×

Cfare i jep kuptim jetes?

Cfare i jep kuptim jetes?

· 2 · 145

  • Postime: 26403
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 07-01-2020, 15:56:16
 

Sipas nje studimi te botuar ne revisten shkencore "Personality and Social Psychology Bulletin" jane disa synime/qellime baze ne jete qe nese njeriu i ndjek per t'i kryer i japin kuptim dhe plotesim jetes.
Keto jane:
Shendeti
Lidhje romantike/dashuri
Pranim nga te tjeret/miqesi/shoqeri
Status social
Kujdes per familjaret

Edhe nese nje apo nga disa mungojne, mjafton perpjekja per t'i arritur qe e ben jeten kuptimplote. Kush nuk i ka keto, ose nuk lufton per t'i realizuar i duket jeta bosh dhe pa kuptim.

  • Postime: 7043
  • Gjinia: Femer
erlehta
#1 ne: 08-04-2020, 08:05:29
Kjo periudhë që po kalojme ma forcon e më shumë mendimin që shëndeti i Familjes dhe Puna janë themelet e jetës. Nuk ka gjë më të bukur kur sheh sytë e qeshur të fëmijëve dhe lutesh të kenë shëndet e nga ana tjetër ndihesh i qetë se ke një punë, një siguri që të jep mendësinë të kujdesesh për t'a.
Gjyshi im na thoshte gjithmonë :Pak ka, por nuk mbaron, lakmia të shkaterron.
 

Çfarë i ndodh trupit tuaj nëse nuk hani pas stërvitjes

Nisur nga InfoZRubrika Fitness

Postimi i fundit 04-06-2020, 07:47:14
nga InfoZ
Çfarë pëlqejnë gratë te një burrë?

Nisur nga InfoZRubrika Ndjenja

Postimi i fundit 26-05-2020, 12:29:47
nga InfoZ
Cfare duhet te dini para se te investoni?

Nisur nga albinalbanRubrika Leku

Postimi i fundit 15-05-2020, 10:57:46
nga erlehta
Kush dhe cfare jane Jexhuxh - Maxhuxhet?

Nisur nga M A XRubrika Libraria Islame

Postimi i fundit 07-05-2020, 13:59:31
nga M A X
Çfarë është sëmundja ‘Kawasaki’ dhe si lidhet me COVID-19

Nisur nga M A XRubrika Jeta

Postimi i fundit 12-05-2020, 08:56:22
nga M A X