Shqiptarët në Austri - Diaspora Shqiptare

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Shqiptarët në Austri

Shqiptarët në Austri

· 230 · 25582

ne: 13-09-2004, 05:21:28
I pershendes shqiptaret qe jetojn, punojn dhe arsimohen ne Austri me keto vargje qe jan te nje kenge nga Ardit Gjebrea

Fati deshi te na ndaje
Neper bote te na shperndaje
Por te gjithe nje dite do t'vijne

Kudo brodhem neper bote
Por nuk gjetem si kjo toke
Shpirti yne ketu do prehet


(Eh!Cfar i kam bere kesaj jete qe kaq shume me paska denuar, rinin ne mergim per ta kaluar?)
Kete fjali e kam thene ateher kur kam shume i merzitur. :zjarr  ><

 :pafshim
« Editimi i fundit: 30-04-2005, 14:27:38 nga Hylli »

#1 ne: 16-09-2004, 04:24:09
Kaluan 3 dite dhe si mo spaska asnje nga Austria ketu  >< >< ><
I vetmi une. :zjarr :zjarr :(

 :pafshim

 • Postime: 6542
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 16-09-2004, 04:28:25
Kaluan 3 dite dhe si mo spaska asnje nga Austria ketu  >< >< ><
I vetmi une. :zjarr :zjarr :(

 :pafshim


Ta thote motra jote ty?
Max(Eminem) dhe Berni,s'ma ha mendja ta kene pare kete teme,se ata aty i ke,te tjere prej Austrie? Nuk njoh vallahi....

#3 ne: 16-09-2004, 05:08:08
Isha ne Gjume Milanistja tashi sa u zgjova ketu po shkruaj ?? Po e lej me kaq njeher??

 • Postime: 6542
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 16-09-2004, 15:00:08
Gjumashi te thasheeeeeeeeee
te thashe qe se kane ditur,se s'rrinin pa u fut...

Pa hajde na tregoni icik per Austrine,se na intereson ;)

#5 ne: 16-09-2004, 16:54:43
Austria esht nje nga Shtetet me te Bukur dhe me e Pasur ne Europ. Esht shtet i vogel po shum i mire, po ka ja dy te keqija per mua, ben shum ftohet nuk ka bregdet dhe nuk ka shqiptare,qe dhe kshu ketu esht shum e veshtire per te zene Shoqeri, nuk e di se sa Shqiptare ka andej nga Wiena ku esht Gjumashi po ketu ka shum pak dhe shumica nga Kosova. Kaq kisha per te thene gjerat e tjera do ti them ne debat e siper.  :pafshim :pafshim :pafshim

 • Postime: 6542
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#6 ne: 16-09-2004, 18:37:29
Shume rrofshhhhhhh per informacionin
Gjumashiiiiiiiiiii,pa hajde tregoji njecik motres ca behet andej nga ty? Se Berni na tregoi...
« Editimi i fundit: 16-09-2004, 18:38:35 nga Milanistja »

#7 ne: 16-09-2004, 19:50:38
Berni, te theme te drejten, skam len qyetet te Austris pa vizituar, por mendoje se gjitheandej ka shqiptar.Por ketu ne Wien, ka plot shqiptar, por nuk jan ata shqiptaret qe mendojm ne, me miresellje, dhe krahe hapur, ketu duan te te shofin me poshte cdo here.Nejse ne cdo vend ashtu eshte.Por ketu ne Wien, jan dhe armet e Skenderbeut. E keni tek galeria, mund ti shifni.

Per sa i perket Austris.Njerezit ketu jan siq eshte klima, te ftohte, dhe per tu njoftuar me ndonje duhet shume energji te hargjosh, deri sa ta bejsh shok, ose shoqe.
Nuk jan kushedi se cfar, tu rroje fama qe e kan marr qe ne te kaluaren, se tash skan as kultur as moral, as identitet kombetare.U japin te huajve nenshtetesi, vetem e vetem qe te perfaqesojn Austrin.Ne nje shtet kur 45 000 vet marrin nenshtetesi ne vite, ku 75 % (50 % turq) e tyre jan aziatik, cfar prej qe do kete ne kete vend.

Sa u perket Shqiptareve qe jetojn ne Wien.Po te thuash se nuk jan integruar fare ne jeten austriake.Ndoshta do me urreni kur ti lexoni, por mentaliteti shqiptare, se kan harruar , edhepse ketu jetojn me shume se 8 vjet.

Po e le me kaq, se ndoshta po e teproje.

 :pafshim

 • Postime: 6542
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#8 ne: 17-09-2004, 16:24:02
Me falni po nuk po di ke te besoj.Qe eshte shtet i bukur ,kam digjuar.... edhe e tha dhe Berni  po Gjumashi thote ndryshe.M.q.s vajti puna keshtu Gjumashi,do bej nje trip Gjermani-Austri-Itali(per vit te ri) ,do vi t'pi nje kafe aty,ishalla se eshte ndryshe nga ato qe the Gjumashi,do te padis per genjeshtra. :) >:(

#9 ne: 17-09-2004, 16:30:52
Gjumashi nuk tha qe nuk esht shtet i bukur??
Po tha qe nuk i pelqejn thjesht njerezit se jane shum te ftohet si Austriaket dhe Shqiptaret po un mendoj se ne cdo shtet keshtu esht. Dhe sa i perket asaj punes qe tha Gjumashi per Shqiptaret qe duhet te shohin posht vetes se tyre ku kane mundesi per te ndihmuar per ndonje gje. Ashtu me ndodhi mua Gjumash para dy javesh nje rast si ky qe the ti. E Kam shtepin afer me ate dhe me vllain shkon shum. Po ai esht shef me nje vend qe un doja te hyja ne pune kurse ai nuk donte te nxirrte probleme te kota. Dhe me ma shqip nuk donte qe te hyja un atje.Sdi cte them po kto jemi dhe neve Shqiptaret.  :'( :'(

#10 ne: 17-09-2004, 16:38:35
Milanistja, mire se te vish.Te presim me krah hapur.
Por me vjen keq qe me keqkuptaur.nuk po flisja per vendin, se Austria eshte vertet e  bukur.
Por po flisja per njerezit qe jetojn ketu.Dhe Berni po te tregoje dicka.
Para se te vi ketu, pata shume premtime nga fisi ime qe jeton ne Austri.U be 3 vjet.Lere qe skan thirr ne telefon dhe te thon si ja kalon, por per pun nuk dua.
Nepergjithesi, ashtu eshte.Por nejse kudo qe te jesh eshte e rendesishme te jesh mire.

 :perqafim :pafshim

 • Postime: 6542
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#11 ne: 17-09-2004, 16:40:02
Gjithandej ashtu jane Berni
Edhe ketu ka ca tipa,qe kur shohin shqipet njeri-tjetrin,fillojne tu fol anglisht,qe mos duken qe jane shqiptar,edhe pse ja bejne "MU" dukemi ne shqipet...

#12 ne: 18-09-2004, 05:50:21
....(Artikulli po perpunohet).....
« Editimi i fundit: 26-11-2004, 21:09:46 nga Gjumashi »

 • Postime: 6542
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#13 ne: 19-09-2004, 03:59:45
yhhhhyyyyyyy sa artikulll i gjate.
Tani s'po e lexoj,neser,jap edhe komentin :pafshim

 • Postime: 8132
 • Karma: +2/-1
 • Gjinia: Femer

#14 ne: 20-09-2004, 00:29:16
Vjena  eshte nje mrekulli do thoja!
eshte hata :)

#15 ne: 20-09-2004, 02:36:00
Vjena  eshte nje mrekulli do thoja!
eshte hata :)

Hec nje her ne Graz dhe do ta shikosh?? Se sa i bukur eshte.

 • Postime: 6542
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#16 ne: 20-09-2004, 02:42:38
Vjena  eshte nje mrekulli do thoja!
eshte hata :)

Hec nje her ne Graz dhe do ta shikosh?? Se sa i bukur eshte.
A mundem dhe une me ardh?Jam e mirepritur?
Gjumashi e di qe me mirepret,se une e mirepres ketu,apo jo Gjumashi?

 • Postime: 6542
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#17 ne: 20-09-2004, 18:30:37
Gjumasho,i bone rrobat gati ti?Kur do nisesh na lajmero,ta morim pushim diten me te prit ty... ;)

#18 ne: 20-09-2004, 22:09:03
Do te pres me krah hapur, dhe prej ketu do shkojm dhe tek Berni.nuk eshte large.
Ajde se kam pushim, Te pres.

 :pafshim :lule :lule :lule

 • Postime: 6542
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#19 ne: 20-09-2004, 22:32:28
Do te pres me krah hapur, dhe prej ketu do shkojm dhe tek Berni.nuk eshte large.
Ajde se kam pushim, Te pres.

 :pafshim :lule :lule :lule

Ginjeshtarrrrrrrrrr rr
pse genjen?ti do ikeshne London per vit te ri?
Ku do me presesh mua?opingattttttttt

#20 ne: 20-09-2004, 23:00:25
Do te pres me krah hapur, dhe prej ketu do shkojm dhe tek Berni.nuk eshte large.
Ajde se kam pushim, Te pres.

 :pafshim :lule :lule :lule

Ginjeshtarrrrrrrrrr rr
pse genjen?ti do ikeshne London per vit te ri?
Ku do me presesh mua?opingattttttttt


Po ti e di.une te tash ajde.Se nuk jam i sigurt a shkoje andej.Por nese vjen ti e anuloje une, se do takojm dhe Berni, qe e kemi ketu.

 • Postime: 6542
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#21 ne: 20-09-2004, 23:02:45
Do te pres me krah hapur, dhe prej ketu do shkojm dhe tek Berni.nuk eshte large.
Ajde se kam pushim, Te pres.

 :pafshim :lule :lule :lule

Ginjeshtarrrrrrrrrr rr
pse genjen?ti do ikeshne London per vit te ri?
Ku do me presesh mua?opingattttttttt


Po ti e di.une te tash ajde.Se nuk jam i sigurt a shkoje andej.Por nese vjen ti e anuloje une, se do takojm dhe Berni, qe e kemi ketu.


More po qe do iki anej ka Italia dhe Gjermania per vit te ri,e kam 99.9% te sigurt une,po knejna nga ty si t'ja bej?ti do ikesh,po s'ike do vi...

#22 ne: 20-09-2004, 23:11:42
OK u tha u be.
Ti do vish ketu, dhe une do te pres
Kur do vi une atje, dua qe ti te me presish.
okkkkkk?????

 • Postime: 6542
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#23 ne: 20-09-2004, 23:13:17
OK u tha u be.
Ti do vish ketu, dhe une do te pres
Kur do vi une atje, dua qe ti te me presish.
okkkkkk?????Okkkkkkkkkkkkkkkkkk kkkkkk

#24 ne: 22-09-2004, 06:00:02
Keto jan disa foto te bera nga une.

[attachment[/attachment]

[attachment[/attachment]

[attachment[/attachment]
« Editimi i fundit: 22-09-2004, 06:04:13 nga Gjumashi »

Temat e fundit