Post reply

×

Post reply

Emri:
Email:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Permbledhje

Postuar nga: Grens(Wiliams)
« ne: 14-02-2020, 10:33:18 »

Nacionalist..dhe kjo ndjenje ka ardhur cdo dite duke u perforcuar
Postuar nga: Alban
« ne: 13-02-2020, 14:58:09 »

Nje nacionalist eshte dhe patriot. Nacionalist qe urren te tjeret quhet shovinist. Kshu qe nje patriot i vertete qe do vendin dhe popullin e tij pa urryer te tjeret eshte dhe nacionalist.
Postuar nga: h75
« ne: 01-07-2009, 20:17:30 »

" Nacionalizmi eshte lufte, patriotizmi eshte nder" ka thene dikush qe sigurisht di dicka.

Dhe vete jeta i ka te dyja keto, luften apo perpjekjen per te arritur dicka dhe nderin.

Keto gjera jane te rekomandueshme per secilin, keshtuqe edhe per shqiptaret.

Megjithate edhe pse i kemi ndare si nocione, une nuk mendoj qe keto jane te ndara. Per mua edhe nacionalizmi edhe patriotizmi jane e njejta gje dhe kane te njejtin emrues te perbashket qe eshte dashuria per atdheun e ku hyjne edhe gjerat e cekura me lart nga ai qe sigurisht di dicka.
 
Postuar nga: kengaime
« ne: 20-04-2009, 23:08:40 »

Une jam patriote me nje doze te vockeeeeeel te nacionalizmit.
Postuar nga: Parloté
« ne: 20-04-2009, 19:11:38 »

Patriotizmi (latinisht patria / greqisht patrida πατρίδα) d.t.th. atdhedashuri dhe mbrojtja e atdheut eshte ne qender te saj.
Nacionalizmi eshte nje ideologji qe nacionin e sheh si nje faktor primar per krijimin e identitetit te nje grupi njerezish. Nacionalizmi eshte nje lloj ndjenje se vendi, populli dhe vlerat kulturore te tuat  jane ndryshe apo me te mira se te nje nacioni tjeter. Nacionalistet luftojne per ate qe shohin se eshte ne ineteres te popullit te vet. Sot, nacionalizmi eshte i lidhur me dicka negative edhepse pjesa dermuese e nje populli e posedon kete ndjenje pa e nxjerur ate ne pah.

Dallimi ndermjet patriotizmit dhe nacionalizmit qendron aty se te paret gjithmone jane besnike ndaj krijimit te shtetit egzistues dhe qe teoretikisht mund te kombinohen me te gjitha kendveshtrimet politike dhe fetare. Ndersa nacionalizmi si nje ideologji politike i kushton rendesi bashkeqendrimit shkaku i nje gjuhe dhe historie te perbashket.


Me poshte nje shembull:
Diku ne vitin ’89-’90 kur akoma isha nxenese e shkolles se mesme, drejtori i shkolles sllavomaqedon, gjate nje vizite qe i beri klases sime (vizita te shpeshta me qellime si ajo - kur ujku i thote deles mos ma turbullo ujin-) me perjashtoi nga klasa dhe me dha paraperjashtim nga skolla duke me quajtur nacionaliste vetem pse shkruaja me nje stilolaps kuq e zi.
Stilolapsi im kuq e zi ne kete rast mund te meret si shenje patriotizmi (qe ne thelb permban dhe pasqyron atdhedashurine) dhe nacionalizmi sepse ngjyra e tij ishte prioritare.
Postuar nga: Misss
« ne: 19-04-2009, 15:19:00 »

Me pak fjale.....patriotiz em eshte dashuria per vendin dhe perdoret si koncept..mbrojtes.. ..
kurse nacionalizem eshte koncepti i venjes se vendit tend ne superioritet ne karshi me vendet e tjera...pretekstet mund te jene te vlefshme, ose jo( ne shumicen e rasteve nuk jane....)

Kjo eshte...them edhe une :)
Postuar nga: ylli1
« ne: 13-04-2009, 01:52:20 »

Anes ,me sa sho un ketu shumica mendojm ndryshe nga ju,dhe besoj shumica nga ne jemi me perkatsi myslimane dhe pjesa drmuse jemi nacionalista dhe patriota me mundesit tona,,dhe aspak te asimilur,,un nuk e di se ku ke lexu ket histori se ne bashk me turqit kemi vra kombet tjera,apo keshtu te mesuan greket gjat kohes sa ishe atje ne greqi,,dhe me keto pak fakte mendoj se te ipet rasti te kuptoni se keni gabim shum,,dhe diq duet te pranonojm te gjith ne (jemi apo nuk jemi nacionalista)se njerzit qe luftuan dhe ran deshmor gjat gjith historsi ton kombtare ishin mu nga kjo shters njerzish(nacionalista)sa i perket prendimit,,mendoj se ata jan larg nga ne shqiptaret nga shum aspekte,,ne dim se sa luftra jan zhvillu ne esin e tyra per shkak te divergjencave te vogla fetare,gje qe te ne me gjith prapambeturin apo asmilimin ton(qe ti e mendon keshtu qe ne relitet ska te bej fare me te verteten)nuk ndollen konfliktet te kesaj natyre,,dhe esht edhe nje e vertet tjter qe dhe vet jam deshmitar i shum ngjarjeve te vonshme qe ndollen popullit ton,,te garantoj se shqiptaret mund te jen nacionalista ,po asnjeher kriminela,,gjdo her krimet jan be nga kojshit tan qe jan me te civilizuar se ne me pro perendimor,ndersa nga ne shiptaret nuk kishte diq te till,,,pajtohesh apo nuk pajtohesh e vertet esht kjo,,ne vertet jemi populli me i mir ne gadishullin ballkanik,popull me nje te kaluar me te PASTER DHE ME I MIR NGA TE GJITHA POPUJT TJER,,
Postuar nga: Anesti
« ne: 28-09-2008, 00:08:04 »

