Diapazon - 3

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Diapazon Mendimesh - Kendi i filozofise dhe i filozofeve.

M A X
24-09-2011, 00:25:19

Miq "të gjallë aq sa duhet"

Komunikimi dixhital është aq shumë i përhapur sa shumica e njerëzve as që përpiqen të kuptojnë se cili është roli i tij në shoqëri. A munden metodat dixhitale të na lidhin me njëri-tjetrin aq sa mund të bëjë bota reale?Miq "të gjallë aq sa duhet"Komunikimi dixhital është aq shum...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-08-2011, 01:08:57

Si të jetoni një bashkëjetesë të suksesshme

Bashkëjetesa, forma që shumë çifte zgjedhin të jetojnë përpara se të martohen, është një nga më të përhapurat së fundmi. Sipas studimeve të bëra, jo të gjitha rezultojnë të suksesshme. Megjithatë ka dhe shumë të tjera, të cilat përbëjnë shembull. Duke filluar me respektimin e dëshirave të partne...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-07-2011, 13:19:00

Cfarë është virgjëria?

Njerëzit që e përdorin dhe e respektojnë konceptin e virgjërisë, kanë arritur në përfundimin se duhet të ketë një definicion për virgjërinë. Ka shumë kualitete abstrakte në këtë përcaktim. Përderisa askush nuk e shikon, nuk e ndjen, nuk e nuhat, ose nuk e peshon virgjërinë në një peshore; standa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-06-2011, 01:34:07

Retro mania

Retro maniaJetojmë në një të tashme fantastike: E kaluara. Jemi të zhytur në muzika të dëgjuara tashmë, filma të parë, kohë të kaluara. Dhe na pëlqen. Na ishin një herë e ardhmja, fantashkenca. Tani është momenti i retromanisë. Treguesit janë të shumtë dhe të pangatërrueshëm. Mj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-06-2011, 01:33:54

Kontrolli i mendjes... më afër se kurrë

Një burrë lidhet me rripa në një tryezë ekzaminimi. Teknikët vendosin një mbajtëse përreth kokës me qëllim që të qëndrojë e palëvizur. Një doktor injekton diçka në krahun e këtij burri dhe më pas e gjithë tryeza shtyhet brenda një makinerie me madhësinë e një kamionçine. Doktori largohet i ndjek...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-05-2011, 15:47:37

Hawking: “Filozofia ka vdekur”

Fizikani i njohur Stephen Hawking ka thënë në konferencën Zeigeist të Google se filozofët nuk kanë mbajtur hapin me shkencën dhe se arti i tyre ka vdekur.Stephen Hawking, fizikan me renome botërore ka deklaruar se “Filozofia ka vdekur” . Në ligjëratën e tij të mbajtur në konferencën Zeitgeist të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-04-2011, 00:49:54

Vetmia, epidemia e shekullit XXI

Për disa njerëz, ndjenja e izolimit është shumë herë më intensive dhe e dhimbshme në momentet kur janë të rrethuar nga shumë njerëz, për shembull, duke festuar një ditëlindje apo gjatë pushimeveVetmia, epidemia e shekullit XXIPavarësisht mënyrës se si të bën të ndihesh, në shumi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-04-2011, 11:23:24

Paraja që sjell botën vërdallë

Një njeri mund të jetë i shëmtuar, shkruan Marx, por nëse ka para, mund të "blejë" për vete gruan më të bukur. Pa para, natyrisht, do t'i duheshin shumë më tepër cilësi njerëzoreParaja që sjell botën vërdallëSi nevojë e specializimit të vlerave këmbyese, paraja zëvendëson metodë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-04-2011, 11:16:21

Mënyrat për t’u bërë më i zgjuar

Koefiçenti i zgjuarsisë është një e dhënë e lindur. Disa prej nesh vijnë në jetë me potencialin për të qenë një gjeni, ndërsa shumica thjesht njerëz normalë.Megjithatë, një studim i publikuar sot në revistën “Science and Medicine” argumenton se inteligjenca nuk është vetëm një dhunti e lindur, p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
25-03-2011, 14:32:58

Shqiptarët e Kosovës blejnë shtetësinë serbe

Besiana Xharra & Anita Kadriu Dymbëdhjetë vjet pas hyrjes së NATO-s dhe largimit të forcave serbe, dhe tre vjet pas shpalljes së pavarësisë, shqiptarët e Kosovës kërkojnë shtetësinë serbe. Të detyruar nga skamja, mungesa e perspektivës, rritja e vazhdueshme e varfërisë..., dhe si pasojë e izolim...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-03-2011, 10:20:29

