Si do te ishte nese njerzit nuk do te plakeshin?? - Diapazon

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Si do te ishte nese njerzit nuk do te plakeshin??

  Si do te ishte nese njerzit nuk do te plakeshin??

  · 44 · 5071

  • Postime: 1581
  • Karma: +8/-1

  ne: 25-01-2008, 16:35:41
  Cilat jane mendimet tuaja rreth kesaj teme.
  Cila do te ishte rrjedha e jetes?
  A do te ndikonte kjo dukuri pozitivisht apo negativisht  ne ecurine e metejshme te shoqerise???

  • Postime: 1463
  • Karma: +15/-0

  #1 ne: 25-01-2008, 16:54:24
  Do vinte nje dite qe do te hanin njeri-tjetrin :D

  • Postime: 1581
  • Karma: +8/-1

  #2 ne: 26-01-2008, 17:53:57
  Citim nga: Ujku  i  Epirit ne 25-01-2008, 16:54:24

  Do vinte një ditë qe do të hanin njëri-tjetrin :D


  Per cilat arsye do te ndodhte kjo?

  • Postime: 1210
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

  #3 ne: 01-02-2008, 10:19:10

  Cilat janë mendimet tuaja rreth kësaj teme.
  Cila do të ishte rrjedha e jetës?
  A do të ndikonte kjo dukuri pozitivisht apo negativisht  ne ecurine e metejshme te shoqerise???
  Nuk ka një mundësi te tillë as teorike.
  Për tu bërë ajo do duhej qe  te ndalej bota njerëzore ne një moshe te cilën do ta pëlqenin te gjithë për vetvehten e tyre.Të gjitha moshat tjera ,me të reja dhe me te vjetra do duhej te korigjoheshin dhe te vijnë ne këtë moshe te dehiruar nga e cila deshirohet te startohet për t`mos u mplakur me.Kur kjo te bëhej,s`do kishte me pleq as fëmijë nëse nisemi nga ajo qe mosmplakja ne te njejeten kohe do të thot edhe mos vdekje dhe moslindje!Njerezit te gjithë te barabarte me moshe te re s`do arrinin te gjithë te kenaqnin kerkesat e tyre biologjike pa dhunë.Të gjithë te rinj do të thot te gjithë te aftë për lufte,për grabitje,sundim,seks etj...
  Ky do ishte një kaos  edhe me i keq se qe është sot ...posaqerisht nëse njeriu nuk do të kishte me mundësinë ta mbyse njeriun.
  Kete u perpoq ta thote mire Ujku i Epirit,do hanin njeri tjetrin,por çka nese kete s`mund ta bejne me kur te gjithe do ishin njesoj te rij  dhe vdekja nuk do te ekzistonte me?

  • Postime: 1463
  • Karma: +15/-0

  #4 ne: 01-02-2008, 13:17:50

  Për cilat arsye do të ndodhte kjo?


  Epo le te themi se do kishte shume konkurrence :D

  • Postime: 7088
  • Karma: +35/-6
  • Gjinia: Femer

  #5 ne: 15-03-2008, 18:09:04
  Situata apo ambjenti qe do të krihohej do të kishte si pluse ashtu dhe minuse,me gjithate unë po përmend vetëm disa  pozitivet, d.m.th. pluset  :D

  Nëse njeriu nuk do të plakej, atëherë ai do të mundte ta jetonte jetën me këmbë e me duar, pra me shëndet te plotë
  Askush nuk do të ankohej për rënien e flokeve, madje as gratë nuk do të paguanin për kremrat e shtrenjte kundra rrudhave  :P
  Fëmijët do të ishin te lumtur për prindërit dhe gjyshrit  e tyre gjithmonë te rinj dhe vital.
  Nuk do të kishte azile, nuk do të kishte zenka midis nusesh se kush do të kujdesej për pleqte e burrit  :D
  Nuk do të kishte pensione, gjë qe do të thotë se njerëzitë mund te punonin  me gjatë ne profesionet e tyre.

  • Postime: 4
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer

  #6 ne: 16-03-2008, 11:42:02

  Situata apo ambjenti qe do të krihohej do të kishte si pluse ashtu dhe minuse,me gjithate unë po përmend vetëm disa  pozitivet, d.m.th. pluset  :D

  Nëse njeriu nuk do të plakej, atëherë ai do të mundte ta jetonte jetën me këmbë e me duar, pra me shëndet te plotë
  Askush nuk do të ankohej për rënien e flokeve, madje as gratë nuk do të paguanin për kremrat e shtrenjte kundra rrudhave  :P
  Fëmijët do të ishin te lumtur për prindërit dhe gjyshrit  e tyre gjithmonë te rinj dhe vital.
  Nuk do të kishte azile, nuk do të kishte zenka midis nusesh se kush do të kujdesej për pleqte e burrit  :D
  Nuk do të kishte pensione, gjë qe do të thotë se njerëzitë mund te punonin  me gjatë ne profesionet e tyre.

  ke shume humor e dashur.Gjithashtu humor ka dhe ai qe beri pyetjen..

  • Postime: 187
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

  #7 ne: 16-03-2008, 12:09:48
     Ketu ka nje paqartesi: Themi te mos plakeshin... por nuk thuhet se do te kete "vdekje" apo jo?.
     Ne rastin e pare -nuk ka plakje, por pranojme vdekjen- do te ishte dicka ideale qe njerezit, pasnje fare moshe(100-200vjetesh)te vdisnin.
     Ne rastin e dyte -nuk ka as plakje e as vdekje- do te ishte nje tmerr i vertete. Te na mungoje nje gje e tille.
     E dini qe eshte me mire keshtu???!!!...

  • Postime: 3707
  • Karma: +16/-2
  • Gjinia: Mashkull

  #8 ne: 16-03-2008, 15:57:13
  Do te ishte merzi e madhe...

  • Postime: 334
  • Karma: +3/-0
  • Gjinia: Femer

  #9 ne: 18-03-2008, 09:32:24
  Kamy thonte : Pleqeria eshte semundja e pasherueshme.
  Sikur ne te ndalnim kohen ndoshta do te ishim me te lumtur .Mendojeni pak nuk do te mendonim me per afatet, ditet apo castet te cilat ikin.Nuk do te kemi mall per ndonje person qe s'eshte me.Do te kishim "kohen" te benim gjerat qe na pelqejne , do te kishim nje perceptim tjeter te jetes.Nuk do te merakoseshim te shkonim ne pune me vonese apo friken se provimet po vijne.
  T'ju them te drejten do me pelqente ky vizion  pa kohe  sepse do te hiqte ngutjen, stresin dhe frenezine e jetes sone te perditshme do te sillte me teper qetesi dhe paqe.
  *


  #10 ne: 18-03-2008, 11:23:35
  Por me pas cdo ndodhte? pasi te arrihej kjo qetesi? mbasi gjthkush do arrinte qellimet e tija cdo bente? me cdo merrej? me lodh ideja e te menduarit nje perjetesi, them se kemi kohe mjaftueshem per te qene dhe dhene me te miren tone! nuk do doja kurrsesi te jetoja pafundesisht. mendimi im!

  #11 ne: 18-03-2008, 17:53:27
  Ne nuk e percetojme dot dicka...qe se kemi perjetuar ne lidhje me kete fenomen

  deshira eshte e madhe..por i kthehemi realitetit..cdo gje ka vendin e vet dhe gjerat e veta,dhe keshtu si jemi jemi shume mire vetem duhet ta vleresojme jeten.

  • Postime: 1463
  • Karma: +15/-0

  #12 ne: 18-03-2008, 20:22:45
  njeriu plaket nga trute
  e te duket sikur nuk jane te tute
  me pas plaket nga idete
  sa mendon se me i ri eshte vete
  por ka dicka qe nuk plaket asnjehe
  nje shpirt i paster i sinqerte e zemergjere

  • Postime: 1431
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

  #13 ne: 13-04-2008, 23:38:10
   hmmmmm:
  per mendimin tim do ishte shfaqur ndo1 'semundje' ose fatkeqesi te shpeshta qe do ndihmonin ne zhdukjen e pjesshme te njerezimit.

  • Postime: 114
  • Karma: +1/-0

  #14 ne: 20-04-2008, 14:25:26
  Njerezit nuk do te kerkonin te ishin te rritur, teksa jane ende femije dhe do te merziteshin nga fakti se jeta ishte nje pafundesi. Njerezit, nga natyra, merziten me ate qe kane dhe kerkojne ate qe s`kane - nese mplakja s`do te ishte - ate do te kerkonin. Cest la Vie!

  • Postime: 49
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

  #15 ne: 20-04-2008, 14:56:55
  Une mendoj se po te mos plakej njeriu do te kishte shume probleme.
  Toka (earth) mendoj se do te mbipopullohej dhe do te hante njeriu njerine.Jo se besoj tek zoti,por ai dinte se cbente.

  Nje kend veshtrim tjeter i temes.Imagjino te hysh ne nje disko,dhe nje femer e bukur te te hy ne sy.Afrohesh dhe i kerkon nje vallzim dhe me pas nje gote whisky se bashku.Mendon ta cosh ne dhomen tende,dhe pas bisedash ne pije e siper arrin ne konkluzionin se ajo femer eshte ster ster ster gjyshja juaj. :( :(
  Si ju duket?Cdo te mendonit?
  Nje gje eshte e sigurt.Do te mendonit se e paskeni ster ster ster gjyshen derro seksi. :D

  • Postime: 114
  • Karma: +1/-0

  #16 ne: 27-04-2008, 14:34:39
  Citim nga: Ujku  i  Epirit ne 18-03-2008, 20:22:45

  njeriu plaket nga trute
  e te duket sikur nuk janë te tute
  me pas plaket nga idetë
  sa mendon se me i ri është vete
  por ka diçka qe nuk plaket asnjehe
  një shpirt i pastër i sinqertë e zemergjere


  e lezetshme...

  Si teme ka shume kendveshtrime ne fakt qe sjell negativiteti i mbipopullimit: uria, semundjet e ndryshme, strehimi, ana psikologjike, shoqeria...boh, duhet te shkruash nje liber te tere qe te pergjigjesh tamam. Pergjigja juaj, sidoqofte me pelqeu!

  • Postime: 1921
  • Karma: +23/-14
  • Gjinia: Mashkull

  #17 ne: 28-04-2008, 21:41:25

  Cilat janë mendimet tuaja rreth kësaj teme.
  Cila do të ishte rrjedha e jetës?
  A do të ndikonte kjo dukuri pozitivisht apo negativisht  ne ecurine e metejshme te shoqerise???
  do ishte lufte per egzistence sorellina

  • Postime: 1431
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

  #18 ne: 28-04-2008, 21:43:25
  do ishim shnderuar ne kanibal.

  • Postime: 115
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

  #19 ne: 04-05-2008, 07:40:58
  Nuk e di nqs me mos plakjen nen kupton pavdekesi ose jetegjatesi normale te njeriut pa u plakur.
  Besoj se pavdeksia do ta sillte rruzullin tokesor ne gjunje persa i perket kosumimit te rezervave natyrore dhe ndotja e pariparueshme e ambjentit plus shume rrjedhoja te tjera qe skam kohe ti permend. Pak a shume te gjithe biem dakort me kte.

  Me interesante do mu dukte sikur te ndodhte e dyta, pra jetegjatesi normale ( 75-80 vjec ) pa u plakur. Dmth njeriu te arrije nje fare moshe, psh 35 vjec, dhe te mos plaket asnje dite me teper deri ne vdekje. Hmm do te ishte nje shoqeri me efikase dhe jete me e shpejte duke mos pasur nevoje te suportoje nje perqindje te madhe te popullsise me pensione. Edhe vende pune do kishte boll sepse megjithese kerkesa pe pune do ishte me e larte gjithashtu edhe kosumi do ishte paralel me kerkesat.
  Nuk e di, vdekja do kishte ndoshta nje kuptim me makaber dhe njeriu do ta kishte me te veshtire te gjente paqe ne vitet e fundit te jetes...nejse se u lodha duke mendu tani...
  Emri:

  Email:
  Verifikimi:
  Flamuri yne ka ngjyre?: