Te qenurit humanitar - Diapazon

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Sondazh

Sa humanitar jemi ne shqiptaret ?

Shumë
Mesatarisht
Pak
Aspak

Te qenurit humanitar

  Te qenurit humanitar

  · 33 · 10468

  • Postime: 4
  • Karma: +0/-0

  ne: 12-01-2008, 12:12:36
  Do te doja te dija mendime te ndryshme lidhur me kete teme.

  • Postime: 7088
  • Karma: +35/-6
  • Gjinia: Femer

  #1 ne: 12-01-2008, 12:45:58
  Te jesh humanitar,do te thote te zoterosh nje vlere te larte njerezore. . Te jesh humanist do te thote te respektosh dinjitetin njerezor, do te thote te kujdesesh per jeten e njerezve.
  Mendoj se si Shqiptare ne pergjithesi karakterizohemi nga kjo vlere sublime.

  • Postime: 1210
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

  #2 ne: 17-01-2008, 01:04:52

  Do te doja te dija mendime të ndryshme lidhur me këtë teme.
  Nëse nuk do behem i tepert te përsëris thëniet e mia nëpër temat e kaluara për Humanitetin,do të deklaroja se ,edhe te qenit humanitar është një Enderr e mirë!
  Për të mos u futur ne detale te cilat deklarimin e lirë te  mendimeve te te tjerëve do ta pengonin,do të pyesja:
  Kur fjala Human do të thot Njeri  dhe ajo  humanitar  do të thot Njerezor,ç`kuptim ka fjala Humanizem?Përse nuk është quajtur Humaniteti me një emër tjetër,si p.sh..Ndihmizem?
  Humanitar  e ka kuptimin njerezor!Kush është njerezor dhe kush jo nga njerëzitë?Janë humanitaret ata qe punojnë për gjallesat tjera e jo për njerëzitë?Nëse ata punojnë dhe përpiqen për te miren e njerezimit(sipas emrit të tyre)pse duhet ta bëjnë këtë,kur ata janë edhe vet njerëz?Nëse këta janë  njerëz te mirë,te tjerët te  varfer,te sëmurë,te dobët,te lodhur,te keqinj,përse duhet qe këta te ndihmojne këta te dytet te jetojne  kur te dy palet janë njerëz?Po këta te mjeret qe gjenden ne këtë gjendje te tillë,nga kush e kanë këtë gjendje?Pse ata janë te varfer,sëmurë,lodhur etj?PO këta qe duan te ndihmojne këta përse e bëjnë këtë kur dhe vet janë njerëz dhe njësoj te drojtur qe edhe këtyre një gjë e tillë një ditë mund t`ju ndodhë?
  TE qenit Humanitar  sipas meje do të thot të jesh një kafshe njerëzore e vetedijshme qe,njësoj sikurse dhelpera qe ushqimin e tepruar te ditës e meshehe për me vonë,te krijosh rezerva ushqimi,apo borxhlinje  qe nese jo per kete jete, për "botën tjetër" se paku,meqenëse mashtrimi për një mundësi te tillë është ai qe e sundon botën njerëzore!Kur keta qe ndihmojne,kete mundesi per te ndihmuar nga ku e kane keta e te tjeret jo?Nese dikush  sipas natyres eshte me i afte dhe tjetri me i dobet te punoje dhe fitoje,perse dikush mundet te krijoje teprice e dikush s`ka as pakice?Eshte kjo nga faktori natyror apo ai njerezor?Njeriu humanitar ai nuk merr me shume se i nevojitet nga depoja e ushqimeve te perbashketa !Nese dikush merr dhe keto i shperndane,ai s`po i ben keto per ndjenje humanitare por qe me to te fuse ne borxh te tjeret,nisur nga fakti qe tere njerezit kane te njejtat te drejta.Mos valle,kjo ndihme humanitare qe bejne humanitaret eshte nje vjedhje dhe shkelje e te drejtave te te dobteve me shumice dhe si Humanitet u kethehet me pakice dhe duke i futur ne borxhe se paku fetare dhe morale?
  Un ne një rast,ne lufte me kriminalitetin shtetëror dhe fetar te shtetit evropian ku jetoja,shkrova dhe deklarova:

  Ju  ketu keni shumë shoqata dhe organizata humanitare.Kjoeshte nje tregues i mjaftueshem  qe tregon se ju si popull fetar jeni kriminele!Kur  kjo mori permasa te medha  ne mundesine e denimit tim pse fola dhe shkrova keshtu,ata reaguan:Nga cilat argumente ju niseni per kete deklarim te tille unikat?Une u pergjigja me goje dhe me shkrim: Aty ku ka Humanitet nuk ka nevojë për shoqata humanitare!Ne Shqiptari nuk ka  shoqata humanitare u thash sepse secili ndihmon tjetrin me buke rroba dhe ngrohje pa ia shenuar fare ne leter siq beni ju!Ata qe ndihmojne jane komshinjte dhe rrethi i aferm dhe gjerat qe i falin i kane te vetat.ju i keni te rrembyera nga te varferit,nga pagat e tyre,nga denimet e bera pa faj ndaj tyre...nga mashtrimet apo kercenimet ndaj tyre!Ua grabisni ketu dhe ua shitni si humanitet atje!Është kjo e vërtetë apo jo...ju duhet ta studjoni vet  u thash duke perfunduar me sukses seancen gjyqesore si mbrojtes!
  Forumistet do i pyesja:
  Cila është kafsha me e eger e botës?

  • Postime: 1209
  • Karma: +1/-0
  • Gjinia: Mashkull

  #3 ne: 17-01-2008, 01:19:58

  Nëse nuk do behem i tepert te përsëris thëniet e mia nëpër temat e kaluara për Humanitetin,do të deklaroja se ,edhe te qenit humanitar është një Enderr e mirë!
  Për të mos u futur ne detale te cilat deklarimin e lirë te  mendimeve te te tjerëve do ta pengonin,do të pyesja:
  Cila është kafsha me e eger e botës?
  Njeriu......por,gjithmone ka nje por, njeriu eshte dhe kafsha qe nganjehere pengon asimilimin natyror, pikerisht sepse nganjehere eshte humanitar.......

  • Postime: 3547
  • Karma: +13/-3
  • Gjinia: Mashkull

  #4 ne: 16-08-2010, 13:02:48
  aspak.

  • Postime: 1479
  • Karma: +72/-2

  #5 ne: 20-08-2010, 16:54:14
  Vet nocioni humanitar na asocion ne te qenurit te njerzishem.Jemi humanitar atehere kur tek ne dalin ne pah vlerat e verteta ,vlerat qe na bjene njeri.Te ndihmosh nje plak te kaloje rrugen,te shpetosh nje njeri,te ndohmosh dike ne nevoje,te thuash nje fjale te mire....Humaniteti me i madh qendron tek gjerat e vogla,pasi ato behen me zemer te cliruar....Duke qene humanitar,ti mendon se i ndihmon dikujt tjeter,mirepo ne fakt ti ke shpetuar vetvehten,je bere nje njeri tjeter....Prandaj,hpni zemren,miresia eshte dicka qe nuk shteret....

  Sa i perket shqipetareve she humanitetit,nuk mund te thuash se jane humanitare,ose se nuk jane humanitare....nuk mund ti fusesh te gjithe ne nje thes...

  • Postime: 409
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer

  #6 ne: 03-10-2010, 19:59:44
  Varet nga rrethanat ,,, mund te jesh humanitar dhe ka momente qe je gur i ftohte .

  • Postime: 233
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

  #7 ne: 04-10-2010, 12:28:57
  te jesh i miri botes dhe i ligu vetes

  • Postime: 243
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer

  #8 ne: 10-10-2011, 19:09:54
  Shume prish, pak nuk mjafton...keshtu qe mesi cdohere eshte i arte :) pra, mesatarisht

  • Postime: 3547
  • Karma: +13/-3
  • Gjinia: Mashkull

  #9 ne: 10-10-2011, 20:30:03
  te gjith genjeshtaret kan postu ktu...shqiptaret kan tradit per te zhvatur e jo per te dhene.

