Diapazon - 4

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Diapazon Mendimesh - Kendi i filozofise dhe i filozofeve.

ßåßy ღ
06-08-2010, 10:47:45

A egziston e keqja?!

Profesori i universitetit u bëri studentëve këtë pyetje: "A krijoi Zoti çdo gjë që ekziston?" Një student me guxim u përgjigj: "Po, Zoti krijoi çdo gjë që ekziston." "Zoti krijoi çdo gjë?" pyeti edhe njëherë profesori."Po, profesor." u përgjigj studenti. Profesori vazhdoi pastaj: "Nëse Zoti krij...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
02-08-2010, 15:07:05

Xhindet

Ashtu si djalli, xhindet kanë hyrë në demonologjinë shqiptare nga sfera e demonologjisë së feve monoteiste, konkretisht nga demonologjia islame, duke zëvendësuar figura më të hershme të mitologjisë primitive. Xhindet e besëtytnisë popullore shqiptare gjenden natën gjithkund, jashtë në kopsht apo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-08-2010, 02:40:13

Kuptimi i jetës dhe format e ndryshme të saj

Koncepti i jetës është njohur nga biologët, fizikanët dhe informaticienët, por kanë pasur vështirësi të madhe për ta përkufizuar atë, madje edhe deri më sot, sepse akoma nuk është gjetur asnjë formulë e përgjithshme që të pranohetKuptimi i jetës dhe format e ndryshme të sajRrjetet artificiale ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-07-2010, 01:36:37

Përse njerëzit joshen nga fundi apokaliptik?

Tashmë e gjithë bota është fiksuar pas vitit 2012 dhe teorisë së famshme të fundit apokaliptik të botësPërse njerëzit joshen nga fundi apokaliptikTashmë e gjithë bota është fiksuar pas vitit 2012 dhe teorisë së famshme të fundit apokaliptik të botës. Në çdo cep dëgjohen e lexo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
26-07-2010, 15:53:37

Lugati, legjenda shqiptare e jetës pas vdekjes

Shpirti i të vdekurit, që ka qenë njeri i keq, ngrihet lugatMbase këtë do ta thotë edhe ajo pjesë e besës së Mujit, që mbaron me vargun: “Zirma, tokë, përjashta në natë të vorrit!” Lugati pra, është kufomë dhe ka thonj shumë të gjatë. Në Kosovë besonin se lugat ngrihej edhe i vd...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
12-07-2010, 14:44:16

Njeriu parahistorik shkonte në… kinema?

Njeriu parahistorik gëzonte një version primitiv të kinemasë, sipas studiuesve austriakë dhe britanikë, të cilët aktualisht janë duke kërkuar për të rikrijuar këta tregues të lashtë vizualë. Gravurat në gurë të gjetura nga Epoka e Bakrit gjenden në të gjithë Evropën e më gjerë, në vende të fsheh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: C.entau.r, SKENDER MATOSHI

Pyetje të mëdha

CentauR.
20-06-2010, 20:01:58
E pse bërtet ti ? 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
14-06-2010, 15:33:22

Nëndheu, atdheu ynë i ardhshëm

Në nëntokë mund të strehohen me miliona njerëz, nëse diçka e tillë do të ishte e domosdoshmeGjatë gjithë historisë së regjistruar të njerëzimit është folur për botën e nëndheshme, krijesat e saj dhe ferrin që përfaqëson kjo botë. Që nga mitologjia e deri tek tekstet fetare gjejm...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Oqeani
10-05-2010, 23:24:42

E ardhmja e shqisave

E ardhmja e shqisaveAroma gjithnjë e më të forta, volume gjithnjë e më të larta, shije nga botët e largëta, duar më shumë për të punuar sesa për të përkëdhelur, sy për të zmadhuar realitetin se sa për ta parë atë “drejt e në sy”.Pesë shqisat e njeriut rrezikohen nga stilet agres...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-05-2010, 16:09:15

Filozofi kallëzimtar

Për të flitej si për një njeri të rrallë, shumë të ditur, shumë punëtor, patriot, erudit, gjeni. Emri i tij dëgjohej shpesh në biseda studentësh e intelektualësh dhe hasej gjithnjë e më shpesh në faqet e shtypit e të periodikut, poende, edhe në kopertina librash. Filozof, estet, sociolog, politi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: endrrimtare, sandrina, honest

Të debatosh me injorantin....

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: sandrina, honest, erlehta

Njihe trupin tend!!!

*
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Oqeani
19-03-2010, 13:13:13

E vërteta mbi magjinë e bardhë dhe magjinë e zezë

Magjia e bardhë dhe magjia e zezë janë vetëm dy pole të energjisë. Të dyjat janë: ekzistojnë, por duhet ditur t’i përdorim. Liria e njeriut është e madhe, prandaj NJOHJA ia mundëson njeriut të zgjedh polin pozitiv apo negative. Këtu është çelësi për hyrje në LUMTURI apo në MJERIM.Qe qysh krijohe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Oqeani
17-03-2010, 12:47:51

Fjalet, afirmimet pozitive.

“Ditën që fillojmë t’i themi afirmimet pozitive, atë ditë dalim nga roli i viktimës. E provojmë FUQINË TONË”, Lujza Hej.Shkruan: Daut DemakuAfirmimet pozitive janë shndërruar në degë të veçantë të shkencës pragmatike për rritë shpirtërore. Do të dëgjoni dhe do të lexoni gjithnjë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Zara
02-03-2010, 12:25:18

Prej sot jam nje tjeter njeri

Ndonjeher sjemi te kenaqur me vetvehten,me veprimettona.Ndonjehere perserimsim te njejtat gabime,pengohemi ne te njejtet gure.Por jo me.Une dua te ndryshoj dhe ju duhet te ndryshon ato qe duhet ndryshuar dhe perforcuar ato qe duhet perforcuar.Kete une ia kam premtuar vehtesAskush nuk eshte per...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
23-02-2010, 14:40:57

Vetmia

Njeriu u krijua si qenie shoqërore dhe si i tillë ai duhet të jetë në bashkëveprim të ngushtë me njerëzit. Edhe pse persona të tillë duket haptas se kanë shumë miq, përbrenda vuajnë. Njerëzit e tillë në të shumtën e rasteve janë të lënduar në fëmijëri me keqpërdorime emotive, seksuale apo të dhu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: vullkani, Ermira Voxa, cami

Ironia e jetes

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-09-2009, 13:29:35

FRANCIS BEKON

Shkenca ishte identifikuar me të mësuarit dhe të mësuarit nënkuptonte leximin e teksteve të vjetra. Studimi i mjekësisë, për shembull, për të ishte kryesisht letërsi e ushtruar nga poetët, retoristët dhe klerikët, të cilët ishin të aftë vetëm të citonin Hipokratin dhe Galenin. Filozofia ishte ak...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-09-2009, 13:28:29

Nikola Makiaveli

Nikolo Makiaveli dha mendime të vlefshme rreth rregullave dhe parimeve të sjelljeve politike, duke i paraqitur mendimet e tij të pasistemuara në dy libra: Princi dhe Debatet. Tek Debatet, Makiaveli aprovonte Republikën Romake, duke shprehur entuziazmin për vetëqeverisjen dhe fitoren e lirisë. Te...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-09-2009, 13:27:29

ERASMUSI DHE LUTERI

Lindur më 1466, si djalë i paligjshëm i një prifti, Erasmusi pati një ndikim të konsiderueshëm mbi zhvillimet e humanizmit. Ai ishte armik i teologjisë skolastike, megjithate nuk kishe qëllim ta mohonte besimin e kirshterë. Nëpërmjet mësimeve të tij humaniste, veçanërisht në gjuhën greke, ai kër...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-09-2009, 15:36:53

Adoleshencë, identitet dhe botë virtuale

Ndërveprimi me të ngjashmit përbën një kërkesë themelore për njohjen e vetvetes dhe është nëpërmjet ndërveprimit me të tjerët që qeniet njerëzore fitojnë një njohuri të vetesAdoleshencë, identitet dhe botë virtualeCarla AntoniottiNë ditët e sotme bota e jashtme nuk është më e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

i huaj
30-08-2009, 11:11:24

Jetimet "psikologjik" !

Mendoj se shumica e prinderve jane te preokupuar se si femijeve te tyre te ju sigurojne nje jete sa me te mire materiale.Ata angazhohen qe femijeve te tyre te ju sigurojne ushqim sa me kalorik, veshmbathje, shtepi komode si dhe me vone te ju sigurojne shkollimin ne universitete te ndryshme....
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: shejtania, notorious, Anesti

Demokracia......

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: shejtania, kijameti, Mishel Forever

Qellimi i jetes tende?

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe