×

Kendveshtrime.....

Kendveshtrime.....

· 63 · 11149

 • Postime: 1007
 • Gjinia: Femer
Stefi
#25 ne: 18-04-2008, 08:53:46
Bota nuk i perket njerezimit, ne i perkasim asaj.
Jemi kalimtare ne kete bote, ashtu si vijme prape ikim.  :(

 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#26 ne: 13-05-2008, 10:50:58
Ne jemi ne. Ne jemi një. Ne jemi gjithçka. Ne jemi asgjë.
Ne kendin tonë te veshtrimit bota është një univers qe vertitet rreth nesh, një univers qe na përket veç ne, një univers privat. Ndërsa për secilin nga ne bota gjithashtu është universi qe vertitet rreth secilit. Kjo botë është e jotja, e tij, e saj e cdonjerit, por gjithashtu është e imja dhe vetëm e imja...
Ky është këndvështrimi im në fund te fundit......

me kete qe thua, del: une jam qendra dhe gjithcka sillet rreth meje, ama edhe ti je qendra qe gjithcka sillet rreth teje, dhe derisa sejcili jemi qender ne vete, na del se sejcili jemi te lire te veprojme aq sa nuk i hyjme tjetrit ne rreth (qender). me demek, une jam i lire deri ne ate kufi sa nuk te pengoj ty dhe e kunderta. pra na del: ti je ti sepse nuk mund te jesh une,dhe ti ke unin tend, ke llojin tend te vecant prej njeriu me te gjitha vetite e tua, qe plotesisht ndryshon nga une, edhe pse je qender (pra je njeri) ashtu si une dalloj prej teje, edhe pse une jam qender (jam njeri).

po Zoti kur krijoi boten, a nuk e kurijoi per njerezit? si mund qe ne t'i perkasim asaj qe eshte krijuar per ne? ne jemi te Zotit (fetarisht) dhe tek ai do kthehemi. ndersa ketu hapesi i temes me duket flet me shume filozofikisht dhe jo fetarisht sepse fetarisht, i dijme si jane gjerat.

respekte hapes i temes dhe respekte ju te tjeret.

 • Postime: 1498
Zara
#27 ne: 05-10-2009, 10:35:40
NJerezit zakoknisht pyesin pyetje filozofike,(sic pyesim edhe ne per kete diskutim konkretisht)per kuptimin e botes dhe jetes.Eshte njesoj sikur sheh nje truk magjik.Nuk mun te kuptojme se si ia del.Parashtrohet pyetja:si mund nga kapela bosh te nxjerr nje lepur?
Ne rastin e lepurit ne e dijme se magjisatari na ka mashtruar.Ate qe duam te dijme eshte se si ia arrin.Por kur vjen fjala per boten dhe jeten,gjithcka eshte ndryshe.E dijme se bota nuk eshte aspak nje truk magjik pasi ne jemi ne te,ne jemi pjese e saj.Ne fakt ne jemi lepuri i bardhe qe terhiqet nga kapela.Ndryshimi i vetem i lepurit nga ne eshte se lepuri nuk e kupton se eshte pjese e nje truku.Ne e ndjejme se jemi pjese e dicka misterioze dhe duam te dijme se funksionon gjithcka.Do te ishte me mire sikur te krahasonim lepurin me te gjith universin.Ne qe jetojme ketu jemi insekte mikroskopike qe jetojme thelle ne gezofin e lepurit,te rehatuar.Shumica e njerezve deshirojne te qendrojne ne ate menyre,mirepo disa(si ne)pyesin pyetje dhe perpiqen te hipin ne maje te qimeve per te pare syte e magjistarit.E ai magjistari eshte krijuesi i te gjithe universit,Zoti.

 • Postime: 1530
 • Gjinia: Mashkull
i huaj
#28 ne: 06-10-2009, 09:55:27
Bota eshte si nje ene e mbushur me mjalte ne te cilen ushqehen shume insekte. Menyra se si ushqehen eshte shume e rendsishme. Ne kete ene insekte ne dy menyra marrin ushqim disa ndalen ne buze te enese dha marrin nga pak sa ju mjafton e disa te tjerave nuk ju mjafton aq dhe hyne ne mese te enes per te marre me shume mjalte....cka ndodhe pastja...keto te parat qe jane ndalur ne buze te enes jane te lira munde te largohen (kembet i kane te lira) ndersa ato qe kane hyre ne mes te enes kane mbetur kemebet e tyre ne mjalte dhe nuk jane te lira kane mbetur ne mjalte.....dmth disa njerez aq jane kapluar nga kenaqesit e kesaj bote sa ajo i ka roberuar, ata jane hyre ne mese te enes dhe kane shume veshtire te largohen....nuka jane te lire jane te robruar...

 • Postime: 2173
Grens(Wiliams)
#29 ne: 07-09-2011, 12:37:36
Bota dhe universi qe permenden ketu..ne fillim te temes jane terma te ndryshem dhe perfaqsojne gjera te ndryshme te pakten ne hapesiren apo diapazonin e perfshirjes se saj...por edhe bota edhe universi qe ne mendojme eshte nje dicka jashte aftesise sone te konceptimit,perceptimit...prandaj eshte teme e pamundur per qenien njerezore qe te njihet apo te shpjegohet kjo gje ,....pra koncepti i botes dhe aq me teper i universit jane te pamundura...per tu njohur dhe shpjeguar nga qeniet njerezore...fatkeqs isht..ndoshta fatmirsisht... i lumte mendja ketij wiliamsit

 • Postime: 12348
 • Gjinia: Femer
Shej
#30 ne: 23-10-2011, 23:01:14
Tema interesante!

 • Postime: 2173
Grens(Wiliams)
#31 ne: 15-12-2011, 13:18:21
Bota dhe universi qe permenden ketu..ne fillim te temes jane terma te ndryshem dhe perfaqsojne gjera te ndryshme te pakten ne hapesiren apo diapazonin e perfshirjes se saj...por edhe bota edhe universi qe ne mendojme eshte nje dicka jashte aftesise sone te konceptimit,perceptimit...prandaj eshte teme e pamundur per qenien njerezore qe te njihet apo te shpjegohet kjo gje ,....pra koncepti i botes dhe aq me teper i universit jane te pamundura...per tu njohur dhe shpjeguar nga qeniet njerezore...fatkeqs isht..ndoshta fatmirsisht... i lumte mendja ketij wiliamsit
..jashtezakonisht i zgjut ky Williamsi.. hmmmmm:

 • Postime: 956
 • Gjinia: Mashkull
whitesnake
#32 ne: 30-01-2012, 21:33:48
E bukura nuk ka te beje me te miren dhe as me moralin, por konceptohet si nje absolute ne vetvete. E bukura ndryshon trajte, ajo eshte e papercaktueshme, e levizshme, nuk u nenshtrohet rregullave e doktrinave, sepse ajo gjithmone shpik vetveten.
E bukura eshte subjektive e se gjithkush ka te bukuren e tij/saj!
E gjeta perkufizimin e e se bukures, te se bukures time. Eshte dicka e ndritshme dhe e trishte, dicka si e vagellimte, qe ia le shtegun te hapur rastesise.
Une nuk pretendoj se gezimi s'mund ta shoqeroje te bukuren. Por them se gezimi eshte stolia e saj me vulgare, kurse melankolia eshte, si te thuash, shoqja e saj me e denje, ne ate pike sa une nuk e konceptoj dot nje tip bukurie ku te mos kete trishtim.
Misteri brenga, jane gjithashtu karaktere te se bukures.
Realiteti i se bukures zbulohet me mire, sa me teper qe e shemtuara dhe vdekja ushtrojne presion mbi ne.

 • Postime: 12348
 • Gjinia: Femer
Shej
#33 ne: 30-01-2012, 21:40:41
 :engjell:

 • Postime: 88
 • Gjinia: Mashkull
KleantR
#34 ne: 12-03-2013, 23:48:29
Po rreth kujt sillet atehere ????
Rreth tjetrit...

 • Postime: 1752
 • Gjinia: Femer
Parloté
#35 ne: 21-03-2013, 18:52:52
Ne jemi ne. Ne jemi nje. Ne jemi gjithcka. Ne jemi asgje.
Ne kendin tone te veshtrimit bota eshte nje univers qe vertitet rreth nesh, nje univers qe na perket vec ne, nje univers privat. Ndersa per secilin nga ne bota gjithashtu eshte universi qe vertitet rreth secilit. Kjo bote eshte e jotja, e tij, e saj e cdonjerit, por gjithashtu eshte e imja dhe vetem e imja...
Ky eshte kendveshtrimi im ne fund te fundit......

