Thënie të mençura - Diapazon

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Thënie të mençura

Thënie të mençura

· 1278 · 148484

 • Postime: 336
 • Karma: +0/-0

ne: 28-04-2005, 10:41:16

Humbisni një orë në mëngjes dhe s'do ta gjeni gjithë ditën ? Shekspir

Nga një gjë e keqe nuk mund të vijë kurrë një gjë e mirë ? Seneka

Lumturia që nuk përdoret në masë, shkrin vetvetiu ? Seneka

Njeriu atje ku rron mund të bëhet edhe i lumtur ? M. Aurelio

Ta jetosh një dashuri është e lehtë, ta harrosh atë do një jetë ? P. Neruda

Njeriu rron vetëm atë kohë që dashuron ? Helvetius

Të jesh i mirë është e thjeshtë por të jesh i drejtë në vendime, është e vështirë ? V. Hygo

Pasuria është diçka që mund të ndihmojë në jetë, por jeta nuk është diçka që kalohet për të grumbulluar para. ? Gëte

Është më mirë t'i meritosh nderet dhe të mos i gëzosh sesa t'i gëzosh dhe të mos i meritosh ? Mark Twein
« Editimi i fundit: 12-07-2010, 23:54:05 nga Berni »

 • Postime: 121
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 28-04-2005, 16:31:36
Gruaja Eshte nje armik i domosdoshem. ;)

 • Postime: 847
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 11-05-2005, 16:10:38
 Qentë le të lehin,karvani të ecë përapara... ----- Populli  ;)

 • Postime: 639
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#3 ne: 15-05-2005, 19:43:16
Mos i shiko gunen po shikoi punen. :)

 • Postime: 26
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 24-05-2005, 12:25:16
Nje thenje interesante nga Psikologu i mirenjohur shqiptare :

Edmond Dragoti :
"Psikolog , eshte ai qe shiqon te tjeret kur nje femer hyne ne salle".   ^o) ^o)

 • Postime: 26
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 25-05-2005, 10:46:09
Nena Tereze -   Nese i gjykon njerezit , nuk do t'ju mbetet kohe per ti dashuruar ata .

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 16-06-2005, 09:11:43
Nisargadatta Maharaj

...Përsa kohë je i vetëdijshëm, do të ndjesh kënaqësi e dhimbje në nivelin e vetëdijes. Për t'u hedhur përtej tyre, duhet të hidhesh përtej vetëdijes, gjë e cila është e mundur vetëm nëse e sheh vetëdijen si diçka që të ndodh ty e nuk ndodh në ty, si diçka të mbivendosur, të jashtme? në këtë pikë papritmas je i lirë nga vetëdija... dhe kjo është gjendja jote e vërtetë.

Shen-hui

Të shohësh në natyrën tënde, është të shohësh në asgjë. Të shohësh në asgjë, është të shikuarët e vërtetë dhe të shikuarët e përjetshëm.

Ramana Maharshi

Të endurët është në natyrën e mëndjes. Ti nuk je mëndja. Mëndja hovet përpjetë e mandej zhytet. Është e paqëndrueshme, kalimtare, ndërsa ti je i përjetshëm?rri në Vetvete! Mos i jep rëndësi mëndjes? në njeriun e realizuar mendja nuk mund të jetë aktive apo pasive, vetëm Vetvetja mbetet për të.

John Blofeld

Lindja dhe eleminimi i iluzionit janë që të dyja iluzore. Iluzioni nuk është diçka që i ka rrënjët në Realitet; ai egziston për shkak të mendimit tuaj dualistik. Nëse ju vetëm do të reshtnit së priruri kah konceptet e kundërta si, i zakonshëm dhe i Ndriçuar, iluzioni do të reshtë vetvetiu. Kështu, nëse do të donit ta shkatërronit kudo që të jetë, do të zbulonit se ai nuk është në gjendje t'ju zotërojë as dhe një fije floku.

Ramesh Balsekar

Ndriçimi nuk mund të arrihet nëse kërkohet me forcë. Ai mund të ndodhë vetëm kur t'i jepet mundësia për ta bërë këtë, kur pengimi prej koncepteve të reshtë. Mund të shfaqet vetëm kur gjen një hapësirë të lirë ku të mund të shfaqet.

Nisargadatta Maharaj

Ti nuk je trup. Gjithçka që shfaqet e mandej zhduket nuk është gjë tjetër veçse projeksion mendor.

 • Postime: 6973
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 21-06-2005, 07:30:14
Ja një thënie që e dëgjova kohëve të fundit që më pëlqeu shumë. Ishte si përfundim i një barcolete dhe thoshte se: tregtari kudo që shkon mbetet tregtar.

Kjo ndërlidhej me një barcoletë ku një  balenë i zë dhe i ha një tregtar, një sportist dhe disa banane e pemë të tjera. Kur e kanë zënë të tjerët balenën dhe e kanë hapur barkun e saj e kanë gjetur tregtarin duke i shitur pemë sportistit.