Pjesa qe eshte per tu diskutuar eshte nacionalizi.Naciona listet jane popullsia eutoktone e nje vendi e duke qene te tille jane aktive ne mbrojtjen dhe zhvillimin e interesave kombetare.Ato ne programet e tyre nuk e shohin bashkejetesen me komunitetet e tjera ne nivelin e barazise por duke i quajtur keto komunitete si njerez te dores se dyte.Bashkesia e njerezve te te njejtes rrace gjuhe dhe identitet jane burim i nacionalizmes.  Por niveli i nacionalizmes ndryshon ne varesi te faktoreve te ndryshem ne jeten e nje populli.Keto faktore mund te jene te brendeshem apo te jeshtem,por gjithsesi kane te bejne me nshkallen e zhvillimit ekonomik,e kulturore te nje vendi.Ngacmimi artificial per interesa te nje gupimi(politik)apo i nje faktori te jashtem per interesa te caktuara antikombetare i nacionalizmes sjell shpesh here dhe pasoja negative per nje vend.Nese politikane apo analiste te ndryshem shprehen se fatkeqesite e nje populli i vijne nga x komunitet qe per interes te tyre shkelin interesat kombetare atehere atehere keto komunitete bien viktime e dhunes nacionaliste e cila behet shkas qe neketo kominitete te linde ndjenja e urrejtjes dhe e hakmarrjes me akte terroriste.Te tilla shembuj kemi sot ne Spanje ,Erance e Gjermani.Prandaj nacionalizmat nbahen ne nje nivel te kontrolluar per zhvillin normal te jetes se nje vendi.
Meqenese u permend dhe me siper ceshtja "Bollano" duhet pare me kujdes e mendje te ftohte.Ajo po shfrytezohet nga interesa te ulta te nje grupimi politik per te rimarre pushtetin,por nga ana tjeter duhet patur parasysh se ndihmea monetare qe shtetit grek u jep atyre mund te behet me qellim nxites te nacionalizmes ketu per ta destabilizuar kete vend qe te mbetet vasale e vendit te tyre.Une kam jetuar ne greqi dhe nuk kam pare qe populli grek te kishte preferenca per te ashtequajturit vorio epiriote.Firmat piramidale, ZaniCaushi e Mezan Malaj u nxorren nga burgu per te nxitur luften civile te 97-tes duke e integruar ate me interesat e nje grupimi politik qe tashme dihet se i ka shite interesat kombetare tek ata.Qendrimi i heshtur i Berishes ne kete ceshtje eshte nje qendrim i pjekur e larg pames.Kufijte eshqiperise unk mund te ndryshojne qofte dhe me lufte.Nese ky komunitet po perdor nje retorike apo politike gjoja pro greke per te vjele sa me shume perfitime prej tyre dhe per te rritur nivelin ekonomik ne keto zona te banuara prej tyre me duket se nuk ka ndonje ndonje te keqe.Problemi eshte qe ne te mos behemi ambicioze por te shtojme forcat per tu zhilluar dhe integruar me te gjith rajonin
me frymen e tolerances ,dashurise e repektit sic na meson perendimi.
Postuar nga: miku
« ne: 27-09-2008, 21:00:46 »

   Per Anestin!

    Miku im!  Ne asnje cast deshperimi dhe duke mos gjetur rrugedalje, nuk do te shprehesha keshtu per popullin tim.

   E kuptoj ngarkesen Tuaj emocionale, por mos ngaterro edhe ketu ceshtjen e patriotizmit dhe nacionalizmit kombetar, me ceshtjet fetare. Nuk ka lidhje njera me tjetren.

  Mendoj se shpjegimin me te goditur e ka dhene "saimir ramadani" dhe e pergezoj per kete...

    Pa dashur te hap replike, do te thoja se shqiptaret jane shume patriote dhe pak nacionaliste...

   
Postuar nga: Anesti
« ne: 27-09-2008, 19:15:29 »

Sa për fillim .Mendoj si te gjithë ju qe patriotizem është te admirosh ,te mbrosh dhe te kontribosh për vendin dhe popullin tënd.Nacionalist do të thotë qe të pranosh te pushtohesh dhe ti nenshtrohesh armikut,te asimilohesh prej tij dhe se bashku me te të luftosh për te dhunuar kedo qe kërkon te beje te kundërtën.Shqipetaret janë populli me nacionalist i Ballkanit.U pushtuan nga Turqit u asimiluan prej tyre ,dhunuan popullsine e krishtere,shkaterruan dhe kalate qe mezi ikishin ngritur për tu mbrojtur, braktisen zakonet e tyre tradicionale dhe përqafuan ato islamike.Nga kishat e te pareve skane mebete veçse disa themele e gurë te pa zot.Ndjehen mirë nder xhamija me minare pa sprish pune se shumë gjak u derdh për të mos ndodhë pikërisht kjo.U asimiluan dhe luftuan krahperkrah me armikun për te dhunuar popuj te tjerë e aq me keq dhe popullin e vet.Ska ma popull pa moral. Tradhetoreeeeeeee!Ju lutem vetëm për nacionalizem mos u mbani se nuk ju ka met asgjë për bese.Lindni ne Shqipëri dhe vdisni si turq me flamurin gjysmë hane ne krye.E cfar mund te bëni ma zi.