Cfare i jep kuptim jetes? - Diapazon

×
Hyrja
Profili

Cfare i jep kuptim jetes?

Cfare i jep kuptim jetes?

· 2 · 336

  • Postime: 26705
  • Gjinia: Mashkull

ne: 07-01-2020, 15:56:16
 

Sipas nje studimi te botuar ne revisten shkencore "Personality and Social Psychology Bulletin" jane disa synime/qellime baze ne jete qe nese njeriu i ndjek per t'i kryer i japin kuptim dhe plotesim jetes.
Keto jane:
Shendeti
Lidhje romantike/dashuri
Pranim nga te tjeret/miqesi/shoqeri
Status social
Kujdes per familjaret

Edhe nese nje apo nga disa mungojne, mjafton perpjekja per t'i arritur qe e ben jeten kuptimplote. Kush nuk i ka keto, ose nuk lufton per t'i realizuar i duket jeta bosh dhe pa kuptim.

  • Postime: 7065
  • Gjinia: Femer

#1 ne: 08-04-2020, 08:05:29
Kjo periudhë që po kalojme ma forcon e më shumë mendimin që shëndeti i Familjes dhe Puna janë themelet e jetës. Nuk ka gjë më të bukur kur sheh sytë e qeshur të fëmijëve dhe lutesh të kenë shëndet e nga ana tjetër ndihesh i qetë se ke një punë, një siguri që të jep mendësinë të kujdesesh për t'a.
Gjyshi im na thoshte gjithmonë :Pak ka, por nuk mbaron, lakmia të shkaterron.

Temat e fundit