 • Postime: 4008
 • Karma: +5/-0
 • Gjinia: Femer

#8 ne: 22-06-2005, 22:50:50
Ai qe di me se shumti flet me se paku. ( populli)
Burri eshte koka, kurse gruaja eshte qafa. (populli)
C' ke bere do te ta bejne. (populli)
Dardha bie nen dardhe. (populli)
Dardha e ka bishtin mbrapa. (populli)
Dielli duket qe ne mengjes. (populli)
Degjo shtate a tete dhe perseri bej si di vete. (populli)
Edhe bari i njome digjet neper te thate. (populli)
Fjalet jane gra, veprat burra. (populli)
Gruaja fut shejtanin ne shishe. (populli)
I zoti e nxjerr gomarin nga balta. (populli)
I talluri, te tall. (populli)
Jeto sikur do vdesesh neser. dhe meso sikur do jetosh gjithmone. (populli)
Kali i botes te le ne udhe, (rruge). (populli)
Koka ben koka peson. (populli)
Kush te do te shan. (populli)
Kush lyp shume, e humb dhe ate qe ka. (populli)
Me thuaj c' shoke ke , te te them se cili je. (populli)
Mendja e madhe.. e keqja e te zotit. (populli)
Pune shume, e fjale pak. (populli)
Qeni qe leh shume, nuk te ha. (populli)
Nese rrezikon mund te humbasesh, nese nuk rrezikon ke humbur gjithesesi. Anthony D'Angelo
Ne qofte se jeta nuk te ofron nje loje qe ja vlen ta lush, atehre krijo vete nje te tille. Anthony
D'Angelo


P.S Mbase ndonje nga ju ka thene ndonje nga keto.    

 • Postime: 5948
 • Karma: +9/-0

#9 ne: 06-12-2005, 15:42:55
Mosha mund te bej te plaket nje fytyre por mungesa e entuziazmit sjell plakjen e nje shpirti :)

Me mire te humbasesh dike qe dashuron sesa te jetosh me nje deshtues! ;)

 • Postime: 2208
 • Karma: +13/-1
 • Gjinia: Femer

#10 ne: 12-01-2006, 22:51:02
Ne jami nje pike e vogel ne oqeanin e guximit,por po te mos ishim ne dicka do ti mungonte oqeanit! - Nene Tereza  :)

 • Postime: 224
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 02-04-2006, 16:31:50
Jeta eshte e shkurter per ti provuar te gjitha vete, ndaj meso nga eksperiencat e te tjereve...


#12 ne: 16-05-2006, 14:03:22
Mos ke frike nga vdekja por nga jeta e keqe.

#13 ne: 20-05-2006, 13:30:33
çdo njeri ka 3 fytyra:ate qe tregon,ate qe mendon se ka,ate qe ka ne te vertete.

#14 ne: 10-06-2006, 14:23:54
Kopraci jeton i varfer dhe vdes i pasur
I riu di rregullat-i vjetri perjashtimet
çdo gje eshte e pamundur,kur nuk doni ta beni
Kurre mos ke meshire per te ligjte,sepse u shkakton dhimbje te mireve...eh u lodha per sot. hajt_ktu:

 • Postime: 6970
 • Karma: +266/-154
 • Gjinia: Femer

#15 ne: 16-06-2006, 11:47:47
Ai qe nuk e njeh te kaluaren, nuk do ta kuptoj as te ardhem

#16 ne: 16-06-2006, 13:33:15
i padituri i veshur me pushtet, nuk duket me i rrezikshem se ç'eshte por eshte me i rrezikshem se ç'duhet.
Mos prit te pasurohesh duke mbledhur,por duke kursyer ato qe mbledh.
Gjeniu ben ate qe duhet,talenti ate qe mundet.
Sinqeriteti del nga shpirti,lajkat nga buzet lodhje:

 • Postime: 70
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#17 ne: 21-06-2006, 08:46:44
Mendimi pavarur jepet vetem nga nje person qe eshte totalisht indiferent ndaj temes.Prandaj mendimi i pavarur nuk eshte asnjehere i tille.<<Oscar Wilde>>

Eshte me e veshtire ta vazhdosh jeten se ti japesh fund<<Une>>

#18 ne: 24-06-2006, 06:51:21
Tregohu gjakftohte kur perpiqen te zemerojne por..jo kur te kane zemeruar
Tre gjera i japin kuptimin jetes-LIRIA,E VERTETA dhe VIRTUTI
Mos u shpejto ne marrjen e vendimeve por..kur i merr ato mos vono zbatimin e tyre hmmmmm:

#19 ne: 09-07-2006, 06:52:10
Mos u shqetesoni per ato qe thone te tjeret, por....per  ate qe  e mbajne te fshehte..dhe nuk e shprehin... hmmmmm:

 • Postime: 4308
 • Karma: +58/-13
 • Gjinia: Mashkull

#20 ne: 09-07-2006, 07:37:09
AUDI VIDE TACE SIVIS VIVERE IN PACE

DEGJO SHIKO DHE HESHT NESE DON TE JETOSH NE PAQE.

 • Postime: 20
 • Karma: +0/-0

#21 ne: 28-07-2006, 17:22:53
zoti do te varferit, por ndihmon te pasurit

 • Postime: 23
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#22 ne: 28-07-2006, 17:27:42
Unë kam nji te deluqes qe është 1 fare,

Asnjëherë mos bëj sot çka mund te shtysh për nesër.

Ku o ajo se kom pa verdalle :)

 • Postime: 1015
 • Karma: +0/-0

#23 ne: 29-08-2006, 08:38:19
Dashurova grate dhe jeten,por te gjitha i fala per atedheun.
Gaga

Jeta eshte nje profesion , andaj duhet mesuar.
Balzaku

Jeta eshte komedi per ata qe mendojne, kurse tragjedi per ata qe jetojne.
Pikaso

Mos u shiko ne pasqyre, kerko vetes mes te tjeter dhe njihe.
Aleandri

Te femrat cdo gje eshte zemer, bile edhe koka.
Richteri

Topat ne lufte e femrat ne shtepi ,gjithemone thone fjalen e fundit.
DeGoli

Femra qe dashuron, nuk plaket shpejte.
Gorki • Postime: 7092
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#24 ne: 31-08-2006, 18:15:49
Simpatik nuk lind, por behesh.

Temat e fundit