  • Postime: 59
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

  #10 ne: 15-05-2013, 14:39:36
  ka edhe pak,edhe shume,edhe mesatarisht.
  ka edhe nga ata qe sjapin fare.
  une zgjedh mesatarisht sepse une pervete jam shume humanitar,si per shembull kur shikoj ndonje njeri qe lyp ne rruge,i jap nje 50 lekshe ose 20 lekshe

  • Postime: 17632
  • Karma: +727/-523
  • Gjinia: Femer

  #11 ne: 15-05-2013, 14:46:39
  Nuk mund te flas per te gjithe Shqiptaret por une jam humanitare, biles kam marr verejtje naj here :D

  Kurre nuk behesh i varfer duke dhene.

  • Postime: 59
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

  #12 ne: 15-05-2013, 14:51:39

  Nuk mund te flas per te gjithe Shqiptaret por une jam humanitare, biles kam marr verejtje naj here :D

  Kurre nuk behesh i varfer duke dhene.


  po,shume e vertete,mua gjithmone me thoshnin shoket,na qeras me ndonje kafe se sa ja jep 50 lekshin atij jevgut.
  Per sa i perket,thenies tuaj''kurre nuk behesh i varfer duke dhene'',kam pare ne nje film tek DIGITALB,tek kanali AUTOR per nje biznesmen qe ishte miliarder ameirkan,te cilit i vdiqen femijet dhe gruaja ne nje aksident automobilistik dhe dergon 14 miliard dollare per bamiresi ne vendet ku kane nevoje dhe qe vuajne nga uria,plus gjithashtu shpenzoi edhe 3 miliard dollare per hapjen  e nje qendre humanitare per femijet ne nevoje qe nuk kane famije...

  • Postime: 12444
  • Karma: +31/-8

  #13 ne: 15-05-2013, 15:53:46

  po,shume e vertete,mua gjithmone me thoshnin shoket,na qeras me ndonje kafe se sa ja jep 50 lekshin atij jevgut.
  Per sa i perket,thenies tuaj''kurre nuk behesh i varfer duke dhene'',kam pare ne nje film tek DIGITALB,tek kanali AUTOR per nje biznesmen qe ishte miliarder ameirkan,te cilit i vdiqen femijet dhe gruaja ne nje aksident automobilistik dhe dergon 14 miliard dollare per bamiresi ne vendet ku kane nevoje dhe qe vuajne nga uria,plus gjithashtu shpenzoi edhe 3 miliard dollare per hapjen  e nje qendre humanitare per femijet ne nevoje qe nuk kane famije...


  mire te kane thene shoket....si ia jep atij 50 lekshin..kur me ate 50 leksh mund tu bojshe bythe me nai gjethe ahu :P

  • Postime: 1416
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer

  #14 ne: 15-05-2013, 18:04:48
  50 lek te reja apo te vjetra?

  • Postime: 12444
  • Karma: +31/-8

  #15 ne: 15-05-2013, 18:07:26
  si te reja si te vjetra vlen ajo shprehja
  mut njera kake tjetra

  • Postime: 1416
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer

  #16 ne: 15-05-2013, 18:23:33
  hahahaaaaaaaaa :)

  • Postime: 59
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

  #17 ne: 15-05-2013, 18:25:15

  50 lek te reja apo te vjetra?


  monedha 50 lekshe

  • Postime: 59
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

  #18 ne: 15-05-2013, 18:25:50

  mire te kane thene shoket....si ia jep atij 50 lekshin..kur me ate 50 leksh mund tu bojshe bythe me nai gjethe ahu :P  ja shqiptari ja,hajde hajde
  hahahahahahahaha
  :P

  • Postime: 12444
  • Karma: +31/-8

  #19 ne: 15-05-2013, 18:54:26
  nuk vij se ma ka mdalu doktori perdorimin.e ahut
  Emri:

  Email:
  Verifikimi:
  Flamuri yne ka ngjyre?: