Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?! - Diapazon

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?!

Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?!

· 49 · 10141

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

ne: 09-07-2007, 05:22:47
Ashtu si shumica prej jush, une mendoj se ne kete bote ka edhe njerez te zgjuar, edhe njerez inteligjente, megjithate ka dallim mes keta dy lloj njerezish. Si mendoni ju, cilat jane disa nga keto dallime?! Ejani t'i diskutojme se bashku.

Pra: Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?!

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 23-07-2007, 04:27:16
Unë si e perceptoj... i zgjuar për mendimin tim është ai qe ka aftësi për te kuptuar apo për t'i kapur kuptimet esenciale te një çështje... ndërsa inteligjenti është ai qe edhe mban ne mend, pra ka memorizim te fortë.

Shembull, unë njoh shumë miq te mi qe janë shumë te zgjuar porse nuk mund ta mbajnë ne mend dot një poezi  ^o) :P e ky nuk është inteligjent  :D

Çdo të mirë!
Altruisti!

Shume shpjegim i bukur, i thjeshte dhe praktik. Faleminderit qe dhe mendimin tend. E kuptova sec do te thuash.

Me te Mira!

 • Postime: 4308
 • Karma: +58/-13
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 23-07-2007, 12:44:42
Shumë shpjegim i bukur, i thjeshtë dhe praktik. Faleminderit qe dhe mendimin tënd. E kuptova sec do të thuash.

Me te Mira!

Qenke e zgjuar mi ti Eleganca, pale do shohim sa do mbash mend ti  :O

 • Postime: 1210
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 21-09-2007, 22:37:42
Per mua eshte e veshtire te benj nje dallim bardh e zi ne mes te ketyre por sipas meje,zgjuaresia eshte nje dhunti natyrore,talent i dikujt qe gjerat ti mesoje me shpejt, gjersa nje inteligjent ne kte drejtim eshte me i ngadalshem .I zgjuari i meson gjerat permendesh gjersa inteligjenti shtruar! 

 • Postime: 6970
 • Karma: +266/-154
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 23-09-2007, 11:48:34
I zgjuari ka pasion për mësim, ndërsa nuk ka afinitetin qe ka intelegjenti, sepse vet koeficientin e intelegjences qe ka i dyti, e bën këtë te mesoj me lehtë e më shpejtë.

Shpresoj qe e thash qartë dhe thjeshtë.

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#5 ne: 23-09-2007, 16:15:08
I zgjuari ka pasion për mësim, ndërsa nuk ka afinitetin qe ka intelegjenti, sepse vet koeficientin e intelegjences qe ka i dyti, e bën këtë te mesoj me lehtë e më shpejtë.

Shpresoj qe e thash qartë dhe thjeshtë.

Po, pikerisht e the qarte dhe bukur dhe me pelqen pergjigjia. ;) Pershendetje Kenga, si ke qene?!

 • Postime: 2648
 • Karma: +67/-6
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 23-09-2007, 18:31:09
Per mendimin tim nuk mendoj qe ka ndonje dallim esencial,se perderisa je i zgjuar je dhe intelegjent dhe anasjelltas,por kur dhemi per  dike i gjuar, nenkuptohet dkush me parimor  me strikt ne jetes sesa  pre nje intelegjent i cili nodshta eshte me vigjilent ne situata te caktuara se sa tjeri,,, thjesht mendimi im,,

  Por ju qfar deshironit te ishit, "Te zgjuar" apo "Intelegjnet" ??
 

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#7 ne: 24-09-2007, 01:16:33
Për mendimin tim nuk mendoj qe ka ndonjë dallim esencial,se përderisa je i zgjuar je dhe intelegjent dhe anasjelltas,por kur dhemi për  dike i gjuar, nënkuptohet dkush me parimor  me strikt ne jetës sesa  pre një intelegjent i cili nodshta është me vigjilent ne situata te caktuara se sa tjeri,,, thjesht mendimi im,,

  Por ju qfar deshironit te ishit, "Të zgjuar" apo "Intelegjnet" ??


Shume pergjigje e mire, por akoma me e mire edhe pyetja qe ke drejtuar ti ne fund. Meqe kam hapur une temen, po te jap edhe pergjigjen e para:

Une per vete mendoj se do doja te ishe me shume inteligjente. Pse do thoni ju?! Sepse per mendimin tim ai qe eshte inteligjent, ka pervec intelektit, zgjuarsi dhe mencuri, por ka edhe dicka tjeter qe s'eshte e thene qe nje njeri i zgjuar e ka: nje lloj finese, sofistikimi dhe elegance. Plus qe per mendimin tim njerez inteligjente jane ata te shkolluar (me shkolle te larte e me diplome). Njerezit e zgjuar s'eshte e thene te kene bere ndonje fakultet, apo te kene diplome ne xhep. Gjithmone ky eshte vetem mendimi im.


P.S. Oqean, me pelqejne mendimet qe jep ti. :) Ke ide shume te mira. :)
 

 • Postime: 2648
 • Karma: +67/-6
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 25-09-2007, 21:31:13
P.S. Oqean, me pëlqejnë mendimet qe jep ti. :) Ke ide shumë te mira. :)
 
Elegance te falnderoj  nga zemra per konsideraten qe ke ,,

Edhe une do te doja te isha intelegjent me perpara se i zgjuar,sepse po te jesh intelegjent mund te behesh  edhe i zgjuar,dhe po te jesh i zgjuar mbase nuk mund ta kesh luksin, "intelegjencen",,

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#9 ne: 27-09-2007, 06:59:45
Elegance te falnderoj  nga zemra për konsideraten qe ke ,,

Edhe unë do të doja te isha intelegjent me përpara se i zgjuar,sepse po të jesh intelegjent mund të bëhesh  edhe i zgjuar,dhe po të jesh i zgjuar mbase nuk mund ta kesh luksin, "intelegjencen",,

S'ka perse. Faleminderit TY! Me pelqeu edhe pergjigjia jote ndaj pyetjes qe kishe shtruar. ;)

 • Postime: 6970
 • Karma: +266/-154
 • Gjinia: Femer

#10 ne: 27-09-2007, 13:53:42

  Por ju qfar deshironit te ishit, "Të zgjuar" apo "Intelegjnet" ??
 

Per te arrite ne fushen e diturise, nuk mjafton vetem intelegjenca, se vetem te jesh intelegjent e mos mundohesh per te mesuar, s'te ben te ditur, por edhe duhet te kemi vullnetin per te mesuar, per te ditur me shume. Pra une do te doja t'i kam qe te dyja ngapak.

Ti Oqeani i ke qe te dyja .......ashtu besoj une  ;)

 • Postime: 6970
 • Karma: +266/-154
 • Gjinia: Femer

#11 ne: 27-09-2007, 13:55:39
Po, pikërisht e the qartë dhe bukur dhe me pëlqen pergjigjia. ;) Përshëndetje Kënga, si ke qenë?!

Te falemnderit Elegance, une ja keshtu me hallet e jetes  :perqafim

 • Postime: 1210
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 27-09-2007, 17:44:34
Per vehten time une kam shkruar edhe me pare(kush e ka kuptuar) qe s`jam fare i zgjuar.Diturine(intelegjencen) e kam (nese e kam) nga mesimi!

 • Postime: 2648
 • Karma: +67/-6
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 28-09-2007, 21:28:33
Për te arrite ne fushën e diturise, nuk mjafton vetëm intelegjenca, se vetëm të jesh intelegjent e mos mundohesh për te mësuar, s'te bën te ditur, por edhe duhet të kemi vullnetin për te mësuar, për te ditur me shumë. Pra unë do të doja t'i kam qe te dyja ngapak.

Ti Oqeani i ke qe te dyja .......ashtu besoj unë  ;)

Te jam shume mirenjohes  kengaime
 
Jam  plotesisht  perkrahes i mendimit  tuaj.Mund te them qe i ke rene pikes..

