×

A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?

A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?

· 115 · 10241

 • Postime: 26
 • Gjinia: Mashkull
duka65
#50 ne: 30-08-2008, 23:39:12
Pyes: Perse ne shqiptaret qe jetojme ne Europe, vihemi ne
siklet kur na pyesin per fene qe kemi.
Perse kemi frike te kemi fene tone ne pashaporte.
Perse te mos e kemi edhe ne fene e vertete,fene qe kemi pasur para pushtimit osman dhe qe do na bente me krenare
si nje nga popujt me te vjeter te Europes.

 • Postime: 691
Anesti
#51 ne: 30-08-2008, 23:54:09
Ja dhe nje aegument nga nje tjeter kend veshtrim.Te lumte.Te gjithe duhet te pranojme se ndryshimet qe une pretendoj do ti sjelle vete koha por ato pershpejtohen me mekanizma.

 • Postime: 130
 • Gjinia: Femer
Claraa
#52 ne: 31-08-2008, 00:04:14
Jo!!!
Po ne se ka mundësi le të shenohet sa te gjatë e keni :D LOL

 LOL LOL :D

 • Postime: 95
Sociologu03
#53 ne: 31-08-2008, 00:19:11
Pyes: Përse ne shqiptarët qe jetojme ne Europe, vihemi ne
siklet kur na pyesin për fenë qe kemi.
Përse kemi frikë të kemi fenë tonë ne pashaporte.
Përse të mos e kemi edhe ne fenë e vërtetë,fenë qe kemi pasur para pushtimit osman dhe qe do na bënte me krenare
si një nga popujt me te vjetër te Europes.

Nuk eshte e verte qe shqipetaret vihen ne siklet qe jane muslimane, nqs mendon keshtu e ke gabim e nqs do te mendosh keshtu atehere po abuzon. Kjo eshte nje akuze e rende dhe per civilizimin europian.

Ne pashaporte nuk mund te shenohet historia e fese sepse paganizmi  nuk eshte krenari per as nje popull, paganizmi eshte prapambetje.

 • Postime: 130
 • Gjinia: Femer
Claraa
#54 ne: 31-08-2008, 00:25:33
Seriozisht: BE-ja detyroi greket qe te hiqnin nga kartat e indetitetit shkrimin mbi fenë dhe është ligj
D.m.th. edhe pse është diskutim është pak i kotë se direktivat, rregulloret, ligjet te BE-se... janë gjithnjë mbi ligjet e një shteti.
Me një fjale grini sallate sa te doni për BE-ne nuk ka vend për fenë ne kartat e indentitetit. Dhe është shumë mirë kështu :)

 • Postime: 119
tkamzemer
#55 ne: 31-08-2008, 00:35:25
ku kemi ne karta identiteti? hmmmmm: • Postime: 130
 • Gjinia: Femer
Claraa
#56 ne: 31-08-2008, 01:07:02
për tju pegjigjur temës, thenja e fesë ne kartat e indetitetit do shtoj me tepër racizmin dhe do sjelle me shumë probleme. :)

[ Edituar. Ju lutemi qendroni ne teme. ]
« Editimi i fundit: 31-08-2008, 12:20:12 nga Syrgjyn »

 • Postime: 3788
 • Gjinia: Mashkull
Syrgjyn
#57 ne: 31-08-2008, 12:22:23
Sapo fshiva ca postime.

Ketej e tutje, të gjithë ata qe dalin jashtë kësaj teme - me sakte, jashte permbajtjes (pas editimit qe i kam bere) te postimit te pare te temes  - do të debohen nga forumi për dy jave.