Lulja e jetës, gjeneza e Universit

Lulja e jetës është një simbol tepër i lashtë i përbërë prej rrathësh të mbivendosur. Rregulli qëndron në simetri për të krijuar një formë gjeometrike të ngjashme me një luleLulja e jetës, gjeneza e UniversitLulja e jetës është një simbol tepër i lashtë i përbërë prej rrathësh t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
14-03-2011, 13:45:10

Zbulimi, Neanterdalët nuk ishin njerëz “të egër”

Gërmimet në shpellën Fumane në malet Lessini Itali: tregojnë, se paraardhësit tanë kanë vepruar dhe menduar simbolikisht, por më lart se mendohej deri tani.Neanderthalet në Europë janë stolisur me pupla, ashtu si edhe indianet në SHBA. Ndoshta ky fakt erdhi sepse neandertalët donin të krijonin n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-03-2011, 13:53:51

Korrupsioni lindi me qumështin e ujkonjës

Një minimum korrupsioni, theksonte Winston Churchill, shërben si vaj lubrifikues i mirë për makinerinë e demokracisë. Shtetari i madh britanik, me alternim të mençur, dinte të distilonte retorikën për momentet e vështiraKorrupsioni lindi me qumështin e ujkonjësNjë minimum korrup...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-02-2011, 13:56:28

Toka-Universi, njeriu-kafshët, njeriu-makina, shkaku-pasoja...

Toka-Universi, njeriu-kafshët, njeriu-makina, shkaku-pasoja...6 dallime në krizëHistoriani dhe filozofi Bruce Mazlich thotë se pas çdo zbulimi shkencor, diçka në mënyrën se si ne i shohim gjërat nis e ndryshon. Koperniku zëvendësoi bindjen e përhapur, se bota jonë kish qenë qendra e Universit. N...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-02-2011, 13:54:58

Në kërkim të të përtejmes

Në kërkim të të përtejmesHomo Sapiens ka një karakteristikë themelore që e dallon nga të gjithë qeniet e tjera të gjalla: Është e vetmja qenie që e di se jeta e vet ka një fund. Dhe që bën pyetje për vdekjen. Fundi i rrugës, fundi i unit? Apo fillimi i një jete të re në një formë të të përtejmes...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-12-2010, 12:17:11

A ka patur bota me të vërtetë një fillim?

Nëse dikush beson se Gjithësia ka një fillim, pyetja që shtrohet është e qartë: Çfarë ka ndodhur para fillimit? Çfarë bënte Zoti përpara se të krijonte këtë botë? Po përgatiste Ferrin për njerëzit që bëjnë pyetje të tilla?A ka patur bota me të vërtetë një fillim?Nëse dikush beso...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-12-2010, 12:12:29

Ndodh që truri të mashtron

Mendjet tona janë komplekse dhe shpesh janë kundërshtarët më të këqinj kur është fjala për të qenë i lumturNdodh që truri të mashtronA të mashtron mendja dhe a e vjedh prej teje lumturinë?Mendjet tona janë komplekse dhe shpesh janë kundërshtarët më të këqinj kur është fjala për ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
08-12-2010, 16:52:41

Sëmundjet e ndryshme

Ne jemi të etur të njohim vetveten dhe shpesh tentojmë të gjejmë përgjigjet e pikëpyetjeve tona te librat, apo edhe te testet e ndryshme. Së fundi, në morinë e studimeve e kërkimeve të shumta shkencore është edhe një syresh që thekson rëndësinë e madhe të tipareve të personalitetit tonë. Madje r...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-12-2010, 15:47:25

Miti i "shokut Lovecraft"

Sot, kur përdorim termin "lovecraftian", duam të themi: "E tmerrshme, monstruoze, jashtë bote. Tmerri lovecraftian është ajo kategori letrare e veçantë, që e vë theksin mbi terrorin psikologjik të së panjohurësMiti i "shokut Lovecraft"Si penetroi në frikërat më të fshehura të nj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-11-2010, 00:13:18

Ana magjike e njeriut

Ana magjike e njeriutAurora borealis. Rrufeja sferike. Një yll kometë. Shiu pas një thatësire të gjatë. Gjahtarë që mendojnë se janë të padukshëm. Shërime me psallme "magjikë". Një formulë në një sarkofag që ndihmon të vdekurin të zgjohet në botën e përtejme. Të gjitha situata, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-11-2010, 00:37:13

Gjestet që flasin

Trupi ynë flet shumë; mjafton që të interpretohen gjestet dhe mund të kuptojmë mirë atë cfarë kërkon të thotë bashkëbiseduesi ynë.Me anë të gjuhës së trupit mund të merren mesazhet e duhura.Fytyra është e para që mund të na përcjellë mesazhet: nëse buzëqeshja është e tepruar, atëherë do të thotë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
30-10-2010, 09:50:55

A është klonuar me të vërtetë njeriu?