Në këndin tim të vështrimit, i gjithë njerëzimi akoma nuk e ka zbuluar nëse është më mirë të jesh INSEKT NË KOHË M... APO M.. NË KOHË INSEKTESH.. pritjaaaaaa)

 • Postime: 12348
 • Gjinia: Femer
Shej
#36 ne: 21-03-2013, 22:04:52
nëse është më mirë të jesh INSEKT NË KOHË M... APO M.. NË KOHË INSEKTESH.. pritjaaaaaa)

shume e forte kjo

 • Postime: 1446
 • Gjinia: Femer
flutur
#37 ne: 30-03-2013, 20:54:16
Ndonjehere me duket sikur jemi marioneta e na leviz dikush nga lart.
Ka shume gjera qe ne i bejme pa pasur deshire ,ndonjehere flasim ndryshe dhe mendojme ndryshe.
Na kushtezon  ambjenti ,njerezit ,shoqeria ?

 • Postime: 956
 • Gjinia: Mashkull
whitesnake
#38 ne: 05-04-2013, 10:23:33
Kercimtaret zhvishen krejt para se te fillojne te kercejne. Kjo s’me pelqen, sepse ne kete rast kemi te bejme jo me nje Striptease, por me nje Strip qe i mungon Tease (ngacmimi, pra).

Sic e terheq teksti lexuesin, ashtu edhe kercimtarja e josh publikun, duke e lene ate te prese zhveshjen perfundimtare, momenti i se ciles shtyhet vazhdimisht. Petk pas petku, rrobe pas rrobe bie, por çasti me eksitues, o njerez, nuk eshte momenti kur shfaqet ajo Gjeja, por pikerisht shtyrja e momentit te zhveshjes perfundimtare, shtyrja e zbulimit te asaj Gjese! Pasi, sapo kemi zbuluar nje sekret, e humbasim interesin per te dhe lakmojme tjetrin. Pasi kemi pare veshjet e brendshme te vajzes, duam te shohim trupin e saj, pasi kemi pare gjinjte e saj, duam të shohim te ndenjurat e saj, pasi kemi pare te ndenjurat e saj, duam te shohim organin e saj seksual dhe, pasi kemi pare edhe organin e saj seksual, shfaqjes i ka ardhur fundi – po a kemi kenaqur kesisoj kureshtjen tone, lakmine tone? Kurrsesi! Edhe sikur vajza t’i hapte shalet para nesh (ju lutem o njerez, ne kete pike mos e nderprisni leximin) kureshtja dhe lakmia qe do te zgjonte momenti i zhveshjes nuk do te shuheshin. Duke vrojtuar nje skene te tille do te konstatojme se ne nje fare menyre kemi dale jashte qellimit te kerkimit tone, kemi transhenduar gezimin qe na jepte vrojtimi i se bukures se larmishme. Keshtu ndodh edhe kur lexojme, njerez! Perpjekja jone per ta zhveshur tekstin direkt lakuriq dhe per te kapur aty vetem nje thelb te vetem, deshira jone obsesive per ta zoteruar njehere e pergjithmone domethenien e tij eshte e kote – ne kete menyre ju do te gjeni thjesht vetveten dhe jo tekstin. Freud-i thote diku se te lexuarit obsesiv eshte shprehje e deshires se shtypur per te pare gjenitalet e nenes, por momenti esencial i ketij konstatimi, te cilin vete Freud-i ndoshta nuk e ka vleresuar aq sa duhet, konsiston pikerisht ne konceptin e zhvendosjes.

Besoj se kjo qasje striptiste na ndihmon te gjitheve per te kuptuar se te lexosh e te interpretosh letersine, njerez dhe realitete, do te thote t’i nenshtrohesh nje procesi te pafundme zhvendosjeje te kureshtjes dhe te lakmise – nga njera fjali ne tjetren, nga nje aksion ne tjetrin, nga nje shtrese tekstuale te tjetra, pa e kapur kurre ate Gjene, sepse, ne fakt, ka shume Gjera, njerez! Sepse letersia eshte proces! Sepse, letersia, njerezit dhe realiteti zhvishen vazhdimisht para nesh, por ne nuk mund t’i pushtojme kurre ato dhe, ne vend te perpiqemi t’i pushtojme ato, le t’i jepemi kenaqesise tunduese qe te fal larmia e fakteve dhe teksteve te ndryshme komplekse dhe shpeshhere kontradiktore.

 • Postime: 1446
 • Gjinia: Femer
flutur
#39 ne: 05-04-2013, 10:40:32
Bota eshte teater
njerezit spektatore
jeta eshte skena
yjet spektatore
elton.asllani
#40 ne: 05-04-2013, 18:10:18
Perendi ...Nuk të kërkoj mrekulli apo vizione, por forcën për t'u përballur me përditshmërinë...Më ruaj nga frika e humbjes së diçkaje në jetë...Mos më jep atë ç'ka dëshiroj, por atë që kam nevojë...Më mëso artin e hapave të vegjël...!!

 • Postime: 12348
 • Gjinia: Femer
Shej
#41 ne: 05-04-2013, 18:50:26
Perendi ...Nuk të kërkoj mrekulli apo vizione, por forcën për t'u përballur me përditshmërinë...Më ruaj nga frika e humbjes së diçkaje në jetë...Mos më jep atë ç'ka dëshiroj, por atë që kam nevojë...Më mëso artin e hapave të vegjël...!!

kjo eshte gjoja me e mencme qe ke then ktu  :)

ulu dhit lol
elton.asllani
#42 ne: 05-04-2013, 18:52:21
 :D

 • Postime: 12743
Mishel...............
#43 ne: 05-04-2013, 19:50:01
pickerisht edhe une kshu se menoj... :P
elton.asllani
#44 ne: 05-04-2013, 20:10:53
Nëse e bën një femër të buzëqeshë, gjithmonë ke vend në zemrën e saj…

 • Postime: 12348
 • Gjinia: Femer
Shej
#45 ne: 05-04-2013, 20:41:29
Mendimi, para se të thuhet, duhet të gatuhet.

 • Postime: 1446
 • Gjinia: Femer
flutur
#46 ne: 05-04-2013, 21:05:33
Perendi ...Nuk të kërkoj mrekulli apo vizione, por forcën për t'u përballur me përditshmërinë...Më ruaj nga frika e humbjes së diçkaje në jetë...Mos më jep atë ç'ka dëshiroj, por atë që kam nevojë...Më mëso artin e hapave të vegjël...!!

e disha e disha qe je i bute.mos e vish kot lekuren e tigrit

 • Postime: 12743
Mishel...............
#47 ne: 05-04-2013, 22:56:21
Eca rrugve kuturu sot, ecja dhe me shoqeronte mikja ime besnike.
Me te ndoshta u njoha qe sa linda, ka mundesi te kemi lindur e ne nje dite.. .kurre se mesova daten e lindjes se saj
Ndodh nje fenomen....ajo me shoqeron gjithnje ,kudo ,cdo cast , kur merzitet nga une me fshihet, por une ia ndjej pusjtetit qe ka mbi mua. E une si femi e marr me te mira e ledhatoj.....
Ecim serisht....shpesh me kritikon, une merzitem ....e urrej ndonjehere
Por ajo sme le vetem.....kur e kerkoj...oh aty je e di

 • Postime: 1446
 • Gjinia: Femer
flutur
#48 ne: 07-04-2013, 16:53:29
Ndonjehere   kur te rrethon nje  qetesi e madhe....nje rregull...nje rutine
e kerkojme me ngulm nje ere...nje furtune..te fryje..e t'i bej gjerat lemsh,rremuje,
qe te fillojme nga fillimi te veme gjerat neper vendet e tyre.Ups....vendet jane harruar...s'mbajme mend ku ishin...si ishin..dhe i vendosim sipas deshires...sipas momentit  ...ne te cilin ndodhemi....por duhet te kujtohemi..mos biem me ne qetesi....ndonjeher e  ..qetesia te shurdhon...te verbon.


 • Postime: 1158
 • Gjinia: Mashkull
V@GαβθηD
#49 ne: 07-04-2013, 17:54:54
Bota eshte si gjarpri - e bute ne te prekur dhe plot helm ne brendesi. I padituri mashtrohet e joshet prej saj, ndersa i urti e i dituri i ruhen.

Nga: Ali Ibn EbiTalib (ALlahu qofte i kenaqur me te)