×
Hyrja
Profili

Forumi i Diaspores Shqiptare

M A X
ne: 09-05-2020, 10:36:20
Mbi 50 shqiptarë humbën jetën nga koronavirusi në SHBA

Diaspora Shqiptare

Pavarësisht se Covid-19 ka filluar të humbasë fuqinë vepruese për këtë sezon, për disa anëtarë të komunitetit shqiptaro-amerikan, të cilët Amerikën e kanë parë gjithmonë si tokën e lirisë dhe të ëndrrave, kujtimet e kësaj periudhe do të jenë të dhimbshme.Është mbi 50 numri total i bashkëkombasve...

Shqiperia-Greqi1-600x450.jpg

Pergjigje nga: Trendafili i kuq, gezim SULAJ, Ami
Llotaria Amerikane!

Pergjigje nga: Mishel Forever, lulushe, Trendafili i kuq
Duan nuse për dokumenta

*
presario
ne: 05-11-2012, 14:33:39
Dua te punoj/studioj jashte? Me ndihmoni...

Diaspora Shqiptare

Kete vit mbaroj ne fakultetin ekonomik Dega Administrim Biznes, Univ.Tiranes (Bachelor). Dua te emigroj jashte vendit me synim per te gjetur pune atje.1) Cilin vend me rekomandoni me shume (bazuar ne eksperiencen tuaj). Cili vend te krijon me shume mundesi per t'u vendosur atje?Gjuhet qe di: Ang...

Kisss
ne: 03-10-2012, 18:36:37
Stop the war on Innocent Immigrants !

Diaspora Shqiptare

“A nation that continues year after year to spend more money on military defense than on programs of social uplift is approaching spiritual doom.”- Martin Luther King, Jr.erlehta
ne: 30-04-2012, 23:40:40
70-vjetori i "Zërit të Amerikës"

Diaspora Shqiptare

70-vjetori i "Zërit të Amerikës"Mujë BUÇPAPAJKur më 1995 vizitova për herë të parë shërbimin shqip të "Zërit të Amerikës", në Uashington D.C, kolegët gazetarë atje më njohën me studiot e punës së tyre, me dhomat e montazhit, transmetimeve, si dhe me një objekt tjetër, në pamje të parë të zakonsh...


Berni
ne: 23-08-2011, 09:58:46
Shqiptarët e Turqisë, krenarë për origjinën dhe trashëgiminë e tyre kulturore

Diaspora Shqiptare

“Qytetarë turq me origjinë shqiptare, që janë integruar me sukses në jetën turke dhe kanë dhënë kontribut për shoqërinë turke, me krenari e njohin dhe vlerësojmë trashëgiminë e tyre shqiptare”.Kështu nis një artikull i veçantë i të përditshmes turke “Today Zaman”, me titullin “Shqiptarët e Turqi...

M A X
ne: 14-05-2011, 09:59:30
SHBA anulon të gjithë emrat e përzgjedhur si fitues nga lotaria amerikane

Diaspora Shqiptare

Rezultatet e procesit tё përzgjedhjes pёr Vizat e Shumёllojshmёrisё 2012 (DV-2012) janё anuluar në mbarë botën përfshirë dhe Shqipërinë.Këtë e konfirmoi para pak çastesh për agjencinë NOA, një burim zyrtar nga Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.Rezultatet e shpallura mё parё nё faqen e...

M A X
ne: 29-04-2011, 15:56:42
Lotaria Amerikane 2012, nis më 1 maj dalja e përgjigjeve

Diaspora Shqiptare

Lotaria Amerikane 2012, nis më 1 maj dalja e përgjigjeveSHKRUAN: Jonida Tashi 29-04-2011 11:51Duke filluar nga data 1 maj, të gjithë aplikantët e Lotarisë Amerikane 2012 do të mund të mësojnë ditë pas dite nëse janë përzgjedhur për të vijuar më tej garën e Lotarisë Amerikane, viza e së cilës mun...


M A X
ne: 30-03-2011, 16:52:44
Lotaria Amerikane, si do të merret përgjigjja në internet

Diaspora Shqiptare

Zbardhet procedura e re e përzgjedhjes së fituesve. Numri juaj i konfirmimit bën të mundur që të futeni në faqen e internetit të Lotarisë për të marrë njoftimin nëse regjistrimi juaj është përzgjedhur. Kjo do të bëhet nëpërmjet kontrollimit të statusit të regjistrimit “Entry Status Check”, që do...


Berni
ne: 01-02-2011, 10:51:34
Shen Katerina Arbereshe e At Ndon Sartori - San Caterina Albanese-Picilia

Diaspora Shqiptare

52 km larg qytetit të Kozencës në rajonin jugor të Italisë, Kalabri, ndodhet qyteza e San Caterina Albanese-Picilia. Me këtë emër njihet në hartat e guidat turistike italiane por që rastis ta lexosh shumë pak herë në tabelat rrugore të autostradës Salerno-Reggio Calabria. Një nga daljet e kësaj ...

+ERELA+
ne: 11-01-2011, 09:51:41
Shqiptarët që ikën në SHBA nga viti 1900-1932, lista e plote.

Diaspora Shqiptare

Shqiptarët që ikën në SHBA nga viti 1900-1932, lista e plote.Janë shumë, plot 4105 emra. Që të gjithë u larguan nga Shqipëria gjatë viteve 1900-1932 drejt tokës së premtuar. Ndaj “Tirana Observer” po boton sot në mënyrë definitive listën e plotë e të gjithë emigrantëve shqiptarë që disponon në m...


M A X
ne: 26-10-2010, 00:56:26
Itali, gjykata vlerëson jetën e shqiptarit 4 herë më pak

Diaspora Shqiptare

Ja me cfare padrejtesishe duhet te perballen shqiptaret ne Bella Italia :O Itali, gjykata vlerëson jetën e shqiptarit 4 herë më pak

Berni
ne: 17-08-2010, 15:57:56
Rilindja “e heshtur” e shqiptarëve të rinj

Diaspora Shqiptare

Çfarë kanë të përbashkët gjimnastika “Funky”, projekti për ndërtimin e “lopës së çmendur”, apo kurset e gjuhës arbëreshe? Në dukje të parë asgjë. Përse në të vërtetë të gjitha këto dhe veprimtari të tjera kanë përfunduar në një artikull-akuzë të një gazete të përditshme italiane, me titull “shpe...

Berni
ne: 05-08-2010, 15:33:09
Si mund të emigrojmë në Gjermani

Diaspora Shqiptare

Procedurat e emigrimit sezonal. Kush mund të përfitojë nga emigrimiGjermania ka vendosur të mirëpresë emigrantë të huaj, që dëshirojnë të punojnë për sezone të caktuara në vendin e Evropës Qendrore. Vendimi u mor katër ditë më parë nga Këshilli i Ministrave të Gjermanisë, i cili...

Berni
ne: 27-07-2010, 00:14:26
Emigrantët, aplikime për pasaportë biometrike pranë konsullatave shqiptare

Diaspora Shqiptare

Falë një marrëveshjeje që pritet të zyrtarizohet së shpejti, emigrantët do të kenë mundësi që për tre muajt e verës të kenë mundësi të aplikojnë për pasaportë në konsullatat shqiptare në vendet ku ata jetojnë dhe punojnë. Zëvendësministri i Brendshëm, Ferdinand Poni deklaroi përmes një intervist...


Berni
ne: 13-07-2010, 01:40:18
Pasaportat biometrike, zyra aplikimi në Itali e Greqi

Diaspora Shqiptare

Në muajin tetor nis shërbimi i ri për të gjithë emigrantët shqiptarëMinistria e Brendshme njoftoi se për shkak të kthimit të emigrantëve në atdhe, do të aplikohet orar i zgjatur në sportelet e aplikimit për pasaporta biometrike. Sipas burimeve zyrtare, nga data 15 korrik zyrat e...


Berni
ne: 03-07-2010, 14:56:26
Media gjermane: Si erdhën 3200 shqiptarët në Gjermani me 1990

Diaspora Shqiptare

3200 shqiptarë u gjendën në korrik të vitit 1990 në Ambasadën gjermane në Tiranë. Tërheqja e tyre nga Brindizi dhe prurja në Gjermani u bë nga Kryqi i Kuq Gjerman. Disa protagonstë të kësaj ngjarjeje kujtojnë per radion gjermane Deutche WelleE mërkurë 11.07.1990, ora 07:00 e mëngjesit. Telefoni ...

Berni
ne: 02-07-2010, 10:18:23
Vjenë, 7000 veta në mbështetje të familjes se Arigona Zogaj

Diaspora Shqiptare

Mbi 7000 veta, të mbledhur në sheshin qendror të Vjenës, protestuan të enjten pasdite kundër dëbimit të familjes kosovare Zogaj. Protestuesit kërkuan nga autoritetet politika më njerëzore imigracioni.Fati i familjes Zogaj, të integruar mirë në Austri, është bërë simbol i politikave të ashpra të ...
M A X
ne: 04-06-2010, 01:15:36
Italia, vendi i pikëve

Diaspora Shqiptare

Italia është ende vend që nuk ka një legjislacion të qartë, të strukturuar dhe organik për çështjet e imigracionit, shtetësisë dhe për të drejtën e azilit. E megjithatë vazhdohet të ecet përpara me masa ligjore që u ngjajnë spoteve dhe slogane ideologjike.Këto ditë, dy ministra të qeverisë Berlu...

Berni
ne: 31-05-2010, 15:31:15
Arnautllëk, shqiptarët e Turqisë, ose në kërkim të “Poçarit”

Diaspora Shqiptare

Qamili na tregon se prej pak kohësh kishte hapur një kurs për gjuhën shqipe për fëmijët e vegjël.Një President turk në mes të viteve ‘90 bënte shaka me Presidentin shqiptar kur i thoshte: “Unë drejtoj më shumë shqiptarë sesa ju”. Për rast ai President kishte një dell shqiptari. Në Turqi jetojnë ...


Berni
ne: 26-01-2010, 20:45:14
Mes shqiptarëve në Kiev, si e ruajnë pas 200 vjetësh gjuhën shqipe

Diaspora Shqiptare

“Kam një jetë që e pres këtë çast. Jam i lumtur që më në fund erdhi”. Këto kanë qenë fjalët e para të mikpritjes së shqiptarit me origjinë shqiptare, Mihal Supure, në Kiev, drejtuar një grupi shqiptarësh të cilët kishin shkuar për vëzhgimin e zgjedhjeve presidenciale në Ukrainë. Mihali, 60 vjeç,...M A X
ne: 28-09-2009, 12:33:43
Berisha takohet me diasporen shqiptare

Diaspora Shqiptare

Berisha takohet me diasporen shqiptareE Hene, 28 Shtator 2009Kryeministri Sali Berisha, i shoqeruar edhe nga ministri i Puneve te Jashtme, Ilir Meta, mori pjese dje ne Nju Jork ne nje takim me diasporen shqiptare qe jeton dhe punon ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes. Takimi ku m...


*
p3llazg
ne: 23-07-2009, 00:08:48
Ftesë për rininë shqiptare të Brukselit

Diaspora Shqiptare

Përshëndetje vëllezër dhe motra,jemi një grup i vogël të rinjësh shqiptarë dhe ftojmë të gjithë të rinjët dhe të rejat e Brukselit që të lajmërohen në këtë temë ose në e-mail adresën që gjindet në fund të postimit.Pse? - Sot siç e dini në Bruksel mungon organizimi i mirëfilltë i...

*
mohtar
ne: 26-04-2009, 13:50:04
shoqata e rinise shqipetare me qender ne gent te belgjikes

Diaspora Shqiptare

filluan bisedimet dhe perpjekjet per formimin e nje organizate te rinise shqipetare ne belgjike me qender ne gent ne kete organizate nuk perjashtohet kontributi i askujte por veçanerisht na nevojitet kontributi i te rinjve.Kerkojme nga rinia shqipetare te na ndihmoje me ide ky do te ishte inve...


Pergjigje nga: my sweetheart, dooo, Nadja
Britania shtrëngon dhënien e vizave
*


Berni
ne: 29-04-2008, 16:28:10
Regjistër kombëtar për shqiptarët që jetojnë në emigracion

Diaspora Shqiptare

Të gjithë emigrantët shqiptarë që jetojnë dhe punojnë në vende të ndryshme të botës, do të përfshihen në një regjistër kombëtar që po përgatitet nga Drejtoria e Politikave të Migracionit pranë Ministrisë së Punës, Çështjeve Sociale dhe Shanseve të Barabarta. Numri më i madh i shqiptarëve që kanë...

  • Nuk ka postime te reja
  • Redirect Board