PATRIOT APO NACIONALIST - Diapazon

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

PATRIOT APO NACIONALIST

PATRIOT APO NACIONALIST

· 34 · 5322

 • Postime: 187
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

ne: 10-12-2007, 17:34:44
Te nderuarit e mij! Lexova me vemendje temen per patriotizmin.
Mendime me vlere e te ndryshme.
A mund te me ndihmoni, te gjejme se bashku, ku eshte dallimi midis PATRIOTIZMIT E NACIONALIZMIT?
Ju falenderoj paraprakisht.

 • Postime: 1209
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 10-12-2007, 17:48:21
Me pak fjale.....patriotiz em eshte dashuria per vendin dhe perdoret si koncept..mbrojtes.. ..
kurse nacionalizem eshte koncepti i venjes se vendit tend ne superioritet ne karshi me vendet e tjera...pretekstet mund te jene te vlefshme, ose jo( ne shumicen e rasteve nuk jane....)

 • Postime: 12100
 • Karma: +185/-20
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 10-12-2007, 17:56:24
..hmmmm..patriotize m do thoja kur ndjehesh krenar per vendin tend..pranon veten ashtu sic je...me gjithe vetite dhe karakteristikat tua dhe te atij vendi..por dhe mundohesh te besh dicka konkrete ne lidhje me kete...nje perkushtim apo dicka te tille..


kurse nacionalisti..eshte me shume patriot thjesht ne teori...
..pak a sh. mendimi im.. :)

 • Postime: 162
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Femer

#3 ne: 10-12-2007, 18:41:03
Eshte pak e veshtire te behet dallimi midis te dyjave...gjithsesi me sa di une  fjala "Patriot" ka kuptim pozitv dhe ajo "Nacionalist" ka kuptimin paksa negativ.
Patriot mund te jesh per vendin, krahinen apo edhe per qytetin tend. Je krenar per prejadhjen, historine, gjuhen e kulturen e vendit tend. Eshte paksa me  zbutur dhe nuk merret per keq kur thua qe je patriot.
Nacionalizmi eshte nje ideologji politike e ka si ideal "National state", dmth nje shtet i formuar nga nje kombesi, banoret e se ciles i perkasin nje etniciteti, flasin te njejten gjuhe e kane kulture te njejte. Nacionalizmi i tepruar per vendin tend mund te kaloje deri ne racizem ndaj vendeve te tjera dhe ndoshta prandaj ka kuptim paksa me negativ menoj une.

Mua me duket sikur abuzohet pak me fjalen patriot nga shtetet e medhaja, p.sh francezet quhen gjithmone patriota, ndersa shqiptaret nacionalista...

 • Postime: 187
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 15-12-2007, 23:37:28
Duke mos  fuur ne filozofira(per te cilat nuk jam i zoti) po jap nje endim pak ekstrem:

PATRIOTI do te vritej per atdheun
NACIONALISTI do te vriste per atdheun.

Nuk e di sa qendron ky mendim per sejcilin nga ne....

 • Postime: 12100
 • Karma: +185/-20
 • Gjinia: Femer

#5 ne: 15-12-2007, 23:42:08
Duke mos  fuur ne filozofira(për te cilat nuk jam i zoti) po jap një endim pak ekstrem:

PATRIOTI do të vritej për atdheun
NACIONALISTI do të vriste për atdheun.

Nuk e di sa qëndron ky mendim për sejcilin nga ne....

 :)

 • Postime: 318
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 16-12-2007, 11:46:39
Duke mos  fuur ne filozofira(për te cilat nuk jam i zoti) po jap një endim pak ekstrem:

PATRIOTI do të vritej për atdheun
NACIONALISTI do të vriste për atdheun.

Nuk e di sa qëndron ky mendim për sejcilin nga ne....

Perfekte

 • Postime: 12236
 • Karma: +408/-388

#7 ne: 16-12-2007, 18:02:35
Eshte mendim i mire ky i ,,mikut,, po medoj se Patrioti edhe do te vritej edhe do te vriste per Atdhe.
Ndersa Nacionalizmi   eshte thjesht nje ,,qorrsokak,, qe kur hyn nuk mund te del askush.Sepse te gjitha gjerat i shikon me ,,syze,, ta nacionalzmit.Dhe natyrisht  qe nuk sheh kthjellet. ;)

 • Postime: 3003
 • Karma: +5/-1
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 20-12-2007, 02:17:07
Keni degjuar per "Nacionalizmin e mire" dhe "Nacionalizmin e keq"?????

 • Postime: 162
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Femer

#9 ne: 17-01-2008, 01:03:30
Duke mos  fuur ne filozofira(për te cilat nuk jam i zoti) po jap një endim pak ekstrem:

PATRIOTI do të vritej për atdheun
NACIONALISTI do të vriste për atdheun.

Nuk e di sa qëndron ky mendim për sejcilin nga ne....

Po sikur nacionalisti te mbetej i vrare gjate nje tentative per vrasje per atdhe cfare do behej!? Do quhej gje patriot??

 • Postime: 24
 • Karma: +0/-0

#10 ne: 19-01-2008, 19:11:23
Kush nuk ësht nacionalist ditë mos paftë,kurr dritë ne shtepin e tij mos raftë .Ata tëcilet nuk ishin ne vijen e naciionalizmit e shiten shqipnin e ndajten ne kater-pesëpjesë,dhe sot këta batakqinjë e horra krenohen me veten e tyre .Shiheni sot se c`po ndodhe mekosoven e Camerin.Politikajt tanë jan jashtë cdo loje politike e kombtare pervec qejanë qe janë mbrenda permbrenda politikes se disfates,lakeit puthadoresve  e serviliste.A e shihni si eshte katandisurShqipnia e Kosova o te mjeret e Europes,shihni cfarë lojna po bahen rrethëkosoves,per kosoven dhe ndaj kosoves.Kosova e mjerëka ra pre e politikes denigruesedhe diskriminuese europjane dhe viktim e politikes s quqarnis se vet politikes shqiptare,sepse ket te fundit jan indiferen ndaj ceshtjes gjithë shqiptare,janë mosperfilles te qeshtjes shqiptare,keta jan fatkeqesia e jon medet!Spanja thotë mos ta shpallim pamvaresin se do ishte një precedan per Basket,RRoftë Baskia ,Zvarraniket pederast slloven thon dhe na sugjerojn qemos ta shpallim pamvaresin deri ne marsë,Ruset si gjithnjë blæuaj bluajn e pertypin mu....t Hashimi E Sejdiu dy gomar qe i kan hipur atit kalorsak
europjan dhe po na terheqin varr vullnetin tonë per pamvaresi kinse...

Shefket kroni, dhe Rrnofte nacionalizmi posht servilet dhe demagoget

 • Postime: 187
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 19-01-2008, 21:01:04
Po sikur nacionalisti te mbetej i vrarë gjatë një tentative për vrasje për atdhe çfarë do bëhej!? Do quhej gjë patriot??

     Nuk do te desha te merresha me lojra fjalesh, kur ka postime si ky me siper, qe me irritojne. Pse?
     Ky zoteria, ne vend qe te shfryje dufin e tij ketu e te na prishi humorin, ben mire te beje dicka te mire per Kosoven, te cilen, nuk e do me shume se te tjeret, por bertet me shume se te tjeret.
     Kur nuk do te tjeret e flet me kete ton, si pret qe te tjeret te duan Ty, e te flasin nje fjale te mire per TY.
     Nacionalist, sipas mendimit tim nuk eshte te shash e ofendosh kush te del perpara, por te luftosh per te drejtat e tua, duke argumentuar me fakte, e duke i dale zot vatanit. Burrat nuk qajne per Vatanin, sikur grate meren me thashetheme, por thone fjalen e tyre me mend e me peshe te madhe, per tju hapur syte edhe te tjereve.

        Respekte patriotike, miku juaj

#12 ne: 19-01-2008, 23:27:37
Te jesh  NACIONALIST sdo te thote gje tjeter vec te duash dhe te punosh per vendin tend.Te jesh NACIONALIST do te thote te njohesh identitetin tend qe te tjert po ta perkembin. ;)

#13 ne: 19-01-2008, 23:35:19
PATRIOT...jane te gjithe ata qe luftuan dhe s'reshtin se luftuari per nje vend(SHQIPERI)te lire e demokratik,pa paragjykime ndaj njerit apo tjetrit,dhe se para interesave vetjake s've asgje tjeter vec se ato KOMBETARE. ;)

 • Postime: 877
 • Karma: +26/-18

#14 ne: 19-01-2008, 23:45:31
Po sikur nacionalisti te mbetej i vrarë gjatë një tentative për vrasje për atdhe çfarë do bëhej!? Do quhej gjë patriot??

të vrasësh 1 person... quhesh kriminel

të vrasësh 10.000 apo 100.000... quhesh konkuistator, dhe mbetesh figurë 5.000 vjeçare

gjithsesi... në atë shembullin tat, un do ta quaja thjesht një hajvon

 • Postime: 188
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 20-01-2008, 13:40:11
Të nderuarit e mij! Lexova me vëmendje temën për patriotizmin.
Mendime me vlerë e të ndryshme.
A mund te me ndihmoni, te gjejmë se bashku, ku është dallimi midis PATRIOTIZMIT E NACIONALIZMIT?
Ju falenderoj paraprakisht.

miku  bie nga fiku
 <patriotnacionalist>>>>>>>>>> ATDHETAR        

 • Postime: 24
 • Karma: +0/-0

#16 ne: 20-01-2008, 14:31:08
Te jeshë nacionalist do te thotë te jeshë nderë i madhë i kombit,të  jeshë pseudonacionalistë dotë thotë te jeshë qyqarë,kukuvajkë dhe ta genjeshë veten duke mendue se je nacionalist i rezervuem fshihesh pas mëkateve apo gjynaheve te politikberjes internacionaliste duke e njpllosun popullin tandë per hir te nje apo tjetre ideologjie.Nacional izmi shqiptar ashtë febril,i ngathte dhe i ndrojtur,nuk punon perqeshtjen nacionale,perveten,ata shpesh bahen te degjuesshëm,e shpesh bien ne pozitat e komunisteve....Shqi ptaret ushqehen me profecit e kënaqsive nacionaliste kurse nacionalist ka shumë pak tek shqiptaret.Problemi i nacionalizmit tek ne mbetet pengë i egoizmit politikë ata nuk tregohen te gatshem per ta nxjerrë vendin nga amullia  apo kriza politiko-ekonomike nese nuk kanë profite personale te ciles do natyr qofshin ato.Nacionalistet shqiptar janë  tashë per tash leva te komunisteve,ata nuk ecin ne vijen e Mithat Fraasherit,Mehdi frasherit,Shaban Polluzhes,Mehmet Gradices etj.        Shiheni nje dukuri te dhimbshme;Deri sa serbia dhe politika serbe politike ndaj shqiptare  është e njezeshme,pamarre parasysh se cila parti vjen ne pushtet kosoven e trajtojn si "djep te serbis"Kurse politika shqiptare qe gatuhet ne Tiranë e prishtin ashte krejtesishte e kundert,ata e luftojnte  shqipnin etnike,ata nuk kanë guxim te thonê: Se kosova ashtë djep i shqiptarizmit,dhe jo e serbisë politika e tiranes ashte politkë kryekëputë servile dhe anti kosovare ajo heshtë,heshtë ose flete, fletë dhe asgje nuk thotëPrandaj marifetlleku politikë i politikajveshqiptar eshtë tragjikomik,dhe nuk i sherben shqiptaris,ajo perkundrazi eshtë duke e ndarë,duke e njollosur,e sakatosur,dhe me ne fundëdel e thotë"Po ja, bashkësia nderkombëtare do te na keqekuptoje dhe se ajo nuk e deshiron bashkimin tonë,keshtu thonë servilet,lakeit,dhe puthadoresit e politikes ne Prishtinë dhe Tiranë, 

                          Shefqet Kroni"Al Vatan"

                                     

 • Postime: 24
 • Karma: +0/-0

#17 ne: 12-04-2008, 20:43:19
                 Kosova, një arë pa aras,
                 që shkelin e ngjeshin e nemin token tande!
                 e demonizojn dheun tandë.... eh c`mjerim
                 fabrikant hipokritesh,qe te shalojnë
                 e te therrin me mamuze...
                 Kosova, ndrresa e turrneve te robnisë!
                 që hynë e dalin t`mallkumit ¨qe mallkojnë ...
                 Ne rrahim gjoksë se jemi "shtet Sovran" eu !cfarë
                 sovraniteti...shkau hynë kur te doje
                 hyn me pasojë del me pasojë,ne i kemi harruea
                 kufijt e kosoves mjerë qe u dogjen ne vrullin e
                 e pavaresisë.Hasha dhe dhjakja zgerdhihen me
                 sovranin, i embel sahani!!!

                              Shefqet Kroni

 • Postime: 691
 • Karma: +0/-0

#18 ne: 01-06-2008, 13:54:24
Patriot -Te kontibosh per vendin dhe popullin tend.
Nacionalis-Te ruash me gelozi vlerat e tua,deri ne te ndierit superior.

 • Postime: 13
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#19 ne: 06-06-2008, 23:27:27
Po mundohem te jap nje shpjegim te kerkuar per te bere dallimin ne mes Nacionalizmit dhe Patriotizmi.

Nacionalizmi

Nacionalizmi e kthen përkushtimin ndaj kombit në parime ose programe. Në këtë mënyrë, ai përmban një përmasë të ndryshme nga ajo e patriotizmit të thjeshtë, i cili mund jetë përkushtim ndaj vendi ose kombit tënd pa ndonjë plan veprimi politik.

Nacionalizmi ndërtohet mbi trimërinë, sakrificën dhe vetëflijimin e jetës për të mbrojtur interesat kombëtare. Sa herë që interesat kombëtare që janë të shënuara më lart preken nga interesa të huaja, në vend zgjohet ndjenja nacionaliste që të bënë të rrëmbesh armët e të dalësh në mbrojtje te interesave territoriale te vendit. Rasti me i fundit në historinë tonë shqiptare është lufta jonë në Kosovë.

Luftën askush nuk e do, por kur gjithçka tjetër dështon, ajo është mjeti i fundit për të mbrojtur identitetin shqiptar. Lufta nxjerr në pah trimërinë dhe ndjenjën liridashëse të një kombi. Ne shqiptarët jemi një popull shumë krenar pasi asnjëherë në historinë tonë mijëra vjeçare nuk na kanë munguar strategët dhe heronjtë që kthehen në figura kombëtare.

Nacionalizmi gjithashtu është i verbër pasi që lufta gjithmonë në themel të saj ka urrejtjen dhe urrejtja produkt të saj ka shkatërrimin. Jo pak herë nacionalizmi është përdorur nga njerëz te veçantë për të mashtruar dhe përdorur një popull për qëndrime te mbrapshta, kujtoni Hitlerin, pastaj Millosheviqin etj. Ajo që dua te them është se nacionalizmi duhet gjithmonë mbajtur në frena.

Patriotizmi

Patriotizmi është përcaktuar gjithmonë si dashuri për atdheun ose gatishmëri për të mbrojtur interesat e atdheut. Si i tillë, patriotizmi nuk ka nevojë  për një program veprimi; ai nxit dhe zhvillon nacionalizmin, por nuk është gjithmonë nacionalist. 

Patriotizmi është ndjenja më e kulluar që lind si pasojë e shkrirjes së ndjenjës së dashurisë dhe urtësisë që ekziston në një popull. Kjo ndjenjë të bënë të vuash shpirtërisht sa herë që populli yt vuan, të gëzosh me gjithë shpirt sa herë që populli yt gëzon paqe dhe prosperitet. Të bënë të vrasësh mendjen se si tu vish në ndihmë sa më mirë vëllezërve të një gjaku. Të shëron e lehtëson dhimbjen ashtu siç ta fal edhe optimizëm atëherë kur e ardhmja e një kombi është më e errët dhe e pasigurt se kurrë.

Populli shqiptar është një popull i vuajtur që ka sakrifikuar shumë jo vetëm për vetveten por edhe për mbarë njerëzimin. Vuajtja të lodh trupin por të lartëson shpirtin dhe është pikërisht ky shpirti shqiptar që secili nga ne mbart e ushqen. Është pikërisht ky shpirt që na bënë të duam njëri-tjetrin edhe pse vijmë nga vende dhe krahina të ndryshme si kosovar, shkupjan, preshevar, Tiranës, edhe pse kemi fe të ndryshme, edhe pse flasim shqipen në dialekte të ndryshme, edhe pse historia me padrejtësitë e saj na ka ndarë nga njëri-tjetri për një kohë të gjatë. Por siç thotë një fjalë e urte popullore: "Gjaku ujë nuk bëhet!" dhe në gjakun e çdo shqiptari rrjedh edhe shpirti i tij. Ndjenja e patriotizmit gjithmonë nxjerr në pah virtytet më të larta të një kombi.

Rrjedhja e ndjenjës kombëtare është një proces që krijohet nga familja, historia, realiteti, misioni etj. andaj kjo ndjenjë është e veçantë për çdo popull, ashtu edhe për ne shqiptarët.

#20 ne: 14-08-2008, 22:27:16
Miku te mar nje shembull ma Shqip puna e Nacionalistit dhe Patriotit psh.. Une si Patriot asesi nuk i them Sali Berishes mire ke ba qe ja lejon Vasil Bollano,ne shpirtin e Shqiprsi te largoj nga ruget nacionale Tabelat me mbishkrime ne gjuhen Shqipe dhe te vendos ne gjuhen Greke,ta mbyll shkollen ne nje fasht te himares shkolle 100-vjeqare dhe te hap shkoll Greke kur dihet sa grek ka ne ato tojes dhe sa miq i kemi Grekofilet,pastaj Nacionalist e quaj nje sikur puna e Vasil Bollano ,kur mundohet te bej edhe ate te pa munduren per popullin Grek dmth edhe tokat Shqiptare te shendroj ne Toka Greke :) e kjo eshte ashtu diqka ne mes Patriotit dhe Nacionalisti por e harum edhe Tradhtarin ta pershkruajm ama per tradhtar te dha nje model SALI BERISHA ode ENVER HOXHA ose  HASHIM THAQI keto jan disa modele sa me te freskta

 • Postime: 24
 • Karma: +0/-0

#21 ne: 27-09-2008, 16:14:20

 • Postime: 24
 • Karma: +0/-0

#22 ne: 27-09-2008, 16:18:41

Nacionalizmi është shprehja me e mirë e dashurisë ndaj atedheut,dashuria me ekstreme per atdheun dhe mbi te gjitha  shprehja me e bukur per atddhedashurin .
                                     Shefqet Kroni, bllacë

#23 ne: 27-09-2008, 18:19:00
Nacionalizmi është shprehja me e mirë e dashurisë ndaj atedheut,dashuria me ekstreme për atdheun dhe mbi të gjitha  shprehja me e bukur për atddhedashurin .
                                     Shefqet Kroni, bllacë

e paske kenaq ti lali...ja ke fut kot fare!!!

 • Postime: 691
 • Karma: +0/-0

#24 ne: 27-09-2008, 19:15:29
Sa për fillim .Mendoj si te gjithë ju qe patriotizem është te admirosh ,te mbrosh dhe te kontribosh për vendin dhe popullin tënd.Nacionalist do të thotë qe të pranosh te pushtohesh dhe ti nenshtrohesh armikut,te asimilohesh prej tij dhe se bashku me te të luftosh për te dhunuar kedo qe kërkon te beje te kundërtën.Shqipetaret janë populli me nacionalist i Ballkanit.U pushtuan nga Turqit u asimiluan prej tyre ,dhunuan popullsine e krishtere,shkaterruan dhe kalate qe mezi ikishin ngritur për tu mbrojtur, braktisen zakonet e tyre tradicionale dhe përqafuan ato islamike.Nga kishat e te pareve skane mebete veçse disa themele e gurë te pa zot.Ndjehen mirë nder xhamija me minare pa sprish pune se shumë gjak u derdh për të mos ndodhë pikërisht kjo.U asimiluan dhe luftuan krahperkrah me armikun për te dhunuar popuj te tjerë e aq me keq dhe popullin e vet.Ska ma popull pa moral. Tradhetoreeeeeeee!Ju lutem vetëm për nacionalizem mos u mbani se nuk ju ka met asgjë për bese.Lindni ne Shqipëri dhe vdisni si turq me flamurin gjysmë hane ne krye.E cfar mund te bëni ma zi.

Temat e fundit