×
Hyrja
Profili

“Supervullkani” do të sjellë fundin e botës

“Supervullkani” do të sjellë fundin e botës

· 9 · 921

 • Postime: 27104
 • Gjinia: Mashkull

ne: 31-05-2012, 19:19:27
Shpërthimi i një “supervullkani”, një fenomen natyror në gjendje që të shfarrosë qytetërimin nga faqja e planetit, është një ngjarje që ndodh shumë më shpesh nga sa mendohet.

Ndërsa një meteor si ai që besohet se i dha fund jetës së dinosaurve godet planetin mesatarisht një herë në 70 mijë vjet, vullkane gjigante ndodhin një herë në disa mijëra vjet, por një shpërthim i tillë mund të formohet edhe brenda disa qindra viteve, tregojnë studimet e reja.

Lajmi i keq për të gjithë është se shkencëtarët besojnë se një vullkan tejet i fuqishëm është duke u formuar nën parkun kombëtar të “Yelloëstone” në SHBA.

Nëse parashikimet dalin të vërteta, dy të tretat e SHBA-së do të mbuloheshin nga pluhuri dhe do të bëheshin të pabanueshme, ndërsa epoka e akullnajave do të rikthehej si pasojë e ftohjes drastike që do të shkaktohej nga akumulimi i reve vullkanike, që do të pengojnë dritën e diellit.

Në të shkuarën, shkencëtarët besonin se grumbullimi i magmës dhe formimi i presionit për shpërthimin e saj kërkonte 100-200 mijë vite për t’u formuar.

Megjithatë, studimet e reja tregojnë se koha e nevojshme për shpërthimin mund të jetë shumë e shkurtër nga sa besohej dhe që prej vitit 2004, një masë llave po rritet me shpejtësi rekord dhjetë kilometra nën tokën e “Yelloëstone”.

Lajmi i ka ridhënë jetë teorive se fundi i botës është i afërt, midis të cilave edhe teorive se ai mund të ndodhë në 21 dhjetor 2012, sipas një date të dhënë nga një kalendar i fiseve antike maja për fundin e qytetërimit dhe i portretizuar në film në një prej veprave më të suksesshme të Hollivudit (filmi “2012”).

TCH
« Editimi i fundit: 18-10-2020, 01:23:11 nga M A X »

 • Postime: 525

#1 ne: 31-05-2012, 21:12:32
Edhe pak , edhe pak ... EDHE PAK ..

YESSSSSSSSSSSSSSSSS SS !

 • Postime: 956
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 31-05-2012, 22:04:30
Qeka nje artikull shume interesant, dhe me endje kam lexuar gjysmen deri tashi, dhe gjysmen tjeter do ta lexoj neser :P

 • Postime: 147
 • Gjinia: Femer

#3 ne: 31-05-2012, 22:10:55
https://news.google.com/news/section?pz=1&cf=all&ned=us&topic=snc&ict=ln

 • Postime: 12743

#4 ne: 01-06-2012, 13:25:07
Jooooo....Na lini te jetojme

 • Postime: 566
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 12-10-2013, 18:40:52
cfere foto! ose eshte zoti duke u prishur me gishta, qe do na cfarose ne ate gjendje

 • Postime: 12743

#6 ne: 14-10-2013, 00:01:04
Zoti qenka femer???? LOL

 • Postime: 566
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 14-10-2013, 18:08:45
zoti enderron te jete femer, dmth natyrisht drejt persosmerise edhe pse eshte mashkull me organ shume te vogel ngaqe nuk e perdor

 • Postime: 471

#8 ne: 16-12-2013, 14:37:13
vullkanet jane  gje shume e bukur se me  duket sikur disinfektojne mire token  per te krijuar qenie te reja.... hmmmmm: cmu kujtua nje film i vjeter  me shperthimin e vezuvit qe perfshiu mbreterine e pompeit ....  :)
« Editimi i fundit: 18-10-2020, 01:23:52 nga M A X »

Temat e fundit