Kendveshtrime..... - Diapazon

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Kendveshtrime.....

Kendveshtrime.....

· 63 · 12618

 • Postime: 718
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

ne: 23-02-2007, 02:39:24
Ne jemi ne. Ne jemi nje. Ne jemi gjithcka. Ne jemi asgje.
Ne kendin tone te veshtrimit bota eshte nje univers qe vertitet rreth nesh, nje univers qe na perket vec ne, nje univers privat. Ndersa per secilin nga ne bota gjithashtu eshte universi qe vertitet rreth secilit. Kjo bote eshte e jotja, e tij, e saj e cdonjerit, por gjithashtu eshte e imja dhe vetem e imja...
Ky eshte kendveshtrimi im ne fund te fundit......

 • Postime: 7991
 • Karma: +18/-8
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 23-02-2007, 02:54:55
 hmmmmm: 

 • Postime: 3003
 • Karma: +5/-1
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 23-02-2007, 04:20:59
Dmth, bota na qenka nje Ndermarrje Aksionere, ku c'do kush nga ne posedon nje perqindje te caktuar te aksioneve.


Interesante.

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#3 ne: 24-02-2007, 06:25:01
Ne jemi ne. Ne jemi një. Ne jemi gjithçka. Ne jemi asgjë.
Ne kendin tonë te veshtrimit bota është një univers qe vertitet rreth nesh, një univers qe na përket veç ne, një univers privat. Ndërsa për secilin nga ne bota gjithashtu është universi qe vertitet rreth secilit. Kjo botë është e jotja, e tij, e saj e cdonjerit, por gjithashtu është e imja dhe vetëm e imja...
Ky është këndvështrimi im në fund te fundit......

Kendveshtrim shume i mire dhe mjaft filozofik. Ne fakt une gjithnje kete mendim kam patur per boten, ashtu si ty. Kjo bote me perket mua po aq shume sac te perket ty, sac i perket asaj, atij, atyre, askushit dhe gjithkushit. Ti je treguar edhe diplomatik ne kete kendveshtrimin tend. Kjo bote eshte e jona pike muhabeti dhe kjo eshte dicka sa altruiste aq edhe egoiste. :)

#4 ne: 24-02-2007, 09:13:25
Avash ju avash...universi eshte aq i pafund sa ne jemi grimca (ose nje nga llojet e grimcave te panumerta qe lundrojme ne te)kjo bote(ose univers)ju perket te gjithe grimcave,por vetem nga nje grimce e saj... hmmmmm:

 • Postime: 825
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#5 ne: 24-02-2007, 10:52:00
bota eshte e rrumbullaket ne jemi ne te ne nuk i pekasim asaj po ajo na perket neve :D

P.S: si ju duket kjoo ??? :P

 • Postime: 2287
 • Karma: +2/-1

#6 ne: 24-02-2007, 15:21:07

Ky është këndvështrimi im në fund te fundit......

Sepse nuk beson ne Zot...

 • Postime: 825
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#7 ne: 24-02-2007, 15:38:48
wow.... eshte e vertet kjo qe thot petrit kola vertet nuk beson ne zot .... :S

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#8 ne: 24-02-2007, 16:29:44
Sepse nuk beson ne Zot...


E c'lidhje ka Zoti ketu?! Pra keto jane pikerisht kendveshtrime. :) Ma shpjego pak kete punen e Zotit se PetritKola e ke keqkuptuar me duket. Ose ndoshta po keqkuptohem une, ma thuaj.

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#9 ne: 24-02-2007, 16:31:37
bota është e rrumbullaket ne jemi ne te ne nuk i pekasim asaj po ajo na përket neve :D

P.S: si ju duket kjoo ??? :P


Eshte e thelle kjo fjalia jote Agnesa. Por do te beja nje ndryshim te vogel: ne i perkasim botes - ke te drejte - ama edhe bota na perket neve.

 • Postime: 825
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#10 ne: 24-02-2007, 22:15:15
kjo ishte ajo qe desha te them e leht dhe e thjesh dhe mjaft interesante

 • Postime: 2287
 • Karma: +2/-1

#11 ne: 25-02-2007, 03:18:42
Ne se dikush beson ne Zot konceptimi i botes eshte krejt i ndryshem. E para ai nuk eshte egoist dhe bota nuk sillet rreth tij...

 • Postime: 825
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#12 ne: 25-02-2007, 12:53:28
pajtohem plotesisht :D

 • Postime: 3003
 • Karma: +5/-1
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 26-02-2007, 00:49:59
Ne se dikush beson ne Zot konceptimi i botës është krejt i ndryshëm. E para ai nuk është egoist dhe bota nuk sillet rreth tij...

Kjo eshte e vertete.

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#14 ne: 26-02-2007, 08:36:39
Ne se dikush beson ne Zot konceptimi i botës është krejt i ndryshëm. E para ai nuk është egoist dhe bota nuk sillet rreth tij...

Po rreth kujt sillet atehere ????

 • Postime: 1631
 • Karma: +2/-6
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 26-02-2007, 22:06:09
Bota esht ndertu per njerzit ; pse vetem njerzit Flasin.
Botes gjithsis ju esht dashur milona vite ndertim, e kjo esht Galaksija qe ska fund as shpjegim,ketu mundeni ta shiheni vetem veten duke e munduar tjetrin pa nevoj,gjdogje qe esht nderu esht ndertu me shpjegim te qart dhe kan shum arsyje secila prej ciles.

Vertetsin e gjdo lloji te universi planeti e gjeni ne shpjegim se ata kan detyr dhe perkushtim ndaj asaj qe jan udhzu, per ket ska shokim,perveq diskutim dhe kjarsim.

Ather 7 planete 4999 Galaksi, 7(x-:)4999=

6 planete e mbajn token,Toka i mban njerzit,njerzit i mbajn planetet;planetin e mban Universi Zoti Allahu, ndertusi i gjithsis.

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#16 ne: 26-02-2007, 23:29:25
Bota esht ndertu për njerzit ; pse vetëm njerzit Flasin.
Botes gjithsis ju esht dashur milona vite ndertim, e kjo esht Galaksija qe s'ka fund as shpjegim,këtu mundeni ta shiheni vetëm veten duke e munduar tjetrin pa nevoj,gjdogje qe esht nderu esht ndertu me shpjegim te qart dhe kan shum arsyje secila prej cilës.

Vertetsin e çdo lloji te universi planeti e gjeni ne shpjegim se ata kan detyr dhe perkushtim ndaj asaj qe jan udhzu, për ket s'ka shokim,përveç diskutim dhe kjarsim.

Ather 7 planete 4999 Galaksi, 7(x-:)4999=

6 planete e mbajn tokën,Toka i mban njerzit,njerzit i mbajn planetet;planetin e mban Universi Zoti Allahu, ndertusi i gjithsis.


Wow goxha kuriozitete dhe leksione astronomie. Mire, shume mire.

Nejse, une mendoj qe keto kendveshtrimet tona jane (me teper) filozofike sesa astronomike. Pa he kush do t'i pergjigjet pyetjes se erlehtes tani se eshte pyetje shume e vlefshme?!

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#17 ne: 27-02-2007, 00:22:51
Nuk besoj se ketu gjerat duhet te merren ne kuptimin fizik te tyre, por perkundrazi ne ate metafizik. Kur thuhet se secili eshte nje bote me vete dhe se "bota" rrotullohet rreth tij kjo nuk duhet marre ne kuptimin materialist. Koncepti i botes ne filozofi eshte shume me i gjere se sa planetet, yjet dhe galaktikat. My 2 cents! :)

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#18 ne: 27-02-2007, 00:27:36
Nuk besoj se këtu gjërat duhet të merren ne kuptimin fizik të tyre, por përkundrazi ne atë metafizik. Kur thuhet se secili është një botë me vete dhe se "bota" rrotullohet rreth tij kjo nuk duhet marrë ne kuptimin materialist. Koncepti i botës ne filozofi është shumë me i gjerë se sa planetet, yjet dhe galaktikat. My 2 cents! :)

Shume mire e ke thene! Nice two cents! Pikerisht keshtu doja ta sqaroja edhe ate qe shkruajti para meje, nje cike me poshte. :) Ketu behet fjala per Filozofi jo Shkence. :)

#19 ne: 27-02-2007, 00:32:53
Bota dhe universi qe permenden ketu..ne fillim te temes jane terma te ndryshem dhe perfaqsojne gjera te ndryshme te pakten ne hapesiren apo diapazonin e perfshirjes se saj...por edhe bota edhe universi qe ne mendojme eshte nje dicka jashte aftesise sone te konceptimit,perceptimit...prandaj eshte teme e pamundur per qenien njerezore qe te njihet apo te shpjegohet kjo gje ,....pra koncepti i botes dhe aq me teper i universit jane te pamundura...per tu njohur dhe shpjeguar nga qeniet njerezore...fatkeqs isht..ndoshta fatmirsisht... hmmmmm:

#20 ne: 27-02-2007, 10:33:08
Avash ju avash...universi është aq i pafund sa ne jemi grimca (ose një nga llojet e grimcave te panumerta qe lundrojme ne te)kjo botë(ose univers)ju përket te gjithë grimcave,por vetëm nga një grimce e saj... hmmmmm:
Te hengert grimca ty ishalla se me bere per te qeshur !

 • Postime: 825
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#21 ne: 27-02-2007, 21:57:30
haauahahhahahaha LOL LOL

 • Postime: 1210
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#22 ne: 07-06-2007, 00:38:09
"Bota e Hiçit,prej Hiçit,për Hiçin rotullohet rreth qëllimit te Hiçit"(Sterjo Spasse,"Pse?"

E vetmja pyetje dhe përgjigjje  është "PSE" ?
Asgje s`kemi,asgjë s`jemi...Nga Përshëndetjeçi vijme dhe ne Përshëndetjeç shkojme!Çdo gjë është e jona dhe ne jemi të tyre...Askush s`është me i madh apo me i vogël se tjetri se te gjihe janë te perkohshem dhe te perseritshem.Askush s`linde dy herë ...Analize-Sinteze shkon cirkulimi...Asgje s`humbet,asgjë s`fitohet...Secili është i krijuar dhe krijues...Secili bir-bije i/e dikujt dhe baba-meme i/e dikujt...Sherbetor i dikujt dhe Zot i dikujt por asnjë s`është(Zot) Gjeneral.
Ne ekzistojme por ne s`jetojme... Jeton Natyra  si Teresi pjesë e se cilës jemi edhe ne!Zoti qe ekziston për ne quhet Pse?
Zoterat nderrohen "përditë" por këta janë vetëm Administratore qe kryejne punën e tyre te caktuar instinktivisht nga Natyra,ngjashem me punën e Ames se bletes...e cila edhe ajo kur i vie koha shkon  dhe i lëshon vendin tjetres...

Njerezimi dhe çdo kafshe ,bën përpjekje qe sa me gjatë te jetoje ne këtë botë ne formën qe ka,njerëzore apo shtazore...Ky është një instinkt Natyror.Ligji i Natyres është ashtu i percaktuar qe secili-a duhet te ricirkulohet(recycling)
Pa vetedijen dhe vullnetin tonë jemi bërë nga "dikushi" kështu dhe ne prapseprap instinktivisht luftojme me tera forcat dhe mjetet e mundeshme qe t`mos vdesim ,t`mos ndryshojmë llojin e kafshes njeri qe na është caktuar...A është kjo një përpjekje e marrë dhe e pakuptimte ,një humbje e pakuptimte e kohës dhe mjeteve tona me te shtrenjta materiale për një veprim te tillë qe është ne kundërshtim me ligjet e Natyres?Mua me duket krejtësisht absurde,përveç mjeteve te cilat gjer diku përdoren për te zvogluar dhimbjet dhe vuajtjet fizike...Këtu e kam fjalën për ata qe janë te moshuar dhe s`duan te vdesin...edhepse vdekja,sikurse lindja s`është ne doren e tyre...dhe me keq,ataqe këtë e bëjnë,nuk dijnë se ç`duan ne këtë botë ...kur pleqeria s`ka asnjë shije përveç vuajtjeve te të gjitha llojeve...Nuk them qe duhet bërë vetvrasje,por as te shkaterrosh jetesen e te rinjve për te shtyer vdekjen tënde ne pleqeri,kjo s`ka fare kuptim...Njeriu duhet qe ne radhe të parë posa te rritet ca dhe te vetëdijesohet për jetën,ai duhet te pajtohet me vdekjen ne mënyrë te rregullt dhe Natyrore!Vetëm ai qe e pranon vdekjen  ai jeton ne këtë botë i qehte dhe i lumtur!Të gjihe ata qe ikin prej saj,tërë jetën do e kalojne duke ikur dhe do vdesin duke ikur...pa asnjë minute kenaqesi dhe qehtesie ne këtë botë...
Njesoj sikurse ata qe ikin nga Varferia ne vendin e tyre dhe vrapojne nëpër botë duke kërkuar...dhe në fund do vdesin prap te uritur dhe te varfer...,nëse jo për bukaen e gojes,për shumë tjera po pa asnjë dyshim...

Ikim nga Deti dhe bijme ne Oqean...
Jemi/s`jemi,Lindja s`ishte zgjidhja jonë,as vdekja s`na takon neve ta caktojme!
                                                                                                                                                       

 • Postime: 336
 • Karma: +3/-0
 • Gjinia: Femer

#23 ne: 27-06-2007, 12:48:48
kur thuhet bota eshte e jotja ,une nenkuptoi lirine e veprimit dhe zgjedhjeve qe njeriu mund te bej ,por gjithesesi kjo liri do te kushtezohet nga te tjere si ti ose nga kushtet  natyrore pra ne nje fare menyre nuk jete plotesisht e jotja.

#24 ne: 21-03-2008, 14:13:00
zogu qenke keq fare nga trute e kokes,  merru me naj sport se heq mendjen se keshtu si e paske nis ti eheheh... veshtire ta superosh kete situate..... ca imagjinate......

Temat e fundit