 • Postime: 92
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Femer

#14 ne: 02-11-2007, 22:30:55
e zgjuar = i kap gjerat shpejt. Ketyre s'ka nevoj t'ua sqarosh gjerat shum.
inteligjente = ne te shumten e rasteve lind e till, ka ide te mira rreth cdo gjeje, s'varet nga shkathtesia e te tjereve. Esht ne gjendje te bej cmos, si dhe ndeshet me vet kuptimin fjales "e zgjuar". Pfff, trullosje tani!!  :P

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#15 ne: 02-11-2007, 22:40:58
e zgjuar = i kap gjërat shpejt. Këtyre s'ka nevoj t'ua sqarosh gjërat shum.
inteligjente = ne te shumtën e rasteve lind e till, ka ide te mira rreth çdo gjeje, s'varet nga shkathtesia e te tjerëve. Esht ne gjendje te bëj çmos, si dhe ndeshet me vet kuptimin fjalës "e zgjuar". Pfff, trullosje tani!!  :P

Tani ti Buzeqeshje hyn tek te zgjuarat apo tek inteligjentet?! :P :D

 • Postime: 28
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#16 ne: 07-11-2007, 00:42:40
Jam dakort me fjalet qe tha Altruisti. :)

 • Postime: 1210
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#17 ne: 07-11-2007, 01:07:08
Për te arrite ne fushën e diturise, nuk mjafton vetëm intelegjenca, se vetëm të jesh intelegjent e mos mundohesh për te mësuar, s'te bën te ditur, por edhe duhet të kemi vullnetin për te mësuar, për te ditur me shumë. Pra unë do të doja t'i kam qe te dyja ngapak.

Ti Oqeani i ke qe te dyja .......ashtu besoj unë  ;)
Krejt gabim(sipas meje) zonjë!
Edhe papagajet tjerë qe lavderojne këtë postim(sipas meje) janë  vetëm me goje e jo me mendje...
 Kerkonj ndjesë nëse dikush ndjehet i ofenduar por nëse ndjehet ,para se t`me ofendoje mua me postimet e tija,le të studioje pak!

 • Postime: 1210
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#18 ne: 07-11-2007, 01:09:12
e zgjuar = i kap gjërat shpejt. Këtyre s'ka nevoj t'ua sqarosh gjërat shum.
inteligjente = ne te shumtën e rasteve lind e till, ka ide te mira rreth çdo gjeje, s'varet nga shkathtesia e te tjerëve. Esht ne gjendje te bëj çmos, si dhe ndeshet me vet kuptimin fjalës "e zgjuar". Pfff, trullosje tani!!  :P
Nuk lind askush inteligjent!Pike!
Për t`mos ua zbuluar ...te vërtetën ndalem këtu!

 • Postime: 1210
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#19 ne: 07-11-2007, 01:16:06
Edhe këtu ne këto postime ka "Mobbing" por  mua s`ma humbin fare vleren e fjalëve te mia.
Këto përgjigjje,mjerisht(për ne shqiptarët)nuk janë afër me gjendjen faktike(sipas meje) te  se vërtetës sime!
Me falni...nëse ndjeheni te ofenduar!

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#20 ne: 07-11-2007, 07:08:53
Edhe këtu ne këto postime ka "Mobbing" por  mua s`ma humbin fare vleren e fjalëve te mia.
Këto përgjigjje,mjerisht(për ne shqiptarët)nuk janë afër me gjendjen faktike(sipas meje) te  se vërtetës sime!
Më falni...nëse ndjeheni te ofenduar!

JO, UNE PER VETE S'JAM NDJERE E OFENDUAR ME ASNJE KUNDERSHTIM QE U KE BERE TI ANETAREVE KETU. SECILI KA MENDIMIN E VET FUNDJA DHE PRANDAJ ESHTE HAPUR EDHE KJO TEME. Mua do te me pelqente qe ti te na jepje nje mendim tendin ama, pervec kundershtimeve qe ke me te tjeret. Faleminderit.

 • Postime: 6970
 • Karma: +266/-154
 • Gjinia: Femer

#21 ne: 07-11-2007, 11:14:16
Krejt gabim(sipas meje) zonjë!
Edhe papagajet tjerë qe lavderojne këtë postim(sipas meje) janë  vetëm me goje e jo me mendje...
 Kerkonj ndjesë nëse dikush ndjehet i ofenduar por nëse ndjehet ,para se t`me ofendoje mua me postimet e tija,le të studioje pak!

Albnobody, meqe e kishe me mua ketu.............

Si verej, qellimi yt ishte ketu te mundohesh te ofenosh e hic dicka tjeter, por une nuk ofendohem nga ti nese mendon ndryshe nga une, ama une e quaj te ulet menyren tende te reagimit ( mos e merr si ofendim  ;) )

E tash hajde e kundershtoje mendimin tim me fakte e jo duke u mundu t'i japesh flaken temes.

