×

A ekziston shoqeria pa interes

A ekziston shoqeria pa interes

· 102 · 4974

 • Postime: 17
wendi NDRYSHE
ne: 18-07-2008, 21:58:05
si mendoni po apo jo dhe pse

 • Postime: 1936
 • Gjinia: Mashkull
titi10
#1 ne: 18-07-2008, 22:03:49
veshtiresisht mbijeton

 • Postime: 18304
 • Gjinia: Femer
ßåßy ღ
#2 ne: 18-07-2008, 22:07:18
Mendoj se po,,,sepse mendoj ashtu,,jo te gjithe shoqet apo shoket i kam ose me kane per interes,,,

 • Postime: 5
Eksalibur
#3 ne: 19-07-2008, 22:27:33
Sigurisht qe po.
Për qka ndahet miqesia:në miqesin e interesit,përfitimit,kenaqesis por edhe atë të vyrtytit.
Pra kemi edhe miqesi pa interes apo miqesi të vyrtytit.Europidi ka thënë:Kur toka e shejtë ngopet nga nxetehsia kerkon qe qielli i bekuar me shi te bie(pra edhe në mes natyres egziston një miqesi) Ari në zjarr provohet miku në rrezik kuptohet. :perqafim

 • Postime: 1750
 • Gjinia: Mashkull
Cami
#4 ne: 20-07-2008, 11:48:55
ekziston shoqeri pa interes por keto jan raste jo shum te shpeshta me te shpeshta jane rastet kur ekziston shoqeria ne saje te interesit ndaj shokut

 • Postime: 9
Lec Neli
#5 ne: 23-07-2008, 12:33:21
Me perjashtim te familjes te ngushte si fmi prin apo prin fmi besoj se gjithca asht e bazume ne interres, por interresa asht shpirtnore e ekonomike po besoj se ka edhe interres kulturor, njeriu nuk munet me majt shoqni kurr me dike qe nuk kuptohet dhe kane nivele te nryshme po ashtu njeriu s'munet me pas shoqni me dike qe sjelljet i kane te kunertata apo me dike qe se lidh as toka e as qielli ne jeten e perditshme, vet fjala shoqni don me thane shoqni me kalu kohen por edhe koha kerkon vemenje e kujdes e kerkush nuk e ka kohen e tepert me hum me gjana kot e me njerz qe si lidh asgja as ka nan shpirtnore-kulturore apo ekonomike, besoj se duhet sezban me pas nji ineterres ne kto 3 faktor, gjithsesi gjithkush ka menen e vet.

 • Postime: 101
La pikkola mora
#6 ne: 29-07-2008, 10:32:11
po 

 • Postime: 64
Lura
#7 ne: 30-07-2008, 17:56:15
Varet si e perkufizojme interesin:

Interes mund te quhet edhe thjesht fakti qe ty ajo shoqe apo shok te kupton mjaft e te jep keshilla kur te duhen - dmth ndodhet aty per ty.

 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#8 ne: 02-08-2008, 00:40:32
derisa tash  paskemi hamendje se varet cka eshte interes, do ishte mire qe hapesi i temes te na i sqaronte per cfar interesi e ka fjalen???

respekte per te gjithe

 • Postime: 2890
 • Gjinia: Femer
Dolce
#9 ne: 02-08-2008, 01:37:24
veshtiresisht mbijeton

Jam dakort.Sic thote Pirro Cako , heret a vone, cdo gje  kalon ne interes. :D

 • Postime: 4215
Charlie
#10 ne: 06-08-2008, 11:33:01
Ja unë i shkreti askënd për interes nuk e dua  :D kam qe me dojn për interes ka qe nuk me dojn por ne përgjithësi ekziston kjo shoqeri mendoj unë  :)
Emira
#11 ne: 08-08-2008, 17:19:35
Shoqeria pa interes material ekziston, as nuk diskutohet.
Po u nis dicka nga interesi material, nuk mund t´ja veshe emrin asaj lidhjeje ndernjerezore: "shoqeri". Mund ta quash gjithcka, por jo shoqeri...kaq per mua eshte e qarte...

Qe ne shoqeri pastaj i gjendemi njeri-tjetrit edhe ne nevoja materiale, ne se eshte e mundur, tjeter pune ajo, po si fillim, per mendimin tim, nuk duhet te jete kurre interesi material ne mes.

 • Postime: 22
 • Gjinia: Mashkull
ElektroNegativi
#12 ne: 13-08-2008, 06:38:44
po nqoft se eshte shoqeri e vertet ::! friends forever !

 • Postime: 6969
 • Gjinia: Femer
kengaime
#13 ne: 15-05-2009, 11:16:56
Sidoqofte, nje lloj interesi ekziston aty.
Te mos keqkuptohemi....... ..nuk e kam fjalen interes materail shembull..........a jo per te cilen mendoj une eshte interes i indirekte.

Vet nevoja jone te kemi shoqeri eshte interes.

 • Postime: 12325
 • Gjinia: Femer
Shej
#14 ne: 15-05-2009, 11:37:39
Sidoqofte, nje lloj interesi ekziston aty.
Te mos keqkuptohemi....... ..nuk e kam fjalen interes materail shembull..........a jo per te cilen mendoj une eshte interes i indirekte.

Vet nevoja jone te kemi shoqeri eshte interes.

shume e sakte, duhet sqaruar kuptimi i fjales interes ne shoqeri.
Ka 2 lloje interesesh i pari kur 1 person rri me ty ne shoqeri pasi ka interes ndaj teje per te perfituar dicka materiale ose fizike dhe une per kete lloj shoqerie jam kategorikisht kunder ka dhe interes ne shoqeri qe jane te perbashketa si mund ta them pra interes kur shoh qe une prej shokut ose shoqes sime perfitoj dicka qe me perfeksionon mua si njeri me ben me te mire.Pra interes eshte kur une pershembull me intereson shoqeria me Kengen sepse eshte njeri me vlera dhe une perfitoj nga keto vlera te mira te saj dhe anasjelltas.

 • Postime: 1498
Zara
#15 ne: 08-06-2009, 15:06:27
Eshte normale te ekzistoje njefare interesi.Nuk e kam fjalen per interes qe do te mund te shkaktoje dem,por per interes natyral,te pafajshem.Thjesht nevoja per te pasur shoqeri,eshte interes.Nevoja per temos qene vetem,eshte interes.Nevoja per ndihme,eshte interes.
E pranoj se ka edhe disa lloje interesesh tjera.Ka disa "miq" qe te pershendesin ose te telefonojne thjesht vetem kur kane nevoje te plotesojne ndonje qellim te fshehte,i cili qellim varet nga ty.Ka nje thenie"miremengjes per interes".Dhe eshte mjaft reale.
Une kam arritur deri ne ate pike qe te dalloj intereset e shoqerise sime dhe di te sillem ndryshe me cdonjeren prej tyre.

 • Postime: 2213
 • Gjinia: Femer
Vogelushja Korcare
#16 ne: 04-10-2009, 22:17:48
Shoqeria pa interes material ekziston, as nuk diskutohet.
Po u nis dicka nga interesi material, nuk mund t´ja veshe emrin asaj lidhjeje ndernjerezore: "shoqeri". Mund ta quash gjithcka, por jo shoqeri...kaq per mua eshte e qarte...

Qe ne shoqeri pastaj i gjendemi njeri-tjetrit edhe ne nevoja materiale, ne se eshte e mundur, tjeter pune ajo, po si fillim, per mendimin tim, nuk duhet te jete kurre interesi material ne mes.
Ermira fjala interes nuk perfshin vetem interesat materiale.
Ne nje lidhje shoqerore mund te ekzistojne edhe interesa te tjera, e kam permendur edhe ne nje teme tjeter me duket, si psh interesa psikologjike, etj.

Psh: Te kam shoqe ty se me ty ndjehem mire, apo ti me ben te ndjehem mire, mi ngre vlerat, me kupton.

Te kam shoqe ty sepse ti je femer e zgjuar dhe nga ty kam shume gjera per te mesuar.

Te kam shoqe ty se jam e re ne kete qytet apo ne kete shkolle sepse nuk njoh njeri tjeter.


Pra edhe pse nje lidhje shoqerore nuk mund te jete ngritur ne baze te interesave materiale, eshte ngritur ne baze te interesave te tjera.

Shoqeri pa interes nuk ka. Pike :)

 • Postime: 1300
 • Gjinia: Femer
PochoLoca
#17 ne: 06-10-2009, 13:59:13
Pffff jo ...e rralle te gjendet,por dhe atehere kur gjendet nuk besohet se jemi mesuar me lepirje dhe shtirje te te tjereve keshtu qe per te besuar eshte e veshtire.

 • Postime: 49
Ordalium
#18 ne: 06-10-2009, 14:15:09
Vetëm kur është pa interes material mund të quhet shoqëri.Ato lidhjet e tjera mund të quhen aleanca, martesa apo ndryshe por jo shoqëri.

 • Postime: 1300
 • Gjinia: Femer
PochoLoca
#19 ne: 06-10-2009, 14:20:06
Orlandium e di ti qe dhe martesat shihen dhe nga ana materiale...pra te martohesh me dike per lek...a nuk eshte dhe kjo interes...pastaj sot materializmi eshte dukuri fenomenale...kudo e perhapur.

 • Postime: 412
 • Gjinia: Mashkull
regrets
#20 ne: 07-10-2009, 12:48:03
ekziston, per mua po

 • Postime: 12325
 • Gjinia: Femer
Shej
#21 ne: 07-10-2009, 12:49:52
ekziston, per mua po

kush flet interesaxhiu me i madh LOL LOL

 • Postime: 412
 • Gjinia: Mashkull
regrets
#22 ne: 07-10-2009, 13:00:20
kush flet interesaxhiu me i madh LOL

LOL LOL

sadiste :P upsss ngaterruam temat me duket :P

 • Postime: 12325
 • Gjinia: Femer
Shej
#23 ne: 07-10-2009, 13:02:12

sadiste :P upsss ngaterruam temat me duket :P

me marsh t'ligat :P :D

 • Postime: 7290
 • Gjinia: Mashkull
SteriOtipi B
#24 ne: 07-10-2009, 17:51:55
Pra interes eshte kur une pershembull me intereson shoqeria me Kengen sepse eshte njeri me vlera dhe une perfitoj nga keto vlera te mira te saj dhe anasjelltas.
  LOL LOL qe kur shoqerohesh me Kengen te jane shtuar vlerat. :P LOL