 • Postime: 691
Anesti
#58 ne: 04-09-2008, 12:48:44
Percaktimi i identitetit fetar është i domsdoshem për një vend si shqiperia e cila ka dy dege kryesore besimi fetar dhe qe nuk ploteson  standartet kulturore e edukative.Nëse një shumicë e pretenduar muslimane kërkon te nbaje besimin qe ka e kërkon ta thelloje derei ne fondamentalizem le të mbaje për vete dhe rriskun qe te jep kjo e drejtë e tyre.Kushdo e din se një musliman ne europe e ka me te vështirë se një i krishter për tu perzgjedh ne tregun e punës,për ti dhënë banese ne një vend ku ai preferon,për te dereguar fëmijët ne një shkolle private e cila është e kujdeseshme ne perzgjedhjen e nxenesve.Kur kam qenë ne Greqi dhe përse unë kisha emrin ne pasaporte (te krishter) nuk me besonte kush sepse shqipetaret i ndrushojne ato sipas deshires.Pra secili le të mbaje fenë e vet por, të mos  privoje pjesen tjeter nga privilegji qe me jem përkatësia ime fetare ne një komunitet te njete me besimin tim,kjo është një shkelje e te drejtave te njeriut.Për te ruajtur këtë identitet është derdhur gjak janë bërë sakrificate mëdha nder shekuj për te prballuar dhunen e pushtuesit por dhe dhunen e një shumicë se konvetuar me privilegjet qe ajo fitonte nga ky konvertim apo me keq asimilim.Ne jetuam për 500 vjet me ne një ambjent ku na mohoheshin te drejta me themelore dhe juve pjeses tjetër ju pëlqeu.Ju pëlqeu qe ruajtem një qetësi si ajo e qenit rraf dhe ju këtë e quajtet tolerance fetare.C'hipokrizi-Toleranze ne kushte mosbarazie.Shoh dhe sot se sa te ashper jeni për t'ju paraqite një realitet te tillë ,ju duket cenim.Cenim se ju vëmë ne dukje mëkatet qe te paret tuaj i bene ma aq pasion mbi popullin e vet,mbi atë pjesë qe i rezistoi sa mundi dhuens e privilegjeve përçarëse qe dhuroi pushtuesi.Tashme na line rehat e secili te shenoje identitetin fetar duke percaktuar kështu se nga kush produkt historie te  transformimit njerezor vjen.Ne jemi me te paket ne numer por i perkasim viktimes dhe pjeses qe ruajti vlerat.Prandaj nuk keni te drejtë te perziheni ne dokumenta por të jeni te identifikuar mirë!Është e vërtetë qe pasaportat e ardheshme nuk do ta kenë këtë specifikim por pasi ju jeni shumicë dhe ky është një tjetër fakt qe ju përsëri dhunoni të drejtat e komunittit me te vogël.Pra tek ju s'ka shenja civilizimi, zbutje pranim te mëkateve te se kaluares mundësi riperqafimi te moralit te hubur,por trasmetoni me saktësi pa asnjë humbje nga evolimi himagjinar i shoqerise Dhunen ,dhe urejtjen për te krishteret.Ndjehet dhe ne një forum te një brezi te rish qe nuk merr pjesë ne diskutimin e temës por replikon me ashpersi dhe fyerje se i mungojnë kodet e komunikimit ne shoqeri.Dhe s'ka me armiqesore kur viktima mbetet tema  dhe aq  me keq perjashtohet autori i saj dhe jo individi i pa edukuar.   Hiqet tema e cila nuk fyen por ngacmon nervin e semur,ecila ka qëllim për ta sgjuar shoqërinë e për ti dhënë mundësinë qe ne baze te realiteteve  të reja te gjenden mundësinë për te përqafuar inisiativa të reja për riformatim.Për te hequr diferenca polarizimet,e rritur kështu dashurinë mes njerëzve se dhe duke lehtesuar kështu procesine e integrimit.Uenne vija te trasha them hajde te bëhemi njësoj ndërsa ju doni të jeni ndryshe ne jetë dhe një lloj ne dokumentin identifikues.Sorry.
E më vjen keq por ky konkluzion tashmë është mbi bzen e një realiteti te zhvilluar brenda këtij komuniteti.Nëse shqipetaret nuk dote kenë një fe te vetme do të kemi dhunim te perjetshem nga shumica reale.Unë me te drejtë e kam hapur këtë teme si një i krishter por një llogjike e shendosh duhet te bënte qe dhe elemente te muslimane te perqafonin këtë teme si për percaktimin e identitetit apo për riformatimin e shoqerise.Shum ne forum pecaktohen si ateise  e me kete kuptoj se ato nuk besojne ne zoter pra ehste thjesht nje qendrim, por nuk ma merr mendja qe te mos pranojne nje kod te preferuar te mardhenieve mes njerezve.E ky kod fitohet qe ne vogeli si nje forme trashegimi familjar ,ne shkolle apo si frekuentes i nje feje.Une skam diskutuar ndonjeher per egzistencen e jezusit por,njerzit qe te merren vesh duhet te perqafojne nje forme edukimi te provuar nder shekuj dhe qe i pershtatet ambjentit dhe komunittit qe ka perrreth.E forma e edukimi me te sukseshme jane ato fetare.  Shpresoj të kemi diskutime dhe jo replike.  

 • Postime: 12348
 • Gjinia: Femer
Shej
#59 ne: 09-10-2008, 11:47:01
mendoj qe jo.
karta e identitetit duhet vetem te identifikoje personin ligjerisht ska te beje as me bindjet e tij partiake fetare apo gjera te tjera.

