:15
Kur dy shpirta duhen shume.........qe te dy frikesohen per te humbur njeri -tjetrin :(
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: Berni ne 28-03-2008, 11:34:29
Ne rini jetojme qe te dashurojme ne pleqeri dashurojme qe te jetojme.


P.s ^AngeL^ gjallë qenke ti :P u be kohe qe s'ke hyrë në forum.
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: SocialNetwork ne 28-03-2008, 17:18:38
Duaje Shqiponjen si Shqiperia Aemriken
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: Lamtumire ne 29-03-2008, 04:18:33
Duaje flamurin kosovar si Amerika Shqiperin
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: emaema ne 16-04-2008, 23:37:19
Dashuria ka vlera po aq sa edhe s'ka. :D
Titulli: Thënie Dashurije (miqte)
Postuar nga: drytty ne 17-04-2008, 22:20:12
Miqte ndahen ne tre grupe:
1) miq kalashe
2) miq belashe
3) miq grashe

ps: o mos u martoni ose kur te martoheni harroni miqte!
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: lost hearts ne 02-05-2008, 07:56:48
Kur njeriu dashuron nuk ka frike...
Miqesia e vertete nuk e njeh ziline dhe dashuria e vertete nuk i njeh nazet...
Qesh me Dashurine ai qe nuk ka qene kurre i brengosur prej saj...
Ne dashuri teper nuk eshte Mjaft....
Xhelozia lind me dashurine po nuk vdes gjithmone bashke me te...
Ne rini jetojme qe te dashurojme ne pleqeri dashurojme qe te jetojme...
Dashuria ben boten te rrotullohet ose e thene ndryshe
Love makes the world go around
Gold makes the world go around too
Dashuria eshte cmenduria e nje njeriu per aq kohe sa e jeton
dashuria s'eshte egoiste
menyra me e mire per te dashuruar eshte te dashurosh sikur s'ke qene lenduar asnjehere
Kur je i trishtuar shih ne syte e atij qe dashuron dhe ne ato sy do te gjesh forcen per te buzeqeshur
Ndoshta eshte budallallek te qash per dike, por eshte e mrekullueshme te mendosh qe lotet mund te thone ate qe fjalet s'e thone dot kurre
Kurre mos ji i friksuar ti thuash dikujt qe e do, ata mund te ta thyejne zemren, por ti mund te thyesh te tyren nqs nuk ja thuaj
Dashuria sheron njerezit, te dyja palet, edhe ata qe e japin dhe ata qe e marrin
Dashuria nuk ka te beje me ate cfare ti pret te marresh, ajo ka te bej me ate qe ti do te japesh- e cila eshte gjithcka

Dashuria eshte gezimi per tu bere dy.
Dashuria eshte frika per tu bere tre.
Dashuria eshte tmerri per te ngelur nje.
Dashuria eshte dobesia fizike e shpirtit
Dashuria eshte poezia e ndjenjave

Dashuria eshte nje Keshtjelle me mure te larta, qe ka vetem nje porte.Kur futesh ne te kjo dere mbyllet per te mos u hapur me kurre, dhe per te te lene ne gjelberimin e pafund te kopshteve te keshtjelles
Dashuri ashte qe te ben te dashurosh
Dashuria eshte qe te ben te gezosh,
Dashuria eshte qe te ben te vajtosh
Dashuria eshte lumturi kur e ke prane
Dashuria eshte sherim kur ke doktorrin ose doktorreshen afer.
Dashuria eshte semundje dhe iluzion kur je larg.
Dashuria eshte vuajtje kur je i sinqerte."
Dashuria ta djeg zemren si zjarri drute.
Dashuria eshte verbim kur vendoset para arsyes."
Dashuria eshte shurdhim kur te largon nga njerzit e tjere.
Dashuria eshte memece kur nuk ke fantazi."
Dashuria eshte e shkurter kur dashurohesh mbas te bukures.
Dashuria eshte roberi kur dashurohesh ndaj pasurise.
Dashuria eshte liri dhe lumturi kur dashurohesh me njeriun e mire.
Dashuria qendron ne zemer prandaj sduhet te zgjedhi vetem me sy.
Sakrifica ,sinqeriteti ,fantazia, arsyeja ,xhelozia dhe besimi ..... jane velat e dashurise pa to ajo humbet ne detin e trazuar te jetes komplekse
Dashuria eshte celsi prej floriri qe hap dyerte e lumturise.
Shoqeria perfundon ne dashuri ndonjehere, dashuria ne shoqeri ? Kurre
Ne qofte se e do dike lere te lire, nqs ai vjen tek ty, eshte i joti, nqs nuk vjen, ska qene, dhe nuk do te jete i joti asnjehere.
Gezimi eshte rrjeta e dashurise qe ze shume shpirtra
DASHURIA ESHTE HUMNER QE PO RE STE GJENDEN ME AS KOCKAT
DASHURIA ESHTE SEMUNDJE E PASHERUESHME
DASHURIA ESHTE SYRI I NJE TE VERBRI DHE DEGJIMI I NJE TE SHURDHERI
PA DASHURI SKA JETE DHE JETE PA DASHURI KURR SMUND TE KETE

Do te levdoj dashurine
barabar me perendine
se dashuria e vertete
na mban te gjalle ne jete
Se kam pare perendine
shoh ngahere dashurine
dashuria mbreteron
se njeriu pa te srron
Cilen te besojme tanime
perendine a dashurine
perendija e vertete
eshte dashuria vete.
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: lost hearts ne 02-05-2008, 07:57:37
Dashuria eshte pishine ku te gjithe bien brenda,une nuk desha te bie,por me rreshkiti kemba.
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: lost hearts ne 02-05-2008, 07:57:53
Djemte duan te jene dashuria e pare e një vajzë ndersa vajzat duan te jene dashuria e fundit e një djali...
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: lost hearts ne 02-05-2008, 09:10:01
1.Dashuria eshte si nje pike loti qe te rreshket nga dora atehere kur nuk je i zoti.
2.Dashuria e mire kerkohet, me e mira fare lind pa e kerkuar...
3.Dashuria ka shume te fshehta...hera-heres shfaqet papritmas pa dyshime, plot gezim si dita...hera-here digjet si prushi nen hi dhe ndizet flake ne shpirt atehere kur gjithcka eshte shkaterruar..hera-here zvarritet ne zemer si gjarper...hera-here rreshqet pa u kuptuar...
4.Ç'eshte dashuria? Tere nje liber ne nje fjale, tere oqeani ne nje pike loti, shtate pale qiej ne nje shikim, furtune ne nje psheretime, rrufe ne nje prekje, nje mije vjet ne nje cast. Kjo eshte DASHURIA...
5.Dashuria e vertete nuk mund te flase, sepse ndjenja e vertete shprehet me shpejt me vepra se sa me fjale...
6.Dashuria eshte nje, por jeton ne dy zemra...ne dy zemra qe pijne te njejtin fat me te njejten gote.....
7.Dashuria nuk sheh me sy por me shpirt...
8.Ç'eshte dashuria? dy shpirtra dhe nje trup. Ç'eshte miqesia? dy trupa dhe nje shpirt...
9.Xhelozia lind me dashurine,por nuk vdes bashke me te...
10.Mendohuni mire kur te beni nje vajze te qaj, se Zoti numeron gjith lotet e saj!!!
11.Akull do te behem dhe buzet do te ti ngri.Dhe po me leshove kurre sdo te ti shkri.Aty do te mbetem ne buzet e tua edhe pse akull gjithmone do te te dua...
12.Te mos duash nga frika se mos vuan eshte si te mos lindesh nga frika per te jetuar.
13.Dashuria eshte thesar kujtimesh.
14.Dashuria eshte si nje lufte:E lehte per tu filluar.e veshtire per tu vazhduar,e pamundur per tu harruar………
15.Dashuria dhe vdekja jane dy mysafir te paftuar.
16.Dashuria eshte e bukur si trendafili,por ka edhe gjemba...
17.Dashuria te merr gjumin,por te jep jete...
18.Ndodh te dashurohesh me ndjenjen e te qenurit i dashuruar dhe jo me personin...
19.Dashuria eshte loje, fiton kush iken i pari.
20.Dashuria as nuk mund te blihet, as nuk mund te shitet. Cmimi i vetem i dashurise eshte dashuria.
21.Dashuria : Është syri i shpirtit dhe drita e zemrës !
22.Dashuria është romani i zemrës.
23.Nëqoftëse drita është dashuria e parë e jetës a thua është dashuria drita e zemrës?
24.Dashuria është pëlhurë që e thuri natyra, e fantazia e zbukuroi me qëndisje!
25.Dashuria është zjarr, flaka e të cilës i djeg të gjitha vështirësitë e njerëzimit.
26.Të dashurosh, edhe më keq të mos dashurosh, por më së vështiri është ta gjesh atë që të do!
27.Dashuria është poet i madh i cili kurrë nuk e sheh të dashurin ashtu siç është, por ashtu siç dëshiron të jetë.
28.Nëse nuk të ka prekur dashuria, je duke ecur nëpër terr...
29.Jeta pa dashuri është si viti pa pranverë.
30.Zemra është pasuri, që as nuk shitet, as nuk blehet por dhurohet.
31.Dashuria nuk mund të jetë e thellë, nëqoftëse nuk është e pastër.
32.Dashuria e përhershme është xhevahir, i cili ka nevojë për kuti të artë.
33.Dashuria shndërrohet në shkallë të arta nëpër të cilat zemra ngjitet deri në qiell...
34.Dashuria është det, gjithkush mund të zhytet, por ai që s'din t’notoj, mund edhe të mbytet!
35.Dashuria është e verbër, ç’menduria e përcjell!!
36.Dashuria është një kopsht me lule nëse hyn aty dije se u ngule!!!
37."Dashuria e papjekur thotë: "Të dua sepse kam nevojë për ty", dashuria e pjekur thotë:
"Kam nevojë për ty sepse të dua".
38.Dashuri mundet të jap vetëm ai që dashuron!
39.Dashuri, një emer, emer që të therë në zemer që kur përmendet emri i saj lotët rrjedhin e vuajtja s’ka skaj.
40.Dashuria e vërtetë është kur zemra dhe mendja jote thonë të njëjten gjë!
41.Emer që duhet më shumë se vetvetja emer që e din e ç’është e vërteta,që të benë njëmijë vjet të jetosh e të benë ç’do gjë ta gëzosh! Dashuria!
42.Nëse më do me lerë të qetë që ta vërtetoj se sa të dua me të vërtetë,e nëse kujton se më ke fituar ky është një mendim i yti i gabuar.
43.Dikur desha dikend, dhe ndoshta do ta dua, por si dikur dikend, asnjëherë askend...
44.Edhe pse nuk jemi bashkë ende të dua dhe gjithmone do të dua.
45.- Bie të fle, tek ti mendoj, në enderrat e gjumit ty të shikoj,zgjohem në mëngjes ty të imagjinoj, për tërë jetën ty të dashurojë.
46.Do desha të isha një pikë loti që të lindja në syte e tu, të jetoja në faqet e tua dhe të vdisja mbi buzët e tua.
47. Mos loto nëse shkoj e s'kthehem. Mos më pyet si jam, kur e ndien si ndiehem.
48.Mos më pyet si jetoj kur më ke lënë vetë, mos kërko falje nga zemra që një herë e vret...
49.Mos trokit më në dern time, se ajo është mbyll, së në zemrën që e theve s’ke për të hyrë kurre...
50.Mos më thuaj, se më ke dashuruar, tash është vonë, shumë vonë për tu penduar.
51.Mos më pyet për ato çaste që dikur me mua kalove, mos loto për fatin tonë qe ti vetë e shkatërrove!!!
52. Në mendjen time shpalos kujtime një nga një ,në njëren nga ato e gjejë tregimin për ty ,athua ku je ti!?
A thua ënderr ishe ti!?Une vete nuk e di...
53.Nëse nuk të thash se për mua je ti ajo që më fal buzëqeshje, ajo që më fal ngrohtësi.Nëse s'ta shpreha dot sa shumë të dashuroj fajin e kish natyra qe si dha zemrës gojë...
54.Një mijë poezi do ti shkruaj për ty ,por asnjëra s’bënë punë ,që të kthehesh tek unë,mollë e ndaluar, e ndaluar për ne, qenka dashuria jonë, që u mbulua me dhe!!
55.Tash nuk jemi afër, si dikur nuk jemi, përveç  njëri-tjetrit,tjetër gjë nuk kemi!
56.Digjem, përvëlohem se të dua shumë, ditën mendohem, natën rri pa gjumë...
57.Më nxeht se në zjarr më shtrejt se liria, në shpirtin tim për ty qëndron dashuria...
58.Mos e merr atë lule që ta falin brigjet po merre zemren time që ajo për ty digjet.
59.Mos mendo se në ty nuk mendojë apo të harroj, vetëm ty të dashuroj!
60.Zemra ime rreh veç për ty se ty t'kam si dy sy!!
61. Oh po po, e imja do të jesh,duart e mija kane me t'zhvesh...,oh po po,une veç një gjë e di, të gjithë do t'na kenë lakmi.
62.Pa ty hëna nuk ka dritë,pa ty djelli nuk rrezit,pa ty jeta ime nuk ka kuptim se ty të dua ,veç ty shpirti im!!!
63.Puthja! Dy herë hyra sot ne dush, dy herë dola i tharë. Puthjen që më le në gushë nuk desha uji të ma marrë!!!
64.Puthjet më të ëmbla ti mi ke dhuru,jeten ty ta fala kur më the: Të du!
65.Të dua me shpirt ,të dua me zemër dëshirojë të kemi të njëjtin mbiemer.
66.Të dua - shqip, Je t'aime - frangjisht, Ik hou van jou -flamisht ,Jeg elsker deg -norvegjisht,I love you -
anglisht,ich liebe dich-gjermanisht …,të dua seriozisht..
67.Ti je një ënderr e nates, shumë herë për ty ënderroj, kur vjen në ëndrren time dijë se shumë të dashurojë.
68.Ti je ëndrra që ëndrroj ti je shpirti që më mban, të takova dhe më ike tash të ndjejë që s’të kam pran.
69.Ti je shpirti që m'frymon fryma jote gjall më mban, ti je hena që ndriçon rrezet tua dritë më bajn.
70.Ti je shpres ti je gëzim ti je loqka e shpirtit tim të kam hënë të kam diell të kam zemer të kam shpirt
të pres me shpresë me pa durim që t’më bëhesh fati im.
71.Të ëndërrosh një Princeshë është mrekulli, por të dashurosh një Princeshë është e pa përshkrueshme. Princesha ime!
72.Kush vjen për mirë troket në derë; kush dashuron, derën e gjen të hapur...
73.Në fillim të dashurisë te dashuruarit flasin për të ardhmen, e kur ajo është nga fundi, flasin për të kaluarën... 
74.Të lutem, më duaj pak, në qoftë se dëshiron të më duash gjatë...
75.Te dashuriarit në botë shohin vetëm veten, harrojnë se i shohin të tjerët...
76.Te dashuron ai qe ta thote ne sy e jo ai qe thote vdes per ty,te dashuron ai qe te therret ne emer e jo ai qe te thote o shpirt,oj zemer...
77.Vajza më shumë i beson dashurisë, se sa nënës së vet.
78.Nuk është vështirë të dashurosh, vështirë është ta shprehësh atë.
79.Të dua sepse më dhe dashurinë. E dua dashurinë sepse ma dhe ti...
80.Më fatkeq nga të gjithë njerëzit është ai që nuk dashuron më, e që nuk mund të harrojë dashurinë e parë... 
81.Dashuria është fizikë, ndërsa martesa kimi...
82.Rruga më e gjatë për në varr është rrruga e dashurisë
83. Dashuria sheh përmes syzeve magjike, të cilat bakrin e shndërrojnë në ar, varfërinë në pasuri e guralecët në margaritarë...
84.Edhe në kasollen më të vogël ka vend për dy të dashuruar...
85.Dashuria është tërë jeta e femres, kurse një episod në jetën e mashkullit...
86.Ai u martua me të sepse e dashuroi. Ajo e deshti atë,sepse u martua...   
87.Besnikët njohin vetëm anën triumfuese të dashurisë, kurse të pabesët edhe tragjiken...
88.Më ëmbël se dashuria nuk ka, por pas saj vjen urrejtja...
89. Dashuria ua merr mendtë atyre që i kanë dhe ua jep atyre që nuk i kanë...
90. Miqësia dhe dashuria janë dy lule në një rrënjë. Vetëm se dashuria ka disa petale më shumë.
91.Ku sundon dashuria nuk ka as të mëdhenjdhe as të vegjël.
92.Dashuria është më e vjetra, më e reja, e vetmja ngjarje botërore...
93.Të dashurosh nuk do të thotë të jesh i lumtur, do të thotë të zgjedhësh vuajtjen tënde...
94.Kur ndonjë dashurie i vjen fundi,të dobëtit kukasin dhe menjëherë gjejnë dashuri të reja, kurse të mençurit me kohë i kanë pasur të rezervuara.   
95. Tragjedia me madhe e jetës nuk është se njerëzit vdesin, por se pushojnë së dashuruari...
96.Dashuria është kapitulli i parë në librin e madh të mosmirënjohjes...
97.Dashuria eshte parajsa dhe ne fund ferri...
98. Dashuria është si rrobat: kënaqësi është kur i ndërron shpesh.
99.Me atë që duam,tallemi më së shumti... 
100.Ai që të detyron të qash, ai edhe të do...     
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: lost hearts ne 02-05-2008, 09:17:34
Dashuria eshte bote,puthja eshte oqeani,i dashuruari eshte tirani....
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: lost hearts ne 02-05-2008, 09:20:40
 Në qoftë se askush nuk na do, atëhere as veten tonë nuk e duam.
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: ßåßy ღ ne 02-05-2008, 12:48:34
Zemra ime tull
zemra jote llac
dashuria eshte
pallat 15 katesh.

Sic e pret topin portjeri prite ti dashurin
por kujdes nga autogoli se shkakton tragjedin.

Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: Capkenja ne 03-05-2008, 21:13:26
Ti mund te jesh ne nje moment gjithe bota per mua ,dhe ne nje moment tjeter asgje....sepse bota qenka ndertuar e tille.
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: mishel ne 04-05-2008, 02:04:29
Për botën je thjesht një person. Për mua je gjithë BOTA!!
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: Triology ne 29-05-2008, 20:35:18
Mos degjo sec thote bota ato jane fjal te kota dashuria jon  esht si treni ne rrota  :P
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: nisa ne 03-06-2008, 13:43:21
DO TE VI SANTE ME NDIHMEN E PERNDIS
DO TE FLEM BASHK NEN JORGANIN E DASHURIS
GJARPER DO TE BEHEM TRUPIN TA RRETHOJ
DHE NESE KE DIKE TJETER NE ZEMER TA HELMOBIE

BIE NE GJUM ME FYTYR NGA HENA MENDJEN TEK TI E TRUPIN TEK NENA

NGA ZEMRA DEL DHIMBJA
NGA SYRI DEL LOTI
SA TE DUA UN E DIN VEQ ZOTI

KUR JAM ME TY JEMI 3 UN TI DHE DASHURIA,
KUR JAM VETEM PRAP JEMI 3 UN IMAZHI YT DHE VETMIA

JETA DO TE NA NDAJ DIKUR PR KUJTIMET DO TE NA MBESIN GJITHMON
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: alora ne 13-06-2008, 16:30:46
  Dikur kam dashur dikë por kurr askë si dikur dikë...


 Të desha ty qe ike larg shum largë....;.......
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: egle30 ne 11-08-2008, 23:06:29
 :Pdashuria eshte qdo gje dhe asgje
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: fijona ne 31-10-2008, 22:05:26
 :engjell:fjala dashuri do me than shum po te dashurosh eshte sikur te bish ne pus  hmmmmm:
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: OMORFI ne 31-10-2008, 22:16:36
DASHURIA AH AJO ESHTE NJI PISHINE KU BIEN BUBALLENJTE... :D
UNE NUK DESHA POR ME SHTYNE DHE RASH BRENDA :D
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: ✿ Romantike ✿ ne 05-12-2008, 17:17:02
Harlan Ellison :
" Ne minuten ku biem ne dashuri ,
bëhemi (kthehemi) ne genjeshtar "


Honoré de Balzac
Dashuria eshte si era , ne nuk e dime nga na vjen

Paul Eluard
Dashuria eshte ne bote , per te harruar boten

Paul Eluard
Dashuria zgjedh dashurine ,pa ndryshuar fytyre

Serge Gainsbourg
Dashuria eshte nje kristal qe thyhet ne heshtje

Hervé Bazin
Nje jete pa dashuri , eshte nje jete pa diell
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: Tiripilikiku ne 01-02-2009, 15:01:42
te duash dike do te thote art artistik dhe teknik
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: amrush ne 12-03-2009, 12:33:02
:engjell:fjala dashuri do me than shum po te dashurosh eshte sikur te bish ne pus  hmmmmm:
Titulli: te dashuroj
Postuar nga: amrush ne 12-03-2009, 12:37:51
dashurija eshte zjarr qe nuk shuhet.


Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: dreamm ne 12-03-2009, 12:44:50
Serge Gainsbourg
Dashuria eshte nje kristal qe thyhet ne heshtje

kjo me pelqeka..  :)
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: Kisss ne 14-03-2009, 04:40:15
vetem zoti, perendia
qe mi din hallet e mia
nga kta sy s'pom teret loti
ne veti pom kalon moti

--Z.A
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: dude ne 10-07-2009, 04:44:21
Dashuria është një kopsht me lule nëse hyn aty dije se u ngule!! :perqafim
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: dude ne 08-08-2009, 20:32:40
te tjere duam te tjere dashurojme edhe me te tjere martohemi.....
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: Kijameti ne 09-08-2009, 00:37:17
te lindi te jetoje dhe te vdes per ty...
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: Oqeani ne 11-08-2009, 15:47:07
Thuaj yjet s'janë zjarrë,
Thuaj dielli u shua,
Thuaj jeta është varrë,
Veq mos thuaj që s'të dua.!!!
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: fabio 30 ne 14-08-2009, 23:36:29
.....Dashuria eshte qorre ,por jo shurdhe....
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: Mishel............... ne 03-09-2009, 09:39:38
Te presesh dike qe s'kthehet
Tek ajo qe ka vdekur te shpresosh
Te degjosh por mos te te degjojne
Ja cdo te thote....Te Dashurosh!!!!

Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: Kalipso ne 05-12-2009, 22:41:56
Mos qaj!!! Sepse në botë ekziston gjithnjë një person që jeton për buzëqeshjen tënde :perqafim
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: Shej ne 06-12-2009, 22:28:20
Dashuria nuk ka te beje me ate cfare ti pret te marresh, ajo ka te bej me ate qe ti do te japesh
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: Gjumashi ne 20-12-2009, 02:25:01
Dashuria nje grop m***, mjer kush bie brenda!
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: Shej ne 08-01-2010, 21:15:42
Dashuria eshte e durueshme dhe e sjellshme, dashuria nuk eshte xheloze, as mendjemadhe, as zemerake:
 dashuria nuk llogarit gabimet; dashuria nuk kenaqet nga e keqja, por kenaqet nga e verteta.
Dashuria nuk heq dore kurre: besimi, shpresa, durimi jane te pashtereshme.
Dashuria eshte e perjeteshme.. Eshte besimi, shpresa dhe dashuria; por nga keto te trija me e madherishme eshte dashuria...
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: Mishel............... ne 11-01-2010, 16:12:25
Dashuria eshte ajo qe na lumturon dhe na hidheron ne te njejten kohe
Dashuria eshte ajo qe na kthen ne femije dhe qe na plak para kohe...
Dashuria eshte ajo qe te jep jete sikunder te ben te vdesesh pak nga pak dhe ti se kupton

me pak dashuria eshte nje kokrra e K....s qe se ka shoqen LOL LOL
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: vullkani ne 11-01-2010, 20:57:14
Dashuria eshte e durueshme dhe e sjellshme, dashuria nuk eshte xheloze, as mendjemadhe, as zemerake:
 dashuria nuk llogarit gabimet; dashuria nuk kenaqet nga e keqja, por kenaqet nga e verteta.
Dashuria nuk heq dore kurre: besimi, shpresa, durimi jane te pashtereshme.
Dashuria eshte e perjeteshme.. Eshte besimi, shpresa dhe dashuria; por nga keto te trija me e madherishme eshte dashuria...
e ke me te degjuar kte apo e beson dhe vet???
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: Gjumashi ne 21-01-2010, 22:37:24
Zemra ime tulle,
zemra jote llac,
dashuria jone,
si pallat peskaç
ti rap e une rock
ti ne qiell e une ne toke
ti qesh e une qaj
une uje e ti vaj
kur s'na treti dashuria
atehere sna ben efekt as kimia.
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: vullkani ne 21-01-2010, 22:46:16
ti e imja do jesh gjithmon
sado qe ben sikur me haron
 sado te vesh me nje tjeter
un jam ujk i vjeter

Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: BLENDER ne 20-03-2010, 12:04:57
hahahaha  ky siper qeka tallash fare :D
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: Kijameti ne 20-04-2010, 02:21:57
happy wife, happy life!  :P
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Shej ne 22-04-2010, 22:02:25
se kuptoj pse gjithe keto thenie te bukura ... dashuria te ben te vuash ske ce do...
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: EpiKada ne 09-06-2010, 15:23:37

*Ndaleni dhimbjen,sundoni jeten dhe besoni ne enderrat tuaja se ato nuk ju genjejne...

*Mos u dorezo,cdo gje vdes,vdes jeta e jeton vdekja,vdekja e pret vdekjen,jeto jeten

-Mos ndalo duke kerkuar ate qe do...mund te perfundosh duke dashur ate qe gjen.

-Nese per tan boten ti je nje person, dije se per nje person ti je bota!

-Me mire te humbesh jeten per urrejtje, se sa te largosh vdekjen ne pritje te dashurise tende!

-Nese do ta dije sa shum te dua do te ulje syte qe te mos shihje sa me ben te vuaj.

-Shpirt, cdo minute me ty eshte jete e vertete, cdo minute pa ty eshte shprese per te jetuar.

-Nese do te me gjuash ne zemer..shikoje mire shenjestren, aty je ti!

-Leri buzet e mija te takojne te tuat, syte tane sapo u takuan.

-Do doja te isha nje pike loti qe te lindja ne syte e tu... te jetoja ne faqet e tua dhe te vdisja ne buzet e tua.

-Kur dikush te do mos shiko se sa, por shiko se si..

-DASHURIA LIND NGA URIA, RRITET NGA USHQIMI DHE VDES NGA NGOPJA.

-Shpesh deti flet me fjale te largeta, thote gjera qe askush si di, vetem kush di te degjoje mund te kuptoje, por ti degjo zemren time do te te thote: TE DUA ....TE DUA PERJETESISHT!

-Me dashuro, me nje dashuri te zjarrte si deshira per te jetuar e per te vdekur; me dashuro me nje dashuri te embel si lenda qe nderton endrrat: eshte gjithcka qe kerkoj nga ti!

-E shkruajta te dua ne rere, e fshine dallget, e shkruajta ne qiell, e fshine rete, e shkruajta ne zemer, do mbetet perjete.

-Te dua, pa ditur si, kur dhe nga! Te dua pa paragjykime dhe mendjemadhesi. Keshtu te dua, sepse nuk mundem te te dua ndryshe!

-Midis endrres dhe realitetit nuk ka asnje ndryshim, sepse ti di te besh realitet gjithcka qe kam enderruar

-Me mire te humbesh jeten per urrejtje, se sa te largosh vdekjen ne pritje te dashurise tende!

-Nese cdo here qe mendoj per ty, do te binte nje yll, qielli do te vdiste nga vetmia.

-Te dua..nuk e di si, as prej sa, as prej nga...Te dua pa probleme dhe krenari; te dua ne nje menyre qe vetem une mund ta konceptoj.

-Largesia eshte armiku i vertete i te dashuruarve...por eshte dhe a qe me shume nga te gjithe na ben te ditur se sa duhemi...

-Pash ne qiell qe mungonte nje yll, u ktheva rastesisht mbrapa dhe te pash ty.

-Ndonjehere endrrat behen realitet, por me ty, realiteti u be nje enderr.

-Nese ti nuk do te kishe emer, do te te therrisja Dashuri, dhe nese dashuria nuk do te kishte emer do ta therrisja me emrin tend.

-Nese do te zbuloja rrugen per tek zemra jote, do te fshija cdo gjurme per te shmangur kedo qe mund te me ndiqte pas.

-Do te mesohem me mosqenien tende, do t’u them njerezve qe "ishte fati", do te dij te shtirem i lumtur....kushedi a do te jem ne gjendje t’i them zemres sime qe mbaroi!

-Kur me dhe dashurine zbulova jeten, kur te dhashe veten time zbulova lumturine.

-A qe behet per hir te dashurise eshte pertej te mires dhe se keqes.
-Dashuria plotesohet kur dy shpirtra bashkohen ne nje frymemarrje te vetme.

-Nese dikush te sheh me lote ne sy, duaje sepse ka frike se mos te humbet.

-Kur te bije shi, dil nga shtepia...dhe leri pikat qe bien te te prekin...jane puthjet e dashurise qe prej shume kohesh kam dashur te t’i jap.

-Te pres jashte botes...aty ku realiteti behet magji...te pres aty ku urrejtja behet dashuri...ku lotet kthehen ne rreze dielli...te pres aty ku le krenarine pergjithmone...te pres aty ku zemra ime sdo te vuaj me!

-Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: sandrina ne 09-06-2010, 20:41:20
te dua ne heshtje sa dhe fjalet,ndjesite,afshin e mendimet e tua i le te qeta...
butesisht..aq butesisht te dua..
Titulli: Fraza dashurie
Postuar nga: Berni ne 15-09-2010, 00:32:17
Dashuria: është një nga subjektet më të mëdha metafizike dhe fjalët e vetme kanë dështuar të kapen. Është esenca e jetës dhe gjuhës poetike. Kuptimi i dashurisë zhytet në konluzione, të asaj çfarë shumica kanë spekuluar. Të konfirmuara nga këndvështrime të ndryshme dhe të nënkuptuara vetëm nga besimi që ekziston.

(https://www.zerion.net/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.pixhostr.com%2Fimage-B4AC_4C8FF7DD.jpg&hash=c0bacc446390da8f8facb25c996d3cc4) (http://www.pixhostr.com/share-B4AC_4C8FF7DD.html)

"Të dua”, mund të thuhet në shumë mënyra. Ja disa fjalë për të treguar dashurinë

Dashuria është si parfumi; e lehtë për ta hedhur, e vështirë për hequr, e pamundur për ta harruar.

Gjithçka është për të na ndarë dhe fati na ndan. Por ndjenjat nuk njohin kufij, më bashkon me ty, sikur të kishe përgjithmonë duart e mia te duart e tua.

Për shumë vëzhgues mbetet enigmë.

Dashuria është të shikosh nga dritarja nëse ka vend për makinën tënde që është duke ardhur.

Ato drithërima që përshkojnë turpin tënd dhe vijnë deri në zemër, ajo është dashuri.

Gjëja më e mirë që të bësh pasi të dashurojnë është të dashurosh.

Të mbajë në krahët e mia, ecën në këpucët e mia, të zë gjumi në kuzhinën time…Edhe pse pas kaq shumë vitesh nuk kalojmë më nga ballkoni i Zhuljetës, për të lexuar frazat të puthjeve peruxhiane, je gjithmonë qumështi më i bukur i jetës sime.

Kur gjatë natës zgjohem dhe në errësirë përpiqem të kuptoj se ku ndodhem, më mjafton të ndjejë frymëmarrjen tënde për të orientuar zemrën time.

Jeto nga dashuria, dashuri nga mirëkuptimi dhe mirëkuptim nga meditimi i qetë.

A.Neziri
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: mister x ne 15-09-2010, 12:19:57

Se infelice è l'innamorato che invoca baci di cui non sa il sapore, mille volte più infelice è chi questo sapore gustò appena e poi gli fu negato.

Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: Shej ne 30-09-2010, 10:46:07
Ti ho conosciuto senza poterti toccare, in poco tempo ti ho scoperto, e stato tutto cosi veloce l'esserci amati. Non avrò pace fino a che non ti avrò, conosciuto....
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: varisa ne 01-10-2010, 15:24:35
Dashuria pa shqetesime eshte si uji ne kenete,ndotet shpejte!
Dashuria dhe era nuk maten ne peshore!
Dashuria mer trajten e seciles zemer!
Shtepia e dashurise eshte zemra e cilter!
Dashuria dhe urrejtja nuk mund te jetojne ne te njejten zemer...
Dashuria brenda nje nate mund te ndertoje nje bote!
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Shej ne 07-12-2010, 10:32:19
Sa filozofike qe eshte dashuria! Vetem ata/o qe e perjetojne e dine se cfare ndjenje eshte. Ne te tjereve na duket ironike..
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: whitesnake ne 07-12-2010, 10:43:39
Do te te dua perkohesisht, por jo pergjithmone :D
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Shej ne 07-12-2010, 10:48:50
Qesh me dashurine ai qe nuk ka qene kurre i brengosur prej saj…  :P
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: whitesnake ne 07-12-2010, 11:26:47
Do te te dua, por deri tek burimi LOL
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: +ERELA+ ne 07-12-2010, 11:27:35
duaje vetveten me shume se gjithkend!
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Shej ne 07-12-2010, 11:31:38
Dashuria ua merr mendtë atyre që i kanë dhe ua jep atyre që nuk i kanë :D
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: ßåßy ღ ne 07-12-2010, 11:31:51
Dashuria

Denim.....me vdekje
Argetim....i persosur
Shthurje....e trurit
Ure........ku mund te kaloje cdo lloj rendese.
Rrezik.....nga zjarri
Ikje....nga te vetmuarit.
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: ßåßy ღ ne 07-12-2010, 11:32:53
Vetem dashuria pranon cdo lloj marrezie. Ajo shkel me kembe yje gjeneralesh dhe kurora mbreterish.
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: +ERELA+ ne 07-12-2010, 11:34:00
Kur je i trishtuar shih ne syte e atij qe dashuron dhe ne ato sy do te gjesh forcen per te buzeqeshur
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: +ERELA+ ne 07-12-2010, 11:34:55
Dashuria eshte nje Keshtjelle me mure te larta, qe ka vetem nje porte.Kur futesh ne te kjo dere mbyllet per te mos u hapur me kurre, dhe per te te lene ne gjelberimin e pafund te kopshteve te keshtjelles
Dashuri ashte qe te ben te dashurosh
Dashuria eshte qe te ben te gezosh,
Dashuria eshte qe te ben te vajtosh
Dashuria eshte lumturi kur e ke prane
Dashuria eshte sherim kur ke doktorrin ose doktorreshen afer.
Dashuria eshte semundje dhe iluzion kur je larg.
Dashuria eshte vuajtje kur je i sinqerte."
Dashuria ta djeg zemren si zjarri drute.
Dashuria eshte verbim kur vendoset para arsyes."
Dashuria eshte shurdhim kur te largon nga njerzit e tjere.
Dashuria eshte memece kur nuk ke fantazi."
Dashuria eshte e shkurter kur dashurohesh mbas te bukures.
Dashuria eshte roberi kur dashurohesh ndaj pasurise.
Dashuria eshte liri dhe lumturi kur dashurohesh me njeriun e mire.
Dashuria qendron ne zemer prandaj sduhet te zgjedhi vetem me sy.
Sakrifica ,sinqeriteti ,fantazia, arsyeja ,xhelozia dhe besimi ..... jane velat e dashurise pa to ajo humbet ne detin e trazuar te jetes komplekse
Dashuria eshte celsi prej floriri qe hap dyerte e lumturise.
Shoqeria perfundon ne dashuri ndonjehere, dashuria ne shoqeri ? Kurre
Ne qofte se e do dike lere te lire, nqs ai vjen tek ty, eshte i joti, nqs nuk vjen, ska qene, dhe nuk do te jete i joti asnjehere.
Gezimi eshte rrjeta e dashurise qe ze shume shpirtra
DASHURIA ESHTE HUMNER QE PO RE STE GJENDEN ME AS KOCKAT
DASHURIA ESHTE SEMUNDJE E PASHERUESHME
DASHURIA ESHTE SYRI I NJE TE VERBRI DHE DEGJIMI I NJE TE SHURDHERI
PA DASHURI SKA JETE DHE JETE PA DASHURI KURR SMUND TE KETE
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: ßåßy ღ ne 07-12-2010, 11:35:42
Dashuri e vertete mund te quhet vetem ajo kur, edhe mbas shume
vitesh, cdo takim me te dashuren/gruan te ngjall padurimin dhe ankthin e takimit te pare.
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: ßåßy ღ ne 07-12-2010, 11:36:16
Dashuria dashuron dashurin qe di te dashuroj dashurine e dashuruar.
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: whitesnake ne 07-12-2010, 11:39:34
Do te te dua atehere kur ti nuk me deshiron dhe nuk do te te dua atehere kur ti me deshiron :-[
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: whitesnake ne 07-12-2010, 11:43:25
Nuk  te dua ne menyre platonike por do te te dua ne menyre fizike :D
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: +ERELA+ ne 07-12-2010, 11:44:23
Nese s’mban mend te kesh bere nje marrezi sado te vogel per dashurine ,ske dashuruar kurre.

Dashuria eshte si pianoja
mesohet me gishta luhet me zemer.

Nje burre qe bie ne dashuri zbulon moralin
nje grua qe bie ne dashuri e humbet ate.

Nuk ka rrobe qe i rri me keq gruas
se deshira per te qene e urte.

Zemra ka arsyet e veta
per te mos iu bindur arsyes.

Dashuria lind nga besimi
jeton nga shpresa
vdes nga meshira

Dashuria nuk do te thote te shohesh njeri-tjetrin, por te shohesh se bashku ne te njejtin drejtim. (Antoine de Saint Exupéry)

Nje dashuri e vertete nuk di te flase. (William Shakespeare)

S’është i mirë gardhi me ristela, as dashuria në fqinjësi të mirë; i mirë është gardhi me dërrasa dhe dashuria në largësi.
                                            Rumune

 Sa më shumë gjykohet, aq më pak dashurohet.
                                                                        Shamfori

 Atje ku ka më shumë dashuri, atje edhe dhembja është më e madhe.
                                                                                                R. Qosja

 Për dashnorin s’ka gjë më të ëmbël se lotët kur fshihen në duart e së dashurës.
                                                                                                                S.Frashëri
 S’ka diell pa dritë, as njeri pa dashuri.
                                                              Gëte

 Mundet ndonjëherë të harrohet çka është dashuria?
                                                                              Ruso

 Dashuria është një ngjarje botërore, por private.
                                                                      Polgari

Të ndahesh vetëm pse më nuk e do është budallallëk, njësoj si të martohesh me dikë vetëm pse e do.
                              Gabori

 Dashuria është përmbajtja e vetme e gjërave në këtë kohë të pakuptimtë.
                                                                                                          Habe

 Kur njeriu dashuron, dëshiron të bëj diçka, prandaj dëshiron të sakrifikojë, dëshiron të shërbejë.
                                                                                                                          Heminguei

 Dashuria është si rrobat: kënaqësi është kur i ndërron shpesh.
                                                                                        Fleçeri

 Ta kërkosh me arsye rrugën tek dashuria, është njësoj si të kërkosh diellin me qiri.
                                                                                                                  Rumi

 Dashuria nuk ka vite (moshe) . Ajo lind çdoherë…
                                                                        Paskali

 Dashuria eshte nje force e eger. Kur provojme ta kontrollojme,na shkaterron. Kur provojme ta burgosim,na ben skllever. Kur provojme ta kuptojme,na le te hutuar dhe te paqarte.
                                                                                                              Paulo Coelho.


 Në qoftë se askush nuk na do, atëhere as veten tonë nuk e duam.
                                                                                              De Stali

 Në dashuri është e mundur të falësh gjithçka, por jo edhe të harrosh.
                                                                                                      Shamfori

 Dashuria ka dy përcjellës: të mirën dhe durimin.
                                                                        Aligieri

 Dashuria ushqehet me shpresë.
                                                Lao Ce

 Dashuria është si ngarja e automobilit: starton ngadalë, vozit shpejt, por frenon vetëm kur është, shumë vonë.
                      Sagani

 Kush ndalet të mendohet për dashuri, nuk dashuron më.
                                                                                  Kocebu

 Dashuria bën çudira çdo ditë: ajo dobëson të fuqishmin, forcon të dobëtin, nga i mençuri bën budallain, i nga budallai të mençurin, favorizon pasionet dhe zhduk arsyen. Me një fjalë, i përmbys gjërat.
                          Polaku

 Të jesh i dashuruar do të thotë më tepër se të jesh i pasur, sepse do të thotë të jesh i lumtur.
                                                                                                                                Tileri

 Kam lexuar diku se dashuria është kapitulli i parë në librin e madh të mosmirënjohjes.
                                                                                                                      Sandi

 Dashuria është çështje e ndjenjave e jo e dëshirave. Nuk mund të dashuroj pse dua, e më së paku pse duhet, andaj dashuria e obliguar është e marrë.
                                                                                      Kanti

 Dashuria fitohet me dashuri.
                                              Spanjolle

 O zot, kur të vdes, ruaje në qetësinë tënde vetëm një fjalë për mua: “Kam dashuruar”.
                                                                                                                        Tagora

 Dashuria çdoherë është fillimi i dijes, siç është zjarri fillimi i dritës.
                                                                                                Lagerlefi

 Derisa dashuria është e verbër, s’ka arsye për ndarje.
                                                                                Z.Lençi

 Dashuria është ndoshta i vetmi shikim i përkryer që mund ta hedhim në amshim.
                                                                                                                    Hajsi

 Gjendja e dashurisë si duket është e vetmja gjendje normale e shpirtit të njeriut.
                                                                                                                  Çehovi

 Të dua më shumë se dje, e më pak se nesër.
                                                                    Zheraldi

 Kam pirë që t’ju harroj. Por për fat të keq, kur jam dehur, ju kam parë dyfish.
                                                                                                                Ashardi

 Dashuria është një lindje e re.
                                              Gjermane

 Dashuria është pëlhurë që thuri natyra, e fantazia e zbukuroi me qëndisje.
                                                                                      
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: +ERELA+ ne 07-12-2010, 11:45:18
u kenaqet tani?! ka per te gjithe :) :D
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: whitesnake ne 07-12-2010, 11:49:06
Dashuria eshte si pianoja
mesohet me gishta luhet me zemer.

WOW

Une dorezohem per vehte me kete shprehje.
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Shej ne 07-12-2010, 11:53:43
Nuk  te dua ne menyre platonike por do te te dua ne menyre fizike :D

ketu jam dakort  :D
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Gjumashi ne 07-12-2010, 12:05:40
Cdo here e shajm, dhe cdo here jemi lenduar, por prap skemi ndalur se dashuruari.
--Gjumashi--
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: +ERELA+ ne 14-12-2010, 11:31:58
KAM MESUAR QE...

qe dashuria lendon atehere kur ti nuk e pret...
qe gjerat e bukura nuk zgjasin...
qe te enderrosh eshte me mir se te jetosh...
qe ka endrra te cilat nuk behen kurre realitet...
qe nje njeri sado i mire qe mund te jete heret apo vone do te lendoj...
qe cdogje fillon per te pasur nje fund...


dhe kupton se ajo qe po ndertoje nuk
ishte asgje me shum se nje keshtjelle rere....
dhe fillon te mesosh
se puthjet nuk jane kontrata ...
dhe se fjalet nuk jane premtime...
dhe fillon te pranosh humbjen me koken lart...
me syte e hapur
me ndihmen e nje te rrituri
e jo me dhimbjen e nje femije...
dhe fillon te ndertosh rrugen tende minute pas minute...
sepse rruga e se ardhmes eshte shume e pa sigurte qe ti te besh plane...
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Shej ne 15-12-2010, 14:09:28
Dashuria është hapësirë dhe kohë, të matura nga zemra. (Marcel Proust)
Titulli: Thënie Dashurije
Postuar nga: +ERELA+ ne 15-02-2011, 10:28:16
Dashuria është det, gjithkush mund të zhytet, por ai që s'din t’notoj, mund edhe të mbytet!

- Dashuria është e verbër, ç’menduria e përcjell!!

- Dashuria është një kopsht me lule nëse hyn aty dije se u ngule!!

- Dashuria është një thesar i humbur që kërkohet nga njerzimi,i cili neve na kujton,pse ja vlenë me jetu!
I cili neve njerizimit na bënë të qmendemi nëse ne atë e fitojmë apo e humbim.

- "Dashuria e papjekur thotë: "Të dua sepse kam nevojë për ty", dashuria e pjekur thotë:
"Kam nevojë për ty sepse të dua".

- Dashuri mundet të jap vetëm ai që dashuron!

- Dashuri, një emer, emer që të therë në zemer që kur përmendet emri i saj lotët rrjedhin e vuajtja s’ka skaj.

- Dashuria e vërtetë është kur zemra dhe mendja jote thonë të njëjten gjë!

- Emer që duhet më shumë se vetvetja emer që e din e ç’është e vërteta,
që të benë njëmijë vjet të jetosh e të benë ç’do gjë ta gëzosh! Dashuria!

- Nëse më do me lerë të qetë që ta vërtetoj se a të dua me të vërtetë,
e nëse kujton se më ke fituar ky është një mendim i yti i gabuar.

- Dikur desha dikend, dhe ndoshta do ta dua, por si dikur dikend, asnjëherë askend.
Edhe pse nuk jemi bashkë , ende të dua dhe gjithë do të dua.

- Gjithçka që dëshiroja netë dhe ditë të tëra, ishte të të dashuroja me gjithë fuqinë e qenies sime.
Lutesha që të pranoje të qëndroje pranë meje deri në fund të jetës sime.

- Për mua e vetmja në jetë, në zemrën time, e kaluar, ajo që e deshta me të vërtetë.
Mos mendo se për ty poezia ime ka marrë fund, sepse fundi nuk i vjen kurrë edhe nëse ty s’të takoj askund.
Do të vazhdoj të shkruaj deri në fundin e kësaj bote dhe nuk do të harroj kurrë si më mashtroi dashuria jote.

- I shkruaj asaj që kurr nuk e takova, asaj që në zemër ende e mbaj dhe që nga fillimi e dashurova.
I shkruaj zërit që kurr se dëgjova, dashurisë që mbet vetëm në mendje, asaj që vetëm e ënderrova.

- I shkruaj një femre që e dua shumë, i shkruaj i shkruaj, doren s’mund ta ndalë, i shkruaj në megjes, ditën,
në mbrëmje, në mesnatë, i shkruaj dhe kur jam në gjumë. I shkruaj pa zemër se zemrën time e ka ajo të falur nga unë .

- I shkruaj në letra, por kujt nuk e di, Enigmes, ënderres që në foto se pashë, i shkruaj asaj për të cilen mbaj zi,
i shkruaj asaj që në të, në dashuri rashë.

- I shkruaj zemrës që mundohem ta përvetsoj, asaj të cilës dashurinë që kam ndaj saj nuk din ta kuptojë.

- Më fal zemër se ndoshta më flajet e mija të ledova , me fal shpirt se ndoshta nga dashurija të gjykova.
Më fal e dashur se veç për ty unë mund të jetojë, më fal Syri im se pa ty unë nuk dua të egzistojë.

- Mos harro: Se vetëm ty të deshta në këtë botë, mos harro se për ty mbrem su ndalen lot.
Mos harro se pa ty çdo gjë është e kotë, mos harro se të dua ma shumë se dje, sotë.

- Më kujto edhe kur të thojnë se nuk jam gjall, mos harro se as guri s’kishte plas ma parë.
Më thuaj një herë se kotë nuk ishte krejt ky vajtim , mos harro se ti je e vetmja lumturi në shpirtin tim.

- Mos lejo që të behem i dashurisë, edhe një viktim , më thuajë një herë,
se më don sa të dua shpirti im. Mos mendo se edhe nëse me Ty nuk jam, më beso se vetëm ty të deshta, me zemër të them!

- Edhe pse thonë se koha hakmerret me harresë ndaj kujtimeve, dashuria ime për ty kurr nuk do të zbehet.
Dhimbje e madhe për mua do të ishte t'i harroj ditët më të lumtura të jetës sime.

- Kam kërkuar një njeri si ti pjesën më të madhe të jetës sime, por ishte shumë vështirë ta gjeja.
Dhe befasisht u ktheva, dhe ti ishe aty.

- Kur të bie shi, dil nga shtëpia dhe leri pikat që bien të të prekin,
janë puthjet e dashurisë që prej shumë kohesh kam dashur të t'i jap.

- Çka të shkruaj kur s’kam as fjalë, nuk kam as zemër, se të gjitha ti kam falë!

- Lulet nuk mi pranove, tani më ke zemëruar, këtë gjest do ta kuptojë se dashurinë time ke refuzuar!

- Bie të fle, tek ti mendoj, në enderrat e gjumit ty të shikoj,
zgjohem në mëngjes ty të imagjinoj, për tërë jetën ty të dashurojë.

- Do desha të isha një pikë loti që të lindja në syte e tu, të jetoja në faqet e tua dhe të vdisja mbi buzët e tua.

- Dy pika lot' për dashuri, dy zemra që ndodhen ende në vetmi,dy zemra të arta, dy zemra të zjarrta,
e duan njëra tjetrën edhe pse jan të larta !

- Ç'të them tjetër ,tash përveç se mendo mirë. Më lër të iki nëse të pengoj ose : Të dua ,më thuaj.

- Çdo ditë po vdes nga pak, se dhemjen e kam afër e ty të kam larg. Kam prit e nuk ke ardhë,
pse s’më vrave ti, po më le të gjallë. Vonë është, vonë është për të qar, vonë është për të qesh,
vonë është përseri pran meje të jesh!

- Jetoj si në parajsë, në një botë krejt tjetër, nuk di se ç'bëj, nuk di nga shkoj.
Gjithmon një buzëqeshje më përkëdhel krejt fytyrën kur kujtoj syt e tu.
A nuk e vën re o e dashur se sa i dashuruar jam pas teje?

- Kur më dhe dashurine zbulova jetën, kur të dhashë vetën time zbulova lumturinë.

- Mbi detin e qet lundronte një flet . Mbi të shkruante të dua për jetë!

- Merre zemren time të shkret mbyte me durë tua pastaj knaqu në këtë botë se më s’të them të dua!
Se kjo zemër veç për ty ka rrah dikur, por ti këtë se kuptove kurrë!!

- Mos loto nëse shkoj e s'kthehem. Mos më pyet si jam, kur e ndien si ndiehem.

- Mos më pyet si jetoj kur më ke lënë vetë, mos kërko falje nga zemra që një herë e vret.

- Mos trokit më në dern time, se ajo është mbyll, së në zemrën që e theve kurr s’ke për të hyrë.

- Mos më thuaj, se më ke dashuruar, tash është vonë, shumë vonë për tu penduar.

- Mos më pyet për ato çaste që dikur me mua kalove, mos loto për fatin tonë qe ti vetë e shkatërrove!!!

- Në mendjen time shpalos kujtime një nga një ,në njëren nga ato e gjejë tregimin për ty ,athua ku je ti!?
A thua ënderr ishe ti!?

- Nëse nuk të thash se për mua je ti ajo që më fal buzëqeshje, ajo që më fal ngrohtësi.
Nëse s'ta shpreha dot sa shumë të dashuroj fajin e kish natyra qe si dha zemrës gojë.

- Një mijë poezi do ti shkruaj për ty ,por asnjëra s’bënë punë ,që të kthehesh tek unë,
mollë e ndaluar, e ndaluar për ne, qenka dashuria jonë, që u mbulua me dhe!!

- Tash nuk jemi afër, si dikur nuk jemi, përveç njëri tjetërit tjetër gjë nuk kemi!

- Të pres jashtë botës aty ku realiteti bëhet magji, të pres aty ku urrejtja bëhet dashuri,
ku lotët kthehen në rreze dielli. Të pres aty ku le krenarinë për gjithmonë, të pres aty ku zemra ime s’do të vuaj më!

- Sa të çmuar janë sytë e tu pas gjithë kesaj që kam parë. Sa e varfër është gjithçka që shohë, kur shohë sytë e tu.

- Si guxove që zemrën time të ma marresh ashtu, si rrezikove kaq shumë. Ke harruar çka të kam thënë!
Borgji me borgj lahet, sepse edhe zemrën tënde kam unë.

- Shumë të dua në këtë natë, eja e mos mbaj inat, mos u bë zemer e ngrutë, jeta është e shkurtë!

- Pa u lind po e braktis këtë dashuri, mos harro kur më the: Do të jetoj vetëm për ty, o ti dhe vetëm ti!
Ti je shkaktare për këtë vetëmi.

- Pa ty nuk mundem të rri, pa ty jeta më bëhet hi, pa ty jeta nuk mjafon, se zemra e ime e shkret vetëm ty të don !

- I thash lotit pse qan mu përgjigj: Për ty! I thash po boll qave pusho, ai më shumë rrodhi në sy!

- I thash zemres pse je merzitur mu përgjigj në heshtje: Jam lodhur duke pritur,
më tha me gjysëm buzeqeshje.

- E pyeta ç’kuptove nga dashuria? Më tha: Shpirtin e lenduar nga vetmia,
të gjitha përveç lumturise dhe ngadal fshiu lotët e mia.

