45 këshilla si të bëheni një lider - Diapazon

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

45 këshilla si të bëheni një lider

45 këshilla si të bëheni një lider

· 3 · 646

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 21-01-2020, 21:28:20
Dikush tërhiqet shumë nga pushteti, por pasi e ka arritur, e humb për ndonjë gabim të pafalshëm.
 

Të tjerë, në rrugën drejt pushtetit, e shtyjnë veten përtej mundësive të tyre. Ose mbeten shumë mbrapa, pasi guxojnë shumë pak.

Robert Greene, autor i “45 ligjet e pushtetit” ka përpiluar një listë të gjatë për femrat dhe meshkujt në BusinessInsider. Këta rregulla janë bashkuar nga disa prej njerëzve më të fuqishëm në histori:

1 – Mos lë kurrë në hije mësuesin tënd.

2 – Mos i jep kurrë shumë besim miqve, dhe mësoni të përdorni armiqtë

3 – Fshihni qëllimet tuaja.

4 – Thoni gjithnjë më pak nga sa është e nevojshme.

5 – Reputacioni ka të bëjë shumë: mbrojeni me jetë.

6 – Fitoni vëmendjen e të gjithëve me çdo kusht.

7 – Merrni nga të tjerët atë që duhet të jetë juaja, dhe merrni meritat.

8 – Sigurohuni që të jenë të tjerët që vijnë tek ju, dhe përdorini nëse është e nevojshme.

9 – Fitoni me vepra, jo me fjalë.

10 – Qëndroni larg të palumturve dhe atyre pa fat.

11 – Bëni që njerëzit të varen nga ju.

12 – Përdorni ndershmëri dhe bujari për të çarmatosur viktimën tuaj

13 – Kur kërkoni ndihmë, ngjallni interes te populli, jo mëshirën e tyre.

14 – Silluni si mik, punoni si spiun.

15 – Shkatërrojeni armikun aq keq, sa që mos të ketë mundësi të ringrihet.

16 – Përpiquni “të zhdukeni” për të përmirësuar respektin dhe nderin.

17 – Kultivoni terror tek të tjerët, të jeni të paparashikueshëm.

18 – Mos ndërtoni fortesa për t’u mbrojtur, të izolohesh është e rrezikshme.

19 – Studioni personat me të cilët keni të bëni, mos ofendoni kurrë personin e gabuar .

20 – Mbroni pavarësinë tuaj.

21 – Bëjini njerëzit të besojnë se janë më inteligjentë se ty.

22 – Transformoni dobësitë në forcë.

23 – Përqendroni forcat tuaja, mos u hallakatni shumë.

24 – Rikrijoni imagjinatën tuaj.

25 – Duar të pastra për të qenë gjithnjë të besueshëm.

26 – Luani me nevojat e njerëzve për të krijuar vazhdimësi.

27 – Të gjithë admirojnë të guximshmit, asnjë nuk i nderon të turpshmit.

28 – Planifikoni të gjithë rrugën deri në fund.

29 – Bëji të tjerët të besojnë se janë ata që zgjedhin.

30 – Sigurohuni që veprimet tuaja të duken te natyrshme, jo të duken si përpjekje e forte.

31 – Luani me fantazitë e njerëzve, mësoni t’i shfrytëzoni.

32 – Gjeni dobësitë dhe emocionet private të njerëzve për t’i përdorur në favorin tuaj.

33 – Silluni si mbret për t’u trajtuar si të tillë.

34 – Zotëroni artin e kohës për të menaxhuar ankthin dhe për të treguar siguri.

35 – Krijoni shfaqje mahnitëse për të pasur një atmosferë të mirë rreth vetes

36 – Mendoni si të doni, por kini besim vetëm tek disa persona.

37 – Menaxhoni emocionin dhe zemërimin për të çmendur armiqtë tuaj.

38 – Refuzoni vaktin e ofruar, më mirë të mos keni borxhe të lëna pezull.

39 – Ajo që ndodh më parë duket gjithnjë më e mirë dhe më origjinale se ajo që vjen më pas.

40 – Godit bariun për të shpërndarë delet e tij.

41 – Punoni për të fituar zemrat dhe mendjet e të tjerëve.

42 – Lutuni për nevojën për ndryshim.

43- Kurrë mos u dukni si të përsosur.

44 – Mos shkoni përtej qëllimit të fitores, mësohuni të ndaleni përpara se të bëni armiq të rinj.

45 – Mënyra më e mirë për të mbrojtur veten është të jeni fluidë si uji, pa formë.

#1 ne: 25-01-2020, 16:56:58
Disa keshilla ketu jane per diktator jo per lider!

  • Postime: 234
  • Karma: +0/-0

#2 ne: 26-01-2020, 10:07:15
Pajtohem me te gjitha,sepse e kunderta e atyre qe thote Greene jane 100 % deshtimi. ;)

C'mendje te cuditshme kultivojne nje pjese,e jo rastesise i perkasin te quhen ajke. :)

Temat e fundit