Thënie të mençura - 51 - Diapazon

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Thënie të mençura

Thënie të mençura

· 1278 · 148813

 • Postime: 559
 • Karma: +0/-0

#1250 ne: 15-11-2013, 10:29:14
Citim
I'm always happy, you know why?because I don't expect anything from anyone, wait always hurts. Problems don't last forever and always have a solution. Only thing doesn't have a solution is death. Don't allow anyone to offend and humiliate you. Absolutely do not get lower self-esteem. Screams are the weapon of cowards, of those who are not right. You will always find people who will blame you for their failure but anyone of them will have what deserve. enjoy your life because is very short, love it deeply and always be happy and smiling, live your life intensely. And remember: before discussing, breathe; before talking, listen; before criticizing, examinate yourself; before writing, think; before hurting, feel; before giving up, try; before dying, Live.

William Shakespeare

 • Postime: 2187
 • Karma: +44/-30

#1251 ne: 18-11-2013, 21:34:38
paska edhe budallenj te mençur? :P

 • Postime: 1452
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#1252 ne: 24-11-2013, 19:39:04
I kam frike femrat e zgjuara ,kam frike se dashurohem me to.

Remark.

 • Postime: 1452
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#1253 ne: 24-11-2013, 19:46:17
Githshka ka nje zgjidhje,e cila eshte e thjeshte :
Duhet te jemi gjithnje te dehur per te mos ndjere zgjedhen e rende te kohes.

 • Postime: 2187
 • Karma: +44/-30

#1254 ne: 24-11-2013, 20:02:13
Githshka ka nje zgjidhje,e cila eshte e thjeshte :
Duhet te jemi gjithnje te dehur per te mos ndjere zgjedhen e rende te kohes.
..po per ate pihet shume ne zonen tende se e kane kuptu shume drejte kete shprehje me duket.. :P

 • Postime: 1452
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#1255 ne: 24-11-2013, 20:34:25
Mire si te thuash ti  :D

 • Postime: 2187
 • Karma: +44/-30

#1256 ne: 24-11-2013, 20:35:57
Mire si te thuash ti  :D
..kam qene njehere andej ....me zuri rakia sa hyra ne klubin e pare..pa u ulur akoma ne tavoline

 • Postime: 1452
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#1257 ne: 24-11-2013, 20:38:08
Rakia ze ate qe nuk di me pi..ja fute me eks  :P

 • Postime: 1162
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#1258 ne: 25-11-2013, 16:24:39
Rakia nuk zgjidh problemin. Rakia shtyn problemin.

 • Postime: 12285
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#1259 ne: 25-11-2013, 16:33:39
Rakia nuk zgjidh problemin. Rakia shtyn problemin.

 :D

 • Postime: 12100
 • Karma: +185/-20
 • Gjinia: Femer

#1260 ne: 25-11-2013, 19:30:05
"Hipokriti: Njeriu qe vrau te dy prindet e tij dhe u lut per meshire duke u qare se ishte jetim." ~ Abraham Lincoln

 • Postime: 1162
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#1261 ne: 25-11-2013, 20:00:19
:D

Mos me thuaj se e pi, apo?

 • Postime: 1740
 • Karma: +10/-0
 • Gjinia: Mashkull

#1262 ne: 02-12-2013, 10:05:03
"Si u shpik feja ? Feja u shpik kur mashtruesi i pari ne toke u takua me budallain e pare ne toke." ---Mark Twain... :D

 • Postime: 559
 • Karma: +0/-0

#1263 ne: 02-12-2013, 18:36:33

 • Postime: 1452
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#1264 ne: 02-12-2013, 19:34:42
"Po te qe se Zoti kishte dashur qe njeriu te zbrapsej, do te kishte krijuar nje sy prapa kokes. Le te shohim kurdohere nga ana e agimit, nga ana e celjese, e lindjes. Krisja e drurit te vjeter eshte nje thirrje qe i drejtohet drurit te ri" *
Viktor Hygo

 • Postime: 12285
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#1265 ne: 05-12-2013, 22:32:16
Ka njerëz që jetojnë për buzëqeshjen tënde.. dhe ka nga ata që do të skuqen kur të kuptojnë që nuk ia kanë dalë dot ta shuajnë atë.

| Roberto Benigni

 • Postime: 12726
 • Karma: +31/-8

 • Postime: 12100
 • Karma: +185/-20
 • Gjinia: Femer

#1267 ne: 24-12-2013, 13:33:16
"Mund te besh sikur, mund te shtiresh, por dicka qe ka mbaruar nuk kthehet." (Chuck Palahniuk)

 • Postime: 12726
 • Karma: +31/-8

#1268 ne: 24-12-2013, 13:39:31 • Postime: 12726
 • Karma: +31/-8

#1269 ne: 24-12-2013, 13:39:42
Ka njerëz që jetojnë për buzëqeshjen tënde.. dhe ka nga ata që do të skuqen kur të kuptojnë që nuk ia kanë dalë dot ta shuajnë atë.

| Roberto Benigni

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1270 ne: 22-12-2019, 22:56:32
 

1. Auto-disiplina është gjithçka

Auto-disiplina është gjithçka. Nëse mundesh të vësh nën kontroll qenien tënde mendore dhe fizike, mund të kesh nën kontroll gjithë botën.

2. Një moment durimi

Një moment durimi në një çast zemërimi, ju shpëton njëqind momente pendese.

3. Shih pas në jetën tënde dhe thuaj…

Më mirë të shohësh pas në jetën tënde dhe të thuash: “Nuk më besohet që e kam bërë atë gjë”, se sa të thuash: “Ah, sa do të doja ta bëja atë”.

4. Këto dy gjëra përcaktojnë atë që ti je

Dy gjëra përcaktojnë atë që ti je: Durimi kur nuk ke asgjë, dhe sjellja kur nuk ke asgjë

5. Duhet kurajë

Duhet kurajë për t’u rritur dhe për t’u bërë ai që je në të vërtetë

6. Të mençurit nuk janë gjithmonë të heshtur

Njerëzit e mençur nuk janë gjithmonë të heshtur, por ata e dinë se kur duhet të jenë.

7. Ajo që Suzi thotë për Sallyn

Ajo që Suzi thotë për Sallin flet më shumë për Suzyn se sa për Sallyn.

8. Kur ditët tona janë më të lumtura

Ditët tona janë më të lumtura kur u japim njerëzve pakëz nga zemra jonë, se sa një copë nga mendja jonë.

9. Të jetosh, gjëja më e rrallë në botë

Të jetosh është gjëja më e rrallë në botë. Shumica e njerëzve thjeshtë ekzistojnë.

10. Të bësh dallimin

Të bësh dallimin nga të tjerët, duhet që të rehatohesh me të ndjerit i parehatshëm.

11. Mund t’i japësh një personi dije

Mund t’i japësh një njeriu dije, por nuk mund ta bësh të mendojë. Disa njerëz duan të mbeten budallenj, vetëm sepse e vërteta kërkon që të ndryshosh.

12. Atë që një i mençur e di

Një njeri i mençur e di se kudo ka nga një gjë për të mësuar.

13. Mos ndalo për të hedhur gurë

Nuk do të mbërrish asnjëherë në destinacion, nëse ndalesh dhe hedh guri drejt çdo qeni që leh.

14. Stërvite mendjen që të shohë të mirën

Stërvite mendjen që të shohë të mirën në çdo situatë.

15. Nuk ke lindur fitues

Nuk ke lindur fitues. Nuk ke lindur humbës. Ke lindur një njeri që zgjedh.

16. Mos shpreso kurrë më shumë…

Mos shpreso kurrë më shumë për një gjë, nga sa punon për atë gjë.

17. Mësoju fëmijëve se si të mendojnë

Fëmijët duhet të mësohen se si të mendojnë, jo çfarë të mendojnë.

18. Kur jeta të fut në situata të vështira…

Kur jeta të fut në situata të vështira, mos thuaj “Përse unë?”, por thuaj: “Provomë!”

19. Merr frymë thellë

Merr frymë thellë! Eshtë thjeshtë një moment i keq. Jo një jetë e keqe.

20. Gota është gjysmë bosh, apo gjysmë plot?

Njerëzit që mendojnë nëse gota është gjysmë bosh apo gjysmë plot, nuk kuptojnë kryesoren. Që gota mund të mbushet prapë.

21. Veprimet e një personi të thonë gjithçka

Veprimet e një personi të thonë gjithçka që ke nevojë të dish.

22. Shanset janë si lindja e Diellit

Shanset janë si lindja e Diellit. Nëse pret shumë, e humbet.

23. Vrije mendjen për të dashur veten

Vrije mendjen që të duash veten, në vend se të dashurohesh me idenë që të tjerët të të duan ty.

24. Ndonjëherë jeta ka të bëjë me rrezikimin e gjithçkaje për…

Ndonjëherë jeta ka të bëjë me rrezikimin e gjithçkaje për një ëndërr, që askush nuk mund ta shohë përveç teje.

25. Vazhdo bëj mirë

vazhdo të bësh mirë. Do të të kthehet dhjetëfish, në mënyra që as nuk i pret.

26. Ja misioni im në jetë

Misioni im: Të jem kaq i zënë duke jetuar dhe dashur jetën time, saqë të mos kem kohë për urrejtje, pendesë, shqetësim apo frikë.

27. Ditët kur je më shumë në parehati

Ditët kur je më pak rehat janë ditët kur mëson më shumë për veten tënde

28. Si të jetosh një jetë krijuese

Që të bëjmë një jetë krijuese, duhet të humbasim frikën se mos e kemi gabim.

29. Ja një arsye pse njerëzit i rezistojnë ndryshimit

Një arsye pse njerëzit i rezistojnë ndryshimit, është se ata përqëndrohen tek ajo nga e cila duhet të heqin dorë, në vend të asaj që do të fitojnë.

30. Nuk ka problem të jesh i zemëruar

Nuk ka problem të jesh i zemëruar. Problem është të jesh mizor.

31. Kushdo mund të gjejë baltën tek dikush

Kushdo mund të gjejë baltën tek dikush. Bëhu ai që gjen floririn.

32. Vështirësitë që has

Ndonjëherë has në vështirësi jo sepse po bën një gjë të gabuar, por sepse po bën gjënë e duhur.

33. Duhet të luftosh mespërmes ditëve të këqia

Duhet të luftosh mespërmes disa ditëve të këqia, për të fituar ditët më të mira të jetës tënde.

Në shqip nga bota.al

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1271 ne: 18-10-2020, 01:05:22
 

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1272 ne: 24-01-2021, 21:51:01
Intervistuan themeluesin e Dubait, * Sheik Rashid, * për të ardhmen e vendit të tij, ai u përgjigj:  ′ ′ Gjyshi im eci me deve, babai im eci me deve, unë eci me Mercedes, djali im shkon me  Land Rover, dhe nipi im do të shkoje me Land Rover, por stërnipi im do të duhet të kthehet për të ecur me devenë ...... "
 Sepse
 Kohët e vështira krijojnë burra të fortë, burrat e fortë krijojnë kohë të lehta.  Kohët e lehta krijojnë burra të dobët, burrat e dobët krijojnë kohë të vështira ".
 Shumë nuk do ta kuptojnë, por luftëtarët duhet të rriten, jo parazitët ... "

 • Postime: 7521
 • Karma: +88/-62
 • Gjinia: Mashkull

#1273 ne: 11-02-2021, 19:04:40
PPSL, vetem #shejtania e di kete... lol

 • Postime: 25428
 • Karma: +0/-0

#1274 ne: 01-03-2021, 00:03:28
 

Temat e fundit