 • Postime: 691
Anesti
#60 ne: 09-10-2008, 15:57:34
mendoj qe jo.
karta e identitetit duhet vetëm te identifikoje personin ligjerisht s'ka te beje as me bindjet e tij partiake fetare apo gjëra te tjera.
Karta e identitetit eshte per te identifikuar personin dhe sa me e plote te jete ajo aq me e vlefshme eshte.Cilesite e nje karte identiteti ndyshojne sipas situatave politike ekonomike e kolturore.Ato shpesh sherbejne si filtra nepermjet te cilave do te cilave ndihmohet ne mbrojtjen e normalitetit te jetes ne komunitete te ndryshme.Por megjithese kartat tona nuk po behen me nje tregues te tille nuk do te thote se identitetifetar nuk do te jete percaktuar per cdo individ.Ne kartelen personale te cdo indvidi do te jene te shenuara dhe sa here eshte divorcuar apo denuar e keshtu nepermjat sistemit te perbashket kompiuterik personi do te identifikohet menjehere me karakteristikat e tij sapo karta e identitetit te monitorohet. 
mishel
#61 ne: 09-10-2008, 16:08:43
Cfare thua more Anest...a je ne te' te mendeve apo futja si kau peles.....


po ci duhet kartes se identitetit se c'lloj besimi jam une njehere se kuptoj????? une jam edhe ortodokse edhe myslymane...ke do me vendosin more aman >??? LOL LOL
Emira
#62 ne: 09-10-2008, 16:16:29
E pse kshu ti Mishel?

Shume mire mund te futet ne karten e identitetit edhe fakti ne se je e dashurume apo jo...apo preferenca te tjera qe s´po i permend ketu me mire...si p.sh.a te pelqen byreku me domate e djathe apo me domate dhe qepe...

 hmmmmm: :D

 :perqafim

 • Postime: 12348
 • Gjinia: Femer
Shej
#63 ne: 09-10-2008, 16:30:23
po une them te shkruhet e numri kembes hahaha
mishel
#64 ne: 09-10-2008, 16:34:55
e kam menduar edhe kete....po eshte problem per mua qe jam ne rritje...cdo vit me rritet po aq sa edhe me zvogelohet se.....


emira jo mi une them te veme jemi qe jemi edhe stilet qe preferojme ne seksi?????? LOL LOL
mishel
#65 ne: 09-10-2008, 16:36:04
pse mos shenojme edhe numrin e këmbës?


po ti mi se u kujtova pse me vjedh idene LOL LOL

 • Postime: 12348
 • Gjinia: Femer
Shej
#66 ne: 09-10-2008, 16:37:52

po ti mi se u kujtova pse me vjedh idenë LOL LOL

epo me i shkathti me i shpejti mi dreq  :P
mishel
#67 ne: 09-10-2008, 16:42:51
Epo ideja eshte e imja...shif dt...LOL

27.06.08 ja kshu posi oj

 • Postime: 12348
 • Gjinia: Femer
Shej
#68 ne: 09-10-2008, 16:49:36
e mi mire se une vetem sa e perdora pak ta kthej prap ja merre tani.... sedi:
mishel
#69 ne: 09-10-2008, 16:51:27
e di si eshte puna....une nuk du te me vene asgje se ja ve vete vetes....dua te jem e paidentifikume...si i behet ..behet?????
Emira
#70 ne: 09-10-2008, 17:41:31
e kam menduar edhe këtë....po është problem për mua qe jam ne rritje...çdo vit me rritet po aq sa edhe me zvogelohet se.....


emira jo mi unë them te vëmë jemi qe jemi edhe stilet qe preferojme ne seksi?????? LOL LOL

epo pikerisht kete doja me thene edhe une...

eh...per numrin e kembes mos u beni merak zogeza, se une ´per pashaporten e re qe bera dhashe shenjat e gishtave...me detyrim...qe eshte kulmi...po c´ti beshe...keshtu fillon observacioni shteteror, pak nga pak...

po me ato stilet e preferume te seksit do ish shume keq puna mi Mishel se...nuk ka liber t´i nxere te tera... :D
mishel
#71 ne: 09-10-2008, 18:11:36
Une them ne femrave te na vene edhe numrim e gjimbajteseve ju meshkujt thoni gje?
Emira
#72 ne: 09-10-2008, 18:14:14
Flet keshtu ti se i ke te tuat per marshalla...mendo pak edhe per popullin e varfer  :D
mishel
#73 ne: 09-10-2008, 18:25:01
Epo kur u ndane keto na rane LOL LOL
Emira
#74 ne: 09-10-2008, 18:27:29
Mos u bej e pashpirt se pastaj do te pendohesh... :D
 

Ja pse femrat duhet te perdorin deodorante meshkujsh

Nisur nga InfoZRubrika E Bukura

Postimi i fundit 03-07-2020, 11:54:06
nga InfoZ
Rama vendos të luajë kartën e fundit

Nisur nga InfoZRubrika Aktualiteti

Postimi i fundit 13-05-2020, 22:05:02
nga InfoZ
Cfare duhet te dini para se te investoni?

Nisur nga albinalbanRubrika Leku

Postimi i fundit 15-05-2020, 10:57:46
nga erlehta
Avantazhet e leximit - Pse duhet te lexojme

Nisur nga M A XRubrika Letra

Postimi i fundit 08-05-2020, 20:43:47
nga erlehta
A duhet te lahemi gjate agjerimit?

Nisur nga M A XRubrika Pyetper

Postimi i fundit 23-04-2020, 22:38:27
nga M A X