E enjte, 26 dhjetor 2002, ora 11:55 shënon momentin e lindjes së një njeriu të klonuar. Është një bebe vajzë, e pagëzuar me emrin Eva, lindur nga një grua amerikane 31-vjeçare.Kur mediat raportojnë lidhur me klonimin në lajme, ata zakonisht flasin vetëm për një tip të quajtur kl...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-10-2010, 18:40:21

Rruga që të çon drejt suksesit

Shumëkush mund të ketë përjetuar ndjenjën e pakënaqësisë dhe të jetë ndjerë kështu i dështuar në jetë. Të gjithë dëshirojmë të jemi të suksesshëm, por nuk është e lehtë të ndjekësh gjithnjë shtigjet që të çojnë në këtë udhëRruga që të çon drejt suksesitShumëkush mund të ketë p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: titi labi, ωιη∂σω ιη тнє ѕкιєѕ, BeRni

Denimi me vdekje, Shqiptaret e duan, krimi s'ndalet

Nore
11-10-2010, 18:55:05
ashtu esht mojsy bukure 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: varisa, ·÷±±÷·‡±: Adrenalina :±‡, pocholoca

Ç`ËSHTË POLITIKA?

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
22-08-2010, 11:36:34

Besëtytni shqiptare në shekullin XXI

“E para ishte fjala”, thuhet në Bibël. Kështu është edhe në betejën e kamoçme kundër Syrit të Keq. Më e përhapura është “Marshalla” (Zoti të ruajtë). Zakonisht të shqiptuarit e saj shoqërohet me imitimin e pështyrjes. Besohet se pështyma e mban larg si Syrin e Keq, ashtu edhe djallin. Vetë shpre...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
20-08-2010, 09:25:43

Eva ka jetuar 200 mijë vjet më parë

Nëna e të gjithë njerëzve ka jetuar rreth 200 mijë vjet më parë dhe është afrikane.Konfirmimi ka ardhur nga një kërkim statistikor në SHBA.

Berni
16-08-2010, 15:25:01

Vitet që nuk kanë ekzistuar kurrë

Mesjeta e Hershme ose, siç quhet ndryshe, “periudha e errët” është shpikur nga njerëzit.Të gjithë ata që kanë mbaruar shkollën e mesme, kanë hasur në librat e historisë një kalim të menjëhershëm nga periudha antike te mesjeta. Kjo periudhë zyrtarisht quhet Mesjeta e Hershme e pë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-08-2010, 03:00:49

Kufijtë e arsyes

 Kufijtë e arsyesSharon BegleyGratë janë shofere të këqia, Sadami planifikoi 11 shtatorin, Obama nuk ka lindur në Amerikë, dhe Iraku ka armë të shkatërrimit në masë: të besosh çdonjërën prej këtyre do të thotë të pezullojmë disa prej aftësive tona të mendimit kritik dhe të zhytemi në atë lloj ir...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
09-08-2010, 16:07:26

Cfarë besonin paraardhësit tanë

Të bardhat janë një lloj shtojzovallesh, vajza të bukura, pra, diçka si zanat. E Bukura e Dheut, edhe kjo është njëfarë zane. Kjo figurë mitologjike është e njohur jo vetëm në Ballkan, por edhe në botën arabe, nga duhet të ketë ardhur ndër ne. Dragoi, kuçedra, syri i keq, lugati, shtriga etj.

M A X
06-08-2010, 17:08:44

Fuqia e sendeve të mallkuara

Njohuritë e deritanishme për fatin e njerëzve që kanë shfrytëzuar shtëpitë e "prapta (terse)", që kanë udhëtuar me anije e aeroplanë të mallkuar pa dyshim, na tregojnë se vërtetë ka sende që sjellin fatkeqësiFuqia e sendeve të mallkuaraA mund ti jepet një shpjegim racional?Në sh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe