Post reply

×

Post reply

Emri:
Email:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Permbledhje

Postuar nga: erlehta
« ne: 08-04-2020, 08:05:29 »

Kjo periudhë që po kalojme ma forcon e më shumë mendimin që shëndeti i Familjes dhe Puna janë themelet e jetës. Nuk ka gjë më të bukur kur sheh sytë e qeshur të fëmijëve dhe lutesh të kenë shëndet e nga ana tjetër ndihesh i qetë se ke një punë, një siguri që të jep mendësinë të kujdesesh për t'a.
Gjyshi im na thoshte gjithmonë :Pak ka, por nuk mbaron, lakmia të shkaterron.
Postuar nga: M A X
« ne: 07-01-2020, 15:56:16 »

 

Sipas nje studimi te botuar ne revisten shkencore "Personality and Social Psychology Bulletin" jane disa synime/qellime baze ne jete qe nese njeriu i ndjek per t'i kryer i japin kuptim dhe plotesim jetes.
Keto jane:
Shendeti
Lidhje romantike/dashuri
Pranim nga te tjeret/miqesi/shoqeri
Status social
Kujdes per familjaret

Edhe nese nje apo nga disa mungojne, mjafton perpjekja per t'i arritur qe e ben jeten kuptimplote. Kush nuk i ka keto, ose nuk lufton per t'i realizuar i duket jeta bosh dhe pa kuptim.