 • Postime: 1210
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#22 ne: 07-11-2007, 12:20:38
Albnobody, meqë e kishe me mua këtu.............

Si verej, qëllimi yt ishte këtu të mundohesh te ofenosh e hiç diçka tjetër, por unë nuk ofendohem nga ti nëse mendon ndryshe nga unë, ama unë e quaj te ulet mënyrën tënde te reagimit ( mos e merr si ofendim  ;) )

E tash hajde e kundershtoje mendimin tim me fakte e jo duke u mundu t'i japësh flaken temës.
E dij bre Loçke(e tjetrit,jo e imja) qe ti s`hidherohesh!Edhepse ti e ke marrur per vedi,nuk e kisha  me ty,se ty tani te njoh por ishte per te panjohuren!
Sidoqofte pak benzin ti fusim Temes ,është mirë mendoj unë,se po u ngroh Tema do ngrohemi edhe neve, kur veq tani na ka rrokur te ftoftit e dimrit(këtu ne Liechtenstein) :engjell:

 • Postime: 5460
 • Karma: +3/-5
 • Gjinia: Mashkull

#23 ne: 07-11-2007, 14:49:05
Citim
Edhe papagajet tjerë qe lavderojne këtë postim(sipas meje) janë  vetëm me goje e jo me mendje...
 Kerkonj ndjesë nëse dikush ndjehet i ofenduar por nëse ndjehet ,para se t`me ofendoje mua me postimet e tija,le të studioje pak...

Me cudit nje gje...
askush nuk kerkon prej teje mendim se c'thone te tjeret...dhe ti vazhdon, te jesh i vetmi papagall ne forum...dhe te mendosh se vec ti i din gjerat...
plus na thot mos te ndjehemi te ofenduar...

Citim
Më falni...nëse ndjeheni te ofenduar!

cfar ironie... ofendon dhe thot me falni...


Citim
E dij bre Loçke(e tjetrit,jo e imja) qe ti s`hidherohesh!Edhepse ti e ke marrur për vedi,nuk e kisha  me ty,se ty tani te njoh por ishte për te panjohuren!
Sidoqoftë pak benzin ti fusim Temes ,është mirë mendoj unë,se po u ngroh Tema do ngrohemi edhe neve, kur veç tani na ka rrokur te ftoftit e dimrit(këtu ne Liechtenstein)

erdha ne perfundim se ti askushi, nuk je as talent dhe as i zgjuar...
e them nga kjo si sillesh me te tjeret...(por ket te fundit qe ke shkruar e mora shembull)
ah...po... s'do tme vie cudi nese me citon edhe mua... u mesuam me ty...


sa per temen:
edhe inteligjenti edhe i zgjuari, po nuk punuan jane si nje fare e mbyllur ne fishek.

respekt per ata qe e meritojne

 • Postime: 1210
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#24 ne: 07-11-2007, 20:50:02
Me çudit një gjë...
askush nuk kërkon prej teje mendim se c'thonë te tjerët...dhe ti vazhdon, të jesh i vetmi papagall në forum...dhe të mendosh se veç ti i din gjërat...
plus na thot mos te ndjehemi te ofenduar...

cfar ironie... ofendon dhe thot me falni...


erdha ne përfundim se ti askushi, nuk je as talent dhe as i zgjuar...
e them nga kjo si sillesh me te tjerët...(por ket te fundit qe ke shkruar e mora shembull)
ah...po... s'do tme vie çudi nëse me citon edhe mua... u mesuam me ty...


sa për temën:
edhe inteligjenti edhe i zgjuari, po nuk punuan janë si një fare e mbyllur ne fishek.

respekt për ata qe e meritojnë
Nese un u them : mos u hidheroni,kjo s`do te thot qe ju s`guxoni ta  beni ate!Nese per gjera tjera  un s^kam asnje ironi dhe prapseprap ju ndjeheni te ofenduar nga dituria ime,po per Ironine pse t`me degjoni?

Nese un jam nje papagall sigurisht qe perseris gjera te mesuara apo te degjuara por ç`ti besh Shakallit qe s`durohet  me te vetmen "Melodi"??????????'

Temat e fundit