- Pastaj në vetmi ngela në dhomë me shoqerin e lotëve në sy dhe me zemren e lënduar për një vajzë,
se nuk mund të jetoj dot unë pa ty !!

- S'kam besuar se më ik si era, s'kam menduar të jetoj pa ty,
s'besoj se erdhi pranvera derisa s'pushojnë të lotojnë këta sy !


-Në çdo hap në çdo vend dhe në gjum më bie ndërmend.
Kur flej më duket të kam pranë,
kur qeshi më duket më shikon,
kur qaj më duket më pajton. Eja pranë meje !!

- Ti prap më thua se më don, por ti po shkon dhe po gabon. Si harrojë ata sy, si dhe lotët që të rrodhen ty!

- Ti me fajson për atë gabim, ti po hidhrohesh pa kuptim! Kujtohu se ç’po bën, dashurin tonë ku po e len!

- Kur rrjedh një lot besoje se e ka me të vërtet, kur vuan një zemer pa ty nuk rri dot e qet!

- Kur një zë i lenduar do që të tregojë diçka, dëgjoje me vëmendje se për ty shumë dashuri ka!!

- Kur një dhimbje thërret, mos e luaj më me tej por mbaje pran vetës dhe shëroje që andej.

- Kur dy sy të shikojnë të lenduar e me trishtim puthi e mbeshteti në zemër,
sepse ata janë sytë e mi, se ti je shpirti im!!

- A t'kujtohet ajo natë ,ajo natë e ftohtë, kur më le e dashur duke qajtë me lotë!
Mbaje fjalën e dashurisë kurr mos e harro bëhu besnike dhe gjithmonë beso! Por, prej ditës që s’të pash,
prej ditës që shkove, unë për ty mendoj por ti më harrove !

- Mos më veshtro e heshtur mos më kërko, të lutem më harro!! S’mësove të duash prandaj do të vuash,nuk do të jesh më puthja ime nuk do të kesh më ledhatime. Të lutem shko, të lutem më harro !!

- A e ke provuar atë ndjenjë kur të vjen t’i thuash shpirt, asaj që e dashura jote s’është?
Kur i thua zemër asaj që nuk rri me ty, pranë, por zemrën me ty e ndan?!

- Ç'do ditë pa ty, është si një ditë pa diell.
Ç'do mbrëmje pa ty, është si një natë pa yje.
Ç'do orë pa ty, është si një jetë pa ndjenja.
Ç'do minute pa ty, është një minut si mos të isha në jetë.
Ç'do sekund pa ty, është si mos t’më rreh zemra.

- Deshiroj të shoh me sy e të mos digjem mall për ty, vetëm ta dish se sa të dua s’do jetoje as një orë pa mua!

- Digjem, përvëlohem se të dua shumë, ditën mendohem, natën rri pa gjumë.

- Dua që sa më pare, kur të zgjohem një mëngjesë, pranë meje të të takoj ty. Ti je krijesë e veçantë e zemrës sime. Më mungon pa masë!!

- Dy zemra lindin, dy zemra qeshin, dy zemra qajn, dy zemra vdesin.

-Njeriu pa dashuri si nëna pa fëmije,dashuria pa takim si Pranvera pa gjelbrim !!

- E dua edhe shiun tash. I mbyllë sytë dhe e ndjej ende çastin kur më preke në dorë.Të shikova turpshëm, e ti më buzëqeshe.

- E pash shkëlqimin e shikimit tënd në sytë e tu, rrezet e të cilit më bënë të ndjej dridhje të lehta nëpër gjithë trupin.As që kam menduar se do të ndihem ndonjëherë ashtu si atë ditë.

- E plaguar zemra ime larg teje, i helmuar shpirti im pa ty ,
kur të takohemi përseri do t’ma shërosh plagen me dashuri!!!

-Tërë gjithësia e shkrirë në një qenie - kjo quhet dashuri.

-Tërë një libër në një fjalë, i tërë oqeani në një pikë loti, shtatë palë qiell në një shikim, fortunë në një ofshamë, rrufe në një prekje, njëmijë vjet në një çast! Kjo është dashuria.

-Dashuria është romani i zemrës.

-Nëqoftëse drita është dashuria e parë e jetës, athua a është dashuria drita e zemrës ?

-Dashuria është pëlhurë që e thuri natyra, e fantazia e zbukuroi me qëndisje!

-Dashuria është zjarr, flaka e të cilës i djeg të gjitha vështirësitë e njerëzimit.

-Të dashurosh, edhe më keq të mos dashurosh, por më së vështiri është ta gjesh atë që të do!

-Dashuria është poet i madh i cili kurrë nuk e sheh të dashurin ashtu siç është, por ashtu siç dëshiron të jetë.

-Nëse nuk të ka prekur dashuria, je duke ecur nëpër terr.

-Jeta pa dashuri është si viti pa pranverë.

-Zemra është pasuri, që as nuk shitet, as nuk blehet por dhurohet.

-Dashuria nuk mund të jetë e thellë, nëqoftëse nuk është e pastër.

-Dashuria e përhershme është xhevahir, i cili ka nevojë për kuti të artë.

-Dashuria shndërrohet në shkallë të arta nëpër të cilat zemra ngjitet deri në qiell.

Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Shej ne 04-06-2011, 21:56:26
Nëse unë do ta doja vërtet dikë, unë do të doja botën,do të doja jetën... Nëse mund ti them dikujt "të dua" duhet të jem në gjendje t'i them "dua çdo gjë në ty, dua botën nëpërmjet teje, dua në ty edhe veten time.
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: h75 ne 05-06-2011, 23:55:07
dua botën nëpërmjet teje, dua në ty edhe veten time.
shume e bukur, dhe e sakte
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: *Niku* ne 24-07-2011, 23:38:52
Dashuria eshte e veshtie per tu fituar,e lehte per ta humbur, por e pa mundur per te.
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: *Niku* ne 24-07-2011, 23:39:43
Dashuria nuk do te thote te shohesh njeri-tjetrin, por te shohesh se bashku ne te njejtin drejtim. (Antoine de Saint Exupéry)
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Shej ne 24-07-2011, 23:44:42
Dashuria nuk do te thote te shohesh njeri-tjetrin, por te shohesh se bashku ne te njejtin drejtim. (Antoine de Saint Exupéry)


Like
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: *Niku* ne 24-07-2011, 23:46:49
Dashuria bën çudira çdo ditë: ajo dobëson të fuqishmin, forcon të dobëtin, nga i mençuri bën budallain, i nga budallai të mençurin, favorizon pasionet dhe zhduk arsyen. Me një fjalë, i përmbys gjërat.
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Shej ne 24-07-2011, 23:51:09
ehe tjeter :P
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: *Niku* ne 24-07-2011, 23:51:41
Të jesh i dashuruar do të thotë më tepër se të jesh i pasur, sepse do të thotë të jesh i lumtur. :)
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Shej ne 24-07-2011, 23:53:02
:)
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: *Niku* ne 24-07-2011, 23:55:24
:)
:engjell:
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: *Niku* ne 25-07-2011, 00:03:40
lotet rreshqasin ne faqet e mia
ashtu si si rrotullohen shkronjat nga lind poezia
nga lindin fjalet qe formojne fjali
fjali te cilat shprehin dashuri
dashuri e cila nga zemra buron
dashuri ne te cilen vetem ti ekziston.
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Shej ne 25-07-2011, 00:04:40
edhe ti me lot si Misheli e paske pas diten sot
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Mishel............... ne 25-07-2011, 10:01:42
Dashuria e papjekur thotë: “Të dua sepse kam nevojë për ty”, dashuria e pjekur thotë:
“Kam nevojë për ty sepse të dua
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: NENSY ne 29-08-2011, 23:54:29
shhhhhhht  mos fol , ler te flas gjuha e trupit....

kush dashuron shum, flet pak...... :X

 :XX :XX :XX
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: vullkani ne 04-09-2011, 15:15:30
1 Histori dashurie
V : Se shpejti do bj operacion n zemer
D : Gjithcka do t shkoj mir duhet vtm t dish q t dua shum
V : Edhe un.
(Pas operacionit)
V : (i flet shokut te dashurit) Ku eshte ai ?
B : Pse nuk e di ti kush ta dha zemren ?
V : (qan)
B : Haha, po tallja k...., ai eshte n banjo
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Enigme ne 22-11-2011, 10:57:24
"Dashuria është malli ndaj një personi që do ta përqafosh fort dhe të duash të rrish me të. Është të dëshirosh se duke përqafuar atë harron gjithçka në botën e jashtme. Është malli i njeriut për të gjetur strehë të sigurt për shpirtin e tij."  (Orhan Pamuk)
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Shej ne 26-11-2011, 16:19:25
Dashuria e papjekur thotë: “Të dua sepse kam nevojë për ty”, dashuria e pjekur thotë:
“Kam nevojë për ty sepse të dua
shhhhhhht  mos fol , ler te flas gjuha e trupit....

kush dashuron shum, flet pak...... :X

 :XX :XX :XX

Like  :engjell:
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Shej ne 26-11-2011, 16:19:43
"Dashuria është malli ndaj një personi që do ta përqafosh fort dhe të duash të rrish me të. Është të dëshirosh se duke përqafuar atë harron gjithçka në botën e jashtme. Është malli i njeriut për të gjetur strehë të sigurt për shpirtin e tij."  (Orhan Pamuk)

Like :engjell:
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: vullkani ne 26-11-2011, 16:20:45
kush femer ri me nje bur te martuar eshte nje femer e deshperuar :D
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Mishel............... ne 29-11-2011, 12:56:12
dashuroni sa te keni fuqi....jeta eshte e bukur kur ka dashuri
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Shej ne 07-12-2011, 11:05:53
Dashuria i perngjet nje cope llastiku,te cilen dy persona e mbajne terhequr ne te dy anet.Ne rastin kur njeri prej tyre e leshon,kjo i jep dhimbje tjetrit
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Mishel............... ne 07-12-2011, 11:33:26
Dashuria i perngjet nje cope llastiku,te cilen dy persona e mbajne terhequr ne te dy anet.Ne rastin kur njeri prej tyre e leshon,kjo i jep dhimbje tjetrit

po te dish te shmangesh...nuk vritesh  ;)
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: vullkani ne 18-12-2011, 19:27:38
KuR Te Pyet Dikush a E Do Dike. Mendo Per Mua e thuaj Askend...
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: vullkani ne 18-12-2011, 19:28:49
Dikur. . .
Diku. . .
Nje dite. . .
Nje emer. . .

Nje rruge. . .
Nje hap. . .
Nje ze. . .
Nje fjale. . .

Nje mur. . .
Nje gur. . .
Dikush. . .
Dikur. . .

Thjesht Kujtime....
Te ngulitura ne Zemer . ! :((
___________________ _
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Mishel............... ne 27-12-2011, 16:38:47
Dikur. . .
Diku. . .
Nje dite. . .
Nje emer. . .

Nje rruge. . .
Nje hap. . .
Nje ze. . .
Nje fjale. . .

Nje mur. . .
Nje gur. . .
Dikush. . .
Dikur. . .

Thjesht Kujtime....
Te ngulitura ne Zemer . ! :((
___________________ _

shume e bukur
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Gjumashi ne 28-12-2011, 18:08:58
BODLER - Ne floket e tu


...Lerme t'u marr ere, te thith thelle, pafundesisht, aromen e flokeve te tu, te zhys ne to krejt fytyren si ne ujet e nje burimi
te kristalte e, pastaj, me gishtat e mi t'i shushpuris ato si nje shami eremire qe shperndan kujtime te embla ne eter. Ah, sikur ti
te mund te imagjinoje gjith'ato qe une shoh, gjith'ato qe ndjej, gjith'ato qe degjoj ne floket e tu! Shpirti im lundron mbi parfume
si shpirti i te tjereve ne muzike... I zhytur mes flokeve te tu, shoh nje enderr plot anije, vela e dyreke te cilet musonet i
shtyjne drejt klimash te mrekullueshme, mes detrash pafund, aty ku qielli eshte teper blu e deti shume i thelle, aty ku thithet ajer
i parfumuar nga aroma e frutave, barit e lekures njerezore. Ja, ne oqeanin e flokeve te tu shoh nje port plot dallge kengesh
melankolike, me njerez te forte racash te ndryshme e plot anije lloj-llojesh te cilat lartojne arkitekturat e tyre te perkryera
nen nje qiell te pafund ku prehet nje ngrohtesi e perjetshme. Duke ledhatuar floket e tu, ndjej ofshamat e lengatat e
dikurshme, te perjetuara shtire mbi nje divan, ne dhomezen e nje anije te bukur perkundur nga valet e lehta te molos; aty mes vazo
lulesh e amforash freskuese. Mes vatres se zjarrte te flokeve te tu, tani thith arome duhani egzotik perzier me opium e kallam
sheqeri e, nderkohe, ne naten e flokeve te tu, me shfaqet shkelqimi i pafund i kaltersive tropikale; mbi brigjet e kadifejta
te flokeve te tu mbushem plot aroma ku ndjej perzier bashke: gudron, myshk e vaj kokoje. Ah, lerme te kafshoj floket e tu ! Kur
fus gojen mes mases se tyre elastike e rebele, me duket se shijoj kujtimet me te embla!..
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: endrrimtare ne 28-12-2011, 20:23:28
 :engjell:

Dikur. . .
Diku. . .
Nje dite. . .
Nje emer. . .

Nje rruge. . .
Nje hap. . .
Nje ze. . .
Nje fjale. . .

Nje mur. . .
Nje gur. . .
Dikush. . .
Dikur. . .

Thjesht Kujtime....
Te ngulitura ne Zemer . ! :((
___________________ _
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Shej ne 29-12-2011, 20:34:12
Njeqind vjet sikur t'jetoja,
asgje n'jete s'kisha dashte.
Nentedhjete e nente vite ty do ti dhuroja,
qe veç nje dite te ishim bashke.
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: vullkani ne 13-01-2012, 13:45:10
Nje njeri mund ta harrosh atehere kur ti nuk e permend,e jo kur flet per te gjithe diten duke thene qe e kam harruar..!!
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: vullkani ne 13-01-2012, 13:46:18
Nëqoftëse një mashkull dashuron shumë femra,do të thotë se ai i njeh mirë femrat... Po në rast se një mashkull dashuron vetëm një femër,mos do të thotë se ai e njeh mirë Dashurinë...??!!
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: vullkani ne 13-01-2012, 13:47:16
Mos ki frikë nga Vdekja...sepse Jeta mund të të lëndojë më shumë...!!
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: whitesnake ne 09-02-2012, 09:34:15
O ty qe te desha
O ti qe e dije  :-[
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Mishel............... ne 09-02-2012, 09:36:36
O ty qe te desha
O ti qe e dije  :-[

cdo me thene?
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: endrrimtare ne 09-02-2012, 09:37:56
Nje njeri mund ta harrosh atehere kur ti nuk e permend,e jo kur flet per te gjithe diten duke thene qe e kam harruar..!!


Vuli shume e drejte. Te gjitha qe ke vene Jane te sakta!
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: whitesnake ne 09-02-2012, 09:39:36
cdo me thene?
Ne fakt me erdhi tani ne mendje  :)
Me saktesi nuk e di c'te te them, por kam pasur edhe une dashnite e mia or cuce  ;)
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Mishel............... ne 09-02-2012, 09:40:35
ore kjo eshte e qarte....po ajo qe ke shkruar nuk me duket shume me sens per tu quajtur Thenie Dashurie...kaq :P
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: whitesnake ne 09-02-2012, 09:41:16
Nuk te kerkoi njeri vleresimin tat  :) ik tashi  :)
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Shej ne 09-02-2012, 09:44:20
cdo me thene?
do te thote... merre me long se mishi u mbaru
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Mishel............... ne 09-02-2012, 10:23:12
Nuk te kerkoi njeri vleresimin tat  :) ik tashi  :)

iki,s'iki pune per mua...ti do japesh shpjegim per cdo prurje qe ben ne forum...u vendos!!! :P
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: whitesnake ne 09-02-2012, 10:32:57
...ti ...u vendos!!! :P

Imagjinoje sa ofendime mund te kete ke ato pikat  :(
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Mishel............... ne 09-02-2012, 10:35:34
asgje te tille!!! rri i qete :perqafim
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: vullkani ne 12-02-2012, 18:59:35
o sanie do vish te   me besh ca pun shpie
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Shej ne 12-02-2012, 20:18:58
Nese pa dashuri do me shohesh . mos mu afro . nuk dua te me njohesh ...
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: vullkani ne 12-02-2012, 20:20:31
Nuk ka vlere pasuria, nese ne zemer na mungon dashuria.... ;)
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Shej ne 12-02-2012, 20:24:24
Të gjesh dashurinë është si të kërkosh për një palë këpucë...
Në fillim do të të shkojnë sytë tek më të bukurat, por në fund do të zgjedhësh më të rehatshmet për ty...
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: vullkani ne 12-02-2012, 20:25:24
Mos e Shkel Dashurine e Vertet Ajo Vjen Vetem Nje Here Ne Jete
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Mishel............... ne 02-03-2012, 13:40:25
Fuck LOVE
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: ßåßy ღ ne 25-04-2012, 11:25:26
Nje sasi mese e vogel shprese mjafton per t’i dhene jete dashurise.
 
(Stendhal)
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: NENSY ne 25-04-2012, 11:55:54
Dashuria dhe ajri nuk shihen por ndihen...
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: SteriOtipi B ne 25-04-2012, 12:43:16
Me do apo jo, nqs po ec e piiiip nqs jo mu me lusin. LOL
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Lindushe ne 03-05-2012, 15:29:23
kenaqesia e te qenit 2
tmerri mos mbetesh 1
frika mos behesh 3
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: ßåßy ღ ne 04-05-2012, 11:51:48
Eshte nje jete e tere , brenda nje ore dashurie.
 
Honoré de Balzac
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Enigme ne 04-05-2012, 23:40:55
Marrezia vendosi ti therriste te gjithe miqte per nje kafe.
 
Pasi pine kafen, Marrezia propozoi: ”A luajme kukafshehti?”
 
-Kukafshehti? E cfare eshte?- pyeti Kurioziteti.
 
-Kukafshehti eshte nje loje. Une numeroj deri ne 100 dhe ju fshiheni.
 
Kur te mbaroj numerimin,do ju kerkoj dhe i pari qe do te gjej do te jete ai i rradhes per te numeruar.
 
Te gjithe pranuan pervec Frikes dhe Dembelizmit.
 
 
-1,2,3.., dhe Marrezia filloi te numeronte.
 
Nxitimi, u fsheh i pari , ku mundi te gjente.
 
Turpi, si gjithmone tere turp, u fsheh mes pemeve.
 
Gezimi, vrapoi ne mes te kopshtit.
 
Trishtimi, filloi te qante sepse nuk po gjente nje vend te pershtatshem per tu fshehur.
 
Zilia iu bashkua Triumfit dhe u fsheh prane tij pas nje shkembi.
 
Marrezia vazhdonte te numeronte ndersa miqte e saj po fshiheshin.
 
Deshperimi ishte e deshperuar duke pare se Marrezia ishte tashme tek 99 -100-bertiti Marrezia-dhe filloi te kerkonte.
 
 
I pari qe u zbulua ishte Kurioziteti, pasi nuk mund ta frenonte veten nga ankthi se kush do zbulohej i pari. Marrezia shikoi Dyshimin siper nje gardhi i cili nuk po dinte se nga cila ane e gardhit te shkonte.
 
Dhe keshtu me rradhe zbuloi Gezimin, Trishtimin, Turpin. Kur te gjithe ishin mbledhur, Kurioziteti pyeti:
 
-Ku eshte Dashuria? Askush nuk e kishte pare.Marrezia vazhdoi ta kerkonte, u ngjit dhe maje malit, prane lumenjve, pas shkembinjve. Por nuk e gjeti Dashurine.
 
 
 
Duke e kerkuar gjitheandej Marrezia pa nje grumbull shkurresh, mori nje shkop dhe filloi te hapte deget e shkurreve.Ne nje moment u degjua nje e bertitur. Ishte Dashuria qe bertiste, pasi shkopi i kishte hyre ne sy. Marrezia nuk dinte cfare te bente. Kerkoi falje, iu lut Dashurise qe ta falte , madje i premtoi dhe se do ta shoqeronte gjithmone. Ne fund Dashuria e fali.

Sot, Dashuria eshte e verber dhe Marrezia e shoqeron ngado...
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: cafuné ne 04-05-2012, 23:49:08
Marrezia nuk dinte cfare te bente. Kerkoi falje, iu lut Dashurise qe ta falte , madje i premtoi dhe se do ta shoqeronte gjithmone. Ne fund Dashuria e fali.

 :)
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Shej ne 10-05-2012, 12:36:44
Nese e do nje person per shkak te bukurise se tij nuk eshte dashuri por deshire,
nese e do nje person per shkak te inteligjences se tij nuk eshte dashuri por admirim,
nese e do nje person per shkak te pasurise se tij nuk eshte dashuri por interes,
nese e do nje person dhe nuk e di pse KJO QUHET DASHURI. . . !
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: endrrimtare ne 10-05-2012, 12:56:04
Nese e do nje person per shkak te bukurise se tij nuk eshte dashuri por deshire,
nese e do nje person per shkak te inteligjences se tij nuk eshte dashuri por admirim,
nese e do nje person per shkak te pasurise se tij nuk eshte dashuri por interes,
nese e do nje person dhe nuk e di pse KJO QUHET DASHURI. . . !


