Cfare i jep kuptim jetes? - Diapazon

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Cfare i jep kuptim jetes?

Cfare i jep kuptim jetes?

· 2 · 818

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 07-01-2020, 15:56:16
 

Sipas nje studimi te botuar ne revisten shkencore "Personality and Social Psychology Bulletin" jane disa synime/qellime baze ne jete qe nese njeriu i ndjek per t'i kryer i japin kuptim dhe plotesim jetes.
Keto jane:
Shendeti
Lidhje romantike/dashuri
Pranim nga te tjeret/miqesi/shoqeri
Status social
Kujdes per familjaret

Edhe nese nje apo nga disa mungojne, mjafton perpjekja per t'i arritur qe e ben jeten kuptimplote. Kush nuk i ka keto, ose nuk lufton per t'i realizuar i duket jeta bosh dhe pa kuptim.

  • Postime: 7093
  • Karma: +35/-6
  • Gjinia: Femer

#1 ne: 08-04-2020, 08:05:29
Kjo periudhë që po kalojme ma forcon e më shumë mendimin që shëndeti i Familjes dhe Puna janë themelet e jetës. Nuk ka gjë më të bukur kur sheh sytë e qeshur të fëmijëve dhe lutesh të kenë shëndet e nga ana tjetër ndihesh i qetë se ke një punë, një siguri që të jep mendësinë të kujdesesh për t'a.
Gjyshi im na thoshte gjithmonë :Pak ka, por nuk mbaron, lakmia të shkaterron.

Temat e fundit