Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?! - 2 - Diapazon

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?!

Cili eshte dallimi midis te zgjuarit dhe inteligjentit dhe Pse?!

· 49 · 9153

 • Postime: 5460
 • Karma: +3/-5
 • Gjinia: Mashkull

#25 ne: 07-11-2007, 21:37:35
shum keq eshte kur njerezit si ti shikohen ne pasqyre dhe i thone vetvetes mashalla.

nese ti poston me te vetmin qellim te ofendosh dhe nencmosh njerez... eshte shume naivitet i madh t'ju thuash pastaj: mos u ndjeni te ofenduar

sipas teje ka vetem dy mendime ne bote:
1. i yti, dhe
2. i te tjereve i gabueshem.

une e dij se nuk dij asgje
e ti...njihe vetveten.

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#26 ne: 08-11-2007, 08:52:16
Ibraim: ke folur shume mire dhe shume bukur: BRAVO TE QOFTE! Une gjithmone e vleresoj dhe e respektoj shume mendimin tend se me thene te drejten (sikurse ta kam thene shpesh here) mund te mesoj shuuuuuuume prej mendimeve te tua. Je shume origjinal dhe teper inteligjent ne menyren e te menduarit dhe ate te llogjikuarit. :)
 :perqafim

Albnobody: Ndonjehere, edhe ti flet shume mire dhe mua me cudit (mrekullohem per mire, dmth) dhe krenohem per ty. Por pastaj rri e rri dhe hedh ndonje thyese ne rruge, prape. E pastaj nese te hidhen te tjeret, s'eshte faji i tyre por i joti. Ne baze une mendoj se ti je i zgjuar qe cke me te (dhe s'te kane mesuar vetem shkolla apo diplomat keshtu por jeta jote me njerezit qe ke njohur/ndeshur gjate saj), por me raste mendoj se nuk je aq i matur dhe i mencur sec duhet. Eshte dicka te kesh zgjuarsi dhe dicka tjeter sesi dhe kur ta perdoresh kete zgjuarsi. Disa njerez kane vetem njeren, disa i kane te dyja. Ata qe i kane te dyja per mendimin tim, jane si te zgjuar dhe inteligjente, por sidomos shume te mencur. ;)


HAJDE ME TE MIRA DJEMA, DHE MOS U ZINI E KEQKUPTONI, JU LUTEM!

 • Postime: 1210
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#27 ne: 08-11-2007, 09:11:58
Ibraim: ke folur shumë mirë dhe shumë bukur: BRAVO TE QOFTE! Unë gjithmonë e vleresoj dhe e respektoj shumë mendimin tënd se me thënë te drejtën (sikurse ta kam thënë shpesh here) mund te mesoj shuuuuuuume prej mendimeve te tua. Je shumë origjinal dhe tepër inteligjent ne mënyrën e të menduarit dhe atë te llogjikuarit. :)
 :perqafim

Albnobody: Ndonjehere, edhe ti flet shumë mirë dhe mua me çudit (mrekullohem për mirë, d.m.th.) dhe krenohem për ty. Por pastaj rri e rri dhe hedh ndonjë thyese ne rrugë, prapë. E pastaj nëse te hidhen te tjerët, s'është faji i tyre por i joti. Ne baze unë mendoj se ti je i zgjuar qe cke me te (dhe s'te kanë mësuar vetëm shkolla apo diplomat kështu por jeta jote me njerëzitë qe ke njohur/ndeshur gjatë saj), por me raste mendoj se nuk je aq i matur dhe i mencur sec duhet. Është diçka të kesh zgjuarsi dhe diçka tjetër sesi dhe kur ta përdorësh këtë zgjuarsi. Disa njerëz kanë vetëm njërën, disa i kanë te dyja. Ata qe i kanë te dyja për mendimin tim, janë si te zgjuar dhe inteligjente, por sidomos shumë te mencur. ;)


HAJDE ME TE MIRA DJEMA, DHE MOS U ZINI E KEQKUPTONI, JU LUTEM!
Meqenese ne forum secili ka mundesine te flase  si te doje un s`merakosem fare per fjalet tuaja as te tjetrit.Me vjen keq qe  nga deshira e madhe qe kam te jem ne mesin e shqiptareve s`largohem dot nga Forumi.Po t`jete vlera dhe dituria qe shihet nga Forumistet,un di kisha ikur qemoti!
Me duket qe s`kam me per te thene !Dikush e ka Tradite Budallallekun!

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#28 ne: 08-11-2007, 09:18:32
O Nobody:


Më fal, po kush e paska TRADITE Budallekun sipas teje dhe ku qëndron ky Budallek?! (Meqë ti na bërë budallenj dhe unë VERTET s'e kuptoj se përse e ke fjalën, na e thuaj te lutem!)

 • Postime: 1210
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#29 ne: 08-11-2007, 11:06:08
O Nobody:


Më fal, po kush e paska TRADITE Budallekun sipas teje dhe ku qëndron ky Budallek?! (Meqë ti na bërë budallenj dhe unë VERTET s'e kuptoj se përse e ke fjalën, na e thuaj te lutem!)
Un e thash mire,s`kam asgje per te shtuar sepse ketu s`jam ne nje seance gjyqesore ku do te duhej te ceke secilin me emer,mbiemer dhe date e dite per vepren e kryer kunder ligjit.Si Forum  Virtual dhe shoqerues qe eshte un thash mjaft.Me emer nuk ceka askend dhe s`me duhet ta benj kete si ne gjyq.Atje detyrohem ta them por po ia qellova,fitonj gjyqin dhe bashke me te kuptohet edhe nje te mire Morale dhe materiale.Nese e them ketu,ç`fitoj une?Vetem fyerje dhe fyerje sepse ketu edhe gjyqtari(Adminet,Stafi,Moderimi)nuk jane gjyqtare!Ka rregulla Forumi por ato jane te pergjithshme e jo edhe te veqanta dhe te percaktuara.

Ne kete rast do te postoja nje titull te nje kenge per femije te Parashqevi Simakut qe me te ajo kishte fituar Evrovisionin dikur:

"Mos ua prishni dashurine,mos ua prishni lumturine"

Leri ne boten e tyre te dashurise dhe te lumturise Budallenjte!...

Un ndjehem fitues kur vertete lexoj diçka interesante dhe te qelluar  nga dikush,por jo lajme,pershendetje dhe lavderime.Nese flitet per diturine po,gjerat tjera ,o jane Chat,Barcafe,apo lajme te dites gje qe nga keto nuk mesoj une asagje.Ka shume qe Chatin dhe Barcafe-ne e perdorin ne te gjitha temat e Forumit!

Un s`paguhem te edukoj askend por vetem vetvehten.Nese kete e benj apo perpiqem ta benj, e benj falas,njesoj sikur qe marr  vet nga dikush diq qe s`e dij,falas!

Askush s`eshte i persosur por  asnjeri me asnjerin nuk eshte i barabarte.Dikush ka me shume e dikush me pak!

Dialogu gjithkund nderpritet kur palet nuk e pranojne Temen e bisedimit!
Ata qe kane dashur te mesojne  nga keto forume Virtuale kane mesuar ,nese jo krejte,shumicen e gjerave te nevojshme po se po!Tani s`eshte me ajo gjalleria e frekuentimit te Forumeve te diturise siq eshte ky Forum.shiqoni aktivitetet e Forumisteve,jane diku 100 Forumiste aktive dhe  me mijera tjere,vetem qe jane regjistruar dhe me asnjehere  s`kane hyre as qe kane postuar diçka... pse ndodhe kjo?Kjo ndodhe,duke perjashtuar rastet private, sepse duke lexuar  qe s`kane gje te thonin as te sjellin nuk i terheqe me fare Forumi.Sa per Chat dhe Barcafe kane dale Forumet tjera  me te afta per t`i terhequr me muzika,ngjyra dhe pornografi...Postim et tua,te dua,te respektoj,te Puth,te adhuroj,te lumte etj...nje mini pornografi kjo per Temat serioze,jane edhe keto nje ngjyre qe njeriun e diturise e iriton.Per gjera te tilla ka MP!

S`ka fillim as fund,por ka fillim dhe fund...! 

