Shkencëtarët: Vdekja nuk ekziston… - Diapazon

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Shkencëtarët: Vdekja nuk ekziston…

Shkencëtarët: Vdekja nuk ekziston…

· 11 · 912

 • Postime: 27104
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 10-04-2013, 08:37:30
Të gjithë besojmë se kemi një jetë mbi tokë. Pas një periudhe kohe vdekja i vjen secilit dhe ne besojmë se do vdesim sepse ashtu na është thënë. Por askush nuk ka ngritur pyetjen çfarë ndodh me shpirtin e njeriut, ku shkon ai dhe më e rëndësishmja a vdes njeriu. Teoria e re shkencore thotë se “vdekja nuk është akti final”, shkruan në blogun e tij Robert Lanca, ekspert për teknologjinë e avancuar të qelizave.
 
Njëri nga aspektet e njohura të fizikës kuantike është se disa aspekte nuk mund të parashikohen në mënyrë absolute. Në vend të kësaj, ekziston një sërë observimesh të mundshme, secila me probabilitet të ndryshëm. Një shpjegim i shpeshtë, interpretimi i “shumë botëve”, thotë se çdonjëra nga këto observime të mundshme korrespondon me një universum tjetër (multiuniversum). Teoria e re shkencore e quajtur biocentrizmi shumë pak ka spastruar këto ide. Ekziston numër i pakufishëm i universumeve dhe gjithçka që do të mund të ndodhte, ndodh brenda tyre.
 
Vdekja nuk ekziston në kuptimin e plotë në këta skenarë. Të gjitha universumet e mundshme ekzistojnë në të njëjtën kohë, pa marrë parasysh se çka ndodhë brenda tyre. Edhe pse trupat tonë janë të përcaktuar që të asgjësohen, ndjenja e jetës – “Kush jam unë?”, është në të vërtetë një fontanë me energji prej 20 vatësh e cila e kontrollon trurin. Mirëpo kjo energji nuk zhduket pas vdekjes. Njëra nga aksiomat më te besueshme të shkencës është ajo se energjia kurrë nuk vdes, ajo nuk mund as të krijohet as të asgjësohet.

 • Postime: 12771
 • Karma: +31/-8

#1 ne: 10-04-2013, 14:27:34
titulli mbreslenes...pjesa tjeter si gjithnje ujra neper te..asgje konkrete apo e provuar

 • Postime: 7082
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 28-05-2013, 21:53:58
Te gjitha teori ......

 • Postime: 12771
 • Karma: +31/-8

#3 ne: 28-05-2013, 21:57:26
nese nuk ekziston vdekja ...cfare ndodh me ata qe mbyllin syte???

 • Postime: 1488
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 28-05-2013, 22:05:42
Do na mungojne gjithe jeten dhe vendin e tyre nuk do e zere njeri..do jene te pavdekshem ne shpirtin tone :(

 • Postime: 570
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 25-08-2013, 13:03:20
Vdekja natyrale eshte si nje dremtije e lehte qe te zgjon ne dokumentare te tjere natyrale apo filma. Kurse ne po flasim per boten dhe kriteret e zotit apo faraonit, sunduesit absolut te kesaj kohe qe ka krijuar jeten, dmth ka dhene leje te kete jete ne abise, dhe ka caktuar marrjen e jetes para kohe apo ne nje cast te caktuar, qe eshte edhe nje siklet, psh kur thone me zor i doli shpirti..Shpirtin e ka krijuar zoti dhe eshte si ato kemishat e te cmendurve per frymen qe nuk di ngjyre tjeter pervec ngjyres se lirise dhe nuk ka kritere te qarta...Ndersa zoti po lufton me natyren(nenen e tij) ne duhet te vdesim perseri ne kerkim te klimave, planeteve me racional per mbijetesen dhe mireqenien.

 • Postime: 12771
 • Karma: +31/-8

#6 ne: 26-08-2013, 07:49:11
dhe sipas teje Ciarli ekziston apo jo?

 • Postime: 570
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 02-10-2013, 18:37:47
Mishela, edhe Ciarli nuk egziston vertet ne kete rast sepse une nuk qiuhem ciarli....por une doja te thoja qe ne tokesoret jemi shume primitive edhe ne te kuptuarit e vdekjes, qe eshte nje gjume, nderprerje, per qenien kurse jeta nje zgjim ne endrra te tjera dhe duhet te jesh shume i dhene, shume me fat, shume i vullnetshem pas nje endrre qe te zgjohesh ne vazhdimesi te endrrave te ngjashme, ndryshe humbet ne liri dhe rrezikon te behesh aventurier.

 • Postime: 12771
 • Karma: +31/-8

#8 ne: 03-10-2013, 13:52:43
edhe ti ujra na the mu si artikulli

nuk jemi real me emra real sepse ketu kemi zgjedhur te jemi personazhe...por mos harro, japim pjese nga vetja

 • Postime: 570
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 03-10-2013, 18:44:09
ti flet shume bukur Mishela. te kam zili

 • Postime: 12771
 • Karma: +31/-8

#10 ne: 03-10-2013, 22:41:11
mishel .....ky eshte nickname qe kam zgjedhur

flm per ironine e holle, desh e besova "realisht"

Temat e fundit