:) perq
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Shej ne 19-05-2012, 23:07:19
.....Dashuria eshte qorre ,por jo shurdhe....

ka diskriminim ketu per personat me aftesi te kufizuar :P
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: dreamm ne 20-05-2012, 18:22:15
Eshte nje jete e tere , brenda nje ore dashurie.
 
Honoré de Balzac
:) :)
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: ßåßy ღ ne 24-05-2012, 16:15:25
Cdo dashuri që ka si shkak jo lirinë shpirtërore por dicka tjetër, lehtësisht shëndrrohet në urrejtje.

 Spinoza
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: ßåßy ღ ne 28-05-2012, 18:47:32
Zemrat e bashkuara në dhimbje dhe trishtim nuk do të ndahen prej gëzimit dhe lumturisë…Dhe ajo dashuria e cila është larë me lot do të mbetet përjetësisht e pastër dhe besnike!
 
Khalil Gibran
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: erlehta ne 28-05-2012, 19:11:53
Nese e do nje person per shkak te bukurise se tij nuk eshte dashuri por deshire,
nese e do nje person per shkak te inteligjences se tij nuk eshte dashuri por admirim,
nese e do nje person per shkak te pasurise se tij nuk eshte dashuri por interes,
nese e do nje person dhe nuk e di pse KJO QUHET DASHURI. . . !


 :)
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: ßåßy ღ ne 28-05-2012, 19:24:43
Dashuria e vërtetë nuk është as fizike as romantike... Dashuria e vërtetë është pranimi i gjithçkaje që është , ka qenë, do të jetë ose nuk do të jetë. Personat me të lumtur nuk janë domosdoshmërisht ata që kanë me të mirën nga gjithçka por ata që marrin më të mirën nga gjithçka që kanë. Jeta nuk është çështje sesi ti mbijetosh stuhisë por sesi të vallëzosh në shi.
 
|Kahlil Gibran|
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: ßåßy ღ ne 11-06-2012, 19:04:29
Nuk ka zemër aq të akullt sa të mos shkrihet nga dashuria..e as dashuri aq të ftohtë sa të mos bëjë tê lotojnë sytë nga lumturia.
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: ßåßy ღ ne 12-06-2012, 11:57:43
..nuk eshte thjesht dicka qe ndjej per ty. Eshte dicka qe s'mund ta provoj per askend tjeter vec teje.
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: ßåßy ღ ne 12-06-2012, 20:16:53
Mund të them se dashuria është edhe si alkoli . E provon njëherë , të merren mendtë , të trullos ,e dëshiron përsëri e përsëri .Të bën të ndihesh keq , aq shumë keq , sa thua që nuk e dëshiron më .
Por , më pas që me gotën e parë do të rrëshkasësh .Dhe nuk do të thuash dot jo .

 
|Charles Bukowski|
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: AMOR ne 13-06-2012, 10:32:22
(https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/251798_10150959975589248_654962153_n.jpg)
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Mishel............... ne 13-06-2012, 10:38:47
(https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/251798_10150959975589248_654962153_n.jpg)

like
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: ßåßy ღ ne 14-06-2012, 22:40:25
Dashuria është ideale dhe martesa realiteti. Ngatërresa midis reales dhe ideales nuk ngelet kurrë e padënuar.
 
(J.W.Goethe)
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: ßåßy ღ ne 27-07-2012, 00:08:20
Nëse nuk jetoni në dashuri, nuk mund të hyni në asnjë tempull të Zotit.
Nëse jetoni në dashuri, nuk keni nevojë që në të të hyni, në të tashmë jeni.

[Osho]
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: ßåßy ღ ne 28-07-2012, 23:22:09
....është shumë e vështirë të grindesh me të. Nganjëherë, mu midis kacafytjes, më vjen ta përqafoj."
 
|Ismail Kadare|
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: AMOR ne 09-08-2012, 23:46:55
Masa e dashurise eshte te duash pa mase
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Mishel............... ne 10-08-2012, 10:53:43
Nëse nuk jetoni në dashuri, nuk mund të hyni në asnjë tempull të Zotit.

[Osho]


Amin o zot
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Mishel............... ne 10-08-2012, 10:54:34
Mund të them se dashuria është edhe si alkoli . E provon njëherë , të merren mendtë , të trullos ,e dëshiron përsëri e përsëri .Të bën të ndihesh keq , aq shumë keq , sa thua që nuk e dëshiron më .
Por , më pas që me gotën e parë do të rrëshkasësh .Dhe nuk do të thuash dot jo .

 
|Charles Bukowski|

Reale!
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: AMOR ne 18-08-2012, 22:16:56
Ne dashuri te kesh, nuk eshte asgje, te shijosh eshte gjithcka !

Stendal
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Pasion ne 19-08-2012, 00:09:43
Mixha për dashurinë (http://www.youtube.com/watch?v=vcqgAq4CGk0#ws)


 :D
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: ßåßy ღ ne 04-09-2012, 16:25:54
Vetëm kur dashuroj, kuptoj që jeta është e bukur; vetëm kur dashuroj mësoj të jetoj.
 
|Theodor Korner|
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: ßåßy ღ ne 25-09-2012, 15:48:51
Nese ajo te ben te qeshesh, te ben te mendosh dy here per dicka, te ben te pranosh se je njerezor dhe gabimtar, shtrengoje fort dhe fali gjithcka qe ke.
 
'Bob Marley'
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: ßåßy ღ ne 21-11-2012, 18:23:44
Fjalet jane afrodiziaku me i mire per grate. Pika G eshte te veshet. Ata
te cilet e kerkojne me poshte, humbin kohe.
:D

Isabel Allende
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Mishel............... ne 21-11-2012, 22:23:30
Fjalet jane afrodiziaku me i mire per grate. Pika G eshte te veshet. Ata
te cilet e kerkojne me poshte, humbin kohe.
:D

Isabel Allende
prandaj me pelqe kjo mu se di ca thote
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Mishel............... ne 01-04-2013, 00:35:24
Kur fillova të dua me të vërtetë vetveten, nuk pranova më të jetoj në të kaluarën dhe të shqetësohem për të ardhmen time. Tashmë unë jetoj më shumë në këtë moment të pranishëm, ku Gjithçka ka një vend. Kjo është gjendja e jetës sime të përditshme dhe unë e quaj “Përsosmëri”.
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: flutur ne 07-04-2013, 18:58:06
Te dua ty  se me ben te ndihem  mire [sa egoiste!?]
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Mishel............... ne 15-05-2013, 08:35:02
Për të shkrirë një zemër që ka vuajtur, duhet dyfishi i dashurisë që ka humbur
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Mishel............... ne 15-05-2013, 08:36:47
Nëse nuk të ka prekur dashuria, je duke ecur nëpër terr
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Mishel............... ne 15-05-2013, 08:37:29
Duaj vajzë, duaj marrësisht, dhe nëse të thonë që dashuria është mëkat, duaje mëkatin dhe do jesh e pafajshme
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: flutur ne 15-05-2013, 09:29:19
(https://www.zerion.net/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg229.imageshack.us%2Fimg229%2F6441%2Fpicture1kh4.jpg&hash=a3986e5ec49508c10a0f37692b140274)
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: ßåßy ღ ne 10-06-2013, 14:49:54
"Dashurite dhe anijet i kane te nevojshme dallget e fuqishme per te provuar rezistencen e tyre."

Paola Felice
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Shej ne 11-06-2013, 11:01:20
Të gjesh dashurinë është si të kërkosh për një palë këpucë...
Në fillim do të të shkojnë sytë tek më të bukurat, por në fund do të zgjedhësh më të rehatshmet për ty..

:)
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Mishel............... ne 11-06-2013, 11:04:13
Duaj vajzë, duaj marrësisht, dhe nëse të thonë që dashuria është mëkat, duaje mëkatin dhe do jesh e pafajshme
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: flutur ne 11-06-2013, 20:51:20
Çdo mbrëmje kur bie të fle
më ulesh në qerpik.

Në mëngjes
të laj sytë
kam frikë
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Mishel............... ne 01-07-2013, 20:16:07
me do?

hajde me kafsho
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Gerti1 ne 01-07-2013, 20:48:21
por dhe ma lëmo
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Mishel............... ne 01-07-2013, 20:48:50
fort ma shtrengo
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: flutur ne 01-07-2013, 20:50:38
Te dua moj qene..Ene un o zagjar i  merdes
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Mishel............... ne 01-07-2013, 20:52:34
e the me ca gabime te vogla moj

spo e them ate shprehjen vlonjate se kam frike se me editon ky Gerti
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Gerti1 ne 01-07-2013, 20:54:56
E ca lidhje kam un me Vloren? Apo qe kom vajt nja 10 her dhe gjithmon ankoheshin se i zija detin.
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: flutur ne 01-07-2013, 20:56:09
Protagonistet jane nje Vlonjat..dhe nje Mirditore..
sa ka pas qarkullu kjo..dikure.. LOL
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Mishel............... ne 01-07-2013, 20:56:46
o koqe sthashe qe ke lidhje me vloren por me editimin

ngaqe je djale me namuz dhe si duron dot fjalet me pulle te kuqe

me kape?
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Gerti1 ne 01-07-2013, 21:06:42
hahaha
sa shpejt u nxefe.
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Mishel............... ne 01-07-2013, 21:07:46
iii ja fuse kot ....une po te perkedhelja me lol
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: flutur ne 01-07-2013, 21:08:48
E kapa edhe une ..po eshte darke mi..na heq oreksin ajo fjala :D
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Mishel............... ne 01-07-2013, 21:10:29
ouuu
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Mishel............... ne 01-07-2013, 21:12:11
rri ti gerto si shit ne shi...te ka faj lulka lol
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Gerti1 ne 01-07-2013, 21:13:21
Me pelqen kur rri dhe kur numeroj yjet.
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Mishel............... ne 01-07-2013, 21:14:43
thenie dashurie eshtw kjo?

ikaaaaaa une se se perballoj dot
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Gerti1 ne 01-07-2013, 21:16:44
dhe i perkedhel floket asaj nderkohe qe e mbaj ne prerin tim
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: Mishel............... ne 01-07-2013, 22:47:02
dhe i perkedhel floket asaj nderkohe qe e mbaj ne prerin tim

dhe ajo qe kotet aty ne thellesine e prehrit tend
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: ßåßy ღ ne 23-09-2013, 14:19:30
Dashuria eshte nje vuajtje e embel....

 (A. Pushkin)
Titulli: Thenie Dashurie.
Postuar nga: ciarli ne 20-12-2013, 17:32:30
Dashuria eshte kolere e ndjenjave,
bukuria e se shemtuares, mediokres,
qe ushqen kedo qe ka nevoje,
lindur ne shkembinjte metafizike gri,
dashuruar ne klima parajsore
dhe quhet loje erotike, eros, ne fund,
por oksigjeni shpirteror eshte i pacmuar, i pangjyre.