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#30 ne: 09-11-2007, 06:46:07
Ke folur e ke thene shume albnobody (si zakonisht) dhe si perfundim s'ke thene gje hic.

Per ate qe citoje ne fund, do te shtoja vetem dicka: "S`ka fillim as fund, por ka fillim dhe sic duket s'ka fund te budallalleqeve te tua!" Si ore njeri, tu dukerka ty qe roli i vetem qe paske ne kete forum eshte te na diturosh e te na japesh mend! Me vjen keq i dashur, por ka ploooooooot veta ketu qe jane shume te mencur, dhe nje pjese e tyre SHUME ME TE MENCUR sesa ti, biles. ;)

 • Postime: 1210
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#31 ne: 09-11-2007, 07:24:06
Ke folur e ke thënë shumë albnobody (si zakonisht) dhe si përfundim s'ke thënë gjë hiç.

Për atë qe citoje në fund, do të shtoja vetëm diçka: "S`ka fillim as fund, por ka fillim dhe siç duket s'ka fund te budallalleqeve te tua!" Si ore njeri, tu dukerka ty qe roli i vetëm qe paske ne këtë forum është te na diturosh e te na japësh mend! Me vjen keq i dashur, por ka ploooooooot veta këtu qe janë shumë te mencur, dhe një pjesë e tyre SHUME ME TE MENCUR sesa ti, biles. ;)
Ska fillim as fund bota as dituria por Budallalleku yt dhe i disa tjereve per mua ka fillim dhe fund te degjimit.Kete e kam thene!Bye!

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#32 ne: 09-11-2007, 17:06:51
Albnobody:

Jam perpjekur, jam perpjekur plot here te te kuptoj, te te mbeshtes, te ta mbaj anen, te jem dakort me ty, te te perkrah, te mundohem ta kuptoj perberjen dhe esencen tende - dhe te gjitha keto i kam bere PLOT HERE por je me, sepse s'ja vlen dhe sepse seriozisht Albnobody ti je KULMI i atij Budallallekut qe ti permend aq shume. Ik Ore Mbushu! Te gjithe anetaret ketu ti i fust ne thesin e budallenjve (perfshire mua, ibraimin, SmiLey-n etj - qe jemi disa nga njerezit me intelektuale ketu, po nejse...) nderkohe qe ti vete je aq injorant saqe nuk di as ta ndash shapin nga sheqeri (e jo me te dish diferencen midis te zgjuarit dhe intelektualit - jo per gje, por ti s'je asnje nga keto.)

 • Postime: 1210
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#33 ne: 09-11-2007, 17:19:14
Albnobody:

Jam perpjekur, jam perpjekur plot here te te kuptoj, te te mbeshtes, te ta mbaj anën, te jem dakort me ty, te te përkrah, te mundohem ta kuptoj perberjen dhe esencen tënde - dhe të gjitha këto i kam bërë PLOT HERE por je me, sepse s'ja vlen dhe sepse seriozisht Albnobody ti je KULMI i atij Budallallekut qe ti përmend aq shumë. Ik Ore Mbushu! Të gjithë anetaret këtu ti i fust ne thesin e budallenjve (përfshirë mua, ibraimin, SmiLey-n etj - qe jemi disa nga njerëzitë me intelektuale këtu, po nejse...) ndërkohë qe ti vete je aq injorant saqë nuk di as ta ndash shapin nga sheqeri (e jo me të dish diferencen midis te zgjuarit dhe intelektualit - jo për gjë, por ti s'je asnjë nga këto.)
HA HA HA HA HA....
Ju qenket intelektuale dhe te squar...Hajde inteligjence hajde!!!!!!
Mire...vazhdoni te lavderoni njeri tjetrin si e sa te doni, por per mua, un kam thënë qe s`dua mbështetje as pornografi!
Un shkruaj mendimet e mija qe janë te fiksuara për qashtjet e caktuara.,aty ku nevojitet  dhe bëhet fjale për Inteligjence.Ne Filosofi,Politike,Drejtesi,Diplomaci...këto janë Lemite e mia ...dhe s`pres lehtë t`me tregoje dikush diç qe un se dij akoma!Te tjerat s`jane perveq temave nga jeta ime e perditshme! 

 • Postime: 3
 • Karma: +0/-0

#34 ne: 05-12-2007, 11:41:42

Shumë përgjigje e mirë, por akoma me e mirë edhe pyetja qe ke drejtuar ti në fund. Meqë kam hapur unë temën, po të jap edhe përgjigjen e para:

Unë për vete mendoj se do doja te ishe me shumë inteligjente. Pse do thoni ju?! Sepse për mendimin tim ai qe është inteligjent, ka përveç intelektit, zgjuarsi dhe mençuri, por ka edhe diçka tjetër qe s'është e thënë qe një njeri i zgjuar e ka: një lloj finese, sofistikimi dhe elegance. Plus qe për mendimin tim njerëz inteligjente janë ata te shkolluar (me shkolle te lartë e me diplome). Njerezit e zgjuar s'është e thënë te kenë bërë ndonjë fakultet, apo te kenë diplome ne xhep. Gjithmonë ky është vetëm mendimi im.


P.S. Oqean, me pëlqejnë mendimet qe jep ti. :) Ke ide shumë te mira. :)
 


Une shprehi mendimin tim,me mire do jete te jesh i zgjuar se intelegjent. Pse do thoni?Zgjuarsia arrihet me pune ,e intelegjenca eshte dhunti qe te ka fal perendia.
Prandaj 90% eshte puna ,e 10% intelegjenca,dhe nga kjo viem deri kek perfundimi se i zgjuari ka formesim te natyres se punes e intelegjenti jo,dhe shpesh intelegjentet devijojne.
Per ta perforcuar mendimin tim edhe me shume ,une do citoj nje shprehje popullore,e cila thot :" edhe ara me pjellore po su punua,bene therrat me te medha."

 • Postime: 318
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#35 ne: 06-12-2007, 00:11:27
dhe s`pres lehtë t`me tregoje dikush diç qe un se dij akoma

Nuk kam arsye te mbaj anen e ndonjerit ketu sepse eshte hera e e pare qe ngaterrohem ne te tilla debate, por nqs me lejohet te nderhyj, do te doja ti mesoja albnobody nje gje qe nuk e paska mesuar nderkohe: Respektin per mendimet e te tjereve dhe zhvillimin e debatit pa ofendime qe nuk kane pike vlere.

Mendimin tim per temen e ka dhene onyx. jam plotesisht dakort dhe nuk po perseris te njejtat mendime.

 • Postime: 5460
 • Karma: +3/-5
 • Gjinia: Mashkull

#36 ne: 06-12-2007, 07:31:11
do shtoja edhe: inteligjenca pa pune eshte si fara e mbyllur ne fishek.

 • Postime: 691
 • Karma: +0/-0

#37 ne: 03-04-2008, 14:36:53
Intelegjenti eshte pasuri vlerash,izgjuari, ai qe din ti kombioje,e ti pershtase ato ne jete,duke dhene efekte pozitive o negtive ne shoqeri.Prandaj themi:Izgjuar per keq e i gjuar per mire.ANESTI

 • Postime: 541
 • Karma: +20/-6
 • Gjinia: Mashkull

#38 ne: 04-04-2008, 22:44:14

   Zgjursinë e fiton ti me angazhimin t`uaj, nderkaq intelegjenca eshte në gjen. Pra,njeriu lindë me intelegjenc (të larte apo te ulet) kurse zgjuarsine e fiton gjat jetes. Keshtu mendoj une.

 • Postime: 176
 • Karma: +0/-0

#39 ne: 05-04-2008, 01:57:08
s'verejta asnje pergjigje te qelluar ktu, te gjith jeni gabim, ndonese respektoj mendimet tuaja.

 • Postime: 9
 • Karma: +0/-0

#40 ne: 05-04-2008, 12:47:57
 
 Njeriu i zgjuar dhe inteligjenti kane lindur ngaqe nuk egziston asnje qenie absolute.
Ate qe sheh i zgjuari nuk e sheh inteligjenti dhe e anasjellta.
Zgjuarsia eshte nje lum dhe inteligjenca deti ku ai derdhet.

Rezart Palluqi

 • Postime: 190
 • Karma: +4/-0
 • Gjinia: Mashkull

#41 ne: 31-10-2008, 20:52:23
I zgjuar eshte ai qe me aftesite e diturine qe ka arrin maksimumin e suksesit. P.sh. nese nje medioker behet president do te thote qe eshte i zgjuar.Malesoret thuhet se jane te zgjuar.
Inteligjent per mendimin tim jane gjenite, por vlera e tyre mesohet pasi ata nuk jane me. E kam fjalen per gjenite e artit e letersise qe qetesojne e mbushin shpirtin tone. Sa per shkenctaret ata gjithmone hidhen poshte ose plotesohen nga brezat e rinj te shkencetareve. Te lexosh se si argumenton Ptolemeu; QE DIELLI RROTULLOHET RRETH TOKES; te mbushet mendja edhe sot.Formulat e perrllogaritjet e tij jane po aq interesante sa ato te Stephen Hawking.

 • Postime: 1936
 • Karma: +23/-14
 • Gjinia: Mashkull

#42 ne: 31-10-2008, 21:29:40
i zgjuar dhe  inteligjent jane sinonime

 • Postime: 800
 • Karma: +6/-1
 • Gjinia: Femer

#43 ne: 04-11-2008, 15:41:05
i zgjuar dhe  inteligjent janë sinonime

I këtij mendimi jam dhe unë. Fjala "i zgjuar" përdoret me tepër ne fjalorin e jetës se perditdhme (zhargon) ndërsa "inteligjent" me tepër ne gjuhën e librave. Por kuptimi eshte i njëjtë.  ;)

 • Postime: 190
 • Karma: +4/-0
 • Gjinia: Mashkull

#44 ne: 21-11-2008, 21:25:39
cituar nga titi 10:
i zgjuar dhe  inteligjent janë sinonime

Nuk mendoj se eshte keshtu. I zgjuar do te thote syhapur, njeri qe nuk fle , qe nuk ja hedh dot, i rafinuar, p....dhije, bir k.... etj.
te zgjuar gjen edhe ne politike edhe ne Big Brother.Ne anglisht perkthehet aroused, ne gjermanisht aufgeweckt. Inteligjent do te thote i afte per te menduar, analizuar e krijuar. Keta i gjen ne shkence e artin krijues.

 • Postime: 1936
 • Karma: +23/-14
 • Gjinia: Mashkull

#45 ne: 21-11-2008, 21:44:32
cituar nga titi 10:
i zgjuar dhe  inteligjent janë sinonime

Nuk mendoj se është kështu. I zgjuar do të thotë syhapur, njeri qe nuk fle , qe nuk ja hedh dot, i rafinuar, p....dhije, bir k.... etj.
te zgjuar gjen edhe ne politike edhe ne Big Brother.Ne anglisht perkthehet aroused, ne gjermanisht aufgeweckt. Inteligjent do të thotë i aftë për te menduar, analizuar e krijuar. Këta i gjen ne shkencë e artin krijues.
i zgjuar eshte shqip,inteligjent e pershtatur ne shqip por perdoret per te zgjuarit apo p...dhije apo bir k....etj

 • Postime: 159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#46 ne: 27-09-2009, 00:12:27
Mendoj qe keto dy fjale tregojne te njejten gje dhe nuk kane asnje dallim mes tyre perveç faktit qe fjala "i zgjuar" eshte fjale e gjuhes shqipe ndersa fjala "inteligjent" eshte prurje e huaj.

 • Postime: 1753
 • Karma: +10/-4
 • Gjinia: Femer

#47 ne: 20-04-2012, 20:39:48
Inteligjenca është dhunti apo kapacitet mental.

Ka dallim të madh ndërmjet inteligjencës dhe zgjuarsisë. Zgjuarsia referon në njohuritë dhe vetitë që i posedojmë ndërsa inteligjenca është vetia e një personi që ta përmbledhë dhe përdorë dijen.

Kaq në pika të shkurta për dallimin mes tyre. Më shumë është sqaruar nga antarë të tjerë.

 • Postime: 570
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#48 ne: 27-12-2013, 17:38:29
i zgjuari kupton dhe mbushet, kurse intelegjenti ka nevoje te shprehet,, ti dashurosh te dyja eshte shume

Temat e fundit